Burgerlijke Stand. ze de kinderen niets geven kunnen. Wij moeten onze kinderen uit de school houden, omdat ze geen kleeren of schoenen meer hebben Derde brief: Ik zelf ben ook werkeloos; mijn ondersteu ning is 4 gulden. Maar ik heb 4 kleine kinderen en de levensmiddelen zijn veel duurder dan in 'Ne derland. Melk krijgen mijn kinderen niet te zien; droog brood met een drooge aardappel, dat is onze kost. Aan kleeren is niet te denken. Twee van mijn kinderen zijn altijd ziek....." Dat de schrijvers dezer brieven, Nederlanders in Duitschland woonachtig, den toestand niet erger voorstellen dan hij werkelijk is, blijkt uit de vol gende woorden, genomen uit een brief van den Nederlandschen Consul te JL: Teekenaar dezes is er eenige malen getuige van geweest, dat Neder- landsche noodlijdenden door aen honger zoo uit geput waren, dat zij voor ons ondersteuningsbureau in elkaar zakten." Het mag allicht bokend worden geacht, dat het Nederlandsehe Roode Kruis een belangrijk gedeelte der ingekomen collectegelden heeft afgezonderd voor Nederlanders in Duitschland, terwijl uittor- aard alle giften, "ingekomen voor „Nederlanders in Duitschland" helaas te samen slechts 1/7 Ïredeelte van de in totaal voor den nood 'in Duitsch- and ingekomen giften do gowenschte bestem ming kregen. Hoe onze steun op prijs gesteld wordt, blijkt o.a. uit een schrijven van den Consul te D., die onder moer zegt: „Ik zal niet nalaten de aandacht op Uw schenking te vestigen, zoowel van de ondersteunden als van ae beter gesitueerde landgenooten hier en in Nederland, voor zoover die geacht kunnen wor den in staat te zijn het prijzenswaardig voorbeeld te volgen. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsehe Roode Kruis wenscht nu een af zo nderlijke actie to beginnen voor de in nood verkeerende Nederlanders in Duitschland; van verschillende zijden heeft men hetzelvo dit gevraagd en het acht het oogenblik daartoe thans gekomen. De ingekomen gelden on goederen zullen speciaal voor dit doel worden aan- fewend, mits zij ons toegezonden worden naar rineessegracht 27, den Haag, onder motto „voor Hollanders". Dat intusschon giften voor deDuit- sohers In Duitschland oven welkom zijn als tot dusver, zal wel geen betoog "behoeven. ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond sprak de heer Portielje, inspecteur van „Artis", over „Allerlei uit de jeugd van zoog dieren". Vooral de laatste jaren hebben ten opzich te van de levensverrichtingen van dieren veel nieuws gebracht, dat aan tal van legenden, en zelfs aan te goeder trouw door Brehm en anderen neer geschreven misvattingen een einde maakTe. En de natuurliefhebbers zitten niet stil; steeds weer brengen zij nieuw materiaal aan, steeds weer ver ruimen zij ons inzicht in de physiologisohe levens functies van het dier. Het was daarom van het TA.G.O.-bestuur een goede gedachte, meenden wij, om een zoo uitstekend dierenkenner en dierenvriend als de heer Portielje, eens uit te noodigen naar hier te komen en jammer dat het slechte weer oorzaak was van een gering bezoek. Want de heer Portielje kwam met zeer veel interessante bijzonderheden over het leven van de dieron en met zeer mooie lichtbeelden. Allereerst werd door spreker dit op den voorgrond geplaatst: Wie het dier wil gadeslaan in zijn handelingen, moet zoo onbevangen mogelijk waarnemen. Wij vermcnschelijken te veel het dier, en wij beseffen te weinig, dat aan zijn handelingen een ander be wustzijn dan het onze ten grondslag ligt Er is tot op zekere hoogte wel verwantschap, phy- sologisch en psychologisch, tusschen dier en mensch, maar omgekeerd zijn ze ook in veel opzichten el kanders togenpolen. Wij mogen dus, bij do bestu deering van het dier, vooral niet te veel letten op die bestaande overeonkomst of dat verschil, Wij moeten ons oordeel aan een handeling opschorten, totdat wij de bedoeling daarvan begrijpen. Men wordt niet zoo gauw wijs uit het dier. Elk dier staat in betrekking tot het milieu, waarin het leeft. Wij mogen vooral niet uitsluitend! een reflex-machine in het dier zien, want er zijn, naast eenige reflexen, ook wèlomschreven ïynen waarlangs het handelt. Wij noemen die het instinct, en dat is soms van zeer samengestelden aard. Ervaring speelt daarbij vaak een rol, ook aangeboren erfelijkheid. Zoo'n dierlijk instinct is niet te vergelijken met ons menschelijk verstand. In hot bijzonder werd aangedrongen zich los to maken van de totaal verkeerde voorstellingen, opgedaan door velen uit de zoogenaamde dieren romans van Amerikaansche schrijvers als Curwood; de daarin beschreven vermonschelijkte dieren be staan eenvoudig niet. En er is helaas verbazend veel van dien Amorikaanschen prul-import in ons land. Op deze wijze leidde de heer Portielje ons in zijn onderwero in; allerlei merkwaardige staaltjes van dierlijk instinct deelde hij ons mee. gevallen waar bij de mensch onder dezelfde omstandigheden komt tot logisch denken, tot abstraheeren on combineeren; een dier niet, Zeer mooie lichtbeelden werden ons voorts ver toond, zoowel in de wildernis als in Artis opgenomen on de heer Portielje verhaalde ons daarbij veel merk waardigs en belangwekkends omtrent de prille Jeugd, den groei, de verzorging der ouders, het spel, de opvoeding en de „taal" der dieren, waarbij telkens weer op overeenkomst en verschil met de menschen- Jeugd werd gewezen. En verschillende legenden om trent dierieven werden daarbij onmeedoogend om hals gebracht. Men wist niet, wat méér te bewonde ren: do zoldzaam-mooie opnamen van verschillende fasen van toorn of schrik, of de uitgebreide kennis omtrent elk dier van den spreker. Het is dan ook voor de aanwezigen een zeer mooie en hoogst leer zame avond geweest. ANNA PAULOWNA. Op 16. 17 en 18 Februari zal in de zaal van den heer H. Knijnsberg weer een bloemententoonstelling worden gehouden. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond! hod eene ontmoeting plaats tus schen St. Pancras en Broek op Langendijk van de respectievelijke damclubs op het dambord. De uitslag was, dat St. Pancras 27 punten behaalde te gen Broek op Langendijk 25. Ertkele van de sterkste spelers van St. Pancras haddtent geen deel genomen aan dezen strijd; toch heeft Broek op Langendijk, die pas opgericht is, blijk gegeven, dat zij goedé spo- leres in haTe club heeft, en bij dezen voortgang atraks zal kunnen medetellen in| Noordholland be treffende het damspel. W ARMENHUIZEN. Ondanks do herhaalde oproeping voor verloskun dige hébben zich sléchts 9 sollicitanten aangemeld. W ARMENHUIZEN. Noar wij1 vernemen, zal hot nieuw benoemde Hoofd der school, de heer Tj, Donia op 16 Aprfl a.s. in funo- Ue treden. SCHOORLDAM. Alhier werden pogingen aangewend een knipcursus te honden. Daar evenwel 2 personen aanwezig wa ren, kon do cursus, uitgaande van mevr. Hendriks uit Utrecht niet doorgaan. W ARMENHUIZEN. Tn het. café van den heer G. J. Mosch hield de heer ,T. Sidonburg uit den Haag een biljartseance. Eerst werd gespeeld oen partij van 600 tegen 800 voor de tegenpartij. De spelera raakte eT 's middags üei powf in, al verrichtte hij' moot spel; het masseeren was in één woord subliem Hij verloor de partif tegen U. Slot In 80 beurten. Sidenburg had 470 punten. hoog ste serie 34. de heer Slot 300. hoogste serie 20. De tweede partij tegen den heer K. Pronk verloor hij in 77 beurten, aantal punten 502, hoogste serie 89. de heer Pronk 300. hoogste serie (werd! niet uitgespeeld) 30. De aa>eler Het dharna prachtige kunststooten. zien, welke zeer keurig werden uitgevoerd W A RMilNHu IZIHJN. In het café van den, heer Pronk trad weer co na een volgeling op van Rubini, al was het dan onder een andere benaming. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. te Buck uit Wieringerwaard, hield hier een seance. Hij vertoonde in het geheel geen Dtenwe ge zichtspunten en verrichtte ongeveer hetzelfde als Ma- loitz in zijn glorietijidpéik, alleeni kreeg hij niet veel personen onder hypnése en kon meni wel zien, dat 'hij nog niet alles ten uitvoer kon brengen, wat hij wil de. In het goochelen en zingen was hij wel wat be ter thuis. Het lijkt ons evenwél gewenscht, dat derge lijke vertooningen niet meer gehouden worden. BURGEHBRUG. Tot organiste in de Herv. Kerk is benoemd mej. A. Kuiper-Bregman alhier. E ENIGENBURG. Naar wij vernemen, zal de openbare school alhier niet opgeheven worden. DE SPEELKAARTENBELASTING. Door do rijksambtenaren te Rijsbergen zijn onge veer 1000 spelen ongestempelde speelkaarten in be slag genomen. DE VOORTVLUCHTIGE KAPITEIN DER MIL. AD MINISTRATIE TOCH GEARRESTEERD. Zooals men zich herinneren zal, had zich onlangs de kapitein-admintótrateur K. P., in garnizoen te Ede, uit de voeten gemaakt met medeneming van f 44.000, welke somi hfj ten nadeele van dén Staat der Nederlanden had verduisterd, ten einde, zooale hiji in dertijd zelf schreef: „zichzelf al bij voorbaat van zijn pensioen te verzekeren." Op het verzoek van de Ne derlandsehe justitie is hij thans in België aan de Ne derlandsehe maréchaussees uitgeleverd, vanwaar hij gevankelijk naar 's Hertogenbosch Is overgebracht. WERKLOOZEN GOOIEN DEN BURGEMEESTER MET STEEN EN. Uit Andijk, 5 Febr. Eenige arbeiders alhier werkzaam aan, de werkverschaffing, staakten1 den ar beid, daar naar hun meening te weinig werd uitbe taald. Een .tweetal trad tegen den burgemeester zeer onhebbelijk op, wierp hem met steenén en wilde hem ten slotte te lijf, in welk voornemen ze door anderen werden verhinderd. Door den burgemeester werden ze in de gelegenheid gesteld hun excuus aan te bie den, waaaan direct werd gevolg gegeven. Ditmaal zal geen vervolging worden ingesteldL DE TTPHUS TE EDAM. De typhus-cpidemde alhier kan thans als geëindigd worden beschouwd. De laatste patiënten zijn nu her steld. Het verbod tot het verkoopen) van ongepasteu- riseerde melk is ook opgeheven. GEVOLGEN VAN DEN STORM. Uit Monnikendam, 6 Febr. Door de N.W. stormen heeft het Zuiderzeewater de buitendijks gelegen stra ten overstroomd. In menig huis stroomde het zee water naar binnen, zoodat do bewoners zich naar bo ven moesten begeven. Ook het eiland Marken ls dooT hoog zeewater weer overstroomd. De paden zijn niot moer begaanbaar en het water wast nog steeds. De verbdnding der buurten onderling geschiedt per roeiboot, EEN DIKKE. In den tuin van de sociëteit dé Eendracht te Win terswijk staat een populier, die in 1868 is geplant en een omtrek heeft van 4 meter. Men) heeft dezen boom publiek willen verkoopen., doch er wareni geen liefhebbers wegens de moeilijkheid, heem te vellen. 'T ZAND. Wij vernemen, dat door de firma Doedens cn Schilder voor rekening; van Mevr. de Wed. P. Stroo- pcr alhier een woonhuis zal worden gebouwd op een vrij' terrein aan den Bosohweg alhier. T ZAND. Men deelt ons mede, dat de oollecte tot leniging van den nood in Duitschland, te 't Zand en omge ving ongeveer f106 heeft opgebracht OUDE NIEDORP. In de maand Januari j.L werden voor den dienst plicht, lichting 1925, ingeschreven 15 personen. OUDE NIEDORP. De omslag van het veefonds alhier is over het af- gploopen kwartaal bepaald op 0.15 pet per maand, dit is gemiddeld per rund xl.80 in het kwartaal Verzekerd werden gedurende dien tijd 456 run deren, waarvan 3 stuks worden afgekeurd. ZUEDSCHARWOUDE. Door de oudor-oommissie is thans gevolg gegeven aan het indertijd door den heer Du Burck inge diende en met algemeene stemmen aangenomén voorstel, om den gemeenteraad te verzoeken 'eön terrein beschikbaar te stellen als speelplaats voor de jeugd. ZUID SCHAR WOUDE. In de alhier gehouden vergadering van de af- deeling Langendyk van de Nea. Vereen, t. a. v. alc. dranken werd mej\ Olie afgevaardigd naar de algemeene vergadering der Vereeniging te Am sterdam. De meeting voor Plaatselijke Keuze te Den Haag zal door enkelen van hier worden bezocht Besloten werd verschillende besturen van organisaties uit te noodigen, tot een gecombineerde bijeenkomst, ten einde het onderwerp plaatselijke keuze te bespreken. LANGENDIJK. De omzet over de veiling van den Noordermarkt- bond heeft ruim 1720.000 bedragen gedurende het jaar 1923. JUSTITIE. Verschenen is de memorie van antwoord op Justi tie. De minister deelt mee, dat in den loop van twee jaar f62000 op personeel is bezuinigd. Ten opzichte van dé uitbreiding van de echtschei dingsgronden, wenscht de minister een afwachtende houding aan te nemen. Het wetsontwerp voor de algemeene regeling van hot naamlooze vennootschapsrecht schijnt dit Jaar nog niet te kunnen worden behandeld. Het heffen van een zeker recht voor loterijen, acht de minister niet wenschelijk. Het ontwerp-zeerecht, nieuw ontwerp Wetboek Bur- gerl .Rechtsvordering en algeheele herziening mili tair strafprocesrecht, kunnen spoedig worden ver wacht. Wijziging faillissementswet is aanstaande. Over wijziging wetboek van strafrecht is advies gevraagd. De minister noemt zich voorstander van de dood straf, alleen voor zeer zware misdrijven. Als hij mocht aannemen dat er voor dat idee voldoende steun is, zou hij een poging tot wederinvoering wen- schen te doen. Doch alleen als eisch der gerechtig heid. Inkrimping van rijksveldwachters heeft doorloo pend plaats gehad. Enz., enz. DIE ZIJN OP DE HOOGTE. De Nederlandsehe Arbeid'efs-ReisvreeTiigïng is voor nemens naast vele reizen naar Zwitserland' enz. ook uitstapjes te organisoeren naar de mooie streken, die in ons eigen land gevonden woéden. Het hoofdbestuur wil nu probeeren de leden met Zuid-Limburg bekend te maken en de éeiésecretaris schrijft in het maand blad! deV vereeniging een) artiel over deni aard der bevolking enz. Dat de schrijver zelf niet bijzonder op do hoogte kon geacht worden van zijn ondetrwerp blij"kt wel, schrijft de „Msb." uit de volgende passage welke het blad aan het relaas, ontleende: „Ondanks de beheersching door Duitsche vorsten, trots de ligging in de nabijheid van gtroote Duitsche steden en fabriekscentra, is de Duitsche invloed ge ring, bet volk is Belgisch gebleven. Bij volksfeesten en in den omgang komt dat duidelijk uit. Komt men daar, waar het groate toeristenbezoek zijn invloed nog niet heeft doen gelden, dan waant men zich te midden van Belgen In Belgisché dorpen. Velen spreken Fransch. De Invloed, zoowel van' Fran- sche als Duitsche zijde op do taal der bewoners is zoo groot, dat er een dialect uit voortgekomen is, dat geen Hollander verstaat." EEN GEVAARLIJK CHAUFFEUR. Een dezer nachten is te Rotterdam een ongeluk ge beurd, dat gelukkig goed is afgeloopen, maar dat toch duidelijk bewijst hoezeer het; ruoodzak'elijk is dat do chauffeurs van de autobussen, aan wie wij' ons toevertrouwen, geneeskundig worden gekeurd. 's Nachts waarschuwde aan den Katendrechtschen dijk een, chauffeur twee surveilleerenjda politieagent ten, dat een autobus van den dijk was gereden en dat de chauffeur bewusteloos aan het stuur zat. Het voertuig, een bus van den dienst Grooite Markt- Charlois, bevond zich werkelijk op de aangegeven plaats. JL)e chaufféur, die een zenuwtoeval had gehad wa« de eenige inzittende. Tegenover de politieman nen ontkende de man, dat hij een zenuwtoeval had genad hu beweerao <tat zijn wagen was geslipt en dat hij door den schok bewusteloos was geworden. Het is echter gebleken) dat de man dienzelfden avond een vrachtauto heeft aangereden. Zijn vihikel is daar bij vrij ernstig beschadigd. EEN TECHNISCHE HULP LANGS DEN WEG. Een der mooiste organisaties ojp toeristisch ge bied is de Automobile Association in Engeland. Het is een bond waarmede het best de A.N.W.B. ver- Seleken kan worden; met dit verschil echter, dat e A.A., zooals de organisatie kortweg genoemd wordt, nog beduidend meer leden telt en daar door dus ook voor die leden en voor het toerisme in het algemeen nog veel meer doen kan dan onze Toeristenbond. De A.A. is vooral na den oorlog zeer snel groot geworden, zoodat zij thans vér over de honderdduizend leden telt. en die leden krijgen „waar voor hun geld", ook al betalen zij een vrij hoogo contributie. Een van de voornaamste en mooiste diensten, welke zij het toerisme bewijst, is dio welke kortweg met den naam „hulp langs den tweg" zou kunnen worden aangeduid. De A.A. heeft namelijk een heel leger van „scouts" in haar dienst, dio men op alle voorname verkeerswegen in Enge land kan tegenkomen, gezeten op hun motor met zy wagen of op hun fiets. Het zijn alle mannen,) die technisch voldoende op de hoogte zijn om hulp te verleenen aan automobilisten of motorrijders, die een mankement aan hun voertuig hebben gekre gen; ze zijn tevens bekwaam in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, en beschikken daarbij over voldoende beschaving om in 't algemeen den toerist, die zijn hulp noodig heeft, van dienst te kunnen zijn, en daardoor ook voor ae A.A. zelf pro- aandistisch werk te verrichten. Deze „scouts" Lenen tevens benzino-stations en telefooncellêh, welke de A.A. ten gerieve van haar leden op ver schillende plaatsen heeft opgericht. Kortom deze „hulp langs den weg" is een der schoonste en meest doelmatige inrichtingen ten bate van het toerisme welke wij kennen.# Op initiatief van de Koninklijke Motorwielrij den Vereeniging zal thans in navolging van het Engel- sche voorbeeld ook op onze wegen binnenkort zulk een hulpdienst verschijnen. Het wordt een dienst, bekostigd en in stand gehouden door de K.N..M.V. en de K.N.A.C. deze beide vereenigingen zijn namelijk en terecht van meening, aat de ge weldige groei van 't automobilisme en de motor sport, zulk een verandering in ons verkeer heeft 'gebracht, dat het op haar weg ligt om ten bate (daarvan maatregelen te nomen, welke de veiligheid kunnen verhoogen en het toerisme moeten bevor deren. Daarnaast moest gezocht worden naar mid delen om het snelverkeer waartoe de automobiel en het motorrijwiel nu eenmaal dienen ook volkomen aan Zijn doel te beantwoorden. Het mo torvoertuig toch is geheel bedoeld als een gemak kelijk snel verkeersmiddel en als zoodanig moet het rijn taak ook zonder moeilijkheden kunnen vervul- vullen. Met het mooie 'Engelsche voorbeeld voor oogen zijn de besturen der beide vereenigingen het spoedig eens geworden omtrent de middelen welke die taak moeten helpen verwezenlijken. Voorloopig zal men zich echter tevreden moeten stellen met een zeer eenvoudige en uitêrst beschéi- den proefneming ecu 't zal van de resultaten daarvan afhangen of de instelling der beide vereenigingen op grooter schaal zal kunnen worden doorgevoerd. Gedurende een half jaar namelijk zal een proef worden genomen met het langs den weg brengen van een z.g. „scout", die in groote lijnen dezelfde taak zal moeten vervullen als zijn Engelsche voor ganger. Men heeft daartoe een „Simplex"-motor aangeschaft met zijspan welke oombinatie reeds Vrijdag a.s. ter gelegenheid van de opening der Amsterdamsche automobieltentoonstelling in dienst gesteld zal worden en voorloopig te Amsterdam bij het tentoonstellingsgebouw gestationneerd zal zijn. De znjspanwagen zal oen soort bestelwagen zijn, waarin aan materialen on onderdeelen, welke bij oen hulpverschaffing noodig zijn, meegevoerd kun nen worden. Die hulpverleening zal in hoofdzaak moeten bestaan uit net verschaffen van benzine, het verrichten van kleine reparaties, het eventueél hulp halen uit een nabijzjjnde plaats voor grootere reparaties, het verleenen van eerste hulp bij onge lukken, enz. Ook in andere opzichten zal de „scout" nuttig werk kunnen verrichten. Bij belangrijke gebeur tenissen, waarbij een groote toeloop van menschen verwacht mag worden, zal hij aanwezig kunnen zijn om automobilisten en motorrijders van dienst te zijn; hun goede garages te wijzen, eventueel de beste wogen aan te geven, enz. Zooals men ziet, .is dit een waarlijk mooi plan, dat voor het toerisme in ons lana van groote beteekenis kan worden. De eerste proef, hoe bé- scheiden ook, is in ieder geval een stap in de goede richting. Veel zal men voorloopig daarvan nog niet mogen verwachten, want ook al is ons land niet groot, één man zal uit den aard der zaak niet in staat zijn om allerwege hulp te verleenen, waar deze noodig zal zijn. -Maar in ieder geval zal hij reeds voldoende bewijzen, dat hij nuttig werk kan verrichten. En wanneer deze proef er dus toe zal leiden, dat binnen niet al te langen tijd een uitge breide organisatie van hulpverfeening langs den weg tot stand zal komen, dan mogen zij, die daarvan do voordeelen zullen ondervinden, zeker de beide vereenigingen .voor hun durf en onderne mingsgeest dankbaar zijn. HOOGWOUD. Naar we vernemen, zal do Zangverccniging „Nieuw Leven" alhier haar jaarlijksche uitvoering houden op Zondag 17 en Woensdag 20 Februari a.s., in het lokaal van den heer J. Modder alhier; den 27 Februari a.8. te Veenhuizon. NIEUWE NIEDORP. De heer A. Stam alhier is benoemd tot sluis wachter voor de sluih aan het Oo&elnde. NIEUWE NIEDORP. De hoer C. Kok, thans 'te Wageningen, vroeger waarnemend rijksontvanger te Nieuwe Niedorp, if benoemd tot Rijksontvanger te Spanbroek. NOORDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „Tuinbonwbelang" gun de de levering van ae benoodigde kunstmeststof fen aan don neer Jb. Korver te Znidscharwoude, vertegenwoordiger van de firma Groenewegen, Meijboom en Van der Horst. Deze levering betreft: 7250' Kg. zw. amoniak 20 pet., voor f 16.67; 31.600 Kg. chili salpeter 15Vi pet. voor f 15.49; 31.000 Kg. dVoge suttérph., 14 pet. voor f3.25; 2000 Kg. droog Patentkali 26 pet., voor f7.45; 200 Kg. guano voor f9.55; 5950 Lg. kalizout 40 pet., voor. f5.68, alles per 100 Kg. ZUTDSCHARWOUDE. We vernamen, dat de vereeniging „Nut en Ge noegen" besloot zich verbinding^ te stellen met Volksonderwijs, ten einae voorbereidend onderwijs in de gemeente ingevoerd te krijgen. PAACCHVEETENTOONSTELLINO TB ZAANDAM De tentoonstelling van vet- en fokvee. wolvee, var kens. hoenders en konijnen, welke op Donderdag 10 April zal worden gehouden, zal nu ook klassen In ruimen voor slachtpaarden, DIEFSTAL VAN GELD EN EFFECTEN. Uit hét kantoor van een kaehelhandel en smederij in de 2 wanen burgerstraat te Rotterdam is Zaterdag een geldkistje met 997 gld- en twee effecten ter waar de van' 1000 gld. gestolen. In dit kantoor, dat dtoor een afzonderlijke deur met dew winkel en mot de werkplaats verbonden waj had steeds de uitbetaling van loonen enz. plaats. Men vermoedt, dat de dief hiermee op de hoogte was en terwijl de eigenaar van de zaak in der, mid. dag afwezig was, heeft hij zijn slag weten te slaan. Ondanks alle naspeuring der politie heeft men 'tot nu toe geen spoor van den diader kunnen vinden STEEDS DE GIRO-DIENST. I Een firma te Zaandam ontving bij den afrekening-! staat, die, wat het eindcijfer betreft, vrij goed klopta niet minder dan 30 kennisgevingen, van stortingen, die voor andere rekeninghouders bestemd! waren. De eenige verklaring voor deze „vergissing" dis van een jongste bediende op een kantoor niet zou ge- duld worden, is dat die rekeninghouders, voor wie do- ze stukken bestemd zijn, alleen een nummer heb ben in hetzelfde duizendtal als de Zaandamsche fit, ma. Hoe komt men ooit uit dezen warwinkel uit? HET BEGINT AJL^ De kerkeraad de* Ned. Herv. Gem. te Ruurlo heeft kerkvoogden en notabelen verzocht de klok niet te verzotten, ais de zomertijd! weet wordt ingevoerd. TEEKENEN DER TUDS. Voor de betrekking van timmerman bij Volkshuis- vesting te Leeuwarden hebben zich 663 sollicitanten aangemeld. WERKLOOSHEID EN DIENSTPLICHT. Bij de iDlijving van de lichting 1924 is gebleken, dat in het iniijvingsdisfrict Zwolle zich niet minder dan 120 dienstplichtigen vrijwillig 'ieten indeelen bij de cavalerie, die een zooveel langeren diensttijd biedt* Bedoelde dienstplichtigen kwamen daartoe door de voor hen dreigende werkloosheid, SPOORWEGONGELUK. De trein. Zwolle—Kampen, die gistermorgen te half elf te Zwolle moest binnenlöopen liep door het wei geren van cfo remmen op een stootblok op het sta tion semplacempnt, waarbij drie pérsonen gewond werden, van1 wie een ernstig. De trein bestond' geluk kig slechts ui't een locomotief^ een bagagewagen en een personenrijtuig. BRAAT IN OBSTRUCTIE. In de Tweede Kamer behandelt men de Indische Begrooting. De heer Braat is boos over het nog niet behandelen van het voorstel om den zomertijd af te schaffen en voert nu obstructie. De Voorzitter stelt voos de berichten van afwezig heid van enkele leden voor kennisgeving aan te nemen. De heer Braat (P. B.) verzoekt hierover stemming. Hij doet dit in verband met de door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw genomen maatregelen betreffende den Zomertijd. De Voorzitter stelt voor hierover met zitten, en opstaan te stemmen. De heer Braat heeft daartegen bezwaar. De Voorzitter brengt daarop het voorstel in hoof-I delijke stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 53 stemmen tegen één stem. De Voorzitter stelt voor om onmiddellijk na afdoe ning der Indische Begrooting aan de orde te stellen het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Indi sche Tariefwet (onmiddellijke hamerslag). De heer Braat vraagt hierover het woord. De Voorzitter: „Te laat!" De heer Braat maakt bezwaar. De Voorzitter:. „U is te laat!" Spreker deelt verder mede, dat de Centrale Sectie heeft besloten om Vrij dag a.s. verschillende wetsvoorstellen in de afdeelin- gen te onderzoeken, waaronder de voorstellen van wet van de heeren Braat c.s. en Staaman es. be treffende den Zomertijd. Nadat er over de Indische Begrooting is gesproken en de Voorzitter de discussies sluit, vraagt de heer Braat stemming over artikel 1. De Voorzitter: .JDaar zijn wij al voorbij. Ik stel voor om en bloc de artikelen 501 tot(tot Mevrouw De Vries-Bruins, die het woord vraagt): „O, U wenscht te antwoorden? Dat is jammer, ik had gaarne eerst de stemming willen houden". Mevrouw De Vries-Bruins repliceert. De heer Braat praat luidkeels, vóór de voorzitters tafel. De Voorzitter hamert. De heer Braat: „Daar heb ik tóch maling aan!" De Voorzitter verzoekt den heer Braat niet hardop te praten. Hij wen'scht te luisteren naar mevrouw De Vries-Bruins en zich niet te laten afleiden door den heer Braat. De heer Braat begeeft zich naar zijn plaats. De Kamer gaat verder met de Indische Begrooting. Bij artikel 501 geeft de Voorzitter den heer Braat het woord. De heer Braat zegt, dat hij zich bij elk ander arti kel heeft willen laten inschrijven, maar niet bij dit artikel wil spreken. De Voorzitter: „Dat gaat niet aan." De heer Braat: „Op welke gronden?" De Voorzitter: „U bent nu ingeschreven bij artikel 501 en u kunt daarbij het woord voeren. Met uw verdere praaties heb ik niet te maken." De heer Braat: „Ik mag toch bij elk artikel het woord voeren. Dit is toch mijn recht". De Voorzitter: „Begint u dan bij dit artikel". De heer Braat: „Ik schreeuw mij schor om u te zeggen, dat ik .van het woord afzie. Ik vraag stem ming over dit artikel." De Voorzitter brengt artikel 501 in stemming. Het wordt aangenomen met algemeene (07) stemmen. De Voorzitter: „Ik begrijp niet, waarom er stem ming is aangevraagd, als niemand tegenstemt." Spr. stelt thans voor art. 502 tot 585 c. en bloc aan te nemen daar niemand daarbij het woord heeft ge- vraagd. De heer Braat: ,Jk vraag stemming over uw voor stel." De Voorzitter brengt zijn voorstel in stemming. Het wordt aangenomen met 62 tegen 2 stemmen. Te- r gen: de heeren Braat en De Boer. En weer gaat het verder en blijkbaar heeft de heer Braat nu zijn verzet opgegeven. Wij gelooven dat dit het gevolg was van den in vloed van des heeren Braats partijgenoot De Boer, die niet vanaf het begin aanwezig, blijkbaar al heel weinig ingenomen was met dit zeer ongemotiveerde optreden des heeren Braat. BREEZAND. De halve flrfcuiversvereeiiiging te Breezand, ver zamelde over het 3e kwartaal in f 19.40 en over het 4e kwartaal f34. Dit ter verbotering van eeq vroeger vermeld abusievelijk bedrag. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Nan, Jaqob, z. v. P. Wagemaker en van R. de Wit. Getrouwd Géertruida' Hedides en Jacob Joseph de Moei. GEMEENTE BARSINGERHOHN. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1924. Getjoren: Pieter, zoon van Jaeob Visser en Geer- rie Klare. Jacoba. dochter van Jacob Landman en t Cornelia Kollenberg. Gerrit, zoon "van Rens Boon- tj'ee en Jikke Ligthart. Cornelis Jan, zoon van Pie- t ter Keesman en Pietje Renooy. Ondertrouwd en gehuwd: geen. Overleden: Dirk van Stipriaan, 79 jaren, weduw naar •v'an Trijntje Spaans. Grietj'e Zeeman, 70 jaren, weduwe van Cornelis van Eek. Margarotha Kuiper, 60 jaren, weduwe van Pieter Rentenaar. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Januari '1924. GeborenJoh armos Ger&rdus Jacobus, zoon van Jan Burger en Johanna Heeaing. Adrianua Petrus,

Schager Courant | 1924 | | pagina 2