Marktberichten Ingezonden Stukken. ANNA PAULOWNA. Donderdagavond hield De. Leendert* van Koog- Zaandijk (vroeger te Wleringen) in de Nederl» Herv. Kerk oen rede over een der werken van Ibsen en wel „Peer Gynt", afgewisseld door solozang van mej. Blaauboer Nadat 3prekor in enkele trekken de beteekenia van Ibsen als letterkundige figuur heeft geschetst, treedt hij m een vergelijking van do twee symboli sche dichtwerken, tijdens het verblijf in Italid ge- schroven, met als hoofdpersonen Brand en Peer Gynt, In beide, zegt spreker, hebben wil he' Noor- sche volk te zien, maar tevens den dichter zelf. In Brand teekent hij zijn volk, zooals hij' hot gaarne zou willen hebben en zichzelf in zijn beate ©ogen blikken; in Peor Gynt hebben we óók hem zelf te zien, maar op zijn slechtst .eni te gelijkertijd' den aard zijner landgenooten, dien hij in die dagen veraf schuwt. Zoo zien wij dan in deze werken twee te- genstroomingeir; in Brand, den feilen, niets ontzien- den forschen willer van het „alles of niets", die door de kleine menschen ora hem heen niet wordt be grepen; in Peer Gynt, den verbceldingsmensch zon der waarheidszin of wilskracht, den grooten half slachtige, die iedere daad uit den weg loopt of ont vlucht. In Brand' is belichaamd: de vastheid' van. le- vensinzichit, in Peer Gynt: de verslappende weife ling. Brand is die man van de daad1, Peer Gynt daar entegen de man van den droom. Dan teekent spreker het machtige Noorsche land schap, dat zoo diep op de volksverbeelding moet in werken, dat landschap, waar, om zoo te zeggen, alom de sage fluisterend rondwaart, waarna in bree- de trokken de inhoud van het dichtwerk wordt weer gegeven: Peer's opvoeding, die tot gevolg heeft, dat hij, staag levend met zijn moeder in een wereld van fantasie en droom, ten slotte niet langer waan vani werke lijkheid weet te onderscheiden; zijn zondig leven ais vogelvrij verklaarde; als gewetenloos koopman die, om schatten te vergaren, niets en niemand ont ziet; zijn terugkeer naar het vaderland en' zijn schipbreuk die hem van alles berooft; zijn angst voor den dood; zijn eindelijk verbijsterend zelfin zicht en ten slotte zijn verzoenend en verlossend be rouw. En natuurlijk werd niet verzuimd, diaarbij telkens to wij,zen op den) diepen grondslag van mystiek en symboliek, waardoor bet geheel tot een niet alleen boeiende, maar ook belangwekkende re- do werd, die wij met onverdeelde aandacht ver mochten te volgen. SCHOORL. Jaarvergadering van de Tuinbouwvereeniging Scboori, op Woensdag 30 Januari, in het lokaal van den heer J. Beteldman. Do voorzitter, de heer R. Wog- num, opende de vergadering en spreekt zijn spijt uit over den slechten toestand van verfeden Jaar. Evenwel, spr. ziet thans weer wat licht in de duis ternis. De notulen worden na een opmerking van den heer J. Jonker goedgekeurd. Uit het hierna uitge brachte jaarverslag blijkt, dot het geen voordeelig jaar is geweest. Door den penningmeester wordt rekening en ver antwoording gedaan, do ontvangsten bedroegen f 308.23)$, de uitgaven f298.11, zoodart er een batig saldo was van f 10.12/4. De beer G. Stoel geeft ver slag, namens de commissie van het goed gehouden beheer. Hierna brengt de heer J. Stam verslag uit van de kuiistmestcommissie. Door de geringe ani mo hebben zij de bestellingen af moeten zeggen. De voorzitter dankt deze commissie, en zegt dat het jammer is dat het niet naar wensch ging, want het is het hoofddoel der vereenigdng om mest te koopen. Wij missen nog altijd' de controle voor kunstmest, die met aan 't gehalte voldoet en spr. geeft eenige wenken in de goede richting om goede kunstmest te krijgen, om monsters te laten' nemen eni op te zenden. Een geanimeerde bespreking over het onderzoek van monsters ontwikkelt zloh en besloten wordt, ten slotte om, waar het hier betreft een algemeen be lang, voor de kosten van het onderzoek een subsidie aan te vragen. Alle nieuwe leden worden aangenomen. Punt 5 van de agenda, aardbeiensloffen, werd uit gesteld tot de volgende vergadering. Voor dien verbouw, van O.-L kers is gelegenheid op te geven hoeveel men wensoht te verbouwen en van welke soort Voorzit'er brengt hierna ter spra ke het goede doel dat beoogd wordt met 't telen on der glas. Spr. acht deze teelt met het oog op den vooruitgang van onze streek zeer gewenscht. Door den hoei J. Breed worden hierover enkele mododeto lingen gedaan en het resultaat is, dat reeds enkele bestellingen worden gedaan, terwijl nog enkele* da gen gelegenheid tot het doen van bestellingen be staal. Hierna volgen de bestuursverkiezingen. De heer Jb. Möoij, secretaris, de heer P. v. d. Oord, en T. T. Me- derudorp moeten aftreden. De uitslag van de stem ming is, dat de heeren Mooij, Medendorp en v. d. Oord met meerderheid van stemmen worden herko zen en de benoeming weer aannemen. De voorzitter feliciteert de vereeniging daarmee. Voorzitter bepleit daarna het koopen van goed zaad en wijst op het voordeel van gezamenlijken aankoop. Van den tuinbouwcursus is een bedrag van f 37 aanwezig. Getracht zal worden oip ook in den win ter witlof te leveren. Het belang van het lezen van do Tuinderij" wordt hierop door voorzitter naar voren gebracht. Voorzitter wil dit met de Maart ver gadering verder bespeken. Ten aanzien van de vorige besprekingen over de Schoorlsche courant wordt na eeruige discussie, waar bij gewezen werd op het toen genomen besluit, doch dat de secretaris niet gehoord scheen te hebben, wordt besloten, het nemen van een besluit uP te sollen. Met de beste wenschen voor de vereeniging werd daarop de vergadering gesloten. ZE HADDEN ER ZOOVEEL. Zondagavond laat vond een vrouw te Pekela (Gr.j nog een jongske van "n jaar of vijf bij de straal Ze herkende kind, bracht het huis toe, naar de oudera, die reeds 6liepen. Ze klopte aan, „Missen je gain kind?" „'k Wait 't nait, %k heb ze nog nait telt Eine.... tweie.... dreie.... tlene.... elf twaalfjao, wacht ïs, Janman ontbrekt.** En Janman werd1 nog binnengeloodst Cen.tr. WINKEL. Naar wij vernemen, bestaan or plannen bij ae Harmonie om ter gelegenheid van haar 35-jang bestaan in September a.s. een concours te houden, houden. WTEKENG ERWAARD. Naar we vernemen, zal ook! die zangvereeniging ^Apollo" begin Maart nog ecü openbare uitvoering geven. We kunnen dezen winrter nogal goed profi- tieeren. V WAARD EN GROET. De verkiezing voor twee Hoofdingelanden) van den polder Waard en Groet zal op Zaterdag 9 Februari plaats hebben. Aftredende leden zijn de heeren G. Beers te Schagen en P. Brugman te Winkel. JAARWEDDEN DER GEMEENTEONTVANGERS IN ZUID-HOLLAND. 's Gravenhage, 31 Jan. Bij Kon. Besl. te goedge keurd die door Gedop. Staten xan Zuid-Holland) vastgestelde nieuwe regeling der wedden van de ge meente-ontvangers, in gemeenten met minder dan 6000 zielen. De gemeenten zijn verdeeld in 7 klassen, waarvoor de volgende wedderegeling te vastgesteld: Klasse 1 f400-f 600; 2 f 500-f 700, 3 f 650-f S50 J f 800f 1050, 5 f 1100f 1350, 6 fl400-fl650, 7 f1700 f 2000. Periodieke verhoogingen worden toegekend na 2, -4, 6 of 8 Jarigen dienst. Bovendien wordt een kindertoeslag van 2)4 pet» van hét brutosalaris go- noten voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar. Van hun aanvankelijk voornemen/ om deze nieuwe regeling te doen ingaan 1 Januari 1923 zijn Gedepu teerde Staten teruggekomen. Zij zal thans ingaan 1 Na gevatte koude gebruike men onmidellijk eeniqe Tabletten Sanapi- trto (Mijnhardt). Koker 76 cW Bij apoth. en drogisten. Januari 9924. Door deze nieuwe regeling worden de bestaande wedden aanmerkelijk verlaagd i. v. met bet feit, dat de plaatselijke inkomstenbelasting niet meer doo-r de gemeente, doch door bet Rijk Wordt geind en de werkzaamheden van de ontvangers hierdoor zeer zijn verminderd. SCHAGERBRUG, De bouw van een arbeiderswoning voor rekening van den heer A, Brak is bij onderhandsche aanbe steding gegund aan den heer C. Dekker, timmerman alhier. Het schilderwerk te opgedragen aan den heer KI. Rezelman. BREEZAND. Te Wageningen slaagde voor het landmeters-exa men onze vroegere plaatsgenoot, de heter R. Lunshof. ANNA PAULOWNA. Men verzoekt ons mede te deeilen, dat de tooneel- vereeniging O.B.K., die aa Zondagavond een uit voering zal geven in de zaal van den heer H. I Knijnsbeng, niet is eeni gezelschap van elders, maar! de eenige maanden geleden opgerichte plaatselijke j vereeniging „Oefening baart Kunst". ANNA PAULOWNA. De vereeniging T.A.G.O. streeft zooveel' mogelijk naar afwisseling en zoo komt Dinsdagavond; de heer Portielje, inspecteur van „Artis" voor haar leden' en belangstellende bezoekers spreken. De heer Portielje vetelt graag en veel van zijn vrienden, de dieren die Artis bevolken. In een veeljarigen dagelijkschen om- gang heeft hij, met onverstoorbaar geduld en volhar ding hun levenswijze of juister: levenswijzen bestudeerd en zijn even enthousiaste photograafi met niet minder geduld tallooze opnamen gemaakt! En die opnamen zijn schitterend. Blijkens de advertentie in dit nummer zal de heer Portielje Dinsdagavond „Allerlei uit dè jeugd van zoogdieren" behandelen In 't bijzonder van dier- psychologisch standpunt uit te bezien, waarbij tel-t lcerus op overeenkomst en verschil met de menschen-1 jeugd zal worden gewezen). Allerlei dus omtrent die; prille jeugd, den opgroea, de verzorging der ouders,! het ,s,pei" en de „opvoeding", de ,,taal" enz. der die ren. En deze spreker vermag zijn op zichzelf reeds interessante onderwerp te behandelen op een boeien-1 de, dikwijls geestige manier, zoodat de TA.G.O^be- zoekers Dinsdag een, zoowel aangename ate leerzame avond wacht MR. MARCHANT. As. Zondagmiddag "om 2 uur spreekt de leider van den V.-D. Bond, Mr. H. P. Merchant, ie Alkmaar in „De Harmonie", over het onderwerp: „De beëin diging van de Kabinetscrisis". Wij wekken alle geestverwanten ook uit deze omgeving op, om in grooten getale te gaan hooien, wat Mr. Marchant te zeggen heeft LANGENDIJK. We vernemen, dat de volgende week een- vergade ring van de Kamer van Koophandel met betrokken gemeenten zal worden gehouden, ten einde de nood zakelijke verbetering van den Twuijverweg onder de gemeente St. Pancras te bespreken. De burgemeester van St Pancras heeft in overwe ging genomen de sluiting van dien weg voor het autoverkeer als in deze quaestie onverhoopt geen oplossing mocht worden gevonden. Men meent daar- mee te kunnen bereiken een demonstreeren van het belang, dat Langendijk hij dezen weg. heeft om zoodoende die gemeenten tot (laadwerkelijken steun te bewegen. Wij durven echter voorspellen, dat dit middel erger dan dn kwaal zal blijken te zijn. LANGENDIJK Gedurende de afgeloopen maand zijn alleen van de veiling te Broek op Langendijk meer dan 600 wa- gons groenten verzonden, een hoeveelheid, die onge twijfeld nog nimmer is bereikt. De hooge prijzen zijn daarvan de voor de hand liggende oorzaak. De om zet, uitbetaald' aan het Betaalkiantoor, getuigt van, die hooge prijzen en wijst op den gelukkigen omme- keer in de financiëele situatie van den Langendij- ker tuinbouwer. Weldra zal de helft van de stapel- groenten zijn verkocht, die in het begin aanwezig j bleken te zijn en dat voor prijzen, waarvan de bou- wers zelf zeggen, dat ze best zijn. Zoo is het begrijpelijk, dat de Langendijk weer I wat opleeft. Deze gewijzigde toestand te zeer ge- lukkig, doch moet niet de gedachte wekken, dat nu opeens weer alles is goedgemaakt. Vele bouwers wa ren zooveel op achter, dat de gunstige exploitatie zich nog wel eens mag herhalen, eer men er bovenop is. Toch zeggen prijzen van f1000 en meer voor een wagon kool genoeg om te doen begrijpen, dat tegen woordig veel wordt goed gemaakt. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. L. Pool, inspecteur bij de Centrale Recherche te 's-Gravenhago is als zoodanig bevorderd tot de eerste klasse. WINKEL. Binnenkort zal ook in deze gemeente weder de malariabestrijding van Rijkswege worden ter hand genomen. WINKEL. Voor de lichting 1925 van den Dienstplicht, zijn 17 dienstplichtigen ingeschreven. WINKEL. In de najaarsvergadering van het Nutsdeparte- ment in 1923 werd besloten .pogingen aan te wenden om te komen tot een ontwikkelingscursus. Aanvan kelijk op bescheiden voet bedoeld, bleek echter al spoedig dat een zoodanige cursus levensvatbaarheid had, want voor de besproken onderwerpen was een groote belangstelling. Er is gesproken over electrici- teit, een onderwerp dat twee avonden in beslag nam, daarna over bijenteelt, daarna over erfrecht en het laatst over de winning van steenkolen en de ontwik keling! van gas. Aan de hand van een mooien film en lichtbeelden van den heer Oudendal, hebben we een bezoek gebracht aan de Staatsmijnen in Lim burg en daar gezien bet werken in de mijnen, onder en boven den grond, waarbij de heer J. Breebaart als terzake kundig de noodige toelichting gaf, daar na de gasbereiding duidelijk voorgesteld en door den directeur der gasfabriek toegelicht. Bereidwillig hebben zich verschillende krachten beschikbaar gesteld, om op die avonden een onder werp te behandelen of toe te iichten en ze helblben. dankbaar werk verricht, waarvoor èn bet Nut èn niet minder de belangstellenden die de voordrach ten hebben 'bijgewoond^ hen dankbaar is. SCHOORL. Dinsdagavond j.1. heeft Ds. Boeke voorgedragen Vondels Jozef in Ddthan, in de Groeter Kerk. Spre ker heeft dit treurspel zeer mooi weergegeven, er werd met volle aandacht geluisterd. Jammer was het, dat de kerk niet vol was, want zoo'n avond is voor ieder leerrijk en aangenaam. SCHAGERBRUG. De tweede feestelijke vergadering van de vereeni ging Nut en Genoegen alhier, te bepaald op 23 Fe bruari a.s. Uitsluitend eigen krachten en plaatselij ke vereenigingen zullen hieraan meewerken. Door dat verschillende personen toezegging hebben ge daan ierts ten beste te willen geven, zal het bestuur een goed programma kunnen aanbieden. SCHAGERBRUG. Zondag jl. had te Oudeslute een revanche-dams- match plaats tussohen Schageibrug en Oudesluis. Ook nu kwamen de Schagerbruggers weer schitte rend uit den atrijd te voorschijn. Zie hier den uit slag: Bord 1: D. Jimmink, Schagerbrug, 4 punten, M .de Vries, Oudesluis 0 p.; bord 2: K. Rezelman, 3 p„ Jb. Stammes 1 p.; borden 3 en 4; J. Broer 6 p. en Sflver en C. Schagen ieder 1 p.; bord! 5: Kool 3 p. en C. Oosterman 1 p. Schagerbrug in totaa 1 18 punten, Oudesluis 4 punten. ST, MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, te de rederijkerska mer D.N.O. alhier uitgenoodlgd om binnenkort op te treden in het lokaal van den heer P. Langedijfc te Burgerbrug, met het tooneeletuk „Weldoeners der Menschiheid." Liefhebbers van tooneelspel staat al daar een genotvolle avond ite wachten. BURGERBRUG. De met ingang van 1 Februari 1924 benoemde tij delijke onderwijzeres aan de O.L. school alhier, mej. S. Klertt te Helder, heeft hare benoeming niet aan genomen, wegenis het aannemen eenier tijdelijke be trekking als onderwijzeres te Jullanodorp. BURGERBRUG. In navolging van verschillende andere zakenmen- echen, zal ook de heer A. Filmer alhier een electri- sche installatie doen aanbrengen dn zijne grutterij. Een electromotor van 5 PK. zal als beweegkracht worden aangewend. Naar wij; vernemen te de leve ring opgedragen aan de firma Rolff te Alkmaar» GEEN KINDERSPEELGOED. Gistermorgen waren twee kinderen1 te Lienden bij Tiel aan het spelen in de schuur, toen het oudste van vijf jaar aan dat van drie voorstelde wat hout voor moeder te -hakken. Daarbij kwam hert jongste met haar handje onder de bijil, waardoor alle vin gertoppen werden afgeslagen. HET NIEUWE STOOMPONTVEER TE VELSEN. De nieuwe stoompont over het Noord'zeekanaal zal a.s. Maandag in dienst worden gesteld', zoodat dan twee ponten1 tegelijk zullen varen. De nieuwe pont zaJl voorloopig echter slechte een gedeelte van den dag dienst doen en wel van 9—12 u. 30 en van 3—6 u. 30. Tel. DE DILIGENCE IN EERE HERSTELD. Uit Rottordam, 1 Febr. We draaien in een krin getje rond. Via stoomboot, trein, electrteche, auio, en bus zijn we nu weer teruggekeerd totde diligence. Een ondernemend stalhouder heeft een busdienst naar Kralingscheveer gesticht, waarbij weer paarden als trekkracht worden- gebezigd1. En met succes. Tel. ONDERWIJS AAN DE PRINSES. De Koningin en de Prins der Nederlanden hebben het voortgezette onderwijs aan de Prinses in de Ne- derlandsche taal en letteren opgedragen aan prof. dr. J. W. Muller, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Lelden. DE FORD-MIJ. TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen, bestaat sedert eendgen tijd bij de Ford-Maatschappij- het voornemen, zich te Rotter dam te vestigen, ten einde ons land voor den afzet van hare automobielen intensiever te bewerken. Zij tracht daartoe ook de beschikking over een fabriek te krijgen en moet daarvoor het oog hebben geslagen op de motorenfabriek van Van Berkel's Patent, DE STROOMPRIJS VAN HET P.EJÏ. Eenige jaren geleden hebben vele gemeentébé- sturen_ in Noord-Holland aan het Provinciaal Eleo triciteitsbedrijf een stroomprijsverhooging van 50 pet. per kilowatt toegestaan in verband met de' slechte uitkomsten van het bedrijf. In de Donderdag gehouden raadsvergadering te Beemster stelden B. en W. voor, om met het oog op de gunstige financieele resultaten van het P.E.N. in 1922 en 1923 en de verwachtingen daaromtrent in 1924, niet langer te aanvaarden de stroomprijs verhooging van 50 pet., voorwaardelijk toegestaan bii raadsbesluit van 22 December 1919. B. en W. zegden in hun voordracht o.m.: ,,Onder verwijzing naar de gestelde voorwaarden in ge noemd raadsbesluit, zij opgemerkt dat, afgezien van het niet vervullen der voorwaarden door de provincie, die basis der toegestane verhooging is komen te vervallen, n.L een nadeelig saldo op de exploitatie van het provinciaal bedrijf. Zoolang dit negatief resultaat zich voordeed, werd het door j B. en W. billijk geacht mede te werken tot dekking j van het tekort, ofschoon verscheidene andere ge-1 meenten een andere gedragslijn hebben gevolgd en geen verhooging hebben toegestaan. B. em W. zijn van oordeel, dat het P.E.N. thans I in een stadium is gekomen, dat punt C. van het raadsbesluit van 22 December 1919 van toepassing wordt n.1. dat wijziging van het tarief overwogen moet worden. Zij willen hieromtrent bij voorbaat wel verklaren, bereid te zijn op loyale wijze mede to willen werken tot wijziging, indien daarmede beoogd wordt een zoo mogelijk uniformtarief op billijken grondslag. In_ afwachting van de stappen daartoe van de provincie achten B. en W. opzegging van de toege stane verhooging in overeenstemming met het bo vengenoemd raadsbesluit." Met algemeene stemmen heeft de gemeentéraad tot deze opzegging besloten met ingang van 1 Ja nuari 1924. Het vorig jaar bedroeg de 50 pet. verhooging voor de gemeente Beemster ongeveer f 3200. WTE RING ER WAARD. Ongeveer 70 menschen (vrouwen en mannen) wa ren Donderdagavond in het kerkgebouw bijeen om te hooren wat onze predikant ons zou vertellen over zijn aangekondigd onderwerp: „Waarom 't gaat!" Het is mij een aangename taak, aldus zegt spre ker, een zaak in te leiden, die mij, en naar ik hoop ook U, allen ten harte gaat. In de eerste plaats zeg ik dank aan heeren Kerk voogden, die altijd met een benauwd budget moe ten huishouden en niet het bijltje er bij neerleggen. De nood der tijden dwingt ons tot spreken. Het I is niet alleen zoo in Wienngerwaard, doch ook op J vele andere plaatsen. Spreker noemt voorbeelden dat men in sommige streken voor een R.-K. kerk ini 2 a 3 dagen f 7500 hijeen had gebracht. Nu zitten i we hier soms te sukkelen om f400 kf 500r, of hoog stens 1000 gulden bijelkander te krijgen. Ik wil als I oorzaak aannemen, dat de gemeenteleden niet vol doende op de hoogte van den toestand zijn en wil dan eerst de zakelijke kwestie te bespreken. Onze plaats behoort niet tot de gelukkige ge meenten, die zelf kerkelijke fondsen hebben. Ik noem 't evenwel wel een geluk, dat we door eigen kracht ons huis in stand moeten houden. Verder worden verschillende zaken genoemd, waarvoor het egld benoodigd is. Dit geld moet bijeengebracht wordpn door ae leden van het gezin (de kerk). Aan omslag wordt hier geheven f1000, met welk be drag men niet kan rondkomen. Ik spreek hier niet voor eigen beurs of eigenbelang, doch voor het belang uwer gemeente. Wo moeten T doen om tegen Rome te ageeren, want van dien kant ziet men met blijdschap, dat onze kerk vervalt, 't Gaat hier niet alleen om dat beetie geld. Zou dat in Wieringerwaard niet bij el- kan aer gebracht kunnen worden? dat zou nw eer toch te na staan. Neen, het gaat om ons hoogste, ons heiligste goed. Onze geestelijke goederen loopen gevaarTaat moet u begrijpen, opdat u met milder hand zult geven. Wij, Noordhollanders, gaan prat op onze vry- heid. Laat ons strijde om die te behouden. Het gevaar is geweldig groot. U weet niet, wat Rome is,<d och ik weet 't wel. Onze geestelijk© zelfbewust heid. Laat ons strijden om aie te behouden. Het politiek en economisch en wil ook onze vrijheid onderdrukken. Verschillende voorbeelden worden door spr. naar voren gebracht, waarmede de Room- schen veld winnen. Verder wijst spreker op onze kinderen die door de ouders zoo erg buiten den godsdienst worden gehouden. Er zijn zoo veel ouders, die zeggen: wij moeten hen wat pleizier gunnen. Doch wan neer ze wisten, hoe verdorven sommige kindertjes zijn en wat men uit die kindermondjeshoort, zou den zo terugschrikken. Wanneer men zijn kinderen werkelijk lief hoeft, is het wel ovorweging waard, om zo ook bij dén predikant te laten komen, en dan is 't ook een heilige en ernstige plicht van die ouders, om ook zelf den predikant to gaan hooren, opdat men wete wat een predikant aan zijn kinde ren brengt. Dit is een kort reeume van hetgeen Ds. Groeneveld heeft verteld. Z.Eerw. kon, zooals hij beweerde, wel dagen en weken over dat onderwerp spreken, doch wilde nu gaarne de gelegenheid geven om vragen te stellen. Het is niet een s&ak om blauw-blauw te laten ed ons geestelijk leven te laten doodbloeden^ daarom sou spr. gaarne willen, dat degene, die 't niet met het gesprokene eens was, daarmede voor den dag kwam. Na ©enig stilzwijgen werden toch eenige vragen gesteld. Door een aer aanwezigen werd gezegd, dat hy 't niet met spreker eens was, omdat nij niet ge loofde, waarop geantwoord werd, dat men lid is van een kerk en als zoodanig verplicht is bij te dragen. Gelooft men niet, dan kan je bedanken, ledereen is geheel \rrij. Verder wordt gevraagd, of deze bijeenkomst is belegd, om vanavond oen bindend besluit rast te leggen om b.v. den omslag te verdubbelen. Door den President-Kerkvoogd wordt toegelicht, dat dit nog niet de bedoeling is. Dk. Groeneveld zegt nog, dat het geen dwang" .is, doch nood, en licht verder nog toe, waarom jaar lijks f430 aan den Raad van Beheer wordt betaald. In verband daarmeo wordt nog door den Kerk voogd, den heer Blaauboer,^ uiteengezet dat wij. ook hoofdzakelijk om die bndragb aan den Raaa van Beheer, met onze dubbeltjes in 't gedrang komen. Ten slotte spreekt Ds. Groeneveld den wensch uit. dat heeren Kerkvoogden "in de gelegenheid zullen blijven, hnu huishouding te kunnen bijhou den en dat de leden gunstig zullen oordeelen/ wanneer ze straks hun aanslagbiljet thuis krijgen. Het is een mooie avond geweest en wanneer we soms weer eens een dergeliiken avond hebben (en dan bij voorkeur met lichte maan) zou 't ons zeer verwonderen, wanneer we nog niet veel meer men schen in de kerk zagen verschijnen. De prédikant> kan met genoegen op dezen avond terugzien, terwijl h.h. Kerkvoogden hem dankbaar kunnen zijn voor zijn duidelijke uiteenzetting der kerkelijke nooden. ALKMAAR, 1 Februari 1924. Appelen f12 a 33 per 100 Kg. Prei f7.60 a 12.80 per 100 bos. Roode xool f 5.8(T a 10.40. Gele kool! IÖ.20 a 8.30. Wortelen f3.10 a 4.80. Uien f5.20 a 9.80. Peren f 9 a 35, alles per 100 Kg. Boerenkool £1.20 a 9.80 per 100 stuks. Spruiten f12 a 38. Witlof f25 a 48, per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 1 Februari 1924. Grove uien f9.70 a 10. Drie lingen f 10.20 a 10.50. Peen Ï3.30 a 4.10. Roode kool f7.10 a 9.50. doorschot f 6.60 a 8.70. Gele kool f7 a 9.10, doorschot f7 a 8. Deensche witte f3.90 a 4.80, doorschot f3.50 a 4.60. Spruitkool f10 a 15, alles per 100 Kg. Aanvoer op 31 Januari: 5550 Kg. uien, 7200 Kg. pen, 65900 Kg. roode kool, 31200 Kg. gele kool, 170600 Kg. Deensche witte. LANGENDIJKER GROENTENVETLING. - 1 Februari 1924. Wortelen f3.30 a 4.40. Roode kool, le soort f6.60 a 9.30, 2e soort f4.30 a 6.20. Gele kool, le soort f6.30 a 9.70. 2e soort f4.20 a 6. Witte kool, le soort f 3.50 a 4.30, 2e soort f 2.40 a 3.40. Uien f9.40 a 10.10. Drielingen f9.30, alles per 100 Kg. Aanvoer: 12300 Kg. wortelen, 70900 Kg. gele kool, 68200 Kg. gele kool, 70700 Kg. witte kool, 6600 Kg. uien. WARMEN HUIZEN, 31 Januari 1924. Roode koolle soort f 7 a 9.60, 2e soort f 5 a 6.30. uitschot f3.10 a 4.40. Gele kool: le soort f4.10 8.70, 2e soort f 5.10 a 7.40. Witte kool: le soort f 4.10 a 4.70. 2e soort f3.80 a 4.20, uitschot f2.50 a 2.70. Uien £8.40 a 10, drielingen f7.80. Peen f3.90 a 4.70. Aanvoer: 21270 Kg. roode kool, 2875 Kg. gele kool, 35270 Kg. witte kool, 2000 Kg. uien, 3200 Kg. peen. W ARMENHUIZEN, 1 Februari 1924. Roode koolle soort f 6.90 a 9.70, 2e soort f 6.50 a 8.40, uitschot f3.50 a 4. Gele kool: le soort f7.10 a 9.60, uitschot f2.30 a 3.60. Peen f4.50 a 4.60. 4.60, uitschot f 2.30 a 3.60. Peen f 4.50 a 4.60. Aanvoer: 12900 Kg. roode kool, 4600 Kg. gele kool, 18700 Kg. witte kool, 1625 Kg. peen. ALKMAAR, 1 Februari 1924. Opti a heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 82 stapels wegende 61287 kilogrammen. Fabriekskaaskleine met rijksmerk f 60, zonder rijksmerk f 56.50, commissiekaas met rijksmerk f 60. Boerenkaas: kleine met_ rijksmerk f 57, zonder rijksmerk f56,50. Commissiekaas met rijksm. f52. Handel matig. ALKMAAR, 1 Februari 1924. Op de heden gehouden graanmarkt waren aange voerd 2385 H.L. Tarwe f1013, Rogge f10 10.75, Gerst chev. f 1013, Haver f 1011.37V2, Paar denboonen f 12.50f 14. Bruine boonen f 34 40. Ci troen boonen f 60, Duiven boonen f 1818.50, Witte boonen f 50, Rood Mosterdzaad f 3040, Geel Mos terdzaad f 30, Blauw Maanzaad f 3839, Groene erwten kleine f23, groote f22—25, grauwe f 45 55 per 100 kilo. HOORN, 31 Januari 1924. 8 Stapels kl. Fabriekskaas £58 gem. 1 Stapel kL Boerenkaas f56 gem. Aanvoer: 9 stapels, wegende 8701 Kg. Handel matig. Zuidschaitwoude, 1 Febr. 1924. M. de Red., Verzoeke een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat dank. Met zoovele anderen loop ik hier reeds een week of zes zonder verdiensten rond. Zoo is dat hier on geveer in alle omliggende plaatsen het geval. De eene arbeider gaat met visch venten, do andere met stopgaren, enz. Dé groenten en aardappelen zijn heel duur, dus dachten wij wanneer de winter voorbij te, fipn, zal er voor ons ook wel wat zijn te verdienen. Zoo ook in de Heerhugowaard» Maar hoe stonden wij te kijken! Daar kan men nu voor 't polderbestuur aan het z.g. baggeren voor 20 cent per uur, zegge twintig cent per uur. Dan moet men meebrengen: laarzen, slikbeugel, schop, enz. Wanneer men nu bedenkt dat die gereedschappen duur zijn, en men rekent acht uur per dag werken in dezen tijd, dan kan men thuis brengen per week, schrik met, f9.60. Bij goed weer natuurlijk. Bij onwerkbaar weer wordt niets betaald. Nu tot u aiibeiders: wordt het nu tijd u te orga- nteeeren of niet. Ik geloof toch van wel, nietwaar. En tot u, Edelachtbare Heeren van het Polder bestuur van Heerhugowaard. parasiteert gij nu nog op den honger der arbeiders of niet? Vraagt uw vrouw maar eens wat uw gezin kost. Of rekent u net als die burgemeester te Westzaan? Toen 'bij dien man een arbeider kwam klagen dat hij met zijn ge zin met zes gulden per week niet rond kon komen, en hij ter sprake bracht dat de burgemeester zeker aan zes gulden per dag niet genoeg had, toen kreeg hy ten antwoord: Jij hebt niet het recht zoo te leven als ik. En daarmee kon de werklooze vertrekken. Nu, ik geloof dat onze Edelachtbare Burgemees ter van Zuidscharwoude een waardig collega van dien burgervader van Westzaan te. Toen onlangs hier bij een raadsvergadering een raadslid het voor stel deed f200.— uit te trekken voor werkverschaf fing, werd gezegd: het zijn toch altijd dezelfden, daar beginnen wij niet aan. Voor Oranjelol wacht lag f350 klaar. Toen een der raadsleden de gedachte uitsprak: De Burgerwacht schijnt bij u wel het troetelkind, toen zei onze Edelachtbare uui^ gervader: dat is het ook bij mij. Gij ziet dus arbeiders, in onbeschoftheid staan die heeren Mi u niets ten achter. Misschien kunnen zij u ook wel leeren met f 1.60 per dag rond te komen, ik kan het niet

Schager Courant | 1924 | | pagina 2