Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. KORTE VREUGDE. Op 1 Februari moesten een expeditieknecht en een chauffeur in dienst van de Simplex-fabriek aan den Overtoom een koffertje met f3000 wegbrengen. Zij keerden echter niet terug, zoodat verduistering werd vermoed. Gisteren heeft het tweetal zich bij de po litie gemeld. De mannen hadden kans gezien het geld in tien dagen tijd op te maken en zagen geen anderen uitweg meer, dan hun schuld te bekennen en boete te doen. Het bleek uit hun verklaringen, dat zij flinke ver teeringen hadden gemaakt. Een caféhouder was zoo welwillend geweest hen heel spoedig door de f3000 heen te helpen. Deze caféhouder is thams aangehou den onder verdenking van heling van een gedeelte van de 13000. Het drietal is ter beschikking van de justitie ge steld. LANGEND IJK. In het afgeloopen vereenigingsjaar zijn door het bestuur dor L. G. Centrale 10 vergaderingen gehou den, door het DageHjksch Bestuur is 11 keer verga derd, terwijl nog 6 maal een gecombineerde vergade ring werd gehouden met leden van den Vierbond, liet aantal aangesloten vereenigingen bedraagt 13. met 1370 leden. ST. MAARTEN. Maandag vergaderde ten huize van den heer Wit te Stroet, de tuinbouwvereeniging „Groenteteelt** 29 loden waren aanwezig. Voorzitter-opende met een toepasselijk woord! deze jaarvergadering, hierbij de slechte tijden omemoree- rende, een tijd dat 34 tuinders, onder de gemeente St. Maarten en Harenkarspel wonende, genoodzaakt wa ren gebruik te maken van1 het regeeringscrediet en daarnaast neg vele wiens armoede niet was en is te pijlen. Maar, zegt voorz„ wij leefden1 op toen de vroege witte kool 1923 weer duur was, al is dat ook geen al- lemans goed. het gaf blijk dat men de producten toch nog wilde hebben en die ook kon betalen; wel kwam weer spoedig do inzinking en zijn er vele witte en andere kool voor koevoederprijs weggegaan; maar ook dit is weer verleden en het heden heeüt doen zien dat niets wisselvalliger is als de tuinbouw, daar de prijzen ongedacht en onverwacht hoog zijn, zoodat de tuinder weer vol hoop en met goeden wil de tookoinst tegemoet gaat Do notulen worden hierna gelezen on onveranderd goedgekeurd. Door voorzitter werd mededoeling ge daan, dat in de Centrale vergadering in beginsel be sloten is om 4 bascules aan te koopen en deze voor kleine huur aan don koopman af te staan. Voorts, dat de school- cn proeftuin! haar oude gronden niet meer in cultuur kon brengen en nieuwe aangekocht heeft nabij de gasfabriek te Alkmaar. Daar deze in stelling veel nut afwerpt, en de vereeniging door scheiding inl 2 deelen geen lid meer was van déze in stelling, wordt op voorz. voorstel besloten dit te wor den op een minimum contributie ad f 10< Voorts, dat er oen algem. vergadering was gehou den te Warmenhuizen met enkel tot doel „bespre king naveiling en uit de hand koopen". Door den secretaris werd een keurig Jaarverslag gegevon, waaruit wij aanstippen dat 'hot ledental van 57 op 60 yvas gekomen. Daar onze vorige secre taris oen geletterd man was en de tegenwoordige oen gewoon landbouwer, bracht voorzittor over dit ver slag een extra pluimpje aan secretaris, daar de taal wel eenvoudig was, maar de samenstelling van dit verslag punctueel in orde was, zoodat onzo keuzo door dezen tot secretaris te benoemen geen (teleurstel ling baart. Bij afwezigheid van den penningmeester kon geen geldelijk verslag uitgebracht worden. Bij behandeling van art. 16 d!er statuten is alles bij het oude gebleven. Bij de bestuursverkiezing worden herkozen de hoe ren J. Glas en P. Jonker en in de vacature Jb. Lin> men werd verkozen de heer Jc. Roos, welke deze be noeming allon aanvaarden. B.j do bespreking voorstellen beschrijvingsbrief algemeene vergadering werd wel veel opgenoemd, doch niets voor plaatsing hierop goedg,keurd. Bij do rondvraag bracht de heer P. Breed in be spreking de ondiepte bij den uien- en wortelenstoiger en de verstopping aldaar somwijlen door koolschui ten, welke aldaar niet behooren. Zal ter bevoegder plaats worden besproken. De heer Snijder vroeg, of do bodo ontslag had ge kregen, daar do werkzaamheden steeds door een kleinen jongen werden verricht. Het antwoord luidde: Geen ontslag, doch een zuinigheidssysteem. Door den heer G. Bijpost wordt in herinnering ge bracht., dat er voor Wageningen een aardappeldag zal worden gehouden, welke denkelijk te Hoorn zal worden gehouden. Daar dit een heel leerzaam iets is. worden de leden opgewekt deze te bezoeken. Nog een en ander, zooals alles te Warmenhuizen veilen en meer waar nog geen raad of weg voor is, werd in rondvraag gebracht Door voorzitter werd hierna in dank deze gezellige vergadering gesloten. CALLANTSOOG. Vergadering der Ver. voor Vreom delingen verkee» to Callantsoog, op Zaterdag 9 Febr. 1924 in hotel „Duinzicht'. Aanwezig waren 23 leden. Do voorzitter, de heer P. Vos, opent met een welkomstwoord aan de aanwezigen. Allereerst was aan do orde het Bcetuursvooreel om in 1924 oen tweede verloting to houden, in navolging van die in 1923. Met 20 tegen 8 stemmen word dit voorstel door dg vo gaderirifc aan gen ••■men. Daar do beer E. R. Braam zijn medewerking aan do verloting niet moor wenschte to vorleenen, moest de vorlo- tiiigsoommissie, die bestond uit do hooron P. Vos, A. Thoraasz en K R. Braam, worden aangevuld. De heer D. de Haan nam daarna een benoeming tot lid dier oommissio aan. Nu volgde het voorstel van den voorzitter, om op 9 September, don 3on kermisdag, de tentoonstelling voor de verloting te houden. Do heer K. ten Boekei diende daarna een voorstel in, haar te houden in de maand Augustus, daar wij dan nog in het badseizoen zijn. liet voorstel van don heer X. ten Boekei word met 18 tegen 5 stemmen aangenomen. Indertijd was van den heer Kamp, Den Haag, een schnjven ontvangen, om op 'een f eestvergade ring ©enige nummers to kunnen geven. Daar ge noemde heer echter te hoogo financieel© eischen stelde, werd besloten met eigen krachten een feest avond te organisoêron. Hot Bestuur zal 'daarvoor een commissie aanzoeken. Deze op oen nader te bepalen datum to houden foestvergadoring, zal uitsluitend toegankelijk zijn voor do leden der yor- oeniging met hunne echtgenooten; deze bepaling word gemaakt, mede in verband met hot feit, dat andere vereenigingen, speciaal het plaatselijk Nut van 't Algemeen, zioh geoncrlei moeite hebben ge troost, oen feestavond to organiseeren. •«Bü de rondvraag werd door den heer D. de liaan gevraagd, zoo spoedig mogelijk do Koninklijke goedkeuring voor de to houden verloting aan te vragen. De heer A. Vader wees erop, dat 's zomers auto's en motorfietsen den strandweg walen opgereden. De Burgemeester beloofde daartegen maatrege len te zullen nemen, om zoodoende ongelukken te voorkomen. In verband met een door de Ged. Staten aan de Staten overlegd voorloopig wegrenplan voor de provincie Noord-Holland, waarbij ae weg Stolpon- Schagen een belangrijke verbetering zou ondergaan, werd door den heer P. Vos gevraagd, om een voor stel to richten aan de Prov. Staten, ora deze verbe tering ook uit te strekkon over den weg Solpen CaUantsoogHelder. Wegens gebrek aan vaste gegevens, werd boste ten eeen zoodanig voorstel uit te stollen tot da volgende vergadering. Hierna werd de vergadering gesloten, met dank voor dn opkomst aan ae aanwozigon. KOLHORN. De afd. Kolhorn der Ned. Ver. tot afsch. van Aio. Dr. gaf Zondag j'.L een openbare uitvoering* in de zaal van den heer Jonker. Opgevoerd werc> propaganda-tooneelstuk „Erfenissen spel uit het tappersleven, in 4 bedrijven, afgewisseld door mu ziek len voordrachten m$t zang. Door het ongunstige weer was het bezoek woor deze uitvoering zeer slecht, wat te betreuren is, want* van dit tooneelstuk kan men werkelijk ge nieten. Zy die dan ook niet daar waren, hebbed iets moois gemist, tenzij men er toe zou besluiten het 8tuk over een paar weken nog eens op te voe ren, wat met gerustheid kan worden gedaan. De rollen werden neel goed vertolkt en met aandacht volgde men het spel. Alles te zamen een genot- vollen avond, die met het traditionoele „bal na", werd besloten. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Maandag 11 Februari is er geen ritting gehouden en zijn er dien dag geon politierechterzaken be handeld. Zitting van Dinsdag 12 Februari 1924. Uitspraken: D. J. Brinks, chauffeur te Amsterdam, overtred. motor- en rijwielwet, (appèlzaak kantongerecht), vrijgesproken BLOEMBOLLENKWEEKERIJ EN HANDEL. Men schrijft uit de bollenstreek aan het Hdbld.: Ondanks de moeilijkheden, die zich in den laatsten tijd voor sommige bloemkweekera nog hebben voor gedaan, is het onverwacht en heuglijk verschijnsel, dat 1923 op een uitvoercljfer aan bloembollen van 26 niillloen mag wijzen een cijfer dat zelfs vóór den oorlog niet bereikt werd, en voornamelijk te danken is aan de vergrooting van het afzetgebied in Amerika en Canada; te meer, daar groote afnemers van vroe ger, Duitschland. Oostenrijk-Hongarije, Rusland etc. neg altijd zijn uitgeschakeld. Dat herstel van omzet is door een keur van reizigers verkregen. Geen won der dan ook dat de salarissen dier heeren niet zoo gering zijn en varieeren tusschen 3 en 10.000 gulden. Zij. die in de winst deelen, genieten vaak meer; er wordt ca. vier tot acht maanden gereisd. Vooral ver dienden deze laatsten veel toen de koers van den dcllar zoo hoog was. Geen wonder dat de exporteurs, die ook vroeger relaties in Amerika hadden, het laat ste jaar flinke winsten hebben gemaakt. De Vereenig- do Staten hebben nog wel, naar men weet, gedreigd met sluiting hunner grenzen voor narcissen en tul pen, maar vooral voor narcissen, onder voorwendsel, dat met do narcissen ook ziektekiemen ingevoerd werden. Dtt wapen is hun echter vrijwel uit de hand geslagen; kweekers en exporteur-kweekers hebben, gesteund door den phytopathologischcn dienst, rust loos gewerkt om te bewijzen, dat de narcissen volko men gezond zijn; niet alleen die, welke verzonden werden, maar ook de culturen hier. Dit succes is mede te danken aan de vinding van dr v. Slochteren, die verbonden is aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse. Die vinding bestaat uit een warm-waterbehandeling der bollen, waardoor alle ziektekiemen gedood wor den, zonder den bol te schaden. Het blijft echter de vraag, wat Amerika straks zal doen: de sluiting was bepaald op 1925. Een feit is, dat hier tegenwoordig zooveel mogelijk narcissen opgekocht worden, wijl verschillende Hollandsche exporteura narcissen-kwee- kerijen In Amerika aangelegd hebben. De prijzen zijn rian ook hier exorbitant hoog. Vermoedelijk zal er j hior een voorraad overblijven, groot genoeg om En geland,'da Scandinavische en andore landen nog te voorzien. De vrees bij sommige kweokera, dat, in dien Amerika tot sluiting overgaat, de narcissen waardeloos zullen zijn is ongegrond, wijl do omvang der cultuur al ingekrompen is. Engoland en do Scandinavische laaiden zullen onge twijfeld bij dragelijke prijzen langzamerhand veel moer betrekken, terwijl toch ook enkele andere Eu- ropeesche landen geleidelijk wat meer koopen. Dit zelfde geldt ook voor hyacinthen en tulpen. Reeds in 1923 stegen de prijzen van goed tot buitengewoon hoog en toch kon allee niet geleverd worden. Do vooruitzichten zijn ook waarlijk niet slecht; het nog altijd toenemende verbruik van bloemen in alle lagen dér bevolking en de technische verbetering in de cultuur geven goede hoop voor de toekomst. Een merkwaardig feit is ook, dat er een paar ver eenigingen zijn opgericht tot regeling der cultuur. F.lko cultuur heeft haar eigen vereeniging. De eerste vereeniging „Do Tulp", die werkt als groep van de Algemeen© Vereeniging voor Bloembollencultuur, zal zich allereerst bepalen tot het nemen van maatrege len tegen overproductie. Bij de oprichting traden on middellijk ruim 300 leden toe, wier kweekerijen een oppervlakte van ruim 500 1I.A. beslaan. Voor de hyacinthen is een dergelijke vereeniging gesticht. Of al deze teeltregeling ten slotte in het belang van het vak is. wordt door sommigen betwijfold ook door schrijver dezes doch hierover later. DE BURGEMEESTER VAN GIETHOORN. De heer* Van Ravestenn heeft den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen I gesteld: Is het juist, dat de gemeenteraad van Giethoorn I een verzoek heeft gericht aan den Minister van 1 Binnenl. 'Zaken en Landbouw om een onderzoek ih te stellen naar de houding van den burgemeester dier gemeente, welke zoodanig zou zijn, dat het de meerderheid van den raad onmogelijk gemaakt I wordt voorstellen to -doen? 1 Wil do Minister meedeel en, of met dat onderzoek reeds een aanvang is gemaakt? Is het juist, dat genoemde burgemeester in de raad «vergadering van 9 Februari J.1. weigerde in- Jichenigen te verschaffen aan den gemeenteraad, waardoor de raad alle agendapunten aanhield en de gemeentelijke administratie wordt belemmerd? RUZIE IN EEN KERK. Onder de ljdmaten der oud-Gereformeerde kerk to 's Gravenpolder bestaat den laatsten tijd on- eonigheid .tusschen voor- en tegenstanders van Da Kersten van Ierseke, het bekende Tweede Kamer lid. Zondagmorgen kwam het in de kerk tot heftige toon oei en, waarbij men zelfs# bijna handtastelijk werd. Des middags begon het opnieuw en verliet men de kerk, de avonddienst werd niet gehouden. WEER EEN ANDERE NAAM. Uit 's Gravenhage, 12 Febr. De algemeene ver gadering van den Vrijheidsbond wordt 15 Maart a.s. alhier gehouden. Aan de orde komt o.a. het rapport van de^ commissie tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement van de partij j o.m. wordt voorgesteld den naam van den Vrijheidsbond te wijzigen in Liberale Staatspartij". GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 9 tot 12 Februari 1924. Geboren: Roelof, zoon van Jan Abbring en Jan tin e Helmers. Overleden: Maartje Stins, 57 jaar, echtgenoote van Arie Kuiper. Gehuwd: Johannee Jacobus Kabel, 39 jaar, en Cornelia Alida Janson, 24 jaar, beiden alhier. zwarten kijk op 'alanda financiën konden bevorde ren. Hierdoor werd het, mogelijk reactionnaire maat regelen door te drijven. Spr. erkende echter een aan zienlijk tekort, dat op den duur tot inflatie zou lei den. Hij besprak daarna de inflatie iü "Duitschland en Rusland, om daarna het bezuinigingsplan-Wibaut aan critiek te onderwerpen. Het is, zeide hij de heer Golijn, in zijn nieuwste formatie. Belden laten de bourgeoisie met rust en grijpen met hun bezuini ging de arbeiders aan. Na zijn finantieele uiteenzetting bepleitte spr. de opruiming van de gratificatie voor het onderwijs, dat maakt het onderwijs slechter. De heer Dresselhuijs wees op de steeds groeiende uitgaven voor onderwijs. Volgens hem is in geen en. kei ander deel der begrooting fatsoenlijk het mes ge zet. Toch is de gulden nog veilig gebleven. Spr. behandelt de allernieuwste historie van dit kabinet, dat een krakende wagen is genoemd! Kra kende wagens duren (het langst. De totaal-indruk van de millioenennota en Memor rie van Antwoord op Hoofdstuk I is, dat do re- goering volmaakt voldoening heeft gegeven aan ae tien katholieken die tegen de Vlootwet stemden. Do Memorie van Antwoord is volgens spreker, een doorloopende zelfbeschuldiging en toont aan, hoe de regeering in September in ae millioenennota on doordacht heeft gehandeld. Er spreekt een totaal andere geest uit. Eerst een bravour-ministerie en thans een van practisch opportunisme. De Vlootwet verschoven tot 1925; de periodieke verhoogingen der ambtenaren zijn met ingetrokken, het werkloozenplan is opgegeven, sluiting van het budget is in ae toekomst verschoven. Daarnaast in plaats van bezuiniging, nieuwe be lastingen met een verhooging van het tarief. Van bezuinigingsminister is do hoer Colijn oen belas tin gminister geworden. Onnoodige ontstemming is echter door ae regeoring gewekt. Spr. dringt op groote middelen aan, de geheel© staatshuishouding zal moéten worden vereenvou digd, dan alleen is de gulden veilig te stellen. De staat neemt een te groote plaats in in ons leven* De kleinste helft van het inkomen blijft slechts voor den burger over. Slechts inperking van de staatsbemoeiing, waar door een economisch reconstructie zal ontstaan door meer economische vrijheid den burger te laten, zal herstel mogelijk kunnen maken. Een ander soort economische reconstructie kwam op het R.K. Werk geverscongres tot uiting. Daar dreigt de protectie. De regeering wil geen „radicale overgang:" naar protectie, zooals in ae Mem. v. Antw. staat. Wat beteekent dit? Spr. vroeg hierover 'n positief antwoord aan de Regeering en tevens, hoe de partijen der rechter zijde over dit vraagstuk denken. Wat de arbeidsbeperking betreft acht spreker in een tijd als deze eeo andere norm wenschelijk. Een 53-urige werkweek als norm, als tijdelijke afwijking van d# 48-uren week had' veel strijd en administra tieve rompslomp voorkomen. Zelfs is thans het pro pagandamiddel: socialisatie, morsdood. Later in be tore tijden ziet nueni dit wellicht nog eens terug ko men. Van de bezuiniging over de verschillende departe menten ziet spr. niet veel komen. Er moet meer gelet worden op de bevordering der gemengde bedrijven en Staatsdomeinen en ontginning van gronden aan particulieren in ontginning geven. Ook arbeids verzekering, volksgezondheid, woning bouw, moet meer in particuliere handen komen. Op salarissen moet bezuinigd en meer verband komen met wnt op de particuliere markt wordt besteed. I Afwijking van art. 40 met het oog op salarisvermin- dering acht spr. oirbaar, mits het een geval van over- I macht is, waardoor het onmogelijk is do eenmaal ge- I geven belofte na te komen. Spr. verzoekt de regeering op te treden naar neu traal beginsel, niet naar de beginselen der rechter- zijde alleen. Onpartijdigheid zal moeten worden be- I tracht en bij die onpartijdigheid zal spreker en zijn i partij de regeering gaarne steunen. De heer Troelstra (S.D.A.P.) nu aan het woord ko- mende, begon met er op te wijzen, dat alhoorde eigenlijk heel het, kabinet niet achter de regeerings- j latei te zitten, de heer Colijn allerminst deel behoort I uit te maken van de regeering. De heer Colijn is z.i. de levende belichaming van hot inconstitutioneel bedrijf van de oplossing van de crisis. Van hem is beweerd, i dat hij invloed uitoefende op zijn aanblijven. Spr. kan dat niet bewijzen, maar de lectuur van de Standaard versterkte spr.'s overtuiging. I Spr. had 'n motie willen indienen, waarin de Ka mer zou uitspreken, dat de hoer Colijn geen minister behoorde te zijn, doch werd de motie verworpen, dan I zou do hoer Colijn een parlementairen grondslag heb- ben om zijn positie te handhaven. lleeft de heer Colijn getoond, een beter bèzuiniger to zijn dan de heer De Geer? Een beter regeerder? jSpr. beantwoordde die vragen ontkennend. I Zal de heer Colijn nog kunnen stijgen? Zelfs in den adelstand worden opgenomen? Spr. heeft dan een devies voor den heer Colijn, nl.: Tam Marti quam Mercurio, zoowel aan den oorlog als aan den handel gewijd. Spr. noemde de heer Colijn een cijfer- demagoog en wijst op de Vlootwet die geen geld zou kosten en wees op de verkeerde voorstelling van za ken, .als zou de kabinetscrisis eiken dag 4 ton kosten. Spr. wees op het mi. leidende -Standaardartikel, waarin verband wordt gelegd- tusschen het verwer pen der Vlootwet en de verhouding tusschij dollar en gulden. De heer Colijn ontkent dit artikel te hebben ge schreven. De heer Troelstra wees er op, dat dit artikel on weersproken was gebleven em de heer Colijn hoofd redacteur van den Standaard was. Hier breekt de heer Troelstra zijn rede af. schijnt te gaan verlieren, hoewol ze thans voor den wind spealt. Iedere goede C.-ao.nval blijf'. vit ze loopen steeds dood op de BLW.-halflinie; al de C.-yerdediging staat pal tegenover do steeds gevaarlijker en aanhoudende Bl.-W.-aanvailon. B1.-Wspeelt nu een .schitterende partü en is ver de baas. Dan plotseling onderneemt C. \re«?r aen aanval siet het onverwachte gevolg, dat zo gelijk maakt. Met dit doelpunt schijnt ook do moed weer terug te koeren. Na weer ©enigen tijd spelen wordt door Bl.-W. handsbaü gemaakt op ongeveer 30 M. afstand van het doel, en een vrije schop wordt toegekend; deze kans wordt benut, en met een goed schot wordt de stand op 3--2 gebracht voor C. C. is er nu weer hoelemaai in. Spoedig daarna volgt weer een doorbraak en weer maakt C. een doelpunt, C. leidt nu mot 42. lïog ongeveer een kwartier wordt gespeeld, dooh er is geen verandering meer in te brengen. Einde komt nu met 42 voor Concordia. r De omstandigheden leidden er juist niet toe, om een rnooien wedstrijd te spelen. Vooreerst was h.-t weer zeer ongunstig, sterke wind, koude en sneeuw. Maax wat eigenlijk nog meer hinderde, waren wol de aiepe greppels in het terrein. Hierdoor kon absoluut geon goqd samenspel ontwikkeld worden. Er zijn toch to Winkel ook genoeg sportliefhebbers. Welnu, een club als de hunne is toch zeker wel waard om in de gelegenheid gesteld to worden, daar eens vorandering in te brengen. Daar hot spel van Blauw-Wit evenals de vorige keer, zeer vriendschappelijk was, heeft ook deze wedstrijd een aangenaam verloop gehad. Moge deze eigenschap tot meerdere vriendschappelijke ontmo tingen leiden, wat zeker niet in liet. nadeel van onze spelers zal zijn. OUDESLUIS. Zondag j.1 was D.O.R.K.O. I op bezoek naar H.F.C. I te Hoogwoud. In een aangenaam gespeel- den wedstrijd wist D.O.S.K.O. met 43 te winnen. D.O.S.K.O. II was op bezoek naar W.F.C. I te Wieringerwaard. Zij kon het echter daar niet bebol- werken en moest met 21 verliezen. De algemeen© beschouwingen over de staatsbe- grooting van 1924 vangen aan. Bijna alle ministers zijn aanwezig. De heer Braat (P. B.) de eerste spreker cri- tiseert de dure politiek van de regeering, die ook be- lasMngverhooging blijft voortzetten. Er moest eigen lijk een extra-parlementair kabinet zijn. Dus moeten wij. meent spr., terug op 1914 en alle dure staatsbe moeiing stopzetten. Spr. bepleit voorts stopzetting van de wachtgelden en pensioenon, waardoor er perspectief in de begroo ting komt De kinderbijslag moet aan de landbou wers en niet aan de ambtenaren worden gegeven. Productieve werkverschaffing is noodig, evenals ver laging van de salarissen van ministers en Kamerle den. Zeven ministers zijn voor ons land voldoende. Voorts wenscht spr. samenvoeging van oorlog cn marine, koloniën en buitenlandsche zaken, en ophef fing van arbeid. Wanneer de regeering stad en plat teland wil .tevreden stéllen, zal hij meewerken. Daarna volgde de heer Winkoop, die den minister Colijn verweet dat hij alleen zulke cijfers gaf, die een VOETBAL ANNA PAULOWNA. Concordia IBlauw-Wit I. Zooais reeds verleden week gemeld was, moest Conoordia I Zondag 10 Febr. naar Winkel, om al daar tegen Blauw-Wit I een zeer belangrijken wedstrijd te gaan spelen. Het zou er n.1. gaan om de eerste plaats in ae overgangsklasse. Om 2 uur laat scheidsrechter Wijn beginnen. U. wint den toss en verkiest tegen den wind to spe len, welke vrij sterk is. Na eenig heen en weer spel zien we C. duidelijk in de meerderheid komen. Aan val op aanval wordt ondernomen, doch stranden bijna alle op de solide verdediging. Toch krijgt U. .eenige mooie kansen vlak voor doel, doch ongeluk kigerwijs worden de ballen, of vlak naast do paal of over de lat geschoten. Als men echter ha 20 minuten spelens, nog eens met een nu juist biet zoo gevaarlük schot, hot doel gezocht wordt, ont- flipt de bal aan 's keepers handen en rolt in. O. eidt, 1—0. Door C. wordt nu met nog meer enthousiasme gespeeld, vooral als nu juist een 20-tal van hare supporters het terrein opkomen. Ook BL-W. be gint nu feller aah te vallen, maar door het steedé op tijd en afdoend ingrijpen der C.-verdediging, wordt haar alle kans om te doelpunten ontnomen. Na weer 10 min. gespeeld te hebben, wordt C. een penalty toegekend wegens een minder aangenaam onthaal, dat een .hhrer spelers vlak voor het doel geniet. Deze wordt genomen, tegen de bovenlat aangeschoten en springt over. Steeds moer komt BL-W. in den aanval en na ©enigen tijd wordt ook haar oen penalty toegekend wegens handsball; deze wordt goed genomen en maakt den stand 11. Eenige minuten later wordt er op dezelfde ma- nior „hands" gemaakt, ponalty genomen en B1.-W. leidt onverwachts met 2—1. Spoedig hierna volgt rush De stemming onder de C.-spelers is ©enigs zins gedrukt. Na rust zien we aan het spel, dat C. den moed MACDONALD ONTVOUWT ZIJN PROGRAMMA. Gister is het Lagerhuis in Engeland geopei\d en heeft het nieuwe ministerie zijn programma ont plooid. Het Huis en de galerijen waren stampvol. MaoDonald verklaarde naar aanleiding vfln een motie van verdaging, dat de regeering niet zou aftreden, tenzij zij in het Lagerhuis zou worden verslagen op gewichtige vraagstukken of op be- ginselquaestiee, of tenzij een votum van wantrou wen tegen haar zon worden uitgebracht. Vervolgens werden de binnenlandsche politieke vraagstukken uiteengezet. MacDonald hield zich vervolgens bezig met de bui tenlandsche zaken. Hij zelde dat onder do conserva tieve regeering de betrekkingen met Frankrijk in een richting gingen, die in de toekomst oorlog zou hebben beteekend. Het was zijn eerste taak, een ge zonder atmosfeer te scheppen, waarop Poincaré on- middellijk hartelijk antwoordde. De Britscho diplo matie moest oprecht on openhartig zijn en Frankrijk sympathiek tegemoet treden en wanneer daarop door de anderen in gelijken geest werd geantwoord, had Frankrijk van de Britsche politiek niets te vTeezon. Wij mogen het al niet eens zijn met alles wat het doet, wij verlangen niet dat het aan al onze wenschen gehcor geeft, aldus MacDonald. doch er dient tus schen ons niets anders te zijn dan goede wil, eerlijke behandeling en oprechtheid. Wij moeten problemen als het schadevergoedingsvraagstuk en het Ruhr- vraagstuk bezien uit het gezichtspunt van Frankrijk, Groot-Britannië en Europa en alles doen om een be vredigende overeenkomst te vinden. Vóór alles moe ten wij beiden ons in de herinnering prenten, dat de tijd een zeer tragischen wedloop met ons houdt. MacDonald besloot met te zeggen, dat Poincaré noch hijzelf zich eenige illusie maakten met betrek king tot de taak van verzoening en oplossing, aocn zoo zij voortgingeh in den geest, die was geschapen. Frankrijk en Groot-Britannië vóór het eind van dit jaar van ganscher harte samenwerken met dc andere laDden van Europa tot het in het leven roepen van de voorwaarden voor een Europeesche schikkintr. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN DUITSCH LAND. Uit Koningsbergen, 12 Febr. De politieke politie is er gisteravond in geslaagd een vergadering van communistische leiders te verrassen bij een bespre king omtrent de tegen morgen op touw gezette de monstraties. Er werden 35 deelnemers gearresteerd. Uit Boriijn, 12 Febr. Het schijnt, dat men door de aanhouding van den communistischcn gcheimpn koerier op het laatste oogenblik een breed opgezette communistische overrompelingspoging heeft ver ijdeld. Er is gebleken, dat het communistische cen- traalbureau in Duitschland het plan had in alle ste den een communistische actie op touw te zetten on der het parool: Redt den achturendag. tegen den uit- zonderingstoestand en tegen den arbeidsplicht der werkloozen. D'it parool is blijkbaar evenwel nie'.s an ders dan een middel om ook de nietrcommunistische I arbeiders naar de straat te lokken. Het doel der ac- i tie was het vermeerderen der politieke macht in I Duitschland. Ook uit de in beslag genomen docu menten blijkt met stelligheid, dat de politie in de ste den stelselmatig zou worden geprovoceerd om den strijd met de wapens in de hand te voeren. De actie schijnt intusschen, blijkens met elkaar overeenstem mende berichten van \erschillende zijden, tot naderr order te zijn uitgesteld, waarschijnlijk tot na het we der bijeenkomen van den Rijksdag. GLORIE VERGAAT. Een glorieuse oorlogsherinnering dreigt in verval te geraken: de Wapenstilstandiswagon, welke op de binnenplaats van de Invalides is opgesteld. Het is de restauratiewagen, waarin maarschalk Foch destijds in het lbosch van Compiègne de Duitsche onderhan delaars ontving en het wapenstilstandsverdrag on- derteekende. De wagon, die aan weer en: wind is blootgesteld, raakt langzamerhand defect: het dak begint te lekken, de ruiten gaan kapot, Op d,e tafels en stoelen ligt het stof duimen dik Men denkt er over om óf de wagon een overdekte standplaats te verleenen, óf hem voor goed te verwij deren. GROOT GEVECHT IN EEN GEVANGENIS. Uit Pittsburg (Pensylvanië), 11 Febr. Maandag morgen heeft een algemeene ontvluchtingspoging plaats gehad uit de gevangenis te Pittsburg. Twee bewakers werden gedood, vele gevangenen gewonid. De eerste aanwijzing van deze poging was een dyna- mietontploffing aan den ingang van do gevangenis, toen de misdadigers hun poging begonnen. Toen de gevangenemuit de gevangenis snelden, be gonnen de bewakers Te schieten. Sommige gevange nen beantwoordden het vuur, daar zij op onverklaar bare wijze aan schietmateriaal waren gekomen. De bewakora werden bijgestaan door de plaatselijke po litie. Na een gevecht, dat twee uren duurde en waartiij van traangas gebruik werd gemaakt, slaagde men er in de gevangenen te ontwapenen. Geen enkele ge vangene is ontsnapt. EEN NIEUWE ZUIDPOOLTOCHT. Een deir schepen, van den grooten Zuidpoolonder- zoeker Scott, de „Discovery", waarnaar de Discovery- expeditie van 19Ö2 is genoemd, staat thans in het droogdok te Portsmouth. Er moet heel wat aan dit schip, dat geheel van hout gebouwd is, worden ver nieuwd. Niettemin geeft men, daar het model van het schip het zoo buitengewoon 'geschikt maakt om te varen te midden van het ijs ln de poolstreken, er de voorkeur aan geen nieuw schip te bouwen, maar het oude, met don werold beroem den naam, to herstel len. Het moet nl. weer dienen voor een expeditie in de zeeën van het uiterste Zuiden, die drie jaar zal r oeten duren. Zij zal staan er-1»"" comznarido van luitenant J. R. Stenhouse, die w 'C 'J officier vwa op de „Aurora", het «chip vari de Ra jhzee-afdeelin»

Schager Courant | 1924 | | pagina 2