illtmti lïieiws- Sukkel niet langer met paarden. Uitgeversi N.V, v.h. TRAPMAN 8- Co, Schagen EERSTE BLAD. Binjnealandsch Nieuws. Ford-Vrachfauto aan. Dinsdag 8 Januari 1924. SCHA 67ste Jaargang. No. 7362. Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending 'tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. PLANTENZIEKTKNLEER. 78. (Mededeelingen van allerlei aard, over planten ziekten zijn welkom.) Vriendelijk verzoek. VLEKZIEKTE BIJ BOONEN. Uit Wageningen ontving ik het volgende ver zoek: „Indien U boonenzaad met „vlekroest" vindt, zou ik gaarne daarvan een aantal ontvangen om daaruit voor de oursus-verzamelingen plantjes met vlekroest aan den stengel te kweeken." Wie dergelijke boonen heeft, wordt verzocht deze I op te willen sturen aan mijn adres, of 'b Zaterdags meo te brengen naar het Parkhotel. Hij helpt daar mee aan een goed doel. BLADLUIZEN BIJ AARDAPPELSPRUITEN. Een tweede uit Wageningen luidt als volgt: „Prof. Quanjer vraagt mij, of het mogelijk is, ma teriaal te ontvangen van bladluizen op pootaard- appels voor het onderzoek van 'den heer Elze. Indien U ergens aardappelspruiten aantreft, waar- op bladluizen voorkomen, zou ik die aardappels gaarne ontvangen. Ik zal ze dan aan den Heer Quanjer doorzenden." Aardappelbouwers, het geldt hier de belangrijke quaestie van de overbrenging van de smetstof van bladrollen-topbont door bladluizen. Wie ze dus aantreft op zijn aardappelspruiten, sture ze met aardappel en al op. „ROTKOP" BIJ PASTIN AKEN. Een derde brief uit Wageningen geldt deze j ziekte. Hij luidt als volgt: „yande gezonden pastinaken heb ik een cultuur ingezet. Resultaat nihil. De nieuw gezondene zullen we nog eens aan een dergelijk onderzoek onderwerpen en er cultu-1 res van maken. Ge ontvangt dus nog nader be- richt." 1 Het bericht dat ik ontvang, hoop ik hier mede te deelen. ^NBEKENDE ZIEKTE BIJ AARDAFPELN. Nu we tooh zoo aan het publiceeren zijn vaD brieven uit Wageningen. lijkt het mij goed ook aan den volgenden een plaatsje af te staan. Het isi het antwoord op een vraag van den heer A. V. te! Lutiebroek, die aardappelen ter onderzoek inge- nden had: De kleine vlekjes op de gezonden aardappels, van den heer A. V. te Lutjebroek, kennen wij wel, maar weten de oorzaak niet. We hebben wei eens gedacht, dat het een begin van schurftvorming was, maar daarover is nooit zekerheid verkregen. Do verkleuring gaat maar zeer oppervlakkig. Van de groote platte vlekken, gaat de verkleuring die per. Dergelijke vlekken die vaak hard aanvoelen, zagen wij ook meermalen. We hebben er al eens oultures van gemaakt, doch nooit resultaat verkre gen. Ook nu zullen we eenige oultures inzetten. Er was ook nog een enkele aardappel bij, ster ker gerot, met concentrische kringen. Dat is Eusa- rium rot CDroogrot). 't Komt natuurlijk meer voor, dat aardappelen, te velde goedgekeurd worden met een hoog cijfer en dat later blijkt dat er heel wat slechte knollen in de opbrengst zijn. Dat zijn toevalligheden, die wij .natuurlijk ook niet kunnen verklaren. Wi1' raden aan de allerslechtste aardappelen nu reeds uit de partij te verwijderen. Die met kleine vlekjes kunnen, als dat met erger wordt, later zeker uitgepoot worden. Wij zullen niet nalaten dezo en dergelijke Imollen dit voorjaar uit te zetten en zien> wat het gewas te zien geeft." We zien uit dit alles wel, dat er ijverig naar de verschillende ziekten gezocht wordt. De Controleur bij den Plantenziekten- kundigen Dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. aankoop van een doosje zonder verzekeringsbiljet, Uw winkelier U dit binnen enkele dagen verstrekken OUDKARSPEL. Zondag had op de banen van „Volharding" de wed strijd plaats om het kampioenschap hardrijden voor Noordholland. Toen alle deelnemers. 17 in getal en de afgevaar digden van den NecL Schaatsenrijdersbond gearri veerd waren, had ten raadhize de officieel© ontvangst plaats, waar door den Burgemeester, allen van harte welkom werden geheeten. Is het, aldus spreker, een groot voorrecht voor een groote stad een wedstrijd als deze in de gemeente te hebben, voor een klein dorpje als Oudkarspel is dit voorrecht des te groote. 't Is ons 'n groote eer u hier te ontvangen: we meenden daarom goed te doen deze ontvangst op deze plaats te doen geschieden. Harte lijk welkom u allen in de gemeente Oudkarspel. Mot gerustheid spreek ik de overtuiging uit, dat u hier zult vinden een baan, die in orde is. Ik weet dat het bestuur al 'het mogelijke gedaan heeft om de zaak voor elkaar te zetten, dat er gecontroleerd en in orde gebracht is op een wijze die niet te verbeteren is. We zijn zeer vereerd voor de onderscheiding die on ze gemeente te beurt gevallen is. Ik heet u nogmaals van harte welkom en hoop, dat het niet de laaste keer zal zijn, dat we u hier zien, maar nog meermalen op deze plaats mogen ont ■vangen. Applaus. Daarna werd het woord gevraagd door den heer van Laer, afgevaardigde van den bond, die onge veer het volgende sprak. Voor eenige jaren terug heb ik reeds gememoreerd hoe voldaan we waren over hetgeen we hier van oen. Toen viel het des te meer in het oog, omdat ik paar ,ciag'en ^eru£ een wedstrijd meemaakte, waar vltlj}16 Gelukkig behoort dat tot het rieden. Ik wil echter over iets anders spreken. We ondervinden in den ijsbond meermalen onaange- naamheden met diskwalificatie, omdat van de onge veer 350 ijsvetreenigingen nog lang niet alle aange sloten zijn. Als van 'n vereeniging niet de noodig* kracht uit gaat om aan te sluiten, is het voor de rijders zeer moeilijk zich niet aan de gevaren van diskwalifica tie bloot te stellen Ook op andere wijze komen daar door onaangenaamheden. In Wormerveer b.v., wel ke vereeniging niet aangesloten was, werd een wed strijd; gehouden, waaraan enkele Koninklijke prijzen verbonden waren, hoewel toch H.M. de Koningin beschermvrouwe van den bond is. Hoewel deze wed strijd mooi was, zouden we toch alle deelnemers ge diskwalificeerd hebben, wat niet mogelijk was. Om te trachten dit te voorkomen, wendden we ons tot B. en W.. De bemoeiingen van den Burgemeester hadden tot resultaat, dat diskwalificatie niet noodig was. Het bleek ook hier, dat het met den steun van den Burgemeester wel in orde komt, Hier is gebleken, dat op den steun van den Burge meester volkomen gerekend kan worden, wat voor de vereeniging een groot voorrecht is. Als het ge meentebestuur voorgaat intresse te toonen, kon het niet anders dan in het belang van den bond zijn. We hopen, dat het goede voorbeeld van hier door de anderen wordt opgevolgd. Applaus. De heer De Wijn heet als voorzitter van „Volhar ding" allen van harte welkom in dit gebied, be schouwde het als groote eer dat deze wedstrijd on ze vereeniging ten deel gevallen is en sprak zijn ge noegen er over uit den heer Van Laer in zijn midden te hebben, die om dezen reis zijn buitenlandsche reis in het belang van de ijssport heeft uitgesteld. Hij hoopt dat de baan en de regeling een aangename in druk mogen achterlaten. Er is gedaan wat gedaan kon worden en sprak de hoop uit, dat het vertrou wen niet beschaamd zal worden. De deelnemers wor den verder welkom geheeten, op wie de hoop van den dag gevestigd ia We wenschen u, aldus voorzit ter, veel succes. Het doet ons genoegen, dat ook de pers zoo ruim vertegenwoordigd is. Aan B. en W. en den Raad onzen dank voor de hartelijke ont vangst en we hopen, dat de verhouding mag- blijven zooals ze nu is, in het belang van den bond. Inmiddels was aan alle aanwezigen een glaasje poTt aangeboden en werd daarna de tocht naar het Waardje aanvaard, waar reeds spoedig, zoowel bondsaf ge vaardigden als rijders vol lof waren over den toestand der baan. Door 17 rijders werd deelge nomen aan den wedstrijd op 500 meter, waarvan de uitslag als volgt is: G. H. Rigter, Purmerend, 1.4sec.; H. Lind. Alk maar. 1.09 sec.; P. Eecen, Amsterdam, 1,4% sec.; Jn Kos. Oudkarspel. 1.10% sec.; R. de Vries, Purmerend, 0,57% sec.; K. Kaan, Oudesluis, 1.001/5 sec.; W. Kos. Oudkarspel, 0,55% sec.; A. Bakker, Oudkarspel, 1.00% sec.; Chr. Friedt, Alkmaar, 1,05% sec.; J. L. Louwen, N. Amstel, 1.032/5 sec.; J. Paarlberg, Oudkarspel, 0,58% sec.; C. Mettes, Haarlem, 057% sec.; Jb. Kos. Oudkarspel, 0.591/5 sec.; C. Louwen, N. Amstel, 0,57% sec.; N. Pronk, Warmenlhuizen, 0.57% sec.; C. Lind, Alkmaar, 1,06% sec.: Taconis, Amsterdam, 054% sec. 2e rit: W. Kos 55% sec., Ie prijs; R. de Vries, 55% sec., 2e prijs; C. Mettes, 57 sec., 3e prijs. Afstand 1500 meter: Rigter 3-20% sec., H. Lind, 3.32% sec,, Eecen 3.181/5 sec.; Jn. Kos, 3,381/5 sec., De Vries, uitgevallen, Kaan 3,06% sec., W. Kos 2.522/5 sec., Ie prijs; Bakker, 3.18 sec., Friedt, 3,17% sec., J. L. Louwen, 3,09% sec., Paarlberg 3,03 sec., C. Mettes 3,03 sec., Ja. Kos 3,131/5 sec, C. Louwen 3,15% sec., Pronk 3,003/5 sec., 3e prijs; Lind 2,25% sec., Taconis 2.57 1/5 sec., 2e prijs. 5000 meter: H. Lind' 12,20% sec., Eecen 11.35% sec., Jn. Kos 12.34 sec., Kaan 1058% sec., W. Kos, 1012 sec., Ie prijs; Bakker 11.14% sec., Friedt 1159 sec, J. L. Louwen 10.35% sec., Paarlberg" 10,441/5 sec., C. Mettes 10.26% sec., 2e prijs; Jb. Kos, 10,34 3/5 sec., 3e prijs; C. Louwen 11,15% sec., Pronk 1057% sec., C. Lind 12.00 sec. Er is dus gebleken, dat de 19-jarige Willem Kos op alle drie afstanden den eersten prijs behaald heeft en dus kampioen van Noordholland] geworden is. Het is te begrijpen, dat uit het' inmiddels lang zaam aan toegestroomde publiek een driewerf hoera opging, eerst al bij het bekend worden van de eerste uitslagen, doch vooral toen hij ook op de lange baan als de eerste winnaar uit den strijd kwam. Ontelbare felicitaties had; hiji in ontvangst te nemen van alle zijden. Een groote voldoening is ook deze uitslag voor het bestuur van de ijsclub Volharding, die voor twee jaar terug de noodige stappen gedaan heeft' om uit vrijwillige bijdragen Kos in het bezit te stellen van een paar prima Noorsche schaatsen;, waarop hij nu ook de groote overwinning behaald heeft. Na afloop van den wedstrijd had de prijsuitreiking plaats in de zaal van den heer Vis, waar de voorzit ter zijn dank uitsprak voor het mooie verloop van dezen dag. Het was een dag zooals niet altijd getrof fen wordt, zeer weinig wind en een aangename stem ming. De heer Van Laer ,die zich belast met 't uitreiken van den bondsbeker, wees op de wenschelijkheid, dat op zoodanige wedstrijden de bond de leiding had Er zou een storm opgaan als een vereeniging wedstrij den uitschreef en de prijzen in eigen vereeniging te rug kwamen. Daarom worden dan ook de wedstrij den door den- Bond1 toegewezen. Het begint met een kleinen wedstrijd, later als het goed voldaan heeft, het provinciaal kampioenschap en zoo gaat het soms door. Den vorigen- keer hadden we hier de nationale proefwedstrijd, waar ik toen reeds gezegd heb, dat aan deze vereeniging met ge rustheid een grootere wedstrijd kan worden toege wezen en hetzelfde zou ik nu weer kunnen zeggen voor den nationalen wedstrijd' om het kampioen schap. Daarvoor is echter meer noodig, doch ik twij- feil niet, of op den1 duur zult go hem krijgen. De NecL Schaatsenrijdersbond heeft daarover «ach ter te beslissen en om die te bewerken, daarvoo» hebt u de pers noodig. (Een stem uit het publiek; We zullen er aan mee helpen.) Ge hebt, he<er Koe, mooie tijden gemaakt, maar het record van Nederland hebt ge nog niet bereikt. Op 500 meter noteerden we voor u 55% en het record was 53%. Op 1500 meter noteerden' we 2.52% en hei record is 250. Op 5000 meter noteerden we 10.12 en het record is 10.10. Vier cronometers zijn noodig ge weest om dat te boeken, Alleen ze hebben Jets te vlug geloopen. Toen de Burgemeester Zei, dat het jammer was, dat je niet naar Davos was, sprong ik direct op ea zei, dat moet en kan nog en zoo ga je morgenmid dag met ons mee. Ik hoop dat je de tijden in Davos beter maakt dan hier. Ge hebt nu den titel van kam pioen voor Noordholland en komt daardoor in het bezit van dén bondsbeker. Ik hoop, dat je jaar en dag de kracht en de lust mag hebben om op ainar teurswedstrljden uit te komen en te trachten een be ker te veroveren. Het gaat er niet om, om steeds be kers uit deze provincie te winnen, doch van alle pro vincies. Laten we straks kunnen zeggen, gij Fiiezon kunt rijden, maar wij kunnen het ook. Na een hoera voor dien nieuwen kampioen uit da zaal* werd' door den voorzitter overgegaan lot het uiJfredken van de medailles. Elke winner werd met een toepasselijk woord in het bezit daarvan gesteld. De voorzitter wees op de waarde, doch vooral op de klimmende waarde van een medaille bij het klim* men der jaren en sprak de hoop uit, dat de bezitters ook in latere jaren nog eens terug zullen denken aan den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond, aan de af doe ling Oudkarspel, die u tot rijden in de gelegen heid stelde, doch ook aan de mannen die hun tijd opofferden om allee voor elkaar te krijgen. We zijn, aldus voorzitter, nog nooit zoo trots ge weest als nu, nu we de kampioen in ons midden hebben, nu een onzer naar Davos gaat om zich ver der te oefenen. Ik hoop dat de berichten en telegram men, welke de heer Van Laer ons zal zenden, ons veel blijdschap zullen geven. Ik hoop, diat het een en ander bij1 den heer Van Laer een aangename in druk gemaakt heeft Ook hoop ik, dat de pers alles in orde bevonden heeft, Aan allen onzen harte! ijken ■ri.fl.nik De Burgemeester betuigt namens de ingezetenen zijn hartelijken dank, ook aan het bestuur van dé ijsclub, die de zaken zoo netjes geregeld heeft Op voorstel van den eere-voorzitter wordt een driewerf hoera gebracht aan de hoofdcommissaris sen De Boer en Joman, die in hoofdzaak de rcgelinfl op het Waardje in handen hebben. De bijeenkomst wordt hierna gesloten, waarna een gezellig bal de jongeren nog geruimen tijd bijeen houdt Schalt heden een HET BESTE ADRES BIJ DE FIRMA BLAAUBOEK KOSSEN, AUI0HANDEL SCHAGEN. Telel. 75. HARENKARSPEL, Rekening paardenfonds over het 4e kwartaal 1923. Verzekerd waren 153 stuks paarden met een waar de van f 56550. 3 stuks werden afgekeurd; de om slag werd bepaald op f 0.50 per f 100 verzekerde waarde. VEENHUIZEN. Zaterdag was er vanwege die IJsclub Langereis- Veenhuizen een ijsfeesrtje voor schoolgaande kinde ren van leden. Er werd om 't hardst gereden/ om prij zen. Van de jongens boven 10 jaar waren de geluk kige winnaars de jongeheeren C. Kooij, le prijs f 2; M. Schagen, 2e prijs, f 150; en A. Appel, 3e prijs f 1. Het aantal deelnemers was hier 15. 11 meisjes boven 10 jaar kampten om 3 prijzen van f 2 ,f 1.50 en f 1. Hiervan waren Annie Rezelman, Geertje Hoogeland en Bertha Benit de gelukkigen. Van de jongens van 8 tot 10 jaar gingen J. Benit, G. Houter en Cor Rol respeotievelyk met den len, 2en en 3en prijs naar huis. Die niets wonnen en niet meededen, trokken ook niet met leege handen af. Ieder hunner kreeg een reep chocolade en een dubbeltje. VEENHUIZEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag geraakte het huis van den heer Piers in de zg. Frik in den brand. Naar wij vernamen, werden de bewoners gek wekt door het blaffen van hun hond. Eenige var kens, die nog gered werden, moesten worden afge maakt Een dorschmachine, behoorende aan den heer Bart, welke ook verbrandde, was niet verze kerd. WIERINGEN, De 7 lotelingen der lichting 1924, die tot de ge wone dienstplichtigen zijn bestemd, zullen als volgt worden ingelijfd. J. van Keulen en J. Metselaar in het tijdvak van 16 tot 20 Maart a.a bij de zeemacht te Helder; J. Boersen. S. Everts en M. Tijsen in het tijdvak van 21—25 Maart a®. en A. Buma en W. Mostert in het1 tijdvak van 1 tot 5 Oct. a.s. bij het 21e Regimentrlnfanterie te Amersfoort. WIERINGEN. Bij den gemeenteveldwachter is aangifte gedaan dat is verloren een portemonnaie met zilveren knip en een portemonnaie met geld, benevens een gebrei de wollen hancLschoeen en dat is gevonden: twee kinderportemonnaies, een huisdeursleutel en een bril. WIERINGEN. Uitgezonderd 11. Woensdag kon de postschipper tot heden' met veel moeite per ijsvlet do post en enke le passagiers eens per dag overbrengen. De zee zi<

Schager Courant | 1924 | | pagina 1