2 FEUILLETON. DE GROOTE VLAM de Theems) heeft laten zien. Düo proef «telde den Kalf. Het program hervatte as» „Adsgfio" mn 7o«. zeilwagen van Stevin geheel in de schaduw. Voor een herhaling, op zéér bescheiden schaal, is vijfhonderd gulden noodig, waartoe de heer Naber vóór 15 Maart bijdragen inwacht. Daarna zal worden beslist op welke wijze het plan kan worden uitge voerd; maar in elk geval gaat het plan dóór. Wie zijn financieelen steun geeft, krijgt daardoor een evenredig mede-eigendomsrecht op de boot. AUTO TE WATER. Men meldt uit Wijk-bij-Duurstede, <Ld. 17 dezer: Een auto reed vanmorgen, door het weigeren der remmen waarschijnlijk, de veerpont af en kwam te recht in de Lek. Do inzittenden ,een vader mét drie neraj Haydn, „Avondliedje" van H. Dijkstra, „Hoort Gij de Wilde Golven" van S. Glover ml De aandacht waarmee het progTamma aangehoord werd, bewees afdoende hoezeer de aanwezigen het gehoorde op prijs stelden. HEERHUGO WAARD. Het is aan de Rijkspolitie en de gemeentepolitie van bier en elders gelukt, een tamelijk groot aantal gestolen kippen en eenden uit verschillende plaatsen terug te vinden bij zekeren K., wonende aan den Westdijk alhier. Verschillende eigenaren hebben hun gestolen dieren herkend, wat aanleiding gaf tot do arrestatie van K. Verder onderzoek bracht aan het licht, dat vrij zeker ook anderen in deze zaak de hand hebben gehad, wat de politie er toebracht me de in arrest te zetten zekeren O. en1 B., wonenidon aan den Langendljk. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet, daar nog vele dieren worden vermist en wellicht ook van elke vermissing geen aangifte is gedaan hij de politie. De gevonden dieren waren af- ki aderen, oen meisje en twee jongens, werden gered, doordat de vader met de twee jongens in do armen, zich zwemmende wist boven water te hou dien en ho^ meisje bleef drijven, totdat de veerman de drenke lingen in zijn roeiboot kon helpen. EEN GEWICHTIGE RECHTERLIJKE BESLISSING. Door do Limburgsche gemeente Hoer was in 1918 het bouwen van een nieuw raadhuis opgedragen. r - -- - Bij de afrekening ontstond een geschil over meer-komstig uit verschillende gemeenten, der werk. Aangezien in hot bestek de bekende clau- i T ZAND. sule inzake arbitrage voorkwam, werd dit geschilVoor ons ligt een reclameboekje, uitgegeven doof behandeld door den Raad van Arbitrage, die den i de bekende' Gazelle RijKvielfabriek te Dieren aannemer oen vordering van f20.000 toekende. I Dit boekje, dat oir zeer aantrekkelijk, uiitziet, boeit Het gemeentebestuur betwistte, dat een over- door eene serie zeer belangrijke afbeeldingen, hoofd- eenkomst met een gemeente, waarftïj oen „compro- zakelijk op de rijwiel fabricage betrekking hebbende, mis" inzake een geschil was mogelijk gemaakt, op terwijl hot verder wordt verlevendigd door een in- grond van de Gemeentewet ongeldig waa. De Ge- teressante novelle. meentewet zon alleen overeenkomsten, waarbii ge- Op duidelijke en aangename wijze geeft het boekje schillen slechts door rechtsgeding worden beslecht, «en aantal fabricageprocessen weer, waardoor men toestaan. De gemeente Heer werd door den aanne- zich eenigszins een idee kan vormen' van hetgeen mer in reohton aangesproken, de uitspraak van den aun het faibriceeren van,' goede rijwielen! vastzit, tér- Raad van Arbitrage te aanvaarden. wijl verder het ernstig streven van de fabriek om De rechtbank te Maastricht kende de vordering het Gazelle-rijwiel te doen zijn een nationaal pro- aan den aannemer toe. Op het hoogcr boroop van duet van don eersten rang, hierbij duidelijk naar vo~ het gemeentebestuur stelao het gerechtshof tó V ren treedt. Bosch den aannemer in hot ongeluk. Wij bevelen dan ook kennismaking met dit boekje dat overeen- dat de gelegenheid biedt een ruimer inzicht te krij- en «gdo gen in de beteekenis van oen voorgons vaderland zoo toe. Wettelijk staat derhalve wist dat arbitrage ook voor openbare lichamen is toegelaten. WIERINGEN. De overplaatsing van den heer H. 8 toen bruggen besteller aan het post- cn telegraafkantoor te De venter naar het post- en telegraafkantoor te Hippo- belangrijko tak van industrie in het algemeen, en in het prestatievermogen van de Gazelle Ruwtielfahrlek in het bijzonder, gaarne aan. Wij voegen hieraan toe, dat als vertegenwoordiger voor deze plaats en omgeving optreedt G. Johanuea EEN KURAS-SIER. Aan de grens, onder Nispen ontdekten twee rijks- lytushoedr alhier, is ingetrokken en wordt daarvoor belastingambtenaren een drietal smokkelaars ver in de plaats aangewezen do hoor van den Bergfi',I moedelijk Belgen, die een flinken last te vervoeren dio ook brateller te Deventer is. hadden. Biji het naderen der kommiezen lieten ze hun ST. PANCRAS. bagage in den steek en twee hunner ontkwamen Blükens gehouden telling van kool, uien en peen, °ver de Belgische grens. Den derde echter ging het is bij de leden van „De Tuinbouw" nog aanwezig.*' niet zoo vlug af, vermoedelijk doordat hij zich niet 86200 Kg. roode, 568700 Kg. gele en 713.500 Kg. witte. had 'kynnen ontdoen van een blikken kuras, dat hij bewaarkool, benevens 74050 Kg. uien en 24400 Kg.1 ?m lichaam droeg en waarvan de zware inhoud peen. LANGEND IJK. We vernemen, dat de zaak van de al- of niet- aansprakelijkheid der leden van de coöp. Verbruiks- vereen. „Vooruit" aa. Vrijdag weer voor de Recht bank behandeld zal worden. De verwerende partij zal daarbij worden toegelaten om door getuigen te bewijzen, dat niet aan alle leden convocaties ver zonden zijn voor de vergaderingen, waarin tot sta tutenwijziging is besloten. We hoorden 2 personen vari den Langendijk noemen, die als getuigen zul len optreden. BROEK OP LANGENDIJK. De gemeente-secretaris en ontvanger, aan wien onlangs eervol ontslag is verleend, zal, naar we ver namen, nog tot Mei in functie blijven. ZUIDSCHAR W OUDE. Op het adres aan den gemeenteraad, om een in richting voor voorbereidend onderwijs te stichten, wordt druk geteekend. Alle onderteekenaars zouden van harte do totstandkoming ervan toejuichen. BROEK OP LANGENDIJK. Ten bate van de Hongaarsche kinderen zal aldaar een tentoonstelling van fraaie handwerken worden gehouden, vervaardigd door Hongaarsche vrou wen. AARTSWOUD. Bij de gehouden herstemming voor een lid van het kiescollege is gekozen do heer F. Mienis. ZIJPE. Het leveren der schoolbehooften en, leermiddelen voor de vijf O. L. scholen in dezo gemeente, is opge dragen aan den Boekhandol Trapman en Co te Scha.- gon, zijnde de laagste inschrijver, HOOGWOUD. Onze plaatsgenoot, de hoer M. A. Bos Pz. in de Kcrkelaan alhier, behaalde te Amsterdam het di ploma voor Coupeur (afd. heeronconfectie). E ENIGENBURG, Zondag LI. had weer eon muziekuitvoering plaats in de Ned. Herv. Kerk to Eenigenburg, waarvoor ovenals vorige malen, groote belangstelling bestond. Di timaal had een kwartet uit DttTkshorn, bestaande uit do heeron P. Biesboer, le tenor, T. O. Warde naar, 'Ie bas, S. van der Oord, 2e tenor en A. J. Ve'ter, 2e bas, belangeloos zijn melderwerking toege zegd. Mej. Mario Dam, de bekwame organisto van do Ned. Ilerv^Kork te Diikshorn, begeleidde de nos. met orgel. Mevr. R. Schoorl-Tecnsma, uit Eenigenburg, bracht wederom enkele zangnummers ten gehoore. begeleid door baar zuster mej. D. Teonsma. Ook de heer K. Kalf Jr. uit Eenigenburg vergastte! ons fluitspel, begeleid door zijn broeder den heer van OLIVER WADSLET, vertaald door DICKY WAFELBAKKER. 16. „Als ik jou was. zou ik mijn woorden maar oen letje wegen. Kijk maar naar je eigen familie," toen grof. Fane werd bloedrood. Het was. nooit bij hem opgekomen, dat iemand uit zijn nieuwe omgeving ook iets van hun verleden zou kunnen weten..» Fane zwoeg echter, inwendig razend. De man werd weggebracht en Fane begon de prijzen uit te reiken. Bevend van woede kwam hij na enkele minuten in do kamer. „Ik zal dat dronken beest leeren om me te boleedigen," bulderde hij. Hij liet onmiddellijk don hoofdtuinman komqp „Ik heb dien dronken Carr ontslagen," vertelde hij Toni na het eten. Hij kan nu ergens anders oen baantje probeeren te krijgen." Toni 6chrok. „Maar Fane do man is pas een jaar gotrouwd en zijn vrouw heeft kort gojoden een kindjo gekregen." „Voor mijn part had se er twaalf," antwoordde! Fane ruw. ,,Ik bon niet van plan om me door mijn ondergeschikten te laten boleedigen." 's Avonds kwam juffrouw Manner Toni vertellen, dat er oen jonge vrouw was om haar te spreken. „Het is Carrts vrouw," voegde ze er aan toe. Toni liet do vrouw in juffrouw; Manneris kamer brengen en ging naar benedoh. Het vrouwtje stohd bedeesd, bij de deur, was niet op een steel durven gaan zitten. Ze liep onmiddellijk op Toni of. „Het is over mijn man. juffrouw" begon zo haperend. „Uw broer hooft; nem ontslagen... Ik weet heel goed, dat hij gedronken had, maar het gebeurt werkelijk haast nooit Als hij brutaal is geweest heeft lui het "housch niet zoo bedoeld. Werkelijk juffrouw als iemand dronken is, weet-ie niet, wat h\j zegt, heusch niet" Toni wist op dat moment niet, of ze glimlachen of huilen moest om dezo verklaring van iets, wat ze haar halve jeugd zelf om haar hoon had meege maakt. „Ik zal probeeren. wat ik voor U doen kan," zei zo vriendelijk. „Wüt even wachten P" Ze liep naar boven om Fane te zoeken. Hij waa in hom alle vlugheid beletta -De inhoud van dien blik ken borstrok bleek te bestaan uit gedistilleerd en li keur, weke dranken ook werden gevonden in de achtergelaten bussen, tot een gezamenlijke hoeveel heid van bijna 50 liter, die in beklag werden geno men. DE REGEERING EN DE WERKLOOSHEIDSKAS- 8EN. Do Haagsohe redacteur van de Rotterdammer schrijft onder meer: Roods meer dan eens moest fraude geconstateerd worden bij bestuurders en leden van werkloozen- kassen. Daar hierbij rijksgeld betrokken is, kan nie mand strenge controle afkeuren. Reods goruilmon tijd wordt in regeeringskringon ernstig overwogen, op welko wijze do rijksbijdrage aan weridoozenk&ssen „veilig gesteld" kan worden, De moeilijklheden zijn vooral daarin gelegen, dat de ze bijdragen, zijn zij eenmaal toegekend, tot do be zittingen der organisatie (welke de kas in 't loven risp), bohooren. Het Ls gebeurd dat het Rijk de toegekende bijdrage moost uitkeeren aan crediteuren der organisatie on dan zelf als crediteur met do- andere op één lijn gestold we.rd. Dit is niet in den baak. Do (rijksbijdrage dient uitsluitend om workloozen te steunen en mag niet aangewend worden om tekorten (b.v. door fraude ontstaan) te dekken. De fdtuatio wordt dan zoo, dat ooncientieuz© besturen ook omdat de regeering veel te weinig in de hoogo administratiekosten bij draagt - zuchten onder de moeilijkheden, en dat luchthartige of fraude-plegende bestuurders het Rijk eon strop bezorgen. Do rogeoring heeft daarom overwogen, de werk lozenkassen als zelfstandige instituten, dus losge maakt van de bondskassen te doen functionneeron, maar de commissie van adVies schijnt deze oplossing niet aanbevelenswaardig te achten. Daar een ander middel nog niet gevonden is, ziet men vooralsnog geen anderen uitweg, dan 'het Rijk door zeer strenge controle tegen verliezen te vrij waren. Het bezwaar blijft echter dat goedwillende besturen feitelijk onder curateele staan terwijl ,het niet afdoende helpt tegen de uitzonderingen, die niet bang voor fraude zijn. EEN GERAAMTE. Bij het graafwerk voor de nieuwe uitbreiding van de fabriek De Betuwe te Tiel, is gisteren in den boomgaard tegenover'de bestaande fabriek, onder een doornen haag op betrekkelijk geringe diepte een geraamte gevonden, vermoedelijk van een (man in do kracht van zijn leven. Men schat, dat het 40 a 50 Jaar in den grond gelegen heeft. OUD-MINISTER KOLKMAN, f In den ouderdom van bijna 71 jaar is te 's Graven- hage overleden mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Door zijn heengaan verliest do R. K. Staatspartij een 'haTer meest vooraanstaande figuren en ons land in het algemeen een goed vaderlander. Mr. Kolkman werd don 9den Maart 1853 te Dor drecht geboren. HAREN-KNIPPERS TE ROTTERDAM. Gisteren heeft een machinist, wonende Bergsche- laan, aangifte gedaan dat zijn 13-jarig dochtertje gisteravond op den Spoorsingel is vaatgegropon door twee onbekende mannen, welke bet meisje een dook over de oogen trokken, een prop in den mond hiel den, waarop zij 'haar in een huis binnenbrachten. Hier knipte men haar een stuk van het haar af, waarop men haar weer vrij liet. GEBRUIK EN VERONTREINIGING SLOOTWATER IN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de Ge meentebesturen in die provincie in overweging go- geven in de politieverordening eene veribodsbepalng op te nemen omtrent het gebruiken van slootwater •bij bet winnen, bereiden en bewaren) van voedings middelen on voor het reinigen van vaatwerk en ge reedschappen, bestemd om daarbij te worden gebe zigd. Do invoering van zoodanige verbodsbepaling voor zoover nog niet geschied en de gestrenge handhaving daarvan is, naar de overtuiging van Ged1. Staten dringend noodzakelijk te achten. Een aan zienlijk deel der bevolking is zicb nog niet bewust, tot welke ongewenschte gevolgen het gebruik van I slootwater bij het winnen, enz. van voedingsmidde len en bij bet reinigen van vaatwerk kan leiden, niet slechts voor de gezondheid van hen, die gebruik van I hot slootwater maken, en hunne gezinnen,-doch ook voor de vele andoren, die, zooals de afnemers van melk, de voedingsmiddelen tot zich nemen, welke op ©enigerlei wijze door de zich in bet water bevinden de nadeelige bstanddeelen besmet kunnen zijn Het is bekend, dat de kiemen van verschillende besmettelijke ziekten, vooral typhus, bij het voorkó men van ziektegevallen ter plaatse, gemakkelijk in het water terecht komen en zulks vooral in die ge meenten waar nog privaten op de slooten loozen. Deze kiemen besmetten vervolgens de voedingsmid delen, bij welker bereiding of vervoer het onreine water, zij hel indirect, beeft dienst gedaan, bijv. door i dat daarmede het vaatwerk tot bereiding of vervoer der voedingsmiddelen gebruikt, met het water was afgespoeld. Het is noodig, dat do overheid tusschenbeide treedt, opaat de volksgezondheid niet bij' voortduring worde imgevaar gebracht door het optreden van de genen, die uit onwetendheid of onverschilligheid voortgaan van het slootwater een zoo ongewenscht gebruik te maken. Ingrijpen ten deze kan het beste door de gemeentebesturen geschieden, weikei de plaatselijke omstandigheden kunnen beoordeelen en in staat zijn aan de naleving van verbodsbepalingen de hand, te houden. Uit den aard der zaak kan dit ingrijpen vooral daar met kracht geschieden, waar ander water voor alle bewoners gemakkelijk beschikbaar is, in de e :r- ste plaats in de gemeenten, waar een waterleiding aanwezig is. Ged. Staten meenen er bij do gemeentebesturen op to moeten aandringen het bélang van deze aangele genheid ernstig te overwegen, de vaststelling van een verbodsbepaling als bovenbedoeld uit te lokken (indien deze nog niet bestaat) en op de' naleving van de reeds bestaande of nog in te voeren verbodsbepa ling. nauwlettend' toe to zien. Ter vermijding, dat de gemeentelijke verbodsbe paling zich begeeft op het terrein door artikel 15 der Warenwet 1919 „Stbl." 581 aan de Kroon voorbehou den, zou deze bepaling aldus geredigeerd kunnen worden. „Voor zoover door de Kroon ten aanzien van alle of bepaalde waren geon eischen zijn. gesteld op grond van artikel 15, 1ste lid sub b, der Warenwet 1919 „Stbl." o. 581, ie het verboden vaart- of slootwater of in het algemeen water, dat door Burgemeester en Wethouders onzuiver of besmet is verklaard, te ga- bruiken, bij het finnen, bereiden of bewaren van voedingsmiddelen en voor het reinigen van vaatwerk en gereedschappen, bestemd om daarbij te worden gebruikt. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagon of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden." Uit den aard der zaak bestaat, zelfs indien eene verbodsbepaliög als bovenvermeld is in het leven ge roepen en op de naleving nauwlettend wordt toege zien. nimmer de zekerheid dat inderdaad' van het vaart- en slootwater niet een onhygiënisch gebruik wordt gemaakt. Daarom ve*rdient het aanbeveling te vens de besmetting en verontreiniging van het water zooveel mogelijk te voorkomen. Daartoe ware in de gemeenten, waar nog privaten op water loozen, ernstig te overwegen, of niet met dit stelsel kan worden gebroken en in, de bouwver ordening voor alle woningen eene andere wijze van loozing kan worden voorgeschreven. Men stelle zich wel voor oogen, dat de besmetting van het water en hier is alweder voornamelijk te donken aan be smetting met typhus- en andere bacillen eèn ern stig gevaar oplevert ook voor de bewoners van an dere gemeenten, gelegen aan waterwegen, die met do biljartkamer. „Fane", vroog ze zachtjes. „Zou jo het nog niet eens één keer met Carr willen probeeren r' „Je weet mijn besluit en ik verkies er niet op terug te komen." „Ztfn vrouw* is hier ze is nog büna een kind en. zo ziot er zóo zwak uit. Fane, probeer het nog eens met hem Herinner je_ je niet... voegde ze er heel zacht aan toe. Herinnor je je niet, .hoe wij vroeger geleden hebben, toen we honger had den?" Woedend wendde hij zich tot haar. „Ik geloof waarachtig, dat ie het heerlijk vindt, telkens over dien beroerden tijd te praten. Wat een wonder, dat jij dan je beet komt doen voor'n dronkelap. Wacht maar even: ik zal zelf naar die vrouw gaan en haar vertellen, hoe ik over haar man denk." Toni hield hem tegen. Er was op dat oogenblik een gevaarlijke uit drukking in haar groote om borkleurige oogen. „Dat zul je niet, versta je me." „Ga opzij. Bemoei je niet met dingen, die je niet aangaan." .Luister. Als jij naar haar toe gaat, zweer ik je dat ik do Desangos en al je overige vrienden alles over ons vroegero leven zal vertollen. Ik verzeker jo, dat ik het onmiddellijk doen zal. Jo zult dit arme vrouwtje haar leven niet verwoesten, omdat haar man je in oen dronken bui boloodiga heeft Als je me niet onmiddellijk je eererwoord geeft dat je het nog eens met Carr zult probeeren, doe ik dadelijk, wat ik je gezegd heb." Fane deed een paar stappen achteruit, maar hij zag lijklfleiurig* van woede. „Duivelin, vooruit dan, ik aal hem nog een kansje geven. „Hu haalde even diep adem en ér kwam een valsohe uitdrukking in zijn gezicht. „Ik dank den hemel in elk geval dat jij tenminste gauw uit Engeland verdwijnen zult" loni staarde hem aan. „Uit Engeland weg F", herhaalde ze. „Ja. Tante Hetty en ik hebben besloten, dat je voor een jaar naar Noord Duitschland zult gaan." „Het is niet waar," zei Toni. Het kon toen niet bestaan, dat ze haar weg zouden sturen dat zc Robert nooit meer zou kunnen zien. „Je weet heel goed, dat het wel waar is," herhaal de Fane treiterend. „Het zal uitstekend voor je zijn. want dan zul je meteen niet meer in de gele genheid zijn je te bemoeien met zaken, die je kat besmette water in verbinding staan. Is In de gemeente de loozing van privaten op sloo ten niet toegelaten of wordt zoodanige loozing voor de toekomst verboden, dan zou daarnaast in de Poli tieverordening eon verbod zijn op te nemen cm stof fen, welke het water verontreinigen of voor de /ge zondheid schadelijk zijn te achten, te laten loepen of te werpen in wateren of goten. Ged. Staten zullen het. op prijs stellen voor 1 Mei as. te vernemen, welk gevolg aan dit schrijven zal j zijn gegeven. Indien bepalingen als bovenbedoeld in de gemeente reeds bestaan, zullen Ged. Staten gaarne in het kort worden ingelicht omtrent de in do practijk daaraan gegeven toepassing, HET ZEVENDE LEERJAAR. Het bestuur der Veroen. van Nedorl. Gemeen ten, heeft zich met een adres .tot de Tweede 'Kamer gericht, waarin wordt opgemerkt: dat de gemeenten zichv oor do invoering van hot zevende leerjjaar* veelal aanzienlijke kosten getroost hebben voor bouw on inrichting van de vereischte schoollokalen, liet adres vraagt overweging van een regeling, met toepassing van het Engelscho stelsel der „adoptivo actswaarbij een wet niet van kracht wordt, dan na een daartoe strekkend besluit van, den Raad en zou voor die gemeenten, waar thans eon zevende leerjaar is ingevoerd "de mogelijkheid geopend willen zien, dat zij dosgrewenscht konden besluiten, zij het onder goedkeuring van Ged. Sta ten, aat voor hun gebied de zevenjarige leerver plichting gehandhaafd bleef. Voorts zegt het adres, dat bij opheffing der leerverplichting verscheidene kinderen op 12-jarigen leeftijd de school zullen ver laten en doelloos rondloopen tot ze het 14e jaar hebben bereikt en aan den arbeid rr\o^en gaan. De gezinnen zullen dan voorzieningen moeteh treffen voor dergelijke kinderen. De maatregel van net opschuiven van het school begin op het 7e jaar zal, zegt, het adres, eerafc .in 1931 effect graan sorteeren, a. i. het jaar waarin de kinderen, die eerst in 1925 ter school gaan zul len. mm zes klassen zullen hebben doorloopen. Andere opmerkingen uit het adres zijn, dat som mige kinderqp op 6V2-jarigen leeftijd tot de school toegelaten kunnen worden en dat het eventueélé plan bij het bepalen van het aantal onderwijzers, alleen rekening te houden met werkelijk leerplich tige kinderen, ernstige bedenkingen zou ontmoe ten. Voorts meent het adres, dat door ouders niet kan worden verhinderd hun kinderen na afloop der leerverplichting nog één of twee jaren de sohool te doen bezoeken,t ook met het oog op kinderen, die, doordat ze zijn blijven zitten, op school zijn, na den leerplichtigen leeftijd te hebben oversohre- den. De gemeente zou de taak. die kinderen onderwijs te doen geven, van het Kijk moeten overnemen. Adressanten zouden de regeling zoo gewijzigd wil len zien, dat bij de berekening van het aantal leer krachten in aanmerking zullen komen, de werke lijk schoolgaande kinderen in de oerste zes leerjaren Met betrekking tot de 'Nijvearheidsondorwijswet vraagt het adres een overgangsmaatregel opdat iedere school zal weten, waaraan ze, in betrekking* tot de subsidiebepalingen toe is en dat niet de fatale maatregel worde vastgesteld, dat in 't geheel geen subsidie uit *8 Rijks kas wordt genoten, in dien de omstandigheden niet toelaten 70 pet. sub? sidie toe te kennen. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 19 Februari 1924. F. Mattemiaokr te Uitgeest (ged.) diefstal, 5 m. gev. C. Dekker, Limmen, hervatting van onderzoek gor last. D. Commandeur, Alkmaar*, -hervatting van onder zoek gelast. G. v. Stipriaan, Haringbuizen, gem. Barsingerhorn, het opzettelijk en wederrechtelijk doodschieten van andermans hond, f 10 of 10 d.h. OUDE NIEDORP. Naar wij vernemen, beeft do hoor J. Mijts zQil boe renwoning met bijibehooTend weiland, groot ruim i» H.A, onderhands verkocht aan den heer G. Ursem te Hoogwoud. BILJARTEN. De uitslag van den biljartwedstrijd, uitgeschreven door de Biljartvereeniging Hollands Noorder Kwar tier. heden Dinsdag gehouden in het lokaal van den 'heer G. A de Wit te het Zand, is: le prijs de heer Joih. Veerman te Aartswoud, 2e prijs Jb. Lange te Winkel, 3e prijs W. Kootman to WTnkel, 4e prijs C. Constant te Burgervlotbrug,; de serieprijs werd ge wonnen door den heer L. Zuidscherwoud© to Petten, De prijzen werd door den voorzitter, den heer Jn. Broer, met een hartelijk woord uitgereikt, memoree- rende hoe de edele biljartsport een groote vlucht heeft genomen, tevens zijn dank uitbrengende voor de correcte handeling van onzen arbiter, den heer v. Bodegravon. LANGENDIJK. In een gisteravond gehouden gecombineerde be stuursvergadering van de besturen uit de af deeling Bond van Ned. Onderwijzers, de Langendijker Be- stuurdersbond en de beide afdoelingen van de S.D.A.P. is een comité ge vorm d; bestaande uit acht leden, met het doel om een actie op touw te zetten tegen de onderwüsverslechteringen. De actie zal gevoerd worden volgens de lijnen, door het Lande- jk comité aangegeven. Het dag. bestuur bestaat uit de boeren K. Vol- niet aangaan." Toni draaide zich zonder verder oen woord te zeggen om en liep de kamer uit Toen ze op de gang kwam, leunae ze met het haar hoofd togen aon koudien njuur aan en sloot de oogen. Het kon toch niet mogelük zijn, dat ze haar nu weer weg zouden sturen. En morgen zouden ze naar stad teruggaan en zou ze Robert weer terugzien. En nu nu zouden ze haar zoover willen wegsturen^ dat ze hem nooit meer zou kunnen ontmoeten. Temidden van haar groot verdriet, dacht ze eens klaps aan het vrouwtje, dat angstig beneden wacht te. Ze liep naar beneden. „Het is in orde," zei ze tot haar. „Sir Fane zal het nog eens met je man probeeren." Het vrouwtQe barstte in tranen van blij'dschap uit. „.Stïl maar", zei Toni vrienidiélijik. „De huishoudster zal je wat ite eten brengen, want je izult zeker den heelen (dag niets gebruikt hebben van zenuwen. Goe denavond." Ze vloog naar de schrijftafel, waaraan haar tante zat en ging naast 'haar «taan. „Waarom wilt u me weer wegsturen?" vroeg ze kortaf. Lady Saumarez keek haar van uit de "hoogte aan. „Omdat dït het beste voor je is", antwoordde ze tna ecnig wachten. Plotseling viel Toni naast haar op de knieën. „Tante Hetty, laat u me tenminste dezen winter nog in Enge/land blijven. Ik beloof U, dat ik «mijn uiterste best zal doen om <u niet te hinderen, Ik "zal u met alles helpenalles doen, wat U wflt, als U me maar dn Engeand Iaat bijven. Doet U "het, toe...." Zo keek haar angstig, vragend aan en de groote oogen waren vol tranen. 1 „Mijn beste kind, er valt niets meer aan te veran deren, want alles is a'1 reeds definitief geregeld. Bo vendien, zul je toch zelf moeten toegeven, dat Je mij bitter weinig zou kunnen helpen. Fane heeft voorts du rond over je manieren geklaagd en je doet ook niet in het minst je best om die te veranderen. Als je nog een jaar in Duitschland bent, zal dit je werkelijk heel veel goed doen." Toen kwam Tonfs drift los. „Het is niet fair", barstte ze uit, „Farie hoeft allee ik niets. Efn toch hield oom Charies veel meer van mijda n van Fane dat weet ik en Idat heeft hij mij ook geoogd. Ik heb evenveel recht om te leven als Fane. Ik wil ook ge lukkig zijn, hoort U. Toen ik op do kloosterschool wm, mocht ik met de vacantie nooit overkomen, al leen omdat U het niet wilde, terwijl oom Charles me graag thuis had gehad. U rtuurde me weer naar het pensionaat in Parijs, zoo gauw als U maar kon. Zelfs groote tranen kwamen er in haar oogen toen j oom Charies ziek was, heeft U het me niet eens ge- schreven en toen - daarna toen werd ik naar die afschuwelijke school in Bristol gestuurd en schreef t U bovendien nog aan de directrice alles over ons vroo j gore levenNa dien tijd1 was het er niet meer om uit te houdenhet was een hel, maar ik heb U dat nooit geschreven, omdat U zich er toch niets van aan- getrokken- zou hebben.... Het kan me niets schelen, of U nu woedend ia omdat ik al icüe dingen gezegd j hebM Lady Saumarez was opgestaan. „Wil je nu onmid- j del1! ijk naar je -kamer gaan?" zei ze. Toni ging echter nog niet. „Dus U blijft bij; Uw plan, om me wieer weg te sturen?" „Hoewel ik de goeide oude damo naar ,wie je gaan zou, ten zeerste beklaag, zal het toch gebeuren. Maar ik -kan je nu al wél vertellen, dat ik haar van alles op de hoogte zaH stellen." „O, U bedoelt, dat U haar ook een heel verhaal over onze jeugd zult doen.dat vader en moeder altijd' dronken waren en dat vader mijn moeder vermoordde.haar van de trappen afgooide. En...- zeker ook die geschiedenis,' toen .ik een kind nog wasvan 'dien iman, die me in' Regerntétreet aan sprak Plotseling werd de deur geopend en kwam Fane binnen." „Je zruster gedraagt zich als oen krankzinnige, zei Lady Saumarez woedend. „Wat is er nu weer aait de hand .maft jou?" vroeg hij aan Toni. Toni nam echter niet de minste notitie van hem, maar richtte zich weer tot Lady Saumarez. JEn U is ook nog .min, hoort U me en gierig. U, die alles van oom Charies heeft, gunt me nog niet. eens een kléin beetje geld voor mezelf." Toen zweeg ze en ze 'keek beiden, haar tante en Fane rustig aan.... Ze zag er heel klein en tenger uit en ze voeTde zich wanhopig verlaten.... Het was haar. alsof ze tegen t een ijzeren muur had gevochten, waartegen haar klei- f ne, zwakke krachten niet bestand waren. Bij de deur wendde zij zich om cn keek beiden nog eens recht in de oogen. Toen zei zo heldor en luid.: Jk zM gelukkig wortlenniettegenstaande alles wat U trachten zult me in! den weg te leggen." Wordi vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2