ROMMELKRUID. DE JONGENS VAN DEN MOLEN. mot op kunne!* geven, haal straks die jonge planten hij <le oude vandaan, dat is alles wat ik or van zeggen kan. U verzorgt de planten op de aangegeven wijze, niet te voel en niet te weinig water en niet verplaatsen. Moecr kunt U er zeker niet aan doen. U weet d!at Clivia's Vi winters niet veel water noodig hebben, zoo lang ze nog niet bloeien? S iergras. (Vraag 23 van R. J. P. te Schoor 1 dam.) Vraag: In de rubriek „Planten in Kamer en Tuin" las ik onlangs dat Thalictrum adianti. Jolium-bladeren geschikt zijn voor bouquetten «n Gypsophila ter aanvulling voor bouquetten. Zoudt'U misschien een of ander soort aiergraa of zoo weten voor aanvulling van bloemibou- quetten? AJs siorgms voor bouquetten laat zich goed gebruiken Phalaris arundinacea variegata. Uitgebloeide Hyacinthea. Vraag 33: Mej. D. H. D. te Oostwoud heeft uitgebloeide hyacinthen, en wil deze het vol gend jaar weer in bloei hebben. Hoe ze nu te behandelen:? Antwoordt: Het gaat over het algemeen héél slecht om getrokken, dat is geforceerde, bollen weer het volgend' jaar in bloei te hebben, voor al gaat dit slecht met hyacinthen. Andere bol len Vftn men in den tuin zetten, als crocus, narcis en tulp, maar hyacinthen: tieren niet welig in gewonen tuingrond, dfie eischen meer zandgrond. U moet rekenen de bollen zijn eigenlijk mishandeld; door ze zoo vroeg in bloei te brengen en ze moeten het dan ook heel goed hebben willen ze weer goed worden. Zet ze dan nu in d'en vollen- grand in zand. K. VAN KEULEN. OOSTERS CHE SPREUKEN. De raaf spreekt gaarne over de wolken, maar de adelaar woont er in_ De bloem van den roem groeit alleen op den akker der verdienste. Plant den distel in een paradijs, hij zal toch nimmer -rozen dragen. De wijsheid' is kostelijkdr dam robijnen, niets Kleutertje op den langen weg, Waar ga je toch wel heen? Het ds zoo stil hier. Je ziet geen mcnsch Dan jou, kleine kleuter alleen! Kleutertje op den langen weg, Wat is toch het doel van je tocht? Je kijkt zoo gejaagd en je ziet zoo roodil H Lijkt, of je van moeder niet mocht. Kloutertje op den langen weg, Wat zie ik daar in je handje? O kleutertje, kleuter, wat ben je nu stout, t Is moeders boodschappenmand je. Kleutertje op den- langen weg, Toe, loop asjeblieft niet zoo snel! Je hoeft niet te zeggen, waarheen je gfca*, Je mandje verraadde t me wel! Kleutertje op den langen weg, Toe, wacht eens, dan gaan we tezamen, We zullen je mandje vullen gaan, Met heerlijke sappige bramen! Kleutertje op cfen langen weg, Zeg, ben je niet vreeeelijk blij? Want als ik niet met je was meegegaan*, Ilad moeder geen bramengelei! J. EL van wat u ook lusten- mag is met haar te ver gelijken. Die zes dagen in de oase leeft, verlangt den zevenden dog naar de woestijn. Het oog, dat den vader bespot of de gehoor zaamheid aan de moeder veracht /dat oog zul len de raven der beek uitpikken en des arend» jongen zulle» het eten. Het oor is schoon door gehoorzaamheid en niet door zijn versierselen, de hand is schoon door geven, en niet door de prachtige ringen. Liefelijke reden zijn een honigraat, zoet voor de zieL \C. AANMOEDIGING VAN HET HUWELIJK. In Frankrijk) heeft men ^ach reeds langen tijd ongerust gemaakt over het afkomend aan tal geboorten-, ook voor den- wereldoorlog. TVt het er dbor den oorlog niet beter op is geww- den, spreekt vanzelf. Over 't algemeen is men van oordeel, dat een minder snelle aanwas of nog erger: een aanwas die geen gelijken tred houdt met de sterfte, een ramp is voor H be trokken land. Vandaar.dat in die landen, waar 't zoo gesteld is, het huwelijk sterk woendt aan gemoedigd, ook door de overheid. In de laatste jaren propageert men ook in Italië zeer sterk voor het huwelijk. Er schij nen daar heel wat rijk personen, die een deel of soms hun geheel e vermogen bij testament be schikbaar stellen voor die propaganda Het aantal legaten met bestemming om op een of andere wijfce het huwelijk aan te moedigen, schijnt daar tamelijk groot te zijn. Dit heeft *.t gemeentebestuur van Milaan op het denkbeeld gebracht een boek uit te geven, waarin de ver- sohillendle legaten van bovengenoemde strek king zijn verzameld uit de steden en dorpen van Lombardije. Het boek is getiteld: „Het boek der welda digheid" en is 1400 pagina's dik. We zullen uit dit boek eens wnt voorbeelden aanhalen, op welke wijze de erflaters bij laatste wilsbeschik king de propaganda voor het huwelijk bewerk stelligen. Henk leert voor: de historie van Reinaert de Vos* Vervolg. „Neen, neen, ga heen! Gij drijft de spot inet mij", zei Reinaert. „Gansch zeer niet, ik ben doodernstig", ant woordde Bruun. „Doodernstig? Welaan dan, als gij dlan waar. lijk honing wilt eten, dan zal ik U meer geven dan gij met Uw heele familie kunt opeten", zei Reinaert weer. „Haha", lachte Bruun, zoodat de bijen ver schrikt van de bloemen wegvlogen, „haha! Ik alleen kan wol opeten alle honing, drie er kan liggen tusschen Sinte Maarten en de Stnoet!" „Neen neen, Bruun, luister eens: een timmer man in de buurt, Lam fret is zijn naam, woont •hier dichtbij. ITij heeft zooveel honing, dat die fcn geen zeven jaar kan worden opgegeten! Dat geef ik U alles, als gij mijn voorspraak bij den koning zult willen zijn!" „Bylo! Ik zal! En mijn' ganscho leven zal *k U terwille zijn. goede neve Reinaert! Maar nu de honing!" „Zeven tonnen", zei Reinaert listig, „geef Ik U." Toen begon Bruun zoo luidkeels te lachen, dat de hooge Dierenvergadering - bij Koning Nobel het kon hoonen, en naar do lucht keek! Ze dachten, dat het begon te onweeren. Onder- tusschen spraJk Reinaert: „Volg mij, oomlief. Wij "verlaten Mhuper. tuus en volgen dit pad, dat naar Lamfrets woning voert."" Zoo deden ze. Lam fret had in' zijn -tuin oen boomstam liggen, die door middel van wiggen lm Beviste is een legaat, waaruit alle huwen de meisjes jaarlijks een aantal zakdoeken ca deau krijgen. Wij vonden er niet bij vermeld of er achter deze gift ©enige symboliek gezocht moet worden. Do aard van het geschenk geeft wel aanleiding het te denken. Maar dan moet do erflater wel zeer ongelukkig gehuwd; geweest zijn, dat hij aldus de jonge bruidjes met zak. doeken begiftigde, opdat zij in haar huwelijk de vefle tranen konden drogen. Te CasaJetto Lodffgjand ontvangt ieder meisje bij haar huwelijk twee wollen dekens. Te Mar- sinto krijgt het meisje oen wit corset, de jonge man een nieuw pak kleeren. Te Vareéo ont vangt ietter meisje bij haar éerste communie dertig el rood laken en iedere jongen twaalf el bombazijn. Het aantal dorpen, waar uit dergelijke lega ten bij huwelijk een cadeau gegeven wordt ia legio. En als de voorwaarde, waarop men. het cadeau ontvangen kan, slechts is het aangaan van een huwdlijk, dan is het niet zoo heel moeilijk, aan die voorwaarde te voldoen. Maar er zijn ook legaten, waar nog extra bepalingen bij gemaakt zijn. In Arcore b.v. kan een huwend meisje ook een gift ontvangen uit het lkaat van wijlen sigmora Soncimo del C-ente, maar dan moet zij bovendien de verplichting op zich nemen alle Zon- en feestdagen in de parochiekerk met lui der stemme een smeekbede tot den Allerhoog ste te richten voor het heil van de ziel der erf laatster. En evenzoo kan td Desio ieder huwend meis je oen cadeau krijgen uit een legaat, als z!) in de kerk den innig gebed, doet. Ook zijn er legaten, waaruit trouwende meisjes het een of ander ontvangen, wanneer zij lantaarndraag ster in een openbare processie geweest zijn. Er bestaat ergens ook een testament, waarin bepaald ia, dat een uitkeering kan worden ge daan tot een bepaald bedrag, bij het huwelijk van.ieder vrijgezel, die tot inkeer gekomen is. Bij deze voorbeelden zullen we het laten. •in tweeën gespleten zou worden. Bij de wiggen barstte het hout alreeds vaneen. Reinaert zei- de: „Zie deze boom! In de spleten zit overvloed van honing. Eet hiervan, lieve oom, msuir denk om uw maag en eet nieft te veel!" „Haha!" lachte Bruun, „zij niet ongerust, Reinaert, 't komt voor elkaar". En dit zeggen de, stak hij zijn groote kop diep in die spleet, de oogen gesloten, de bek wijd open. Toen de Vos dat zag, rukte hij de wiggen uit den boomstam. De spleet sloot zich en het hout klemde zich vast om Bruun's kop „Aaooh", brulde Bruun, „die honing smaakt niet zeer, aaauwf Daar kwam Lam fret aanloopen met een hooi vork, en zijne knechten waren gewapend met vlegels, zeisen en één droeg zelfs een blaasbalg. „Smaakt de honing U zoet, Oomke?" spotte Reinaert, „Neean niet al te veel, oomlief! Zie, daar is Lamfret, van hem ontvangt U ook wat drinken! Vaarwel, oomke, groot Uwen Heer Nobel van mij!" En toen ging Reinaert weer naar Mauper- tuus. Daar kwamen ale menschen uit -het dorp, door Lamfret gewaarschuwd, aanloopen, Lam fret voorop. Door een gaatje zag Bruun ze. Hij rukte zich krachtig los, maar o wee,het vel scheurde hem van zijn kop, zoodat hot bloed hem in de oogen liep. Daar waren de menschen al! Allen sloegen den armen Bruun, dat deze bijna niet meer vooruit kon komen. Razend van woede sprong Bruun eindelijk in een ri vier, die daar langs stroomde, en liet zich met den stroom meevoeren, tot hij eindelijk aan den oever terecht kwam en vermoeid en afge mat, kreunend- van pijn en Bchaamte, bleef liggen. Wordt vervolgd Natuurlijk is de verscheidenheid veel en veel grooter in oen boek van 1400 bladzijden. Wij stellen ons zoo voor, dat menigeen voor tot oen huwelijk besloten wordt het „Boek der weldadigheid" eens opslaat om te zien, waar zij of hij het voordeeligst terecht kan. M. STRENGE ZEDEN. Strenge zeden brengen vaak strenge ver bodsbepalingen. Ligt het niet nog in ons aller geheugen we meereen dat het te Schiedam was dat de gemeenteraad in de politiever ordening een bepaling opnam, waarbij het ver boden werd aan personen van verschillend ge slacht naast elkaar plaats -te nemen in 'het gras langs de bermen der wegen! Er zijn toten tai de pers heel wat grappen over deze bepaling ge maakt. Men stak er den draak mee en wees op de consequentie, dat ö'us een moeder niet met haar zoontje op de bermen mocht plaats ne men en een vader niet met zijn dochtertje. Ook in het buitenland zijn hier en daar strengo verbodsbepalingen uitgevaardigd. Zoo heoft de gouverneur-generaal van een der eilanden van den LadJronen-Archipel in zijn gebied ten strengste verboden, in het openbaar te fluiten. Een soortgelijke verbodsbepaling heeft men ook in verschillende Engelsche ste den uitgevaardigd. In Huil b.v. werd vroeger het fluiten op Zondag strafbaar gesteld. Of 't nu nog zoo is, weten we niet, maar Bismarck heeft het er over in. een van zijtn jeugdbrieven. Hij vertelt daarin, dat hij als jongeling te Huil was en daar in onaangename aanraking kwam mot een politieagent, die hem op -minder vrien delijke wijze er op attent maakte, dat hij niet fluiten mocht in het openbaar. In de Amerikaansche stad Philodelphia mag men ook niet fluiten in het openbaar, In deze stad trouwens tracht men tot in het ovarcfire- veno toe d*e straatstille te bevorderen. Er wordt zelfs verhaald van een vreemdeling, die een boete opliep, otmdat hij er niet voor zorgde, dat zijn horloge-ketting geluidloos tegen den knoop van zijn vest bengelde. In verscheidene Amerikaansche steden is het voor vrouwen verboden met lippenzalf of be poederd gelaat i-n het openbaar te verschijnen. Ook bestaat hier en daar het verbod om oor bellen te dragen. In Massachuoett» is het kaart spelen verboden, «elfs onder vrienden en ken nissen, en in de woning van een.particulier. En in Kansas mag men niet rooken in het open baar. Ondanks dergelijke strenge bepalingen, uit vloeisels van strenge zeden, staan de Vereenig- de Staten boven aan, wat criminaliteit betrefL En in Chicago worden jaarlijks meer moorden bedreven dan in geheel Engeland. M. DE MENSCHELJJKE SEISMOGRAAF. In Engeland bestaat sinds kort, naar het „Berliner Tageblatt" weel te vertellen een menschel ijk e seismograaf, een wezen met bui tengewone eigenschappen', hetgeen reeds hier uit blijkt, dat er veel artikelen over worden geschreven. Een seismograaf is, zooals men weet, een in strument tot het registreeren van aardbevin gen. Die menschelijke seismograaf is een jonge dame, die de eigenschap heeft, iedere aard beving op het moment dat ze plaats vindt, svaar te nemen. Of dat nu gebeurt in Europa, in. Azië of in Amerika, is onverschillig. De «aak werd zóó ontdekt: van tijd tot tijd bespeurde de jongedame vreemde zenuwspenningen bij zichzeTf. In 't algemeen beweren vele jonge dames van den tegen woord igen tijd, erg prik kelbaar te zijtn. En do doktoren, die aan een onschuldig geval geloofden, schreven dSo jonge dame de gewone koude baden voor, en toen die niet hielpen, hoogt ozon. Maar ook de hoogte- zon bracht de buitengewone kwaliteiten van de jonkvrouw niet aan den dag. Daarentegen waren het de kranten, die cfe ontdekking be spoedigden, doordien ae regelmatig den dog oa zulk een zenuwspanning bij de jongedame, een aardbeving te melden kregen. Het meisje ver moedde toen» langzamerhand' den vreeeel ijken samenhang tusschen haar zenuwellende en de rtaringen in de natuurlijke gesteldheid der aardkorst, en de doktoren hielden dOdélijk op, haar ko-udle boden en hoogtezoai voor te schrij ven. En zelfs verlangden ze geen honorarium meer van haar, maar wilden haar zelfs geld toe betalen, wanneer ze hun experimenten op haar mochten voortzetten. Daarop schreven ze lange opstellen over de menschel ijk© seismograaf in de medische (week bladen. Do zaak was dus blijkbaar wel Juist. De juffrouw werd onderzocht, gefotografeerd, gefilmd en geïnterviewd. En benijd, natuurlijk. Want ze kreeg geweldige aanbiedingen. Niet juist om een huwelijk was het den Luidjes te doen. Maar die aanzoeken waren van weten schappelijke en zakelijke waarde. Een obser vatorium wilde haar zenuwspanningen met den loop van zijn instrumenten vergelijken. Medi sche instellingen vroegen haar, bij haar eerste nieuwe nerveuze symptomen in een auto te stappen en zich aan observatie van specialisten te onderwerpen. Een krant vroeg bij de eerst volgende zenuwspanning om een telefoontje, opdat het blad de „primeur" van. de aardbeving zou hebben. Er is niet vast te stellen welke aanbiedingen de jongedame heeft afgeslagen en welke ze heeft aangenomen. Zeker is, dat ze voor haar leven is „uitgezorgd." Er zijn zoo een massa menschen, prikkel baar genoeg, dat ze de komst van een onweer vooraf voelen. Als die menschen zichzelf eens goed observeerden wie weet, welke eigen schappen ze bij zich ontdekten. Alleen ia te hopen, dat er niet te veel eeismogirafen rond- ioopen, want veel seism-ografen zijin als veel varkens: ze maken de spoeling dun. DE STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN. Nog altijd' is de sprinkhaan in veie streken der wereld een plaag van zoo grobten omvang, d!at ze werkelijk een gevaar oplevert voor het voortbestaan van een vrij groote bevolking. Ge lukkig dat in de' laatste jaren do strijd ertegen door het systematiseer©n der bestrijding en door bet samenwerken tusschen staten, die aan elkaar grenzen, meer effect begint te krijgen, omdat men inziet, dat bij regelmatig voortge zette actie en door een goedlcn informatiedienst dit groote kwaad beteugeld kan worden, al zijn ook de kansen van geheel uitroeien ervan zeer gering. Men heeft geprobeerd, de eitjes, die in bui tengewoon groot aantal vrij dicht bij elkaar ge legd worden, te vernietigen, hetgeen b.v. met een soort van vlammenwerpers mogelijk ia Deze spuiten een straal petroleum, die aange stoken wordt, tegen den grond en kunnen dus alle leven aan de oppervlakte vernietigen. Ze worden ook tegen de larven (de niet vliegende sprinkhanen) gebruikt en zijn vermoedelijk de voorloopera van het zoo gevreesde oorlogsin strument. De moeilijkheid zdtrechter vooral in het vinden dier eierdepots en dit gaat in vele gevallen al zeer bezwaarlijk. Meer succes heeft de strijd tegen den eigen lijken sprinkhaan, voordat deze vleugels heeft gekregen en die in enorme aantallen met vrij groote snolheid voortbeweegt en dOn. ook groo te schade aanricht In de eerste plaats is zoo'n zwerm te bestrijden op de aangegeven manier mot vlammen. Verder probeert men het te doen met sterk vergiftigde melasse, welke zoe tigheid gelegd wordt in lange 6treepen om de plaatsen, waar men eierdepots vermoeden kan, en waarvan de zoete smaak door de sprinkha nen zeer op prijs gesteld schijnt ,te worden. Ook heeft men getracht de plaag te bestrijden langs biologischen weg door bacteriën en schimmels te kweeken, die epidomieën onder de sprinkha nen verwekken. Ook dit is echteir niet ten vol le gelukt. Zijn. de springende zwermen gesigna leerd, dan wordt dikwijls de bevolking van- die streek opgeroepen qm greppels te graven, die aan den kant, waarheen de diertjes zich bege ven, met platen zink of blik bedekt worden, zoodat de sprinkhanen wel in dien greppel kunnen komen, maar tegen hot gladde zink niet op kunnen kruipen of springen, zoodat de grootendeels gevulde greppel weer dichtgewor- pen kan worden en een ontelbaar aantal erin begraven wordt. Alleen snel optreden in groot aantal van de omwonenden is in staat oom dan- groote schade te voorkomen. Die schade moet men niet licht achten. Zoo wordt op het oogenbliki in' Z—Afrika een; uit voerverbod van mais overwogen, omdat ml. on danks een goed georganiseerd en strijd, in be paalde streken groote zwermen zijn uitgeko men, die nu zoo'n zware bedreiging vormen, dat alle overtollige mais wel voor die streken noodig zal zijtn Daar de uitvoer van mais uit de Unie van Z—Afrika in 1022 ongeveer 250.000 ton (van 1000 Kg.) bedroeg, kan de schade zoo ongeveer geraamd wordfen ere krijgt men eend ga zins een indruk van den omvang ervan. Enkele maten heeft men getracht dit kwaad tot een zegen te doen verkeeren: Men heeft iiL d» sprinkhanen, die In greppels gevangen en opgesloten waren, gedroogd om ze, vermengd met andere stoffen, te gebruiken voor veevoer, daar ze een uitstekend voedsel vormen. Dit kan natuurlijk eeö enkele maal wel eens geluk ken, maar in' het algemeen zal' het niet zoo ga- makkelijk zijtn om voldoende hoeveelheden op de daarvoor geschikte plaats te verkrijgen, zoodat de onzekerheid' van dien aanvoer een tïorgelijke methode vrij riskant maakt Do bestrijding kort in een: enkel land dik wijls een millioen of meer guldens per jaar, maar in het algemeen is het wel gebleken, dat dit geld goed besteed is, daar het een klein on derdeel is van d!e schade, die anders in enkele dagen toegebracht kon worden. Juist wanneer een geheele groep van staten zich verbindt op het eigen gebied* krachtig de eierdepots en de eigenlijke sprinkhanen te bestrijden en om van de aanwezigheid ervan aan de naburige staten bericht te geven, is het mogelijk hef kwaad zeer sterk te beperken. De bestrijding in een enkel land alleen geeft meestal niet veel, omdat men dan kans heeft zwermen uit eeui naburig gebied te krijgen, die door d'en wind voortgedreven worden. In allerlei doelen van Afrika hebben de In landers ook reeds geprobeerd sprinkhanen zwermen te verdrijven door het maken van een oorverdoovend spektakel. Het is echter wel ge bleken, dat de moderne middelen, die het kwaad dichter bij die bron trachten te koeren, heel wat meer invloed hebben, al is het er nog verre vandaan, dat een zoo groote uitgestrekt heid1 als Afrika, of een deel ervan, voor de schadelijke gevolgen van do groote vruchtbaar heid van dit insect behoed kan worden. Hdbid. LOTERIJ-PASSIE IN SPANJE Men heeft irï Nederland d'en laatsten tijd nog al eens gelegenheid gehad te oonstateeren, dat loterijen al dan niet gecamoufleerd zich in een buitengewone populariteit verheugen en het is nog duidelijker gebleken toen er stemmen op gingen, o md» Staatsloterij af te schaffen. Maar het Nedertandsche enthousiasme voor loterijen is kinderspel in vergelijking met dat in de Rol. maansche landen. In het bijzonder in Spanje bezit de loterij voor de massa een ongeloofelij- ke aantrekkingskracht. De groote prijzen, die sommigen trekken, worden in het geheele land levendig bespronen en men moet toegeven, dat het <te moeite waard is, hij de Spaansche staats loterij zijn geluk' te beproeven, want zij biedt enorme kansen en het is merkwaardig dat de groote prijzen veelal juist rallen op de num mers van degenen, dlie het het meest noodig hebben. Do Engelsche journalist G. Wand Pri_ ce, die op het oogenblür in Spanje vertoeft, doet allerlei wonderlijke verhalen over deze Spaan-

Schager Courant | 1924 | | pagina 6