DERDE BLAD. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. In het Britsche Parlement. Jöinnenlandscn Nieuws. Reclames. Zaterdag 19 Januari 1924. 67ste Jaargang. No. 7369. Anna Paulowna, 17 Jan. 1924. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd plaatsing in Uw blad voor onderstaand schrijven, bij voorbaat mn dank. Plaatselijke toestanden by ons in Anna Paulowna. Ondergeteekende, inwoner van Anna Paulowna. dus ook belasting-betaler enz., vermeenende daar door ook zijn rechten als zoodanig te hebben, heeft de vrijmoedigheid gehad, een tent te koopen voor houden van publieke vermakelijkheden (dansen). Nu wil hij natuurlijk zoo'n tent ook exploiteeren, waarvoor dan weer vergunning moet verkregen worden, welke hem geweigerd werd. Waarom? Omdat wel de respectievelijke caféhouders des gewenscht een danstent mogen plaatsen, maar niet hij, dat was mijn persoon. Heeft persoonlijke veete zoo een verre strekking, lat alles maar kan? Zien we het niet veel in onzen polder, dat meer dan één soort bedrijf ge combineerd is, by een en denzelfden ondernemer? Nu als ter aanvulling nog het volgende. Onder go toekende heeft ©enigen fcija geledén aan een bestuurslid van „Huiszorg" het voorstel ge daan, voor bedoelde vereeniging, zijn 'tent een a twee .avonden te exploiteeren, wat zeer ton goede der kas dier vereeniging: zou komen, welk voorstel dan ook werd toegejuicht door het bestuurslid daar genoemde vereeniging wel degelijk geld kan gebruiken. Doch ook dit werd door de respectie velijke autoriteiten afgeslagen. Er was immers besloten het dansen zooveel mogelijk te beperken? (Dupe was hier in de eerste plaats „Huiszorg".) Teekenend echter is 't voorzeker, daff bij net laatst gehouden IJsfeest, een plotseling opgekomen idéé, tot 't organi seren van een bal hij velen in- gang^ vond, een telefoontje-' die en die vroeg het, en ziedaar: de vergunning was er! Is dit ter rorisme of niet? Ook was dit bal gelet op 't be sluit. beperkingIronie. Als slot nog dit: het gemeentebelang in 't oog houdende is 't- de moeite nog welwa ard er even om te denken, dat er bij eventueel© vergunning tot het mogen plaatsen er nog een ruim bedrag als pachl> som in de gemeentekas vloeide. Met beleefde hoogachting, Uw dw. J. BENEMA. TROTZKI MOET PLAATS MAKEN, De „Echo de Paris" verneemt uit Stockholm, dat Trotzki uit het bestuur van de Russische Communis tische partij is getreden. Het triumviraat Kamenef, Zinowjef, Stalidin tracht hem als opperbevelhebber te vervangen door den ca- valeriechef Boedjenny. Zooals men weet, was Trotzki ziek. Men insinuee- de al, dat hij' ziek was, omdat de Partij1 zou vergade ren. In ieder geval blijkt, dat er hommel es is onder de „groeten" van Sovjet-Rusland. Over, het bovenstaande schrijft' «en H.blad' mede werker het volgende artikel, dat Oen belangwekkende kijk geeft op de gebeurtenissen, die zich in Sovjet- Rusland afspelen in de „hooge politiek." Eenige dagen geleden heeft het Russische Tele graaf-Agentschap het bericht geseind, dat Trotzky ziek is en rust noodig heeft en dat hij daarom voor een paar maanden naar het zuiden zal moeten gaan en zich niet met de staatszaken, zal kunnen bezig houden. Dit, berichl bet eekent, voor den ingewijde, dat Trotzky den strijd, dien hij aangebonden heef' le gen zijn vijanden, heeft verloren en dat hij nu docr de overwinnaars uit de regeering wordt gedrongen. Wat is er eigenlijk in Rusland gebeurd? Toen het bieek. dat Lendn ongevaarlijk was en dat hij dus nooit meer zijn positie aan het hoofd van de regeering zou kunnen innemen, ontbrandde in de partij een hevige strijd' tusschen de verschillende lei ders, want iedereen dacht, dat hij. de aangewezen op volger van Lenin was. Het meest, was hiervan Trotz ky overtuigd en hij eischte, dat allen hem zouden ge hoorzamen, evenals- zij vroeger Lenin gebootzaam- den. De keuze van den toekomstigen regent moest de almachtigo bolsjewistische partij doen en haar beslis sing was voor Trotzky vernietigend': zij stelde een triumviraat' in (Kamenew, Stalin en Zinowjow) en droeg aan deze personen de leiding der staatszaken op. Kamenew werd wat wij zouden noemen, pneemier Trotzky hoefiti d!us een nekierlaag geleden. Als or ganisator van hot Roode leger had hij echter veej aanhangers onder de troepen, zoodat het triumviraat den strijd niet op de spits durfde te drijven. Er ont stond een regeling, waarbij Kamenew c.s. de gewone staatszaken zouden voeren en Trotzky leger en vloot zou besturen. Voor de buitenwereld leefden beide partijen in vrede en betuigden elkaar hoogachting en trouw, maar in stilte werd een hardnekkige strijd gevoerd. Zoo was de toestand, toen Trotzky ziek werd. Of zijn ziekte echt of gefingeerd was is niet met zeker heid te zeggen Wij verondenstellen, dat Trotzky in derdaad ziek is geweest, want zijn afwezigheid; was voor zijn tegenstanders voordeeliger dan voor hem. Toe het zijn, ernstig is zijn ziekte niet geweest, want ij belette hem niet de dagelijksche zittingen van jet Politieke Bureau bij te wonen. De tegenstanders hebben dankbaar gebruik ge maakt van de afwezigheid van Trotzky om in diens burcht, het Roode leger, vasten voet te krijgen. Oor spronkelijk was de bedoeling, dat Kamenew het op percommando ever leger en vloot zou vernemen. Dit ontmoette echter in het leger veel verzet en leidde tot antisemitische demnstraties: het leger duldde wel den Jood Trotzky, maar wilde zich niet onder werpen aan den Jood Kamenew. Toen heeft het trium viraat een ander middel bedacht: het benoemde den zeer populairen generaal Boedjennyj, in wien het ver trouwen1 kon stellen, tot substituut van Trotzky, „om den zieken leider zijn zware taak te verlichten", zoo als het officieel heette. Trotzky kon deze benoeming niet ongedaan maken Hij begreep, dat zijn tegen- standere hem langzamerhand uit de regeering zul len dringen en heeft besloten een tegenaanval te doen. Hiervoor had hij een leus én bondgenooten noodig. menschen, die den stormloop tegen het triraviraat zouden ondernemen. En hij heeft zoowel het eene als het andere gevonden. De bolsjewistische partij is georganiseerd als een gedisciplineerd leger. De partijgenooten moeten de l»evelen dor leiders onvoorwaardelijk gehoorzamen, zij moeten do leden der comités kiezen volgens aan wijzingen van boven, zij moeten zonder protes1 aan vaarden alles wat de partijleiding heeft besloten. Zoo- lang er gevaar bestond, dat een andere partij zich van de macht zou willen meester maken, zoolang de burgeroorlog in het land woedde, verdroegen, de gewone bolsjewiki deze discipline, maar, toen alle gevaar was geweken, begonnen zij er tegen te protes teeren. Zoo ontstond de eene oppositiegroep na de an dere. Deze groepen waren echter slecht georganiseerd en hadden geen ervaren leider, zoodat het de regee- rende kliek geen moeite kostte de oppositie steeds uiteen te slaan en de voormannen in de gevangenis sen te stoppen of naar hot barre Noorden te verban nen. De oppositie had dus een sterken leider en een sprekende leus noodig. De leus was „democracisee- ring van de bolsjewistische partij" en de leider.... Trotzky. Trotzky stelde zich dus aan het hoofd van hen, die zich tegen de dwingelandij der partijleiders hadden uitgesproken. Wel is waar was deze rol van Trotzky eenigszins vreemd, want. vroeger heeft hij herhaal delijk sielJing genomen tegen de oppositie, maar nu werden de bakens verzet. Eerst probeerde hij nog achter do schermen te blijven. Hij heeft zijn nieuwen aanhangers materiaal verschaft om op een congres de voorstellen van het Cei.trale Comité ,te bestrijden (hijzelf heeft als lid van het Comité de voorstellen medeonderteekend!) Kamenew begreep echter wie achter de oppositie stond en daagde Trotzky uit tot een openlijken strijd. Trotzky moest de uitdaging aannemen en zoo ontstond de strijd, die eenige we ken heeft geduurd en de geheele partij en ook het land in rep en roer gebracht. „Prawda", hot partijorgaan, plaatste 'de artikelen zoowel van de leiding als van Trotzky; de andere bolsjewistische kranten volgden dit voorbeeld Later werd de strijd overgebracht naar de vergaderingen der organisaties en vakverecnigingen, heigeen de hartstochten tot hot kookpunt deed stijgen. Verschil lende vooraanstaande partijmannen hebben zich openlijk voor Trotzky uitgesproken, anderen haast ten zich het triumviraat trouw te betuigen. Om aan dezen gevaarlijken toestand een eind te maken heeft het partijbestuur besloten de quaestie in stemming te brengen. Deze stemmingen duurden een paar weken. „Prawda" wijdde ellenlange artikelen j aan de resoluties, die aangenomen werden en ver- lelde minder prettige dingen van de aanhangers van Trotzky. Trotzky zelf werd door Zinowjew beschul digd, dat hij zich bij Lenin had aangesloten, toen de overwinning van do bolsjewistische zaak zeker was, dat hij connecties onderhoudt met de Russische anti- bclsjewistische emigratie enz. De uitslagen van de stemmingen plaatste „Prawda" in twee kolommen ender de opschriften „Voor die partijleiding" en „Te gen d'e partijleiding." Of de stemmingen een betrouwbaar beeHd van de verhoudingen in de partij weergeven, is moeilijk te zeggen. Men moet niet vergeten, dat de stemmingen niet geheim waren en velen zich onder pressie van de leiders liegen Trotzky heben uitgesproken. Hoe het ook zij, de meerderheid heeft zich voor Kamenew c.s. uitgesnroken. Trotzky heeft dus de nederlaag geleden. De debatten over de Troonrede zijn in het En- n' che parlement voortgezet, en de aanstaand© issing over de nog zittende conservatieve re geering is thans duidelijk geworden. In het Lagerhuis heeft Asquith medegedeeld, dat de liberalen het door de Arbeiderspartij voorge stelde amendement op het adree van antwoord op de troonrede, waarin zij verklaren geen vertrouwen in do regeering te stellen, te zullen steunen. Dien tengevolge is de val der regeering onvermijdelijk. In het Lagerhuis diende Clynes het reeds be kende amendement op het adres van antwoord op de Troonrede in, dat naar men verwacht de re geering zal doen vallen. Clynes wees op de ver werping bij de algemeene verkiezingen van de ioor de regeering bepleite middelen tot oplossing van het vraagstuk der werkloosheid. Overgaande tot bespreking van de buitenlandsche politiek, bepleitte h« .een krachtig gebruik van de Britsche 'macht en invloed. Onze oorlogsoffers, zeide hij, geven ons het recht, een beslist aandeel te nemen in de regeling der buitenlandsche be trekkingen. Toen Frankrijk een beroep deed pp en behoefte had aan onze militaire hulp tegen Duitsoh- tand, hebben wij die onbeperkt verleend. Onze eisch, dat wij invloed uitoefenen op de vredespoli tiek, werd gerechtvaardigd door de offers, die wij hebben getracht en door den oprechten wenscli naar de toekomstige veiligheid van Frankrijk zelf. „Frankrijk is een dierbare en nabije machtige vriend. Wij hebben met en voor Frankrijk gestre den. De_ groote oorlog moet eindigen in de duur zame vriendschap van Europa, hetgeen alleen mo gelijk is wanneer Duitschland en Frankrijk met elkssr in vrede leven." Wortgaande verklaarde Clynes dat het feit, dat Frankrijk Duitschland e thans slechter behandelde dan Duitschland vijftig jaar geleden Frankrijk deed, gelijkstond met de voorbereiding f van een volgenden grootea oorlog. Engeland kon niet langer meer eenvoudig toezien en afwachten. Onze hou ding. zeide Clvnes, moet worden beheerscht door do dringende behoefte aan een werkelijke regeling in Europa, die gebaseerd is op een behoorlijken eerbied voor de economische rechten en behoef ten van Groot-Britaiiniö. Met betrekking tot het vraagstuk der prefenti- eele rechten en de besluiten 'te deze zake van de rijksconferentie, zeide Clynes, dat het do taak was van het Huis te beslissen, in hoeverre de handel met de overzeesche dominions kon wor den bevorderd zonder nieuwe belasting voor En geland en zonder vernietiging van do grondslagen van Engeland'e fiscaal stelsel. Asquith, de leider der liberalen, die genezende is van zijn ongesteldheid, merkte op dat nij slechts een paar korte opmerkingen zou maken. Hij stelde zich voor, voor het amendement te stemmen en zijn vrienden aan te raden evenzoo te doen. Heft amendement was een klaar en duidelijk yoium van wantrouwen in de tegenwoordige regeering-. Af te gaan op de mérites van het amendement, en voor het oogenblik de latere gevolgen ervan buiten be schouwing latend, kon; naar het scheen, geen enkel liberaal, of arbeiderslid er zijn steun aan onthou den. Vele tehorieën konden worden opgezet, waa' om de kiezers de Lagerhuisleden in zoo vreemde pro porties naar het parlement hadden gezonden, doch eén theorie die geen steek hield was. dat zij geko- zan waren om de tegenwoordige regeering' aan het bewind te laten. Het was duidelijk, dat wanneer de regeering die op het oogenblik aan het bewind was, aftrad, de .party, die natuurlijkerwijs de taak_ der regeering zou overnemen, de oppo sitiepartij was, die numeriek in de meerderheid was. De toestand van thans, n.1. dite onafhankelijke en georganiseerde partijen, van wie geen enkele „nbelangriik is in getal en geen enkele over een meerderheid beschikt, was nog nooit voorgekomen. Doch onder deze omstandigheden had ae arbei derspartij hef- volstrekte en onbetwiste recht, aan spraak te maken op het bewind. Het geen zeggen v>Sl, dat voor den eersten keer een socialistische «•egeering de macht in handen zal nemen. Hij was er zeker van, dat de gtoote meerderheid der libe ralen, zoo niet de heele liberale partij, de gedachte zou verwerpen van een combinatie tusschen libe ralen en conservatieven om de arbeiders uit do re- gecring te houden, en hü had reden te_ veronder stellen, dat een groot deel der conservatieve paren een dergelijke combinatie gunstig gezind was. Wat hemzelf hrireft. hij weneehte geen 'deel te nemen aan een dergelijke manoeuvre. Asquith betoogde, dat de Arbeiderspartij, wan neer zij de tegenwoordige regeering# opvolgt, ge bonden zou zijn aan de parlementaire voorwaar den, die de verkiezing in het leven had geroepen. Zii zou geen vrijbrief hebben. Deze regeering, zeide hij, zal in de herinnering blijven voortleven wegens haar weifelmoedigheid en onmacht soowel in de binnonlandsche als bui tenlandsche politiek. Geen enkele regeering had méér kwaad gvsticht, of het bewind mot minder achting verlaten. Asquith wees er op dat, of schoon de liberalen het amendement der arbei ders zouden steunen, zij toch hun onafhankelijk heid zouden behouden. Er waren fundamenteele verschillen tusschen de liberalen en arbeiders, doch in sociale en andere vraagstukken zou samenwer king tusschen alle partpen mogelijk zijn. Joynson Hicks, ae minister van Gezondheid, deed een heftigen aanval op de liberalen, omdat zii door hun houding de arbeiders in staat zouden stellen, hun eigen politiek uit te voeren, wclko door het kiezerscorps beslister was veroordeeld aan de politiek der conservatieven. Een Reuter-telegram meldt nog: Frank Hodges, de leider der mijnwerkers, verklaarde, dat een re volutie in aantocht was door middel van den con- stitutioneelen geest van hot volk, terwijl dit in idere lenden qlaats had mot bloedvergieten en geweld.. De arbeiders zouden plannen indienen tot industrieels reorganisatie, en indien nationalisatie het eenige middel was voor de wetenschappelijke organisatie van do industrie en den arbeid, zou dit worden voorgesteld. Het debat wordt morgen voortgezet. Maandagnacht valt de stemming. DE KERSTVIERING IN RUSLAND. De Synode van de Russische kerk heeft, besloten de nieuwe (Gregoriaansche) jaartelling ook in de Oostersche kerk in Rusland in te voeren. Verschil lende gemeenten hebben daarom dit jaar Kerstmis gevierd iegelijk met! de Roomschen en Protestanten. De overgroote meerderheid der priesters heeft ech ter geweigerd de beslissing van de Synode te aan vaarden en stelde de viering van Kerstmis volgens den Russischen kalender op 13 dagen later vast Sinds de bolsjewistische omwenteling was het ge woonte de Kerstdagen te gebruiken om het atheisme op schreeuwende wijze te propageeren. Er werden op tochten georganiseerd, die een fel godslasterlijk ka rakter droegen. In de schouwburgen werden itooneel- stukken opgevoerd, waarin de geboorte van Chris tus op weerzinwekkende wijze werd behandeld. Voor de geloovigen waren dan ook d'e Kerstdagen de tijd van de grootste kwellingen, daar zij zonder protest moesten aanschouwen hoe hun geloof bespot en ge hoond! werd. Dit jaar hebben de bolsjewiki besloten van optochten en kwetsende straattooneelen af te zien. Zij- hebbeni zich beperkt ittot het beleggen van on telbare vergaderingen, waar de sprekers hun atheïs tische denkbeelden uiteenzetten en het Christendom bestreden, aldus de „Prawda". BURGERVLOTBRUG. „Nut en Genoegen" van Burgervlotbrug en om streken, hield in dit seizoen op 16 Januari ten huize van den heer C. Constant haar eerste gezel lige bijeenkomst. Voorzitter opende met een welkomstwoord de vergadering en kon niet nalaten een woord van vreugde te uiten over de groote opkomst Na opening volgde oen lezing door mej. Tr. Raat van Burgerbrug, welke met alle aandacht werd gevolgd en het einde der lezing toonde dan ook de volle instemming der aanwezigen, door het luid. en langdurig applaus. Hierop volgden eenige zangstukjes en voordrach ten, zoomede een tooneelstuk, getiteld „Liefde' welk stukje op zoo'n uitmuntende wijze werden weergegeven, dat aan alle medowerkenden hier voor lof toekomt. De zangvereeniging „Ons Genoegen te Bur ger brug, onder leiding van den heer J. Voorthui- zen, volgde nu. Zij gaf een 6-tal zangnummers te hooren. Een daverend applaus was het bewijs, hoe zeer alle aanwezigen hebben genoten en hoe dank baar men voor het verschafte genot was. Hierna volgden nog verscheidene voordrachten en zangstukjes, teveel om op te noemen, welke alle veel bijdroegen tot het gezellige en aangename van den avond. Ook komt een woord van lof Toe aan den pia nist, den heer D. Verduin, voor zijn keurige bego- leiding bij de ten beste gegeven zangstukjes. Zoo alles bij elkaar was het een bijzonder mooie avond voor jong en oud, het is inderdaad te ho pen, dat de Vereeniging „Nut en Genoegen" steeds een dergelijke algemeen© medewerking mag on dervinden. Toen het programma was afgewerkt, sloot da voorzitter 't officieele gedeelte, met een opwekking aan de zeer weinige niet-leden tot mede-aansluiting en met woorden van dank aan allen voor de ver-» leende medewerking. Een gezellig dansje besloot den avond. BESTRIJDING VAN DE STOFPLAAO. Ter bestrijding der stofplaag is 't in droge periodes des zomers de gewonte in A'dam de straten te be sproeien met in water opgelost chloorcalcium, dat als een uitnemend stofbindend middel bekend is. In verband met de groote droogte der straten in de laatste diagen, waardoor weer heel wat stof wordt op gejaagd, is de gemeen teremiging ertoe gekomen, gisteren op groote schaal proeven te nemen met bestrooiing van enkele hoofdwegen en buitenwijken met chloorcalcium in poedervoim. De straten krij gen door deze bewerking een helderwitte kleur, die den indruk zou wekken dat heit geeneeuwd heeft. Voor zoover thans beoordeeld kan worden,, is de proef reeds goed geslaagd. Het chloorcalcium. heeft de eigenaardigheid, vocht uit de lucht tot) zich te trekken, terwijl dit toch niet bevriest. Hierdoor wor den de straten niet glad, doch integendeel stroef, wat het verkeer vergemakkelijkt Deze nieuwe stofbestrijding kan tevens voor de ge meente een vrij groote besparing opleveren, daar, als het weer aan één stuk door droog blijft, het mo gelijk is, dat de met chloorcalcium in poedervorm bestrooide straten niet behoeven te worden besproeid. DE NEDERLANDERS TE ST. MORITZ OVER WINNAARS. Donderdagochtend werd de 1500 Meter verreden. Eerste werd Boot in 2 min. 32.7 sec.; tweede Blaisse in 2 min. 38.1 sec.; derde W. Kos in 2 min. 42.4 sec.; vierde Koning, vijfde Spengler. De 5000 M. werd gewonnen door Boot, in den re cordtijd van 9 min. 29.5 sec., 2. Blaisse, 9 min. 38.8 sec., 3. W. Kos, 9 min. 44.2 sec. Geen enkele der nummers, waaruit de Holland- Zwitserland-wedstrijd bestond, is door de Hollanders verloren. Ook op de 5000 M. kwamen zij zegevierend uit den strijd te voorschijn, terwijl in dit nummer, evenals op de 1500 M., de 2e en 3e plaats door hen werden bezet. Willem Kos naar Davos. De heer Van Laer heeft namens den Nederland- schen Schaatsenrijdersbond heden voor de wedstrij den te Davos officieel ingeschreven voor Boot, Blaisse, Kos en J. P. de Koning. Misschien rijden ech ter nog een paar anderen mede. DUINBEPLANTING MET DENNEN. De werkzaamheden voor de duinbeplanting en be- poting in het Rijksdomein onder Wester-Schouwen, is sedert eenigen tijd weer in vollen gang. In 1923 werd naast 23 H.A. duin, dat met riet en helm werd bepoot, ruim 2 H.A. met 18.000 zeedennen beplant. Zoowel helm als dennen groeien uitstekend; een en ander zal er zeker toe bijdragen om het duin zand, dat anders door wanden uit verschillende rich tingen telkens wordt verplaatst er een groot deel der duinen in een woestenij herschept, vast te leg gen. Van de indertijd uit Zundert (N.-Br.) aangevoerde 80.000 zeedennen zijn ruim 22.000 stuks, dus meer dan twee derde gedeelte i:i leven gebleven; een schit terende uitkomst wanneer men in aanmerking neemt, dat de planten uit andere grondsoort werden over gebracht en de strenge Ijzelperiode van het voor jaar 1923 hebben medegemaakt. In het z.g. ..Roode Dal" (duindistrict Westen Schouwen) bevindt zich een proeftuin, waarin sedert een jaar duizenden Jonge zeedennen groeien, die in uitstekende conditie zijn en voor een nieuwen aan plant ter oppervlakte van ongeveer 6 H.A. moeten dienen. Dit jaar wordt de proeftuin aanmerkelijk uitge breid. Volgens het oordeel van deskundigen is de toestand der hier bedoelde duinen reeds verbeterd door aan planting. terwijl het natuurschoon er zeker niet min der op is geworden. Zouden nu de duinen in onze omgeving daar ook niet voor in aanmerking kunnen komen? Het geeft werk en op den duur, verfraaiing van het landschap. EEN NEDERLANDSCHE KEUKEN GEOPEND TE BERLIJN. Donderdag werd met eenige feestelijkheid in de Waldenerstraat in Moabit de Nederlandsclie Keuken van de Vaderlondsche Vrouwen vereeniging geopend. De presidente der Vaderlandsche Vrouwenvereenlging gravin Gröben, dankte het Nederlandsclie Roode Kruis, dat door bemiddeling van den Nederl&ndschen Gezant voor de levensmiddelen zorg draagt. Als ver tegenwoordiger der stedelijke autoriteiten sprak de voorzitter van den „Bezirk Tiergarten", die er o.m. op wees, dat het gevoel van bitterheid, waarmee in het algemeen het eenmaal zoo trotsche en geachte Duitsche volk thans giften moet aannemen, verdwijnt, wanneer men, zooals dit door Nederland gebeurt, geen aalmoezen, maar werkelijke vriendschapsgiften zendt. De burgemeester uitte de hoop, dat het den Duit- schers vergund moge zijn den Nederlandere practisch hun dankbaarheid te toonen. Als vertegenwoordiger van het N'ederlandsche Roo? de Kruis sprak de heer Overhoff. Onder de gasten bevond zich, naast den Nederland- schen gezant en barones Gevers, ook kolonel VVitt- stock van het Roode Kruis te Genève. LANGS DE STRAAT. Leo van De Telegraaf schrijft in, zijn: Schoon Go- zang: „Héén den oe-hoe-fir fa-han een snè-hèlle filet Een aóAh-re-dig maa-haa-sie s&t De stem van1 den schilder tremoleerde met wee moedige uithalen, aan het' begin van lederen versre gel, maar hij beet het laatste woord vinnig af. Hij keek langs den ladder waarop hij stond, naar omlaag, on veegde met den handrug langs^nder zijn neus. Aan den voet van het meubel bevond zich een be vallig dienstmeisje, het blonde haar in twee slakken huiskronkels tegen de ooren, en voorts opgetast bo ven het hoofd. Zij zag er uit als een dienstmeisje uit een Duitsche klucht, cn da: ze een Duitsche was spreekt van zelf. De schilder zong klaarblijkelijk voor dat meisje zijn steen-oud liedje. Hij was een ouderwetsch man, naar blijkt uit den tekst, en kon zich niet schikken in ontstentenis van bananen cn soortgelijke wijzen. Hij vond dat kind aan den voet van een hartroerende onschuld en teederheid, en do melodie vermocht hem tot wee De na te schokken. Daarnaast viel im mers al die nieuwerwetsche snorrepijperij volkomen in hoi nier. Maar daar het dienstmeisje een verbitterden taal strijd uitvocht met een groentenman, riep de schil der naar l>enêe: Kanne Sie auk singe, juffie? Hul-ïl Ja, iek schprec.k toge doe! lek haap ien Duitschland gearbeit. Sjeun land. juffie. Mar niegt solke sjeune liedjes als hier. Zelfs een Duitsch dienstmeisje, al of niet sukke lend aan helmwee, is niet ongevoelig voor mannelijk schoon. En de schilder was zonder twijfel een stniisch man, met schelmscne oogen, eni een snor, die brutaal te weerszijden van zijn durvenden mond oppiekte. En ze zei: Machen Sie lieber abl Magge Sie lieber ap? Spregge Sie tege main? Ja was sonst? Krissiemcziele watte t£Al! Nou mot je mar wete wrazze bedoel tl De schilder sprak 't en kwam volmaakt kalm van zijn ladder omlaag. Alles had zijn tijd en dit dienst meisje was een nadere beschouwing overwaard. Ken huispui loopt niet weg zoo doet wel een bekoor lijk maar uit den aard geh&ast die astmeisje. Sie haben éin gute Stiinme! zei het meisje en kreeg een beetje oen kleur, terwijl ze met een bos wortelen speelde, welke een moer dan geduldig groentenman haar had ter hand gesteld. Of iek ein koe te Stjem haap? Tege wie saagt doe 't? Mot je hoore: „Maan móeder sien ik weer, In ook maan durpie fan weleer da's uit Carrema. Ten uiterste verbaasd keken en luistorden eenige straatknapen naar den zanger, wiens witte werkjas wapperde op den wind, en die onder het zingen ge baarde met verfkwast en plamuurmes. Een. straatjongen is veel gewend maar deze ker mende tenor, die het niettemin niet voor zijn brood 9cheen to moeten doen, bracht hun toch iets nieuws. Kom dar es om bai Sie ien Duitischlaml.! hoonde de zanger. Alseit mar: O tan neboom, o tanneboom, wie gruun siend daane Bletie Hij kneep het kind aanhalig in den molligcn bo venarm en hernam: Maar 't maassie an de vliet is toch effectief sjeuiL Wol ikk doe das leere-' Aennchen, w ird 's ba 1 d snerpte op dat oogenblik een schelle vrouwenstem uit de open huisdeur. 't Meisje stoof naar binnen, heel rood. De schilder beklom traag zijnen, ladder, en zette melancholiek in: Haén den oe-hoo-fir fa-ban een snè-bólle fliet...." De werkelijke oorzaak van pijnlijke gewrichten. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lir De als rhoumaJtiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in hert, bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden, door bijtijds Foeter's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollige urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenu wen, en langs de wanden der aderen. Bij beweging van een spier, of zenuw, waarin zich urinezuur kris tallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, he vige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheuraatiache pijnen in de dijstreek noem tl men ischias, in de rugspieren, spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijnen bespeurt een on aangenaam of verlamd gevoel in den rag of gij last krijgt van urinekwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, ze nuwpijn, niorgruifl, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 175 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk),

Schager Courant | 1924 | | pagina 9