Alftitm Diens- Fa D. VAN LEIJEN RADIO. BATO Rijwielen. en uitsluitend prima kwaliteiten. Zaterdag 23 Februari 1924. 67ste Jaargang. No. 7389. Uitgevers N.V, v.h. TRAPMAN Co„ Schagen •EERSTE BLAD. Binnenlan&scb Nieuws. (W. fl. HAGEN). NIEUWE NIEDORP. Hoewel de prijzen sterk slijgen voor de oude prijs Manufacturen, Bedden, Dekens, Meubelen, Karpetten, Gordijnen Zeilen, enz. CUHDIETEN. DE LANGE&DE IU0RAAZ, Alkmaar H. Willemse, A. en J. PRINS, Heerenstraat 38 Schagen. Gemengd Nieuws. SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder-, dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- .tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. I Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna. POSTREKÈNINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. TWEEDE INVENTARISATIE VAN STAPEL-PRO- DUCTEN. Do fcweode inventarisatie van stapel-producten van de bij den Noord-Hollandschen Bond van Vei lingen aangesloten Vereenigingen, gehoudeïiitop lo .jjiri jd., gaf aan. dat nog aanwezig zijn: v'. ns roode kool, 318 wagons gelo kool, 1009 Deei^sche witte kool, 107l/i wagon uien en lOöVa wagon peen, totaal 2163 wagons. Bij de eerste inventarisatie, gehouden op 3 Janu ari j.1. waren nog aanwezig: 1564Vs wagon roode kool, 844 wagons gele kool. 20521/* wagon Deensche witte kool, 203 wagonê uien en 173 wagons peen, totaal 4837 wagons. De voorraad is dus in dat tijdsverschil verminderd met totaal 2674 wagons en wel met 94lVa wagon roode kool,526 wagons gele kool, 1043V2 wagon Deen sche witte, 95Vs wagon uien en 67Va wagon peen. Blijft de' afname m verhouding doorgaan, als in bovengenoemd tijdsverloop, dan zal over ongeveer 4 ,a 5 ftvekon de voorraad zijn geruimd. ELECTRISCHE STROOM VOOR WIERINGER. WAARD. I.)e kabel voor de Wieringerwaard, tot electnti- catie van die gemeente, 'zal beginnen bij de Witte Paal te Schagen, daarna gaat hij met een kruising on der den spoorweg door. Waar 't einde zal zijn, iB nog niet vastgesteld. Met het oog op oen eventaieele electrificatie van de Zuiderzeewerken, zal hij 'wel licht doorloopen tot de Zuiderzee. KOLHORN. De kermis te Kolhorn, die tot heden op de eerste 3 dagen der tweede week van September werd gehouden, is verlaat. Voortaan zal aie kermis ge houden worden op de eerste 3 dagen en de der de volle week der maand September. AARTSWOUD. i Tr Door eenige leden der Ned. Herv. Kerk alhier, zün bij het bestuur aanmerkingen ingediend op de rekening 1923. NIEUWE NIEDORP. De heer P. Roosloot alhier is herbenoemd als Ker- keraadslid bij de Doopsgez. gemeente. NIEUWE NIEDORP. Wij. vernemen, dat binnenkort op een Nutsavond alhier zal optréden de heer J. Sluis, muziekleeraar te Amsterdam, met een drietal zijner kunstvrienden, niet wie hij een kwartet heef.t gevormd. Dat belooft een mooie avond. MOERBEEK. - Op dfen laatsten Nutsavond in dit seizoen, die bij af- wijzigheid van den voorzitter, deni heer K. v. d. Oord, wegen9 ongesteldheid werd geopen^ door den vice-voorzitter, den heer D. Appel, was hot weer druk en gezellig met en lange reeks van bijdragen, die door verschillende dames en heeren werden ten beste gegeven, nadafde lezing op verdienstelijke wij ze vervuld was geworden door mej. C. de Graaf-Wit met het voorlezen eener Sint Nicolaasverteiling van W. Mets T., getiteld „De Visschersfout". Het aantal stukjes, dat na de boeiende lezing ten tooneele werd gebracht, het eene al aardiger dan het andere,' liep ver over hot dozijn. Met een opgewekt tot weerziens sloot voorzitter deze laatste bijeenkomst van dit win terseizoen. DE NO ORDER MAKKTBOND. Volgens den door bovengenoemden bond gehouden Fcbruari-inventaris der nog aanwezige stapelpro ducten, bleek nog te verhandelen te zijn: roode kool 301 waggons; gele kool 97 waggons; Deensche witte kool 590 waggons; uien 43 waggons en peen 50 wag ens. Totaal zijn in het verstreken deel der wintcr- campagne ruim 800 waggons kool van hier de wereld ingezonden. ZIJPE. Politie. Verloren een portemonnaie met inhoud. Ter Ge meen te-secretarie te Zjjpe worden inlichtingen ge vraagd BREEZAND. Donderdagavond 21 Februari hield de Nutsvereeni ging „Vriendenkring" een gezellige bijeenkomst met dames. verkoopen wij nog steeds ANNO 1804. De voorzitter, de heer A. Raap, heet de aanwezigen welkom, en spreekt den wensch uit, dat de leden voortaan wat vroeger zullen komen, opdat men vroe ger beginnen kant dan in den laatsten tijd het geval is. De secretaris, de heer J. Petter, leest vervolgens de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, met dank voor de accurate weergave. Mej. Slot houdt daarop de lezing, getiteld „In een achterbuurt", en heeft daarmee een hoogst aandach tig gehoor: Insgelijks is dit .het geval mot de ver plichte bijdrage van mej. BlaauboeivVader, die daar voor gekozen had „Zwakkelingen". Toen word door de damesl B1 aauboer-VaderBorst- Nieuwland, Wiggors-Van IJzendoorn en do heeren J. Wiggers en H. Petter opgevoerd „Hannes wordt ingekwartierd", door J. J. Rentmeester, eer. stukje waarmee zij; een onbedaarlijk lachsucces oogstten. Na een pauze werd door mej. Borst-Hoogschager gezongen: „Texelsch Buurpraatje", hetgeen haar een daverend applaus bezorgde. Zij werd gevolgd door mej. Blaaüboer-Vader met „Schoonmaken asjeblieft!" juffr. Borst-Tljsen met „Huwelijksdroomen", mej. A. Slot met „Do mannen van thans", mej. P. van Duin, met „Vaders Keuze" en den heer J. Wiggers met „Juffrouw Kalker" en „Ja en toenn, welke voor drachten allemaal veel bijval verwierven. De voor zitter sloot daarop de bijeenkomst met een woord van dank aan allen, die tot het genoegen van den avond hadden medegewerkt, waarbij do pianist, de heer D. Zon, niet werd vergeten. VAN EWIJCKSLUIS, Donderdag kwamen alhier omtrent 50 werkmen- schen van heide en ver aan, om op Vrijdag de door de vorst stopgezette werkzaamheden weder voort te zetten. Het is te wensch en, dat het vriezen nu maar een einde heeft, genomen, want veel arbeiders wach ten op het Zuiderzeewerk. VAN EWIJCKSLUIS, Woensdag werd ten huize van den heer Keuris we derom een Nutsavond gehouden met damea De zaal was van voor tot achter geheel gevuld. Er was, wederom een rijk programma. Door het too- neelclubje werd een tooneelstukje gegeven, terwij] door de leden der zangvereeniging ook een tooneel- stukje werd ten beste gegeven, gevolgd door een paar kamerstukjes en wat voordrachten, van de hoe ren J. Wiggrs eni Pool van 'Kolhorn. Het geheel was een genotvolle avond. VAN EWIJCKSLUIS, Door de gymnastiekvereniging D.O.'K.E.V. werd Woensdagavond een vergadering gehouden ten hui ze van den heer W. Waiboer, in de nieuwe zaal. Op deze vergadering werd besloten, om de oefeningen, welke totdusver in de zaal van den beor Keuris werden gehouden, in het vervolg bij den heer Wai boer te doen plaatshebben. WIERINGERWAARD. Vergadering van de Fovereeniging, op Donderdag- werden genomen, om deze in de daarvoor bestemde bladen te doen opnemen. Voorzitter meent, dat er reeds over gesproken is om vanwege de vereeniging een toestel te koopen opdat- de controleur stamboekhouder zich dan zou be kwamen de photo's op te nemén. De heer Jb. Kaan Kz. is van oordeel, dat de fok kers dit na onderling overleg beter met elkander kunnen doen. Na nog eenige discussie wordt besloten dlat ieder die dit wenscht, zelf de photo's zal laten maken. Ten slotte zegt voorzitter, dat we weer aan den vooravond staan om oen overeenkomst te treffen' met Barsingerhorn wat betreft de bloed'paring Maximi liaan—Constantijn. De heer Jb. Jimmink stelt zijn stier niet meer beschikbaar doch de heer Jm. Büaau- boer, die een jongeren Costantijn heeft, is wel be reid. Hij wil genoemden stier verkoopen voor f2000, of een garant dekgeld van f 1000. Bij verkoop zon het Stamboek misschien Oen gedeelte bijdragen. De ver dere kosten komen dan voor de vereeniging. De heeren Kaan en Co. willen Maximiliaan 16 ook wel verkoopen, of den jongen stier beschikbaar stel len tegen een dekgeld van f25 en een beperkt aan tal. De heer Groneman meent, dat het stamboek zich op een gevaarlijk pad gaat begeven, wanneer ze nu ook stieren begint te koopen. De heer Jb. Kaan licht toe, dat het op hun weg ligt om op deze manier de fok kerij te helpen bevorderen. De heer R. Kaan wil zich wel neerleggen bij het oordeel der commissie wat betreft de keuze der koeien, doch overigens kunnen we geen besluit ne men, wanneer we niet weten de conditiën van den eigenaar van Maximiliaan. Wat moet de stier kos ten. wat draagt het stamboek bij, wat kost het ons? Verder zal het ge wenscht zijn, indien de zaak voor elkander komt, dat alle led'en een afschrift krijgen van alle bepalingen van het contract. Na nog eenige discussie wordt eene commissie, be staande irit de heeren P. D. Schenk, R. Kaan, J. Schenk Kz. met D. Kaan als plaatsvervanger be noemd, die met Barsingerhorn zal trachten tot over eenstemming te okmen. In beginsel zijn allen vóór de combinatie. Met een woord van dhnk voor de prettige bespre kingen wordt de vergadering gesloten. over de noodzakelijkheid van godsdienstonderwijs op de scholen. Alle drie sprekers waren er van overtuigd dat dit onderricht in deze dagen onmisbaar was, maar, daar men de kinderen niet lastig kan vallen met de gefchillen van de verschillende godsdiensten onderling, zat er niets anders op, dan dat elk kind onderwezen werd in-het kerkelijk geloof zijner ouders. Hei gewenschte van het godsdienstonderwijs word voorai gezocht in de basis die het geeft voor het ze delijk handelen der menschen. „Wij maken ons on gerust over de toekomst van Amerika", zeido aarts bisschop Hayes, „en het is jammer, dat zoo vele scho len en universiteiten tegenwoordig -hun deuren geslo ten houden voor het Aangezicht van God." De rech ter Alfred Talley, een roomsch katholiek, achtte den roep van Amerika „thans het meest anarchistische land ter wereld te zijn" volkomen gerechtvaardigd. Hij opperde het plan, dat de draadlooze telegraiie, die nu algemeen verspreid is in Amerika, in dienst zou worden gesteld van niet-sectarisch godsdienston derwijs. ONTVANGTOESTELLEN en Onderdeden uil voorraad leverbaar. Vraagl prijsopgaaf van gchecle Inslallalle. Aanbevelend, SCHAGEN, MOLENSTRAAT C 12. WIERINGERWAARD. De heer H. L. had Donderdag geen voordeeligen dag. Zijn werkman zou als gewoonlijk de melk per paard en rijtuig naar de fabriek brengen, doch even voor aankomst bij de fabriek liep het lemoen van den wagen, waarmee het "paard aan den haal. ging. De wagen nam een verkeerde wending en kwam met de bussen met melk op en door het ijs terecht. Ook de voerman kon er niet spoedig genoeg afspringen en moest zich een flink nat pak getroosten. De dek sels waren gced op de bussen, zoodat de melk be houden is gebleven. A.N.W.B. Aangesteld vanwege den A.N.W.B.: tot Bondsmotorhersteller en Bondsgaragehouder de heer K. W. Plevier te Schagen; tot Bondsbenzinedepothouder de heer A Thomasz te Callantsoog. BELASTINGVERLAGING. *B. en W. van Alkmaar stellen voor het aantal op- middag, onder leiding van den heer P. Schenk Dz.,centen op den hoofdsom der Vermogensbelasting van in het lokaal van den heer A Schouten. Aanwezig 12 100 tot 50. leden. Na opening worden door den heer A Kees man de notulen voorgelezen, welke onveranderd EEN KIND ONDER DE TRAM. Donderdagmiddag is in de Andreas Bonnstraat te worden vastgesteld. Een 2-tal mededeelingen worden j Amsterdam een schoolgaand meisje, toen zij nabij gedaan. j het gemeentelijk badhuis, de tramrails wilde over- Volgt verslag van de financieele commissie, de steken, door een motorwagen van lijn '6 gegTepen. heeren P. Saai en C. Strijker. Laatstgenoemde deelt Het kind kwam met het hoofd onder een der wielen mede, dat de rekening in orde is bevonden- en advi- terecht, waardoor het vreeselijk werd verminkt. Een seert tot goedkeuring. i voorbijganger droeg het" kind, dat onmiddellijk dood De penningmeester deelt mede. dat de ontvangsten was, naar het badhuis, waar binnen enkele minuten hebben bedragen f 1676.25; de uitgaven f 1681.57, al- een dokter met een auto van den gem. geneeskun-ii- zoo een nadeelig saldo ad f5.32. Waar het nadeelig gen dienst aanwezig was. Eenige onderwijzers van 3aldo vorig jaar ongeveer f 100 was, kan deze uit- de in de nabijheid liggende Boerhaveschool, kwa^ komst gunstig woeden genoemd. Aan premie is ont- men in de veronderstelling, dat het kind in hun klas vangen f120, voor dieren die verkocht zijn voorthuisbehoorde, in het badhuis kijken, doch konden meer dan f500. f 'tengevolge van de vreeselijke verminking het lijkje De heer Saai mérkt op, dat de controleur tegen niet herkennen, ziekte is verzekerd bij „West-Friesland en tegen on-l Een later bericht meldt dat het verongelukte gevallen bij de „Landbouw Onderlinge" en vraagt of/moisje de zesjarige Dientje Vrolik is. Zij was met het niet voordeelicf<r Is bii ëén vp-rwifPrrorv 'haar broertje op weg naar school, toen het onge- het niet voordo el igér is bij één te verzekeren. Voorzitter zegt, dat do controleur roods tegen ziek te was verzekerd., toen de verzekering tegen ongeval len er bij is gekomen. Hij! gelooft niet, dat hot op de ze manier zooveel duurder is. De heer Keesman brengt een mooi uitgebreid jaar verslag uit, terwijl de afgevaardigde, de heer D. Kaan een uitvoerig rapport uitbrengt van de gehouden al- gemeene vergadering. Voor dit jaar wordt de heer D. Kaan wederom als afgevaardigde gekozen. luk gebeurde. EE GROOT VLIEGTUIG. Te Toulouse zijn proef vluchten gedaan mot oen groot vliegtuig, dat een vlucht heeft van niet min der dan 24 meter. Het gevaarte kan 25 passagier^ en 4000 kilo goederen vervoeren. Drie motoren, van 370 pahrdekrachten ieder, zorgen voor do voortbewe ging. De poofnomingen, 'die twintig minuten hebben geduurd, moeten goed geslaagd zijn. KLEUREN VAN SINAASAPPELEN. De West schrijft: Men weet, dat de meestal groene kleur der Suri- naamscho sinaasappelen, uit oen handelsoogpunt als een nadeel werd beschouwd. Het oog wil immers ook wat hahben? Welnu, dit bezwaar is thans vol ledig opgelost. Thans hebben wij eenige Surinaam sche sinaasappelen gezien, die door behandeling met ethyleengas oranjegeel gekleurd waren. In navolging van hetgeen te dien aanzien in Californië geschiedt, heeft dr. Stahel sedert eenigen tijd proeven ge nomen, die met den besten uitslag bekroond zijn. De behandeling is zeer eenvoudig en zoo goed koop, dat de toepassing geen bezwaar kan opleveren. Zij zal geen halven cent per kist kosten. PENSIOEN VOOR MOEDERS. In het Lagerhuis is gisteravond de aandacht ge vestigd op het vraagstuk dor pensioenen voor moe aers bij een motie waarin wordt aangedrongen op het betalen van pensioenen aan alle weduwen met kinderen of moeders wier kostwinners invalide zijn geworden tot een bedrag, dat hoog genoeg is voor de opvoeding en het onderhoud van de kinderen. Zulke pensioenen moeten door den staat worden verleend en bestuurd door commissies die met de armenwet niets hebben uit te staan. Snowden, de kanselier van de schatkist, verklaarde dat de regeering een onder zoek naar het vraagstuk had ingesteld en als resul taat hoopt de rogeering in staat to zijn te geschikter tijd en zonder onnoodige vertraging do bijzonderhe den ter beschikking te hebben van een practisch systeem. Showden verklaarde dat hij zeer teleurgesteld zou zijn, zelfs indien de regeering geen lang leven bo schoren zou zijn,-wanneeT zij niet in staat zou blij ken aan de beste van haar maatregelen ook dezen maatregel van rechtvaardigheid toe to voegen, zoo als thans wordt voorgesteld. Als kanselier van de schatikst moest hij echter aandacht schenken aan de financieele zijde van het voorstel. Hij wees erop, dat men niet te doen had met een concreet voorstel belichaamd in een wet van het parlement, maar met een motie, die het principe aangeeft en den cisch stelt. Daarmee gaat de regeering volkomen accoord. Hij stond echter stil bij de moeilijkheid van de positie, die hij bekleedt als kanselier van de schat kist en vestigde de aandacht op de uitgaven, waartoe do regeering reeds genoodzaakt is door de vermeer derde uitgaven in verband met zekere plannen voor sociale hervormingen en verbeteringen. Hij hoop^ in den loop van tijd de financieele moeilijkheden 'te overwinnen, die thans nog in den weg staan. DOOD IS IE. Paul Francois Chales Floury, een burger van Pa rijs, die als infanterist bij het leger heeft gediend, heeft na 7 jaar zijn pogingen gestaakt om de mili taire administratie ervan te-doen overtuigen, dat hij nog loeft. De man zal nu maar in zijn dood berusten. In 1916 waö Floury met enkele dagen verlof tehuis toen bij zijn ouders een dienstschrijven werd ontvan gen, dat hun zoon was gcsnouveld. Floury schroef onmiddellijk terug, dat er een ver gissing moest zijn begaan, voegde zich na zijn ver-* lof bij zijn regiment en diende tot do demobilisatie. Eenigen, tijd later ontving hij oen schrijven aan hemzelf gadrosseerd, waarin zijn diensttijd en dood werd vermeld. Persoonlijk bracht hij deze dienststuk- ken, terug, teneinde de ambtenaren ,te overtuigen, dat hij nog leefde. Het .hielp niet. Hij' moest zich dan maar als dood beschouwen. Het vorig jaar werd Floury verrast met 'n uitnoodiging naar de „Invali- dos" .te koipen, om een militaire medaille, posthuum HEVIGE STORMEN. m PP Hevige stormen woedden gisteren boven de Ooste- aan hem verleend, in ontvangst te nemen. Hij ging lijke Staten van Amerika. Het treinverkeer werd op- zelf do medaille halen, maar nog geloefde men niet, gehouden en. vele telegrafische verbindingen werden dat hij leefde, want een maand later ontving hij het De beschrijvingsbrief geeft geen aanleiding tot be- verbroken. De straten van New York zijn schier on- verzoek tegenwoordig te zijn bij de opgraving van spreking. Alleen wordt op voorstel van den heer begaanbaar tengevolge van den sneeuw modder, die zijn eigen lijk, dat naar het nationaal kerkhof te Daan Kaan met algemeene stemmen besloten voor duimen dik ligt. Veertienduizend arbeiders zijn be- Bar le-Duc zou worden overgebracht. De vierde ont- een lid van het bestuur aan te bevelen, den heer W. zig de dTukke punten van verkeer begaanbaar te kenning van zijn dood had evenmin resultaat, want Jimmink Hz. Overigens krijgt afgevaardigde vrij maken. Alle kantoren sloten gisteren een uur vroe- enkele dagen daarna werd hemzelf gevraagd, op te maandaat. ger om het personeel gelegenheid te geven op tijd geven, welken godsdienst hij beleed en welke spreuk Bij de rondvraag wil de heer Groneman, hoewel zijn woningen te kunnen bereiken. of inscriptie hij op zijn grafsteen wilde hebben, meer een algemeen belang dan voor de vereeniging, GODSDIENSTONDERRICHT VOOR KINDEREN". Thans hpeft hij voor de laatste maal een brief ge- toch gaarne even wijzen op het gunstige verloop der Het moge Amerika misschien gelukken aldus zonden, 'welke door verscheidene leden van zijn fa- tongblaar zonder afmaken. Wanneer het afmakings- schrijft de correspondent van de D. Tel. te New-York milie onderteekend is. systeem nog aan de orde was geweest, zou dat wel aan dat blad de verschillende rassen en volken als oorzaak genoomd geworden zijn. Do heer Jb. tot een eenheid te vereenigen, maar hef zal er voor DE KINDERBESCHERMING IN ENGELAND. Kaan voegt hier nog aan toe, dal hij een lezing van eors' neg niet in slagen die eenheid ook te brengen Het Hoogerhuis heeft gisteren de wenschelijkheid den heer Hoefnagel in zijn bezit heeft, waarbij open- in de verschillende wijze, waarop de Amerikanen in besproken om de wet betreffende de wreedheid tegen lijk wordt verklaard, dat gebleken is. dat nog geen godsdienstige zaken denken en voelen. Dezer ^agen kinderen te wijzigen. enkel middel afdoende heeft geholpen. is er te New York in de gTOote balzaal van het Wal Lord Lambourne stelde voor, dat zU, die zich aan De heer Groneman heeft het afmaken altijdnog dorf-Astnria Hotel een bijeenkomst gehouden, waar mishandeling van kinderen schuldig maken, zullen gruwelijker gevonden dan de ziekte op ach zelf. ongeveer c-lWO onderwijzers aan openbare scholen te worden gebrandmerkt in den letterlijken zin des De heer J. Schenk zou gaarne zien, dat in de New-York aanwezig waren en waar 'n Protasatntsch, woords, opdat zij overal zullen worden herkend. Ook maand verschillende photo'e van

Schager Courant | 1924 | | pagina 1