DUIJVIS' Speciaal Kalvermeel T.D. WERKVROUW gevraagd Secretaris-Penningmeester ZAAIGRANEN. VGBrbruinB Boonen AfSLAG. KaasmakBrsknecht. Duiyenboonen, een Dienstbode, Dooi en Stroo, Huishoudster, Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Broedeieren L i onnair Dnymnor van Twist van „greBrefc ain W: ding1 bij ae intendance" en constateerde ook lin niet, <Jac van 200.000 stuks militaire kleeding 181.000 bedorven waren en dat het bij de schoenen en sok ken precies eender was? Geen wonder, dat do heer K. ter Laan mee een motio kwam, waarin de Kamer uitsprak,dit eij do onoordeelkundige behanfdeling van inge leverde militaire kleeding: en de daardoor geleden aanzienlijke verliezen botreurde. Merkwaardiger wijze vond de heer Duymear van Twist den modd (ot de lafheidP), tegen deze motie, die waarliïk niet alleen of bovenal op de periode-Van Dijk betrek king- had, zijn stem uit te brengen. Hij was het er i mede eens, maar stemde toch maar tegen. Dat deefd ,do gehoele rechterzijde. De linkerzydo daaron- tegen gaf oven eenstemmig haar stem aan de motie, Welke met 48 tegen 30 stemmen verworpen werd. Daarna sring de suppletoire bogrooting er zelf zon der hoofdelijke stemming door. Daarna behandelde de Kamer de begrooting van Buitenlandsche Zaken. TER DOOD VEROORDEELD. De Berlijnsche rechtbank heeft gisteren een 52. jarigen horlogemaker. Schaper genaamd, ter dood veroordeeld. Schaper had enkele maanden geleden het 7-jarig dochtertje van zijn kostjuffrouw ver moord, omdat de moeder van t kind hem de huur had opgezegd. De, moeder was een tijdlang zijn ge liefde geweest. Toen aan de vriendschap een einde was' gekomen en Schaper bovendien de huur schul dig bleef, wilde zij hem met alle mogelijke middelen uit haar woning verwijderen. Zoo had zij om hem te dwingen heen te gaan, het bed uit zijn kamer ge nomen. Daarop had Schaper, toen de moeder afwe zig was. het 7-jarig meisje in zijn kamer gelokt en aart een haak opgehangen. Toen het koord brak en de kleine luid om hulp schreeuwde, heeft Schaper haar met een hamer doodgeslagen. EEN POLITIE-AUTO MET EEN DRAADLOOZE INSTALLATIE. De Londensche politie heeft een automobiel doen bouwen, uitgerust met een draadlooze installatie, door 6 middel waarvan verbinding mogelijk i9 met Scotland Yard. Het voornaamste doel van de auto is, door j middel van een beweegbare verbinding het verkeer j te regelen. Scotland Yard zal op aanwijzing van de ambtenaren in de auto de noodige maatregelen tref- fen om opstopping van het verkeer op te heffen. i DRAADLOOS. Zondag is bekend geworden, dat New York1 (stad) een krachtig zendstation voor radio-telegrafie en radio-telefonie zal. laten plaatsen op het zeer hpoge stadhuis. De installatie is bestemd om alle voor de inwoners der stad van belang zijnde aankondigin gen, medodeelingeri en bekendmakingen „uit te zenden". De voor dit doel bestemde installatie is er eene van de Electric Manufacturing Cy„ die ge plaatst en in gébruik was geweest op de wereldten toonstelling te Rio de Janeiro in 1922. Zij was krach tig genoeg om in Honoloeloe te kunnen worden ge- i hoord. EEN NIEUWE AARDBEVING IN JAPAN. Uit Tokio, 18 Maart. Uit Toyohara wordt gemeld, dat daar op 15 Maart een ernstige dMd- boving heeft plaats gehad, waardoor oen gebouw instortte.M. en vreest, dat er slachtoffer zijn. DE VLOOTDEBATTEN IN HET ENGELSCHH LA GERHUIS. Uit Londen, 18 Maart. In het Lagerhuis heeft Auimon, de parlementaire secretaris dor Admirali teit, heden modogedeeld, dat de regeering na gé- j heele overweging van de kwestie en, overleg inet de'dominions besloten heeft, niet verder voort te j gaan met het plan der vorige regeering in zako het I vestigen van oen -groote vlootbasia te Singapore, ANGSTIGE OOGENBLIKKEN. Bij een feilen brand in een woning van drie ver- dieuiu^en te Battersea hebben èn bewoners èn toe schouwers angstige oogenblikken uitgestaan. De brand brak Zondagmorgen heel in de vroegte uit en werd het eerst op de tweede verdieping waargeno men. De vrouw rende met twee harer kinderen de trappen af en wist met den buurman van de bene denverdieping een man van 73 jaar, behouden buiten ie komen. Haar man met het derde kind kon, daar i het vuur zeer snel om zich heen greep, de trap niet rneerbereiken, doch wist zich door een raam in vei ligheid te stellen. In grooter gevaar verkeerde echter 1 het huisgezin der bovenste verdieping die zich wel- i dra door een vuurzee zag afgesloten. Van dit ge zin, dat uit vader, moeder en twee kinderen be staat, werd eerst een kind vermist. De vader waag- de zich naar de slaapkamer, doch kon niet meer terugkeeren. Hij wist zich door een raam te redden- Angstige minuten volgden. Door den rook heen za gen de toeschouwers voor een der bovenramen de vrouw met de twee kinderen. (De vermiste had zijn moeder weten te bereiken). De brandweer sloeg on middellijk aan het werk en het gelukte haar met de uiterste krachtinspanning .de bewoners behouden be neden te brengen. EEN ONVERKWIKKELIJKE GESCHIEDENIS. In de gemeente Gilly heeft dezer dagen de min derheid van den gemeenteraad tegen het socialistisch dagelijksch bestuur eén aanklacht ingediend onder beschukligipg de doodkisten te hebben doen doorzaj- gen, welke de lijken van gevallen strijders bevatten, zulks met de bedoeling om ze in een grafkelder te kunnen bijzetten. De lijkkisten waren n.1. 220 M. lang en de graftombes slechts 2 M. Om nu toch de kisten te kunnen bijzetten, zouden deze door af zagen van 20 c.M. ingekort zijn, waardoor bovendien de lijken geschonden werden. Het parket stelt een uitgebreid onderzoek naar het gebeurde in. HET PAARD VAN DEN PRINS VAN WALES. De Engelsche bladen manen den prins van Wales in verband met de schier periodiek terugkeerende tuimelingen van zijn paard niet slechts tot voor zichtigheid, doch zoeken ook naar de oorzaak, waar om de prins zoo vaak van zijn paard stort. De „Man chester Guardian" meent de oorzaak gevonden te hebben. Zo zou niet bepaald gezocht moeten worden in een te geringe rijkunst, moge het ook zijn dat de prins niet bepaald een volleerd ruiter is, doch in de omstandigheid, dat hij altijd een paard berijdt, dat te groot voor hem is. Zijn beenen zijn n.1. niet lang genoog voor de paarden, die hij uitkiest, en hij is niet zwaar en sterk genoeg om zich op zijn paard te handhaven en het te steunen, wanneer het bij een sprong neerkomt. Het blad raadt den prins aan zoo spoedig moge lijk het type paard, dat hij berijdt, te veranderen. De val, dien de prins Zaterdag heeft gemaakt, was do twaalfde sedert eind 1920. In 1920 heeft hij er twee gemaakt, in 1921 drie, in 1922 twee, in 1923 drie, in 1924 twee. DE GEZONDHEID VAN DEN PAUS. Uit Rome, 18 Maart. In kringen, die met het Vati- kaan in goede betrekking staan, heerscht een zekere bezorgdheid omtrent den gezondheidstoestand van den Paus. De hartwerking zou den laatst en tijd te wenschen laten, en er zou een begin van aderver kalking zijn geconstateerd. Officieel© mededeelingen worden niet verstrekt. Uit Rome komt het nader berioht, dat de Paus eeer gezond is. DE KONING VAN GRIEKENLAND. Een telegram uit Boekarest aan de Petit Parisien Mgt, dat do koning van Griekenland weigert vrij willig afstand te doen van zijn rechten op den Griek- schen troon. MET CIJFERS IS ALLES TE BEWIJZEN. Zoo heeft het lid van het Huis van Afgevaardigd te Washington Tïnkham (uit Massachusetts) uit gerekend, dat Washington een der slechtste steden van de wereld is. Er worden 2000 percent meer moor- aen gepleegd dan in Londen, en er zijn 300 percent SÜÏ <5x>nken Üeden dan in Parijs. Het komt in- in r- u*1' in<Ren men de cijfers naast elkaar legt: iu uroot-Londen met 8 millioen zielen in 1922 28 moorden, in Washington met nog geen half millioen zielen 38 moorden in dat jaar. Te Parijs in 1923 op een bevolking van 3.000.000 zielen 10.000 arrestaties wegens dronkenschap. Te \Y ashington om die zelfde reden in dat jaar 800 ar restaties wegens openbare dronkenschap. EEN FORD-FABRIEK IN ZWEDEN. Naar vernomen wordt, is het plan tot het bouwen van een groote Ford-automobielenfabriek te Stock holm weder opgevat door Henry Ford, nadat het ver- scheidene jaren geleden geen doorgang had gevon- j den. Deze fabriek zal moeten voorzien in de vraag van j Zweden, Finland en de nieuwe Oost-zee-staten en j zal zeer omvangrijk moeten zijn, aangezien in het jaar 1923 alleen reeds 100.000 Ford-auto's aan Zwe-1 den verkocht werden. Het ligt in het voornemen alle i onderdeelen der automobielen in Zweden te bouwen.1 De vraag naar automobielen is in Zweden aanzien- lijk toegenomen, in het afgeloopon jaar steeg het totaal automobielen van 10 tot 100.000. De helft dier wagens was voorzien van oen bijzondere inrichting i voor het verkeer door de sneeuw, hoofdzakelijk in het Noorden des lands. HUIS VAN DRIE VERDIEPINGEN INGESTORT. Te Koenigshof bij Krefeld is een woonhuis van drie verdiepingen ingestort. Talrijke personen werden onder de puinhoopen bedolven. Er zijn drie dooden en vele gewonden. GRANAATONTPLOFFING. Te Beauvais heeft in een oud Engelsch kamp dat als een depot voor granaten en oorlogsmunitie werd gebruikt, een hevige ontploffing plaats gehad. Door de warmte van de zon ontplofte een granaat van zwaar kaliber. Drie Fransche arbeiders werden ge dood, vier anderen ontkwamen wonderlijk. EEN MOORDENAARS- EN DIEVENBENDE. De Brusselsche correspondent der N.R.Crt. meldt: Voor het hof van gezworenen te Gent dient sedert een tweetal weken de zaak ten laste van de in Vlaan deren beruohte moordenaars- en dievenbende van Hoe-Verstuyft, aldus genaamd naar twee harer bloeddorstige leiders, welke niet behoeven onder to doen voor de op het platteland alhier legendarisch geworden rooverkapiteins uit lang vervlogen tijdon. Baekelandt en Jan de Lichte. De bende van Hoe- Verstuyft, een veertigtal leden sterk, opereerdo hoofdzakelijk in Oost- en West-Vla andoren, maar waagde zich af en toe ook wel eens tot in het ge bied van Eupen Malmedy en in Zeeuwsch-Vlaan deren, onder meer te Philippine en te Hoofdplaat. Maandag hadden de bandieten zicb te verantwoorden over een moordaanslag en diefstal in den nacht van 3 op 4 Juni 1919 te Philippine gepleegd. Eduard Ceu- lenaere, de burgemeester, door het gerinkel van glasscherven gewekt werd, neergeschoten door de inbrekers, die de burgemeestersvrouw onder het uiten van doodsbedreigingen dwongen tot het aan Hdjzen van de plaats waar het géld geborgen waren en vervolgens óp de vlucht sloegen met 4000 gulden. 4000 Belgische fmncs en voor 1000 gulden aan gouden sieraden. De burgemeester, hoewel zwaar gewond, genas, maar verloor het rechteroog.Na het verhoor van de Nederlandsche getuigen, het slacht offer. zijn eohtgenoote en Abraham Fnijn, opper wachtmeester van de marechaussée te Philippine, kwam het tot heftige tooneolen tusschen de be klaagden. Een hunner, Edmond Verstuyft, bekende alles en beschuldigde verschoidene leden der bende die totdusver alles hadden ontkend van medeplich tigheid. Samen vertrokken zi) per fiets uit Langer- brugge. benoorden Gent. René Verstuyft, broeder van den voorgaande, loste hot schot op den burge meester, de gestolen guldens werden ingewisseld te Gent.. Er komen nog andere bandietenstreeken aan de beurt. VOETBAL OUDESLUIS. Zondag jl. speelde D.O.S.K.O. I haar laatsten wedstrijd voor do oompetitie, en kreeg N-V.V. J van Nieuwe Niedorp op bezoek. N.V.V. wint den toss en speelt voor de rust met den wind mee en is ^eaurentde dezen tijd iets in de meerderheid. De N.V.V.-voorhoede weet deze meerderheid keducht in punten uit te druk ken, door vier maal te doelpunten, terwijl D.O.S. K.O. voor de rust niet eenmaal weet te doelpunten. Na do rust komt D.O.S.K.O. meer ojjzetten en weet tweemaal te doelpunten, zoodat het einde komt met 26 in het voordeel van N.V.V. D.O.S.K.O. I had in deze competitie nog geen wedstrijd op eigen terrein verloren. Zij was dezen wedstrijd geheel uit den vorm, in de achterhoede was alle verband zoek, zoodat de goéd spelende N.V.V.-voorhoede gerepeld doorbrak, terwijl de N. V.V.-achterhoede weinig moeite had, met de slecht samenspelende voorhoede van D.O.S.K.O. Keeper Slikker leeft, bij de anderen vergelé- ken. goed werk yerricht. D.O.S.K.O. I heeft in de 10 gespeelde wedstrij den er 5 gewonnen, 2 gelijk, 3 verloren en heeft 33 doelpunten voor en 22 tegen, en zal hoogst waarschijnlijk nummer 3 op de ranglijst komen te staan. Bezig zijnde enthout te «HJtfen, vtmd ik een takje dat ik hierbij zend. Kunt U misschien zeggen wat voor zwarte stipjes dat zijn, die op het takje voorko men? Hert is een appeltakje (zoete veen). Antwoord1: Het appel takje ia dicht bezet met blad luiseieren. Zelden zag ik er op k* appeltakje zooveel bijeen. U zult uw boom en goed moeten spuiten met carbolineum, b.v. met oen 8 pel oplossing, dan doocfit U meteen ook andere insecten en eieren. De Con.tr. b.d. Plantenz. dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. Markfcheriehftea- LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 18 Maart 1924. Wortelen f2.80 a 4.50. Roode kool, le soort f20.10 a 22.10, 2o soort f 18.60 a 18. Gele kool, le soort f 19 a 22.80, 2o soort f 11.90. Witte kool, le soort f8.10 a 10.30, 2o soort f4 a 7.60. Uien f 13.70 a 14, drielingen f 13.20, alles por 100 Kg. 'Aanvoer: 9900 Kg. wortelen, 18900 Kg. roode kool, 32060 Kg. gele tooi, 31000 Kg. witte kool, 1700 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND, JNoord-Scharwoudo. 18 Maart 1924. Grove uien f 13.60 a 15.60, drielingen f12.60 a 13.50, nep f 14.40. Peen 13.90 a 4.50. Roode kool f 19.80 a 22.50, doorschot f 17.70. Gele kool f 19.30 a 23, doorschot f16. Deensche witte f7.90 a 10.30, doorschot f7.80, alles per 100 Kg. Aanvoer op 18 Maart: 14700 Kg. uien, 13600 Kg. peen, 90300 Kg. roode kool, 25700 Kg. gele kool, 118900 Kg. Deensche witte. WARMENHUIZEN, 18 Maart 1924. Roode kool, le soort f 21.20 a 21.80, 2e soort f 18.20 a 20.80. Witte kool. lo soort f 7.90 a 9.70, 2e soort f 6 a 7.40, uitschot f 2.30 a 6. Nep f 14.30, drielingen f 13.70 a 14, uien f 13.10 a 14.30, uitschot uien f5.50 a 6.80. Peen f 4 a 4.50, kleine peen f3. Aanvoer: 26475 Kg. roode kool, 23100 Kg. witte kool, 3700 Kg. uien, 8750 Kg. peen. PURMEREND, 18 Maart 1924. Aanvoer en prijzen van heden: Kaas: 11 stapels fabriekskaai f45, met rijksmerk f49, 9 st. boeren kaas f45.50, met rijksmerk f 50; 1078 Kg. boter f2 tot2.10; 894 runderen, w.o. 150 vette rO.801.15; 289 melk- en geldekoelenr f150400, handel stug; 5 stieren; 44 paarden f200250, handel stug; 12 vette kalveren f 1.401.60, handel matig; 1178 nuch tere^ kalverenslacht f1036, fok f1637, handel matig; 856 vette varkens, slacht f0.720.75, han del vlug; 92 mag. varkens f20—40, handel stug; 21 biggen f1422, handel stug; 420 sohapen f80— 54, handel matig51 bokkenkipeieren f 5f 6 per 100 «tuks; eendeieren f7 per 100 stuks. PLANTENZIEKTENLEER» Waarop bij het kweeken van aardappelen Vöon pootgoed thans reeds te letten. Hierover schrijft Wageningen het volgende: De teleurstellingen, welke bij -dé teelt van aard appelen voor pootgoed nog al te vaak voorkomen, go- ven mij aanleiding hot volgende onder de aandacht der verbouwers te brengen: Als hoofdoorzaak van de tegenslagen bij het tee- Len van gezonde aardappelen moet genoemd worden hot besmettelijk karakter, dat sommige ziekten (bladrol, mozaiek en aanverwante ziekten) hebben. Hoewel de factoren, waarvan de verspreiding van deze ziekten afhangt niet alLen bekend zijn, zijn er toch enkelen, waarmede reeds vóór hej poten reke ning kan gehouden worden. le. Hav poten van aardappelen, welke voor het le veren van pootgoed bestemd zijn, op gescheurd gras land moet ten sterkste afgeraden worden. Zoowel door opzettelijk genomen proeven als uit waarne mingen in de practijk is voldoende gebleken, dat dé nabouw van gewassen op gescheurd grasland geteeld, in bijna alle gevallen tot groote teleurstellingen aanleiding gaven. 2e. Verschillende aanwijzingen zijn er, dat sterk bemeste gewassen, speciaal die, welke met veel stik stof zijn bemest, een nat eelt geven, met een höoger percentage zieke planten dan die, welke gegroeid zijn op land, dat matig bemest was. Hoewel het nog niet meer dan aanwijzingen zijn, zal de verbouwer toch goed doen zijn aandacht aan deze quaestde te wijden. Proeven, om na te gaan of inderdaad' een zoodanigen invloed' aan1 eer» sterke bemesting moert worden toe geschreven, zijn in gang. Wellicht dat het Janger groen blijven en daardoor het gedurende lang eren tijd bloot staan aan besmetting als oorzaak van dit verschijnsel kan worden beschouwd. 3e. Nog te vaak worden de selectiefs, dus de per tijen, welke in de toekomst het allerbeste materiaal moeten leveren, te veel in de nabijheid van de ge wone aardappelvelden uitgepoot. Gezien het feit, dat ziekten als bladrol en mozaiek aoor bladluizen kunnen worden overgebracht, zal er ven het begin af aan rekening moeten gehouden wórden, dat de besmetting over grooter af Staart kan worden verspreid. Daarom moeten <Je aefiectie-velden zooveel mogelijk van de grootcultuur worden afge zonderd. 4e. Aantasting van: Rhizoctonia wordt zeer in de hand gewerkt door het laat aanwenden van stalmest of doods bij de vroege aardappelteelt nog op som mige plaatsen gebruikelijk is, door het ^g. „overste ken" met trammest. Tot zoover dit bericht. Wie na der ingelicht wil worden hieromtrent, schrijve slechts of bestel le een brochure over aardappelziekten. Bladluiseieren op appeL Vraag 133. R. V. te Wijdénes schrijft het volgends: ONDERWIJS-VER8LECHTERINO. Dinsdagavond had in Cérès de openbare verga dering plaats, uitgeschreven door het plaatselijk Comité van Ni et-Politieke actie tegen de voort gezette verslechtering van ons Lager Onderwijs. Behalve 3 oomitéleden waren slechts 12 per sonen aanwezig. De voorzatter, de hoor R. v. <L Laan van Dirks- horn, betreurt deze weinige belangstelling, wat hü jammer vindt voor de zaak, omdat het hier gaat oih de belangen van de kinderen, w£t de ouders schijnbaar niet inzien. Spr. wijst er op, dat die actie niet gevoerd wordt in het belang van do onderwijzers, integendeel. Bezuinigd zal er moe- ten worden en wanneer nu de te voeren actie eens succes had, zou het wel kunnen z\jn, dat dan de onderwijzers zelf moeten bloeden in den vorm van salaris-verlaging. Ofschoon, spr. is er niet zoo iéker van dat dit met evengoed zal gebeuren. De spreker voor dozen avond, de heer P. van Mever van Zaandam, verkrijgt nu het woord on ■al in verband met ae geringe opkoipst een korte uiteenzettitng geven van de gevaren waarmee het onderwijs wordt bedreigd. Spr. begint met .te herinneren aar. een vorige agitatie, ontstaan door een aanhangig gemAAkte onderwÜ9-verslechterin»f en de actie heeft toen tot resultaat gehad, dat de gemeentebesturen vrijheid kregen uit eigen middelen de belangen van het onderwijs te behartigen. Afgeschaft is evenwel het herhalingsonderwys. Doch wat ons nu te wachten «taat is van zoo ingrijpenden aard, ddt het onzen plicht is tegen dezen aanslag te proteeteeren. Achtereenvolgens behandelt spr. dan het voor nemen om den toelatingsleeftijd een jaar te ver schuiven, de afschaffing van net 7e leerjaar, dét ons dan weer voor 1930 beloofd wordt, het voorne men om voor de laagste klassen hulp-onderwijze ressen aan te stellen, de moeilijke taak der onder wijzers, het gevaar verbonden aan salarisverlaging voor de onderwijzers, enz. Do door het landelijk comité va^ actie samen gestelde motie wordt vervolgens met algemeene «temmen aangenomen en nadat door den Voor zitter nogmaals het woord was gevoerd, volgdo sluiting. NED, VER. VAN STAATSBURGERESSEN. Naar wij vernemen, houdt genoemde vereeniging op Donderdag 20 Maart een openbare vergadering, waar zaT komen sprekon Mevr. C. S. Groot, over „Het goed recht van zelf gekozen arbeid, ook voor de vrouw." Wat zij hier over zal zoggen is natuur lijk belangrijk, voor iedere vrouw en meisje en wij twijfelen niet, of velen zullen, ofschoon er den laat sten tijd nog 'al veel vergaderingen op versohil- lend gebied zijn gehouden. Mevr. C. S. Groot gaan hooren. Daar zij boeiend en veelal overtuigend, gend spreekt. Vooral zal het twoede gedeelte harer rode na de pauze het betoogen van de noodza kelijkheid van het voortbestaan der vereeniging (dan als Marijtje) bij# velen bekend dunkt ons, in slaan. Bekend als zij is, als Marijtje om hüér gees tige, leuke en niet minder rake gezegden wat al tijd weer „bcht" is, daar zij meóstal den juiste» toon weet to troffen, tot de mcnschcn spreekt. Wat vorder de vergadering betreft* verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie. EEN NIEUWE SCHROEF POMP VOOR POLDER* BEMALING. Wij werden in de gelegenheid gesteld een de monstratie bij te wonen on hot terrein van het P.E.N. van iets nieuws op net gebied van poldor- bemaling. Langen tijd was de vijzel het aangewe zen werktuig en met behulp van een windmolen werd dan de waterstand in onze polders op het juiste peil gehouden. Door de toepassing van stoommachines en motoren werd do vijzel meer en meer verdrongen door de centrifugaalpomp. terwijl deze op haar oeurt weer een concurrent vindt in ae pchroenwmp, welke eenvoudiger van constructie is on bü eenzelfde vermogen minder kracht ver- oischfc Do schroefpomp werd tot heden slechts toege past waar het groote polders betrof. Thans is do machinefabriek van de Gebr. fjtork en Co. te Hen gelo er in geslaagd deze pomp ook voor hot bo ni al on van kleine oppervlakten en 'het onderbe- xnaien van polders te gebruiken. In verschillende plaatsen om Sohagen zal de nieuwo machina gedemonstreerd worden. Het ge heel ziet er zeer eenvoudig uit. Do pomp wordt op gesteld op twee balken, die dwara over de sloot gelegd worden. Een verticale buis. reikt in het water, onder in <\,cze buis bevindt zioh de waaier, ,die .direct wordt aangedreven door een boven op de pomp gebouwden vertikalen eiectromotor. Door dezen samenbouw is een bemalingswerktuig verkre gen, dat aan groote eenvoud een hoog rendement .paart De pomp, die weinig ruimte inneemt, vor- eischt geringe opstellingskosten. Daar allo beweeg bare deelen ingebouwd zijn is een gebouwde om geving overbodig. De pomp kan geheel vrij op gesteld worden. SCHAGER EIERMARKT. Wij aanvoerders van eieren op de Schager Markt hebben al oens meer gedocht, hoe krijgt men hot in Sc hagen toch voor elkaar om de markt zoo naar be neden to drukken. Maar eindelijk hebben wij het toch begrepen, hoe de heeren kooplui dat voor elkaar krijgen. Zi) hebben al heel wat partijtjes gekocht voor de mdddolmarkt en probeeren het dan met macht en kracht om de markt te druikken en zoo laag mogelijk te houden. Donderdag 13 Maart b.v zijn de eieren verkocht voor 5K ct en 6K ct. Maar de hoeren kooplui heb ben de marktmeester in hun macht, dat hebben wij dien Donderdag gezien. Het was ongeveer half tien uur en daar komt de marktmeester aan. Als gekken vliegen de kooplui op den marktmeester aan en wij aanvoerders van eieren blijven nog even kijken, hoe het spel zich verder ontwikkelt En Jawel, het wordt een oploop en ruzie. Een koopman uit Wormerveer wil de markt op AH ct hebben, zegge 4X cent. Wat zou de men gelachen hebben, als hij zooveel eieren had gekocht (voor de middel markt) voor zulk een belachelijk prijsje. Maar de marktmeester zei einde lijk, wij zullen de markt maar zetten op 5 en 6 cent ofschoon de marktmeester heel goed weet dat de eieren voor hooger prijs zijn verkocht. En nu vragen wij ons af, heeft de marktmeester het recht om maar een prijs op te schrijven dien hij wil? Hij is in ge meentedienst, maar staat daar ook voor het belang der kippenhouders. Ook die betalen hun zware be lasting. Zou het niet te wenschen zijn, dat B. en W, van Schagen zich eens bemoeiden met déze zaak en eens maatregelen namen dat wij van deze zwijnen- handol afkomen. Men moet in- Schagen maar een eieren veiling oprichten, evenala dit de vorige week in Purmerend is gebeurd. Namens eenige kippen houders, G B. A dvertenti'én. W. J. SCHHNK en M. SCHENK—v. d. Ploeg, feven kennis van de geboorte van un Zoon Arie Cornelis. Giekerk, 17 Maart 19-4. Heden overleed in het St.Eliza- bethgesticht te Alkmaar, ons ge liefd Dochtertje en Zusje Trijntje Schouten, in den ouderdom van 3 jaar en 10 maanden. P. SCHOUTEN T. SCHOUTBN-van Zoonen en Kinderen. Dirkshorn, 18 Maart 1924. Dijkgraaf en Heemraden Jvan de Niedorper Kogge Strijkmoleps roepen op Sollicitanten naar de oetrekking van Secr.-Penningmeester van voornoemd Waterschap, op een jaarwedde van f 200.—. Borg stelling f 5000.—. Indiensttreding 1 Mei 1924. Soilicitatien worden Ingewacht vóór 3 April a.s. bij den heer J. KOOMEN Hz., Dijkgraaf te Winkel. Het Bestuur, T. KOOMEN Hz.. Dijkgraaf. S. OVER, Secretaris. Wilt U schitterende resultaten verkrijgen, lokl dan Uwe K4LVEHEN op met Bij al onze afnemers verkrijgbaar. Brochure met attesten wordt U op aanvrage gaarne gratis door ons toegezonden. N.V. OLIETABRIEKEN T. DUIJVIS Jz., 11000 AAN DE ZAAN. HAVER, GERST, BOONEN, ERWTEN, KARWIJZAAD. enz. Verkrijgbaar bij C. BEERS Gz., Groetpolder. Gem. Winkel. Aan 't zelfde adres ongeveer 2000 K G. te koop (Oogst 1923). Bij N. J. Ploeger, Noord, Schagen, is verkrijgbaar: 1 pond KALfSVLEESCH, I pond VARKENSGEHAKT II.—. Beleefd aanbevelend. GEVRAAGD: Adres: Kaasfabriek „NIEUW LEVEN", Graft. voor den zaal, h f 16.per80K.G. inclusief. P. BLAAUBOER, Kolhorn. van mijn met vele eerste- en eere- prijzen, w.o. bronzen, zilveren en verguld zilveren medailles, be kroonde Rhode Island Rcds en Witte Wyandotten. A i 0.50 p.stuk. A. v. HERKHU1ZEN, Magnus- straat D 39, Schagen. GEVRAAGD: bij M> MINNES, Koegras. geperst in balen, bij J. K. BOONTJES, MARKTPLAATS - SCHAGEN TE KOOP: .Gevraagd met Mei: liefst middelbare leeftijd, bij stil leven d man. A. PAARLBERG, Burgerbrug. aan de Rijkslandbouwwinterschool alhier. Inlichtingen en aanmelding overdag aan 't gebouw der school.

Schager Courant | 1924 | | pagina 3