r t Diep in uw huid Raad Schoorl. TWEEDE BLAD. Woensdag 27 Februari 1924. 67ste Jaargang. No. 7391. Vergadering van den Raad op Dinsdag 26 Februari 1924, des morgens 10 uur. Afwezig is de heer Kaag. Voorzitter de heer Van Lienen, wethouder, secreta ris de heer Smits. Voorzitter opent deze eerste vergadering in 1924 en spreekt den wonsch uit dat de besluiten, dit jaar to nomen, zullen zijn in het belang der gemeente. Het spijt spr. dat de burgemeester nog steeds door onge steldheid! afwezig is, maer hiji hoopt, dat wanneer straks het mooio weer aankomt, do burgemeester spoedig weer hersteld in ons midden mag wezen. De notulen worden gelezen, terwijl de hoer Kaag inmiddels ter vergadering verschijnt De notulen worden onder dankzegging goedgekeurd. Van Gezingsverpleging, kring I, is bericht ingeko men, dat bevorderd zal worden, dat do zuster te Schoorldam komt wonen en een tweede schrijven, dat de zuster zich daar reedis heeft gevestigd- De R-K- leesbibliotheek dankt voor de toegestane subsidie. De heer Heringa heeft zijne benoeming tot school arts aangenomen. Ged. Staten hadden enkele opmerkingen over de gemoenitebegrooting 1924, meerondeels van adknini- stratieven aard. Verzocht werd den post jaarwedde ge meente-ontvanger, door den Raad uitgetrokken op f 800, weder terug te brengen op f 900, daar de rege ling dier salarissen is fcan Ged. Staten onder nadere goedkeuring van' de Kroon. De heer Schermer zegt, dat de Raad, toen hij het besluit heeft genomen, deze boodschap verwachtte. Goedgevonden! wordt, den post op f900 terug te brengen. Vani de Pensionhoudersvereeniging is een adres in gekomen waarin gevraagd wordt, of pogingen kun nen worden aangewend .tot aansluiting dezer ge meente aan de gasfabriek van Warmeruhuizeni en zoo i sn$d £fc je tS. Dit is ostsa manie? van Öoem en waa neer de termijn van betaling om ia, ia 'fc beter dat j de administrateur aanraadt, ain de betrekkelijke lichamen officieel uitstel te vragen, j Voorzatter erkent, dat het gevraagd moet worden en wanneer het gevraagd wordt, wordt heel vaak uitstel gegeven. i)e heer Lührs zegt, dat de betrokken persoon be weert, dit niet te nebben geweten. Voorzitter heeft uit het onderhoud met Lijnbach begrepen, dat deze in hoofdzaak viel over de open briefkaart, maar zoo'n kaart krijgt iedereen^ niet alleen Lijnbach. En waar deze kwestie al bijna. 2 jaair geleden is, zou spr. het daarom voor kennis geving willen aannemen. De neer Lührs wenscht van den raad uitspraak dat de heer Schoone niet zoo dwingend mag optre den, maar tegen die verbruikers zeggen, den offi- cieelen weg te bewandelen. Do heer Duin had verwacht, dat de raad meege gaan was met het advies van B. en W, en de eleo^ triciteitscommissio of desnoods de zaak in comité te behandelen. In dat geval zoud He zaak kunnen worden toegelicht en zou kunnen blijken, dat het voor Lijnbach en voor Schoone niet zoo aangenaam is. Spr. gelooft dat nu de heer Lijnbach het in der minne wil schikken, het beter is er niet verder over te praten. De heer Lührs zegt, dat wanneer wordt voorge steld iets voor kennisgeving aan te nemen, hot voor hem nog geen aanleiding is er niet op in te gaan. Nu spr. de zaak voldoende heeft begrepen, kan hij er wel aeooord mee gaan. De heer Schermer wil de wenschelijkheid uit spreken, dat met wat meer taot wordt opgetreden, wanneer de menschen toon en te willen betalen, maar ze kunnen niet. De heer Duin zegt. dat in die gevallen zoo lang mogelijk uitstel wordt gegeven. De heer Schenner hoopt, dat het niet meer go beurt, dat de winkeliers op deze wijze 'hun schuld moeten betalen als nu mee de sigaren is gebeurd. Spr. vindt dat geen goede handelwijze. De heer Kaag zegt, dat in dien geest ook doch B. en W. en de olectrioiteitsoommissie is gespro ken,- dat het niet meer gebeurt. Goedgevonden wordt, net schrijven van. den heei Lijnbach voor kennisgeving^aan te nemen. Door het raadslid Lührs is vergunning gevraagd een interpellatie te houden over net onderhoud der wegen en het omkappen van plantsoenhout. Goedgevonden wordt dat na de behandeling der agenda de interpellatie wordt gehouden. Meegedeeld wo.-dt dat het uitdiepen van de z.g. Damsloot is opgedragen aan den heer Kuiper te Schoorldam voor f325, de hegrootingspost was f334. B. en W. hebben opdracht gegeven tot verbetering van het schoolplein, het wordt uitgebreid doordat er een gedeelte van den tuin bijkomt. De kosten zul- j bindt Akkeris .Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heerlijk wrijfmiddel, zet het zijn verzachtende zuiverend en genezende wer king voort tot kwaal overwonnen is. Door ieder - - gebruiker gelezen bij brand- en sny wonden, win- 25 zitplaatsen bepaalde, terhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. mogelijk lantaarns bij te plaatsen. Voorzitter wijst er op, dat reeds vroeger pogingen zijn gedaan, maar dat er geen aansluitingen genoeg len ongeveer f 150 bedragen, werden toegezegd. Het lijkt B. en W. nu beter dat Mevrouw Heringa dringt op spoed aan, omdat de| het publiek er zelf wat meer werk van maakt, ala onderwijzer er wat last mee heeft in verband met aansluiting gewenscht wordt. ihet spelen der kinderen. De heer Schermer oordeelt hot ook noodig dat nu j Do heer Bijl wijst op d'e slechte weersgesteldheid het particulier initiatief er werk van maakt. Spr.'dezen winter om het werk te doen en ook moest' weet nog heel goed hoe troosteloos de gasdirecteureerst toestemming van den onderwijzer worden ver bij «zijn. rondgang was en misschien' gaat het met aan- kregen om een gedeblte tuin te mogen gebruiken, sluiting beter als het bestuur van de vereeniging! Deze mededeelingen worden voor, kennisgeving zich er voor spant Het lijkt spr. geen volmaakten aangenomen. toestand dan wanneer men voorzien is van gas, elee-1 B. en W. deelen verder mee dat in de volgende itrisoh en waterleiding. Zonder afbreuk te doen aan vergadering aanhangig zal worden gemaakt de na- de gasfabriek van; Warmenhuizen vraagt spr. zich afdere vaststelling van de bouw- en woningverorde- of wij ons alleen zullen bepalen tot die fabriek, nu ning, die thans door de Gezondheidscommissie is de fabriek van Alkmaar tot aan onze grens gas le-geadviseerd. vert. Spr. acht het goed' dat er eenige concurrentie is. Ten opzichte van de door den heer Lührs gestolde Meegedeeld tfordt nog. dat het adres der Pension- vraag, wordt meegedeeld dat de .gemeentegenees- houdersvereeniging bedoelt, (fat d'e Raad zich bereid heer een instructie heeft en bij de.raadsstukken is verklaart tot medewerking, wanneer de burgerij de gevoegd, behoefte aan gas gevoelt. De heer Bijl meent, dat de Raad niet zal tegenwer ken, als er maar deelnemers zijn. Do heer Duin zegt oolc, dat de Raad' getoond1 heeft van goeden wille te zijn, alé men dan maar beslagen ten ijs komt. v De heer Schermer constateert dus dat de Raad blijft bij zijn oude 'besluit, dus voor aansluiting is. Aldus is de toezegging. Door den lijn werk er van het G.E.B. wordt Toet het oog op uitbreiding van de werkzaamheden, met- in gang van 1 Januari 1924 een salarisverbooging ge vraagd van f 200 en anders een gratificatie. B. en W. en de meerderheid van d;e electriciteits- commissie stellen' voor, adressant voor 1924 een gra tificatie te verleenen van. f 100. De heer Kaag wil, dat die Raad zich1 uitspreekt over de vraag van adressant, dat is salarisverhoo ging. De heer Duin zegt, dat de meerderheidf de electri- citeitscommissie van oordeel was, dat in- dezen tijd enz. van een film van de gemeente Schoorl vanaf salarisverhooging niet gewenscht was ten spr. ge-Camperduin tot Aagtdorp, welke film voor reclame looft niet dat de lijnwerker het op 't oogenblik zoo onzer gemeente zal worden vertoond in scholen enz. druk heeft. Bn waar hij ook tevreden is met een- gra- j De heer Schermer licht het adres van de Tuin- tificatie. vonden wij een gratificatie beter. Nu vraagt bouwvereeniging nader toe, wijst op het groote nut de lijnwerker, maar als zijn salaris wordt verhoogd,; de kunstmeststoffen te doen onderzoeken. De ver- zulleni ook administrateur en meteropneraer komen, eeniging wil zelf in de kosten bijdragen, de personen De heer Kaag is van oordeel, dat toch. iecfor salaris voor wie J eer Lührs wil van deze instructie, nu we heb ben een schoolarts, wel meer weten. Mevrouw Heringa meent dat die instructie niets te maken heeft met de betrekking van schoolarts. De heer Lührs zal tijdens de pauze d'e instructie doorlezen en wil het recht hebben, als er iets in is, daarop nader terug te komen. Opgemerkt wordt dat een ieder dat recht heeft en goedgevonden wordt dat de heer Lührs desge- wenscht nader op de instructie terugkomt. Van de Tuinbouwvereeniging is ingekomen, nog niet door B. en W. behandeld, een adres waarin gevraagd wordt om een gemeentelijke subsidie van f 40 voor onderzoek van kunstmeststoffen. Het is de bedoeling een 10-tal monsters aan het Proefstation te Maastricht te doen onderzoeken. -Een tweede adres, dat ook nog niet door B. en W. behandeld is, is van dte Pensionhoudersvereeni- ging, waarin gevraagd wordt om f100 subsidie als bijdrage in de kosten van het maken en vertoonen op zichzelf beoordeeld moet worden. Voorzitter vind£ eengratificatie ook beter, want dan kan men volgend jaar weer zien. Vermindering van salaris daarentegen is^ altijd een moeilijke zaak. bpr. wijst er pp dat vorig maal do stratencmakejr gel jjk salans als de lijnwerker wilde hebben en nu vraagt de lijnwerker weer. I>e heer Schermer acht de gratificatiën, uit den booze en die dienen alleen gegeven te worden, wan neer er bijzonder werk is gedaan. Is dat niet het ge val, doch acht men hot salaris niet voldoende, dan dient men dat salaris te verhoogen. Toch wil spr. ditmaal voor de gratificatie stemmen, omdat de fitste jaarrekening van het electrisch be drijf nog met kent en we met weten of het bedriji zoo is, dat het salaris verhoogd kan worden. Voorzitter zegt, dat de gratificatie verleend "kan worden met om do meerdere werkzaamheden, maar omdat de levensstandaard nog niet veel goedkooper is. Dat zou volgend jaar anders kunnen wezen. Do heer Kaag wil eerst uitspraak van den Raad OVOT oen salarisverhooging met f 100. De heer Lnhrs meent, dat het dan zuiverder is, het oadorzoek plaats heeft ook en nu vraagt dd vereeniging voor de overige kosten steun i van de gemeente. Voorzitter vindt het beter d'at het adres eerst in j handen gesteld wordt1 van B. en W. Do heer Bijl vindt het onderzoek heel nuttig, maar 1 gevraagd wordt f 40 subsidie, terwijl blijkens mede- j deeling 10 partijen zuilen worden onderzocht en I het onderzoek f5 per partij kost. Spr. lijkt die sub sidieaanvraag dus wel wat hoog. De heer Schermer jegt dat het onderzoek plaats j zal hebben op analyse. De heer Duin wijst er op dat het onderzoek van kleine partijtjes de sop niet waard' is. Worden ook particulieren in de gelegenheid gesteld hun kunst meststoffen te doen onderzoeken? De kosten per monster bedragen f5 tot f6.20 en daarom lijkt ook spr. de verhouding tot de subsidieaanvrage niet goed. De heer Schermer deelt mee dat de niet-leden partijen kunnen doen onderzoeken. De commissie neemt hier en daar een monster om het te laten on derzoeken. Spr. voelt wel dat het adres niet zuiver gesteld is en deelt daarom mee dat bedoeld wordt dat de gemeente tot 50 zou bijdragen van de - UU.U JU U VI<*1J. &U1IC1UU 13, c Of,^11 rui om over het verzoek te stemmen, dat is f 200 sala* kosten van onderzoek van ten hoogste 10 monster- iisverhooging. Met algemeene stemmen wordt op dit verzoek af- wnzend beschikt. Het voorstel-Kaag f100 salarisverhooging, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor ae heeren Bril, Lührs en Kaag. Mot, algemeene stemmen wordt nu besloten den lijnwerker voor 1924 een gratificatie van f 100 te geven. trekkingen. Bij het monstertrekken houdt de ver eeniging de leiding. De heer Duin wil het adres in handen van B. en W. stellen, misschien dat cr dan eerst met de Tuinbouwvereeniging overleg kon worden gepleegd. De heer Kaag oordeelt dat de vereeniging op den verkeerden weg is. Ze moet coöperatief aankoopen en wanneer dan bijv. voor 100 leden 50 baal chili- salpeter wordt aangekocht en die partij wordt onder- li. w. stellen voor, overeenkomstig het voorstel zocht, kost dat f 4 of per baal 8 cent. van de electriciteite-oommissic, om het schrijven De heer Schermer zegt dat een ieder niet voor van den heer Lynbach, vorig maal ingekomen encoöperatie gevoelt. waarrn geklaagd werd over het optreden van deni De heer Kaag gelooft wel dat men het liever van adnmnsti-ateur van het G.E.B., die gedreigd had de gemeente trekt, maar het particulier initiatief mot afsnijding van het net, omdat Lünbaoh niet moet voorop. betaalde en tenslotte voor het verschuldigde bedrag De heer Lührs zegt dat de heer Kaag één artikel sigaren tegen inkoopsprijs wilde hobbon voor noemt, maar er zijn 4 soorten, dus dat zou dan 32 kennisgeving aan te nomen. Noch B. en W., noch cent worden voor den tuinbouwer. Spr. wijst er op de eJoctriciteifcsoommissie, zien in het optreden dat de tuinbouwers heel weinig over hebben voor van den administrateur een onmenschelijk optreden contributie van vak vereeniging en toch is het van en een onderhoud met den heer Lijnbacn geeft wel belang voor de tuinbouwvereeniging dat de kunst- het vertrouwen, dat ook deze de zaak als geëindigd meststoffen worden onderzocht. Gezien het weinige "Mchouwett. dat de tuinbouwer over heeft voor contributie, vindt j u r?.k van oordeel, dat door de klacht spr. de kosten van 32 cent nog te hoog en om een van den heer Lijnbach een positief iets naar voren hetere verstandhouding tusschen gemeente en tuin- 1 werd gebracht en het lijkt spr. toch, dat daarop pen bouwers te krijgen, wil spr wel een gemeentelijke antwoora**noo<lig is en do zaak nu maar niet voor subsidie verstrekken. De methode door den heer kennisgeving kan wordeai aangenomen. Of 't is niet Schermer naar voren gebracht vindt spr. echter niet in j. schriiven stond, of hot is wet goed, want 10 monsters is misschien niet voldoende, gebeurd en dan dient er een ander antwoord te De heer Kaag meent, dat boeren en tuinders wat gjm. Spr. meent dat het, wanneer iemand zoo de bijdrage aan vak -ereeniging enz. betreft, wél ai!?1 L niu °^).8:aat dat de hoor Schoone op deze eens een voorbeeld mogen nemen aan de arbeiders, manier tracht zyn geld te krijgen en zegt# andera £e hebben er niets voor over, maar waarom moet de geatorvtti ia fl1 <fl« nwdedeellng blïjM du*, ctaf Ipt mag. 1 voorzitter doet toezegging .dat ook dit de com missie van uitvoering onder de oogen zal worden gebracht. Voorgesteld -vyordt door B. en W. tot wijziging van de motor- en Tijwi el verordening en wel van artikel 3 en 4. Art. 3 zegt dat het verboden is binnen de bebouw de kom te rijden met vrachtauto's op meer dan 2 wielen, tot een gewicht van meer dan 2000 kilo. Het departement van Binnenlandsche Zaken kon zich daarmee niet vereenigen en 'daarom wordt voor gesteld het artikel te wijzigen door te spreken van motorrijtuigen zwaarder dan 2000 kilo .behalve per- sonenmotorrijtuigen met ten hoogste 25 zitplaatsen. De heer Luhrs vraagt waarom men zich Juist tot 1 zitplaatsen bepaalde. De secretaris meent dat dit verhand houdt met de wegen in de gemeente, wagens met 50 zitplaatsen zijn hier practisch onmogelijk. Do heer Dtfin vindt 25 zitplaats voldoende, er wordt alleen gesproken over zitplaatsen en er zullen ook nog wol 7 8 staanplaatsen zijn. In artikel 4 wordt gesproken over het verleenen van ontheffing van do verbodsbepaling door B. en W., wanneer het betreft vrachtraotorrijtulgen. die met geen grootere snelheid rijden dan 12 K.M., voor zien zijn van luchtbanden enz. Gevraagd wordt dit zóó te wijzigen, dat dit artikel alleen zegt, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen. Goedgevonden. Na de pauze komt §an de orde een voorstel van B. en W. om tot verhooging van de jaarwedde van den gemeente-opzichter over te gaan en wel tot f 1000 per jaar, welke verhooginp gerekend wordt te zijn ingegaan op 1 Januari 1924. De heer Lührs zegt niet tegen dit voorstel te zijn, en altijd gezegd te hebben dat het tegenwoordige salaris te weinig was. Spreker zou echter willen dat B. en W. zorg dragen dat het werk meer in een bepaalde lijn wordt uitgevoerd. Spr. zegt niet dat dit de schuld van den opzichter is, maar spr. zou daar om willen dat do verhouding tusschen B. en W. en opzichter zoo werd dat een vaste lijn met de werken werd gevolgd. Thans worden de plannen matig uitgewerkt en spr. oordeelt het niet goed koop, wanneer nu eens hier een stuk, dan daar weer edn stuk wordt gedaan. Maar deze wijze van werken lit, meent spr., aan B. en W. De heer Duin venvacht dat deze voordracht van B. en W. haar oorzaak vindt in de meening van B. en W., dat de opzichter tekort verdient. Die over tuiging heeft spr. ook en bij hem staat vast dat wanneer de opzichter heeft de capaciteiten die hij als opzichter moet hebben, dan kan hij wel met het voorstel van B. en W. meegaan. Voor een goed op zichter betaalt men niet gauw te veel, wel te kort. Maar spr. zou graag willen dat B. en W. openlijk een uitspraak deden over zijn vraag of de gemeente opzichter berekend is voor zijn taak. Als B. en W. daarop een bevestigend antwoord geven, gaat spr. (volkomen met de voordracht mee en daii voelt hij als raadslid geen verantwoordelijkheid daarvoor. Voorzitter zegt daarop niet zoo direct te kunnen antwoorden. Wij kunnen het best met dezen op zichter doen. Naar onze meening echter is het sa laris onvoldoende, hij moet alle dagen voor de ge meente in 't tuig en dan is het noodig het salaris van f 600 op f 1000 te brengen. De heer Bijl acht de opzichter voor ons ook vol doende. Of hiji het "is volgens de eischen die een groote plaats aan een opzichter stelt, is wat anders en dan zou het salaris ook nog wel eens zooveel moeten wezen en dan was het nog de vraag of zoo iemand met de werkloozen in zee zou gaan. Spr. auTft wel met den tegenwoordigen opzichter door gaan, naar wat spr. in deze 4 maanden van den opzichter bespeurd heeft. De heer Duin zegt dat de gemeente Schoorl noo dig heeft een opzichter die in alle tuigen past. Schoorl is nog niet aan het eind van zijn opbloei en er zal dus nog heel wat van den opzichter ge vergd worden. Als B. en W. meenen dat hij berekend is voor zijn taak, vindt spr. een salaris van f1000 riiet erg. Wel kan men de praatjes van Jan Publiek niet allemaal tellen, maar allicht komt men toch tot de conclusie dat het niet in de goede richting gaat. Er gaat te weinig kracht van hem uit. Als B. en W. echter meenen dat Schoorl het er best mee kan redden, is spr. tevreden gesteld. De heer Kaag meent ook dat er te weinig kracht van hem uitgaat en dat is tot schade van het alge meen belang. Spr. wijst op den nieuwen weg in den polder die van gemeentewege werd gelegd. (Opge merkt werd dat dit door den polder geschiedde), daarbij was zijn houding meer dan laks en de weg is geheel verkeerd gelegd. Dat is nu maar een voor beeld, zoo is er meer en daarom meent spr. dat de opzichter hier niet op zijn plaats is. Voorzitter erkent dat het werk wel eens te veel aan brokken wordt uitgevoerd, maar ook do weers gesteldheid heeft daar schuld aan. Verder heeft de opzichter maar 3 k 4 goede arbeiders, de rest moet je als werkloozen aan het werk zetten, maar er zijn er die amper van de eene plaats naar de andere kunnen komen. Spr. geeft den 'heer Lührs gelijk dat er plekken zijn die afgewerkt dienen te worden. De heer Schermer gaat mot het voorstel van B. en W. mee, omdat de betrekking de volle mensch vraagt. Wanneer een betrekking voldoende betaald wordt, heeft men het recht eischen te stellen. Alle dagen is de opzichter in dienst der gemeente en wanneer hij dan betaald wordt met f600, heeft men als gemeente bitter weinig te zeggen. Spr. meent dat men iemand eerst voldoende moet betalen, dan eerst kan men de noodige eischen stellen. Spr. zou er echter prijs op stellen dat van Essen alle werken d,oet die hij behoort te doen en dat die werken niet aan derden werden opgedragen. De heer Duin vraagt wat de heer Schermer be doelt, als hij dat zei, werden we wat wijzer. De heer Schermer bedoelt dan het maken, leggen en herstellen der wegen. Voorzitter weet niet of de opzichter voor al die werken tijd heeft en de vraag ia ook of hij het kan doen. Daarom hebben B. en W. ket den heer Zuur bier opgedragen. De heer Schermer noemt bedragen van f500 en f 450 en waar de opzichter zegt dat hij het kan doen, is het beter dat hij het doet en dan voor zijn reke ning er hulp voor neemt Voorzitter: Zou je denken dat dit allemaal voor hetzelfde salaris gaat. De heer Schermer wijst' op de instructie, waarin staat dat het kan worden opgedragen wanneer het werken betreft beneden de f2000. De heer Bijl is het met den heer Schermer eens. Als het werk niet door den opzichter kan worden gedaan, kunnen we weer zien. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel om het salaris van den gemeenteopzichter met in gang van 1 Januari 1924 op f 1000 te stellen, aan genomen. Tenslotte komt aan de orde oen voordracht van Voorzitter ziet ook moeilijkheden in het trekkenB. en W. tot wijziging van de verordening, regelen- van een grens en zegt dat dan gewichtsmaterialen de de voorwaarden en het tarief voor de levering noodig zouden zijn. van eleotriciteit in diei* zin, dat de pTijs van den in te Goedgevonden wordt d!e wenk aan de commisgje voeren z.g. dagstroom, over den meter betrokken, van uitvoering mee te deelen. bepaald wordt op 10 cent per K.W.U., terwijl voor De heer Duin was het met den heer Kaag eens den dubbeltariefmeter aan huur door h$t bedrijf f 0 en wijst ook op de gewoonte dat. cadavers van af- per jaar in rekening zal worden gebracht, gekeurd vee zoo maar worden opgeborgen. Spr. noemt De heer Lührs vraagt, of dit voorstel het antwoord als voorbeeld:" le. een koe die gezond maar aan is op de vraag of het 4.arief verlaagd kan worden, kalven dood gaat. en direct in den grond gaat, 2e. Voorzitter zegt dat dit iets aparts is, een regeling een koe die 40 pond vet in had, 3e. nuchtere kal- zonder meters vond ook de heer Memelink een be- veren die bij de geboorte sterven, maar waarvan het zwaar. vleesch niets mankeert. Dat is tegenstrijdig en daar- De heer Schermer heeft reeds vorig maal gezegd door wordt de frauduleuze slachting in de hand dat een wijziging van de tarieven niet gewenscht is, gewerkt. zoolang nog niet bekend is de stand van het bedrijf. De heer Kaag heeft hierover eens met een keu- Nu komt er weer een voordracht met dezelfde strek- ringsvecarts gesproken en deze xxic.-kte op dat er king, terwijl we nog niet kunnen oordeelen hoe de teen enkel kalf in noodslachting kwam en daarom stand van het bedrijf is en daarom acht spr. dit •urde hij wel eens een kalf goed als het normaal voorstel even ontijdig ingediend als het vorige. Spa. gemeente dan vooruitloopen. Als er wat te halen is van de gemeente, zijn ze er als de haaien bij. Spr. is zelf voorzitter van een tuinbouwvereeniging en kent die menschen wel. Mevrouw Heringa vindt ook beter dat het adres om advies in handen van B. en W. wordt .gesteld. Hiertoe wordt dan ook besloten. Dan komt aan de orde de subsidie-aanvrage van de Vereeniging van Pensionhouders voor f100 sub sidie vobr een film. De heer Lührs wijst op het belang de aandacht van de menschen te vestigen op onze gemeente, die heel mooi schijnt te wezen en wil daarom wel op het verzoek ingaan. Ook de heer Schermer beveelt inwilliging van het verzoek ten zeerste aan, een prachtige reclame als er door een film voor onze gemeente gemaakt wordt, en reclame is toch een eerste vereischte voor dat gedeelte der gemeente dat het van de vreemdelingen moet hebben. Spr. wijst op de groote koeten aan het maken» afdraaien enz. van de film verbonden. De heer Bijl weet niet of het voordeel zal geven, maar als ook andere gemeenten filmen doen vertoo nen, wil spr. er wel op ingaan. De heer Schermer wijst op Bergen enz., waar ook veel reclame voor 't vreemdelingenverkeer gemaakt wordt. De heer Duin is wel geen propagandist voor yreem delingenverkeer, maar toch voelt hij het belang van een deel der burgerij, dat het bij het vreemdelingen verkeer heeft, al wordt spr. dan ook voor zwart aangekeken. Toch ziet spr. in een' film niet meer dan in een mooie gids. Schoorl is bekend1 en wie niet wil komen, zal ook door een film niet komen. Spr. ziet niet in, dat er wat bereikt zal worden en hoewel hij erkent, dat het wel in het belang van d!e pensionhou der^ kan wezen, zou spr. het verzoek niet direct wil len behandelen. Die overrompeling acht spr niet goed De heer Schermer zegt, dat de menschen niet van deze raadsvergadering wisten. De heer Duin: Dat komt dan toch niet doordat we zoo'n vroege vergadering hebben. De heer Schermer wijst op het belang steeds de reclame gaande te houden, in bioscopen komen weer andere menschen dan in leeszalen. Wel kan het adres worden aangehouden, maar we kunnen het wel behandelen ook. Als er nog leden zijn, die hun mee ning niet gevestigd hebben, dan moeten we het adres aanhouden. Voorzitter wil het maar aanihoudten, het is ook' in het belang van maar een deel der gemeente. De heer Schermer meent, dat dit altijd aoo is met het geven van1 subsidie. Goedgevonden' wordt ook dit adres aan te houden. Aan de orde wordt' gesteld benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, aftredend de heer J. Kaag. De aanbeveling luidt: 1. J. Kaag, 2. C. Louwe. De heer Kaag wordt benoemd met 5 stemmen, 1 stem op dien heer Louwel en 1 stem blanco. Als lid der commissie van toezicht op het lager on derwijs moet aftreden de heer G. Roozendaal, die niet herkiesbaar is, omdat hij geen schoolgaande kinderen meer heeft. De voordracht luidt: 1. G. Loü- ter, 2. A. Koortena De heer Louter wordt benoemd met 6 stemmen, 1 stem op dén heer Koortens. Goedgevonden wordt voor 1924 een kasgeld leening aan te gaan van f20.000. B. en W. stellen voor, om aan de Vereeniging „Al gemeen Welzijn" ten behoeve van haar bibliotheek een subsidie te geven van f25 voor 1924. Een desbe treffend verzoek was gericht tot B. en W. en daar om stellen B. en W. dit voor. De heer. Bij'l wijst op een abuis dat bij B. en) W. en dén Raad berustte, doordat subsidie is gegeven aan de Openbare Leeszaal te Alkmaar in dte veronder stelling, dat dit ook ten goede kwam aan „Algemeen Welzijn". De Openbare Leeszaal had meermalen om subsidie gevraagd, en toen hebben we gezegd van niet, of zij moest samenwerking zoeken met .Alge meen Welzijn". Het vorig jaar is weer subsidie door de Openbare Leeszaal aangevraagd en toen is er bij geschreven. dat zij samenwerking met .Algemeen Welzijn" had verkregen. Daarom was spr. niet voor dit adres. Do heer Duin voelt voor de vereeniging .Algemeen Welzijn" niets, voor de bibliotheek ia wat anders. Nu ook de andere bibliotheken subsidie krijgen,wil spr. het verzoek toestaan. Mevrouw Heringa wil, nu de R.K. leesbibliotheek subsidie krijgt, ook .Algemeen Welzijn" subsidie go- ven. Spr. wijst er op, dat doze vereeniging niet pro fiteert van de subsidie die aan dte Openbare Leeszaal is verstrekt De heer Duin zegt, dat dan Alkmaar zijn laatste f25 heeft gehad. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Bijl, wordt besloten f25 subsidie te verleenen aan „Algemeen Welzijn." B. en W. stellen voor de bedrijfsbegrooting vast te stellen van den Vleeschkeuringsdienst in den keu- ringskring Schoorl en wel voor 1924, tot een bedrag van f2850 in ontvangst en uitgaaf. De cijfers zijn gebaseerd op den werkelijker toestand! in 1923. De heer Kaag bepleit wijziging in de regeling der keurloonen. Voor koeien bedraagt het keurloon f7, ongeacht het gewicht van de koeien, of ze zijn van 100 kilo of van 350 kilo. Zoo is het ook mot de varkens en spr. acht die regeling onbillijk. Het dient z.i. een beetje naar evenredigheid te worden gere geld, voor zwaar vee verhooging, voor jong vee ver lagen. Do heer Bijl meont dat koeien van 100 kilo ver valt, want dan is het kalf, een opmerking die de heer Kaag beantwoordt met de vraag: Maar wan neer is een koe een kalf. (Gelach.) De heer Bijl zegt dat de grens zoo moeilijk is te trekken voor een regeling als de heer Kaag wil en wijst bijv. op het te betalen fondsgeld. De heer Lührs vraagt of de zwaardere koeien meer arbeid van keuring meebrengen en waar dat niet het geval is, zou het keurloon naar de waarde van net vee kunnen worden bepaald.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5