Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. VAN EEN 3EUL. Paul Spaethe, de beul van Breslau, heeft zich een 'kogel door het hoofd gejaagd. De man die 45 mis dadigers heeft onthoofd, was ontroostbaar over het verlies van zijn vrouw, die onlangs overleden ia. HET VREEMDE BEZETTINGSLEGER IN DUITSCH- LAND. Volgens een bericht uit Duitsche bron bevinden zich in het bezette gebied in het geheel 143.000 Fran- sche militairen of een vijfde gedeelte van het Fran- BChe leger. Het aantal Belgische militairen in het bezette gebied bedraagt 21.000. of ongeveer oen vijfde deel van het staande Belgische leger. Duitschland moet niet alleen alle door deze bezetting veroorzaak te uitgaven betalen, maar ook de loonen van de be ambten van het Fransch-Bolgisch spoorwegheheer en het onderhoud van hun familie komen voor re kening van den Duitschen staat. Vóór de bezetting van het Roergebied bevonden zich in het bezette gebied 86.000 Franschen, 13.500 Belgen en 11.000 Engelschen. fï-R-Ct. BEZUINIGING OP DE ENOELSCHE VLOOT. Naar verluidt, edscht Snowden, de nieuwe kanse lier van de Schatkist, een bezuiniging van 5 millioen p st. op her totaal van 48 millioen pat., dat de be grooting van marine aanwijst. Dit heeft opschud* ding verwek bij de admiraliteit STEEDS DUURDER IN BELOIA De correspondent der N.R.Crt te Brussel schrijft: Aan de stijging van de prijzen der levensmiddelen komt blijkbaar geen einde. Reeds benadert het in dexcijfer. voor het geheele land, de 500 te Brus sel bedraagt het, volgens de Jongste officieels op gave, 502 en nog blijft het zich voortbewegen in stijgende richting. Vergelijkt met sommige prijzen welke nu hij den bakker, den kruidenier en den slager worden betaald met die van nauwelijks drie maanden geleden, dan gaat men zich ook afvragen hoe de meeste burgers en arbeidersgezinnen, het aanleggen om, in deze ongemeen dure tijden, trots alles, toch nog rond te komen. Voer 1 kilo brood betaalt men thans fr. 1.35, tegen 1.20 veertien dagen geleden; 1 kilo gebrande koffie kos: nu 0.50 13.50, tegen 7,50 12 einde Ociober li.; Edammer kaas 16,50 fr. tegen 11 op 15 October; Goudsche kaas 18,50 tegen 13; cichorei 3 a 3,90 in Slaats van 250 a 3; mélange-thee 25,7J> tegen 22,50; roodsuJker 3,85 in plaats van 3,30; cacao 8,50 tegen 7.5D in October; jam 5 fr. het kilo, in plaats van 4, enz. Voor 100 Kg. aardappelen wordt nu 65 a 70 frank betaald, waar 8 dagen geleden met 50 frank genoegen werd genomen; het rundvleeech kost nu 16 a 18 frank en de boter 24 a 25 frank per kilo, HOE HET ER IN CHINA UITZIET. De correspondent te Pekdng van de Londensche Times heeft een uitvoerig telegram! gezonden over de totaal verworden -toestanden in China, zoowel op financieel als op politiek gebied. Wij zuilen er ons toe bepalen enkel het slot van ddt telegram weer te geven: China is niet langer een gedesorganiseerde staat, doch een samenraapsel van zwakke staatjes, in de meeste van welk geen verdragsrechten en geen moreele verplichtingen jegens buitenlanders geres pecteerd worden. De toestanden loopen hoe langer hoe meer vast; en de belanghebbende landen zul len er toe genoodzaakt worden., hun betrekkingen met de fictieve regeering te Peking aan te vullen met rechtstreeksche relaties met de facto-leiders. Een dergelijke handelwijze zou tot resultaat hebben, het land te verdeelen in invloedesferen en zij zou onvermijdelijk moeten leiden tot internationale ver wikkelingen. De positie is echter geenszins onher stelbaar. Eensgezindheid onder de mogendheden en een gemeenschappelijke politiek, bestemd om de eerbiediging te erlangen, van de verdragen en de rechten der buitenlanders, zou er al heel wat toe bijdragen, In den toestand verbetering te brengen, al zou ook misschien de algemeen© politieke toe stand er geenszins door gebaat zijn. EEN DRAMA. Te Laumes bij Alise, niet ver van Dyon, had zich korf geleden een jonge medicus gevestigd. Een jong meisje uit de buurt, kind uit een arbeidersgezin, niet ouder dan zestien jaar, bijzonder mooi, met een on gunstige reputatie, maakte heel veel werk van den dokter, dien zij naliep zonder dat deze notie van haar nam. Enkele dagen geleden heeft het meisje zich bij den medicus aangemeld. Onmiddellijk nadat zij zijn kamer was binnengelaten, klonken er scho ten. Het meisje had den dokter doodgeschoten en vervolgens zichzelf van het leven beroofd. In bet bezit van de zestienjarige werd een roman gevon den, waarvan de titel luidde: Jn den dood ver- eenigd." NEKKRAMP. Uit Hamoa (eiland Maui, Sandwich-cil.), 30 Jan. Alhier heerocht een nekkramp-epidemie, waaraan reeds 6 personen zijn gestorven, terwijl 25 menschen. ernstig ziek zijn. De ziekte heeft zich Zaterdag ge openbaard. BRAND IN EEN PALEIS VAN JUSTITIE. Uit Milaan, 31 Jan. In den afgeloopen nacht is het paleis van justitie door brand verwoest. De strafregisters en dossiers zijn bijkans alle verloren gegaan. RUSLAND OFFICIEEL DOOR ENGELAND ER KEND. Uit Londen, 1 Febr. De Britsche regeering heeft officieel de Russische regeering erkend. DE TOESTAND VAN EX-PRESIDENT WILS ON. Het bulletin van den geneesheer admiraal Grayson meldt, dat Wilson, die sedert eenige dagen ziek is, een onrustigen nacht had, dat zijn toestand verergerd ls en dat de krachten afnemen. Zijn toestand is zeer ernstig. Nadar woijdt gemeld dat Wilson overleden ia. RAMSAY MACDONALD EN POINCARé. De Fransche ambassadeur overhandigde heden aan MacDonald Poincaré'9 antwoord op MacDonalds brief. De inhoud is onbekend, maar naar verluidt is Poincaré niet geneigd zijn politiek ten aanzien van de panden voor Frankrijk's veiligheid en ter ver krijging van schadevergoedingen te verzachten, ten zij compensatie kan verkregen worden in andere richting. Het antwoord is vervat in vriendschappe lijke termen, met de verzekering van Frankrijk's ver langen tot samenwerking voor de oplossing der Eu- ropeesche problemen. De verwachting heerscht, dat de correspondentie zal leiden tot een ontmoeting tusschen beide premiers. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Engel bertus, z. v. G. Jongejan en van G. Hoenson. Petrus Franciscus, z. v. S. Smit en van E. M. Westmeijer. Ondertrouwd: Nelly Maria Nieuwland en Gerril Borat. Overleden: Een als levenloos aangegeven kind van D. van Egmond en AM. Roos. BILJARTEN. De voorwodstrijdeen voor het kampioenschap „Holl. Noorderkwartier", klein biljart, hadden den volgenden uitslag: Gr. I (J. Broer, J. Peetoom, G. v. Willigen) speel de Maandag 21 Januari bn den heer J. Peetoom te Schagen, mefcd en volgenden uitslag: J. Peetoom 800 n 58 beuriten, hoogste serie 80, gem. 5.19: J. Broer 196 in 58 beurton, hoogste serie 17, gem. 8.87. G. van Willigen 800 in 42 beurten, hoog9te serie 85, gem. 7.02* J. Poetoom 259 in 42 beurten, hoogste serie 22, gem. 6.16. G. van Willigen 300 in 41 beurten, hoogste serie 88, gem. 7.81; J. Broer 205 in 40 beurten, hoogste •ene 24. gem. 5.12. Groep II (J. Schenk Az.. J. Schenk Dz., G. A. de Wit) speelde Woensdag 23 Januari bij den heer J. Schenk te Schagen, met den volgenden uitslag: J. Schenk Az. 300 in 43 beurten, hoogste serie 25, gem. 6.97; G. A. de Wit 163 in 42 beurten, hoogste serie 18, gem. 3.88. J. Schenk Dz„ 300 in 44 beurten, hoogste serie 26, gem. 6,81; G. A. de Wit, 163 in 44 beurten, hoogste serie 14, gem. 3.70. J. Schenk Dz. 300 in 55 beurten, hoogste serie 22, gem.' 5,45; J. Schenk Az. 294 in 54 beurten, hoogste serie 40, gem. 5.44. Groep III. (Abr. Sohenk, C. Slikker, Jb. Stam mes, N. 8tammee) speelden Woensdag 28 Januari bü don hoor J, Poetoom te Nieuwe Niedorp, met don volgenden uitslag. De hoer Abr. Sohenk was verhinderd en word daardoor als verlieze» bo- sohouwd: O. Slikker 800 in 89 beurton, hoogste serie 40, gem. 7.69 N. Stammes 240 in 89 beurten, hoogste serie 80, gem. 6.15. O. Slikker 800 In 22 beurten,h oogste serie 62, gem. 18.68; Jb. Stammes 91 in 22 beurten, hoogste serie 20, gem. 4.13. N. Stammes 800 in 58 beurten, hoogste serie 26, gem. 5.66; Jb. Stammes 208 in 52 beurten, hoogste serie 20, gem. 4. De hoeren G. van Willigen,, J. Schenk Dz., C Slik ker en N. Stammes zijn in de finale geplaatst eni zul len Maandag 4 Februari, aanvang des morgens 10 uur, elkaar ontmoeten om het kampioenschap van Holl. Noorderkwartier, in het café van den heer. G. A. de Wit te 't Zand, Zijpe. Gespeeld worden par tijen van 300 punten cadre. DIE GEZONDHEIDS-EPIDEMIE OOK! B. en W. van Hilversum stellen den gemeenteraad voor, aan de Noord-HoL vereeniging „Het Witte Kruis" ten behoeve van hare ontsmettings-inrich- ting aldaar te verleenen een subsidie van f600. maximum. In den laatsten tijd werkt deze inrichting n.1. mét verlies. De hoofdzaak van dit ongunstige resultaat, zegt de commissie van beheer, is de gezondheids-epi demie. „Blijvende verbetering is dus slechts te verwach ten, wanneer de opbrengst der ontsmettingen weer grooter wordt." Liever nietl CREDITEUREN W. H. BROEKHUIS. Het weekblad „Handelsbelangen" (uitgave Van der Graaf en Co.) bevat deze week de crediteuren!ijst in bet faillissement W. H. Broekhuis. De schulden bedragen totaal f2.488.095. De „Avondpost" deelt nog mede; In de gisteren te Maastricht gehouden verificatie vergadering in het faillissement Broekhuis, is ge bleken, dat het actief bedroeg in ronde cijfers f65.000 en het passief f2.500.00C. DE MALVERSATIES BIJ DEN ZIEKENHUIS- BOUW TE LEIDEN. Uit 's-Gravenhage, 1 Febr. Naar wij vernemen is de laatsta-dagen door het Rijk beslag gelegd op ruim drie ton aan waarden, toebehoo rende aan en afkomstig van hen, die tengevolge, van de ontdekte fraudes bij den bouw van het Academisch Zieken huis te Leiden voorloopig in hechtenis zijn gesteld. Zoowel contanten als effecten zijn in beslag geno men bij verschillende banken, alsook bij enkelen der betrokkenen aan huis. Een aanzienlijk gedeelte van hot wederrechtelijk toegeëigend geld was in aandee- len der „Koninklijke Petroleum" belegd. Tel. NIEUWE NIEDORP. In den tooneelwedstrijd, uitgeschreven door ,,Ci- cero", zal op 10 Februari in „de Prins Mauntsi" alhier opgetreden worden door „Nieuw Leven" van Beverwijk (de derde in dien wedstrijd optredende vereeniging) en wel met 't drama „De man uit de greppel''van I. Onsman. HE ER HU GO WAARD. Door het Dagelijksch Besüiur van den polder is een keuze gedaan uit de 7T sollicitanten voor op zichter van den polder. Als zoodanig is benoemd ae heer W. Wiite te Hoorn. Tot polder-timmerman is aangesteld ae heer J. Wester te Akersloot. HEER HIJG OW AARD. Onze gemeente staat een gevoelig verlies te wachten, doordien de heer Jac. Met binnenkort de gemeente gaat verlaten en zich te Alkaar, n.1. aan ae Kennemerstraat gaat vestigen. Zeker zal dit door velen met leedwezen worden vernomen. Naar ons werd meegedeeld, zal de rijtuigmakerij voorloo pig nog hier gevestigd blijven. LANGHNDIJK. In ons laatste raadsoverzichtje uit Broek op Lan gend ijk hebben onze lezers wed' kunnen bemerken, dat we met bevreemding den gang van zaken volg den over de ontslagaanvrage van den secretaris-ont vanger. Vreemd 'leek het ons, dat na langen tijd co mité over dit punt zonder meer het eervol ontslag verleend wordt 1 Daardoor is deze zaak in een geheimzinnige sluier gewikkeld, waarbij door vdlen zeker iets ach ter die dikke mist gezocht en naar gemeend wordt, soms ook wordt gevonden, terwijl toch in werkelijk heid veelal de vermeende motieven geheel hiet be staan. Voor ons, die dn den heer Keijzer steeds een man gezien hebben van ernstige plichtsbetrachting, een man die ondanks zijn jeugdigen, leeftijdl er ten volle naar streeft zijn vrij drukke werkzaamheden punc tueel in orde te houden, bevreemdde het al te zeer, dat een eervol ontslag zoo zonder meer gegeven wordt De zaak werd er ons niet duidelijker om, toen we wisten», dat vlak voor de raadszitting nog geen en kel raadslidl iets wist Er moesten dan wel bijzonde re omstandigheden aanwezig zijn», voor dit zoo plot seling gevraagd ontslag. Over de besprekingen in comité is ons natuurlijk niets bekend, maar wel staat vast, dat geen enkel raadslid iets wist voor dat het ingediende verzoek in openbare zitting is voorgelezen. We konden en kunnen nog niet aannemen, dat het eervol ontslag geheel vrijwillig genomen is, zoodat daarvoor van de zijde van den secretaris zeker een bijzondere re den aanwezig moest zijn. Met dit voor oogen en het feit dat dn comité na tuurlijk een en ander naar voren gebracht is, lijkt het ons van den Raad niet juist gezien om dit ge vraagde ontslag na het hooren» van één kant, direct in te willigen. We hebben omtrent d1© oorzaken od zo voelhoorns eens uitgestoken, doch veel zijn we niet te weten kunnen komen. Wat we -hoorden gaf ons den indruk, dat er een paardenmiddel gebruikt is; dat er geen rekening mee gehouden is, dat van een jong en veelbelovend' ambtenaar o zoo spoedig zijn carrière voor het geheelé leven vernietigd kan worden. Laten we alleen zeggen, dat hier van fraude of iets van dien aard geen sprake is dat op de admini stratie, voor zoover onze inlichtingen strekken, to taal niets is aan te merken, alleen dat enkele mailen een verzuim met verzenden of iets van dien aard geleid heeft tot moeilijkheden; dat door min of meer heftig optreden van de zijde van den secretaris of wellicht van Burgemeester en secretaris beide niet de clementie gebruikt is, die meermalen toegepast wordt als men het mensch-zijn boven de machtspo sitie wil plaatsen. Voor zoover we hebben kunnen nagaan, zijn dan ook de hoofdzaken enkele nalatigheden, waarvan het overbodig is ze hier nader ,te noemen en min of meer'heftige uitvallen op plaatsen, waar het in eigen belang beter is, kalm te blijven. Wat ons echter ook van 't -hart moet is, de in druk die we kregen, dat hierdoor een meer tege moetkomend optreden van de zijde van den burge meester een flinke figuur voor de gemeenteadminl stratie behouden had kunnen blijven. We hebben den secretaris persoonlijk ten raad- huize gesproken, en troffen hem aan in zeer over spannen toestand. Hij heeft ons enkele mededeelin- gen gedaan die tot het gevraagde ontslag geleid hebben, we trokken er de conclusie uit dat het niet zoo ver had behoeven te komen. We hebben ande ren, ook raadsleden, gesproken, die ons bevestiging gaven van hetgeen we van den secretaris hoorden We hebben echter gevoeld, dat een zeer gereserveer de houding wordt aangenomen De Burgemeester zelf hebben we niet te spreken kunnen krijgen, doch betwijfelen of deze ons nieuws had kunnen vertellen* Het is vaag, allee even vaag, wat we zoo hoorden. Het doet ons genoegen dat fraude of iets van dien aard geheel ia buitengesloten, maar daarom vooral betreuren we het ten zeerste dat; een jong ambte naar, die toch zeker geplaatst ia voor drukke werk zaamheden en daardoor eenige verzuimen pleegde, waai moe het belang van de gemeente nlot direct op. het spel staat, in een zoo moeilijke positie geplaatst wordt, dat hij oen aanvraag om eervol ontslag maar het beste acht. Zoo is onze persoonlijke meening gegrond op de mededeelingen die we, zij het dan ook gereserveerd, zoo hier en daar te hooren kregen. ZIJPE. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichtdng 1925, bedraagt in deze gemeente 47. FABRIEKSBRAND TE HILLIGERSBERG. Uit Hilligersberg, 1 Febr. Gisteravond heeft on der deze gemeente een flinke brand gewoed. Te on geveer acht uur bemerkte de dienstbode van den heer C. Berger, boven de fabriek, die op 100 meter afstand van het woonhuis leg, een rossen gloed. Zij waarschuwde onmiddellijk den eigenaar, die, buiten gekomen, ontwaarde, dat de groote houtzagerij, die een oppervlakte heeft van 40 bij 50 meter, in brand stond. Onmidda|lijk werd de brandweer gewaar schuwd, doch aeze kon met ha&r drie handspuiten niets uitrichten. Het vuur greep zeer snel om zich heen en vond gretig voedsel in het geheel uit kurk droog hout opgetrokken gebouw. Na een half uur was van het gebouw niets meer over dan een ruine. Zes »groote zaagmachines gin gen geheel verloren. Een groote partij kostbaar hout, buiten de {^briek opgeslagen», kon nog behou den worden. Do oorzaak is vermoedelijk het springen van. een vonk van den motor in het zaagsel. Fabriek en inventaris behoorende aan de N.V.' Houthandel v.h. Berger en Zonen zijn op beurapo- lis verzekerd. De schade wordt geschat op c.a. f60.000. Dit dag tem Kloven in de vingers en wondjes aan Uw handen zij<n met dó koude pijn lijk genezen moeilijk. Parol verzacht daideüijk en geneest volkomen. In doozen 90, 60 en 30 ct. Rij a-poth. en drogisten. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Willem. Arie Porte en Maria Engellna de Vries. Zeger Hendrik Nouwen en Lena Wit. POLITIE. Gevonden:: een ring met 1 sleutel; een hoepel. In lichtingen tér gemeentesecretarie. EEN PROTESTVERGADERING. Vrijdagavond had ten lokale van den heer Igesz een door den Bond van Ned. Onderwijzers afd. Scha gen, de afdeeling Schagen van de S.D.A.P. en den Schager Bestuurdersbond, uitgeschreven protestver gadering plaats en wel naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Schagen, inzake de on derwijzersvacature. Hoewel de vergadering tegen half acht was uit geschreven, was het reeds kwart over achten, toen de presidente, mevrouw Paap-Krul een dertigtal aan wezigen welkom heette. In haar openingswoord wees de presidente er op dat 3 dingen haar speten en wel: le. dat deze ver gadering nóodig was, 2e. dat de vergadering door de ministeriëole besluiten mosterd na den maaltijd was en 3e. dat zdo weinig belangstelling voor deze ver gadering werd getoond. De beer Lam ars, algemeen secretaris van den den Bond van Ned, Onderwijzers, die vanavond zou spreken, was verhinderd en in diens plaats zou nu het woord voeren de heer Thijseen, hoofdbestuurslid van dien bond. De heer Thijseen dan begon met erop te wijzen, dat deze vergadering werd gehouden door een na spel van de technische herziening der onderwijswet. Tegen die zg. technische herziening kwamen spe ciaal 2 grieven naar voren: n.1. tegen de beweging om de kleinere klassen weer te vormen tot grootere klassen en tegen het plan om de gemeentebesturen niet meer vrij1 te laten wat betreft het aanstellen van onderwijskrachten. Gelukkig evenwel is die vrijheid aan de gemeentebesturen gebleven en dat was zoo gelukkig, omdat van die gemeentebesturen dus de prophganda voor goed onderwijs kon uit gaan. Spreker gaat uitvoerig na het groote belang van de beweging, die men jaren lang heeft kunnen gade slaan om de groote klassen af te schaffen en daar voor kleinere klassen in plaats te krijgen. Uitvoerig werd behandeld het-nut van het hebben van kleine klassen, opdat de onderwijzer rustig en kalm zich met alle kinderen kón bezighouden, te vens een opvoedende kracht van het onderwijs kon uitgaan en de onderwijzer gemoedelijk, niet zoo mi litairachtig kon optreden. Het vreeselijke van de technische herziening der Onderwijswet is juist geweest dat te dien aanzien weer reactie is opgetreden, door de grootere klassen wordt schade toegebracht aan de beschaving van het onderwijs. Spr. wijst op de voorgenomen vermin dering van het aantal onderwijzers, voor elke school een vermindering van 1 onderwijskracht, waardoor een algeheele desorganisatie van de school zou zijn verkregen. De consequentie van een dergelijke bezui niging heeft men dan ook niet aangedurfd. Men heeft een overgangstijdperk vastgesteld en die verminde ring gewild ingeval van vacatures. Overal is de ver mindering dan ook geleidelijk gegaan. En het doet dan ook eigenaardig aan dat men hier ip Schagen, terwijl men de vrijheid had den toestand goed te la ten, voor elke klas één leerkracht, men ineens één leeikracht minder meende te moeten hebben. Het gevolg is natuurlijk dat er gezocht moest worden, dat 1 van de 10 onderwijzers slachtoffer wordt en een dubbel portie kinderen krijgt. Spr. meqat dat voor een welvarende plaats als Schagen een der gelijk besluit niet noodig was geweest en denkt niet, aan de hand van een uitlating van één der raads leden, dat Schagen: Jarenlang O.W.'er was geweest, dat het zoo gauw met Schagen mis zal loopen. En het meest verwondert spr. zich er over dat het ge meentebestuur zich niet heeft gehouden aan het advies van menschen die er verstand van hebben en juist de wijziging komt in een klas, die het 't aller slechtst kan lijden. Spr. wijst er og dat juist in de laagste klassen de kinderen» niet een poosje aan hun lot kunnen worden overgelaten en wijst daarbij op de groote beteekenis van goed lezen. En het zijn weer juist de kinderen van arbeiders die er onder lijden, wanneer minder goed onderwijs wordt gegeven. Spreker behandelt daarna het motief dat men met het voorstel nog bleef binnen het kader van de oude wet. Dit is juist wanneer men het aantal leerlingen gewoon deelt door het -aantal onderwijzers. Maar zoowel bij de oude als bij de verslechterde wet, heeft men» de getallen der gecombineerde klassen gunsti ger genomen. Volgens de oude wet zou voor een 3- mansschool het aantal leerlingen voor 2 klassen zijn van 21 tot 30, of «gemiddeld 25. na de verslechtering zou dat worden van 24 tot 38 of gemiddeld 31 leer lingen. Hier in Schagen zou de praktijk worden 34 leerlingen. De houding die het gemeentebestuur dus nu aannam is ten opzichte van de houding aange nomen bij de technische herziening, niet consequent geweest. Intusschen heeft de minister een heele serie maat regelen aangekondigd, waardoor misschien een on derwijzersontslag op groote schaal zal plaats heb ben en waardoor de vraag kan worden geeteld of bet wa Ov ia i ba Zi de ge ge m dj wel noodig was over dit geval te Schagen na u pleiten. Spr. behandelt die aangekondigde maatrïl gelen van den minister, n.1. om den leeftijd waaron de kinderen tot de school worden ia ego laten met een Jaar te verhoogen en om voor de laagste kl&a. sen ontwikelde kindermeisjes, zooals spr. het ncemi aan te stellen. Maatregelen, meent spr., die niet aan hun doel, bezuiniging, zullen beantwoorden, wam hoewel de school dan aanstonds met 1 klas ver. mindert, mag het onderwijzend personeel niet worden verminderd, dat mag pas volgend Jaar en na 6 jaar n^ag er niet meer personeel worden aangeschaft Spr. vertelt dat te Amsterdam er ddt wel op gevon. don zal worden dat voor die oerste klasse iu d« plaats zal worden gestold een bewoorklasso. Muar we weten niet wat or voor dien tijd we« zal gebeuren, alles is te vorwachten van deze recht* sche regeering. Wel la zeker dat een zeer sterke drom zal trachten het niet zoo erg te doen worden, n.1. de S.D.A.Phot N.V.V. en de Bond van Onderwijzers En daarom is het toch wel goed dat dozo vergade nng is gehouden, want Juist in gemeenten waar rechts de baas niet ia dient gered te worden wat te redden is. Het zou daarom zoo goed zijn geweest aU Schagen een goed voorboold had gegeven, die han-| I del wijze van het gemeentebestuur hoeft -de aan* i dacht getrokken en gedeerd dat dis menschen in di i gaten moeten worden gehouden. Hiermee eindigde epr. zijn rede. Mevrouw Roos-Breed informeerde hoe het kon dJ de Inspecteur van het L. O., de heer Van Buijze? j zich vereenigde met het advies van B. en W. De spreker oordeelde dat het antwoord hierop zeet D hard moet wezen. De heer Van Buijzen ie geen on« derwijsspecialiteit, en is doodgewoon een reaction- naire mijnheer. Niemand meer het woord verlangende, volgt alui-t ting. LEZING SURINAME. «T In 't gebouw „Bethel" hield de heer E. Weiss, I uit Zeist. Donderdag een interessante lezing, met lichtbeelden, over Suriname, „Land, volk en Zen- ding". Er waa een flinke opkomst, die door de uitnfl] mend scherpe beelden werd ingeleid in onze rijke West-Indische kolonie, met haar weelderige plan tengroei, maar ook groote duisternissen van ziekte^ (melaatschheid) en heidendom, waartegenover de spreker met veelzijdigo kennis ook den arbeid der Zending schetste, die mot zoo groote liofdo door de „Broedergemeente" verricht wordt. Het was een leerzame en opbouwende avond, door Ds* Boeke met een woord van dank gesloten, BAL-MASQUE IN THEATER ROYAL. Zooals te verwachten was, na het groote succesi van het vorige jaar, heeft de directie van hetft Theater Royal besloten ook dit jaar haar beste been-* tje voor te zetten en Schagen een Bal-Masqué te be-H zorgen, dat er inderdaad wezen inag. De leiding is* toevertrouwd aan den, heer A. Bolteni Jr uit Hoorn, een balletmeester die reeds lang zijn sporen op datfl gebied heeft verdiend en een algemeene populari teit geniet. Het feit dat Louis Meiloc roede hot suc-sf. ces zal verhoogen is reeds op dezen feestavdnd een* bezoek waard. Hij zal optreden als Humorist Exen- trique en Dwerg-Imitat.eur. Tevens zal er gelegenheid bestaan zich op de Oud- Hollandsche kermis, de toekomst te laten vooyspel-r 1 len. Over de opbouwing der Oud-Holl. Kermis, iets dat' men alleen in de grootste steden op Bal-Masque aan treft, evenals de intocht van Prins Carnaval, en al leen mogelijk is op een zeer groot tooneel, zullen wij, niets verklappen. In één woord, het zal een Bal-Masque worden waarbij alles tip-top in orde is, terwijl verschillende fraaie prijzen zullen worden uitgereikt. De* muziek van de Kon. Marine, onder'leiding van den heer Boon, is reeds te goed bekend om nog spe- ciaal aan te bevelen. Om 11 uur des avonds zal Prins Carneval zijn intocht houden, HANZEBANK. f Aan den heer P. Verduin, directeur van net kV kantoor Schagen van de Hanzeibank, is eervol ont slag toegekend met ingang van 1 Febr. 1924. „KRITE SKAGEN". Het Selskip Friso van Alkmaar zal te Schagen voor de „Krite Skagen" opvoeren „Der wier ris": tooneelstuk in 4 bedrijven, van R. W. Caane. TWEE SOLLICITANTEN. Voor de vacature van onderwijzer aan, de open bare lagere school te Schagen zijn slechts 2 sollici taties ingekomen. LICHTING 1925. De inschrijvingen voor de lichting 1925, bedragen Voor Schagen 27 jongelieden. ELECTRISCHE VERLICHTING. De kaasfabriek te Schagen wordt electrisch ver-', licht. De installatie van 14 pitten is opgedragen bijf onderhandsohe aanbesteding, aan den heer C- Zwart te Schagen. OVERPLAATSING. De heer'G. Veerman te Nieuwe Wetering, Haar- lemmermeer, wordt als assistent bij' de Nederl.I Spoorwegen, overgeplaatst naar Schagen. AANBESTEDING. Donderdagmiddag hadl ten Raadhuiz© alhier de aanbesteding plaats van 8 arbeiderswoningen voor de bouwvereenaging Schagen. Nadat de heer Schmalz voorzitter, de bus had geopend, bleek dat 9 biljetten - in de bus waren. Ingeschreven was als volgt: S. A. Rnüwer, Scha. gen f26510; Joh. Schenk, Barsingerhorn, f22671; C. j Blaauboer, Schagen, f21942; P. Tuin, Het Zand, i f20990; B. J. Doornenbos, Bergen, f20490; J. den Das, Bergen, f20400; A Bakker, Schagen, f20306; G. Hartland. Heerhugowaard, f 19680 en M, Schoen en j E. Cornelissen, Schagen, f18775. In verband met de nog niet ingekomen goedkeu- ring van Ged. Staten, van het betreffende raadsbe sluit, is de gunning nog aangehouden. EERVOL ONTSLAG GEVRAAGD. Naar men ons mededeelde, heeft de heer D. Rog geveen Lz„ directeur der MiddenstandSbank alhier, ontslag aangevraagd als zoodanig. Van de directie der Centrale Middenstandsbank is het verzoek tot den heer Roggeveen gedaan, om als plaatselijk ad viseur aan de bank alhier verbonden te blijven. BOUWEN. Bij onderhandsche overeenkomst is de uitbreiding en verbouwing van het Hotel Bellevue te Heldor opgedragen aan de N.V. Bouwbedrijf v.h. S. Over toom en Zn. alhier. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. zeer kalm; de aanvoer was merkelijk grootpr dan de vorige week, dus meer kouze. De prijzen vari eerden van 5065 ets. per pond, dus een verschil van 8 ets. De handel in gelde en kalfkoeien was weer stug, duur. Voor de stieren .was do bekende koopman or niet; een stugge handel, prijzen van 4050 ets. per pona. In de vaarzen was het ook zeer kalm. In de paarden scheen het wel wat levendiger; handel vrij goed. Bokken en geiten hoegenaamd geen handel. In de nuchteren kalveren was hot een ^vliegenden handel, flinke aanvoer; werd veel gekocht voor export. Voor overhouders hiet veel kooplust, han del stug. Do duursten werden verkocht voor f 48 per stuk, per koppel. ^De handel in JngTffon wat matig. Sohrammen iets ^fet^de vette varkens was het zeer kalm; oen flinke aanvoer, prijzen'van 8338 ets. per pond werd er beeteea. Handel in kippen en konijnen was zeer goed. Van de kipeieren was 2Vt ets. middelmarkt lager bij de vorige week en van de boter 5 ots. af per pond. De handel was zeer goed.

Schager Courant | 1924 | | pagina 14