Binnenlandscb Nieuws. „DE TIJDGEEST" ciën wilde benoemen, maar MaèKenna wan geen iiaineriicL Geen nood, de City-zetel zou een vasto zetel voor MaoKenna zijn, maar dan moest oir hrederiok Banourry opstaan, ualawin bood bir Frederick een Feerage aan. Öir F'reaerick bedanxte voor do eer, de Uie Hards juichten, want zy wil don MacKenna, don gewezen .Liberaal, mot. Van dat oogenblik al' begint eigenlek het ge sukkel voor Baldwin, hetwelk met het ontzaglijke verkiezings-éhec eindigde. 'Toch stelt Baldwin den Koning voor, om Sir Fre- derick tot Lord te verheffen, hetgeen geschiedde, alhoewel Sir Frederiok toen Baldwin zyn peerage noodig had, voor die eer bedankte. Dit getuigt van broede opvattingen en een nobel karakter. Um op den brief terug te komen. Deze bevatte het verzoek aan Baldwin om voeling te zoeken mot de liberalen en zoodoende te verhinderen dat de Labour Party aan het bewind zal komen. De City is bang voor een Labour-regeering. De City moet loven van handel, industrie, scheepvaart, bank wezen, enz. en ziet in Labour Socialisten, die het gemunt hebben od het kapitalisme en de daartoe behoorende instellingen, .waarvan de City juist bestaat. Men heeft echter, zoowel in Conservatieve als in Liberale kringen geen voldoende steun voor dit denkboeld van samengaan der conservatieven en liberalen kunnen vinden. De herinnerihg aah de Coalitie yan Lloyd George is nog te versch. Natuurlijk zijn er wel lieden in beide kampen, die voorstanders zijn van een ooalitie, maar die zijn toch verre in de minderheid. Buitendien, de kiezers willen dat waarschijnlijk ook niet De Labour Party heeft een enorm aantal stemmen gekregen van lieden van oonsorvatievon of liberalen huizo, die ontevreden zijn en aan La bour een kans gunnen. Nu moet Labour ook een „fair ohanoe" hebben. De oude Asquith sohijnt ook vast besloten te zijn, vóór het amendement der Labour Party te doen stemmen. Geruchten doen de ronde, dat Lloyd George eerder voor een andere houding te vinden zou zijn, maar bij geruchten blijft het Lloyd Georgo wordt van tijd tot tijd ongesteld en wel altijd op het mo ment, dat hot beter is dat hij .zwügt. De partij leider Asquith deelt dus kalm de lakens uit As* quith fungeert zelfs ala „whip", op jager der Li beralen en heeft aan alle liberale Parlements leden order gegeven de eerste zittingen bij te wo nen, omdat groote belangen op het spel stonden. Dat beteekent, meent men, een gevoelige nedrlaag voor de Regeering Baldwin. Men is algemeen overtuigd, dat Baldwin heen zal gaan. Wel doet de Rothermore-pers nog steeds moeite voor een coa litie, doch zonder succes. Bijna even algemeen is men overtuigd, dat de Koning dan Ramsay MacDon&ld zal ontbieden. I)e neer Ramsay MacDonald heeft zijn Kabinet reeds voor elkaar, naar bewoerd wordt. Men gist, maar weet nog niets. 01' het overigens gemakkelijk zal zijn te regeeren, is eon open vraag. De Labour Party is thans een Socialistische partij, dat staat qu wel vast Maar er zijn hoed' wat schakeeringen in. l)e extremisten vindt men in Schotland. De socialisten in Schotland gaan zoo ver mot te be weren, dat indien Schotland Home Rule bezat, Schotland geheel socialistisch geregeerd zou wordon De heftigste redevoeringen woraen er gehouden. Op sommige vergaderingen verstoren de commu nisten do orde. In Edinburg is hot Zaterdag rumoerig toege gaan. Een communist eischic erkenning van de Communisten door de Labour Party, evenals de Labour Party reeds de Onafhankelijke Labour Party erkend had. Toetn daar niets van kwam. werd het zoo'n herrie, dat de voorzitter de zaal verliet, na eerst aan de aanwezige commissarissen van orde verzocht te hebben den belhamel te ver wii deren. In eon andere vergadering werd er gepropageerd óm het geld van de rijken weg te nemen. De heer Whoatly, een der Schotsche Kamerleden, verklaarde, dat ae overwinning van Labour oen overwinning van het socialisme betoekendo. Volgens hom was Labour in Schotland nooit iets anders dan socialisme^ geweest. Natuurlijk zijn dergelijke verklaringen, wanneer die komen uit den mond van Kamerleden, uiterst geschikt om nog op hot laatste oogenblik de kan sen van Labour, om aan de Regooring te komen, te verminderen. Do angst, die er toch bij velen in zit, voor de gevolgen van een Labour-regeering, noemt dan weer do overhand en men zal naar middelen uit zien. om dit te verhinderen. Wanneer men dan ook bedenkt, dat Labour eigenlijk nooit precies kleur bekend heeft, dat ver scheidene Engelsehen nog denken aan gematigde lieden als Burns, Clynes en Thomas, dan kan men zich don schrik voorstellen van diezelfde Engel- sehen wanneer ze lezen wat or door parlements leden als Wheatly en Maxton gezegd werd. In Glas^ow waren 50.000 menschen vergaderd, om afscheid te nemen van hun afgevaardigden, nu die naar Londen vertrokken, als toekomstige Re- gcerings-parlementsleden. ^Wanneer men dan leest, dat Maxton alles van de rijken wil halen en do theorie verkondigt, dat hot beste strijdmiddel tegen het kapitalisme ia. het. nadering met Holland en Scandinavië en ia heel erg WJ de prijsuitreiking in „De Prins Maurita" bekend wegpakken van alle aan kapitalisten groote: bang, .dat deze landen anders in de verdrukking gemaakt door den voorzitter van IJs- en Volksver zoowel als kleine toebehoorende aardsche goe- komen, nu Frankryk's greep in en om Duitsch- maak", den heer H. Wilbrink, die na een welkomsf- deren.,. als fabrieken, geld, huizen, landerijen, sche- land steeds forscher worat. woord tot de aanwezigen, o.m. zeide: Dat men hier pen, enz., dan schudt men onwillekeurig het hoofd. - Over do Belgen wil Sir William hoelemaal niet is gekomen, is wel niet alleen om van de gelegen- Maar men gaat twijfelen aan zijn hersenen, war fmeer praten. heid gebruik te maken om van een dansje te pro- 1 neer men dan weer leest, dat Ramsay MacDonald j Met dat al weten we van de politiek van Ramsay fiteeren, maar ook om te huldigen de stoere Friezen een uiterst gematigd regeeringsprogram heeft ont- MacDonald nog niets. die hier zijn gekomen om mede te rijden, worpen. Spoedig echter zullen we het weten, want mor- Ik richt voorts gaarne woorden van dank aan allen. Mr. George Lansbury, een der socialistische Kar gen vergadert de Socialistische Partij of officieel de die in verschillende opzichten hebben meegewerkt merleden heeft anders allesbehalve gematigd ge- Labour Party in de groote Albert Hall in Ken- bij onze wedstrijden, aan de dames voor hare hulp sproken. Hü heeft het over den Koning gehad. singtor. te Londen. bij thee schenken, enz., aan verschillende heeren o a Na eenige vulgaire^ aardigheden, eindigde hü met tT- 1 - -1mar J~'1—1 gj do woorden, aat indien Koning< George V een goede waarschuwing ter harte wilde nemen, dan moest hij maar buitenstaander blijven en niet mee willen spelen. Hij eischte een kans op voor Labour. om te toonen wat het kon, cui< dreigde zelfs met geweld. Zulke opmerkingen zijn natuurlijk koren op den molen van degenen, die Labour niet aan het roov willen zien en men kan zich voorstellen, dat de Daily Mail heden morgen bij verscheidene lezers succes had met een keurig artikel yan Lord Bjr- I kenhead, den ex-Lord Chancellor, uit hot coalitie- j bewind van Lloyd George. Lord Birkonhead zegt, dat het te belacnelnk is om los te loopen om aan de Labour Party net recht te geven, een mini sterie te vormen. Labour hoeft nog altijd veel minder zetels dan dp Conservatieven en dus moeten deze laatsten, en niet Labour aan de regeering zijn. Al geeft Birkenhead toe. dat de Conservatieven don steun der Liberalen behoeven, willen zij be- jhoorlijk "kunnen regeeren. Lord Birkenhead meent, dat Conservatieven en Liberalen hot bost eens zullen kunnen worden, j omdat het groote struikelblok, de protectie, van do baan is. Do kloof tusschen Conservatieven en Liberalen i is van geen beteekenis in vergelijking met de kloof j tusschen elk dier partijen en Labour. Van andere uiterst conservatieve zijden zelfs wordt er op gewezen, dat do Labour gemat kunnen gaan regeeren, al zijn zij nfaar op één na do sterkste partij. Indien de conservatieven naar j huis gestuurd worden, komen naar de meening dezer politici, de socialisten aan bod. Over het algemeen huldigt men hier de meeningr, dat het niet zoo erp met de Sociaal Democraten in Engeland gesteld is, als Lord Birkenhead en an deren wel willen doen voorkomen. Ik tref hier ver scheidene kennissen oer conservatieven die banger zijn voor een coalitie-kabinet Lloyd Georgo- Bii kenhead, dan voor een kabinet Ramsay Mac- Donald-Snowden. Wanneer ik dan wel eens wüs op mijne rneo- ning, dat Birkenhead tooh wel gelijk heeft, dat het Marxisme internationaal is, dan spreken die ken nissen den conservatieven Sunday Times na. die gezegd hoeft, dat men niet moest vergeten, <!Ét de Labourmannen Britten waren en dat een Brit zijh vaderland niet zou verguizen en zijn gezond ver- I stand niet zou verliezen. Ik zal u daarover in een nader artikel inlichten den heer Jn. Stammes, de heeren Jb. Stammes en N. en tevens zien hoe, wanneer do Socialisten hun Stammes, den heer Mijts en anderen, troeven op tafel hebben gegooid, de stemming der Het is ons thans gelukt hier Friesche rijders te Conservatieven en LiberaTen dan zal zijn. krijgen en 't was een gelukkige gedachte, om daar- Ik voor mij ben het eens mot den Hertog van voor in combinatie te treden met Edam en Amstel- Montroee en mot den jurist, tevens Kamerlid, Mr. veen. W. Greaves Lord, die in oeno Regoering van La-Ondank9 het ongunstige weer is het bezoek mee- bour een groot gevaat zien en wijzen op de groote1 gevallen. Wij allen hébben de flinke Friesche rijders verantwoordelijkheid der Liberalen, die op de wip kunnen bewondoren en waar Friezen op den wed- zitten. strijd verschijnen, is winnen voor anderen bijna uit liet valt niet te ontkennen, dat bij verkiezingen gesloten, waar Liberaal tegenover Labour stond, do Liberaal Daarna reikt voorzitter met hartelijke toespraken zijn verkiezing te danken had aan door hem geac- de winners de prijzen uit: le prijs f175, F. do cepteerden en gewaardeerden steun van do Conser-iong te, Snikzwaag, 2e prijs f75, H. de Jong van vat.i( ven. i Jou^®rt'f H- ten Hoeve te Delfstrahuizen; Deze conservatieven zouden nooit op den Libe- jezeiiae i do als prijs voor snelste rit (in 17 Y* sec. do raai gestemd hebben, indien zij geweten hadden, y1- afgelegd); 4e prijs f40, Klompmaker te Oude dat de Liberalen door Baldwin te wippen, Labour «sake, 5e prijs f25, W. Postma te Rouwert. op Jiet kussen zouden brengen. voorzitter hoopt dat de Friesche rijder, de heer Maar dat is m.i. nu eenmaal de politiek en de waJ °^rel 710 8een prijs heeft gewonnen, ech- rainder aangename verrassingen voor kiezers. Trou- L moed niet zal verliezen, wens, hadden in zulke gevallen de Unionisten eenige beschouwingen, waarbij spr. consta- niet op den Liberaal gestemd, dan hadden zij een- ie.®n> «at deze wedstrijddag, de dag van de Friezen, voudig het aantal Labourzetels helpen vermeer- sporttief oogpunt is geslaagd, dankt voorzitter derem dames en heeren, die hier zijn, dat zij door hunne Er kan nog heel wat gebeuren tusschen vandaag afwezigheid mede de prijswinners hebben gehul- en 16 dezer, maar wat ik er nu van zie, zullen do ai|1a- (Applaus.) Liberalen net amendement van Labour op het gezellig bal tot besluit, adres van antwoord steunen en Baldwin naar huis ST. MAARTENSBRUG. sturen en zal daaruit door den Koning de conse- Woensdagavond hield de vereendging Nut en Ge- quentie getrokken worden, dat Ramsay MacDo- noegen alhier een vergadering in het lokaal van den nald Kabinets-formateur moet worden. heer de Baaa De voorzitter opende met een woord De arme Mr. Baldwin kan met zijn partijgenoo- van welkom de vergadering, waarna voorlezing en ten niet andere doen dan verdedigend optre- goedkeuring volgde van de notulen dier vorige bij- den, maar met de wetenschap, indien de toestand eenkomst. niet verandert, dat Labour en Liberaal hem zul- Vervolgens deed de penningmeester rekening en len verslaan. verantwoording over het afgeloopen tijdvak. Een Inmiddels gaat Lord Rothermere in zijn Daily tweetal, heeren, die belast werden met het nazien Mail, Evening News en andere bladen voort, om der rekening en deze met een batig saldo in orde den armen Baldwin persoonlijk aan te vallen. hadden bevonden^ adviseerde tot goedkeuring. Daar- Lord Birkenhead deed daar nu ook aan mee. toe werd besloten en den penningmeester dank ge- Ik vind het niet nobel van de nobele Lords en bracht voor zijn nauwkeurig beheer, denk aan Numeri XXII, 29 en 30. Verder werden de werkzaamheden van de volgen de bijeenkomst besproken. Hieruit bleek, dat v/jr- schillende dames en heeren weer bereid waren iets ten beste te geven. Besloten werd' do eerstvolgende nuitsavond te houden op Woensdag 27 Februari bij den heer Kossem. Algemeen was men van meening dat er dan. voldoende tijd was voor het instudeeren EEN ZELDZAAM GROOTE AAL. Te Abordeen ia door een trawler oen nal binnen- van voordrachten enz. gebracht, welke het enorme gewicht van 88 pond Hij de rondvraag werd er nog eens op gewezen, dat heeft. Het dier, dat 7 voet lang is en een omvang voornamelijk op de laatste bijeenkomst eenige kin- lint is toch werkelijk typeorend voor het Eu- j,heeft van 26 c.M., werd in de Noordzee ongeveer 20 deren beneden 16 jaar zijn toegelaten. Meermalen is dierentuin. Fane, heel verwaand in een blauw matrozenpakje, bijna geen woord sprekend en steeds maar zichzelf loopend te bewonderen. Fane zou den volronden dag naar een voorbereidondo school te Brighton gaan. Mot oen eenigszins hau taine houding keek ny naar de arme straatkinde ren, die in Regent'» park speelden, terwijl Toni daarentegen met een zeker verlangen naar ze om keek. Ze was zelfs al oen eindje achtergebleven. „Kom, .Toni," moest oom Charles zeggen. Oom Charlos liep er over te peinzen, wat hij in 's he melsnaam aan de kinderen tot afscheid ra oost zeg gen. Hij herinnerde zich op dat oogenblik heel dui delijk, noe erbarmelijk ellendig hij zich had ge voeld, toen hij den eersten dag op de vreemde school was aangekomen. Natuurlijk kon Fane niet datzelfde gevoel hebben, want hy liet geen prettig tehuis achter zich. In tegenstelling met zijn vroe gere leven zou dq school zelfs eon genot voor hem zijn. Oom Charlos keek Fane van terzijde aan. Wat was hy een knappe jongen, met zijn blonde hiuir en blauwe oogen en de echte Saumarez manier om zijn wenkbrauwen op to trokken als hy sprak. Eén» zou de jongen al zyn goederen erven. "Er kwam eon weemoedige uitdrukking in Oom Char les' oogen. Vrouwen denken dikwijls, dat er geen grooter verdriet voor hen kan beslaan dan als ze geen kindoren krijgen, terwijl ze er zoo ontzettend naar verlangen, maar niet» kan halen bij de groote smart van oen man over pon zoon, dien hij niet heeft gekregen, want dit is een wond, die nooit heelt. Toni liep nog steeds aan Oom Charles' hand te trekken, telkens omkijkend naar de spelende kin deren. „Ik wilde zoo graag een blaaspijpje heb ben." prevelde ze. Oom Charles hoorde het. „Wat is dat. kindje'*' vroeg hij zacht. „Ik heb er nooit een genad," ant woordde Toni, „en ze maken zoo'n leuk geluid." Ze trok a.1 sprekend haar oom handig meo naar een man die opzij tegen een hek geleund stond, en die deze instrumenten verkocht. Oom Charles gaf Fane en haar het blaaspijpje en ze danste van genoegen. „Ik zou er den heoien dag wel op kunnen blazen," vertelde ze; en begon al vast de daad bij het woord te voegen. Oom Char les verdroeg het akelige geluid met heldenmoed. gelsche volkskarakter dit vertrouwen in Britten, omdat het Britten zyn. Wat mij verder zoo byzonderr treft, dat is het vertrouwen van vele conservatieve Engelschon in do buitenlandsche politiek van MacDonald. Mr. Garvin, do bekende conservatieve hoofd redacteur van de# Observer, spreekt bij voorbaat reeds zyn voldoening uit over door een ministerio- MacDonald-Snowdon op te lossen internationale quaesties. Allereerst de erkenning de jure van de Rus sische Regeering. Verder een toelaten van Duitschland en Rusland tot den Volkenbond to G-enève en den zorg voor hot jreven van een plaats in het bestuur aan Duitsch- Ten derde eone overeenkomst met Italië en Spanje. Ten vierde een zoo nauw mogelijke aaneenslui ting met Holland en Scandinavië. Ten vijfde een poging om de Entente te doen voortbestaan, mits Frankrijk bereid is op termen van gelijkheid deze Entente aan te gaan en na te komen en niet zooals thans met een beleefd verzoek aan Engeland, om maar zelfmoord te piepen. Wie cut leest, zal verscheidene punten zien, door mij reeds maanden geleden naar voren gebracht, als do eenige mogelijkheid om Frankrijk den wind uit de zeilen te nemen en hot waarlyk onrustbarend geschokte prestige van Engeland in het buitenland weer te herstellen. Sir William, die weer juist terug is uit Keulen cn Dusseldorf, is absoluut niet tevreden met de Fran- sche politiek aan Rijn en Ruhr. Ik vroeg hem vandaag naar de ontruimingsge- ruchton van Keulen door de Engelsclien. Hv meen de, dat het Kabinet-Baldwin zooiets zeker thans niet zou doen, voor het op vallen staat. Hij zou het zeer betreuren maar moest toegeven dat de behandeling door Franschen. waaraan En- gelschen daar aan Rün en Ruhr blootstaan, ge schikt ia om den goeaaardigsten Brit des duivels te maken. Maar wat kunnen we er tegen doen? De Fran schen hebben het weer klaargespeeld om hun lucht vloot nog sneller uit te breiden, dan wy, zoodat we, indien we iets doen, feitelijk een bombardement van Londen riskeeren. Sir William is een groot voorstander van toe- op de eonvocatiebiljetten. vermeld, dat aan hen geen toegang mag worden verleend, aangezien dit in cember, werden uit ons land 2872 runderen naar het ^eer Molenaar mocht een woord van dank onitvan- buitenland verzonden cn wel 2281 naar België, 223 8®11- Spanje, 193 Italië, 82 Frankrijk, 59 Duitschland, 30 Tfcjecho-Slowakije en 4 naar Japan. STRENGE WINTERS IN OUDE TIJDEN. In 1608 vroor het van 1 Januari tot 20 Maart. Men ping te voet naar Texel en Wieringen en van Enk huizen naar Harlingen. Tn Januari 1621 reed men per ar van Friesland naar Vlieland, Texel en Wieringen. In Maar 1623 vernielde de ijsgang in de Zuider zee bij een hevigen storm den zeedijk van „De Vier Noorder Koggen NIEUWE NIEDORP. Donderdagmiddags werd onder groote belangstel ling van veel omgekomen publiek hardrijderij op de korte baan (160 M.) gehouden op de Rijd, waar voor 16 hardrijders zich hadden opgegeven, waar van éen niet was opgekomen. De uitslag van den wedstrijd, (waaraan onder meer ook eenige Friesche hardrijders deelnamen) en die door orgelmuziek werd opgeluisterd, werd 's avonds „Heb je een prettigen dagr?" vroeg hy aan de kin aeren, toen Toni boven op een olifant in den dierentuin mocht rijden. Toni straalde van genoegen en kinkte opgewon den mot het hoofd. Toen Fane echter boven op den olifant, zat, word hü rood van angst en wilde er onmiddelijk weer ar. Oom Charles keek den jongen verbaasd aan, maar zei niets. Hij hoopte echter vurig, dat Fane geen lafaard zou blyken te zijn. Toon Toni bij ae kooi met tijgers .aan kwam, was haar onthousiasme niet te beschrijven. Ze greeij heel stevig oom Charle's .hand vast en drukte zich tegen hem aan. „Goud en glanzend en roodzei ze eindelijk... nen dan weer iwarte Slekken en wat een prachtige oogen hebben ze... i, ik zou uren naafr zo kunnen kyken." Oom Charles begon Toni het een en ander oyei tijgers te vertellen, maar ze viel hem onmiddellijk in de reden. „Nee, dat is het niet, oom Charles ik "bedoel... ik vind hun kleuren zoo mooi." „Toni- is altijd zoo dol op mooie kleuren ge weest," verklaarde Fane nader. Fane voelde zieV op dat oogenblik reeds oneindig veel ouder dan zyn zusje. Hü was een buitengewoon -bijdehand kind on hy had wel degelijk het verschil van spre ken tusschen hem zelf en zyn oom opgemerkt. Den vorgien avond was Fane razend van woede geworden, omadt een van zijn oom's bedienden Rem had uitgelachen, toen hy een uitdrukking ge bruikte, die nij vroeger thuis ook alty'd had geoe- zigd „Wat een zwijn!" had hy bij zichzelf gezegd. „Ik zal hem wel eens krügen." De eerste dagen had Toni zich doodongelukkig bij haar tante gevoeld on had het prachtige oude huis met al zyn kostbare meubelen haar verschrikt en gedrukt, maar ten slotte had haar groote liefde voor geregeld warm eten. het half-warme bad en het zachte bod, .waarin ze sliep, haar gewonnen. Ze had echter vreeslijk getobd over do kostschool, deze als oen soort ge vangenis ziende, waarin je alleen prettige dingen kon krygen, door te liegen en te stelen, zooais zo vroeger bij haar vader en moedor gedaan had. Eens had ze 's avonds vreeselyk liggen droomen over haar huis en de kostschool, waar ze naar toe gebracht zou wordon en zo was wild schreeu wend wakker geworden. De meid, die hevig go- miiien van het land1 gevangen, DE INBRAAK TE KOEGRAS. x Door de rijksveklwacht te Julianacforp is aange- strijd is met het reglement. Besloten werd, in het houden en in handen van de politie gesteld zekere verv0|lg streng toe te zien, dat kinderen beneden ge- I>. S., wonende to Callantsoog, die verdacht werd Remden leeftijd met meer worden toegelaten, van het plegen van de inbraak in het café van den v9°rzl or sprak de we noch uit, dat niet alleen de heer Marees aan de Blauwe Keet aan het Noord- ldnd®reI1. ouders hiervan goede nota boll&ndach Kanaal, welke plaats had in den nacht van Oude- op Nieuwejaar. De verdachte is naar Alk- d® "f5P" maar overgebracht I lever?e« slo°t voorzitter met dank voor de mede- HOE MEN IN FRIESLAND SCHAATSENRIJDT. w8rkmg' d® rerfraderiiur. lomand te Warga heeft de schaatsenrijders ge- ST. MAARTENSBRUG, teld, die Zondag door zijn dorp zijn gekomen; hun I Alhier had1 Dinsdag een hardrijideriji plaats op aantal was ongeveer 6000. schaatsen, waaraan door 20 dames werd deelgeno PAARDEN NAAR DUITSCHLAND. 1 men- Na vinnigen strijd werden de prijzen, die Bij de directie van den landbouw is van den 1 bestonden dn contanten, gewonnen als volgt: RijksJandbouwconsulent te Berlijn bericht c-ntvan- 1® prijs, mej. L. Postma; 2e prijs mej. S. Doorn; 3e gen, dat de Duitsche regeering den invoer van 300Prijs mej. P. Wit J<L; 4e prijs mej. K. Veuger; 5e koudbloedpaarden uit Nederland heeft toegestaan. PriJa P1®!- C. Gutker. EEN KOE ZONDER EIGENAAR Dezer dagen werd te Etten door den burgemeester publiek verkocht een koe, die sedert maanden in die gemeente zonder bekenden eigenaar was achterge laten. De opbrengst was f211. Een buitenkansje voor de gemeentekas. NAAR HET BUITENLAND. In de 5 weken, van 26 November tot en met 29 De- De heer G. Molenaar had voor elke prijswinster 2 pond taaitaai beschikbaar gesteld Bovendien werden aan 10 behoefitdgen elk 50 turven en 25 briketten uit gereikt Na afloop van den wedstrijd, die een mooi verloop had, werden door den voorzitter der ijsclub woorden van dank gebracht aan allen die hadden medege werkt, dit ijsfeest zoo goed te doen slagen. Ook de Trekking van 100 nummer, overstaan van Notaris A. G. MUL IE L0S'>ERDAG 10 Januari 1924 Prijs van f 1000 1058 Prijzen van f 90.(eigen geld.) ^9 2232 4ffi2 6924 8140 10949 14326 15503 18903 oA 2330 4825 6927 8509 10959 14405 15856 19021 4/1 2517 5124 6974 8592 11112 14548 15953 19191 '/Jj 2529 5155 7119 8951 11425 14567 16397 19474 1-17 2977 5432 7486 8977 11985 14581 16544 19713 1133 3104 5530 7491 9530 12015 14794 16554 20281 1708 3165 5725 7506 10177 13132 14999 16982 20479 1823 3335 6189 7715 10551 13290 15340 17241 20663 1923 3820 6240 7741 10808 13457 154U 17526 20908 1946 4599 6537 7898 10815 13558 15430 17555 20914 2039 4601 6624 8100 10893 13845 15431 18351 20928 schrikt was, had haar fcanfce geroepen, die juist van een party was thuisgekomen. Lady Saumarez kwam do_ karaor binnen; in een gedooletteerd toilet, met diamanten in het haar en om haar hals en het kind had haar met wijd open oogen aangestaard. „Antonia- je moet niet kinderachtig zyn," was zy, bestraffend, begonnen. .Maar toen ze naar het krntwifcte gezichtje met do groote betraande oogen keek, was er even iets zach- ters over haar gekomen. „Vertel me eens, wat scheelt je, heb je soms pijn?" Toni schudde met het hoofd. „Maar waarom huil je dan?" „Hy... vader kwam weer terug... en... als ik nou op kotschool hen en hy komt daar... dan kan niemand hem wegjagen." Toen hot kind echter over haar vader sprak, werd Lady Saumarez ongeduldig. Aan dat af schuwelijke gedeelte wensen te ze niett herinnerd te worden. „Je hebt zeker te veel pudding gegeten", en zich tot de meid wendend: „Geef haar wat wonderolie. Manners." Toni had nog nooit wonderolie gebruikt en trapte van woede, toen ze de lucht er vay. rook. Oom Charles kwam de kamer binnen. Tpen Toni hem zag, hield haar gehuil op. „Oom Charle».. vroeg ze angstig, terwijl ze haar dunne armpjes stijf om hem heen sloeg. Geloof je heusch niet, dat vader nog ooit terug kan komen?" Oom Charles schrok. „Wit bedoel je, kindje?" vroeg hij teeder. Toni drukte zioh nog vaster tegen hem aan: „Ik bedoel hij... vader...." klonk het angstig. Toen zuchtte ze plotseling heel diep. „Ik bedoel vader, zooals hy dien laatsten keer was, toen met., moeder...." Haar peheele tengere li chaampje trilde. t,Hier zou "hij niet meer durven om U, mhar als ik nou op kostschool ben.... wie zal hem dan wegjagen?" Oom Charles nam het tengere figuurtje in zijn armen en wist het kind tot kalmte te brengen. 2e had mot haar betraande gezichtje tegen zijn breede witte overhemd gelegen on het was vol vlekken gekomen. Hy zat in stilte te bedenken, hoo hij dit overhemd uit zou kunnen trekken, zon der dt»t zün vrouw er iet» van merkte. „Je vader zal nooit terugkomen, kindje," verze kerde hy Toni. „Je gelóóft toch, wat ik je zeg f Je weet heel goed, dat ik je nooit een leugen heb verteld hè?" Ze knikte slechts. „En... Als ny nog komt. zult u zorgen, dat hij niet bij mij komt, he oom „Ik beloof het je," antwoordde Oom Ghariee heel plechtig. „Ik hou van je... je bent een goeie man, zei ze nog slaperig. Oom Charles moest onwillekeurig lachen on bleef haar handje vasthouden, tot het kind in slaap was gevallen. Midden in den nacht werd Toni nog eens wakker en herinnerde zich, hoe bang ze wffe geweest. Maar de herinnering was nu niet zoo vreeslijk meer, nu ze er met oom Charles over had kunnen spreken... Hy had be grepen en dat begrijpen bracht het groote verschil. Kleine kindoren willen begrepen worden. Ze heb ben dit even noodig, als hun dagelyksch voedsel en hun badje. By hen boteekent begrypen... iemand hebben, die zoowol hun leventje als henzelf leiat. Iemand die voel grooter is den zyzolf, en die in één oogenblik begrijpt, wAt de groote schaduw by hun bedje is, die hen zoo bang maakte... die be grijpt, dat het niet goed was, dat zy gestraft wor aen voor iets, wat ze -Eflloen maar ..hadden wil len probeoren, hoe het was" en niet deden om hot een of andere doch te motief. Oom Charles bracht dien avond „het kind in haar terug. Ze kon nu over allee met hem praten, zonder bang behoeven te zijn. uitgelachen te wor den. Haar geest begon zien hoe langer hoe meer to ontwikkelen. Oom Charles was in den yrond van de zaak een heel eenzaam man..... Het had hem c "-oam gelukken, zoowel vriend als echtgenoot van zijn houde vrouw te zijn en hij had zelf nooit zusters gehad... Hij .kor Toni soms uren over hun oude buiten huis zitten vertellen, waarnaar het kind mot groote oogen en open mondje gretig zat te luisteren. Lr bestond tusschen deze beiden een vnendscnap, die oneindig veel meer bond, dan alsof Toni zyn eigen kind was geweest Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6