- Binnenlandsch Nieuws. zegt dat de kosten voor een dubbeltariefmeter f55 kosten en als we er 30 noodlg zijn, wordt dat f 1650. Spr. heeft inlichtingen ingewonnen bij den heer Me melink en het bleek spr. dat diens advies niet van harte was geweest. Hij wilde er eerst niet aan, maar later heeft hij gezegd, er wel mee te kunnen mee gaan. Spr. oordeelt het beter eerst don stand van zaken af te wachten, wellicht moet het geheele ta rief wordon1 horzien, wat na een bestaan van 6 of 8 jaar best mogelijk is. Spreker wijst ook op d'en brief in' de vorige vergadering besproken, waaruit een ander advies sprak. De tijd voor electrische kachels is voorbij en daaromi oordeelt spr. dat we best een paar maan den met tariefwijziging kunnen wachten. Voorzitter zegt dat wanneer de hoer: Memelink zich zoo heeft uitgelaten als de heer Schermer zegt, dan weet spr. niet wat hij er van denken moet. De heer Memelink dacht eerst dat we den dagstroom wil don verlagen en den lichtstroom verhoogen, maar toen wij hem zeiden dat dit niet de bedoeling wa9, toen kon hij direct met ons voorstel meegaan. Spr. d'enkt niet dat hier zooveel dubbel' tariefmeters moe ten worden aangeschaft, zijl die een sperklok hebben, behoeven: ze niet. Do heer Schermer wijst er op dat b.v. Bergen de dubbeltariefmeters heeft afgeschaft. Spr. vindt het beter een paar maanden te wachten. De heer Kaag zegt dat dit een vooruitloopen is op het nieuwe plan omdat, hij dacht dat een nieuw plan te laat zou wezen voor de verwarmingsapparaten'. De tijd voor de electrische kachels is nog niet voor bij. Mevrouw Heringa zegt dat het vaste recht toch zoo blijft. De heer Kaag acht het geen bezwaar dit voorstel aan te nemen zonder bekend! te zijn met de uit komst van het bedrijf in vorig jaar, dit voorstel gaat buiten de winst- en verliesrekening om. Wat het advies van den heer Memelink aan den heer Schermer betreft, spr. heeft van den heer Memelink geen goeden indruk gekregen, die schijnt geeni vast idóe van zulke dingen te hebben, hij: gaat met alle winden mee. De heer Duin meent dat de heer Schermer het voorstel verwart met dat van vorig maal. Toen wa ren er 2 voorstellen ingekomen: 1 van den admi nistrateur en 1 van den meteropnemer. Dat de heer Memelink niet voor het voorstel is, is abuis, hij ginè direct accoord met het voorstel van Schoone. Maar dit voorstel is een geheel ander voorstel. Wat be treft het meewaaien met alle winden van den heer Memelink, dit berustte niet op de wisselvalligheid, maar op een misverstand. De heer Memelink dacht dat we den dagstroom wilden verlagen en den licht stroom verhoogen. Toen we hem beter inlichtten, was hij direct voor de dubbeltariefmeters. De heer Schermer verwacht dat we binnenkort een ge heel nieuw tarief zullen krijgen, ik geloof niet dat er van verlaging van vastrecht iets zal komen. Mevrouw Heringa is van oordeel dat dit voorstel hetzelfde beoogt als dat van den heer Schoone, beide voorstellen beoogen het verlagen van dagstroom en het voorstel-Schoone is toen niet behandeld. Er is den Raad beloofd dat een gecombineerde vergadering zou worden gehouden met electriciteitscommissie en adviseur. Die vergadering heeft nog niet plaats ge had en nu moeten wij afgaan op wat tweeden en derden zeggen. Spr. kan zoo niet oordeelen. De heer Duin meent dat het axlres-Ziwaan niet is behandeld, omdat het voorstel reeds aanhangig was bij de electriciteitscommissie. Mevrouw Heringa wijst toch op de vraag van den heer Lührs of dit voorstel was een antwoord op de vraag naar tariefsverlaging en toen heeft Voorzitter geantwoord dat het iets aparts is. Do heer Duin zegt dat door den heer Lührs vorig maal gevraagd is om verlaging van den lichtstroom. De heer Lührs beaamt dat hij heeft gevraagd om een gecombineerde vergadering. Mevrouw Heringa zegt d'at omdat dit beloofd is, zij eerst die bespreking zou willen afwachten. De secretaris wil zich zoo nu en dan in het ge sprek mengen, doch mevr. Heringa geeft hem een wenk zich buiten de bespreking te houden. De heer Kaag zegt dat het de bedoeling was tot dit voorstel alvast te besluiten. Mevrouw Heringa zegt, dat als dit voorstel werd aangenomen, dan heeft ihet voorstel-Schoone of -Zwaan geen zin meer. De heer Schermer zegt ook diat die voorstellen niet zijn behandeld omdat we een beter inzicht zouden krijgen. De heer Duin ziet in een en ander een zeker/wan trouwen ten opzichte van de electriciteitscommissie. Mevrouw Heringa en den heer Schermer ont kennen dat. De heer Schermer wijst nogmaals op Bergen* waar het idóe-Zwaan wordt toegepast en dat gaat daar best. De heer Duin denkt dat we in geen 2 jaar een ander tarief zullen krijgen, maar de heer Kaag zegt veranderingen toe. Spr. wil 'daarom wachten tot we een goed advies hebben en laten we dat vragen aan het P.E.N. Dè heer Duin noemt Bergen en Schoorl wat het electrisch bedrijf betreft 2 uitersten, Bergen met een goedkoop net, Schoorl met een duur net. En toch is de winst te Bergen 4.7 cent, te Schoorl 4.4 cent, zoo dat we het bedrijf toch al vrij na hebben opgezet. De heer Schermer meent dat niet wat den stroom- prijs betreft, een vergelijk met Bergen kan worden gemaakt, maar toch wel wat het systeem betreft, dat wordt toegepast. Spr. dringt er daarom op aan een grondig advies af te wachten. Do voorgestelde regeling acht spr. tot schade van het bedrijf, al gunt hij de zakenmenschen graag dien lageren dagstroom- prijs. Voorzitter, meent dat de dagstroomprijs niet de maximale belasting in gevaar brengt en in den dagstroom zit winst voor het bedrijf. De heer Duin zegt dat de eene keer op spoed wordt aangedrongen en op goedkooperen stroom, en als de commissie van bijstand, dan met voorstellen komt, dan i9 er tegenwerking. De heer Schermer zegt van geen tegenwerking, maar er is beloofd een gemeenschappelijke verga dering te houden. De heer Duin: Daar is ook niets op tegen, maar ik zie er in een zeker wantrouwen tegenover de com missie van bijstand en dan is het misschien zaak om het bijltje aan den kant neer te leggen. De heer Kaag verwacht van die vergadering niets, het is een doodeenvoudig voorstel. Eq om daar nu zoo gewichtig voor te doen en een deskundig advies te willen afwachten. Mevrouw Heringa meent toch dat het voorstel voor ziet in een tariefverlaging, evenals een vorig voor stel en de heer Duin zegt zelf dat er niets op tegen is dat een gecombineerde vergadering wordt gehóu den. Voorzitter zegt dat die vergadering ook komt, ter wijl de heèr Bijl zegt dat het voorstel alleen beoogt vermeerdering van stroomverbruik. Mevrouw Heringa zegt dat' het practisch neerkomt op tariefwijziging en de heer Schermer zegt nog geen verdediging van het voorstel te hebben gehoord. Op deze wijze wordt het debat nog een oogenblik \oortgezet en voorzitter brengt tenslotte het voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt aangenomen met 5 stemmen. Mevrouw Heringa en de heer Scher mer onthouden zich van stemming. Thans wordt aan den heer Lührs gelegenheid ge geven tot het hcuden van zijn aangevraagde inter pellatie. Spr. begint met er op t.o wijzen dat hij in de 4-jarige periode van zijn raadslidmaatschap zijn best gedaan' heeft om ten aanzien van het wegenvraag- stuk een betere methode van worken toegepast te krijgen en daarvoor B. en W. bekampt heeft. Z.i. ging het met de wijze van werken niet goed en vooral door de bozuinigingsidee deugde het heelemaal niet. Practisch werken was hier uitgesloten: Spr. "heeft die pogingen gedaan omdat hij dit achtte in het belang •van de gemeenschap van Schoorl. Schoorl is van nature geer arm, er rijn verschillende Q&tegoctfn, de tuinders .en bouwers waren van oordeel dat het we- envraagstuk een categorische vraag betrof enz. enz. Jchoorl heeft een moeilijke tijd gehad, die drukte op alle schouders en nu eenmaal gepoogd is het j vreemdelingenverkeer te krijgen, nu moet ook ge-1 zorgd worden dat dit verkeer wordt bevorderd. •Spr. bespreekt dan weer de methode van werken, i ook voortgezet onder de nieuwe samenstelling van d«n Raad, het ra stukken en brokken aanbrengen van veranderingen. Hij wijst op het verkeer met fiet- sen, waarvoor de paden zeer ongelukkig zijn, er is geen lijn in 't werlcen, waarop spr. al meer heeft gewezen. Juist omdat hij straks als raadslid heen- 1 gaat, stelt hij er prijs op deze interpellatie te houden. Ook aan de vorbrooding van den hoofdweg wordt onvoldoende zorg besteed, bijv. de zeer belangrijke weg van Schoorl naar Schoorldam. Waarom ge beurt dat niet en waarom duurt dat zoo lang. Spr. had gedacht dat iq den nieuwen Raad meer stem men zouden zJjn opgegaan over deze af te keuren methode, doch hij is alleen blijven staan, waarom, weet spr. niet. Spr. meent dat we op de wegen al onze aandacht moeten concentreeren. Vervolgens komt spr. tot de plantsoenen, doch wijst allereerst nog op de moeite die men dikwijls ondervindt met het passeeren van auto's enz.,- zoo zelfs dat wanneer de burgemeester een auto tegen komt, hij niet den moed heeft op de fiets te blijven zitten. De bermen moeten daarom worden afgeno men en spr. zegt dat zelfs mevr. Heringa niet voor een dergelijk voorstel stemde en ook de heer Scher mer niet, aan w'ien spr gevraagd heeft of hij dacht dat we in afzienbaren tijd nieuwe wegen zouden heb ben. 'Spr. vindt het eigenaardig geen steun, te krij gen en zegt voor vorm een motie voor te stellen, waarbij aan B. en W. wordt opgedragen dat de uit te voeren verbeteringen worden voortgezet en zoo spoedig mogelijk in de hand wordt gewerkt de bermen van den weg zoo spoedig mogelijk weg te krijgen. Wat het houthakken betreft, worde pr voldoende rekening mee gehouden welk hout gehakt wordt (in de Nollen bijv. wordt het plaqtsoen ontsierd) en er werde voldoende rekenschap gehouden met het na tuurschoon. Voorzitter zegt dat de heer Van Stein inlichtin- gen zou geven over het hakken en snoeien. Wat be- tretft de bermen, het is niet gemakkelijk, want de menschpn willen de afgegraven grond niet ontvan-.i gen en zoodoende zou het heel duur worden, want dan zou de afkomende grond verreden moeten wor den. Het is dus een moeilijke zaak. De heer Lührs me,ent dat er gaten genoeg zijn in onze plantsoenen en als de menschen de grond niet willen hebben, zal er dus voor het wegrijden een sommetje moeten worden uitgetrokken. Spr. meent j dat men met die zuinigheid achter den wagen komt, het vreemdelingenverkeer wordt tegengehouden, de breedte der wegen is slecht. Die grond acht spr. geen zeer belangrijk vraagstuk. De heer Bijl zegt dat we thans bezig zijn met den Lijnbaan en daarna komt Aagtdorp aan de beurt. Wel bestaat het voornemen de olannen af te werken, maar het vriezend weer houdt het tegen. De heer Lührs noemt verschillende plaatsen die verandering behoeven en informeert naar de toege zegde besprekingen met Jn. Francis, Smit, mej. Jel- gersma enz. Frans verzet zijn hek niet omdat hij het afwacht dat B. en W. over aankoop grond zou den komen. In verband met dit onderwerp wijst spr. ook op zijn voorstel om de werkloozen 6 dagen per week te laten werken, maar toen dit voorstel door 6 'eden werd afgestemd. Spr. meent dat de Raad de gunstigste tijd heeft laten voorbijgaan, alleen omdat men niet wenschte d'at de werkloozen f 15 per week verdienden en mevr. Heringa vertrouwde dat B. en W. de gezinnen niet zouden laten ondergaan. De heer Bijl merkt op dat utan do werkloozen de minste 4 dagen werkt, de meesten werken 5 dagen. De heer Lührs vraagt hoe dan mevr. Heringa dat vertrouwen in B. en W. kon uitspreken. Mevr. Heringa zegt, dat de heer Lührs gezegd heeft dat een gewone werkgever ook niet er op lette of een arbeider iemand in zijn gezin had, die werkte j en toen is door mij gezgd1, dat een geiwone werkge* ver niet hetzelfde standpunt behoeft in te nemen als een gemeente bij het tewerk stellen van werkloozen, l maar dat ik vertrouwen in B. en W'. had dat zij zou-1 den zorgen, dat de gezinnen in stand bleven. En dat j de gemeente hetzelfde standpunt niet kan innemen als een gewone werkgever is, omdat ze moet putten uit een kleine kas. Van een loon van f 15 is geen kwestie geweest. De heer Lührs meent, dat de gemeente wel met een gewonen werkgever kan worden vergeleken en spr. weet zeker, dat er over gesproken is en er toeu in verband met de bermen tegen het 6 dagen laten, werken is gestemd. Mevr. Heringa zegt, dat over sommen niet is ga-i sproken en de bespreking over de bermen is in een volgende vergadering geweest. De heer Lührs noemt dit niet waar, en mevr. He ringa zal, als het niet waar is wat ze zegt niet ver der op de zaak ingaan. De heer Lührs wil nu blijkbaar zijn motie aanvul len met de bepaling dat de werkloozen 6 dagen zul len werken en als de heer Bijl zegt, dat wan-1 neer B. en W. wordt opgedragen de bermen te ver wijderen, dit dan zal gebeuren, merkt de heer Duin op, dat het toch reeds gebeurt. De heer Bijl zegt, dat volgend jaar ook wel weer werkloozen zullen zijn. De heer Duin vraagt of de heer Lührs dan niet voldoende vertrouwen in B. en W. heeft In de ééne vergadering komen zij, met dit voorstel, in de andere met dat. Als dat op denzeliden voet wordt voortgezet dacht hij dat het in orde kwam. De heer Lührs wijst op de waterbuizen die zijn neergelegd en die zaak niet afgehandeld is. Dat is een reden voor spr. om te twijfelen of de zaken voort gang hebben. Dé heer Duin meent,, dat waar de heer Lührs straks meegedeeld heeft, dat dit zijn laatste raads vergadering was, het beter was dat hij bleef als hij er niet zeker van was dat de verbeteringen werden doorgezet, tenzij er andere redenen zijn om gejn raadslid te blijven. Als de beer Lührs dan bleef, zou hij B. en W. kunnen helpen herinneren. De heer Lütórs oordeelt, dat we-daarover niet heb ben te spreken., Spr. heeft het recht vragen te stellen vooral waar het hier besluiten betreft die hij meege maakt. heeft De heer Schermer zegt, dat de heer Lührs niet al leen het recht heeft, maar hij heeft gelijk ook. Maar spr. vindt in het stellen van een motie eenig wan trouwen en vraagt, of nu niet voldoende is aan B. en W. te vragen, wat de heer Lührs in zijn motie vast legde. De heer Lührs zegt, niet de bedoeling gehad te heb ben wantrouwen uit te spreken, men zal voldoende hebben begrepen, wat spr. wil en waar hij aanneemt dat het in orde komt, acht hij' de motie overbodig. De heer Schermer wijst op het somtijds onoordeel kundig hakken en snoeien van de boomen, en geeft' in overweging een deskundig advies bij dat werk aan te vragen/ De heer Bijl geeft inlichtingen over het snoeien en zegt, dat voortaan rekening gehouden zal worden mét den wenk van den heer Schermer. De heèr Schermer zal graag eens hooren wat er volgende keer gosnoeid zal worden. Bij de rondvraag zegt de heer Duin, dat de instruc tie van den schoolarts zeker wel is gemaakt aan de hand van een instructie van een andere plaats.' Spr. vraagt welke plaats dat is geweest, omdat hij: van officieele zijde gehoord heeft, dat waar hier het on derzoek der kinderen 3 maal per jaar plaats heeft, dit in Bergen, Alkmaar, Warmenljuizen, enz. 1 maal per jaar gebeurt. Spr. acht dit voor Schoorl een veel te buitengewone afwijking. Ook heeft spr. gehoord, dat het salaris in andere plaatsen f 1 per jaar en per kind was, ai slaat dat dab op plaatsen waar het on derzoek 1 maal per Jaar gebeurt, Voorzitter zegt, dat de instructie van Purmerend is gebruikt. De heer Bijl zegt, dat de heer Duin niet juist t9 wat betreft het onderzoek van 3 koer per jaar. Het onderzoek heeft 3 keer plaats zoolang de kinderen schoolgaan, nl. in de eerste, derd'e en zesde klas. Mevr. Heringa bevestigt dit en zegt dat het haar man ook verbaasde dat de instructie zoo zwaar was, maar als dokter juicht hij dat meerdere onderzoek zeer toe. De heer Duin vraagt, of het dan niet beter was, geweest een instructie als de naburige plaatsen te hebben. De heer Kaag vindit, dat er op de instructie niets aan te merken valt en de heer Schermer noemt het zelfs een gelukkig verschijnsel dat de instructie zóó luidt. De heer Duin vindt het niet noodig dat dé instruc tie zwaarder is dan voor een stad Het salaris is ook gewoonlijk f 1 per jaar en per kind. Mevr. Heringa vraagt, wie dat zegt. De beer Duin vindt het niet noodig dit te zeggen en wijst er op, dat door mevr. Heringa -ook is gezegd dat de schoolarts te Bergen f 800 had, maar als spr. het goed heeft, was dat salaris f 590, ook gebaseerd op f 1 per jaar en per kind. Mevr. Heringa: Dan ben ik daarmee abuis geweest. De beer Duin zegt, dat wanneer f 1 zoowat het mi nimum was geweest, het hier met 270 a 280 kinderen een ander salaris was geworden. Mevr. Heringa is dit met den heer Duin eens, maar als deze wil doorpraten zou spr. in comité willen gaan, omdat door deze bespreking een zeer eigenaar dig licht op de zaak wordt geworpen. De heer Duin zegt, dat mevr. Heringa misschien spr.'s bedoeling niet begrijpt. Het salaris werd) voor gesteld op f 450, en spr. dacht toen, dat dit veel te veel was, maar nu bleek dat het werk 3 maal zoo- veel was, als op andere plaatsen. Mevr. Heringa licht nog eens toe, hoe de dbkter, tjoen B. en W. vroegen hoe het salaris moest wezen, deskundig advies heeft gevraagd aan de schoolart- senvereeniging en spr. dacht dat de Raad toch, wan neer de gemeente-arts zegt, het salaris moet voor 3 scholen f450 wezen, voldoende vertrouwen in zijn gemeente arts moest hebben. 'De heer Duin had gedacht, d!at de dokter gewezen j zou hebben op de zware instructie. Mevr. Heringa: Neen.wvant de dokter juicht het juist toe, hoe grondiger de kinderen onderzocht wor den, hoe liever dat den dokter is. De heer Duin meent, dat minder praatjes zou zijn verkregen, als de instructie niet zoo moeilijk was geweest. Mevr. Heringa: De dokter vindt die niet moeilijk. De heer Duin: Maar de dokter heeft toch ook zijn praktijk. Mevr. Heringa begrijpt het' motief niet Als de dok ter een zwaardere instructie krijgt, zegt hij uitste kend en vraagt daarnaar salaris. De heer Duin zegt, dat de, storm gewekt is omdat men het salaris te hoog achtte. Ik) geloof dat wanneer de instructie minder zwaar was geweest, de dokter een ander salaris zou hebben gevraagd. Mevr. Heringa is blij 'te hooren dat de heer Duin tenminste zooveel vertrouwen in den dokier stelt. De verdere bespreking zal straks ini comité worden gehouden. i De heer Duin informeert naar <Xe 2e hands brand spuit. Spr. kwam in Alkmaar een heel gevaarte te-' gen, dacht dat het voor Schoorl bestemd was, maar zag het monster aan' voor een apparaat om er water mee in de lucht te spuiten. Spr. vraagt naar de re-1 sultaten. Zoowel voorzitter als de heer Bijl en de heer Lührs roemen de goede werking van d'e gewone handbrand spuit. De heer Schermer bepleit het aanbrengen van een paar lichtpunten in den Huismansweg en betere ver lichting te Camperduin. Zal onderzocht worden door de commissie van Bijstand. Ook geeft de heer Schermer in overweging de ge- meentekweekerij in verband' met de exploitatiekosten wat in te krimpen. Ten derde informeert spr. naar de 100.000 straat- steenen. Ingelicht wordt, dat publieke aanbesteding heeft plaats gehad, ook publieke inschrijving voor het lossen, dat een 3-tal monsters zijn onderzocht en dat gewacht wordt op d'e komst van de steenen. Den heer Schenner is ook opgevallen, dat van morgen geen koffie is verstrekt aan de verslaggevers, dat is zeker'een voorbijgaand' varzuimi geweest, want spr. weet bij ondervinding hoe lekkeer zoo'n kopje koffie smaakt als men daar aan de perstafel zit. Ook vraagt spr.1 naar het ontslag van den 3en amb tenaar ter secretarie. Spr. vraagt, of dat ontslag eer vol is verleend 'en of aan <ten ambtenaar een ontslag brief is'uitgereikt, wat voor zijn verder leven nogal van waarde is. Spr. dacht, dat de Raad' het personeel benoemde en ontsloeg. De secretaris ''zegt, dat dit tot d'e bevoegdheid van B. en W. behoort en waar, de heer Schermer daar over nog al verbaasd schijnt, zegt de secretaris dat hij als zoodanig'toch wel eenige deskundigheid bezit. De heer 'Schermer: Ja zeker, maar voor den verderen levensloop is het voor den betrokken persoon nogal van belang. De heer Lührs heeft de instructie voor, jl>en ge meente-arts ingezien en informeert naar het salaris als zoodanig. Medegedeeld wordt van f1050 en' de heer Lührs in formeert dan naar de regeling wanneer sommige per. sonen niet in staat blijken te zijn d'e doktershulp niet tel betalen.. Gaat dat dan ten laste van zijn salaris? Spr. wijist er op, dat de Raad nooit een-ver slag krijgt van Armbestuur of dokter. Mevr. Heringa meent, dat er toch een llJSst van armlastigen zal wezen. Toegelicht wordt, dat dit niet het geval is, maar dat het tot nu steeds zoo maar wordt geregeld. De heer Duin zegt., dat het op andere plaatsen door B. en W. met den dokter wordt geregeld en goedge vonden wordt, dlat dit ook hier gebeurt. De heer Lührs bepleit het plaatsen van duidelijker waarschuwingsborden bij gevaarlijke hoeken, kruis punten e.d„ o.a. bij den heer Schermer. De heer Kaag acht hot noodig dat bij de dokters woning een schuurtje voor de auto wordt geplaatst, cmdat nu de auto een heel stukje van zijn woning is en in spoedgevallen dit ongewen9cht is. Mevr. Heringa zegt dat het niet gemakkelijk is bij de woning een goede plaats te vinden. i De heer Bijl meent dat de gemeente daar grond j genoeg heeft en de heer Duin oppert, de idéé om de gemeente dan d© grond te doen leveren en de dok- i ter dan de garage te laten bouwen. De dokter is niet verplicht een auto te houden. De laatste opmerking wordt door mevr. Heringa testreden, de auto is in de eerste plaats voor het waarnemen van de praktijk en spr. wijst e op, dat het hier betreft een gemeentewoning en het niet op gaat dat de dokter bij een gemeentewoning zelf wat laat bouwen. Spr. erkent het bezwaar dat de auto thans op eenigen afstand is ondergebracht, i De heer Duin zegt dat de gemeente tenslotte niet alles kan doen. Mevr. Heringa is het daarmee eens en daarom zou de dokter in dezen tijd van bezuiniging niet met een dergelijk verzoek zijn gekomen. Dat de heer Kaag dat doet is voor spr. volmaakt een verrassing. De heer Bijl zegt dat de dokter voor het schuurtje huur zou kunnen geven. Mevrouw Heringa: Natuurlijk, dat spreekt van zelf. De heer Lührs zegt thans officieel als raadslid te bedanken. Voorzitter dankt den heer Lührs voor de vele moeite die hij zich in die 4 jaren voor de gemeente getroost heeft en voor de medewerking en drukt er zijn spijt over uit dat de heer Lührs zijn mandaat neerlegt. Hierna sluiting. OUDE NIEDORP. Tem overstaan van Natoris C. J, Baas te Helderv werd Maandag 25 dezer in publieke veiling aango boden: huis, erf en land, ter grootte van "83 aren. 50 centiaren, van den heer Michiel Mor as, vroege/ alhier, thans te Oudkarspel. Het geheel werd door voornoemden notaris opgehouden op f5800. SCHOORLDAM. Zondag gaf do Dilettantenclub „Ons Gonoegon" te Schoorldam, een welgeslaagde uitvoering in de zaal van den heer Ter burg alhier. De jsaal was flink bezet on er werd met aandacht geluisterd naar het tooneelspol „Politiezaken", blijspel in 4 bedrijven ,wat zeer goed uitgevoerd werd en een daverend applaus was dan ook welverdiend. Met een gezellig bal eindigde deze gezellige bijeenkomst. LANGENDIJK. We vernemen van verschillende bouwers, dat te genwoordig zulke strenge eischon worden gestold bij de aflevering van uien, dat velen niet van plan zijn, straks, als we open weer krijgen, nog uien te zaaien. Dat zou ongetwijfeld toch wel ammer we zen, daar d,e uienteeit hier meermalen zeer loonend is geweest. BROEK OP LANGENDIJK. We vernemen, dat ook te Broek een aantal een den zijn gestolen. LANGENDIJK. De plaatselijke commissies voor het verleenen van crediet aan tuinders vanwege de Provincie hebben een aanschrijving van de Provinciale Commissie ont vangen, door welker bemiddeling en 'onder welker toezicht die credieten zijn verleend. Deze aanschr- ving heeft ten doel de mogelijkheid van geheeie of gedeeltelijke aflossing te onderzoeken van. de ten vorigen jare verleende voorschotten han de hand van een over te leggen 'exploitatierekening. Nu het voor de tuinbouwers zoo mee geloopen is, zal er ongetwijfeld van de verleende credieten een belang rijk deel kunnen worden teugbetaald. BROEK OP LANGENDIJK. Het ontslag, op zoo onverwachte wijze aan den heer Keizer verleend als gemeente-secretaris, ont vanger en ambtenaar, van den Burgerlijken Stand, is nog steeds het onderwerp van veler discussie. Had de heer Keizer verwacht, dat de gemeenteraad, na nog eens rijpelijk en bezonnen over de quaestie te hebben nagedacht, wel op zijn besluit zou zijn teruggekeerd, door hem opnieuw te benoemen, of het ontslag in te trekken, aan al die verwachtingen is thans voorgoed de bodem ingeslagen, door de gisteren genomen beslissing:, waarbij hij nog tot 1 Mei als gemeente-secretaris werd gehandhaafd, doch het ambt van gemeente-ontvanger niet langer vmocht blijven waarnemen, aangezien de lieer Va.n Zuylen, directeur der Zaaniandscho Bank, als tij delijk ontvanger werd benoemd. Wel moet dit voor den heer K., die nog aan 'fc begin man zijn loopbaan staat, een bittere ontgoocheling zijn geweest, vooral waar hij meende te kunnen rekenen op de medewer king en welwillendheid van de raadsleden, die in hun nadere overpeinzingen het gewicht van hün daad dieper gingen peilen en de consequenties van hun votum juister gingen plaatsen in het licht eener overweging, dat wij allen menschen zijn en als zoodanig m veel en velerlei kunnen dwalen. Ook wij hadden aanvankelijk gedacht, dat een soort dorps-autoriteitje-spelen,een „wij zijn toch de mannen, die het weten, leiding geven en voor verkeerdheden waken", de Broeker raadsleden aardig te pakken had en zij daarom van af hun raadsiidmaatschappelijke zetels wilden toonen, 'dat men niet ongestraft enkele verkeerdheden en. ver gissingen zal begaan. Wie het genoegen heeft, zoo eens to luisteren naar den toon van hen, die dank zij de evenredige vertegenwoordiging- t>r> nrt tcxt--..., 'zitten van onze plattolandsehe gemeenten, en die tot de „dogmatische" richtingen behooren, verwon dert zich niet, dat het bovengenoemde besluit in eersste instantie aldus zou zijn uitgevallen. Doch toen bezonk en er oordeel de plaats kon innemen van een meening, die zich nog met volledig had kannen priënteeren, waren ook velen met ons van oordeel, dafc< hier geen slachtoffer gevallen was van ver schillende factoren eener mentaliteit van dorps regeerders die wilden toonen, dat. niet met den ernst eener gemeenteraadslid-autoriteit te spotten viel. Want wij hoorden, dat het eerste besluit *ou worden gecorrigeerd. Het is ons bekend, dat de heer Keizer met vrij groote zekerheid een revisie had verwacht van het eerstgevallen bessluit, en dat die verwachting steunde 'op aan hem gedane mededeelingon val hen, die zelf deze herziening konden bewerkstel ligen. Edoch ,hij heeft gerekend buiten de op vatting van hen, die weten, hoe voorzichtig men zijn moet met vertrouwen to stellen in menschen, zooals dat reedsf zoo treffend door Bijbelschrij- ver is geschilderd. Het heeft niet zoo mogen zijn; de gemeente-secretaris, ontvanger, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, zal straks zijn plaats voor anderen moeten ruimen. Nu dit besluit gevallen is, is er niets meer aan te veranderen. Toch vraagt men zich af. of de aan vankelüko mecning, <lie bq velen postvaf.ro u<n aanzien van dit besluit, nog wel kan gehandhaafd worden. Het is toch haast ongeloof el ijk, dut. een zoven-tal raadsleden, plus een burgemeester, iemand aan den dijk zouden zetten, om enkele onbelang rijke vergissingen of nalatigheden. Vooral wil men dit moeilijk gelooven, als men weet, dat de heer Keizer een der hunnen was, .van dezelfde levens opvatting en levensbeschouwing, die in woord en geschrift vertolkte de meeningen van hen, die en bloc heni zijn ontslag hebben verleend. Junh r-: wrae het, als zijne ideeën indruisehten tegen die der autoriteiten en hü daaraan uiting had gegeven op een wijze, die aanstoot gaf. Niets van dat alles, wat de raadsleden ten ongunsto van hem zou stem men. Vandaar, dat het thans als een communis opinio geldt, dat er wel iets heel ernstigs moet zijn geschied. De heer Keizer zelf echter is zich van iets ernstigs niet bewust en laat zich ook aldus uit. Aangezien echter deze heelo historie is afgespoeld achter de gesloten deuren van een comité-Verga dering, blijven alle bespiegelingen slechts gissingen en ontbreekt aan dit geval, wat aan zoovele „on gerechtigheden" mankeert, dat is: het volle dag licht. Want iedereen begint zich toch ook thans af te vragen, of de heer Keizer wel in de gelegen heid is geweest, zich voldoende te verdedigen, en of misschien persoonlijke antipathieën per< saldo er aan hebben meegewerkt, dat hot tot dit ontslag- is gekomen. Al deze vragen doen zich voor, omdat dit ontslag-verleenen zich in geheime zitting heeft afgespoeld. Het publiek weet nu niets anders dan dat ao heer Keizer fouten heeft begaan; waarin die bestaan, weet het niet. Wie der leden van do bestaande ldesvereenigingen durft liet aan, het initiatief te nemen, tot het verkrijgen van meer licht? SCHOORL. De voetbalvereniging S.V.V. zal, naar wij ver nemen, weer in de competitiewedstrijden dvlnem'en en hebben hun eerste match Zondag 17 Februari op eigen terrein gespeeld tegen Koedijk I en wist deze te winnen met 10. Zondag j.1. moest S.V.V. I naar GrootrSehormer, maar door het slechte weer mochten zij rust hou den. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 23—26 Februari 1924. Ondertrouwd: Jan Voorthuijsen, oud 58 j., wagon- maker en Neeltje Rens, oud 36 j., zonder beroep, bei» J den wonende alhier.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6