Tweede Kamer. Daarna vroeg J. Boa het woord en dankte de ver- eeniging ook namens zijn vrouw voor de eer hen aangedaan en voor het mooie schilderij. Hierna Avondzang en de voorzitter sloot deze uit stekend geslaagde verga-dering met een woord van dank voor de medewerking. De heer S. Kriek dankte hierna de voorzitter voor zijn eminente leiding. SCHOORU Vrijdagavond jl. gaf de Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken en de Jeugdbond voor Onthou ding. afd. Schoor 1, een propagandavergadering, in het lokaal van den heen* A. Kuiper te Groet De voorzitter, de heer Ds. Boeke, opende met een hartelijk welkom en wees er op, dat propagandama- ken voor de alcohol een wonderlijk ding is, omdat men van verschillende richtingen een gemeenschap pelijke samenwerking krijgt- en wijst vooral op den Jeugdbond, die meewerkt aan dat groote werk. .Ver volgens geeft spr. het woord aan den jongeheer C. Breed, voorzitter van den Jeugdbond, dm zegt, dat de leden, oud en jong tot overtuiging wil brengen door propaganda te maken en wijst op de geestdrift die hij voelt voor de J.V.O. Hierna kregen wij) een mooi stukje muziek to hoo- ren op de mandoline door de dames C. Jonker, A. en M. van Essen, die ook hunne medewerking gaven om dezen avond gezellig te nmken. Door den heer J. Kreijger, leiden* van den Jeugd bond voor onthouding te Anna Paulowna. wordt het onderwerp „Waarom onthouding" besproken. Spa*, vergelijkt de alcohol met een levenstuin «die bekruipt wordt door een slang. Voorzitter dankt den heen* Kreij ger voor zijn mooie en vurige redevoering en- stelt verder ieder in de gelegenheid om wat te zeggen en te vragen. Hiervan werd geen gebruik gemaakt en kregen we een mooi stukje muziek. Gedurende de pauze werden gezamenlijk een paar liederen gezon gen uit de liederen boekjes om daarna te krijgen een tooneelstukjo „Moeders verjaardag", opgevoerd door eenige J.V.O.'era Dit stukje was mooi ton boeiend en werd; door do jongelui heel goed opgevoerd. Zang, muziek en tooneel volgden elkaar nogmaals op, waarbij het laatste nummer van het .programma, oen1 lied gezongen'door alle loden van den Jeugdbond en begeleid door mej. Jonker op de mandoline, een daverend applaus oogstte. Door don voorzitter werd een; hartelijk woord van dank gesproken voor do algemeeno samenwerking die dezen avond zoo uitstekend deed slagen en wekte de aanwezigen op zich als lid' van den J.V.O. of de Onthoudersvoreeniging aan te mélden. ZAKKENROLLERS. Reeds eenige maanden werd het Wilhelminapleln te Leeuwarden op marktdag onveilig gemaakt door zakkenrollers, die ook tijdens de IJspret daar ter stede op het ijs en bij een wedstrijd bij de Groote Wielen hun slag sloegen, Het speurdereoog was al voor een paar maanden gevallen op twee stadgenoo- ten, den 26-Jarigen H. J. W. en den 24-jarigen J. S., beidon hulpbriovenbestellers. Toen j.1. Vrijdag beide mannen de markt verlieten, stelde een dor speurder» zich telefonisch in verbin ding met het hoofdbureau, om te vernemen of er ook aangiften van zakkenrollerij waren gekomen, juist op het oogenblik, dat een vrouw kwam om aan gifte to doen dat men haar beurs had ontrold. De beide verdachten'hadden inmiddels de plaat gepoetst, doch worden later aangehouden. Op het bureau wer den zij-gefouilleerd doch er 'werd niets op hen be vonden. Uit'de aangifte was gebleken, dat bij het gerolde geld ook een bankbiljet van 'f 10 was, dat, naar dè vrouw vertelde, op een eigenaardige manier was opgevouwen. Do man van de bestolene had 'o- voren bij het agentschap der Nederlandscho Bank eon bankbiljet van f 100 gewisseld voor biljotten van f 10 en had de serie en d© nummers genoteerd, zoo- diat' aan de politie zoo ongeveer het nummer van hot gerolde billet kon worden opgegeven. Eon uitgebreide huiszoeking volgde. Ten huize van een der verlachten-werd in een hoekjo van een dor kasten een kistje met kleingeld en een bank biljet van f10 gevonden, dat bleek van do beken de serie te zijn en ook opgevouwen zooals aan de po litie was medegedeeld. Niettemin ontkenden do ver dachten. Inmiddels waren nog andere gegevens ver zameld. Zoo was het een surveilleerond agent eens opgevallen, dat beiden geld op straat verdeelden. Bo vendien gaven zij aan de politie andere plaatsen op dan hot Wilhelminaplein, waar zij "Vrijdags zouden zijn geweest. Er waren nu voldoende termen aanwezig om bei- dfn aan de justitie over te leveren. Zaterdagmiddag volgde toen hun overbrenging naar het huis van be waring en een volledige bekentenis niet alleen van deze zaak, maar van vele andere. Uit een sloot aan den Groningerstraatweg is de portemonnaie van de bestolen vrouw opgevischt. VAN EWTJCKSLUKL Voor de afd. Anna Paulowna der S.D.A.P. sprak Maandagavond in het lokaal van den heer. Waiboer in eene openbare vergadering de heer Drop, lidi van het Partijbestuur der S.D.A.P. Een zestigtal personen waren aanwezig. D© voor zitter, de heer K. Keuris, do vergadering openende, drukt er zijn spijt over uit, dat nog niet meerderen aanwezig zijn. Het feit echter, d&t- hier voor een I tiental' dagen een vergadering met denzelfden spre- kor niet door kon gaan, wijl toen de heer Drop plot seling verhinderd was, is aan dat geringere bezoek niet vreemd. Overigens zal de hoor Drop do redenen j van verhindoring zelve wel oven uiteen zetter.. Nadat do heer Drop eene uiteenzetting heeft gogo- ven van den samenloop van omstandigheden, die op 7 Maart tot zijne verhindering hebben geleid, stelt hij de vergadering voor. am inp laats van het I aangeokndigde onderwerp: „Regeeringsbeleid en Ar- j beidersbelang" eene lezing to houden over „De posi- i tie van do arbeidersklasse op dit oogenblik." Spr. stelt dan op den voorgrond, dat onze tegen. standers ons allerlei bezwaren tegemoet voeren, die men in drie groepen kan ondervordeelen, nl.: Ie. wij zouden de scheidingslijn, welke tusschen de verschillende klassen loopt, steeds dieper en scherper trekken; 2e. wij beloven de arbeiders dingen, welke niet bewaarheid kunnen worden; 3e. wij ontnemen do monschen het meest waar devolle (nl. hunne zielsrust en hun geloof). Deze drie bez warén wenscht spr. onder de oogen te zien, om bij de eerste te beginnen. Wanneer vó6r den oorjog eene loonsverhooging ol eene voor de ar beiders gunstige wijziging in do wetgeving was be reikt, dan kon nog mot eenig recht gezegd worden, dat deze verbetering alleen ten voardeelo van de arbeiders en ten nadeele der bfcittende klasse kwam, omdat toen overigens vrijwel alle prijzen op nor maal peil bleven staan, of slechts zeer geleidelijk wijziging ondervonden. Men verweet dus do arbeiders de verscherping van den klassenstrijd Hoe bezittende klasse den klassenstrijd voerde viel niet in het oog. Hot uitbreken van den oorlog echter liet velen daar op ©en blik vollen. T&lloozo arbeiders wonden toen op straat gesmeten. Hot koninklijke woord „in Ne derland zal geen honger geledon worden" word op sommige plaatsen al zéér schriel toegepast, de prij zen gingen met sprongen omhoog en alle door de arbeiders in den loop der jaren verkregen verbete ringen van levenspositie, gingen hierdoor weer ver loren. Totdattotdat in 1018 Troelstra zijne vergis sing beging. Toen werden aan' de arbeiders verschil lende verbeteringen toegezegd, welke ook al spoe dig werden uitgevoerd. De bezittende klasse heeft dit echter meer als eene verzekeringspremie be schouwd, want in 1922 heeft weer de reactie den kop opgestoken en sindsdien wordt getracht alle verkregen verbeteringen weer teniet te doen. De moedeloosheid onder de arbeiders ontstaan door den z.g.n. vicieuzen cirkel: loonsvorhooging-prJjastljging, loonsverhooging-prijastijging, tot in het oneindige, waarvan eene zékere onverschilligheid het gevolg was, maakte dit voor de bezittende klasso gemak kelijk. Zoo zijn wij op het tegenwoordig niveau aangeland. Om dat te omvatten hebben wij geen hoera-redevoeringen, doch klaarheid moodig, om een goed inzicht In de maatschappelijke situatie to krijgen. Deze maatschappij ié te beeoh ouwen als een reus achtige machine, waarbij ieder eene plaats inneemt. De hoofdas, het kapitaal, heeft de magnetische wer king, al het geproduceerde tot zich to trekken en te brengen bij diegenen, welke aan de handle staan (banken en grootfabrikanten). Zoo draait het indu- strieele Nederland om een negental groote bankin stellingen. Deze hadden in 1913 een gezamenlijk ka pitaal van 119 millioen gulden, waarmee in dat jaar 18 millioen gulden winst werd behaald. In 1921 ech ter (toen de arbeid volgens de bezittende klasse een te gToot deel van het maatschappelijk inko men tot zich trok) was het gemeenschappelijk kapi taal dezer banken aangegroeid tot 300 millioen, waarmee 120 millioen gulden winst werd behaald. De Koninklijke Petroleum Maatschappij maakte in 1913 17 millioen gulden winst, in 1921 echter 128 mil lioen gulden. In Twente wordt thans gevochten voor een loon, 70 pet. boven dat van 1913. Ook daar zijn de winsten echter enorm opgevoerd. Zoo berekende J-do Bergsma in zijne rede bij de opening der Tex tielschool. dat in, 4921 op eiken textielarbeider f2900 was verdiend. In Almelo, waar meer zg.n. kleinore iabrikanten wonen, was in 1921 de aanslag der I minst-aangeslagene hiervan 624 duizend gulden ter- wijl de hoogste aanslag 993 duizend gulden bedroeg. De scheepvaartmaatschappijen maakten in 1917, '18 en '19 tezamen 812 millioen gulden winst. Uit deze en verschillende andere door spr. gegeven cijfers blijkt dus wei duidelijk, niet alleen waar de win sten heengaan, doch ook wie de klassetegenstellin- gen het sterkst trekken. Want na de korte periode van lotsverbetering van den arbeider, in 1918 begon nen, lieett zich de kapitalistische rooftocht weer vol ledig hersteld en wordt weer de wet van het vroe gere Engelsche industrieele kapitaal: „laat de arbei ders juist voldoende verdienen om te leven, te wer ken en zich voort te planten" gehuldigd. Uit eene jul&i gisteren verschenen statistiek der Vermogensbelasting in 1920*21 en *22 wordt dan tiog meegedeeld d'<u ii» 1U15'16 het aantal inkomens van 10 tot 60 duizend gulden per jaar 18000 bedroeg. In 1020—*21 was dit aantal tot 32000 aangegroeid. Bo ven 60ÖCO gulden was het aantal inkomens in 1918 nog peen duizend, tn 1920 bijna vierduizend. Deze eenvoudige waarheden, waaruit echter zoo veel te Jeeren valt. worden echter door de meeste aébeiders bijna niet gelezen. Spr. beveelt de aanwe zigen daarom vooral aan, de arbeiderspers te lezen, waarin ooze zuken hun steeds onder oogen worden gebracht. Hei verschil van beoordeeling van som mige conflicten, dcor burgerlijke- cn arbeiderspers wordt daarna door eenige voorbeelden scherp in het licht gesteld en uitlatingen van burgerlijke econo men onder de loupe genomen. Spr. komt er daarna op, dat wij te veel zouden be loven, doch in 1918 nam de toen pas onder de leuze „tegen de revolutie het evangelie" aan het bewind gekomen regeering ons program over. Tot 1922, toen zij weer afscheid van ons nam, door in de toelichting tot do St&atdbegrooting vrij vertaald dit zinnotje *.o zetten „dat met het oog op de geboden zuinigheid de Regeorlng geen wet meer zou indienen die gold zou kosten". Waarschijnlijk hoorde de Vlootwet daar niet bij, want deze werd kort daarna inge diend. Daarna wordt do stopzetting van' den woning bouw, de verslechtering van het onderwijs en de op- hofifng der bijdragen voor werkverschaffing Bespro ken, Waarbij al wat voor den arbeider naar iets hoo- gor zweemt, door dezo Regeering wordt afgesneden, met alle redelUke eischen v&n het volk in strijd. Zij- maakt het daarbij wel zeer erg. Want hoewel in deze Kamer, geboren uit verkiezingen* waarbij alle par tijen tegenover de socifftU-deroocraten stonden, eene meerderheid van 60 rechts tegen 40 links, of, wil men eene andere groepeering van 72 bezuinigers tegen over 28 anderen staat, is toch Colijn reeds ©onma&l over de stuwkracht der arbeidersbeweging gestrui keld, waarbij hij hot 'heele minuisterie meesleurde. Toch zijn allen zonder meer weer gaan zitten en thans grijpt Colijn naar het arbeiderskind, waarmee hij eon rechtstreeksche aanval doet.op het ontwikke lingspeil. Zoo worden thans de arbeiders, terwijl zij bezig zijn hunne levenspositie zooveel mogèlijk op peil te houden, zoo mogelijk te verboteren, politiek steeds meer geknepen. Toen de oorlog uitbrak, waren velen nog de moc- ning toegedaan, dat het voornamelijk ging om het be houd van verschillende geestelijke waarden. Thans wordt algemeen erkend, dat deze heele oorlog slechts een gevolg was van. de toespitsing der kapitalisti sche belangen. Men heeft nu echter geleerd door deze ervaring, bewapening niet onmogelijk ggmaakt, doch is deze gaan reglomenteeren, waardoor hieraan juist een lang leven is gewaarborgd.- De 30 millioen dooden zijn nog niet voldoende geweest. En alles gaat nog den ouden gang. Terwijl in Rus land duizenden van honger omkwamen,- werd in Californiö een reusachtige massa graan verbrand' om de markt op prijs te houden. Terwijl het wereld verkeer verruimd moet worden, werd de rubber plantage met een vierde verminderd. Evenzoo wend1 van de katoen aanplant een gedeelte vernietigd. Het kapitaal* wordt zooveel mogelijk samengetrokken. En de kapitalistische klasse erkent, dat de kapi talistische staat deze toestand niet kan veranderen, zelfs ad zou zij dat. willen. In dien chaos staan wij en wij weten, dat tegen over de onmacht der burgerlijken onze taak vast staat. n.1. de menschheid te verlossen van een stel sel dat economisch verouderd' en zedelijk veroordeeld is. Wij hebben te zorgen, dat de jeugd voor het kind een werkelijke jeugd, het werk voor den mensch een lust en de ouden dag niet meer een gapende af grond wordt, doch een zomerlandschap met onbe wolkte lucht bij ondergaanden zon. Wij willen dat beinvloeden met onzen socialis- tischen strijd' en dienen daarvoor jle arbeiders op te voeden tot een hooger peil, wien de begeerte naar kennis en kunst en booge idealen heeft aangeraakt. Maar dan dient de arbeider daartoe ook in staat en ontvankelijk te zijn; met paupers kan men nu een maal niet vechten. Het geld', dat een ruilmiddel moest zijn, is tot bezit geworden, maar datzelfde bezit kan mits goed toegepast, ten nutte dor gemeenschap ko men. Daarom vragen wij socialisten een modezeg gingschap, al vergeten wij daarnaast de vele kleine dingen niet. Met citaten uit pater van Ginneken's „Zielkunde in het Taylor-systeem" en Marx: „Loonarbeid en ka pitaal", wordt duidelijk gemaakt, dat het werk, z5o- als het- thans in veel gevallen wordt verricht niet is „leven", doch een opoffering van het leven. Door medezeggingschap toe te passen, zal men het leven der arbeiders vullen en zullen zij gevoelen nog voor iets anders te werken, dan voor het loon alléén. En al zullen er hier en daar egoistische ahbeidere zijn4 die de zaak verkeerd aanpakken, het totaal aan menschengeluk en'menschenwel vaart zal er door ver hoogd worden. Wat de bezittende klasse in deze van ons scheidt, is, dat zij geen geloof hebben in men- echenziel en menschenadel en wij wèl. Al is ons ga- loof dus anders, dan is het daarom niet minder dan dat der godsdienstige geloovigen. De grootste ele mentaire beginselen van iederen godsdienst zijn waar heid, rechtvaardigheid en liefde. Welnu, het soci alisme wil waarheid, wil rechtvaardigheid, wil lief de inj den hoogsten vorm van onderlinge verantwoor delijkheid. Het socialisme is de voorwaarde om deze groote elementaire beginselen tot waarheid te ma ken. Spr. roept daarom allen op, om mede den strijd voor het socialisme te strijden en aldus de komst van eene betere samenleving te bespoedigen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. In zijn sluitingswoord spreekt de voorzitter de hoop uit, dat het hier gesproken woord niet zal na laten zijn nut te doen, wekt op zijn beurt nog eens op tot deelname aan de politieke organisatie der S.D.A.P. en tot het lezen der socialistische pere en deelt mede, dat zoo aanstonds bij de deur weer ge legenheid zal zijn, iets te offeren voor de Twe^tsche textielarbeiders, die ten deele reeds vier maanden in hun strijd tegenover de textielfabrikanten staan. Hij hoopt, dat het belang v&n dezen strijd wordt inge- i zien en sluit hierna de vergadering. De collecte voor de textielarbeiders bracht f 12.61 °P- BliOEK OP LANGEND IJK. Voor do vacante betrekking van gemoente-seoire- taria hebbon zich 50 sollioitanten aangemeld. ZUIDSCHARWOUDE. Voor de armen en werkloozeïl in deze gemeente is f537.75 ingezameld. Er komen 61 personen voor steun in aanmerking. NOORDSCHARWOUDE. j De symphoriie-vereeniging „Sompre Cresoendo" heeft een uitnoodiging ontvangen van de Sociëteit „Nut en Genoegeir' te Bergen om aldaar een uit- 1 voering te geven. Deze uitnoodiging is aanvaard, zoodat de uitvoering Donderdag 27 Maart zal plaata hebben. SCHAGERBRUG. Wü vernemen, dat de heeren Jb. Kindt te Stol- pervlotbrug en C. Lobregt te 't Buurtje aannemer zijn geworden van pl.m. 2100 M. graafwerk bij hot leggen van waterleidingbuizen, nl. vanaf Belkmer- \yeg naar Pettonerkluft en vanaf Stolpen nadr rich ting Armenhuis. ZIJPE. Men deelt ons mede, dat "B. en W. dezer ge meente de toeslagrogeling het geven van toeslag op loonen bü het laten verrichten van werken ter bestrijding der werkloosheid op 5 April a.9. zullen doen eindigen. DIRKSHORN. In den wedstrijd van den Provincialen Bond van Dilettanten-vereenigingen in Noordholland, behaal de de rederijkerskamer „Nieuw Leven" alhier den 2en prijs in de 2e afdeeling. KOLHORN. Het woonhuis op 'de Strook alhier van ervert Wed. K. Bruin werd onderhands verkocht aan den heer R. Bakker aldaar. KOLHORN. Aan den op 1 Maart eervol ontslagen gemeente reiniger G. Koster, werd een pensioen toegekend van 1890 per jaar. KOLHORN. De landman A. Klare alhier heeft 5 schapen met ieder 8 lamineren; 15 lammeren dus bij de 5 schapen. 'fc Is wel eens de opbrengst van 15 scha pen. KOLHORN. In de polders alhier is men toch eindelijk met de bebouwing |>egonnen. 't Is heel laat en nog ia do grond met goed. De lapigtdurige vorst is ook voor de weilanden zeer nadeelig. EEN VITRIOOLWERPER. In het le Weteringplantsoen te Amsterdam is gis teren een 37-jarige man een hoeveelheid vitriool in het gelaat geworpen. De man kneep onmiddellijk de oogen dicht, zoodat deze gespaard bleven. Wel had hij brandwonden ini het gezicht. Zoo gauw was alls gegaan, dat de aangevallene niets omtrent den vermoedelijken dader kon opge- ven. Echter leeft hij in onmin met zijp vrouw en echtscheiding is hangende. Vermoédi wordt dat één van de „vrienden" van de vrouw zich aan het mis- drijf hoeft schuldig gemaakt. OPHEFFING HUURCOMMISSIE. Nadat burgemeester en wethouders van1 Enkhuizen onlangs besloten hadden tot opheffing van do huur- oommisslo in deze gemeente, werd daartegen door de huurcommissio zelf bij Ged. Staten bezwaar inge bracht. De huuroommissie was van oordeel, dat de woningtoestanden in Enkhuizen opheffing der huur- commissie nog niet rechtvaardigden. Indien de kos- I ten een bezwaar opleverden bood zij aan haar dien sten gratis te verrichten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de op heffing goedkeuring onthouden, nadat burgemees ter en wethouders en de huurcommissie hun stand punt nog mondeling bij Ged. Staten hadden toege- i licht. Thans hebben B. en W. besloten zich te wen- den tot den minister van Arbeid. Handel en Nver- heid. De Kroon heeft na de laatste wijziging der huurcommissiewet de bevoegdheid te verklaren dat deze wet voor bepaalde gemeenten niet langer toe- j passelijk zal zijn. Burgemeester en wethouders zul- len nu don minister vragen te bevorderen, dat de Kroon voor Enkhuizen van deze bevoegdheid gebruik make. KAPELMEESTER J. TER HALL. -De heer J. ter Hall, kapelmeester van' het Staf-: muziekkorps der marine te Helder, zal, na een loop baan bij de marine van 34 jaren, den len April a». den dienst met pensioen verlaten. Vermeldenswaardig ia, dat hij het eenige lid van het Heldersche Stafmuziekkorps is. die het van ólève- stafmuzikant tot directeur heeft gebracht* De heer Ter Hall geniet te Nieuwediep vriendU schap en sympathie in zeer groeten kring. Bij gelegenheid van het bezoek aan ons land van den Koning van Zweden, werd hem het ridderkruis in de Wasa-orde verleend. BRAND IN DE DUINEN. Door onbekende oorzaak .geraakte gisteren een duinbeplanting in Zandvoort achter de Haarlem merstraat nabij den Tol in brand. De strakke Wes tenwind wakkerde de vlammen aan, doch gelukkig werd de brand tijdig door voorbijgangers ontdekt. Dezen moesten de hulp der politie inroepen om het vuur te stuiten en te dooven. Do brand vernielde een oppervlakte van 5000 M2. VROUW VERBRAND. Zondagochtend' zijn de kleeren van mej. Lievere, toen er in haar woning aan de Klokstraat te Apel doorn een brandje was ontstaan, in brand geraakt. Op het hulpgeroep kwamen er buren toegeloopen en de heer G. v. Mossel wist de vrouw de kleeren van het lichaam te trekken, waarbij hij vrij ernstige ver wondingen kreeg. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht, waar zij Maandag is overleden. DE LOONSVERLAGING BIJ STORK. In de gisteravond gehouden ledenvergaderingen van de R.-K. Motaalbewerkersvereeniging St. Eloy en den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond is het voor stel waartoe de gevoerde besprekingen omtrent, de /oonsverlaging op de Machinefabriek Gebr. Stork en Co., zijnde 5 ct. uurloonverlaging en 5 pet. tariefs verlaging. geleid hadden, met overgroote meerder heid van stemmen verworpen. HET AFWENTEL-SYSTEEM. Eenige inwoners, wier eigendom aan -de Vecht ligt, werden dezer dagen verrast met het volgend schrij ven: „De ontvanger van Reg. en Dom. deelt mede, dat de jaarlijksche vergoeding voor het onttrekken van water aan een Rijkswater, volgens tarief voor u is vastgesteld op f—Ik verzoek u mij omgaande te berichten, of u hiermede accoord gaat De ontv. Reg. en Dom.' Sommigen hebben aan 't verzoek voldaan en be richt, dat zij er niet mee accoord gaan en wel: le. omdat hun nimmer iets bekend gemaakt is over het bestaan van zoo'n tarief; 2e. omdat zij op goeden grond vermeenen, dat hun eigendomsrecht tot eenige meters in de Vecht gaat HET ONDERZOEK NAAR DEN POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Naar wij vernemen is de commissie, door den di recteur-generaal der P. ,en T. bij besluit van 29 Jan. jl. benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der ontwrichting en der verergerde ont wrichting van den Postcheque- en Girodienst, alsme de naar de schuldigen daaraan en de straffen die zij naar het oordeel der commissie verdienen, van welke commissie mr. A. Tak, advocaat bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden, voorziter is, met haar taak geheel gereed. Haar rapport is reeds vastgesteld en is ter Landsdrukkerij. Ingevolge de toezegging door den minister van Waterstaat den her van Swaay in de zitting der Tweede Kame van 29 Jan. jl gedaan, kan dus de openbaarmaking van het rapport binnen een paas weken worden tegemoetgezien en zal dit bij de be handeling der bedrijfsbegrooting der posterijen, te legrafie en telefonie voor 1924 algemeen bekend Hm DE GIRO-VERWIKKELINGEN. Het Tweede Kamerlid, mr. Marchant, heoft de volgende vraag aan den minister van WVttcrstddt) Ëisteld: an de minister mededeelen, wanneer de publicatie is 'te verwachten van het rapport der commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van de ontwrichting van don Postchèque en Girodienst, alsmede naar de verantwoordelijkheid daarvoor. DE LOONEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL, De Vereëniging van Spoorwegpersoneel „St.-Ras phaal" en drie andere organisaties van spoorweg personeel hebben aan de Tweede Kamer eon télë- fram gezonden, waarin wordt te jennen gegeven, at de minister van Waterstaat h.i. zijn goedkeu- ring aan do voorgenomen wijziging en aanvulling j van het Reglement Dienstvoorwaarden behoort te onthouden. ARRONDISfe, RECHTBANK TE ALKMAAR Uitspraken van Dinsdag 18 Maart 1924: J. J. van Hoorn, huisvrouw J. Kremer, Alkmaar, brandstichting, 6 mnd. gev. met aftrek van pre ventief. WINKEL. De heer A. Volger, correspondent der arbeids bemiddeling, zal wegens zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente als zoodanig ontslag nemen. WINKEL. De wijkverpleegster, mevr. K. E. de Ridder(do Zeeuw heeft x>m gezondheidsredenen ontslag uit hare betrekking gevraagd. INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Roo sendaal ingebroken, ten huize van den veehandelaar Louis Cokx, wonende aan de Boulevard aldaar. Door het uitsnijden van «en ruit aan de achterzijde van het gebouw hebben de dieven zich toegang ver schaft, waarna zij in de beneden vertrekken alles overhoop hebben gehaald, terwijl de bewoners bo ven rustig sliepen. De inbrekers hebben zich te goed gedaan aan sigaren en sigaretten, welke zij aantrof fen, en dachten een goeden slag te slaan met oen kast, welke zij naar buiten achter het huis hebben gebracht om ze daar te openen. De inhoud viel ech ter tegen én bestond voornamelijk uit boeken. Do zilverkast, welke in de naaste omgeving stond, heb ben ze per abuis onaangeroerd gelaten. De inbraak leverde alzoo niet veel buit op. Voor zoover men kon nagaan, wordt alleen een overjas, een paar handschoenen en een kistje sigaren ver mist, BEZUINIGING. Ingediend is een wetsontwerp tot vermindering van de salarissen van den vice-president en leden van. den Raad van State, van de leden der-rechter lijke en van die der militair-rechterlijke macht, met WEER BOVEN WATER. Eenige maanden geleden werd uit den, Amstel een fiets gedregd, toebehoorend aan een veehouder te Nederhorst-den-Berg, die sinds een halve week ver mist werd. Daar de veehouder een groote som gelds bij zich had, werd aan misdrijf gedacht. Ondanks alle 'pogingen werd verder geen spoor gevonden, Thans is de veehouder weer boven water gekomen; niet aan den Amstel, maar aan de Seine, In Haar lem, waar zijn vrouw en kinderen bij familie intrek genomen hadden, heeft hij een samenkomst met de zijnen gehad en is daarna met zijn gezin weer naar Frankrijk vertrokken, waar hij ook in vroeger jaren vertoefd heeft. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Den Minister van Waterstaat, prof. Van Swaay heeft gisteren een droevige slag getroffen. Zijn te Apel doorn wonende zoon, gehuwd en vader, ingenieur bij het Geldersch Provinciaal Electrisch Bedrijf, was bezig met een electrische installatie en raakte daar bij met zijn potlood een relais aan. De jjtroom ging hem door het lichaam en doodde hem op slag. De Minister werd voorzichtig voorbereid. TEXTIELCONFLICT. Ingediend is bij de Tweede Kamer het initiatief voorstel Albarda c.s. tot het instellen van een on derzoek nopens het geschil in de textielnijverheid. SALARISAANSPRAKEN, ENZ. Ingediend is een wetsontwerp tot vastlegging der formeel-juridische bevoegdheid vanshet bevoegd ge zag tot wijziging (ook ten ongunste) van de bepa lingen in zake ambtenaren (in salarisaanspraken b.vi). MAZELEN. De beide scholen te Nieuw-Balinge (Dr.) zijn we gens hot heerschen der mazelen gesloten GEMEENTE" ZIJPE. Ingeschreven van 15 tot en met 18 Maart 1924. Getrouwd: Klaas Hopman, oud 21 jaar, land bouwer en Sijtje Paarlberg, oud 19 jaar, zonder beroep, beiden wonende alhier. Overleden: Trijntje Blaauboer, oud 73 jaar, wed* van Pieter Nieuwland. In behandeling is geweest een suppletoire oorlogs- begrooting voor het dienstjaar 1922. Bij nota van wijziging werd daaraan een post van 40.000 gulden toegevoegd, welke betrekking had op het feit, dat in 1922 diverse laken- en linnengoederen, afkomstig van het voormalig algemeen demobili satiepark en daarna in het tijdelijk magazijn te Zeist opgelegd, naar het Centraal Magazijn gezonden, en aldaar in bruikbaren staat gebracht. Hiervoor nu was in artikel 119 der oorlogsbegrooting van 1922 een bedrag uitgetrokken, doch achteraf was gebleken dat de raming f40.000 beneden de werkelijke uitgaven bleef. Had do Kamer, gelijk zoo menigmaal gebeurt, deze nota van wijzigingen goedhartig geslikt, dan ware er waarschijnlijk geen wolkje aan de lucht ge weest. Intusschen is dit gelukkig niet gebeurd, aldus de N. R.Ct. en wisten waakzame afgevaardigden in dertijd te bewerken, dat bedoelde -post in den loop van de openbare behandeling werd teruggenomen „ten einde de gelegenheid te openen de zaak, waar het om ging, in de afdeelingen te onderzoeken". In de suppletoire oorlogsbegrooting, welke heden aan de orde was, kwam diezelfde post weer voor; edoch, iets bizonders deelde de memorie van toelich ting dienaangaande niet mede. Blijkbaar was minis ter Van Dijk ook op 22 November 1923 (datum, waar op deze nieuwe suppletoire begrooting werd inge diend) nog van meening dat de Kamer in onwetend heid kon worden gelaten. Intusschen werd hem in het voorloopig verslag op ondubbelzinnige wijze aan het veratand dat dit niet zoo ging; een twaalftal lastige werden gesteld, waaraan geen ontkomen mogelijk, was en waarop de minister vani oorlog dan ook m de memorie van antwoord vrij uitvoerig heeft go- antwoord. Reeds toen werd (hoezeer ook alles werd vergoelijkt en verzacht) de indruk gevestigd, dat er mét de ingeleverde 'kleeding en schoeisel omgegaan is op een wijze, die elke Hollandsche huisvrouw (en niet dezen alleen) vol ontzetting de handen ten he mel zal doen heffen. In een barakkenkamp, welks loodsen allerminst lekvrij waren, werden de klee ding- en uitrustingstukken van 200.000 man ingele^ verd, „Het bederf door mot is belangrijk geweest (memorie van antwoord). In verschillende Stadia zijn ergerlijke nalatigheden begaan. O.a. zijn tal van pakken kleeding en uirusting meer dan een jaar 'afooTm«nfster6V^m dan is dat allo* niefc zoo heel erg, al kan hy natuurlijk met ont kennen, dat er verschillende fouten zyn begaan.. De heer K. tor Laaji da&rentégen noemt lo millioen gulden als het bedrag der toegebrachte sohaide, welke had kunnen worden voorkomen bh beter kostbaarder" toezicht, amendeerde de minis ter, die overigens ook dit bedrag alierininst ^xir zijn rekening nam. Maar ook al is het yemmlndOT, éen ding staat vaat: er zon onverantwoordetoke dingen gebeurd. Sprak ook niet de anti-revoiuti-

Schager Courant | 1924 | | pagina 2