Biljartséance door Prof. KQEHÖF Plaatselijk Nieuws. Na afloop Kuuststooten. Binnenlandscb Nieuws. Predikbeurten/ VENIZRLOS BLIJFT IN ATHENE. Venizelos heeft besloten voorl/oopig In Athene te blijven. Zijn gezondheidstoestand is aanmerkelijk verbeterd. AMERIKAAN8CHE HULP AAN DUITS CHLAND. Volgens de bladen besloot de Amerikaansche hulp- commissie met ingang van! 1 Maart a.s. .dagelijks een miUiocn Duitscbe kinderen een maaitijd te vecrsch^f- fen. DE PRINS VAN WALES. Uit Londen, 8 Febr. De prins van' Wales heeft bij een val van zijn paard het sleutelbeen gebroken. IN- EN UITVAL VAN HET HDBLD. Zij: Zeg man, ik lees daar Juist, dat tijden» de be grafenis van Lenin1 op alle Russische lijnen de trei nen1 vijf minuten hebben stil gestaan. Wat zal dat een indruk hebben gemaakt. HIJ: Volgens de ervaring bU mijtn Jongste reis door Rutfland opgedaan, zou ik zeggen, dat de indruk ster ker geweest was als de treinen vijf minuten achter elkaar hadden gereden. DE LAATSTE SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA. Tijdens den hovigen sneeuwstorm, den1 derden reeds van dezen wintdr, welke over de noordelijke en centrale staten heeft gewoed, zijn twaalf men- echenlovens verloren gegaan. Ghlcogo was van het westelijk deel van het land goduronde drie uur ge heel afgesneden. AMEREELAANSCHf Een schietpartij: tusschen de B6-.jarige mevrouw Clark, de verslagen candidate voor het burgemees terschap van Palmetto (Louisiana) en den 50-jarigen heer Meyars, haar tegencandidaat* eindigde (naar een V.D.-bericht meldt) met den dood van beiden. Mevr. Clark beschuldigde Meyers haar verkiezing onmoge lijk te hebben gemaakt door het laten komen van zijn broeder uit Port Arthur (Texas). Deze eene stem beteeken de de nederlaag voor mevrouw Clark. Zijl en haat* doohster brutatiöeerdenl MeyerS op het perron van het station Palmetto en na een, hevige woordenwisseling trok mevrouw Clark een revolver en: schoot op Meyers, die gewond werd. Meyers trok zijn eigen revolver en schoot haar dood. Oe dochter nam de revolver van haar moeder en vuurde, doch Meyers raakte beter. Zij! viel gewond neer. Een zoon van mevrouw Clark, die zich achter bagage verbor gen had, nam daarop de revolver, schoot op Meyers en doodde hem. De toestand van de dochter ië zooda nig, dat zij waarschijnlijk aan de verwonding zal overlijden. WEDER INVOER VAN BUITENLANDSCHE GE NOTMIDDELEN. Een klein maar duidelijk bewijs van de verbete ring van den toestand te Beriijh vindt men, alb men in de markthallen waarneemt, dat tal van waren uit het buitenland wederom te verkrijgen zijn, waarvan tot voor enkele maanden geen sprake was. Men ziet thans weer appelen uit Italië, vijgen uit Smyrna, ba nanen van' de Cariariëclte eilanden en ganzen, kippen, eenden en varkensvleesoh uit Nederland. Verleden week zijn te Berlijn vla Holland uit Spanje aange bracht 80.000 kisten sinaasappelen, DRIEMAAL PER WEEK. Uit Bocholt, 7 Febr. De Thiitsch'e posrtdirectie is voornemens om als middel ter bezuiniging ten plat- telande slechts op drie d'agen per week de post te doen bezorgen. Alleen bij verhoogd posttarief wordt vaker besteld. DE UITVAART VAN EX-PRESIDENTWILSON. Uit New-York, 7 Februari. Gedurende de plech tige begrafenis van ex-president Wilson te Washing ton, stonden te New-Yoric op het Madiöon Square- Garden-plein 100.000 lieden met gebogen hoofd zwij gend te wachten. Een minuut lang was het geheele bedrijf van de wereldstad stop gezet, nl. op het mo ment, dat te Washington1 de kist werd neergelaten in den grafkelder. Woodrow Wilson is als een particulier burgër be graven. Om drie uur was een eenvoudige presbyte- riaansche diénst voor hem gehouden, enkel bijge- woönd door de naaste familieleden en intieme vrien den. EEN GOEDE RECLAME. Jack Dempsey, de wereldkampioen zwaargewicht bcksen, heeft cenige dagen geleden een vliegongeval meegemaakt, dat voor hem ten slotte goed is afge- loopen. Met een van zijn secretarissen de wereld kampioen houdt er blijkbaar verschillenden op na maakte hij een tocht per watervliegtuig. Door een motordefect viel het toestel van een geringe hoogte in de golf van Florida. Ongevallen kwamen hierbij niet voor, doch het toestel werd door den stroom meegevoerd, waardoor het in ernstig gevaar kwam. Na twee uur ontdekte evenwel een visschersvaar- tuig de drenkelingen, waarop.de wereldkampioen, nat en koud, met zijn gevolg uit den minder pretti- gen toestand werd verlost. Het is weer een goede reclame voor den braven Jack. ENGELSCHE GEBRUIKEN. Bii iedere rogeeringswisseling in Engeland wordt ook een nieuw groot zegel vervaardigd en aan den nieuwen Lord Kanselier overhandigd, die het volgens de gewoonte steeds bij zich draagt. In vroe ger tijden werd het oude zegel door den Bouverein zeiven vernietigd, maar sinds ongeveer honderd jaar,mag de aftredende kanselier het behouden en wordt het enkel, door een lichten slag met een hamertje, door den koning in technisch en zin ver nietigd. Onder koning Willem IV kwam het eigen aardig geval voor, dat een nieuw zegel in den maak was toon hot ministerie aftrad en er een twist ontstond tusschen de Lords Lvndhurpt en Broug; ham de oude en nieuwe kanseliers, wie van beidon het zegel behouden mochten. Maar als een moderne Salomo beval "de koning het. zegel netjes in twee stukken te hakken, zoodat ieder Lord een helft In 1860 herhaalde zich dit geval en de Lords Chelmsford en Campbell besloten elk met een helft genoegen "te nemen en Canfpbell schreef koningin Victoria een brief, waarin hij op het voorbeeld van Willem IV wees en erbij vermeldde, dat die koning beide helften, ingelegd op een zilveren schenkbord en versierd met de wapenen van do ontvangers aan de beide vroegere kanseliers vereerd had. De koningin antwoordde, dat zij te gelegener tijd het voorbeeld van haar oom zou volgen maar „voor het oogenblik beide helften zelve wenschte te bewaren." Een vermakelijk avontuur beleefde Lord Lore- burn als groot-zegelbewaarder. Hij begaf zich eens voor een weekend naar Schotland en in den nacht brak bij de familie, waar hij logeerde, een brand uit die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien. De kanselier liet alles in den steek behalve het grootzegel en holde den tuin in en begroef het onder een laagje aarde. Daarna hielp hy d&pper mee by de blussching, maar hij. had zioh toch zoo van streek gemaakt, dat hij zich den volgen don morgen absoluut de plek niet herinneren konf waar hij zyn schat aan de aArde hdd toevertrouwd. Het gevolg was. dat met de uiterste behoedzaam heid de geheele tiiin omgespit moest worden en drie dagen later werd het grootzegel, onder nauwelijks 5 c.M. aarde onbeschadigd teruggevonden. Lord Loreburn, die al dien tya volgehouden had, dat hy het „vlak bij" ergens gedeponeerd moest heb ben, bleek in zyn zenuwachtige bezorgdheid byna 200 yards te zijn gerend voor hij een veilige plaats meende gevonden te hebben. VREEMDELINGENBEZOEK TE BERLIJN. Ofschoon het vreemdelingen-bezoek te Berlijn iet wat toeneemt, is het nog w>o gering, dat de hotel- houders steen en been klagen. De Lokal Anzeiger heeft nu in enkele groote hotels bij de directies geïn formeerd waarom ih.1. buitenlanders Duitschland mij den. De antwoorden kwamen hierop neer, dat in de eerste plaats in den vreemde nog vaak de meening heerscht dat er wanorde en gevaar dreigt. Men heeft verzuimd het buitenlland van het tegendeel te over tuigen. Er moet bovendien meer propaganda, ook ge ïllustreerde, voor het vreemdelingenverkeer worden gemaakt, gelijk Zwitserland dat al eoo lang en net succes doet. Vooral da Amerikanen moeten weten dat dj Unter den Linden even veilig zijn als op Broad- way of den Boulevard des Italiëns. Er zijn unusachen nog andere dingenl die het vreem delingen verkeer belemmeren, zoo de dure passen en de rompslomp van de pas-voorschriften, de onbillij ke vreemdelingen-belasting die te Berlijn 25 pcU (vroeger zelfs 80 pet.) van dien hotelprijs bedraagt en dan ook, en in hooge mate, het gebrek aan vermake lijkheden. Dat het klokje van gehoorzaamheid te Berlijn al om twaalf uur slaat, achten de hotelhou ders ongerijmd. Dat schrikt de vreemdelingen, die een plezierreis maken, af en is de oorzaak dat uit het buitenland niemand die er niet voor zaken moet zijn, naar Berlijn gaat. TUMULT IN DE FRAN8CHE KAMER. Het gaat er hevig toe in de Franeche Kamer, waar nog altijd de Regeeringsvoorstellen tot scherpe be- lastingvorhooging in behandeling zijn. Ook de elsch dor Regeorlng om haar volmacht te verleenen tot het invoeren van door haar noodig geachte maatregelen, waardoor bezuiniging la te verkrijgen, zonder steeds vooraf de goedkeuring der Kamer to vragen, ontmoet felle oppositie. Aan alles is te ontdekken dat het met Poincaré geprobeerd wordt om hem ten val te breiir gen, en al lukt dit dan nu niet, dan hoopt men het toch .te bereiken bij. do in zicht zijnde nieuwe Ka merverkiezingen. Gisteren kwam het weer to'. een heftige uitbarsting De Handelsbladcorr. schrijft: Na de gisteren gevallen Jiesliate uitspraak in de Kamer over artikel 1 van het wetsontwerp op do décrëtis-loi's (maatregelen bij regeeringsbevel) ver wachtte de meerderheid dat vandaag de zitting kal mer zou zijn. Teneinde de oververhitte atmosfeer bt ter te kalmeeren, zette Poincaré vandaag nog een? uiteen, dat hij met zijn aanstaande decreten gden po litiek zou bedrijven, doch eenvoudig bezuinigingen zou nastreven. Niettemin Ontketenden de socialisten, die opnieuw obstructies begonnen te voeren, weder om de hartstochten. Het tumult, da onsond„ duur de lang voort onder wederzijdsche beschuldigingen. ;p een gegeven oogenblik verzocht Poincaré zich niet op zijpaden te begeven en vroeg hij, of de sore kers meenden, dat het land dcor een dergelijke dis cussjö iets zou winnen. Jnde- toenemend lawaai voegde Poincaré hieraan tre, dat hij de zaal zou ver aten wanneer deze discusrie voortduurde. Inderdaad stond hij van zijn stoel op en ging weg, gevolgd door den minister van financiën. De president der Kamer schorste daarop, del zitting. De oppositie schreeuwde dat het vertrek van Poincaré voor den president beleedigend was. Bij de herope ning van de zitting werd de president met levendig applaus begroet. Hij (richtte tot alle afgevaardigden het verzoek, de besprekingen met kalmte voort te zetten en het land geen slecht schbuwspe/1 te bieden. Bedenk, zeide hij, d'at wijl worden gadegeslagen, niet alleen door ons eigen volk, maar ook door het buiten land, De kalmte duurde eendgen tijd, dodh het (tu mult begon weder, toen er sprake waa van bezuini ging door vermindering van de toelage der afgevaar digden. Het regende beschuldigingen tegen de rijke afgevaardigden. De zitting weid aldus gerekt zonder dat de Kamer de behandeling van artikel 1 kou be ëindigen. EEN EXECUTIE DOOR GAS. Te Carson, in de Vereenigde Staten, is de eerste executie door middel van doodelijk gas verricht. De geëxecuteerde man was een 'Chinëesche moordenaar Hij werd stevig ^mstgebonden op een stoel, geplaatst ih een steenen gebouwtje op de binnenplaats der ge vangenis. De deur werd daarop hermetisch gesloten en het doodelijke gas binnengelaten. Officieel© ge tuigen zagen door twee ramen toe. De artsen gaven als hun meening te kennen, dat de moordenaar in minder dan dertig seconden bewusteloos was, doch dat het leven niet binnen de zes minuten geweken EEN LAWINE OP EEN TREIN. Bij het station Hieflau in Stiermarken (Oostenrijk), zijn een personentrein en een voertuig met eenige personen onder een lawine bedolven. Bijzonderheden ontbreken nog. Nieuwe leden 'rijn toegetreden, 19 rün er vertrokken G. en diens vrouw A. de C. De vrouw heeft reeds en 6 overleden, ««smaal is do weusoh van klok- een volledige bekentenis afgelegd. De man blilft nog luiden te kennen gegeven. Dank werd gebracht aan j ontkennen. bet personeel van dgn hoer Wolfswinkel, die alles Beiden zijn ter beschikking van de Justitie gesteld, om do netheid van begraven te bevorderen. REORGANISATIE VAN DEN NEDERLAND8CHEN De verhouding in het bestuur is uitstekend, de kis tenfabriek doet haar work onder aller goedkeuring. Ook in de bondsvergadering is men daarover vol lof. Medegedeeld wordt, ddt reglementeherziening moet plaats hebben, doch hot bondsbestuur dit wonschfc uit to stollen, tot evenuool thel Ixeeluü tot uitbreiden van den bond genomen is. Verder wordt meegedeeld, dat hot oontraot met den heer Wolfswinkel opnieuw getookond is, eohter met 2.50 verhooging voor don lijkwagen. Uit het financieel verslag blijkt, een ontvangst van f785.141/». een uitgaaf van f554.09, al zoo oon saldo van f 28l.05V>* Do kas is dit jaar met f 198.84 vooruitgegaan. Do hoer Bankersen deelt mee, dat de rekening door de commissie in volkomen orde bevonden is. Do bondsbestnurdors dezer vereeniging doelen mee, dat ze zich tegen het uitbreiden van den bond verklaard hebben, uit vrees dat dit al to veel uitbreiding van werkzaamheden en anderzins ten gevolge zou hebben. Een breedvoerige discussie is hiervan het gevolg, mot als resultaat dat de vergadering zich met 18 voor, 0 tegen en 2 blanco voor uitbreiding verklaart De tegenstanders waren van oordeel, dat evengoed de bepaling omtrent overname van leden vastgelegd kan worden, de voorstanders waren van oordeel, dat al te spoedig zal^ blijken, dat juist daérdoor meer uniformiteit TUINBOUWRAAD. De reorganisatie-commissie uit den Nederlandschen Tuinbouwraad zal aan de algemeen© vorgadering voorstellen, dit lichaam op zoodanige wijze te reor- ganiseeren, dat het zal bestaan uit onkele groote groepen, die tuinbouw, zaadteelt, fruitteelt, enz. In haar geheel zullen omvatten, on die allo zolfstandigo lichamen met rechtspersoonlijkheid en r-igen admi nistratie en secretariaat zullen vormen. Zaken van algemecnen aard zullen aan den Neder landschen Tuinbouwraad onderworpen worden. De kosten van dit lichaam worden ovor do groepen naar draagkracht omgeslagen. Deze reorganisatie wordt noodig geacht door het In houden van de rijkssubsidie van f7000 en door hot uittreden van verschillende veroonlgingon. zal zijn. en dus een sterkere band noodig GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: J. C. Noorden on A. Braaf. P. J. RenooiJ en E. Rotgans. Ondertrouwd: J. A. Westor en C. M. Konijn. POLITIE. Gevonden: een zakmes; 2 damespantalons. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. BRAND!!! Wiji verwijzen naar de dn dit nummër voorkomen de advertentie waarbij de groote brand-demonstra- tie wordt aangekondigd op Donderdagmorgen 14 Fe bruari, 's morgens half 12 uur top ihet terrein achter wuau, uau jut/ uui tuoi, «HUOUI Bij "punt voorstellen voor den bond komen enkele bet kantoor van den gemeente-opzichter, op do Loet punten naar voren, doch ze worden niet of niet alhier. voldoende gesteund om ze In de bondsvergadering te brengen. Met bijna algemeene stemmen worden de heeren H. Joman, L. de Wit en E. Slooves als bestuurs leden herkozen. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering Jworden gekozen de heeren D. Bregman en C. Paarlberg, met als plaatsvorvnger de heeren W. van Dok, J. Keizer en A. de Boer. VOOR HET DRENTSCHE KIND. De Tooneelvfeireeniging „In Eigen Kring" alhier, heeft eene uitvoering gegeven voor Mot Drentsche kind. Hoewël de uitvoering slechts matig bezocht was, wat jammer wa9 èn voor het gotde 'doel èn voor het goedé spel, heeft de vereeniging toch nog f25 i v-oor haar liefdewerk kunnen afdragen. NOG EEN BANK. De Ndderi. 'Lan'dlbouwbanlk, vroeger Mulder en Parlii 600 caramboles (cadre). Voorgiil 300 caramboles. Op Zaterdag 9 Februari, ONTPLOFFING EN DE BUSKRUITFABRIEK TE MUIDEN. Vrijdagavond omstreeks 9 uur heeft er een ontplof fing plaats gehad! in een der gebouwen van de bus kruitfabriek De Krijgsman aan den Muidersttraatweg nabij Muiden, Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De oorzaak van het ongeval is tot dusver onbekend. De explosi'e was zoo hevig, rdatl In Muiden tal van ruiten gesprongen zijn en de bevolking ver schrikt naar bulten stroomde. Ook te Diemen zijn ruiten gesprongen. Te Amsterdam was de slag duide lijk te hooren. Onmiddellijk na de ontploffing begaf al het te Mui den woonachtige personeel van de fabriek, overeen komstig bestaand consigne, zich naar het terrein van de buskruitfabriek, waar echter de imeest vol komen nachtelijke -rust heerschte. Men kon>onmid dellijk vaststellen dat slechts één d'er fabrieksgebouw- tjes vernield was. In' dit gebouwtje lag een hoeveel heid van 500 K.G. nog in bewerking zijnd, dus onver pakt zwart kruit. Hoe dit tot explosie is gekomen iwas gisteravond nog een volkomen raadsel; men kon or zelfs niet naar gissen. De directie verzekerde dat zelf ontbranding uitgesloten is. Een groot gedeelte va de bevolking van Muidjen verdrong zich aanvankelijk voor het hek van het fabrieksterrein, hetwelk aan den Amstórdainflch'en straatweg, juist bij den ingang van het stadje ligt. Vooral onmiddellijk na den ontzettenden slag moet to Muideu een paniekstemming hebben geheeirscht, welke echter spoedig geweken was, toen bekend1 werd dat de ontploffing zeer gelocaliseerd was geweest en geen enkel slachtoffer had geëischt. TOELATINGSLEEFTIJD LAGERE SCHOOL. Het hoofdbestuur voor volksonderwijs, heeft aan de Koningin een adres gericht met het verzoek het Kon. Besluit van 19 Januari 1924, No. 18, waarbij de leeftijd van toelating tot een school voor gewoon lager onderwijs met één jaa? is opgeschoven, en daar mee van den gemiddelden leeftijd van zes tot zeven jaar is verhoogd, in te trekken. Een uitvoerige motiveering vergezelt dit verzoek. HEER HU GO WAARD. Heden, 8 Februari, had de Basseweg, in.de omge ving van huize „Nooitgedacht", een feestelijk aanzien door een aantal vlaggen. Dit gold het echtpaar Jb. Hoogland, dat hun 50-jarig huwelijksfeest vierde. Be halve dit eerbertoon werd door zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om het gouden paar te complimenteeren. Sommige momenten was de tot feestzaal versierde huiskamer te klein om allen te herbergen. Onder de vele bezoekers troffen we ook verschillende personen aan uit Broek op Langen- dijk, waar jaren terug de heer Hoogland de functie van gemeenteveldwachter heeft bekleed. Het paar is nog zeer kras, men zou het eerder hebben geloofd dat men hier met een 40- dan met een 50-jarig huwelijksfeest te doen had. OUDKARSPEL. De begrafenisvereeniging hield Vrijdagavond de jaarlijksche vergadering. Aanwezig waren 26 leden, waarover de voorzitter zijn genoegen uitsprak. In het jaarverslag wordt er op gewezen, dat de vereeniging voor twaalf iaar opgericht, reeds veel gedaan heeft om de notlieid van begraven te be vorderen. Niet alleen plaatselijk, doch ook heeft het tot gevolg gehad, dat vele vereenigingen in don omtrek opgericht of in wording zijn. In het bonds bestuur is het besproken om deze vereenigingetn deegewenscht ook in den bond op te nemen en zoo dit geen doorgang vindt, in elk geval te bewer ken, dat elkanders ueden bij verhuizing worden overgenomen. Er zijn 3 bestuurs- en 1 Iedenvergadol ringen gehouden. Tien begrafenissen zijn uitge voerd, waarvan 4 voor niet-leden. Het ledental ia met 18 vooruitgegaan en bedraagt na 649. 18 Voor het ti a-riem der volgende rekening worden j Quax, wordt alhier gevestigd in het porceel van de, aangewezen de heeren D. Bregman en J. Keizer. I Hanzebanik aan de Markt. Het bestuur stelt voor, om vaste aansprekers te i JJE MOI2DERCURSUS. benoemen, die hoewel door de betrokkenen oetaald, Het aantal leerlingen voor dén Moedercursus is toch in diénst van de vereeniging staan. thans tot 32 gestegen, waarvan 2 uit Bansingeihorn en De heer Paarlberg ziet hiervan het nut niet in, Harenkarspel. De lessen zullen gegeven worden daar er een vaste aanspreker is, aan den gang van "'door zuster Van Vuure te Alkmaar* docent van de zaken daardoor niets veranderd wordt en deze bo- Necferl. Vereeniging „Het Witte Kruis. vendien, hoewel buiten verband! der vereeniging steeds naar aller genoegen zijxu werk gedaan heeft. Op geen enkele wijze was er «ooit reden tot klagen. De heer Moeijes, die dit aangaat, ziet er van den kant van het bestuur iets persoonlijks in, waarvoor na verdere toelichting d!oor het bestuur, niet' de min- ste reden bestaat De voorzitter en ook de heer Van Dok verdedigen het voorstol, omdat de leden zich dan bij den wijk- j commissaris kunnen vervogien. Overigens was het toch het doel dten heer Moeijes daarvoor in' do Ie D DnwTüc plaats aan le wijzen. In het lokaal van den heer P BONTES, naast De heer Moeijes echter geeft te kennen In gen gevaJ Theater Royal te SCHAGEN. Aanvang 8 uur. zijn algeheele zelfstandigheid te zullen opofferen. Ruime bergp|aa„ voor fietsen. In stemming gebracht blijft de zaak zoo die thans is. Tegen het bestuursvoorstel 19, er voor 4 en 3 blan- MARKT OVERZICHT. co stemmen. Wild was de haridfel nlfet een Donderdag jl„ weinig vooCr reserveürager geven een drietal personen' ricli aanvoer en ook weinig koopers; de prijzen varieer- ops waaruit het bestuur een keuze zal doen. <ien van 5062% ets. per pond. De handel dn gelde- Bij de rondvraag wordt o.m. besloten om kinderen kalfkoeien was matig, in vaarzen goed. tot zes weken vrij van contributie te laten en ook Stieren wanen er niet aanlgevoerdlw Verliedeni week levenloos geborenen voor rekening van de vereeni- was de koopman, er niet en waren et geen'stiieren.i ging te bezorgen. In ide paaiden komt) meer 1'even, aardige handel Een voorstel van den heer Van Dok om het pre- was é!r in en heele goede beesten aangevoerd tot f 500. sentiegeld voor de bondsvergadering hooger te bren- d0 riuchtere ka'lveren wilden ze weer graag hebben, gen dan 75 cent, vond geen steun. vlugge handel, flinke aanvoer. Nadat nog door een paar dragers de opmerking I j)e handel' dn overihouders was goed te noemen, was gemaakt, dat de kisten van Klinkert boven allen ietsje minder bij' de vorige week en voolr den dood de voorkeur verdienen, wordt de vergadering geslo-dierden ze anders ndfet zioo grif gekocht, voor het bin ten. nenTand gaat het wiel. EEN STOOMPONTVEER NABIJ DE HEMBRUG. Dö handel ih schrammen was matig. Met de big- Uit de Memorie van Antwoord op do Waterstaats*- gen was het een Vluggen handel met een grooten begrooting, blijkt dat de regeering de kosten voor aanvoer. 'n nieuw stoompontveer nabij de Hembrug De vette varkens kohdlen nüet hooger gelden dan f 435.000 ineens en f 40.000 per iaar zoo aanzienlijk 2Q14 ets. per pond, do han'del was zeer goed. acht, dat alleen indian de gemeenten Amsterdam en op de kippenmarkt bet oude liedje, handel goed. Zaandam daarin in belangrijke mate bijdragen, over- hokken' en geiten hoegenaamd niets geen handel, wogen zal kunnen worden, het bestaande veer door i De boter wond goéd verkocht, weer duurder. Van een stoompontveer te vervangen. de kipeieren! is heel wat af» mdddelimarkt 6% ets. De i eerste eentieieren. wOrd'en ook weer verhandeld, koh- HET TEKORT OP DE SPOORWEGEN. djen geldon 6% ets. per stuk. De regeering deelde het volgende mede over de J VOOR 20 JAAR. tekorten der Nederlandsche Spoorv/egen: Sc hoger markt van 4 Febr. 1904: 8 paarden f80 Dank zij de genomen maatregelen, waren de ex- f 150; 8 geldekoden f 100f 140; 35 vette koeien f 170 ploitatiekosten over 1922 plm. 21% millioen gulden tot f270; 12 kalfkoeien f 130—f 200; 25 nuchtere kalve- lager dan over 1921, en zullen, mede dank zij de I ren f 8—f 18; 15 schapen, mag., f 10—f 16; 2-00 overhou^- scdert getroffen nieuwe maatregelen, over 1923 op- j ders f 12—f 20; 20 varkens, magere f 8—f 10; 42 idem, - nieuw met tenminste een dergelijk bedrag dalen. Zoo-vette, p. Kg. f 0.30—f 0.35; 55 biggen f5—f7.50, 150 1 doende zal op een totaal van exploitatie-uitgaven van I konijnen 0.50—f 1.40, 70 kippen f 0.30—f 1.—; 60 een- 194 millioen in 1921, een bedrag van omstreeks 45 den f 0.40—f 0.60; 225 kilo bbte<r f 1.35—f 1.45; 150 Kg. millioen of meer in twee jaar tijds zijn bezuinigd. Dat niettemin over 1923 een slijtende rekening niet zal worejen verkregen, is een gevolg van het verdere terugloopen van de opbrengsten; deze teruggang be droeg over 1922 pl.m. f 18.800.000 en over de maanden Januari tot en met September van 1923 opnieuw plm. f 13.600.00, du9 sinds 1921, in 21 maanden, 32% millioen minder opbrengst. Een algemeene verlaging van de gooderentarieven zou in deze tijden van depressie ook blijkens ervar ringen elders een uiterst gevaarlijk experiment zijn, dat bij den huidigen toestand der spoorwegfinanciën niet mag worden gevraagd. Veeleer verdient het de voorkeur, vooral met het oog op de concurrentie van de motorvoertuigen en tien waterweg om tot daling van de spoorwegtarieven te geraken langs den weg van partieele verlagingen. DE AUTOBUSSEN. De Memorie van Antwoord der Regeering bevat het volgende omtrent de voornemens der Regeering met betrekking tot de autobussen. „Wat de autobussen betreft, deze zijn als openbaar vervoermiddel aan de wet van 23 April 1880 onder worpen. Omtrent een ontwerp tot aanvulling van den alge- meenen maatregel van bestuur, ten einde scherpere keuring te verzekeren en overlading tegen te gaan, is bereids het gevoelen der provinciale besturen ge vraagd. „Wat wetswijziging betreft, zou ernstig moeten worden overwogen, of het noodzakelijk is terug te keeren tot een concessiestelsel, dat in 1880 onder de toenmalige omstandigheden terecht verlaten is, dan wel met eenvoudiger regeling volstaan zou kunnen worden. Immers zou een concessiestelsel kunnen blijken te nopen tot aanmorkelijken- omslag en kos ten, alleen reeds wegens uitbreiding van ambtelijke bemoeiingen. „In allen gevalle schijnt op den voorgrond te moe ten komen de vraag of autobussen, hoe nuttig zij ook als aan- en afvoermiddel van spoor- en tramwegen en voor afgezonderd liggende plaatsen kunnen zijn, desniettemin behooren te worden geweerd, voor zoo veel zij als schadelijke mededingers tegen spoor- en tramwegen optreden." DAT LIEP MIS. Ten huize van een bewoner van de Vischstraat in Den Helder werd, op vermoeden van diefstal, huis zoeking gedaan. Er werden allerlei voorwerpen, als nautische instrumenten en tal van scheepsartikelen in beslag genomen. De bewoney bekende, de voorwer- r-rD van een Engelsch stoomschip gestolen t» heb ben. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. BRANDSTICHTING. In den nacht van 5 op 0 dezer is er brand uitge broken in perceel 31, Patersweg te Beverwijk, welke brand door de politie is gebluscht. Als verdacht van brandstichting zijn thans aangehouden ds bewonen kaas f 0,30f 0.35; 5000 kipeieren f4.25-f4.75. Men' vergelijke hDetrmee dö marlet van 7 Februari jl. BOUWEN. Voor rekening van "den heer P. Keuris alhier zal aan de Dorpen een woonhuis wcfrden gebouwd. VOOR DL TEXTIELARBEIDERS. De Schager Bestuurdersbond bracht voor de textielarbeiders f 176.87 bijeen. LOUIS BOUWMEESTER. In de tooneelzaal van den heer L.- Zwaag zal in het eind dezer maand optreden onze' groote7 tooneelspeler Louis Bouwmeester. Opgevoerd zal worden: „Vriend Fritz". DANTE IN VREDELUST. De vijfde winterlezing werd Donderdag gehouden in de bekende, goed bezette zaaL Mevrouw Brum- melkampEsser sprak over Dan te Alighieri, en moer in 't bijzonder over diens hoofdwerk „De Divina Comedia". De oude Italiaan, wiens 600-jarige herdenking van sterfdag in 1921 werd gevierd, heeft wereld historische beteekenis. Hij kan als voorlooper der Hervorming worden beschouwd. Daar hij pleitte voor de vrijheid van 't geestelijk leven, en vooral, togen alle onrecht opkwam, werd hy door. toedoen van den 'Paus verbannen en zwerveling in .de tweede helft van zijn leven. Daardoor moet hij dan ook. volgens de historie, tot in Vlaanderen, en ons Zeeuwsche land van Cadzand zyh geweest. Met hooge bewondering handelt spr. ovor den „vorst der dichters"; oen samenvatting gevendo van de drie groote deelen der Divina Oomedia: Hek Louteringsberg, en Paradijs. Het oordeel van Busken Huet in de aankonriiaung van het plaatselijk blad weergegeven, desavoueren; ey ten ©en om al e. B. H. was geen Dante-kennor, in welk oordeel spr. zich beroept op.mannen als Gunning, naast Ten Kate, Bohl, Dr. II. J. Booken; en vele andere commentaren. De beelden van Dante's zwerftocht, zoo ryk aan afschuwelijkheid, in de „Hel", ztjn op zien zelf eenvoudig, maar de teekening daarin van elke afzonderlijke zonde' eh het dieper verstaan yan deze in het algemeen als bron van alle ellende, in tyd en eeuwigheid, Ji de activiteit van doen eindigen. Het was een leerzame avond. Waarschynlyk volgt dezen winter nog een 6de lezing. v ZONDAQ, 10 FEBR. NED. HERV. GEMEENTE (e: Petten, voflrm. 10 uur, Dr, SnetWage. Barelngerhorn, geen dlenet, wegen» ongaeteWhaul

Schager Courant | 1924 | | pagina 12