Predikbeurten. Tsjecho-Slowakije. Marktberichten. Gemengd Nieuws. den goedgekeurd. Vervolgens een jaarverslag van den neer Dekker, waar wij uit aanstippen, dat de vereenlging thans 44 leden telt Twee leden zijn dit jaar ziek geweest, waarbij tezamen 36 dagen is gewerkt Met een1 op wekking aan de leden, om steeds klaar te staan wanneer er iemand ziek is, sluit spreker zijn jaarver slag onder applaus der vergadering. Uit de rekening van den penningmeester blijkt, dat er thans een batig saldo is van f 15.65. Verkiezing bestuurslid, aftredend de heer A. Schra- ma, welke met ailgemeene stemmen werd' herkozen. Voorstel van het bestuur om ten allen tijde nieu we leden aan te nemen, werd aangenomen mot deze wijziging, dat men thans 4 weken lid moet zijn eer men hulp kan krijgen. In buitengewone gevallen mag hot bestuur be3liseen. Bij de bespreking financiën werd besloten, een spaarboekje bij de boerenleenbank te nemen. De heer De Jong stelt nog voor, om aan den pen ningmeester f5 vergooding te geven voor het ophalen der contributie, wat algemeen werd goedgevonden. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, sluit voorzitter deze zeer geanimeerde verga dering. EEN DRAMA. In de gemeente Winsen nabij Luneburg heeft de vrouw van een stoker tijdens de afwezigheid van haar man haar eenjarigen zoon on haar drie doch ters in den ouderdom van 3 tot 11 jaar opgehangen. Vervolgens pleegde zij zelfmoord. Toen de vader j thuiskwam, gaf alleen nog de jongste dochter teeke nen van leven. Oneenigheid in het gezin schijnt de oorzaak van dit drama te zijn. BROEK OP LANGE NDIJK. Vervolg. Aan de orde was nu de stemming voor een be stuurslid ,Groentecultuur', aftredend den heer H. Glas (niet herkiesbaar). Gekozen de heer J. Koste lijk Jnz. Voor het aftredend bestuurslid (L.G.C.) den heer Jo. Glas, niet herkiesbaar, werd geko zen de heer G. Glas. Beide personen namen hunne benoeming aan. Tijdens de opname der stemming deelde de heer W. Dirkmaat mede,, dat van den aanwezigen voorraad wagens kool bij de L.G.C. ingeschreven, n.1. 1674, er op Zaterdag jJL reeds 622 afgenomen waren. Do hoer C. Slot doet het voorstel om af te wijken van onze gewoonte, n.1. een vasten tijd van af treden, en dan niet meer herkiesbaar. Spreker wil wel handhaven den vasten tijd van aftreden, maar de hor kiesbaarheid der aftredonden invoeren. Spr. meent, dat wij tegenover andere vevoenigingen in een slechtere conditie verkeerén, daar 'dezulke hunne aftredenden wel herkiezen; onze nieuwe leden komen dan te staan tegenover de sterk ingewerkte. Dit voorstol wordt verzocht geformuleerd in te zendon aan het bestuur, ter behandeling in een andere ledenvergadering. Spreker zal dit doen. Punt 11. Het Bestuur stelt voor, om bij het open maken der vaart bij ijs voor die leden welke weige ren hunne voldoende mode werking te verloeneïi, (te beoordeelen door de commissie) voor rekening dier leden een plaatsvervanger aan te stellen en bij weigering der betaling van dezen plaatsvervan ger, deze leden te royeeren. Op de vraag van den heer P. Glas, of de Vereeni- ging Koophandel ook medewerkt aan liet openhou den van do vaart, wordt geantwoord van neen, wijl Koophandel verspreid is over den geheelen Langen- dijk en omstreken, en wij 01123e kool verkoopen franco spoor of schip. Na veel discussie werd' het bestuurs voorstel aangenomen. Punt 12. Voorstellen L.G.C. Het bestuur stelt voor: le. Art 7 der statuten en Art. 4 van het Huish,. Regl. zoodanig te wijzigen, dot veroenigingen tellende min der dan 100 leden door één lid en vereenigingen bo ven de 100 leden door twee leden in het bestuur der L.G.C. worden vertegenwoordigd. l)e heer Bouwen© (inleider) verklaarde dat bij deze regeling circa f350 zou bezuinigd worden. De beer P. Timmerman wilde voor vereenigingen met meer dan 200 leden, drie afgevaardigden stel len. De heer C. Slot wilde geen recht van vertegen woordiging voor vereenigingen tellende 60 leden. I)ö heer W. Dirkmaat bestreed het voorstel van den heer Slot als zijnde niet recht. De heer Slot zou alleen het recht van afgevaardig de veroorloven, bij aldien oene dusdanige vereeni- ging speciale, belangen bij de L.G.C. had ingediend. De heer Bouwens beantwoordde de verschillende sprekers, waarop hot bestuursvoorstel aangenomen werd, en ter plaatse zal gebracht worden. (Rest Zaterdag.) zenden. Hierbij moeC ik echter opmerken, dat meerendeel uit kleine brouwerijen bestaat. bef 89—90 ot. en 86—88 ot Trouwens i» dit met de geheel0 landbouwindustrie kalveren, le kw. f 1.081.18 per Kg.; idem 2e kw. het geval, namelijk dat de kleine fabrieken ver in de f 0.95—1.08; idem 8e kw. 80—95 ot 77 nuohtero kal- meenderheid zijn. Roden is de vervoerkweetie, geen veren f 16—29 per stuk, 554 vette varkens. Holland- vaarwater, in de landbouwgebieden te weinig spoor- scho le kw. 90—92 ot per Kg.; idem 2e en 8e kw. wegen en daardoor in den hefst een geweldig over- vervoer van alle landbouwproducten. Daarom zijn de bovengenoemde industrién over het geheele land verspreid. Het Tsjechische bier is wereldberoemd, denk maar eens aan den naam Pilsener. De stad Pilzen is dan ook een centrum der bierindustrie, daar treft' men groote brouwerijen aan, op moderne wijze toegerust. Als het product de verschillende bewerkingen heeft ondergaan, wordt het in ondergrondsche kelders be waard, welnu in Pilzen zijn van van die bierkelders die eventjes 3000 meter lang zijn. Het Tsjechische bier heeft zijn goede naam niet voor niets, want de kwaliteit ia prima. Voor den oorlog werden de massa vruchten In hun natuurlijken toestand geëxporteerd, maar toen dit na dén oorlog bezwaarlijk ging, onstond er 'n bloeiende marmoladeindustrie. Dit zijn de belangrijkst» land bouwindustrieën, daarnevens bezit het land nog een groote fabrieksnijverheid van cio meest uiteenloo- pende producten. Ton eerste groote machine- en ijzer- constructief a.b rieken, vooral in Praag, Pilzon en Piesburg. Alle soorten landbouwmachines en werk tuigen, benevens fabrieksinstallatjiën worden aan gemaakt. Als merkwaardig wil ik nog even noemen de Skoda-werken, te Pilzen, die voor en tijdens den oorlog de Oostenrijksche artilerie van wapentuig AMSTERDAM1', 80 Jsruwr1 1924. waar zij moeten Ioopen. Zakenmenschen beklagen Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 257 vette zich echter over dit rechtshoudengeroep, daar zij DONDERDAG, 81 JAN. EVANGELISATIE te: Schagen, nam. 5 uur, de heer E. Weiae uit Zeist, voor kinderen. Nam. 8 uur, de heer E Weiss. voor volwaasenen. Beide aamenkomsten met lichtbeelden ZONDAG, 3 FEBR. NED. HERV. GEMEENTE t®: Schagen, nam. 7 uur, Da van Dijk. St Maartensbrug, voorm. 10 uur. Da van Dijk, St Maarten, voorm. halftien, Da Tinholt Oud'eahiia, voorm 10 uur. Da. Bulskool. Heerhugowaard, voorra. halftien, Da Broekjeana, Oude Niedorp, geen dienst Veenhuizen, voorm1. 10 uur. Da de Leeuw, Baraingerhorn, geen dienst, vac. Dirkshorn, geen dienst Kolhorn, voorm. 10 uur, Da Groeneveld. Winkel 17 Januari 1924. Tsjecho Slowakije is tegelijk een1 rijk en een arm land. Arm is het door overbevolking, rijk door zijn vele delfstoffen, goed 'toegeruste industrie en de vele voortbrengselen; van den meerendeels vruchtbaren bodem. De voornaamste der delfstoffen! zijn de steen kool, en bruinkool; van bot laatste wordt nog veel meer gedolven dan van het eerste. Groote bruinkoo'- velden vinat men in Noord-Boihemen, vooral langs de Saksische grens, en groote steenkoolvelden in Si- lezië. Kleinere kolenbekkens vindt men door geheel Bohemen en Moravië, minder in Slowakije. Zoo wordt alle benoodigde steenkool voor do geweldige industrie van Praag en omgeving gedolven uit de bekkens van Kladno en Dux-Bux op kleinen afstand van de "verbruikscentra, een groot economisch voor deel dus. Geweldige hoeveelheden steen- en bruinkool wor den uitgevoerd' naar Duiitsckland' en Oostenrijk. Ver- dor levert de bodem ijzererts, magneet ijzer, kopor- orls, uranerts, graphiet, Porseleinaarde, goud', zilver, zout on petroleum. IJze<r levert de grondstof voor do machine- en werktuigenfabrikjatie. Uranerts wordt radium uit bereid, porseleinaarde, wat in onmetelij ke hoeveelheden in den bodem schijnt' aanwezig te zijn. wordt in het blnnenlandsche fabrieken tot diver se artikelen verwerkt, oen groot deel wordt tevens uitgevoerd naar Duitschland. Goud wordt hier en daar gevonden, maar te weinig voor de behoefte; zil ver op vele plaatsen. Vroeger waren er bij Kutna Hora groote zilvermijnen, thans zijn die gesloten, ofv schoon er nog betrekkelijk veel zilver in den grond schijnt voor te komen. Door de onpractische methode van delven in vroeyer tijden en door do groote ver woesting der mijnen in den grooten godsdienstoorlog is nu de exploitatie niet loonend. Zout en petroleum worden alleen in Slowakije aan getroffen, en tot nu toe nog te weinig voor de be hoefte van het geheele land. Er wordt echter alle mogelijke moeite gedaan om nieuwe zout- en petro- leumgebieden te vindon., de stad zelf werkt hier met m5**eliiko EA&cht aan mee. En dat alleen om de reden dat als het land in oorlog geraakt, ihet zijn be hoefte aan alle grondstoffen en voedingsmiddelen zelf kan dekken. Al wat er niet genoeg is voor de be- hoefte wordt naastlg naar gezocht, of door andere Drinkbare artikelen vervangen. Het land kan voorts wijzen, op een groote industrie van de meeat uiteen- ioopende artikelen. Belangrijk zijn: de suikerindu strie. Naar men mij meedeelde, produceert het land ongevoer 16 pet van do totale wereldproductie van oeetw0rtelsuiker. Op de rij van suikeruitvoerende ktndcn' van Europa staat het nummer 2, van de ge- Déele wereld no. 8. Dan de spiritus- en aardappel meel industrie; hierover heb ik niet uit te wijden, «ar ik dit in vroeger schrijven uitvoerig heb behan- aew. Dan de afdeelingen brouwerijen oftewel de bier- jmjustrie. Hoeveel bierbrouwerijen er tn dat land hJ» durf ik niet te noemen, daar mij de Juiste cij- 'wa ontbreken, hun aantal loopt echter in de dui- mocht. Des avonds flink verlicht, er was toen geen gevaar. Wat gaat men nu beginnen, wat doet men plotseling daar? De lamp welke 't licht verspreidde, heeft men op eens verhuisd. Men is hem nu gaan plaatsen, waar 's avonds mensch noch muls Uit fietsen of uit wandelen gaat. Is dat nu iets wat ook nog baat? Het is een dwaling, het heeft geen nut. Maar 't zal wel gaan, zooals 't steeds gaat: Verdrink eerst het kalf, demp dan de put. JAAP. Kolhorn, 31 Jan. 1924. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. v. Meura. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: voorzagen, ïn vaak^nog beter kwaliteit en uitwerking B®rfilDgerhorn, voorm. 10 uur, Ds.v,d. y®®1*» dan de fabrikaten van Krupp, Voornamelijk aan de teuw® Medorp^<wnn.li0 uur\Ds. Raars. Skodawerken is het te danken dat de Oostenrijksche EVANGELI8 ATIE te: artillerie zich tijdens den grooten oorlog wereld be- Schagen, voorm. 10 uur, Ds. boeke. roemd (of berucht) heeft gemaakt En die fabrieken, Nam- uur' de heer Posümma. die tijdens den oorlog véle malen vergroot werden Dreezaad, voorm. 10 uur, de heer Boon. om aan de vraag naar oorlogstuig te voldoen, zijn nu r«am. 7 uur, deheer in handen van andersdenkenden, inplaats van ka- GEREF, GEMEENTE te: nonnen en ander tuig, leveren ze nu locomotieven en Aima Paulowna, voorm. 10 uur, Pree kiezen, constructiewerk. Noord-Bohemen heeft veel textiel- c«am. halfdrie, Preeklezen. industrie, zoo bijv. Reichenberg met zijn vele laken- Een wereldvermaardheid heeft verder de Tsjechi InffCZOtlQCn S t U. KI k 6 II» sche giasfabricatie. Een van de grondstoffen, het loodzand, moet echter uit Duitschland aangevoerd j worden, vooral uit Saksen. En dit bracht de nijvere 1Q centrum van ons dorp is een: „gevaarlijke Duitschers op de gedachte om zelf de giasfabricatie bocht ter hand te nemen, en dat slaagde, zoodat de Tsje- Door borden aangegeven, t was iets wat ookjvei chische glasindustrie op heden een crisis doormaakt wegens de sterke Duitsc'he concurrentie. Er zijn ech ter speciale soorten glas, waarvan alleen Tsjecho- Slowakije het monopolie heeft; deze soorten kunnen tot nu toe in andere landen nog niet zoo gemaakt worden. Zoo wordt er oa een glassoort in den han del gebracht onder den naam van onbreekbaar glas. Nu moet men niet denken dat dat' product niet ka pot kan, maar het voornaamste is dat de grootste on deugd van de tegenwoordige glassoorten, de groote breekbaarheid, er vrijwel door opgeheven wordt. Ook belangrijk is de leerindustrie, 70 pet der schoe nenproductie wordt uitgevoerd. Nu dat weten som mige lezers misschien wel, in Nederland moest ex pres een wet gemaakt worden om de goedkoope, meestal Tsjechische schoenen, buiten de grenzen te houden. Door de groote houtproductie ontstond een groote meubelindustrie, w,elke ook voor 't grootste deel voor uitvoer werkt Die overvloed van hout deed ook een sterke papierfabrikatie ontstaan. In een van mijn vroegere brieven (heb ik gezegd, dat er ook papier van stroo werd gemaakt, dit bleek bij nader onder zoek onjuist te zijn, van strookarton heeft ons land zoowat het monopolie. Houtzagerijen zijn er nog meer d!an bierbrouwerijen ook hun aantal loopt dn de duizenden. Aan de hand van bovenstaande kan men nagaan dat de export uit Tsjecho-Slowakije belangrijk moet zijn. Ik vind hier aangegeven, dat de export in 1919 totaal 4.600 millioen kronen bedroeg. Van dat be> drag komt maar eventjes 1.260 millioen kronen op rekening van den suikeruitvoer. De invoer bedroeg in "t zelfde jaar 5550 milloen, waarvan 2 milliard voor voedingsmiddelen. Over 1922 bedroeg het uitvoercijfer 12 milliard, het invoercljfer ruim 8 milliard kronen, dat is dus voor het land een heel wat gunstiger verhouding dan in 1919. Voor ultvoercljfers in 1919 vind ik aangegeven: schoenen 30 millioen paar, glas 11 millioen M2. ven sterglas en 165 millioen flesschen (dit is voor glas 't productiecijfer), hout 10 millioen balken. In de Tsjechische industrie is nog veel vreemd ka pitaal betrokken, voel Bngelsch geld, verder Fransch en Hollandsch. De voornaamste Skodawerken zijn in handen van de Schnei-der Creusor combinatie, in Moravië zijn drie suikerfabrieken in Hollandsche handen, in de plaatsen Hrusovany, Vélky Pavlovice en Zidlochovice. Als voornaamste invoerartkelen gel den tarwe, levend vee, ijzererts, grondstoffen, bene vens nog een serie artikelen van minder beteekonis, zooals zout, petroleum, visch, koloniale waren, enz. Ofschoon in tijd van- oorlog het land voldoende voed sel voortbrengen kan, moet in vredestijd toch een belangrijke hoeveelheid voedigsmiddelen ingevoerd worden. De leveranciers van deze artikelen zijn voor namelijk Jugo-Slavië en Amerika. Deze herfst wer den enkel in de stad Praag elke week 1000 Deensche vette koeien geslacht Wordt vervolgd. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Maart je Brak, oud 77 jaren. POLITIE. Verloren: een lorgnet; een armband; een ring met sleutels. Vermist: een duif. Gevonden: een portemonnaie. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. SCHAGEN, 31 Januari 1924. 12 Paarden f150 a 300, 4 stieren f250 a 350, 15 geldekoeien mag. f 200 a 375, 54 idem vette f 300 a 530, 20 kalfkoeien f325 a 500, 6 vaarzen f180 a 230, 30 nuchtere kalveren f 14 a 28, 128 overhouders f34 a f48. 3 bokken en gei+en f 4 a 6, 10 varkens, mag. f 20 a 26, 64 idem, vette, p. Kg. f0.66 a 0.76, 91 biggen f 11 a 22, 37 konijnen f 0.50 a 3. 74 kippen f 1.50 a 3, 38 Kg. boter f 2.30 a 2b0, 6318 kipeieren f 7 a 9. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 80 Januari 1924. Wortelen f2.60 a 5.70. Roode kool, lo soort f6.80 a 9.90, 2e soort f5.20 a 6.50. Gele kool, lo soort f6.30 a 9.80, 2o soort f3.60 a 6. Witte kool, le soort f 3.80 a 5.10. 2o soort f 1.90 a 8.60. Uien f9 a 9.60, alles per 100 Kg. Aanvoer: 8550 Kg. wortelen, 80700 Kg. roode kool, 66700 Kg. gele kool, 96400 Kg. witte kool, 6000* KSg. uien. NOORDERMARKTBOND, Noord-Soharwoude. 80 Januari 1924. Grove uien f9 a 9.50, drie lingen f 10.30. Peen f4.60 a 5.50. Roode kool. le soort f 6.60 a 9.60, doorschot 'f 6.20 a 8.90. Gele kool f 7.10 a 10.40, doorschot f 6.10 a 8.90. Deensche witte f 3.90 a 4.80, doorschot f 3 a 4.20. Spruitkool f 17, allee per 100 Kg. Aan voor op 29 Jan.: 4225 Kg. uien, 6100 Kg. peefi, 112700 Kg. roode kool, 51000 Kg. gele kool, 180100 Kg. Deensche witte. WARMENHUIZEN. 30 Januari 1924. Roode kool: le soort f7 a 10.20, 2e soort f6.20 a 8.80, uitschot f3 a 4.40. Gele kool: lo soort f7.60 a 8.90. Witte kool: le soort f4.20 a 5.40, 2e soort f3.20 a 4.40, uitschot f2.40 a 3.20. Drielingen f8.70. Uien f 8.40 a 9.20. Peen f4.60 a 4.90. Aanvoer: 16030 Kg. roode kool, 3250 kool, 29050 Kg. witte kool, 1900 Kg. uien, peen. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. In de gemeente Wijtschaet© heeft een droevig on geluk plaats gehad. In een berghok met afval was de 55-jarige Hervri Barbez, woonachtig aldaar, met zijn 15-janig zoontje bezig verroeste metalen afvaletuk- keni van hét koper té ontdoen, dat zich eraan, bevond, toen plotseling het geluid van geweldige ontploffing den grond deed; daveren. Bij hot afrukken van het koperen sluitstuk van een oude granaat was dit oorlogstuig gesprongen, overal zijn doodende scherven heenslingerend. Toen men het berghok binnendrong, vond men daar den vader geheel aan stukken gescheurd liggen, en in de nabijheid het bebloede lijk van zijn zoontje. BRUTAAL. Te Praag en te Weenen zijn door eenzelfde bende op klaarlichten dag twee aïlerbrutaalste beroovin- 8en gepleegd. In Weenen is een bediende van de ostenrijksche Spaarbank van een tasch met 92 mil lioen Oostenrijksche kronen beroofd; de daders ver oorzaakten oen kunstmatig oploopje door biljetten van geringe waarde rond te strooien, waarvan zij beweerden dat de bankbediende ze verloren had. Toen deze zich ernaar bukte, ontrukten zij hem zijn tasch. Om de politie op een dwaalspoor te brengen, lieten zij een tasch met eenige Hongaar- sche kranten achter. Te Praag werd een bediende van het bankiershuis Petsjek door een voorbijganger er opmerkzaam op gemaakt, dat zijn jas vuil was; toen de man zich omdraaide, ging de voorbijganger er met zijn geld- tasch van door. Eer hij gearresteerd was, had hij de tasch al aan een paar handlangers overgegeven en was er een andere, ditmaal met Russische kran ten, voor in de plaats gekomen. De aangehoudene bleek een Italiaan, die een visum voor de terugreis nuar Weenen had. De politie te Praag, vermoedend dat ook de handlangers dit visum zouden hebben, liet do grensstations naar Oostenrijk waarschuwen; aldus hield men '«nachts te Giuud twee andere Ita lianen aaa, die in het bezit waren van 10.000 dollar. 35.000 Tsjechokronen en zes millioen Oostenrijksche kronen. Te Weenen werd hierop nog een Italiaan ge arresteerd, die 40 millioen Oostenr. kronen bij zich had. Het viertal heeft bekend. DE QUAESTIE VAN DE PALTS. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat het voorstel der regeeringen van Frankrijk en België aan de Britsche regeering om het geschil over de afscheidingsbeweging in do Palts en de registratie van de separatistische ordonnanties door de hooge commissie in het Rijnland voor te leggen aan de Gezantenconferontie t© Parijs, te Londen wordt ge kenschetst als een internationaal hof te Den Haag to verzoeken in deze zaak te arbitreeren' en de des betreffende clausules van het verdrag vam Versail- les en de Rijnlandconventie te interpreteeren. Het voorstel vindt in de Britsche pers geen gun stig onthaal. De „Daily News" betoogt dat de Ge zantenconferentie niet het moreel gezag van lipt Haagsche Hof heeft EEN ZWEEDSCH SCHIP DOOR ZEEROOVERS IN CHINA GEPLUNDERD. Telegrafis.-h is bericht ontvangen van een aanval op het Zweedsche stoomschip ..Salon" door Chinee- sche zeeroovers bij Hongkong. De bandieten zaten in jonken en klampten het Zweedsche schip aan. Na een vuurgeveent met de bemanning werd de kapitein van de „Salon" gevangen genomen. Het geheele schip werd uitgeplunderd. De kapitein alleen werd van 75.000 dollars beroofd. De „Salon" vroeg draadloos om hulp, doch in de buurt zijnde schepen kwamen te laat om den bandietenstreek te verhin deren. HET „RECHTS HOUDEN" TE ROME. Wij lezen in de „Daily Cron.": Van de 1085 wetten, welke, sincüs Mussolini aan het hoofd der regeering staat zijn aangenomen-, is een wel zeer onpopulair te Rome. Deze wet is die, welke bepaalt, dat de voetgangers in deze stad rechts moeten houden. De trottoirs in hét centrum der stad zijn zoo smal, dat elk stilstaan voor een étalage of het aanknoopen vaneen praatje tusachen enkele vrienden een stopzetten van het verkeer beteekent. De Romeinen zijn daaraan niet gewoon; zij waren gedurende eeuwen gewend om te gaan en te staan waar zij zulks verkozen. Het toenemend verkeer met zijn honderden auto' boteekende natuurlijk een toename van het aantal straat -ongevallen. In het drukke district van de Corso zijn mi de po litieagenten begonnen den voetgangers te leeren, vreezen, dat de handel zal lijden, wanneer de éta ges niet meer voldoende bezichtigd worden. Sommi- fe voetgangers protesteerden tegen een dergelijk in- reuk maken op hun vrijheid. Er was zelfs een heele eoène, toen op een gegeven oogontblik een Romeinsch burger weigerde aan Hermandad's zoon te gehoorza men. Er ontstond een oploop, •waarbij alle rechts- houders van de overzijde kwamen toegesneld om het protest van den voetganger kracht bij te zetten. Het verkeer was gedurende een half uur gestremd. DE ONTWAPENING TER ZEE. Uit Genève, 29 Jan. De Conferentie onder auspi ciën van den Volkenbond voor uitbreiding van do vlootverdragen van Washington zal naar thans is vastgesteld op 14 Februari te Rome worden ge houden. Verwacht wordt dat ook Sovjet-Rusland vertegen woordigers naar de conferentie zal zenden. Tol. DE STAKING TE BOMBAY. Uit Bomb&y. 30 Jan. Het aantal etakers in de katoenfabrieken ia tot 140.000 gostegeu, 75 fabrie ken zijn gesloten. Voor het ovorige is de toestand hetzelfde gebleven. De staking is aanvankelijk be gonnen wegens het niet uitkeeron van een bijslag aan het personeel van de fabrieken Standard. HET DUEL. De bezwaren, die men in West-Europa tegen oen duel hooft, schijnen in Turkije niet, of althans niet in die mate. te worden gevoeld. De Daily Mail ver neemt tenminste van zijn correspondent te Konstan- tinopel, dat een lid van de Nationale Vergadering te Angora een wet heeft voorgesteld, waarbij het principe wordt vastgesteld van een duel voor belee- digingen in de pers of anderszins aangedaan, en waarbij duelleerenden van gerechtelijke? vervolging worden vrijgesteld. HOE OF JE RIJK KUNT WORDEN IN AMERIKA. Twintig jaar geleden werd hefc brugtrerechfc over een smal kanaaltje in de buurt van Harrisburg in Pennsvlvanië per advertentie te koop geboden. De tolgelden van passeeronde vrachtkarren waren nau welijks voldoende om de .reparatiekosten aan de oude houten brug "benevens het schamel salaris van don brugwachter te betalen en maanden lang verscheen do advertentie zondor dat een serieus liefhebber kwam opdagen. Op zekeren dan dag passeerde de heer Lynch uit Harrisburg de houten brug. zag het bordje .,to koop", beschouwde met een enkelen oogopslag het omliggend terrein en ging naar den verkooper wien hij 4000 dollar bood voor de brug, het recht van tolheffing en een paar lapjes bijbehoorenden grond. De verkooper hapte onmiddellijk toe, do heer Lynch liet een steviger brug van ijzer construeeren en een paar wegen aanleggen en -maakte be kend dat de weg over do Susquehannarivior die over zijnt terrein leidde, de verbinding Harris burgPbiladelphia mot eenige mijlen bekortte. Met de ontwikkeling van hot verkeer por motor had hij in 3 jaar zijn ^onkosten godekt, on op hoÖ oogenblik ontvangt hij aan tolgelden 1000 dollar per werkdag en gemiddeld 3000 dollar des Zon dags op oen basis van 25 dollarcent per passee- rendo luxe- of vrachtauto on 15 cent per motor rijwiel. DE TREINENLOOP IN ENGELAND NORMAAL. Woensdag is de treinenloop weder geheel normaal op alle Engelscho spoorlijnen, do machinisten en stokers, die een week gestaakt hadden, keerden allen naar hun posten terug. DE HEVIGE KOUDE IN GRIEKENLAND. Naar uit Athene wordt gemeld, houdt de strenge koude over geheel Griekenland nqg steeds aan. Tot nu toe is het aantal door de vorst overleden perso nen reeds tot ruim 200 getsegen. Naar verluidt zijn de spoorwegverbindingen op vele plaatsen onder broken, terwijl de sneltrein naar de hoofdstad ten gevolge van den hevigen sneeuwval werd opgehou den. Volgens berichten van Engclsche dagbladcorres pondenten te Athene, is de koude, die daar sedert verleden week Donderdag heerscht, voor de Grieken ongekend. Op vele plaatsen in de stad en de borgen in den omtrek is een dikke laag sneeuw gevallen. De temperatuur is gedaald tot 7 graden Celcius on der nul. In Noord-Griekenland daalde de tempe ratuur nog meer: zoo te Salonikl tot 11 graden onder nul en. te Vodena zelfs tot 20 graden onder nul. Ten gevolge van deze voor Griekenland strenge vorst, is een groot aantal uitgewekenen doodgevro ren, terwijl ook groote schade aan den oogst is be rokkend. In de hoofdstad heeft het Zaterdag j.L den geheelen dag streng gevroren, een feit, dat sinds 1847 slechts driemaal 19 voorgekomen n.1. tweemaal in 1858 en één keer in 1898. Te Marathon ligt de sneeuw meer dan drie voet dik, waardoor de troinenloop tusschen Saloniki en Athene moest worden' gestaakt. De Orient-Exprea kan niet verder komen dan Kioerka, op 18 mijlen afstands van Athene; de sneeuw lag in eerstgenoem de plaats zoo hoog, dat 'hij tot aan de coupé-raamp jes rljkt. Er is echter ook een goede zijde aan deze hevi gen sneeuwval, n.L dat hierdoor het gevaar van wa- ternood in den a.s. zomer voor Athene is ondervan gen. EEN BRIEF VAN MACDONALD AAN POINCARA Uit Londen wordt geineld, dat do Daily Telograph een brief bevat van MacDonald aan Poirjcanë, waar in de Britsche premier opmerkt dat do Fransch- Britsche betrekkingen hebben opgehouden zoo vriendschappelijk en oprecht te zijn als wel oer. Mac Donald is bereid mot Poincaré te onderhandelen ten einde tot een definitieve en volledige oplossing te komen. Hij hoopt dat Frankrijk denzelfden geest van verzoenlnjg zal toonen als dien, waarmede Mac Do- nol d bereid is alle quaeeties te bespreken. De „Daily Telegraph" zegt dot Poincaré met een in sympathieke bewoordingen vervatten brief heeft ge antwoord, welke doet hopen, dat er een betere at mosfeer is geschapen voor do bosjoreking der kio- sche vraagstukken die op eer* oplossing wachten, liet blad concludeert dat de brief van MacDonald de hervatting der rechtstreekseho onderhandelingen be duidt. DE VERHOUDING TOT DUITSCHLAND. De teekenen van verzet tegen de politiek van Poin caré nemen niet slechts in do radicale partij, maar tevens in financieel© kringen in Frankrijk gestadig toe. Zelfs do tot dusver zoo trouw in het PoLncaris- ttsch gareel loopende officieuse „Temps" doet aan de kritiek mee en wijst er in een hoofdartikel op. dat do Ruhr-bezetting nutteloos voor Frankrijk en België is indien zij zou leiden tot een samenwerken van Groot- li ritannië met Duitschland WEDEROM EEN AANSLAG OP EEN JUWELIERS- ZAAK. Twee dagen na den vermetelen aanslag op de ju welierszaak van den hoer Oetentag op do Place V en dome te Parijs, waarbij een Nederlander het leven liet, is wederom een- poging gedaan om in een maga zijn van bijouteriën een slag te slaan, ditmaal bij d® firma Goy, in de galerie de Valeis (Palaia Royal). Omstreeks elf uur 's ochtends betrad een. jongeling den winkel, liet zich eenigo horloges voorleggen, om eensklaps zijn revolver op den heer Goy te richten en te eischen dat deze hem zijn juweelen overhandigen- zou. Op het hulpgeroep van dem heer Goy snelde diens vrouw met een revolver gewapend toe, waar op de jongeling de vlucht nam. Hij werd echter aan stond 9 door voorbijgangers gepakt WEL LEUK. Thomas, de nieuwe Britsche minister van koloniën heeft in een toost, aan een noenmaal van de Austra- lian and New Zealand Luncheon Club gezegd dat hij zich Dinsdag aan het departement van koloniën, aan meldde „met al de nederigheid, die mijn partij ken merkt" (Gelach). „Op de stoep kwam een portier mij tegemoet. Ik zeido dat ik naar het departement van koloniën toe wilde. „Wien wilt u spreken?" vroeg hij. Ik zei de: „Dat weet ik nog niet Ik heb het departa-

Schager Courant | 1924 | | pagina 3