ilftitii Nitivs Mratimit- LuMlai. OPENING Rijwielhandel A. J. PRINS DE LANGE DE MORAAZ, Alkmaar Ulïyövers i N.V, v.h. TRAPMAN 8- Co., Schagen EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Kweekerl) „Sursom Corda", Schoorl, Rekening-Courant m. rentevergoeding. Tweede Kamer. HEDENAVOND van onze nieuwe Zaak. Heerenstr. 38, Schagen. Zaterdag 16 Februari 1924. SCHA 67ste Jaargang. No. 7385. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tontiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKEN1NO No. 23330. - INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden fl.85. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote lottere worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. LANGEND IJK. De afdeeling Langend ijk van het Witte Kruis hield Donderdagavond de jaarvergadering in het lokaal van den heer Beers te ZuidJsc'harwwide. Een 15-tal leden waren aanwezig., waarmee we, gezien de opkomst van vorige vergaderingen, de opkomst goed moeten noemen. De voorzitter, Dr. Vogelenzang, heette allen, van harte welkom, in het bijzonder de nieuwe bestuursle den uit Broek op Langendijk. Verder herinnert de voorzitter aan het verslag van de malariacommissie te Alkmaar, waaruit blijkt hoe Dr. ten Burg in een lezing heeft uiteengezet op welke wijze de bevolking zelf de malariamuskieten kan ver nietigen. De notulen worden gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen is een schrijven van'de afdeeLing de Rijp. waarin gevraagd wordt, om een bijdrage aan het hoofdbestuur aaq te bieden, wanneer het nieuwe gebouw Heideheuvel geopend wordt. Besloten wordt, dit schrijven aan te houden, om dat nog niet eens geheel va§t staat, dat de uitbreiding van Heideheuvel zal plaats hebben, er in elk geval nog aan begonnen moet worden. Uit liet jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de contributiën goed zijn binnengekomen, dat ook dit jaar weer veel voor de zieken is gedaan, dat 1603 stuks materiaal zijn uitgereikt, 4 maal de ontsmet- tingskisten gebruikt zijn, 1 maal de borden geplaatst zijn en zand gestrooid ie, 3 maal een ligtent ge plaatst is en aan 78 personen 823 porties ijs verstrekt zijn. waanvoor 3500 Kg. is ingekocht. De moedercursus, ondër leiding van mej. Zaagman- Schuitmaker, heeft zich in een goede belangstelling mogen verheugen. Meer dan het vereischte aantal vergaderingen zijn niet gehoudlen. Het aantal leden is gedaald van 1700 op 1696, door dat 54 leden om verschillende redenen moesten wor den afgeschreven en 50 nieuwe leden werden inge schreven. De af deeling heeft uitsluitend aan al haar finan- tieele verplichtingen kunnen voldoen, voor onder houd en aanvulling werd gedaan wat noodig was, kortom, de af deeling staat er goed voor. De secretaris brengt hierna verslag uit van de 95ste algemerene vergadering, welke te Amsterdam gehou den is, waarbij- o.m. bleek, dat voor den herbouw van Heideheuvel f4000 beschikbaar is en het restee- rende eeld op voordeelige wijze verkregen kan wor den. Heideheuvel bedruipt zich tegenwoordig geheel, vooral ook door de verpleegden die daar door tus- schenkomst van de invaliditeitswet en Arbeidsraad komen. Uitdrukkelijk werd echter meegedeeld, dat er voor de patiënten der afdeelingen steeds plaats is, omdat die steeds voor gaan. De begrooting wordt zonder noemenswaardige be spreking goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f3875. waarhij f200.50 voor onvoorzien. Het sal do over 1923 was f700.89. De commissie belast met het nazien der rekening over 1923 heeft deze in volkomen orde beyonden en de rekening, voor goedgekeurd ge teekend. De heer G. Bekker brengt bij de begrooting ter sprake de mogelijkheid tot aanschaffing van een hoogtezon. Besloten wordt, daaromtrent de noodige inlichtingen in te winnen. De heer Stoop vraagt of de afdeeling in het bezit is van hen zuurstofapparaat. Het blijkt dat deze wel aanwezig is, doch niet in orde is, omdat het, gebruik er van zoo zeldzaam is, dat er niet de noodige aan dacht aan besteed is. Het apparaat zal zoo spoedig mogelijk in orde gemaakt worden en aan den direc teur van de gasfabriek. waAr ook zoo'n instrument aanwezig is, zal gevraagd worden, een zoodanige re geling te maken, dat in elk geval een van bedde in orde blijft. De heer Paarlberg wijst op het adres door het hoofdbestuur aan de verschillende gemeenteraden gezonden om steurr voor de ontsmettingsovens en de verschillende antwoorden daarop, dat het meer op den weg van de afdeelingen dan van de gemeentebe sturen ligt, om deze zaak te steunen. Spr. vraagt, of dit door het bestuur onder oogen gezien is. De voorzatter en secretaris deelen mede, dat het bestuur van oordeel is, dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat het op den weg van de afdee lingen ligt. Het hoofdbestuur is terecht van oordeel, dat steun van gemeentewege zeker op zijn plaats is, omdat de gemeente verplicht is in sommige gevallen te laten ontsmetten. Waar nu het Witte Kruis voor het instandhouden van deze diensten zorgt en ze zich niet kunnen bedruipen, moest er voor de gemeenten alle reden zijn te steunen. De heer Paarlberg zegt, van hetzelfde gevoelen te zijn, doch meent, dat het gewenscht was het punt hier te bespreken, omdat op deze wijze toch, hoewel de inrichtingen op prijs gesteld worden, steun achter wege blijft. Do heer Berkhout meent, dat het dan pas op den weg van de afdeelingen ligt, als de gemeentebesturen weigeren. Spr. gelooft, dat het hoofdbestuur wel een andere weg zal inslaan, als hun blijkt, dat op de ge meenten niet gerekend' kan worden. De heer Bekker meent, dat het meer op den weg ligt om een of twee inrichtingen op te doeken, als er voor drie geen werk blijkt te zijn. De secretaris is van oordeel, dat het hoofdbestuur zich terecht tot de gemeentebesturen gewend heeft omdat zij het toch zijn, die van de inrichtingen pro- fiteeren. Als deze pogingen geen kans van slagen blijken te hebben, zullen ze er wellicht toe overgaan een of twee er van op te doeken, waar op zichzelf niets te gen is, als ze overbodig blijken. Spr,wil in deze af wachten wat het hoofdbestuur zelf presteert. De voorzitter is van oordpel, dat een oven wel vol doende is, daar het aantal vereischte ontsmettingen veel geringer is dan voorheen. Hiermee wordt van dit punt afgestapt en zal verder een afwachtende hou ding worten aangenomen. Nadat nog besloten is om de contributie! ijsten te herzien, omdat er in de vier jaar wel wat veranderd ALLE BOOMKWEEKERIJ-ARTIKELEN. Groote voorraad. Lage prijzen. Aanbevelend, P. v. BODEORAVEN. zal zijn en ook "voor sommige lden de wenschelijkheid van herziening gebleken is. .Uitdrukkelijk werd bepaald, dat de contributie per gemeente uiterlijk zoo noodig een 25 a 30 gulden la ger kan worden Een algemeene verlaging werd voor- loopig onmogelijk geacht, omdat daarvan mindere aanschaffing een gevolg zou worden. De regeling, zoo als die voor vier jaar terug gemaakt is, blijkt goed te voldoen. De herziening zal dan ook op dezelfde wijze plaats hebben. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten, waarna door den secrtaris nog een aantal wandspreuken worden uitgereikt. ANNA PAULOWNA. Door de Evangelische Maatschappij afdeeling Hel der, is op Donderdag 19 Februari des avonds 8 uur een lezing uitgeschreven, welke gehouden zal worden in de Ned. Herv. Kerk alhier en waar als spreker hoopt op te treden Ds. W. Br. Oninekes, Predikant te Hélder, met het onderwerp „De Aflaat". De toegang tot de lezing is vrij' en dus ieder in de gelegenheid te gaan hooren, wat de spreker omtrent dit onderwerp heeft te zeggen. Wij bevelen de bijwoning van deze lezing zeer aan, omdat men de uiteenzetting van Katholiek zijde in onze omgeving gepropageerd, hier ook eens van den tegenovergestelden kant belicht kan krijgen. ANNO 1804. de K. v. K., die een ontwerp en een kostenberekening zal overleggen om zich, mochten de Langendijker gemeenten niet tot medewerking besluiten, tot Ged. Staten te wenden, ten einde dit college te bewegen meer dwingend' op te treden. Het, komt ons voor, dat men met het vormen van bedoelde commissie een goed werk heeft verricht, wat hoogstwaarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat Alkmaar en St. Pancras nu flink uit den hoek zullen komen, tengevolge waarvan de andere gemeenten niot zullen achterblijven in het verleenen van finan- cieelen steun. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten stellen aan de Staten voor, vast te stel len een eerste suppletoire begrooting van ontvang sten en uitgaven van het provinciaal ziekenhuis na bij Santpoort voor het dienstjaar 1924 Daarbij wordt een crediet van f 170.000 aangevraagd, voor het tot stand brengen van een reorganisatie en uitbreiding van dé verwarmiDgsinstallatie in het z.g. oude gedeel te van het ziekenhuis. Verder f24.000 voor verbete ring van de keuken, j IJS. Monnikendam. Door de strenge vorst is de Gouw zee geheel met grondijs bezet; de Zuiderzee, gezien van dqn Marker-vuurtoren eveneens, zoo-dat ver schillende bootdiensten gestaakt zijn. De dienst der 2de Noord-Hollandsche Tramweg Mij. Marken-Mon nikendam, is zeer ongeregeld. Enkhuizen: Het zoeijs is zoo sterk toegenomen, dat de zeil- en stoomvaart langs Enkhuizeni (Amsterdam- Friesland) opnieuw is stop gezet. ZUIDSCHARWOUDE. Het bouwers bedrijf van den heer C. Beets is in eigendom overgegaan aan den heer J. van Kleef. De heer Beets zal zich te Schagen vestigen. NOORDSCHARWOUDE. Het bouwersbedrijf met boet van den heer J. Hop man, is onderhands verkocht aan den heer Duijves a'daar NOORDSCHARWOUDE. Is het aantal leerlingen aan de Bijz. School te Noordscharwoude reeds zoo groot geweest, dat er 3 leerkrachten noodig waren, thans maakt men zich ernstig beducht, dat, nu er met den nieuwen cursus geen leerlingen zullen worden toegelaten, het getal leerkrachten wel eens tot 1 zou kunnen dalen. Voor vele kleine schooltjes zal de laatste beschikking van den minister fataal blijken te zijn. ZUIDSCHARWOUDE. In deze gemeente is een comité gesticht tot verbrei ding van het Godsdienstig leven. De werkzaamheden van het comité zullen bestaan 'uit het houden van winterlezingen, het houden van Kerstfeesten, terwijl ook do oprichting van een Zon dagsschool in uitzicht gesteld ia. De commissie is gevormd uit ouderlingen en diake nen der Ned. Herv. Gemeente. Het bestuur bestaat uit de heeren Ds. J. J. van Meurs, voorzitter, W. C. Bouman, secretaris en C. de Boer Wz,, penningmeester. De eerste winterlezing zal plaats hebben met Ds. Westmeyse uit Wildervank als spreker. LANGENDIJK. De Twuijverweg is en blijft het onderwerp van veel gesprekken. Menigeen acht dezen drukken ver keersweg zeer gevaarlijk voor 'het verkeer. Al is dit overdreven, toch valt het niet te ontkennen, dat deze weg niet meer beantwoordt aan het doel, waartoe hij dient. Zooals we vroeger reeds melden is toen door de K. v. K. een vergadering gehouden, waartoe da gemeentebesturen van Alkmaar, St. Pancras en die van den Langendijk waren uitgenoodigd, en waarop de quaestie-Twuijverweg ampel is besproken. De Lan gendijker besturen waren slechts vertegenwoordigd om acte de présence te geven en waren er niet voor te vinden bij te dragen in de kosten, die tot verbe tering moesten dienen. Thans zal men nog eens het zelfde middel beproeven. De K. v. K. zal nogmaals genoemde gemeentebesturen bijeenroepen: tevens is er een commissie gevormd, bestaande uit B. en W. van St. Pancras en den wethouder van Gemeente werken te Alkmaar met de Verkeerscommissie uit De eerste spreker wias Donderdfcg de heer Van Vuu- ren (r.-k.), die constateerde dat ondanks alle bezui niging, de begrooting van* 1924 nog een tekort aan wees van 115 millioen, dat is onze geheele uitgaaf \un 1876. Spr. verlangt van de regeering, dat zij de val van den gulden voorkomt, want valt de gulden, dan -treft dit allereerst de mindere en niet de kapita list. Spr. richtte tot de regeering de vraag of het te kort, toen minister Colijn optrad, even groot was, als thans is gebleken te zijn en voorts vroeg hij hoe de regeering zich destijds had gedacht die tekorten weg te werken? Er waren drie mogelijkheden. Of de uitgaven zijn na het optreden van den mi nister gestegen, óf de regeering had berust in die tekorten, óf de vorige minister had plannen, die niet bekend zijn geworden om dio tekorten weg te wer ken. Spr. vernam daaromtrent gaarne nader van de regeering. Thans kwam spr. tot de plannen van den tegen- woordigen minister van Financiën. Spr. verdedigde de minister en nam zijn plannen in bescherming. Spr. meende dat er nog meer kon worden bezuinigd, maar op onderwijs en defensie moet men zich ech ter voor overtollige verlaging hoeden. Tariefsherzie ning moet men beoordeelen na indiening. De belastin gen zijn te hoog, vooral de successiebelasting, deze belemmert kapitaalsvorming. Spr. verklaart dat het grootste deel van spr.'s frac- tie, ja zijn heele fractie bereidi is den minister, te j steunen. i Mej. Van Dorp (lib.) noemt de taak van dit mi nisterie niet opbouwend, maar afbrekend. Spr. is overtuigd, dat ons volk genoeg heeft van ai de 1 dwangmaatregelen en arbeidsbesprekingen. Ons volk is niet lui, maar het wordt lui gemaakt. Daaren boven zijn die wetten onbegrijpelijk door haar om slachtigheid. Van opbouw en herstel vindt men in deze Memo rie van Antwoord niets. Het eenige doel is het slui tend maken der begrooting. Hieraan wordt de kapi taalvorming opgeofferd. De houding van den Vrijheidsbond is weinig dui- kielijk en het programma van een „wisselende duide- dikheid" en vaak dicht bij Troelstra. Spr. wil sterk op onderwijs bezuinigen en ook de Arbeidswet moet belangrijk gewijzigd. De sociale verzekering is duur en antipathiek. De bezwaren tegen het ontslag der gehuwde en hu- wende ambtenares acht spr. schromelijk overdreven. De heer Marchant (v.-d.) schetst ae positie van I dit kabinet als het waarnemen van een regent schap voor de partijon der rechterzijde, die niet in I stapt waren een regeering te vormea Het hoofd- punt, waarbij het in deze aankomt, is natuurlijk net financieele vraagstuk. Toch zyn er eenige neven- i punten van niet minder belang, als b.v. de grief tegen do kabinetten Kuvs inzake de centralisatie van het regeeringsbeleia, met name wat betreft do vernietiging van raadsbesluiten door de Kroon. Do gevallen hiervan zijn zoo talrijk, dat men hen niet alle kan opnoemen, laat staan er over debat- teoron. Wat de centralisatie bn het onderwijs en het koloniaal beleid betreft, daarover zal later van gedachten kunnen worden gewisseld. Spr. komt thans tot het financieel© vraagstuk. De regeering komt op tegen de beschuldiging, dat de zorgwekkende financieele toestand in ae eerste plaats aan haar zou zijn te wijten- Het zij spit echter veroorloofd "het geheugen van de ministers eenigszins op te frisschen. Onder den minister van financiën, den heer S. de Vries, heeft do fractie een voorstel inzake een heffing ineens ingediend, dat ternauwernood, ennige beleefdheid ondervond. De minister vond, dat hij eigenlijk geld te veel had.en rekende ons voor, dat de opbrengst der belastingen tot 1940 jaarlijks met 2 pet zou stijgen. Toen heb ben spr. en de zijnen gewaarschuwd voor de slechte jaren, doch men heeft dit in den wind geslagen. Spr. herinnert verder aan het standpunt door hem ën de zijnen ingenomen ten aanziet vah het ambten ar en vraagstuk en van de militaire pen sioenen. Toen het nog tijd was hebben de-heer van Vuuren en zijn aanhangers de vrijz. dem. in den steek gelaten. Wat nu de Millioenennota en de memorie van antwoord betreft, 'daarin wordt wel degelijk een sluitend budget voor 1925 in uitzicht gesteld. Na de Millioenennota sloeg de hoer Colijn zich op de fiere krü gsm ans borst en zei de: hier is mijn plan, wie heeft er wat beters? Gu en ik, me- ijoer do# voorzitter, wij stonden verbluft. Intus schen wil spr. toen eens nagaan of de reclame voor dit program inderdaad gewettigd was. Wat is do taak, waarvoor een minister van financiën in dezen tijd is gesteld? Jn de eerste plaats zal men do directe bezuiniging moeten betrachten door het schrappen van overDodige posten. Ten tweede is er indirecte bezuiniging noodig, zynde dit de hoofd taak voor alle bewindslieden. Uit het tekort van 140 millioen .op de 646 millioen gewone uitgaven blijkt, dat wü op te grooten voet leven. Daarin verbetering te brengen is een zware taak. De groote grief van spr. tegen dezen minister van financiën is echter, dat deze zijn taak veel te licht telt Het in de Millioenennota in uitzicht stellen van een bezuiniging van 50 millioen door reor ganisatie van den staatsdienst was „onbesuisd", en moest dan ook in de memorie van antwoord weder worden prijsgegege^en. Thans gaat men op onder wijs bezuinigen, zender zich rekenschap te geven van de onderlinge -vaarde der uitgaven. Bij een nadere b-schouwing der zaken vallen de fouten van dezen ninister aanstonds duidelijk in het oog. De f 50 miliïoen van den staatsdienst waren niet voldoende gegrind. Voorts werd door ondoor- dachte plannen ongerustheid gewekt en is men in verschillend opzicht op zijn denkbeelden moeten terugkomen. Do sommatie van den heer Colijn om zijn plan te volgen was dan ook een sommatie om dien» fouten te volgen. Intusschen heeft de heer Schouten gasteren het plan-Colijn verdedigd en met diens oritiek op de „economische reconstructie" kan spr. ach volkomen vereenigron. De aandrang om afstandte doen van de Arbeidswet spruit slechte voort uit den wonsch om de produotie te vergroo- ten ton koste van de arbeiders. Spr. kan niet doelen het optimisme van den heer Dresselhuys, dat door de aanvaarding van diens „economische reconstruc tie" de tekorten automatisch zullen verdwijnen. Wat hu het program-Wibaut betreft, spr. wil dat niet verdedigen, doch de .rede van den heer Schouten was blijkbaar geïnspireerd door*de vrees voor oen anderoformatie. Edoch een sociaal-democraat-mi/ nister is ieos ander» dan een sociaal-democraat in de politieke actie. Waarom dan voor den heer Wi-» baut gevreesd? Nu heeft de heer Schouten den vriji dem. verweten onvervulbare voorwaarden te stellen, doch die voorwaarden heeft de heer Colijn zélf oolf in zijn rede van 9 November 1922 aanvaard. Hier mede is do heer Schouten dan ook niot van de zaak af. Spr. concludeert dat de sommatie aan het Ne- derlandsche volk gericht, bluf was. Hij keurt het af, dat men in de takken van staatsdienst geen nieuw bloed heeft gebracht Aan het hoofd van de commissie .in zake het girobedrijf is juist de man gestold, onder wiens leiding de zaak in de war is geloopen. Spr. ziet hierin een bedenkelijk symptoom van gebrek aan regeerbeleid. Wat de intrekking \an art 40 van het bezoldi gingsbesluit aanpaa:. de belofte, die daarin wordt gedaan is duidelijk. Wat de regeering daarover zegt in de memorie \an antwoord 19 een staaltje van ha telijke sopbistiek. De Minister van Jus.itie, de heer Heemskerk: Ieder artikel geldt zoolang het niet is gewijzigd. Van terug werkende kracht is geen sprake. De heer Marchant houdt vol, dat er een collectieve belofte is gedaan en dat helt machtsmisbruik is, als de regeering haar intrekt. Mr. Zadok. v. d. Borgh heeft betoogd, dat bet een geval van overmacht is. Wan neer een belofte te duur wordt mag men haar bre ken wegens overmacht. Terecht ia c'hter gezegd, dat de overheid haar gezag met niemand deelt Dat zag legt verplichtingen op. De regeering mag zich niet verschuilen achter .'n ledig wetsformulier. Zij schijnt zich intusschen niet bewust van den: invloed, dien dit voorbeeld moet uitoefenen op hen, die door de overheid worden geleid. De fout is bovendien ge weest, dat men is gaan decreteercn of men niet aan eeir belofte was gebonden. Men hoeft geen moeite ge daan om door overleg de. betrokkenén van de harde noodzaak te overtuigen. Voor het overige is spr. het met de regeering eens dat ons volk niet mag worden gewend aan de te korten. Zijn grief tegen het plan-Colijn is echter, dat dit overhaast in elkaar gezet en uitgevoerd is. Spr. geeft een opsomming van de wijzigingen, die men het oorspronkelijke plan reeds heeft ten deel doen vallen. Wat de onderwijzersbezuiniging betreft, ook deze acht spr. onvoldoende voorbereid. Ten slotte verklaart spr. dat hij en de zijnen, bij den terugkeer van het mi- nisterie, niet den weg tot samenwerking als versperd hebben willen beschouwen. Inlussohen ziet men het gebeuren, dat het kabinet de Vlootwet dit jaar gaat uitvoeren alsof deze wet ware aangenomen. Dat de gelden daarvoor op buitengewoon worden geboekt, doet hieraan niets af. Ook ten aanzien van de mili taire bezuiniging en van de onderwijsbezuiniging moet spr. bezwaren ontwikkelen. De man van het onderwijs is de man geworden van den gaven gulden. Het lot van ons onderwijë is in! handen van den man van financiën. De man van onderwijs echrijft slechts memories, dat het niet zoo erg is. Wat ons betreft, zegt spr„ mag het kabinet zijn steun zoeken daar, waar het die krachtens zijn* religieus beginsel meent te kunnen vinden. Spr. merkt verder nog op, dat het beter is, dat een minister niet de functie van hoofd redacteur van een! blad vervult Minister Colijn: Gelijk ook het geval is. De heer Marchant: Ik verneem dit met genoegen. Spr. betoogt ten slotte, dat de heer Dresselhuys aan gewezen is op een meerderheidsformatie met par tijen der rechterzijde. Zoo dit inderdaad noodig ia welke zijnl dan die partijen? In dit opzicht mist de Vrijheisbond toch het werkelijkheidsbesef, waarop hij zoo prat gaat Spr. en de zijnen eischen in de eerste plaats beizuiniging op de improductieve uit gaven. Dio eisch brengt mede, dat ook de noodzake lijkheid wordt aangetoond van bezuiniging op pro ductieve uitgaven. Hetzelfde geldt ten aanzien van de indirecte belastingen. Spr. steunt het denkbeeld van den. heer Van Gijn voor dio belastingen een vasten termijn te stellen, opdat niet de nood der tijden wor de aangegrepen om wijziging te brengen in de ver houdingen tuschen directe en indirecte belastingen. In elk geval zal ook de noodzakelijkheid van de in-

Schager Courant | 1924 | | pagina 1