Alfiutti Nieiis- Aiurtmtie- Luünillil Louis Bouwmeester 'Dekens moet men nat ophangen De droogmaking der Zuiderzee ELR8TI BLAD. Bixmeniandsch Nieuws» komt NIET Yrijdag 29 Febr. maar Zaterdag 1 Maart. Dinsdag 26 Februari 1924. S E HA 67ste Jaargang. No. 7390. It blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- ig en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ntiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UlliieversN.V, v.h. TRAPMAN Co., Schsoen POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs por 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regols f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN n do daaruit voortvloeiende gevolgen voor de vis- Bherij ln het algemeen en voor die te Van Ewijck- sluis in het bijzonder. Een blijkbaar vergeten kant van het vraagstuk. Door K. KEURIS Azn. Vervolg. Bn het Noordelijk deel van het af te sluiten ge- jed. dat in werkelijkheid het Zuidelijk gedeelte .e Waddenzee is. zal na de afsluiting de vis- cheri.1 op alikruiken, oesters en walken Cal dezo rie soorten schelpdieren zijn gezochte nandels- rtikeien, welke voornamelijk naar Engeland, frankrijk, en België worden uitgevoerd) tot het «rieden gaan behooren. Hetzelfde zal het geval ijnmetde mossed visscherij (zoowel voor consumptie Is voor mest of eendenvoer) en de visscherij op leesterren (een gezocht bemesting-s-artikel). Deze cheip- en schaaldieren vinden n.L hunne versprei- tin g- voor het meerendeel in water met oen zout gehalte van 1530 por mille. In water met lager zout fehalte worden ze niet aangetroffen. Het leggen 'an desn afsluitdijk zal dus al spoedig den dood liervan ten gevolge hebben. Ja, zelfs reeds lang foor den dijk is voltooid, zal het zoutgehalte reeds soozeer zijn afgenomen, dat van uitoefening van leze vormen van visscherij ten Zuiden van den dijk ïagenoeg geen sprake meer zal zijn. Alleen in de lirecte omgeving van het nog openliggende gedeelte oestaat daarop nog eenige kans. Uit deze opsomming blijkt dus wel, dat met uit zondering van de spieringvisscherij, waarvan nog moeilijk iets met zekerheid valt te zeggen, alle jandere takken van visscherij, welke van belang kun nen worden geacht door de afsluiting der Zuiderzee of geheel óf voor een zeer groot aeel ten doode zullen zijn gedoemd. Wil er dus nog van visscherij ,in het afgesloten gedeelte sprake zijn, dan zullen nieuwe vischsoorten vanuit rivieren en binnenwa teren moeten worden aangevoerd of eigener bewe- ging moeten optrekken. 'Geschiedt noch het een, och het ander, dan zal de visohstand, vergeleken bij den tegenwoordigen toestand, vrijwel tot nu) worden gereduceerd en zullen de vreugdekreten over de totstandkoming van de afsluiting worden geaccompagneerd door het luiden van den doods klok over het Z ui derzee-vissch erij bedrij f Wij hebben straks reeds betoogd, dat dit voor de betrokken visschers niet alleen, zal beteekenen het ontbreken van het tot heden gebezigde middel van bestaan, maar dat daarmee ook het d&arvoor benoodigde bedrijfskapitaal volkomen waardeloos zal worden. Niemand toch, zal het in het hoofd krij gen, om zich netwerk aan te schaffen, dat niet meer zal kunnen worden gebruikt voor hot doel, waarvoor het is gereed gemaakt. Een enkel vaar tuig zal misschien nog iets opbrengen, doch door het overgroot» aanbod zal de prijs, daarvoor ont vangen, niet in vergelijking kunnen worden ge bracht, met het bedrag, dat het als onderdeel vatf het bedrijf voor deai betrokken visscher vertegen woordigde. Bovendien houde men in het oog, dat de visscher als regel zijn vaartuig laat aanpassen aan het bedrijf, dat hij er mee wenscht uit te oefe nen. Bij den bouw wordt daarmee terdege rekening gohouden. Vervalt nu zulk een bedrijf, dan is de practische waarde van het vaartuig direct reeds aanzienlijk gedaald, omdat het voor andere vormen van visscherij moeilijk te gebruiken valt. Vooral bij de Zuiderzee-visscherij worden ettelijke vaartuigen aangetroffen, die slechts voor speciale doeleinden -kunnen worden gebezigd. De Zuiderzee-visschersbevolMng weet dus, dat er ™°r k0n een tnd zal aanbreken, dat zij in let terlijken zoowel als in figuurlijken zin, aan den .dijk zullen staan. Wat staat hun dan te wachten? Aanpassing aan andere vischmethoden zal slechts aan een zeer klein gedeelte uitkomst kunnen bie den en waar dit nog wordt beproefd, zal het in eDü geval gepaard gaan met groote uitgaven voor nieuw te maken vischtuigen, daar de tot heden ge bezigde py den nieuwen vorm van visscherij .niet zullen zyn te gebruiken. Zich in een ander vak be kwamen, is slechts mogelijk voor de jongeren, hoe wel ook dezen er weer eenige jaren mee achteruit zullen worden gebracht. Maar de ouderen, wat moet jdaarmee gebeuren? Wanneer zij zich, uitgestooten ;mt hun vroeger bedrijf, voor andere werkzaam heden zullen gaan aanmelden, zullen zy, totaal onge schoold als zy daarin zijn, de laats ten zijn, die daar- •voor worden aangenomen, terwijl zij, bij afloop der werkzaaniheden, altijd weer de eersten zullen zijn, loie genust kunnen worden. Het was noodig, dat er een regeling werd gevon- iden, waarbij do directe schade voor de vissohers jnaar billijkheid zou worden bepaald en tevens werd tegemoet gekomen aan de indirecte schade, welke :zy hierdoor nog lange jaren zouden ondervinden. Zeker, diezelfde visschers zouden liever in het vak zijn gebleven, dat zij altijd hadden uitgeoefend, trotseeronde weer en wind, zooals ook hunne vaders en grootvaders dat steeds hadden gedaan, zooals 5L5 i°° aan kunne kinderen weer hadden ge leerd, als vrye menschen, die, al naar hunne gods dienstige gezindheid, slechts God of Natuur als meester wensehen te erkennen, maar als er nu {S. j zoovele andere belangen waren die F 1<^r0°87naking eischten, dan mochten ■jLvfi er niet langer tegen verzetten en zouden zij tevreden moeten stellen met eene gerechtvaar- JhfiTde tegemoetkoming, waarbij ook in hunne be- langen zou worden voorzien. d,viLi?',Vr-c*u"Me tegenstand der visschers tegen de a nen werfl dan ook oogegeven en 1 0,y) £ezek 111 eene actie voor een billyke schade- oosstelhng. Maar dit was, gezien do vele belangen, 5°<?r droogmaking zouden worden ge- verwacht0 °°K W minste, dat mocht worden Eh werkelijk had het voor een oogenblik allen De zuivere Fijne LUX vlokjes welke in een oog-wenk een overvloedig schuim geven, zijn de beste vrienden van een deken. Zet een deken te weeken in een LUX- sop en hang ze nat op dan zullen zij even zacht en luchtig blijven als nieuw. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNUGHT en TWtNK. schijn, dat aan dezen wensch op rechtvaardig^ wijze tegemoet zou worden gekomen. De instelling van den Zuiderzee-raad? waaruit ook een sub-com missie werd gevormd, die ten doel had, na te gaan, welke nadeelen voor de Zuiderzee-visscherij aan droogmaking zouden zijn verbonden, de verschil lende gegevens in een rapport te verzamelen en daarbij hare conclusiën te geven, welke de regeering bij een eventueel samen te stellen regeling tot richt snoer zouden kunnen dienen, wekte verteouwen bij de visschers en gaf hun de hoop, dat de Regeering ook voor hunne belangen een open oog had. Dit vertrouwen werd gesterkt, toen genoemde Commissie op verschillende visschersplaatsen zit tingen hield, waarbij de visschers in de gelegenheid werden gesteld hunne wensehen en grieven nader toe te lichten. Evenals men dit altyd bij dergelijke gelegenheden waarneemt, werd er ook hier door enkelen wel eens overdreven, doch het gros der visschers, die gehoord werden, bleef op den bodem der werkelijkheid^ en stelden de zaken .voor, zooals deze waren. De hier neergeschreven meening schéén ook door de Commissie te worden gedeeld, wanneer men thans mag afgaan op verschillende uitlatin gen van leden der bedoelde Commissie. Behalve de regeling der schadeloosstelling voor de oudere visschers, stelde de Regeering ook in uitzicht, dat voor de kinderen der visschers, die bij gewonen gang van zaken in de visscherij zouden zyn opgenomen en voor diegenen, die hierin reeds opgenomen waren, de mogelijkheid zou worden opengesteld, tot het bezoeken van een of andere vakschool op kosten van den Staat, waarbij dan tevens rekening zou worden gehouden met cte als gevolg hiervan door het gezin gederfde inkom sten, (b.v. wanneer de vader-Bchipper inplaats^ van zijn zoon een andere tydelnke werkkracht in dienst zou moeten nemen, om het bedrijf gaande te kun nen houden.) Dat dit niet een uit de lucht gegrepen veronderstelling is. moge blijken uit het feit, dat op verschillende plaatsen rond de Zuiderzee reeds meerdere visscherskinderen aan dergelijk buiten gewoon onderwijs hebben deelgenomen, waaarbij ge* rekend werd op vergoeding van kosten door den Staat. Wy weten zelfs, dat een persoon van gezag in Friesland (den naam laten wy hier achterwege) er by verschillende visschers qp heeft aangedron- Sen, dat zy hunne kinderen hiertoe in staat zou- en stellen, omdat men verzekerd kon zijn. dat de Regeering dit voor hare rekening zou nemen. Echter is het te verstaan, dat een regeling, waar bij aan zoo vele en zoo verschijlcnde belangen recht dient te worden gedaan, niet maar in enkele weken voor elkaar zou kunnen worden gebracht. De visschers, die meenden, dat thans ooi: hunne belangen door de Regeering werden gediend, wachtten in berusting af,t hoe de schaderegeling der Regeering er uit zou zien. Nog een weinig go- duld dus, spoedig zou men het nu wel weten! En men wachtte maandenWant de Commis sie bleek héél wat tyd noodig te hebben, om haar rapport inzake de aan de visschers en nevenbedry- von te verleenen schadevergoedingen of concessies, etc. te verwerken en overal die regelingen te vin den, welke op bepaalde gevallen van toepassing dienden te worden gebracht. En men wachtte een jaarWant eindelijk was toch de Commissie met haar rapport gereed geko men en nadat dit door den Zuiderzeeraad was goedgekeurd, was het aan den Minister verzonden, opdat deze er kennis van zou kunnen nemen. En men wachtte meerdere jaren.1 Want cb» Minister, die naast deze kwestie nog zooveel andere zaken had te regelen, kon natuurlyk niet maar in een vloek en een zucht het omvangrijke rapport bestudeeren, doch diende eerst de voorgestelde re gelingen van alle kanten goed onder de oogen te tien, of hier of daar geen onbillijkheden ten aan zien van de eene categorie tegenover de andere bleken te zijn ingeslopen. En de visschers wachttenwachtten nog maalsen wachten thans nog steeds!! En inmiddels werd het Amsteldiep tot 4Vi Meter onder den waterlijn afgedamd, werden te Den Oever op Wieringen de verschillende voorbereiden de werken voltooid, werd eveneens een aanvang gemaakt met verschillende voorbereidende werk zaamheden te Van Ewijcksluis en De Kooij, ja, zelfs werd reed aangevangen met den afsluitdijk Van Ewijcksluis—Wieringen, met de afdamming Van hek Amsteldiep dus. Met de uitvoering van dit laatste werk wordt ech ter aan de Zuiderzee-visscherij de eerste direct voelbare slag toegebracht. Want het Amsteldiep is een der toevoerkanalen, waardoor de visch uit Noord- of Waddenzee naar de Zuiderzee trekt, of omgekeerd. Zeker, er blijven ook tusschen Den Oever op het Oosteinde van het eiland Wieringen en de Friesche kust nog meerdere stroomgeulen. over, die voorloopig nog enkele jaren de verbinding tusschen Zuiderzee en Waddenzeo zullen uitmaken, maar de afsluiting t van het Amsteldiep zal toch voor de Zuiderzee-visscherij in het algemeen reeds duidelijk voelbaar zijn. En zeker wel het meest voor die visschers, die wonen op dat gedeelte der kusb lijn, waar de stroom, welke thans nog door het Amsteldiep loopt, zich nu nog rechtstreeks doet gelden, doch die, nadat deze afsluiting tot stand zal zijn gekomen, daarvan slechts weinig meer zullen merken. Het zullen dus de visschers van de Noord- Hollandsche kustlijn, vanaf Van Ewijcksluis tot on geveer by Medemblik en de visschers van Haukcs en Westerland op Wieringen zyn, die het eerst en het meest door ueze afdamming zullen worden ge troffen. Want verschillende van de daar uitgeoefen de vormen van visscherij hangen óf met den stroom door hot Amsteldiep, óf met het zoutgehalte vap het water, dat tengevolge van dien stroom, dage lijks van uit de Noordzee wordt op peil gehouden, samen. Het is zeer wel mogelijk, dat in den eigen lijken kom dor Zuiderzee ait jaar nog weinig zal worden gemerkt van de belemmering die de afdam ming van het Amsteldiep zal veroorzaken, hoewol óók de mogelijkheid bestaat, dat de haring- en ansjovis-visschery er nadeelig door zullen worden beïnvloed. Met zekerheid valt dienaangaande niets te zeggen, omdat niet vooruit kan worden voor zien, hoe vroeg of hoe laat de eigenlijke „trek" van deze vischsoorten dit jaar zal plaats hebbed en in hoe ver gevorderd stadium het hierbedoeldq werk op dat oogenblik zal verkeeren. Wordt vervolgd. Reclames. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Fosteris Maag- pillen werken rechtstreeks op de lever, wekken ae vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke wer king oer ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Fostor's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vjjftig vorsuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. WARMEN HUIZEN. Naar wij vernemen, zal met ingang van 9 Maart a.s. de malariabestrijding in dit distriot geëindigd zijn. W ARMENHUIZEN. Op de lijst van eigenaars en houders van paarden in deze gemeente, welke gedurende de maand Fe bruari ter inzage ligt ten gemeentehuize, komen 57 namen voor. liet totaal aantal voor een eventueels keuring in aanmerking komende paarden, bedraagt 75. OUDESLUIS. Naar wij vernemen, heeft Mej. G. van der MeU- len, welke alhier reeds langer dan 20 jaren als onderwijzeres werkzaam is, dezer dagen officieel berioht ontvangen uit 's-Gravenhage, dat zij op de lijst van benoembaar ondenvijzeres ie geplaatst bij het openbaar lager onderwijs aldaar. OUDESLUIS. Zaterdagavond had .alhier de tweede en tevens voor dit seizoen laatste, buitengewone vergadering plaats van de sociëteit burgerkring", in lokaal- Sluis. Evenals dé eerste bijeenkomst was de op komst heel goed. Nadat door voorzitter do bijeenkomst waa ge opend, werd begonnen aan oon nogal uitgebreid programma, bestaande uit zang, voordrachten en eau tooneelstukje. Zoowel- het een als het ander werd goed weergegeven en viel zeer in don smaak der aanwezigen. Éen dankbaar applaus was hier van zeker wel het beste bewijs. Het was dan ook ruim middernacht, toen voorzit,tor de; vergadering1 sloot, onder dankzegging aan allen die hadden bij gedragen tot het welslagen van dezen avond. Daar na had nog een verrassing plaats, waaraan eenige Srijzen waren verbonden. Alle nog aanwezigen ae- en hieraan mede en 't verwekte veel hilariteit en hield do bezoekers nog langen tyd bijeen. Van deze bijeenkomst kan dan ook worden gezegd, dat zij weer uitstekend is geslaagd. ZIE ADVERTENTIH. OUDESLUIS. Hoewel hier nog geen enkele woning aan de hoofdbuis van de waterleiding is aangesloten, wordt er toch al druk water afgetapt en wel ten behoeve van de in dienst zy'nde machines by de Zuiderzee werken aan de Van Ewijcksluis. Twee daarvoor in gerichte vaartuigen met een inhoud van 80 en 50 kub. Meter, komen hier wekelijks om gevuld te worden, hetgeen geschiedt in de-éroote sluis, waar bij juist een öindkraan is aangebracht. Voor deze werd dit water gehaald uit den Helder. OUDKARSPEL. Vrijdagavond had een ouderavond plaats, welke door verschillende oudere bezocht was. De projectie lantaarn bewees weer goede diensten. Er werden voor de kinderen der 4 klassen sprookjes vertoond, nader toegelicht door het onderwijzend personeel. De kinderen werden verder onthaald op een kopje chocolade. Het was een aardige avond voor allen, welke ze- kei heeft meegewerkt tot het doel om de ouders dichter bij het onderwijs en het personeel te bren gen. LANGENDIJK. Bij de te Zuidsch&rwoude gehouden yerkoopmg van tuinbouwland werd als hoogste prijs besteed f98 per snees, als laagste f47.—. LANGENDIJK. Zeer veel is er in de afgeloopen week weer van Langendijk aan groenten vervoerd. Per spoor wer den verzonden 272 wagons van 10.000 K.G. en nog ongeveer 800 ton per vaartuig. Als men weet, dat de prijzen nog steeds oploopen, tot ongeveer f1600 perr wagon, dan is het duidelijk, dat er zeer veel werdt ontvangen. NOORDSCHARWOUDE. We vernemen, dat ook hier bij een eendenhouder een aantal eenden zijn gestolen. ZAANDAM. De Zaandamsche Winkeliersvereniging heeft het initiatief genomen tot het houden alhier, einde Juni, van een tentooristelling van voortbrengselen van de Zoansche nijverheid. B. en W. hebben bij den ge meenteraad het voorstel gedaan, den Burcht voor dit doel kosteloos af te staan. Aan de tentoonstel ling zal ook een Lunapark worden verbonden.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1