Alititu Ni tl IS- Langendijker Srosntencentrale. DE LA» OE MORAAZ, Alkmaar Wij hebben in Confectie-Costumes Ruime veiligs stallingv. Automobielen, Zaterdag 15 Maart 1924. 67ste Jaargang. No. 7401. Uitgevers N.V, v.b. TRAPMAN Co., Scbagen Nieuwe Abonné's Kweekerlj „Sorsum Corda", SchoorI, Rekening-Courant m, rentevergoeding. de nieuwste Modellen, Glastra's Sctioenhandel, Molenstr. Scliagen. SPAANDER Co. ALKMAAR. Gemengd Nieuws. SCHA COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden ƒ1.65. Losse nummora 0 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regola ƒ1.10, iedoro tegel meer 20 cent (bowjjsno* inbegrepen). Qrooto letters worden naar plaatsruimte borekencl DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. van de Schager Courant ont vangen de tot 1 April a.s. nog verschijnende nummers Gratis. De Langendijker Groentencentrale hield op Woens dag 12 Maart haar jaarlijksche algemeens vergade ring in het lokaal van den heer A. Rus te Heerhugo- waard. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., opende des morgens 10 uur de vergadering, waarvan wij de voornaamste gezegden zullen vermelden. Het is spr. een genoegen allen op de algemeene vergadering hartelijk, welkojpa te heeten, ook een hartelijk welkom aan het bestuur en in het bijzon der aan onze gasten. Het leven der tuinders hangt ten nauwste samen met de opbrengst van zijn producten, zoo zouden wij het kunnen vergelijken bij de oppervlakte der zee: golvend op en neer. Spr. herinnerde aan de verdrukking van het vo rige jaar en welke pogingen er zijn aangewend bij de Regeering, welke wij meenen zoo goed gediend te hebben in de oorlogsjaren. Er is bij de regeering niets anders bereikt dan de opheffing van het registratierecht en verlaging der spoorwegtarieven. Toch is het mogen gelukken van de Provinciale Staten van Noordholland tuinderscredieten te ver krijgen voor onze provincie. Dit is een zegen geweest voor hen die er gebruik van moesten maken in onze streek, ik herhaal gebruik van moesten maken, want het waren bijna allen menschen die niet wis ten waar zij naar toe moesten gaan, om eenig be drijfskapitaal te bekomen. Hiervoor brengen wij aan. onze Staten onzen hartelijken dank. De prijzen van onze winterprodücten zijn 'van dien aard, dat er dit jaar wel iets zal overschieten om de noodige schulden af te doen en men zoodoen- cfts met zijn bedrijf er weer beter voor zal komen te staan. i Spr. herinnert nog aan de getoonde solidariteit tijdens de transportarbeidsstaking in Juli 1923, wat de moeilijke taak toen gemakkelijker maakte. De solidariteit moet ook in verderen kring door gevoerd worden, de geheele Nederlandsche tuinbouw moet, al is hij dan ook thans verdeeld' in 4 groepen, bij de verschillende punten. Hiermede heb ik op het oog, dat wij ook moeten hebben afgevaardigden in onze landsregeering, wij moeten tuinders hebben in de Tweede Kamer. Het is ons zeker allen wel dui delijk. dat wij in de Tweede Kamer sledht vertegan- woordigd zijn; van de 100 leden zijn er slechts enke len die nog iets weten van den tuinbouw. Het groot ste gedeelte der leden weet er absoluut niets van, en het lijkt wel of zij er ook niet aan denken zich er voor te interesseeren. Wanneer wij noemen het handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije, het invoeren van den zomertijd, het geheel ophouden van subsidie geven aan den Ned. Tuinbouwraad enz., dan moeten wij constat.ee- rcn, dat wij moeten trachten daar med'ezeggingschap te krijgen. Over de reclame deelde spr. mede, dat thans in ■Engeland, in hoofdzaak te Londen, reclame voor onze producten wordt gemaakt, wat naar alle gege vens vruchten zal afwerpen. Maar wij moeten ook in ons eigen land reclame maken. Het is ons opgevallen tijdens de tentoon, stelling te Amsterdam, waar de Vierbond goed ver tegenwoordigd was met alle soorten groenten welke wij in massa produceeren, hoe weinig menschen iets van onze streek afwisten, zelfs niet wisten waar het precies te vinden was. Wij hebben daar boekjes uitgegeven met een kleine omschrijving van de streek en tevens vermeld wat in een jaar tijd werd aangevoerd. Van deze boekjes hebben wij er 4000 uitgegeven. Alles bij elkaar heeft het nog al wat geld gekost, doch wij meenen dat wij er succes mee hebben bereikt. Wij staan op het gebied van reclame maken nog veel ten achter, maar dit is te verbeteren, doch wij moeten er op rekenen dat het geld zal kosten. En als wij nagaan dat de Engelsche tomatenkweekers in eigen land, w^it het product blijft ook in eigen land, verleden jaar 30.000 hebben uitgegeven, al leen aan reclame, zoodat wij kunnen constateeren dat reclame maken zeker voordeelen afwerpt, waar om ook wij ons in deze kosten moeten getroosten om tot goede resultaten te komen. Wat het verkoopen uit de hand betreft, meent spr. dat dit thans nog een noodzakelijk kwaad is waar wij niet buiten kunnen. Spr. herinnerde ook nog aan de afgeloopen drie bijzondere jaren, 19211922, met weinig producten en hoog© prijzen, 19221923 met veel producten en lage prijzen en dezen winter met zijn vele aanvraag en steeds stijgende prijzen. In 1918 hebben wij aldus spr., hier ook vergaderd, het was toen de tijd van voedselnood, doch hier was genoeg eten en drinken, zoodat die dag als het ware een feestdag was. j ALLE BOOMKWEEKERIJ-ARTIKELEN. -Groote voorraad. Lage prijzen. Aanbevelend, P. v. BODEGRAVEN. Ook thans zouden wij dezen dag als een feestdag kunnen vieren, alleen om het feit dat Duitschland weer als kooper op onze markt is gekomen. Dit geeft ons hoop dat onze arbeid in de toekomst loonend zal zijn. Doch al is het in werkelijken zin geen feestdag, toch hoop ik dat wij dezen dag in opgewek- ten zin met elkander doorbrengen. Laten wij het werk dat ons wacht, zakelijk behandelen, en laat ieder zijn goede gedachten naar voren brengen, tot groei en bloei onzer organisatie en in het bijzonder van onzen bond. Hiermede, mijneheeren, verklaar ik de vergadering voor geopend. Vertegenwoordigd waren 24 leden van het be stuur, 6 gasten en 109 afgevaardigden. Door den voorzitter werden nog enkele mededee- lingen gedaan: 1ste dat het bestuur bij de laadplaats twee akkers aangekocht had en daarvoor goedkeu ring der vergadering, verzocht. Deze goedkeuring werd na toelichting verleend; 2e dat het bestuur mot de besturen van de veilingen te Noordscharwoude en Warmenhuizen met een collectieve zending van groenten had deelgenomen aan de tentoonstelling te Amsterdam in September 1923, en aldaar met succes was uitgekomen; 3e dat op de tentoonstelling het vorige jaar te Gent gehouden, onze producten tusschen de Westlandsche en andere Hollandsche een goed figuur hadden gemaakt. Hierna werd door den markt-betaalmeester, den heer W. Dirkmaat, een verslag uitgebracht over den aanvoer en omzet der groenten. Volgens de in- ventarisatiecijfers waren er 1 Januari 1924 bij de leden van de L.G.C. aanwezig, berekend naar wagons van 10.000 K.G.: Roode kool 471, gele kool 535, Deensche kool 687, uien 98, wortelen 59, totaal 1850; tot en met 12 Maart verzonden: roode kool 460, gele kool 487, Deensche kool 601, uien 67, wortelen 30, totaal 1645. voorraad: roode kool 11, gele kool 48, Deensche kool 86, uien 31, wortelen 29, totaal 205; juiste voorraad: roode kool 11, gele kool 29, Deen sche kool 61, uien 16, wortelen 22, totaal 139. De omzet van 1 Januari tot en met 12 Maart 1924 bedroeg f1401000.—. De heer J. Wagenaar Cz. bracht verslag nit namens de comindsies welke cte notulen der algemeene ver gadering van 14 Maart 1923 nagezien hadden. De notulen zijn goedgekeurd, waarvoor de voorzitter, de commissie en den secretaris dank zegde. Het jaar verslag van den secretaris, den heer S. Zeeman, is met de agenda afgedrukt en aan alle leden verzon den. In het verslag wordt een overzicht gegeven van de verschillende belangrijke zaken van het vorige jaar en een volledig en juist overzicht van den omzet van alle geveilde producten in 1922, 1923 in K.G. en het totaalbedrag in geld over de jaren 1921, 1922 en 1923, respectievelijk 14.158.417.—, f2.356.584,03, en f2.116.959.65. Het groote verschil in omzet tusschon de jaren 1921 en 1922, bedragende f 1.801.823.42, is in 1923 nog met f 139.522.40 verhoogd, zoodat deze beide jaren zich kenmerken door zeer lage prijzen, waardoor de tuinders met vrees de toe komst inzagen. Gelukkig dat de winterprodücten se dert Kerstmis in prijs stegen, welke stijging is toe genomen tot en met heden, wat o.m. blijkt uit den omzet van 1 Januari12 Maart, wat oen bedrag van f 1.401.000.— was. De omzet van 1 Januari—1 Mei 1923 bedroeg slechts f509.579.91. genstaande Art. 4, hen reeds als lid toegelaten heb ben. Art. 4 luidt, diat om lid te worden, de veroenigtogen lid1 moeten zijn van den Ne<t Tuinbouw Raad. De L. T.B. is echter niet aangesloten bij den N.T.B. De groepveilingen heeft deze voorwaarden reeds het vo rige jaar als vervallen verklaard, zoodat volgens dle- laatsten, art.. 4 misbruikt wordt om oaize R.-K. leden het stemrecht te onthouden. Met 597 stemmen voor' en 537 tegen werd hert. Bestuursvoorstel verworpen, aangezien het een wijziging der statuten betrof, waar voor 2/3 van. het aantal stemmen voreischt wordt 7A. Van het bestuur; het amendement dor veréeni- gingcn „De Rijp en Omstreken" to De Rijp en „de Zuid" te St. Pancraa, werd mert algemeene stemmen aangenomen. 7D. Van het bestuur om de uiensorteering op de volgende maten uit te voeren: Nep 35 mJVL, drielin- ?en 32—43 m.M„ gewone uien 40—75 m.M„ en groote 0 m.M„ en daarbovén. Door de afgevaardigden van Groentecultuur te Broek op Langendijk en „Hugo- waard" te Heerhugowaard werd dit voorstel bestre den. Het voorstel werd met 827 stemmen voor en 307 tegen aangenomen. 7E. Van het bestuur; het ophouden op de veiling mag niet gebeuren. Dit voorstel werd van vele zijden bestreden, aangezien dit teveel aan de rechten der aanvoerders komt Besloten werd de vedlingleider op te dragen het ophouden toe te laten, maar dit te ver bieden als dit zonder geldige roden wordt gedaan. De veilingleider aanvaardt dit bij wijze van proef, daar het voorstel met 1050 stemmen tegen 84 wordt ver worpen. ASN0 1804. Heden ontvangen: legen uitersl lage prijzen. Z0NDAQS NIET QESL0TEN.' voor eiken leeftijd een groote keuze, 't Loont U de reis om naar Alkmaar te gaan en ons Magazijn te bezoeken. ADRES VAN VERTROUWEN. On« Vertegenwoordiger, de heer HOVE- NIER, is Donderdags in Schagen. Daar alle leden het verslag met den beschrijvings brief hadden ontvangen, werd voorlezing hiervan onnoodig geacht. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn keurig jaarverslag. De heer Jb. v. d. Busse bracht verslag uit namens de commissie tot nazien der rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer C. Spaans Jz. De rekening werd goedgekeurd en den pen ningmeester dank gezegd voor zijn accuraat beheer- Hierna werd volgens art. 10 der statuten aange wezen de plaats waar de algemeene vergadering in 1925 zal gehouden worden. Koedjjk werd aangewe zen. Bij punt 7 werd het eerste voorstel van het be stuur aan de orde gesteld: 7A. Voorstellen van het Bestuur: Inplaats van A werd besloten eerst B te behandelen, luidende: Art. 7 der Statuten aldus te wijzigen: Het bestuur van den Bond bestaat uit 2 leden van elke aange sloten voreeniging. Indien meer vereenigingen in één gemeente zich bij den Bond willen aansluiten, moeten deze minstens 75 leden tellen, doch. bij min der dan 75 leden hebben zij recht op één bestuurs lid. Een amendement van „De West" te Koedijk, dat meerdere vereenigingen in een plaats waar reeds een Bondsvereeniging bestaat, 30 leden moet tellen, werd hieraan toegevoegd. 7C werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel 7B luidde: Het stemrecht te verleenen aan alle leden van den L.T.B.; van de bij den Bond aangesloten vereenigingen. De secretaris las een schrijven voor van den Tuin derskring Langendijk van den L.T.B., om aan al zijn leden naast de plichten ook de rechten te ge ven, dit naar aanleiding van het feite dat op dé A. V. 1923 aan deze leden het stemrecht is onthouden. Van verschillende zijden werd gewezen op de on billijkheid van den LT..B. dat in hun organisatie geen plaats is voor nieH. R.-K. leden. Anderen en voor al de voorzitter, namens het bestuur, verdedigden het voorstel. Sommigen wezen er op, dat wij mette- 8A. Van „Groenten Cultuur" te Broek op Langen dijk en „De Toekomst" te Zuidscharwoude. Het eer- sio om geen percentage van den omzet djer produc ten aan den koopman te geven, het tweede om het geven van het K pet. aan dezen te doen ophouden in overleg met de zustervereeni gingen en „de Koophan del". Het prae-advies om naar omstandigheden met „den Driebond" en den Koophandel" in overleg te treden, werd met algemeene stemmen aangenomen. 9A. Van „de Schermeer" te Zuid- en Noordscher- mor"; in dien in 't vervolg het 1/4 pet. voor contante betaling in overleg mat „den Koophandel" vervalt, dit bedrag te besteden voor reclame voor ons product in hef buitenland. 9B. Van „Hugowaard"; idem om hot 1/4 pet te la ten vervallen. De vergadering besloot de voorstellen 9A en B uit te stellen tot een lateer te houden A.V. 10A. Van „Groente Cultuur"; de L.G.C. neemt maart- regelen dat bij verhandeling van uien een uniforme lossing wordt voorgeschreven, terwijl keuring dor uien, indien deze moet plaats hebben, in zak moet gebeuren. De voorzitter wees op d'e bedoeling dat het lossen der uien en de ketiring niet over de hor, maar het eerst van zak tot zak of los in spoorwagens of schuit- moet geschieden en de keuring niet door arbeiders in den zak mag uitgevoerd worden, maar volgens het j prea-advies. Het Bestuur acht hot noodzakelijk dat de keuring van uien naar behooren en naar het oor deel van dien keurmeester wordt toegepast. Na.dat op de vraag van een der afgevaardigden, of de uien door de ontvangers mogen worden bescha digd, ontkennend door den voorzitter werd beant woord, werd het P.A. met algemeene stemmen aan genomen. 10B. Van „Groente Cultuur", om met den Nooider- markt Bond en Warmenhuizen actie te voeren ter verdelging van ratten, door aankoop van serum uit de Rijksseruminrichting, werd' na toelichting besloten, de belanghebbenden uit te noodigen en door de L.G. i C. de halve kosten van haar leden te Jaten betalen- 1 HA, Van „de Toekomst"; stélt voor niéuwe regelin- j gen betreffende sorteering enz. door d'e vereenigin- j gen te laten bespreken. Na toelichting dat hiermede nieuwe regelingen van ingrijpenden aard zijn be doeld, werd het voorstel met 1 vetreeniging tegen aangenomen. IIB. Vani „dé Toekomst"; besluiten op de A-V. met meerderheid aangenomen, moeten warden uitgevoercf Zonder stemming aangenomen. IIC. idem; om den zomertijd niet uit to voeren, zelfte al wordt deze (Door de Regeering ingevoerd. De verga dering besloot, mot het voorstel meo te gaan en aan de gemeenteraden te verzoeken den schooltijd een half uur later te doen aanvangen. lltD. idem; stelt voor, het wocgBystdom te herzien en wenscht daarom in te voeren, dart dé kool per j 100 Kg. wordt gewogen indien deze boven 1 Kg zijn en daarvoor bascules door de L.G.C te laten aan- koopen. Hert Bestuur adviseerde het voorstel aan te nemen met behoud van het reeds eerder boven 2H K.G. be paald gewicht. Zonder stemming aangenomen. 12A. Van „dén Tuinbouw" te Sint Pancraa; stelt voor alles të veilen; 1ste, om op de gewone mamer, 2de, om daarna door middel van den veilingleidér alle soorten kool en gewicht aan; te bdeden, voor een door den verkooper vastgesteld'en minimumprijs. Dit punt werd sterk verdedigd door den heer P. Gootjes van St Pancras. De voorzitter bestreed het voorstel als practisch niet uitvoerbaar. Algermeen wordt het verkoopen op permïssiebriefjeé noodzakelijk geacht, mits dit aanvulling blijft van tekort aangevoerd. Na veel discussie werd het voorstel verworpen met 833 tegen 301 stemmen. 12R. Van ,d,en Tuinbouw", om het -besluit om bij ALKMAAR. in de onmiddellijke nabijheid van het Station, a. dam Co. Garageruimte v. 40 Avto's. vriezend weer de vaart vanaf die veiling tot de laad plaats, goed! bevaarbaar to houden, uit te voeren. Het Bestuur verklaarde dit steeds naar behooren ie heb ben laten uitvoeren, maar wil het gaarne dloor „den Tuinbouw" laten uitvoeren- Hier werd geen "besluit genomen- Bij de rondvraag werd door den heer J. Bouwena van Broek op Langendijk aan den Bond1 verzocht te trachten een karteren verbindingsweg té verkrijgen tusschen Koedijk en Broek op Langendijk. Na een historisch overzicht over de bestaande we gen, welke daarvoor zijn aangewezen en de belang hebbende gemeenten, wekte spr. de leden op in deze richting mee te werken. De heer C. Groot, Schermerhom, épreekt een woord van protest uit tegen het verwerpen van het voorstel om den L.TJ3. stemrecht te geven. Dit uit neutraal oogpunt bekeken. De heer De Vries, St Pancraa, zou het ladten aan de laadplaats vroeger willen laten beginnen. Do voor* zittér zegde toe, hierover nogmaals te spreken xnej de betrokken handelaars. Do heer J. Madd'erom, Schermer, bevoelde han, eenden te houden ter vernietiging van insecten, scha delijk voor draaiharten in die kool, eveneens tegen malariakoortsen. De heer P. Zeeman, Zuidscharwoude, zou het öala* ris van dén heer Keizer met 10 pet willen verhoo., gen. Dit werd door de vergadering met applaus ont* vangen. Het Bestuur zal met dézen wcnsch rekening houden. De heer J. G- Hazeloop, RifkstuinbouwconeuJent, beval den proeftuin te Alkmaar aan bij do ver* éenigdngen, tevens om finantieelen steun te verleenen De voorzitter der veiling de EjL heer P. Slot Az* dankte namené de gasten hét Bestuur voor de uit* noodiging, dén voorzitter voor zijne leiding aan de verrgadoring en tevens voor de wijeze waarop deze de belangen van onze tuinders op de velling én daarbui ten behartigde. Verder wees hij op dé agendSa vap de Groep Veilingen voor de AlV.; in het bijzondér op het punt reclame voor onze producten in binnen- en buitenland. Dit zal door de Prov. Commissie en het Centraal Bestuur der Groep Veilingen warden uitge voerd. Daarvoor zou spr. het bestuur machtiging wil* len geven dé f 1000, het vorig jaar beschikbaar ge steld, zoonoodig te geven: Het was ongeveer 6 uur toen de voorzitter de gas* ten dankte voor hunne medewerking bil sommige punten gegeven, de afgevaardigden voor pe aangena me besprekingen, waarop spr. déze algemeene verga dering sloot met' dé beste wenschén voor den Bond en zijn leden. MR. ZTMKERMAN OVER DUITS CHLANITS HES. STEK Mr. Zimmerman heeft te Génève dén correspondent van de Information op diens vraag naar Duitsch- land's mogelijke financiéelo opbeuring dloor den Vol kenbond gezegd: Dit vraagstuk ia voor Duitschland ingewikkelder dan voor Oostenrijk, daar Duitachlana éen federatie is en de betaling der vergoeding een hoofdrol speelt Het zal zich echter verwonderlijk snel opheffen, mits een plan is opgesteld en de munt gestabiliseerd. Evenmin alé Oostenrijk hoeft Duitsch* land oorlogsschuld en zijn binnonlandscho leeningen zijn weggeslonken waartegenover zijp' sporen en an* djere outillage staan. Bovendien kan het. do 3 miJHar* den die het voor den oorlog jaarlijks voor zijn leger besteedde, thans aan dé vérgoeding wijden, want zelfs een zegevierend Duitschland zou het verwoeste gebied hebben moeten opbouwen. Duitschland's fi nancieel herstel op gelijke basis als dlat van Oosten* rijk kan de begrooting in staat stellen La 4 pf 0 maanden het evenwicht te bereiken. OVERAL DE AUTOBUS. Lord Ashfield, directeur van dé Underground Eïec- trice Railwaye Company of London, heeft in een vergadering van aandeelhouders dier maatschappij cijfers genoemd omtrent de toeneming van do plaat, selijke verkeersmiddelen in Groot-Londen. Daaruit blijkt dat in het afgeloopen Jaar de omnibus-pas6a- giers voor de eerste maal de passagiers van «die tramwegen in aantal overtroffen hebben. De bus is het voornaamste vervoermiddel geworden- Lord Ash field erkende dat de in den laatste» tijd door talrijke particulieren voor eigen risico in eerplodtatie gebrach te omnibussen even veel recht op de straat hadden als de bussen van de London General Omnibus Com pany en haar zusterondernemingen. HU achtte het echter noodig, dat dé wagens aan zekere voorwaar den en aan toezicht zouden worden onderworpen, zoodat de gevolgde routes ook niet steeds uitsluitend in het belang der eigenaren aan wijzigingen bloot stonden. De spreker zag bovendien to een onbeperk te mededinging van de bussen to zoover een gevaar voor de tramwegen en onder- en bovengron-cteche spoorwegen, dat de uitbreiding en zofs het bestaan hiervan bedreigd werden. HIJ vroeg daarom, to net bolang van het publiek „vooral bij een stoeda verbe terd en zich uitbreidend ondergrondsch net, ocm een: zekere marte van overheidscontrole op de omnibus- diensten, waarbij dan natuurlijk ook de opening van niouwo lijnen niet onbeperkt zou moeten wondén toéU gelaten. EEN KORTSTONDIGE STAKING IN ITAUB. Uit Rome. 13 Maart. De „Giornale dTtalia" ver leemt uit Napels, dat de dokwerkers en schuiten voerders in staking zijn gegaan om té protesteeren tegen de nieuwe tarieven voor het laden en lossen. De bladen melden, dat "de arbeid in de haven van Napels om twaalf uur 's middags is hervat, daar Mussolini weigerde de quaestie der tarieven te be spreken vóór het eindigen der staking. S CHANDELIJK. Het Journal maakt melding van den dood van een vrouw, van 'zeven-en-twintig Jaar, moeder van vijf kinderen, die letterlijk van gebrek is omgeko men. Het geval is te tragischer omdat de vrouw de weduwe was van een oud-strijder uit den grooten oorlog, die twee jaar geleden gestorven is aan tu berculose, opgedaan gedurende den oorlog.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1