Binnenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. inrvloed dar oudera zal moeten worden versterkt De heer Tilanus (C-H.) verdedigt het Christelijk- ROOÖ WATER. Historisch standpunt en zegt zijn moening omtrent Uit AppeJiara, 7 Maart. Het water van de Maas een tweede bevredigingscommissie, die de minister is do lamste dagen sterk gewassen. Vele uiterwaar- alleen wil aanvaarden bij algemeenen wensch der tien worden opnieuw bedreigd. diverse partijen. Voor alles heeft het onderwijs rust DE LENTE KOMT. noodig. De salarisregeling is alleen op te lossen door Op het nest der boerderij van den landbouwer Van wijziging van het bezoldigingsbesluit, daarvoor is Geel aan de Blauwe Sluis te Laga Zwaluwe, keerden geen pacificatiecommissie noodig, ook niet om de Woensdagmiddag de ooievaars terug, dat is dlrie we- versnippering tegen te gaan. Bezuiniging op de ken vroeger dan het vorige jaar. bouwkosten geeft niets meer, deze zijn reeds gedaan. BRAND TE LEEUWARDEN. Namens spr.'s politieke vrienden moet spr. eqn Donderdagnacht is de Leeuwarder papieawarenfa- nieuwe pacificatiecommissie afwijzen, doch als de briek, directeuren de hoeren Landstra en Deibei, aan regeering nieuwe regelingen wil treffen, moet zij den ilarlingerirekweg, grootendeels afgebrand. -On- zelf met voorstellen komen, die in de Kamer be- geveer kwart vOör twaalf werd de brand in den sproken kunnen worden. Westelijken vleugel van de fabriek ontdekt. Vóór de He heer Zadelhoff zette het standpunt der S.D.A.P. 56800 Kg. gele kool, 7830Ö Kg. witte kool, 21600 Kg. Viien, 250 Kg. bieten. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scbarwoude. brandweer, welker alarmeering in het nachtelijk uur niet zoo vlot liep, ter plaatse kon zijn de fabriek is bovendien een eind buiten de stad gelegen brand de reeds een groot deel van het gebouw, dat onge veer 50 meter breed en met papieropslagplaatsen mee ongeveer even diep is. De vlammen tastten met groote snelheid den geheel houten binnenbouw aan. Toen bet vuur do papiervoorraden bad aangetast, stoof een geweldige vonkenzee, vermengd met brok ken brandend papier, door de lucht. Hoewel er vier moiorspuiten inet volle kracht werkten, stond de brandweer tegen dit vuur machteloos; ze moest zich bepalen tot bescherming van do belendende perceelen door een steeg van het brandende gebouw gescheiden en waarin de binderij en de woning van den bedrijfs leider gevestigd waren. Daartoe werd vrywel alle materiaal gerequireerd. Met groote inspanning gelukte het aan de brandweer het eenigen tijd zeer dreigende gevaar voor die per ceelen te keeren. Het Westelijke fabrieksgebouw waarin do meeste ondordeelen van het omvangrijke bedrijf, zooals de plakkerij, do papierbewerking, de steen- en handdrukkerij, werden uitgeoefend, brandde volkomen af. Tegen 5 uur 's ochtends waren daarvan slechts bouwvallige muren blijven staan, die zooveel gevaar opleverden, dat men er toe is overgegaan ze neer te halen. Het gebouw, dat in 1918 gezet was. had. 350.000 gul den gekost. De geheele schade wordt op rond acht ton geschat. Een en ander was verzekerd. OVERHEIDSSTEUN AAN DE HOLL. LLOYD. VGravenhage, 7 Maart. Ingediend is een wets ontwerp tot pet verleenen van bestuurevoorschott- ten aan de N.V. Koninklijke Hollandsche Lloyd. In de memorie van toelichting wordt allereerst ©en uitvoerige uiteenzetting gegeven van de ont wikkeling van dit bedrijf en de moeilijkhedeui, waarin het is geraakt. Het maximum bedrag der te verstrekken gelden is ten slotte vastgesteld op f 5-250.000 onder voor waarde dat de gemeente Amsterdam bereid is voor hetzelfde doel een bedrag van fL750.000 beschik baar te stellen. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. Er hebben zich in Assen nog enkele nieuwe geval len van veeziekte voorgedaan, doch uitsluitend bij vee afkomstig uit ide besmeltte stallen, ANNA PAULOWNA. Een in onze omgeving reeds meer behandeld on derwerp dat algemeens belangstelling heeft, zal Woensdag 12 Maart, des avonds 8 uur in de Ned. Her vormde Kerk door Dr. J. L. Snethlage vam Eenigen- burg worden voorgedragen. De lezing zal zonder twijfel voor ieder inwoner on zer gemeente veel leerrijks bevatten en het lijkt ons dan ook niet aan twijfel onderhevig, of van de gebo den gelegenheid om zijn inzicht te verrijken, zijn ken nis 'te vermeerderen, zal oen druk gebruik worden ge maakt. Aanbeveling tot een bezoek mag dan ook ze ker wel overbodig geacht worden. De advertentie in dit nummer geeft allé noodige inlichtingen. WINKEL. Donderdagmiddag is een auto met ,twee perêonen, op weg naar Enkhuizen, in den Groetpolder ter hoog de van de boerderij van den heer A. J. WaLboer, bij een bocht van den weg te water geraakt, tengevolge van slippen. Beide inzittenden kwamen er met een nat pak af en zijn ten huize van den heer Waiboor van droge kleeren voorzien. De auto ds vervolgens op het droge gebracht, doch wenschte eenige herstelling. WTNKEL. Donderdagavond! was er bij dien heer J. van Stip- riaan een ouderavond voor de school te Winkel. 35 personen weren aanwezig. En vermoedelijk was dit groote getal opgekomen in verband met het door den heer Jorings te bespreken onderwerp „De regoerings- plannen ten opzichte van het onderwijs". Uitvoerig zette spreker uiteen hoe deze regeering mot haar plannen tot besfuinigtng staat tegenover het lager on derwijs en hoe er door deze door dien ondoordachten maat regel aan het onderwi js schade wordt toege bracht. Als spreker <zijn redé heeft geëindigd, walk# met aandacht is gevolgd, ia er eenige stilte, welke de heeren Wijk er en Rietbergen benutten om een stuk je muziek te geven. In het nu volgend debat kon een -comité van actie, tegen de verslechtering van het onderwijs, uitgaande van S.D.A.P., N.V.V. en den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, geen meerderheid vinden en na veel discussie wordt eindelijk gevormd een neutraal comi té van actie, 'waarin zitting hebben 2 leden der S.D. A.P., 2 leden van Volksonderwijs, 2 leden van de Ar beiders in het Zuivelbedrijf, 2 leden van elke Oudor- commissio en 2 loden van het onderwijzend personeel, welk comité zich op do op 9 Maart a.s. to houden meeting in den Haag zal doen vertegenwoordigen. EEN MISDRIJF. Er is in de heide alhier ©en gevonden, dat is gebleken te zynj dat van den 81-jarigen gemeonte- opzichtër der denncboschen Frans Brokelmans. De schedel was door een bijlslag verbrijzeld. Als ver- modelijko dader is aangehouden de 31-jarige land bouwer H. B. uit Vlijmen, die hout van de gemeen te had gepacht, maar herhaaldelijk kapte op plaét- sen waar hij dat niet mocht. Dienzelïden morgen .schijnt hij daarover met Brekelmans ruzie te heb ben gehaa. De aangehoudene was zelf in het café van Van Rijswijk gaan waarschuwen dat er een man lag die erg bloedde. Hy is gevankelijk naar Ben Bosch overgebracht. In de zittingen van Woensdag en- Donderdag heb ben de 3eden het zeer druk gehad over Hooger, Mid delbaar en Nijverheid^- .-en Handelsonderwijs en al. lerlei onderdeden besproken en verschillend© wen- schen kenbaar gemaakt. Kinjdë'lijk ls met het lager onderwijs begonnen en mej. Westerman (iib.) vraagt, of alle bezuinigings mogelijkheden zijin uitgoput, zoodat reecfs -*■ als bij do voorgenomen verhooging van den toëlatingsleef- tijd aan de vitale belangen moet worden geraakt? Spr. ontkent dit. Vooral de versnippering moet wor den tegengegaan, zoowel bij het openbaar alk het bijzondere onderwijs, al mag men de waarde van kleinere openbare scholen niet te laag aanslaan. In geen- geval behooren zij, zooals dit hier en daar ge schiedt, te worden 'leeggepompt. Ook do splitsing van M-U.L.O.-scholen kan oneconomisch zijnt Spr. hepl'eit o.ra. een wijziging in de wijze van be taling van- leermiddelen; de huidige regeling brengt wel vaak in verzoeking om de aangevraagde bedra gen ite hoog te fixeeren. •Verschil in opleiding, ook uitkomend ln het leer plan, zal in d-6 steden niet te vermijden zijln; de vrees van den heer Marchant, dat daardoor die O.L.-school22.70. Gele kool r 18.50 a 22.20. Wortelen f 2.20 tot armenschool zou worden gedégradeerd, deelt spr. I 6.30. Uien f 14.30 a 16.40 per 100 Kg. Boerenkool niet. Ook dan niet, als men een stelsel vani minimum- f 1.20 a 9.10 per 100 stuks. Spruiten r 28 a 5L VVit- uitkeeringen aanvaarden zou. Hlof 82 a f57, allee per 100 Kg. In t algemeen bepleit spr. daaromi concentratie LANGE.-1DIJKER GROENTEN VEILING, van kléine U.L.O.-scholen, een betere verdeeling der 7 Maart 1924. Wortelen f4.90 a 5.10. Roode onderwijzers over 't heele land door wijziging van art. kool, le soort f 17.50 a 20.50, 2e soort f 10 a 17. Gele 28 der L. O.-wet. en decentralisatie in de richting kool. lë soort f 16.80 a 19.20, 2e soort f9.90 a 15.90. van gemeentelijke regelingen. Van de gedachte „een- Witte kool, le soort f 8.40 a 10.20, 2e soort f 3.90. heidaschoaT zal men afstand moeten doen, en de Uien f12.70 a 15.30, drielingen f 14.50 a 15.20. Bieten tegen dezen minister uiteen. Dit is sedert het op treden van don minister radicaal gewijzigd, dank zij al de voorstellen, die hij tot verlaging van het peil van het onderwijs heeft gedaan. Het vertrouwen in dezen minister is ten diepste geschokt, daar hij- scha de en verwoesting onder het onderwijs heeft aan gericht. Spr. stelde tegenover elkaar den minister bij de aanneming van de L. O.-wet, en den minister van thans, die weer afbreekt, wat opgebouwd was en door zijn ruw ingrijpen 'n chaotischen toestand teweeg brengt. De heer Zadelhoff "hoopte dat de minister niet zou bezuinigen op de onderwijzerssalarissen. Als er be zuinigd moet worden, dan een paar honderd gulden afgenomen van (do Ülomarge ett van d© hoofd onderwijzers De heer Rutgera van Rozenburg (€.-H.), was het met dén minister eens dat de grootste bezuiniging moest gezocht worden op de salarissen. Ook moet er een grooter aantal leerlingen per klasse komen. De heer Wmtermans (R.-K.), klaagde over het te weinige contact tusschen het onderwijs en de over- neid, teveel wordt thans aan den individueelen on derwijzer overgelaten. Spr. besprak het schooltoe zicht, hierop mag men niet besparen. De heer Ketelaar (V.-D.) maakte aanmerking op de wijze, waarop de ambtenaren aan het departement inlichtingen geven op vragen over betwistbare pun ten in de wet. Zij interpreteeren de wet ïv-r eigen inzicht Spr. behandelde uitvoerig de kwestie van het ver volgonderwijs, dat de doodsteek was toegebracht. Te vens laakte de spr. de interpretatie van art. 25 der Nijverheidswet, volgens welke slechts subsidie aan nijverheidscursussen kan worden verleend, terwijl andere van die cursussen door die interpretatie wor den opgeheven. Over de „circulaire regeering" sprekende, noem de spr. tal van voorbeelden, hoe verschillende cir culaires met elkaar in tegenspraak zijn, terwijl ook dc raad van „soepele toepassing" een soort toover- woord aan het departement is. In dat opzicht mag de toestand aan het departement niet gehandhaafd blij ven. De heer Rutgers (A.-R.) meent, dat vooral het fi nancieren van het onderwijs 'onder het oog zal moe ten worden gezien, daarover is spr. niet tevreden. Spr. eischt voor het onderwijs volkomen vrijheid en de voorwaarden der subsidieering behoorden in de wet zelf te staan. Spr. noemde het onderwijs duur. Op 31 kinderen is één onderwijzer, dat is te duur. Dat is wel te wijzigen. Spr. eischt een soepele toe passing van de wet en eischt juiste adviezen aan het departement. De heer Gerhard (SD.A.P.) meent, dat gehoord de debatten, er van een nieuwe pacificatie-commissie niets komt. Spr. wil aan de vrijheid van onderwijs de financieele gelijkstelling niet verbonden laten zonder dat de noodzakelijkheid van de schoolstichting beoordeeld wordt. Spr. voelde niets voor het denkbeeld van uitkeering van een zekef minimum per leerling. Dit toch moet er toe leiden, dat de openbare scholen armenscho len worden. Dat de kwestie van onderwijs niets andera zou zijn dan een salariskwestie, heeft spr. zich van dezen minister niet kunnen begrijpen. .Het gaat niet aan te zeggen, als ik alleen maar op do salarissen bezuinig, blijft het onderwijs ongerept. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) is overtuigd, dat aan avondnijverheidsscholen steun zal worden ver leend. De schoolgeldregeling moet herzien. Dat er op salarissen werd bezuinigd, vond spr. zeer begrijpelijk, maar dan ook zoowel voor het Lager als Middelbaar en Hoogeronderwijs. Een aparte salarisregeling voor geestelijke orden, wijst spr. af. Bezuiniging op scho lenbouw is noodig. Na nog een paar sprekers volgde de minister De Visser. In het gehouden debat vond hij geen aanleiding een lange rede te houden. Hij wees de beschuldiging des heeren Ketelaar, dat et* aan zijn departement te veel op kleinigheden werd gelet, af. De inhoud der loka len op te geven in c.M3. is nooit door hem geëischt. Het blijfyt dat de Haarlemsche schoolinspectie dit heeft toegezegd. Spr. verwarde zich niet in détails, maar volgde de groote lijnen. De heer Ketelaar verwijt den minister dat hij te rugkomt op eenmaal uitgevaardigde besluiten. De minister zegt dit te moeten doen, omdat de be zuiniging het eischt. Men moest in een tijd als deze wel komen tot de zoo scherp veroordeelde soepeler toepassing van de leerplichtwet. Er blijft van al de critiek zoo weinig over. De heer Ketelaar: En hebt u dan bewezen het ver volgonderwijs niet te hebben vermoord! Dë minister meent, dat warineer het vermoord 1s door het stopzetten van de rijkssubsidie, dan had het ook niet diep wortel geschoten. Geen enkel doorslaand argument over vrijheidsbe perking heeft spreker vernomen. Bij het nemen van besluiten over het inhouden van subsidies en vergoeding bij vakonderwijs, volgde spr. het advies van*le publieke colleges. Was dat niet de zekerste weg? Met afnemende geestdrift, zeide spr., is er na-ge sproken over een tweede' pacificatie-commissie. Men had daar verschillende bezwaren tegen. Daarom blijft spr. op het standpunt, dat hij niet tot het sa menstellen van een zoodanige commissie zal over gaan, zoolang de leiders, die in 1920 voor de wet stemden, niet tot hem komen. De algemeene beschouwingen zijn hiermee afgeloo- 'pen. Wij moeten nog even melding maken van een in gediende motie des heeren Hiemstra bij behandeling Waterstaat, inzake opneming van minimumloonen in de bestekken. Deze motie is verworpen. Er werd bij Waterstaat ook gesproken over de vei ligheid der wegen. Er moet een voorziening komen van autodiensten. De wagens moeten gekeurd en de ongebreidelde concurrentie van autobussen met spoor- en tramwegen moet worden opgelost. ALKMAAR, 7 Maart 1924. Op de heden gehouden graanmarkt waren aange^ voerd 1466 hectoliters.Tarwe fll13.25, Rogge f 10.50, Gerat ohev. f 12—13.50, Haver fll—11.87Vs, Paardeboonen f1218.25, Bruine boonen f4045, Citroen boonen f5055, Duiyen boonen f1617, Witte boonen f 5055, Rood mosterdzaad f 52.50, Blauwmaanzaad f 8086, Erwten groene, kleine f 18 tot 24.50, id. groene, groote f18—28, id. grauwe f4655 per 400 kilo. ALKMAAR, 7 Maart 1924. Appelen f -15 a 89. Peren f18 a 40, per 100 Kg. Prei f15 a 86.80 per 100 bos. Roode kool f 14.80 Gele kool f 18.50 f5.20, alles per 100 Kg. Aanvoer: 3700 Kg. wortelen, 55200 Kg. roode kool, den. Te Alkmaar op 14 April.. Texel 21 April, Hbtxm ,>0 April en PurmePend op 5 Mei MALARIABESTRIJDING. De malariabestrijding, die in dit winterseizoen van 7* onwtY*'onilt!fv^wi"uo* behagen plaats had, in de gemeenten Schagen, St, IA r.„ ®2>ÏS,1ÖfL ielSLfï I Maarten, Barsingcrhorn en WierinKenvaard, zal wel- f 14.21) a 16.50, nep f 16.60 a 17. Peen f5.10 a 6. Roode kool f 16.90 a 19.20, doorschot f 16.60 a 17.40 Gele kool f 15.90 a 20.90. Deensche witte f8.30 a 10.50, doorschot f7.60 a 8.80, alles per 100 Kg. Aanvoer op 6 Maart; 10550 Kg. uien, 3100 Kg. peen, 13700 Kg. roode kool, 47209 Kg. gelo kool, 141100 Kg. Deensche witte. 4 WARMEN1IUIZEN, 7 Maart 1924. Roodo kool, le soort f 17.90 a 19, 2c soort f 16.20 a 17.30, uitschot f7.70. Gele kool, le soort f 18.70 a 20.30, 2o soort.f 14, uitschot f7.90 a 11.80. Witto kool, le soort "f7.80 a 9.60, 2e soort f6.50. Uien, drielingen f 14.30. Uitschot uien f4.70* Peen f5 a 5.30, Kleine peen f3.30 a 3.70. Aanvoer: 58260 Kg. roode kool, 3570 Kg. gele kool, 32985 Kg. witte kool, 325 Kg. uien, 4480 Kg. peen. ALKMAAR, 7 Maart 1924. - Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 67 stapels, wegende 51822 kilogrammen. Fabriekskaai: kleine met ryksmerk f50, zonder ryksmerk f45, oornmissiekaas met rijksmerk f48. .Boerenkaas: kleine .met ryksmerk f48.50, zonder ryksmerk f47, oornmissiekaas met ryksmerk f45. HOORN, 6 Maart 1924. Aanvoer 9 stapels, wegende 8652 Kg., f48 gem. WARMENHUIZEN, 6 Maart 1924. dra eindigen. Wij wendden <xna tot den oprichter» den heer P. RezdLman, om eenige inlichtingen, die ons welwillend werden verstrekt. Hij deelde ons mede, dat de werkzaamheden weder waren verricht door P. Brantenaar en F. Kraakman, beiden te Schagen. Bij het bezoek aan de boerenplaatsen bleek, dat het kwaad! in vele schuren en stallen reeds tot een mini mum was teruggebracht. De overwintering had voor namelijk nog plaats in paard estaflen en varkenshok., ken. In de gemeente Schagen waren koestallen aan getroffen, waarin niet één1 inèect aanwezig was. Over den toestand hoog int de schuur viel niet te oordeel-en, daar roien die niet met do palverisator kom bereiken. Over tegenwerking van de bewoners viel niet meer te klagen, hoewel dë medewerking hier en daar ook nog wel van lijdelijken aard was. Over de bruin zwarte vlekken die het lysol op het houtwerk achter- net, en over de overal heesrscheride scherpe geur wa ren enkele bewoonsters nog slecht te spreken. Maar wait ini deze de hoofdzaak is, de malariap'laag ver mindert bij het jaar en kan geheel overwonnen wor den. ,Dan is Holland althans van deze last bovrijd. TEGEN DE ONDERWIJSVERSLECHTERING. Donderdag kwamen op uitnoodiging van de afdee- ling Schagen van het Nederlandsch Onderwijzersge nootschap, afgevaardigden bijeen van het N.O.G. t> j f i i i. -.-t™ in on o i. Xan Volksonderwijs, Staatsburgeressen en Vrijzinnig- Roode kool, le soort r 17.70 a 19.80, 2e soort Democratische Kiesvereeniging ter besnrekina- van soort f 19.50 a 19.60. Witte kool, le soort f 7.60 9, 2e soort f 6.10, uitschot f 1.90 a 4. Uien, drielingen f 13.50. Uien f 14 a 14.30, uitschot uien f 2.90 a 3.70. Aanvoer: 56965 Kg. roode kool, 2000 Kg. gele kool, 6355 Kg. witte kool, 1495 Kg. uien. slechtering van het onderwijs, zooals dat in 192^ had bestaan. De voorzitter, de heer R. v. d. Laan, sprak er zijn leedwezen over uit, dat thans ook in deze actie de splijtzwam is gekomen en wel doordat de S.D.A.P., het Ned. Vakverbond en de Bond van Nederlandsche Onderwijzers een eigen actie op touw hebben gezet, met uitsluiting van andere vereenigingen. Dat is klaarblijkelijk een actie met een politiek doel, waarvoor de onderwijskwestie ais raiddel wordt aan gegrepen. Want de genoemde vereenigingen staan allen op 't standpunt der S.D.A.P., terwijl er van bovenaf is voorgeschreven, dat er wèl op gelet moet worden, dat geen andere vereenigingen een aige- 3 in hun tm. .1 GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Anthonie Sipke Herre Akkerman Jannetje Marie Rol. POLITIE. I9 komen aanvliegen een duif. INWENDIGE" ZENDING IN NOORDHOLLAND. j. j x - In 't gebouw „Bethel" werd Donderdag de alge- vaardigde in hun comité's verkregen. Dit stond te meene voorjaarsvergadering gehouden van bovenge- l^en in Het Volk. noemde vereeniging, onder leiding van dey voorzitter Waar dit zoo is, is er van een eensgezinde actie Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden uit Velsen. tegen de plannen dezer Regeering geen sprake, en Na een openingsrede en diverse mededèelingen van hierover spreekt Voorzitter zijn leedwezen uit, want den secretaris wérden verslagen uitgebracht, en be- bet betreft hier toch een zank. van hot onderwijs, sprek'ingen gevoerd, over vrschillenide posten en niet van de politiek en het ware hem aangenaam afdeelingen der vereeniging, waarbij het woord werd geweest, als hier weer eensgezind geworkt had kun- gevoerd door afgevaardigden uft Amsterdam, Ber- nerJ worden. Voorzitter deelt mede, dat tot doze_vcr- gen, Edam, Breezand (Anna Paulowna), Alkmaar, Wormerveer en Krommenie, Uitgeest enz., waarbij verscheidene onderwerpen ter sprake kwamen, waar van verslag hier niet mogelijk is. In de avondvergadering werd nog het woord ge voerd door Ds. v. Grasstek, uit Edam, vroeger alhier, Ds. Baljan van Halfweg en den heer Posthuma al hier. ACTIE TEGEN VERSLECHTERING VAN HET ON DERWIJS, gadering ook zijn uitgenoodigd de afd. S.D.A.P., Bond van Ned .Ond., Be9tuurdersbond en afd. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, van welke allen een weigerend antwoord was ontvangen. I Hierna geeft de voorzitter eene uitvoerige toelich- ting van het doel onzer bijeenkomst, neergelegd in 1 een circulaire, uitgaande van het Hoofdbestuur van Volksonderwijs. Centrale Ouderraad, enz. i Met algemeene instemming wordt daarna besloten, dat de vertegenwoordigende vereenigingen gezamen- Donderdagavond wetrd te»n lokale van den heer bjk een comité zullen vormen. Een openbare ver- Igesz de door het comité van actie uit de afd. Scha- gadering zal worden uitgeschreven; do regeling van gen van den Bond van Ned. Onderwijzers, de afdee-een en ander wordt opgedragen aan een commissie, ling Schagen van de S.D.A.P. en den Schager Be- bestaande uit den heer R. v. d. Laan als voorzitter, stuurdersbond, uitgeschreven vergadering gehouden mevr. N. RoggeveenStammes, secretaresse, en A. tegen de ondorwijsverslechtering. Slechte een 3ó-tal de^Heer, penningmeester. personen waren aanwezig en de voorzitster Me vrouw Paap-Krul sprak dan ook in haar openings-1 woord haar teleurstelling uit over deze slechte op komst. De spreker, de heer W. v. d. Vall van Heiloo, ver- Deze vergadering zal zoo spoedig mogelijk worden gehouden. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. DE MELKPRIJS. 1 We vernemen, dat Ingaande morgen, 9 Maart, do wonderde zich niet zoo over bet gering aantal bezoe- melkprijs met 2 centen wordt verlaagd en dus ge- kers, de geestesgesteldheid van de arbeidende klasse, bracht op 15 cent. 4le geest van gedruktheid en lusteloosheid was daar-MAGGI-PRODUCTEN. van do oorzaak wel. Doch wel verbaasde hom, 't ver-! Op Donderdag 13. Maart e.k., aanvang: haif »-eti schijnsel, dat hier niet alle onderwijzers en onder- 8 uur zal in de zaal van 't Bioscoop Theater Roval wij'zeressen uit Schagen aanwezig waren, de men- te Schagen, een openbare voordracht gehouden schen die in deze leiding moesten geven. Tegen die worden over Volksvoeding, met betrekking tot de afwezigheid protesteert spr., evenals tegen do pogin- Maggi's Producten, waaraan verbonden worden gen die door de vrijzinnig-democraten worden ge- kookdemonstraties en een filmvertooning, die den daan om te voeren een onpolitieke actie, naast onze bezoekers 't heelo Maggi-bedrijf zal toonen, zoowol gepolitiekte actie. De kracht der regeering schuilt landbouw- als fabrieks bed rijf en een kijkje geeft juist in de verdeeldheid aan onze zijde. i van het Zwitsersche landschap. Spr. schelst daarna de ontwikkelingsgeschiedenis In zeer veel plaatsen hier te lande zijn dergelyko van de arbeidersbeweging, in de eerste 3-kwart van filmdemonstraties reeds gehouden en mochten zij de 19e eeuw, toen reeds de scherpste strijd ging over zich verheugen in een druk bezook. De belangstel de onderwijskwestie. Later weyd aan dezen strijd lenden waren zeer tevreden over hetgeen hun gé- door de S.D.A.P. meer leiding gegeven, terwijl deze boden werd; wij twijfelen er dan ook niet aan of de partij eveneens veel heeft gevoeld voor behoorlijk dames van Scnagen zullen van deze gelegenheid loon van de onderwijzers. Als socialistische partij een druk gebruik maken, voelden we dat we onze krachten moesten inspannen zje vercfere aankondiging in dit blad. opdat onze kinderen zouden krijgen beter, maar ook| EEN SPGORWEGREVUEL langer onderwijs. l „Voor den PaaJ" is de naam van een spoorwegre- Spr. wijst op den Strijd voor het 7e leerjaar en toen vue in 5 acten, met proloog, zang en dans. geschire- gedacht werd dit te hebben bereikt, het voortbouwen ven «door onzen plaatsgenoot, den heer J, Haak- daarop door op het socialistièch programpunt het Steenhart. Op een feestavond vam de aMeeling Uit- verkrijgen van het 8e leerjaar te plaatsen. geest van dë Ned. Vereen, van Spoor- en Tramper- Behandeld. wordt de kapitaalsvernietiging tijdens soneel werd deze revue reeds opgevoerd! en oogstte den oorlog, d.w.z. vernietiging van opgespaarden ar- daar veel succes, beid, de stijging van het aantal miülionnaira, de po-i BILJARTEN. ging allereerst van de S.D.A.P„ later van de Vrijzra-|" Woensdag 12 Maart, des middags 2 uur, zal in nig-Demopraten. om van do crisisschulden ai "te ko- cafe Cérès alhier de eindwed3trijd gespeeld wor men door een heffing-ineenis. Langer en harder moest den van een biljartmatch van een club uit Alkmaar' er gewerkt worden, heette het, een tirade die men tegen Schagen. Gehoord de goede spelers die er mede zelfs in de Schager Courant heeft kunnen lezen. Wel- spelen, belooft dit voor de liefhebbers een angena- nu, er is hard en lang gewerkt, maar toen kwam de men middag te worden, werkloosheid, door overproductie. I MARKTOVERZICHT. Daarna kwam de roep om bezuiniging, speciaal Be handel in de vette koeien was Donderdag J.l. van den Vrijheidsbond, d'e arbeidsdag moest verlengd worden, de loonen naar benedien. Spr. behandelt voorts de plannen van minister Co- lijn, om te komen tot verlaging van de ambtenaars salarissen, de verwerping van de vlootwet, waardoor nu de vlootwet achter op het ministerieele program ma is geplaatst, voorop de bezuiniging. Da't bij Koninklijk besluit wordt bepaald, de Kamer dis genegeerd, dat de schoolplichtige leeftijd der kindieren met een iaar wordt verhoogd, zoodat de kin deren minstens 6K jaar moeten zijn, voordat ze tot de school worden toegelaten, teekent het tegenwoor dig ministerie. Spr. noemt dit koninklijk besluit de meest ellen dige aanslag op het Nederlandsche volk'. niet druk, zelfs stug te noemen. De prijzen varieerden van 50 tot 60 ct„ een uitzondering was 62X ct. per pond. Zeer matig was de handel in de gelde- en kalf- koeien, de aanvoer was goed. De aanvoer van stieren is tegenwoordig al heel weinig; er was er één,aangevoerd. De prijs was niet hoog.- Weinig vraag. Nuchtere kalveren waren iets lager in prijs. De gewone gang was 12—26 gld; heele beste, dus uitzon dering, konden gelden f36. In de overhouders was het stilletjes, weinig aan voer, niét veel vraag. De handel in biggen was goed. In de vette varkens was het trekkend; H ct. hoo- Gewezen wordt op het wetsontwerp, waardoor ger bij de vorige week; Amsterdam vraagt weinig, slechts 4 jaar behoorlijk onderwijs &.1 worden gege- De prijzen in de kippen en konijnen was iets la ven, voorafgegaan door het nieuwe instituut, het z.g. ger, weinig aangevoerd. De eendeieren waren iets blaagjes-onderwijs, Spr. zal maar zwijgen over de duurder, de kipeieren en boter iets lager in prijs, funeste gevolgen van dit blaagjesonderwijs, doch De handel was vrij goed, veel aangevoerd en graag wijst er op, dat volgens deskundigen juist in de verkocht. laagste klassen de grondslag wordt gelegd voor de AFD. SCHAGEN NED. VER. VAN STAATSBURGE- verdere ontwikkeling. i RESSEN. Gelukkig bespeurt men het verzet tegen de ver- Bovengenoemde vereeniging hield op Woensdag 5 slechtering ook in andere kringen en spr. citeert een Maart een ledenvergadering. Ingekomen is een ver en ander uit anii-revolutionnaire bladen. ZOek van het N.O.G. om „Staatsburgeressen" te doen Wat de bezuiniging betreft die door de voorgestel- vertegenwoordigen in het nieuw op te richten comité de maatregelen zou worden verkregen, spr. ontkent van actie tegen onderwijsverslechtering. Goedgevon- dat er van bezuiniging sprake is, het is slechte een den wordt een afgevaardigde te zenden. Als zoodanig verplaatsing van druk van het Rijk naar de gemeen- wordt benoemd mevr. Keesman—Pool. te. Spr. wekt tenslotte de vrouwen en mannen van Verslag wordt uitgebracht door de afgevaardigde de S.D.A.P., de organisatiemannen en de onderwij- naar de wintervergadering te Utrecht en naar de zers en onderwijzeressen» op, óm te vechten voor de protestmeeting in Amsterdam tegen ontslag aan de belangen van het kind. gehuwde ambtenares. In beide gevallen door mevr. Na een woond Man diankl werd dë vergadering diaar- Roggeveen—Stammes. Een der andere bestuursleden op gesloten. zegt haar hiervoor dank. UURLOON. Volgt bespreking plan badhuis. Het bestuur komt De afd. Schagen van den -Neder!. Aannemersbond met een uitgewerkt plan, dat algemeen wordt goed- heeft in hare jaarvergadering het uurloon gebracht gekeurd. Na eenige bespreking worden een paar op 56 cent Dit zou dan ingaan met de derde week dames aangewezen, om gezamenlijk met het bestuur van Maart van „Het Witte Kruis", dit plan te bespreken, om MELKPRIJS. zoo mogelijk tot oprichting te geraken. De melkfabriek aan dën Molenweg alhier, heeft Bij bespreking openbare vergadering, wordt .beslo- voor de melk xxn. 7 Jan. tot 2 Fehr. een gemiddelde ten mevr. C. S. Groot op 20 Maart te laten spreken prijs van f 10.15 per 100 Kg. betaald. over het onderwerp: Het goed recht van zelf geko- VOORJAARSMARKTEN. zen arbeid van de vrouwen (voor de pauze) en daar- De groote voorjaarsmarkten rullen te Schagen op na: De noodzakelijkheid van het voortbestaan der 3, 10l J7 »n 2* AjxriV 13,15 en 22 Mei worden gehou. Vereeniging (als Marijtje).

Schager Courant | 1924 | | pagina 12