Raad Cailantsoog. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. kosten stillen bi) zijn regeling1 nog minder wezen dan bij het oude tarief. De heer De Vries maant tot -voorzichtigheid aan, wat betreft de verlaging van den stroomprijs. Spr. berekent dat er om dezelfde uitkomsten te krijgen, 1000 K.W.U. meer dan vorig jaar verbruikt zal moe ten worden en dat is niet weinig. Tenslotte wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten, deze voorstellen aan te houden tot een vergadering die over 14 dagen zal worden gehouden; tegen aan houden stemden de heeren Groen en Dekker. Door den adininistrateur-lijnwerker van het G.E.B. was een salarisverhooging gevraagd van f150 en werd door hem gewezen op de salarissen in andere gemeenten, op zijn pensioenbijdrage enz. B, en W. stellen voor een verhooging van f75 toe te kennen en hot salaris dus te breDgen op f 425. ingaande 1 Januari 1924. De heer Groen is niet voor verhoogen en meent dat als een boeren werkman de betrekking gekregen had. dezo niet om verhooging zou hebben gevraagd. Maar adressant is gewend veel te verdienen en is dus met een beetje niet tevreden. De heer Dekker wijst er op dat er in eerste in stantie 6 sollicitanten waren en dat adressant de be trekking voor het vastgestelde salaris heel graag wou hebben. En om, nu hij or 1 jaar inzit, f150 ver hooging te vragen, komt spr. heel raar voor. Spr. vindt het ook een eigenaardige beschouwing, wan neer adressant zegt dat de geheel© persoon wordt ge geven. Zijn bedrijf, het schilderen, gaat door, het is dus oen bijzaakje en, dan is het een heel aardig so- laris. Spr. vindt het ook niet. goed een vergelijking te maken met andere gemeenten, misschien zij-n daar de salarissen wel in den mobilisatietijd vastgesteld, toen de salarissen in top waren. Ook deze spr. wijst, op het. aantal sollicitanten voor hot tegenwoordig bedrag, een dier sollicitanten is pu nog erg gepi- queerd, dat hij de betrekking niet heeft gekregen. Spr. voelt niet veel voor verhooging, het is hem fe gauw, hij is niet overtuigd! van de groote werkzaam heden, het net is prachtig, de werkzaamhedon bin nenshuis worden, apart betaald en spr. is het ook met den heer Groen eens dat de man zeker hooge bo dragen gewend is. De heer Do Vries is ook nog niet ervan doordron gen 'dat salarisverhooging gemotiveerd is. Spr. is er niet voor het loon te drukken, maar het is niet onmogelijk, dat do salarissen waarop in do memorie van toelichting gewezen wordt, 3 jaar geleden zijn vastgesteld en toen waren de omstandigheden heel anders. Spr. oordeelt dat Harenkarspel ten aanzien van andere gemeenten per 100 aansluitingen niet zoo veel uit de lijn is. Op het motief der pensioen bijdrage moet niet meer worden teruggekomen, daar mee zijn alle ambtenaren getroffen en spr. hoort daar juist van een medelid dat adressant met die bijdrage op de hoogte was. De heer Francis kan niet best. het werk beoor- deelen, maar meent dat we voorzichtig moeten we zen, de zaak is nog jong. Maar misschien kunnen B. en W. het beter beoordeel en. De heer Groen meent dat wanneer weer in de be trekking moost worden voorzien, er geen 8 maar 16 sollicitanten zouden komen. Voorzitter zegt dat dit wel mogelijk is, maar al het hout is geen timmerhout en een boerenwerkman zou niet diroct in staat wezen de administratie te voeren. Het werk dat adressant levert is goed en Hsrenk^rspel staat met de salarieering per aan sluiting moe 't laagst. Juist het lange net is voor B en W. aanleiding geweest om tot eenige verhooging voor te stellen, net. ia goen voordeelig te bewerken net. Hot voorstel van B. en W. om f75 verhooging toe te kennen, wordt verworpen met 5 tegen 2 stenamen, voor de heeren Borst en De Groot. Vastgesteld wordt een suppletoir© begrooting 1923, tot een bedrag van f 8202.91,besloten tot het beta len van f292.tó uit den post voor onvoorziene uit gaven en tot het doen van af- en overschrijvin gen tot een bedrag van fl923.75K. De heer De Vries wees hierbij nog op de f10 bij drage voor rust- en vacantieoord voor gemeenteamb tenaren, een bijdrage waartoe bij de begrooting niet was besloten. Ingelicht wordt dat de post niet op de begrooting stond vermeld, maar bij de a.s. begrooting kan er aan gedacht worden. B. en W. stellen voor om adhaesie t© verleenen aan het adres van de gemeente Schagen om het Kantongerecht aldaar te behouden. Indien evenwel de opheffing niet is tegen te gaan. dan zouden B. cn W. willen verzoeken Harenkarspel in te deelen bij het Kanton Alkmaar, inplaats van zooals het plan bestaat, bij den Helder. De heeren Francis en De Vries verwachten wei nig resultaat van de poging om het Kantongerecht te Schagen te behouden, doch willen in ieder govai trachten dezo gemeente bij Alkmaar ingedeeld te krijgen. Overeenkomstig hot voorstel van B. en W. wordt besloten. Vervolgens stellen B. en W. voor tot vernieuwing van den weg te Kerkebuurt te besluiten en het ter rein aldaar te egaliseeren en te beplanten. De kosten worden respectievelijk op f810.40 en f148 be groot. Voorzitter geeft de noodige toelichting. De heer De Vries wijst op do slordige oplevering van het hek, dat heel was maar waartegen toren en muur aangekomen is. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Bij de rondvraag informeert de heer Francis naar de reden dat het zoo buitengewoon lang geleden is dat er vergaderd is. De laatste vergadering was 29 November, nu bijna half Maart, dat is bijna SK maand geleden. Spr. meent dat er in dien tijd wol eens dingen geweest zijn die ter sprake dienden te komen en noemt de schoolkwestie te Waarland, de vraag of de provincie voor distributie van electri- echen stroom zou zorgen of de gemeente, een kwestie waarover het Prov. Bestuur voor 1 Februari uit spraak vroeg, verder de electrischo aanleg in de dokterswoning. Deze zaak is nu geheel voor elkaar, maar had toch wel in den Raad ter sprake gebracht kunnen worden. Voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zijn, dat or geen zaken behand'eld moesten worden die het noodig maakton dat de Raad eerder bijeen kwam. Wat de schoolkwestie te Waarland betreft, de Raad weet hoe dit gegaan is, dat het Koninklijk besluit van 19 Januari stagnatie heeft veroorzaakt en bovendien de plannen waren er ook niet eerder. De vraag of de provincie electriciteit zou distribu- eeron of wij, is een zaak van overleg plegen en geen enkele gemeente heeft zich: daarover nog' uit gesproken. Ook daarover tTeft ons geen verwijt. Wat de dokterswoning betreft, Ja, als die zaak in den Raad had moeten worden besproken, dan zou daar voor een raadsvergadering moeten zijn gehouden. B. en W. hebben evenwel, nadat Warmenhuizen beslo ten had geen bezwaar te maken tegen don aanleg, een aanleg, die de gemeonte geen cent kost, toe stemming verleend. De heer Francis vindt een termijn van 8K maand te lttng, dat zou 3 vergaderingen in een jaar worden. Voorzitter geeft too dat do termijn lang' ia geweest, maan gezorgd zal worden dat we wel de voorgeschre- van 6 maal per jaar zullen vergaderen. Wij meenden dat de gemeentebelangen er niet onder zouden lijden. Trouwens over 14 dagen ia er nu weer eon vergade ring. Bovendien ia de tijd wat langer geworden door 'e riekte van den beer Do Groot en de slechte we- De heer Dekker wijst op de slechte wegen, speciaal te Waarland van de kaasfabriek tot de kerk; bij de school is hot gewoon hot toppunt, er is geen gezond stukje tot aan de sloot toe. Voorzitter hoeft zich al do vraag gestold hoe het mogelijk is, dat do weg die te Waarland toch altijd goed was, ln 1 jaar zóó slecht kan wezen. Spreker hoeft overleg gepleegd met het Bannebestuur en be sloten is een flink paardepad te leggen, waarvoor 35000 steenen zijn aangekocht. Als de weersgesteld heid het toelaat, aal men spoedig beginnen met den boel in orde te maken. De heer Dekker meent dat men er wel een karretje grint had kunnen opbrengen. Er is niets overgegaan. Voorzitter en de heer De Vries verklaren pertinent dat er wel grint is opgebracht, de heer Dekker ont kent het even pertinent. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad op Woensdag 12 Maart li>2i, des morgens hall' tien. Afwezig de heer Van der Plas. Voorzitter de heer J. Koster, burgonioester-secre taris. Na opening volgt goedkeuring der notulen. Goedkeuring is -ingekomen op do begrooting van 1924. Medcdeeling is ontvangen dat de rijksvergoeding voor het onderwijs over 1924 is bepaald op f7331. Door Ged. Staten is goedgekeurd do verordening op de keurloonen. Van den correspondent der arbeidsbemiddeling is ontvangen het verslag over 1923 van dit bureau. Daarin wordt .opgemerkt, dat door werkgevers in het al'geloopen jaar geen enkele aanvrage is in gekomen en aanbeveling zou het verdienen de werk gevers nog eens te wiizen op het nut van het bu reau. Op voorstel va.n den Voorzitter wordt besloten den heer Van Dijk, correspondent van het arbeids bemiddelingsbureau dank te betuigen voor de seri- euse wijze waarop hij' deze itaak behandelt Do stukken worden voorts voor kennisgeving aangenomen. Verslag is ingekomen van de schoolcommissie en Voorzitter zegt, dat uit het verslag wel blijkt, dat de commissie haar taak ernstig opvat. Verder is ingekomen het verslag van 3en Wa- renkeuringsdienst over 1922. Goedgekeurd is het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening. Uit een rapport over den toestand van de open bare lagere school blijkt,'dat school, speelplaats en schoolnicubelen in goeden staat verkeeren, dat het onderwijs bevredigende resultaten gaf en dat op 30 April 1923 10 leerlingen de school verlieten, door dat ze daartoe den leeftijd hadden bereikt. Van die 10 leerlingen hadden 2 de 4e klasse, 2 do oe klasse, 8 de 6o klasse en 8 de 7e klasse doorloopen. I Op 31 December 1923 waren er 81 leerlingen, 44 meisjes en 37 jongens. I Ook deze stukkon worden voor kennisgeving aan- 1 genomen. I In behandeling komt een verzpok van de ge meente Schagen om adhaesiebotuiging aan een door i haar gericht adres .aan de Tweede Kamer, waSrin j gevraagd wordt, niet tot opheffing van het Kan tongerecht te Schagen te willen overgaan. B. en W. ziin het ermpe eens. dat voor 'de ge- meente Cailantsoog speciaal Schagen de meest ge- i makkelijke en daardoor voordeelige plaats is voor behandeling van zaken, een kantongerecht rakehd^ en willen daarom aan "het adres van de gemeente 1 Schagen adhaesie betuigon. Mee algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Verslag is ingekomen over het ontwikkelings-on- derwijs. Aan den cursus namen 7 manlijke en 9 vrouwelijke leerlingen deel, van de laatste waren er 3 die den geheelen cursus volgden, 6 alleen het onderwijs in nuttige handwerken. Voorzitter is van oordooi, dat de gemeente ge lukkig is te achten, omdat een dergelijken cursus bestaat en spr. hooptdat de ouders zullen inzien, hoe verbazend veel kinderen er nog zijn, 'die aan het onderwijs moesten deelnemen. B. en W. stellen voor tot ruiling van een per ceeltje grond gelegen tusschen 'de bakkerij, toebe- hoorende aan de firma Eranzen, en het Armenhuis. Verder ligt binnen het grondvlak der bakkerij een Stuk grond dat, aan de gemeente toebehoort en hierover is4 overeenstemming bereikt om dat voor f40 aan die firma te verkoopen. Nadat enkele inlichtingen zijn gevraagd, wordt hot voorstel van B. en W. goedgevonden. In verband met enkele wijzigingen wordt op nieuw vastgesteld do gemeenterokening dienst 19221 Opnieuw is ingekomen een verzoek van de Noord- Holïandsche Vereeniging „TTet Witte Kruis?' om een subsidie voor de ontsmettingsdionsten, nu even wel wordt niet gevraagd om een aanzienlijke sub sidie. B. en W. erkennen het groote nut van deze ontsmettingsdiensten en meenen dat waar hu eoh kleine subsidie gevraagd wordt, onze gemeente zich niet mag onttrekken aan steun. Zij stellen dan ook voor een subsidie berekend naar oen bijdrage van IK cent per inwoner, of totaal f 15.toe te kennen. Nadat de heer Kooger een enkele inlichting heeft gevraagd en verkregen, wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Vastgesteld wordt oen kohier hondenbelasting over 1924. tot een bedrag van f275, vormende het bedrag van 109 aanslagen. Tn verband met "do uitbreiding van het elcc- trisch net te Koegras en met do meerdere aan sluitingen, stellen B. en W. voor, met ingang van 1 Januari het salaris van den heer Zeeman als in casseerder van f150 op f180 en dat voor den heer Thomasz, lijnwerker, van f300 op f 350 te brengen. Goedgevonden. Ten opzichte van het G.E.B. is nog ontvangen een schrijven van den Minister van Waterstaat betref fende oen overeenkomst aan te g&an tusschen Wa terstaat en gemeente on wel wat betreft de plaat sing der palen langs den Noord-Schinkeldijk. knii- sing van den spoorweg, en wel tegen een jaarlijk- sche recognitie van f10. B. en W. stellen voor do overeenkomst aan te gaan. De heer Baken vraagt zich af. wat het Rijk- te zeggen heeft over dien dijk, doch Voorzitter zegt het verstandiger te vinden, de overeenkomst maar aan te gaan. Aldus wordt besloten.' De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer biedt do gemeente een subsidie van 'f 400 aan, vooi het verbreeden van den straatweg in het dorp en wel naar den kant der huizon. B. en W. stellen voor, dat cadeau ""dankbaar te aanvaarden, stellen zich voor, "Steenen aan te koo- pen voor dit bedrag en dan de bestrating voor re kening der gemeente te doen uitvoeren. Het ligt in do bedoeling langs de perceelen aan den kant van het raadhuis te beginnen, vanaf het perceel-van Tokelenburg, tot zoover als het geld is opgebruikt De heer Baken is4 er niet voor, deze subsidie te accepteoren. Spr. vindt het raar dit4 c-old aan 'te pakken en is bang dat daardoor verplichting tegen over elkaar ontstaat Als V.V.V. later weer geld noodig had en er 'de gemeente om vroeg, zou de gemeente verplicht wezen, dit te geven. Voorzitter zegt, dat de gemeente door het aan vaarden van deze subsidio geen enkele verplichting op zich neemt. Spr. wijst or op, dat tot hu de gemeente V.V.V. subsidieert met f 100, doch dat deze f 100 niet meer verlangd werdon, toen de ver eeniging sterk genoeg begon te staan. Een verlo ting heeft plaats gehad en bij doze verloting was tevens bepaald, dat de opbrengst mede zou worden aangewend tot verfraaiing der gemeente en verbe tering der wegen. Wel zou do vereeniging toestem ming kunnen vragen zelf do verbetering aah te brengen, maar beter oordeelt sm*. h©t. dat het go- i beurt als nu wordt voorgesteld. We zullen op dezo wijze eindelijk van die zandrommel afkomen. De beer Kooger juicht het toe. dat deze subsidie I wordt verstrekt, maar in verband met den nieuwen weg bepleit spr. verbetering van den weg aan den I overkant en dan vooral de bocht, I Voorzitter wijst er op, dat niet "de straatweg zal worden aangepakt, maar er zal meer een loopstraét worden gemaakt en daartoe leent deze kant zich het I meest. De straat is niet bij de gemeente in onderhoud, doch bij polder of Hoogheemraadschap. Do heer Baken zegt, accoord te gaan met het voorstel van B. en W. i De heer Hollander meent, dat er meer plekken rijn die verbetering behoeven, ook al rijn het pol- i derwegen. I Voorzitter licht nog eens toe, dat de gemeente al leen zal komen aan de bermen van den weg, niet aan het onderhoud der wegen. Als de heer Hol lander meent, dat andere aeelen noodzakelijk ver betering behoeven, dan kan hij die deelen onder de aandacht brengen. i De heer Hollander is van plan, dit dan in de j volgende vergadering te doen. Besloten wordt de aangeboden sitbsidie dank baar te aanvaarden. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfor voor de plaatselijke belastingen over het jaar 1924—1925. Voorzitter noemt het een moeilijk vraagstuk. De opbrengst over 1923—1924 is buitengewoon tegen gevallen en zal ongeveer f8500 bedragen, terwijl begroot was f12000. Een derde van het loopende dienstjaar vloeit in het komende jaar en waar volgens de nieuwe begrooting 'f14819 noodig is, blijft er als van de heffing over f11986. of rond f12000. We moeten dus een percentage vaststellen naar een opbrengst van f 18000. ^pr. wijst op de daling der aanslagen der arbeiders en net meer dere zal dus moeten komen uit oèn meerdere op brengst van de boerderijen. Genoopt wordt, met hetzelfde vermenigvuldi- gingscijfer als vorig jaar te kunnen volstaan, dat is een vermcnigvuldigingsoijfer van 2.5. Goedgevonden. De aftredende leden van het Algemeen Armbe stuur, de heeren A. Baken G. Az. en F. X. Veul, worden met 5 en 6 stemmen herkozon. Voorzitter is hot aangenaam, dat beide personen zijn herkozen. Do samenwerking is buitengewoon aangenaam en de zaken van het Armbestuur wor den door de heeren best behartigd. B. en W. stellen voor een gëlalèening van hoog stens f6500 aan te gaan, tegen een rente van teh hoogste 0 pet., aflossing in 26 jaar of eerder. De lee ning is noodig voor ae uitbreiding van het eleo- trisoh net langs de Scheidingsvliet. De heer Mooij vraagt, of geen geld tegen lagere rente zal kunnen worden verkregen, doch Voor- zitter zegt dat getracht zal worden zoo goedkoop mogelijk klaar te komen. De rente zal dan ook hoogstens 0 pet. ifjü. Nadat do heer Kooger nog heeft gesproken over een langeren aflossingstermijn, wat door Voorzitter wordt ontraden, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stollen verder voor, een adres^ te rich ten tot den Minister van Waterstaat, waarin krach tig wordt geprotesteerd tegen de verwaarloozing van den rijksweg^ langs de Kanaalboorden, voor zoover deze ligt in onze gemeente. Algemeen, izegt Voorzitter, zal de raad het er mee eens zijn. dat het een schande is, zooals de weg er bij ligt. Afgescheiden van het plan om een meca- damweg te maken, gaat het niet op om den weg in een dergelijken toestand "te kiten komen. Het is i de bedoeling dat het adres in vrij krachtige termen zal worden samengesteld, aan den Minister van I Waterstaat wordt verzonden en een afschrift aan Ged. Staten. De heer Kooger is er voor, tfat het adres wordt i verzonden, maar vraagt naar de resultaten vdn een I deputatie van verleden jaar. Voorzitter gelooft niet, dat er toen over "het on-1 derhoud van den weg is gesproken, wel over de maximum-snelheid. Spr. deelt nog mee, dat het I plan was om een afschrift van het adres aan de ge-1 meente Zijp© te zenden met het verzoek in gelijken i zin te adresseeren, voor wat d'en weg in j de gemeente Zijpe betreft. Ter illustratie van den i toestand zegt spr. dat wanneer de burgemeester van' I Callantsoogr met zijn auto langs dien weg moet, hij half slag rijdt, omdat hi,^ anders niet gewaarborgd is, te kunnen 4 blijven rijden. Bovendien zit aan dozen toestand nog dit. dat, ofschoon het zwaar verkeer langs dien wv behoort, te gaan. men zoo spoedig mogelijk d© zijtakken op zoekt, dat riin de kleine wegen die 'door de kleine polders beter onderhonden worden, maar dan door het zwaar verlce©r aan pulver worden g©^©d«n. De heer Kooger wijst er ook nog op dat uitwij ken oer fiets onmogelijk is. Algemeen wordt toegejuicht bedoeld adres tot den Mteister van Waterstaat te richten. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot aansluiting bij het Prov. Waterleidingbedrijf. B. en W.. aldus deelt voorzitter mede, hebben de zaak ernstig overwogen. hebben een rondgang ge maakt zoowel door het dorp als door. Groote Keeten en Koegras. om te informeeren hoe de burgerij dacht over do waterleiding. De resultaten waren zeer gun- stior. Van de 103 menschen die zijn opgezocht, ver klaarden zich 68 direct voor waterleiding. 27 waren geen tegenstanders, maar hadden er geen gebrek aan. 8 bleven neutraal. De boerenstand ziet jnet verlangen de komst van de waterleiding tegemoet. Was oorspronkelijk het plan de leiding te leggen van Stolpen langs de kluft bij Govêrs naar het dorp, van Kolksluis langs den Nieuwen weg, naar Groote Kee ten en dan langs de Langevliet naar Koegras, B. en W. hebben getracht de leiding te krijgen van 't Zand naar don Noordschinkeldijk, langs Ooster- en Abbe- steeêrweg naar het dorp. Verder als het oorspronke lijke plan. Van Bïoemendaal is bericht ingekomen, dat men het nemen van deze route zal bevorderen en aangedrongen wordt thans een besluit te nemen tot aansluiting, opdat de bewoners te Koegras nog dezen zomer wellicht van water kunnen worden voorzien. Voorzitter wijst nog op de verplichting tot aanslui ting. maar dat is een voorwaarde die wel zachtzinnig wordt toegepast. De heer Kooger verwacht wel dat de betaling voor enkele menschen bezwaar zal opleveren, maar toch acht spr. aansluiting in het belang der gemeente. De heer Sleutel oordeelt ook dat do waterleiding zal zijn een zegen voor de gemeente: in de eerste plaats is zij goed voor de volksgezondheid, in de 2e glaats een groote uitkomst voor den boerenstand. pr. wijst op het getob gedurende de laatste jaren met het drinkwater voor het vee. De heer Kooger zegt dat er nu reeds een groot wa tertekort in de gemeente heerscht. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel tot aansluiting aangenomen. Voorzitter feliciteert de gemeente met dit besluit dat hij één dor belangrijkste besluiten noemt die gedurende zijn burgemeesterstijdperk zijn genomen en spr. twijfelt er niet aan of de gemeente zafl dit als een gelukkig besluit voelen. De heer Kooger vraagt of bewerkstelligd kan wor den dat aan het werk zooveel mogelijk ingezetenen te werk worden gesteld. Voorzitter doet toezegging daartop te zullen mee werken. In verband met dit genomen besluit zal op een wij ziging in de bouwverordening de goedkeuring van de Gezondheidscommissie te Schagen worden ge vraagd. Voorz. deelt nog mede, dat het de bedoeling ls bij de invoering van den zomertijd de school een half uur later te doen aanvangen. Bij de rondvraag dankt de heer Baken nog voor het in hem gestelde vertrouwen bij zijn herbenoe ming als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Kooger vraagt of B. en W. eens den weg in het dorp aan don anderen kant van het raadhuis DE SCHOTSCHE WHISKTXONTNG. De Sunday Express deelt nog de volgende bijzon derheden mede over den Schotschen whisky-koning Sir John Stewart, die de vorige maand een eind aan zijn leven maakte, een schuldenlast van een millioen pond sterling achterlatende. Nog eenige dagen voor zijn dood had hij van een Londensche bank 70.000 p. st. weten los te krijgen. Stewart, die indertijd zijn adelstitel verwierf door 80.000 p. st. in de kas van een politieke partij te storten, kenmerkte zich door een buitensporige weelde. Hij droeg altijd groote geldsommen bij zich en had een zekere virtuositeit om deze er in een minimum van tijd door te bren gen. Hij stond er op voor den best gekleeden man in Schotland door te gaan en zijn kleermakersrekenin gen waren fabelachtig hoog. Toen hij zijn aanzien lijk familievermogen, door whiskyfabricage gewon nen, verkwist had, zocht hij het te herwinnen door allerlei zaken waarvan hij geen of zoo goed als geen verstand had. Ten slotte wierp hij zich op den smok kelhandel van alcoholische dranken naar Amerika. De drank kwam behouden aan, maar de smokkelaars hielden zelf het geld! Kort nadat hij geadeld was kocht hij voor eenige millioenen het kasteel Tin- gask. In dit 'weelderig ingerichte huis, waar hij eigenlijk nooit woonde, heeft hij thans zijn leven ge ëindigd. ZIJN DOCHTER GEDOOD. In het Noorden van Berlijn heeft gisterochtend een 58-jarige arbeider, Springer genaamd, zijn 25-jarige dochter met bijlslagen gedood. Na een heelen dag in hot park van Treptow te hebben rondgedoold, meldde de moordenaar zich 's avonds aan. Springer leefde in ongeoorloofde verhouding met zijn dochter en was een paar jaar geleden tot 17 maanden tucht huis veroordeeld omdat hij zich aan bloedschande had schuldig gemaakt Bij zijn terugkeer uit de ge vangenis werd hij door zijn vrouw weer in huis toegelaten, omdat rij hoopte dat haar man door de zware straf van zijn onnatuurlijke neigingen ge nezen zou zijn. Dit bleek niet het geval. Springer vervolgde rijn dochter steeds weer en toen hij ver; nam aat het meisje zich wilde verloven heeft hjj haar gedood. De moordenaar was vroeger een wel gesteld man en is sinds 16 jaar aan hetl werk in een Borlijnsche fabriek, waar hij een goede betrek king Jhad. Hij stondals rustig arbeider bekend die niet rookte en niet dronk. Door zijn daad hoeft hp zijn gezin in de grootste ellende gedompeld, aangezien zijn slachtoffer met hem voor het onder houd der familie zorgde. FEN LANVINGERIGE BARONES. Volgens een bericht uit Graz heeft daar een diefstal plaats gehad, die groote en .pijnlijke sen satie wekt. Op een feest bq barones von Konradheim ver soheen o.a.. ook de gravin van Herberstein, die een paarlen collier droeg van zeer groote waarde. Tijdens het bal brak het snoer, zoodat de paarlen overal heenrolden. De gevonden paarlen werden m een etui bewaard, doch den volgenden dag bemerkte de gravin, dat er oen groot aantal aan ontbrak. 4 Aangifte bij de politie had tengovolge, dat zich een juwelier aanmeldde, die een hoeveelheid der gelijke paarlen van een dame had gekocht. 'Deze dame bleek bü nader onderzoek de gastvrouw zelf te zijn, die zien van niet minder dan zeventig paar len, deels uit het etui, deels op den grond gevoa- den, had meester gemaakt ln oogzozchoTiw wlHan zwmen. ®po\ wijst ook op de» toestand van de kluft bij de woning van den burg©. meester. i Wat de verbetering van den weg betreft, deelt 1 voorzitter mede, dat aan hem machtiging Is verleend dien weg Hier en daar te doen verbeteren. Wat be treft de kluft bij zijn woning, eerst dient nog te wor- den uitgemaakt door wie zij moet worden onderhou- den, door polder of door hoogheemraadschap, maar spr. zal in ieder geval probeeren dit jaar nog ver betering te krijgen. De heer Kooger wil verder handhaving van de be paling van de maximum-snelheid. Voorzitter wijst op de moeilijkheid van het con- stateeren van een overtreding door één politieagent, doch enkele harde rijders zouden kunnen worden aangeschreven. Hierna sluiting. Van Ewijcksluis, 11 Maart 1924. Mijnheer de Redacteur! Mej. E. van BrederodeBosch komt in Uw num mer van heden op tegen het door mij ingezonden) bericht over de noodlottige vechtpartij, welke op Zondag 2 Maart te Van Ewijcksluis plaats heen: gehad. Zjj doet het daarbij voorkomen, als zouden mijne mededeelingen inzake do personen, tusschen welke de twist plaats had, in flagranten strijd zijn met de waarheid. Nu kan ik mej. van B. veel vergeven. Ik heb voor deze vrouw altijd achting gekoesterd, voor al omdat zij zich, onder de moeüijke omstandig heden, waaronder zij met haar groot gezin dik wijls heeft verkeerd er rioh altijd zoo flink door heeft weten te slaan. Maar als mej. van B. nn meent, mij op onwaar heden 'te moeten betrappen, dan slaat zij de plank mis. En, t al wil ik dat niet op mij laten zittefai, toch kan ik mij ook dat wel weer indenken. Nu mej. van B. enkele dagen na bedoelde vechtpartij in het Ziekenhuis te Den Helder met van B. wettig is getrouwd, ziet zij van B.'s antecedenten al te zeer door een gekleurde bril en is er voor haar pog althans, geen zwart vlekje meer aan Van B. 'te herkennen. Het ligt nu eenmaal in Js menschen aard, om onder dergelijke omstandigheden alles goed te praten. Mej. van B. is een te goede vrouw om dat ook niet te doen. Maar een berichtgever moet een zuiver objectief oordeel geven en moet dus de kaken voorstellen zooals ze werkel'ijk zijn. En in het onderhavige geval weet Uw berichtgever zich ge dekt door zeker 95 pet. der openbare meening Ik zal dan ook op mej. van B.'s beweringen, welke met de mijne in volkomen strijd zijn, beslist niet ingaan. Ja .en neen is een eeuwige* strijd eli ik zie er geen nut in, dezen strijd, welke dan mogelijk steeds feller zoai worden, te voeren. Vooral wil ik dat niet, omdat dan feiten uit het particuliere leven van Van B. naar voren zouden moeten worden ge haald, wanneer ik mijne beweringen met bewijzen zou willen staven. En ik wensch niet, dan wanneer dat hoogst noodzakelijk js (zooals .ik meende, dat dit het geval waA, toenik na bericht inzake be doelde vechtpartij de tegenstelling van B.van E. heb weergegeven) in iemands particuliere leven te treden. Daarom ook spijt het mij, dat mej% van B. nu zelf de zaak weer heeft opgerakeld. Diegenen, die met den toestand op de hoogte zijn, zal zij daar toch niet mee kunnen overtuigen. 4 En om nog een andere reden spijt mij dat. Deze namelijk, dat mej. van B., om haar man schoon te praten, tracht de schuld op van E. te verschuiven fen deze daarbij een en ander in de schoenen schuift, dat niet geheel juist is. Dat valt mij werkelijk van mej. B. tegen. Want dat de verhouding tusschen Van E. en zijne moeder niet was, zoo als deze be hoorde te zijn, vond zijn oorzaak in de omgang van Van E. met mej. Van B.'s dochter, van welke omgang Van E.'s moeder uit godsdienstige over wegingen, niets wilde weten. En dat hem dit nu op dezo wijze wordt verweten, kan toch heusch niet door den beugel. Ik zal het hierbij echter laten en teeken daarom. onder dankzegging voor de plaatsing van dit weder woord, UW" BERICHTGEVER.

Schager Courant | 1924 | | pagina 8