Alituci Bitlis- DE EHGELSCHE BEGROOTING. Een Bord Pa Honig's Maïzena Dinsdag 11 Maart 1924. 67ste Jaargang. No. 7398. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN CoScbagen EERSTE BLAD. Nieuws» H A C E H COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENINO No. 28330. INT. TELEF no. 20 Prijs por 3 maanden X 1.65. Losse nummers 0 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogels fl.10, iedere regel moer 20 cent (bewljsno, inbegrepen). Grooto lettere worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Wanneer er in een land een inkomstenbelasting van 5/6 per Pond (20 shilling) betaald wordt, dan baart het geen verwondering, dat men wel eens wat minder zou willen betalen. Men herinnert zich zeker dan ook wel hetgeen ik vroeger' geschreven heb over den „bijl van Sir Erio Gedd'es". Die bijl heeft er behoorlijk ingehakt. Het is ook noodig, want Engeland betaalt 16 Pond belasting per hoofd der bevolking. 16 Pond is bijna 190 gulden. Een aardige som. Frankrijk betaalt veel minder en alle Britsche Dominions betalen minder. Het zou wel eens interessant zijn om te weten wat Nederland aan belastingen hert per hoofd der bevolking Waarschijnlijk is het nog nooit in de wereld voor gekomen dat bijna elk burger van het eene land het besef gekregen heeft dat hem het huishouden van eiken anderen staat in de wereld aangaat. Het is tegenwoordig den Hollander niet meer onverschillig, hoe het staatsbuishouden van Rusland, Duitschland. Oostenrijk, Italië, Frankrijk, België, of Amerika beheerd wordt. Sedert zoowat elk Nederlandsch staatsburger het aan den lijve gevoeld heeft wat het beteekent, in dien buurman Miched's huis in brand staat en er bijna geen gezin is in Nederland of het heeft^ te lijden onder Markenbezit en waardevermindering der Mark, zijn de oogen open gegaan. Thans zijn weer aller oogen op Frankrijk ©e België, gevestigd. Daar daalt de franc geweldig. Eerst hadden de Franschen en Belgen den Engelschen de schuld gegeven, maar sedert MacDonald zoo vredelievend is, zwijgt men liever over Engeland een beschuldigt thans Nederland. Het is natuurlijk best mogelijk, dat er ter Am sterdam sche beurzo in francs gemanipuleerd wordt, wij hebben in Amsterdam zulk een groot aantal bekwame Toodsche bankiers sedert de laatste jaren is de Duitsche invoer nog zeer toegenomen dat het mij niet zou verbazen als er in Amsterdam het een en ander uitgehaald werd. Men heeft toch van die zijde zelfs een aanval op den gulden gewaagd. Maar de schuld' voor de daling van den rrand zit natuurlek in Frankrijk en België zelf. Het huishouden in die Staten deugt niet. Neem b.v. België. Daar leeft de Staat verre boven zijn krachten. Er wordt een enorme legermacht op de" been gehouden. Om een voorbeeMoe geven ho6 rigoureus men militairen kweekt, diene het vol gende. Onlangs bezocht ik in. België de boekerij van een bekend seminaire. Ik maakte de opmerking dat er niet veel jon gelui waren. Het blëek toen. dat in het Katholieke België ook de ojigelieden, die voor priester studeeren, hun dienstplicht moeten vervullen en dat buiten het seminaire moeten doen, ofschoon zit slechts opgeleid worden voor militaire diensten,- aie zij even goed in het seminaire kunnen leeren. Een der leeraren, een alleraangenaamst men sch, zei dan ook glimlachend: Gij Protestanten houd in uw land daarmee veel meer rekening. Het typeert het militairisme van België, dacht ik bn mij zelf. maar daar ik in België zooveel moge lijk nalaat politiek te bepraten waarbij Holland te_pasf komt, hield ik mijn mond. 1 Ik vina n.1. dat men slechts dan aangenaam in een ander land vertoeft, indien men de politiek van zijn eigen land buiten elke discussie laat. Mits men het op aangename en niet arrogantie wijze doet, kan men heel best de politiek van het land bespreken, mits men zijn eigen land er geheel buiten laat. België is werkelijk een militair land op het oogen- blik. Overal worden kazernee gebouwd, de dienstplicht is uitgebreid en wordt rigoureus uitgevoerd. Le Boohe payera! Dat gebeurt echter niet. De belastingen in België zullen verhoogd moeten worden. De belastingen zijn nog laag. Iemand die in Holland 50 pet. be lasting Bptaald, zou hier slechts 14 pet. betalen. België leeft als iemand die boven zijn krachten leeft. Wanneer iemand met 30 gulden per week in komen, 60 gulden per week verteert, loopt het mis. Dit gebeurt zoowel in België als in Frankrijk. Het crediet van beiden wordt aangetast en huil frank daalt. Wat gebeurt er nu in Engeland? Daar werd ook veel te veel uitgegeven. Maar terwijl Franschen en Belgen maar, steeds blijven droom en van Duitsche emolumenten en thuis de^ boel verslonzen, zorgt Engeland voor het eigen huishoudenen zegt de practische Engelschman: Hoe ik mjjn huishouden betaald krijg is niet de quaestie, maar de hoofdzaak is, dat De niet meer1 uitgeef, dan ik uitgeven kan. Ik moet mijn schulden betalen, ik moet ook alle andere verplichtingen nakomen, dus geld moét er wezen. De Engelsche Staat begint dus met inkomsten te heffen, ten einde alle verplichtingen na te komen. Engeland betaalt o.a de schulden, die Frankrijk kou moeten 'betalen, aan Amerika. Engeland wil echter zooveel mogelijk besparen. Op Schulden en verplichting-en kan het niet spa ren, dus moet dat op eigen huishouden gebeuren. In het geheel wordt er op de Engelsche Staats- begrooting £37.000.000 bespaard. Dat is dus ongeveer 440 millioen geilden, t De bevolking van Engeland is 55 millioen, dus wordt er 8 Pond bespaard per hoofd der bevolking. Op bijna alle departementen werd bezuinigd. Na tuur luk zou men graag op elk departement gewild hebben, dat dit betrekkelijke departement gespaard werd maar dan zou er niets bespaard zijn. Wanneer ik de Hollandsche couranten lees, dan zie ik, dat ooft in Nederland elk Departement meent, dat aan het huishouden van dat Départs ment niet getornd mag worden. Doch dat niet alleen; men ziet dat ook lieden buiten de Departementen om zich als kampvechters opwerpen om een bepaalde factor in het Staats huishouden te sparen. Zoo gingen er onlangs twee heeren als gladiato ren voor net onderwijs naar den Haag. Een dier heeren is een vrij wel bekende „ruizen bokser". Hij vocht altijd voor kostbare grappen aan de Pos- terüen. Later bleek mij, dat bij er familie bij had. In het Noorden van ons land is door zijn gebedel en gepeuter bij een voormalig Minister, door dezen een kostbare Ambachtsschool opgericht. Het succes daarvan is, dat alle krullenjongens in dat deel van Nederland, zich verbeelden architecten te zijn en dat de beeldige, typische woningen in die streek door opgesmukte torrenhuizen vervangen worden. De gemeente is ook nog bijna failliet ge gaan. Natuurlijk is deze brave man weer zeer tegen bezuiniging en maakt hij zi-b warm voor alle ver slechtering etc. etc. Ja, wanneer nu iedereen voor een bepaalde zaak als kampvechter optreedt, dan komt er van bezui nigen mets. Doch wat dan? Waar zal onze gulden dan heen gaan? De gulden staat nog hoog. De Hollandsche koers is nog hooger dan de Engelsche. Pariteit is: een pond f12.10.8. Thans is ©en Pond f 11.52. Dus voor f 1L52 koopt men ©en Pond Sterling: Hoelang nog? Want wat zal er in Holland werkelijk bezuinigd worden? Ik las laatst dat het onderwijs f 190.000.000 kost. Dat is dus f27 per hoofd der bevolking. Is dat verantwoord? Men leest steeds weer van soholen die gebouwd worden. i Zijn de kinderen nu zooveel knapper? Kunnan ze zoo goea Hollandsoh schrijven als onze ouders? Wat moeten ze met al aie ballast. Geef alle kin deren behoorlijk les in de gewone vakken en laat verder alleen het knappe kind na examen en niet op een briefje van het hoofd der sohool doorleeren. Wat moet nn in vredesnaam een dom kind met al dat doorstudeeren?< Laat de kinderen niet te veel verschillende vak ken leeren, doch laat die vakken grondig leeren. Waarom ik examens wil en geen briofies van de onderwijzers? Omdat ik aan die briefjes niet hecht Vraag eens aan kantoren wit de heeren diir voor vertrouwen hebben in recommandaties van - onder wijzers, wanneer ze een jongsten bediende aan stellen. Maar om weer op Engeland terng- te komen. Dit budget is natuurlijk feitelijk opgemaakt door de B aldwin-administratie. De Labour-regeering heeft daarop gebaseerd. Nu is vooral opmerkelijk de begrooting voor de Landsverdediging. Waar zooveel gevaar heeft beetain en nog be staat voor verwikkelingen met Frankrijk, heeft .men, wat de luohtvloot betreft, niet bezuinigd -He begrooting voor de liohtvloot is 2 millioen Pond (f24.000.000) hooger. Hoe kan dat ook anders. Men is ondanks alle pc vrede te houden en weer komen verre van gerust Er zijn natuurlijk wel optimisten, maar men kan gerust aannemen, dat Lord Londonderry van de week in het Hoogerhuis in den geest van de grooto massa van het Britsche volk sprak, toen hij zijne ongerustheid uitsprak over de sterke Fransche en uiterst zwakke Engelsche luchtvloot Men kan daar ook inderdaad niet mee spotten. Wu kunnen nog altijd niet zeggen, dat wo de Fran sche luchtvloot, indien die door Poincaré naar Lon- de gestuurd zou worden, kunnen afweren. Het is bij slot van rekening een kwestie van een reisjje van ruim een uur en een Fransohe lucht vloot bombardeert de 14 millioen Inwoners-Btad. Ai mai! Dat is niet leuk! Generaal Lord Thompson, minister voor de Luchtvaart heeft den inteimellant. Lord London- derry{ keurig geantwoord. Het blijkt dat de meer derheid der Labour Ministers het er over eens zijn, dat voorloopig nog maar het aanbouw-plan van oud-minister Sir Samuel Hoare gevolgd moet wor den, omdat men in Londen weliswaar alles doet om naar het ideaal: „wereldvrede" te streven, maar men nog geen „heil" durft te roepen voor men de brug over is. Zoo is do 2 millioen Pond meer voor de Luoht- begrooting wel gerechtvaardigd en wordt o.a. door mij toegejuicht want ik voel voor zoo'n "bommen regen op mijn .kale hoofd niets. Tegenover dit plus staat nu echter een keurig minus. om met Frankrijk >n warme ententó té Tezamen een besparing van 120 millioen gulden, dus f2 per hoofd aer bevolking. De Onderwjjs-begrooting is dezelfde gebleven als verleden jaar, 42 millioen Pond (500 millioen gul den), dus f9 per hoofd der bevolking, dus f18 per hoofd der bevolking minder dan in Holland. Wanneer jo nu zoo eens ziet wat de Engelschen in de wereld presteeren en hoe practisch doch v<x>r- al hoe beschaafd het volk is, aan vind ik datfle Hollanders met hun 3 keer zoo duur onderwijs als de Engelschen leelyk bekocht zijn. Het Ministerie van Arbeid heeft ruim 2 millioen Pond (f24.000.000) bespaard. Op het Departement van Koloniën is ruim 7 lillioen Pond bespaard. De ouderdomsverzekering zal een kleine millioen Pond meer kosten. Aan pensioenen zal overigens bijna 7 millioen, Pond worden bezuinigd. Het Ministerie van Landbouw en Visscherij ztd' 2 millioen Pond minder uitgeven. Fr is nog meer op te noemen, maar dat is niet noodig. is altijd een ge* zond voedsel voor de kinderen en de meeste zijn er erg op gesteld. Geeft hen dan bij voorkeur pap van de ruivere, voedzame en toch licht verteerbare Let op de slrütjxgels als kenmerk van echtheid. Ik meen dat ik hier een beeld gegeven heb van de „all round"-bezuiniging in Engeland en daar was net mij om te doen. Holland moet, naar ik hoor, 130 millioen gulden besparen, dat ia dua 19 gulden per hoofd aer be volking. Dan moet er op alles beaaard worden. Dat is niet aangenaam. Het is nooit aangenaam om te bezuinigen. Wie weet daar tegenwoordig niet van mee te spreken. Trouwens, zoo was net altijd. Wie heeft nooit Jehoord van onzen voortreff el ijken schrijver Mr. aoob van Lennep en diens strop bü het faillisse ment van een firma waar zijn zoon op kantoor was? We zullen moeten bezuinigen, zei Mevrouw van Lennep. Ja, zei haar echtgenoot, laat ons de kat afschaffen. Bezuinigen ia niet leuk. Ik ben overtuigd, dat, indien morgen een voor treffelijk Kamerlid als Mr. P. J. Oud, iemand die de Staatsfinanciën uit zijn loopbaan kent, weet hoe het Staatshuishouden zuiniger beheerd moet worden, wil er geen oatasrophe met onzen gulden, volgen, met een bezuinigingsplan over alle liniën kwam, hij uit alle- tegen-vuur zou krijgen. Iedereen zou vinden, dat 'hij gespaard zou moe ten worden. Toch zon deze afgevaardigde zijn land en volk een dienst bewijzen door bij de staatsbegrooting met initiatief-bezuinigingsvoorstellen aan te komen. Het geheele volk en zeker niet het minst zijne kiezers zouden hem dankbaar zijn. Zeker eerst zou hij verguist worden, maar al spoedig zou men zien wat zijn daad betéefcende. Niet op een bepaalde zaak moet bezuinigd wor den, maar op alles. Met de Kamerleden moet begonnen worden. Een Kamerlid moet bv.. geen wachtgeld kunnen ge nieten. Indien een koopman Kamerlid wordt, krijg"t hij ook geen wachtgeld. Kamerlid zijn moet geen baantje worden. Trou wens, het gaat er wel een bectjei naar toe of er meer en meer politieke baantjes komen. Iemand i& zooveel jaar wethouder^ wordt als wethouder goed betaald, bereikt maximum pensi oen, gaat heen: wie van de lifst volgt. Iemand wordt gedeputeerde: eto. eto. Iemand wordt Kamerlid: etc. etc. Democratische Pruikentijd op evenredigen grond slag. Inmiddels gaat de Nederlandscho staatsburger ge bukt onder zware belastingen, veel hooger nog dan in Engeland. Inmiddels klopt de Nederlandsche Staatsbegroo ting niet. Wat zal er met den Nederlandschen Gulden gaan febeuren, .indien er geen rigoureuae bezuiniging omt Bezuiniging op alles. De Engelsche begrooting leert een les aan het Nederlandsche volk. Verleden jaar was de Engelsche begrooting 327.212.872. dit jaar is zij 289.874.72tf, dus zeven en .dejtig millioen lager. Een besparing over alle linies. Een breed gebaar. In Nederland moet men ook breed zijn. Slechts indien wij bezuinigen, het Engolsche voor beeld volgen en breed zün, dus over alle linies be zuinigen, zal de verhouding met Engeland blijven als thans: £1 flL52. Ik geef toe, dat ik daarbij ook aan mijzelf denk. Maar vooral denk ik aan de misère, die er heerscht in een land als Frankrijk en België. Gaat maar eens naar België en ge zult uw goeden Nederlandschen gulden waardeeren. Spreek maar eens met een Belg en gy zult be merken, hoe bevreesd hij# is voor de toekomst. De Nederlanders behoeven niet bevreesd te zon, mits zij verstandig zijn en niet altijd cntisch op de stnurlui, die bet rad in handen hebben. Wat krijgt men met al dat gecntiseer en dooi al die praatjes? Consfantijn Huygens kou zeggen: Maar daar hebben de Nederlanders niet aan. De Nederlanders moeten een zak vol guldens heb ben en niet meer uitgeven dan zij kunnen. DIRKSHORN. Vrijdagavond word onder leiding van den heer L. Reuvers de algemeene vergadering van de afdeeling „Harenkarpsel" van het Witte Kruis gehouden. Als gewoonlijk was het bezoek niet druk, wat ech ter aan de grondige bespreking das Enken geen na deel berokkende. Na opening leest de secretaris, de heer J. Warton, horst, de notulen, welke onveranderd wonden goed gekeurd. Onder de Ingekomen stukken verwekte het verslag van de enquöteoamimissie aangaando „Vechtoever", nogal wat vroolijkheitL Bi) de wenschen der „zus. tere", loopende vanl a. tot h., achtte de vergadering er naast een tennisveld en een motorboot (g. en h.) nog eén vergeten, nl. U een dozijn flinke kerels, ter vervol making van de zaak. Volgt verslag algemeene vergadering te Amsterdam in October 1923. De afgevaardigden waren van mee ning, dat het Hoofdbestuur, gesteund door de meer derheid der afdieelingen, wel zal doorzetten de uitbrei ding of nieuwbouw van „Heideheuvel", en aldus tot steeds gTooter finantieele tekorten zal geraken. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren Homan en Prins, wordt onder dank zegging voor het nauwkeurig bekeer, goedgekeurd. De bogrooting voor 1924 wordt volgens hot voorstel van het Bestuur vastgesteld. Uit het Jaarverslag van den secretaris vercnelden we, d$t het ledental iets is verminderd en dat de voorgenomen moedercunsus niet kon doorgaan, daar dch slechts twee dames hadden aangemeld. De voorzitter, tevens magazijnmeester, doet verslag over het materiaal der afdeeling en deelt daarbij mede, dat dit het laatste zal wezen, dat hij zal uit* brengen. In de Bestuursvergadering is nl. na ernstige overweging besproken, dat met het oog op de huise lijke omstandigheden van den heer Jb. Wink, welke woning nogal eens is gesloten, waardoor de leden te* vergeefs om een of anctor voorwerp uit het magazijn aankloppen, het wcnschelijke van oen magazijtünees- ter die wat dichter bij het magazijn woont dan de heer Reuvers. Zoo is dan besloten, dat de heer War- tenhoret, die bij het magazijn1 woont, de functie van magazijnmeester zal overnemen, De heer Dr. Groen- hart meent, dat den heer Reuvers, die ruim 20 jaren de functie van magazijnmeester geheel belangeloos heeft vervuld, een woord! van dank toekomt. Het publiek neme in zijn eigen belang goede fWa van deze verandering. De tenten en dreggen der afdeeling zullen worden geïnspecteerd en zoo noodig hersteld té vernieuwd worden. Volgt bespreking oprichting van aan afdeeling Herstel- en Vacantiekolonies Ofschoon noch te Tuitjenhorn, noch te Dirkshorn veel belangstelling voor deze inrichting bleek, zal door het aanbieden van inteekenJijsten voor het lid maatschap van de afdeeling getracht worden, da zaak op gang te brengen. Bij de rondvraag komt ter sprake da ontsmetting gen in de gemeente. Wij, oude Witte Kruis-rtddera zijn dooi» de genees* kundige adviezen .getraind" in ontsmetting. Zoo vaak en zoo ernstig is ons aangoradon, toch goed te ontsmetten bij verschillende ziekten, dat wij aver* tuigd zijn geworden, van het noodzakelijke daarvan. Doch zie, nu gaan in den laatsten tijd de adviezen in andere richting. Bij verschillende besmettelijke ziekten wordt ontsmetting niet mee®1 noodzakelijk geacht, mede waardoor de ontsmettingaavencüensteii voor tekorten komen te etaen. Zoo ook hij de laatst geïmporteerd e ecabiaa (schurft). Het wordt thans voldoende geacht, do be* smette goederen te luchten en te zonnen en geduren* de zes weken buiten gebruik te stellen. Hert bestuur van de af<L Harenkarspel, vreezende, dat het laatste wel eens zal worden vergeten, acht het daarom raad zaam, in onze gemeente den ontsméttlngsdienst be* schikbaar te stellen voor allen, welke daarvan ge* bruik zullen wenschen te maken. Wat de Kinderherstel- en vacantiekolonies betreft, welke vooral worden aanbevolen voor kinderen die voorbeschikt zijn voor tuberculose, werd het niet on waarschijnlijk geacht, dat ook hieromtrent de mee ning der deskundigen zich wel eens zou kunnen wiJL zigen. Waar de eerste symptomen van tuberculose dik wijls zeer moeilijk zijn te onderkennen, zou het wel eens aan bedenking onderhevig kunnen worden ge acht., vele kinderen, die daan-oor zeer vatbaar zijn, in gemeenschappelijke speel- en slaapkamers te her bergen. Hierna sluiting. BRAND TE LEIDEN. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is te Leiden een zware brand uitgebroken in de meelfabriek De Rijn van de firma T. J. Bots aan den Hoogen Rijndijk. De brand woedde in het nieuwe gedeelte van de fabriek, dat na den brand van 6 jaar geleden is bijgebouwd en geheel uit zware steen en bototn is opgetrokken. De brandweer was spoedig met veel materieel ter plaatse en greop het vuur, dat voornamelijk otp de bovenverdieping van die fabriek! wootlde, met kraoh.1 aan. Aangezien de brandladders niet hoog genoeg reikten, kon het water niet van' boven af in het ga-, bouw worden gesporten, wat de blussching zeer be lemmerde. De zware rotok bemoeilijkte het bepalen van de vuurhaard. .pl Omstreeks half 12 duurde bet Wiisschingswerk nog voort, doch was de brandweer het vuur meester. Daan er behalve die machines groote hoeveelheden graan, meel en zakken in de fabriek opgeslagen waren en er enorme hoeveelheden water in het gebouw gestort zijn, moet de schade zeer groot zijn. Deze wordt ech ter door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. Aan den buitenkant van de fabriek, die zooals ge- i zegd, uit zware steen en beton is opgetrokken, is van den brand weinig te bemerken. HOOGWOUD. Vrijdag vermiste men het 2-jarig dochtertje van den heer R. alhier. Na eenig zoeken vond men het ,Een sack vol eindelijk in den put, welks mond gelijk met den grond is en waaruit het levenloos werd opgehaald. SCHAGERWAARD. De verpachting van het grasgewas aan de kaden en zix oii SHI -wegen in den polder Schagerwaard, welke Zaterdag Later kan "men dan "weer denken aan wat men is gehouden in het machinegebouw aldaar, hebben graag zou hebben. Nu moet men eerst zuinig zija. opgebracht f 425, tegen f 506 vorige jaar. Ben perceel Oouverner c'est prévoir. opgehouden.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1