r t Uit het hart Yan Holland. Zaterdag 22 Maart 1924. 67ste Jaargang. No. 7405. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws» Wanneer een COSTUUM bewerkt Is met paardenhaar, krimpvrije linnens, Spaander's Kleeding Plaatselijk Nieuws. De conversatie in ons brave Den Haag heeft zich de laatste dagen beperkt tot gepraat over tooneel- gezelschappen, -subsidies en -zalen, over tram en motorbus en over hetgeen de Kamer doet, laat, moest doen en moe9t laten. Men is op commando in een soort bedwelming van bewondering geraakt voor den heer Van Kar- nebeek, die zijn belagers bij de behandeling der be- grooting zoo fraai van de sokken heeft gepraat en nu 'men zijn rede nog eens heeft doorgelezen, weet men nog altoos niet wat er nu eigenlijk de strekking van is. Waarmede «Karnebeek opnieuw heeft bewe zen een „diplomaat" te zijn. Loopt het straks mis over de raotie-Schokking en verdwijnt Karnebeek als minister van buitenlandsche zaken, dan zal Neder land evenwel toch niet in zak en asch behoeven te gaan zitten. Want als het tot een crisis komt, „mag meneer Ruys natuurlijk toch van de Koningin; niet naar huis gaan".- Dat spreekt. We krijgen dan wéér een kabinet-Ruys en alles zou dan 'zijn te redden, inclu sieve: „ik ga weg" van Karnebeek, door hem te laleil optreden, als minister van Justitie en Heems kerk voor buitenlandsche zaken te nemen. Aangezien fraseeren de hoofdvoorwaarde schijnt te zijn voor dit soort werk en beide heeren er precies even ste^k in zijn, zou niemand de verwisseling merken. Zij zijn allebei „meester", kennen allebei Fransch, Engelsch" en Duitsch en kunnen allebei desnoods drie uur praten zonder dat zij; nog iets hebben ge zegd. Want in ernst Karnebeek heeft Dresselhuys niet vermoord zooals het eerst leek. De leider van den Vrijheidsbond leeft nog en zijn bezwaren tegen Nederlands politiek ten aanzien van den Volkenbond staan nog precies zoo overeind als voor de heer Kar nebeek het woord kreeg en aan het vernietigen toog. Nederland heeft nooit in voldoende mate partij ge trokken van de positie, die het in den Volkenbond kon innemen en zijn vertegenwoordigers hebben zich in de vergadering altoos gedragen alsof zij bang waren zich aan koud y^ater te branden. Heel de kwestie van de garantieverdragen, van het bijspringen van een land, dat wordt aangevallen, -is in den grond veel eenvoudiger dan men het maakt, 't Is toch een vanzelfsprekendheid, dat alle fatsoen lijke landen, die lid van den Volkenbond zijn, het opnemen tegen den eenling, die in weerwil van de normale opvatting van mijn en'dijn een ander land zou aanvallen. Men is reeds verplicht, als- lid van den Bond, om in zulk een geval over te gaan tot economische maatregelen tegen dien aanvaller en het verschil tusschen een economische blokkade of een militair optreden is tenslotte zeer miniem. Garantieverdragen zijn dus feitelijk overbodig, om dat zij de bevestiging zijn van een verplichting, die alreeds bestaat en die bovendien vanzelf spreekt, ook al was ztj niet neergelegd in het statuut van den Bond,. Het feitelijk bezwaar is dan ook met die verplich ting zelf, doch de overtuiging, dat een machtig land, rpet groot leger en vloot, ten allen tijde ook een motief zal kunnen vinden om een ander land, dat zwakker is te lijf te gaan en het dan zoo voor te stellen, dat het lam eigenlijk den wolf heeft willen doodbijten. Zelfs in 1924 zijn er van die wolven, die als ver drukte onschulden optreden als zij daar hun voor deel inzienZelfs nu er een Volkenbond bestaat. Of liever: zoolang de kleine landen niet zorgen, dat er een eind komt aan den tegenwoordigen toestand, dat de groote landen steeds den baas spelen. Doch dit einde kan niet komen, zoolang de kleine staten het gebrek aan initiatief toonen, dat Dresselhuys aan de regeering verweet. Als iedereen zegt: na U, alsjeblieft! gebeurt er niets. Nu we zoover zijn dat een millionnair of een baron/ niets meer heeft te zeggen, dan een burger man, wat het landsbestuur-betreft, moet men allengs toch ook tot het beséf komen, dat het bezit van vele regimenten, vliegtuigen en slagschepen geen motief is voor extra invloed krachtens een reglement. Eerder zou men kunnen verdedigen, dat iemand met zooveel machtsmiddelen minder rechten krach tens reglement zou behoeven Bovendien, zou het begrijpelijk zijn, dat de spreuk: „Wie heeft, dien zal gegeven worden", in eere is bij hen, die hebben en dus in aanmerking komen voor nog meer, doch zeer onbegrijpelijk is het, dat zij die niet, of 'n beetje, hebben, niets doen om de onjuistheid of liever: de onrechtvaardigheid dier spreuk aan te toonen. Als landen, die toch al min der bedeeld zijn, niet komen met hun aanspraak van minstens evenveel rechten te hebben in en rechts gemeenschap als de Volkoenbond moet zijn, behoe ven zij er niet op te rekenen, dat de machtigen der aarde hard zullen loopen om hun recht te doen we dervaren. Wie zich zelf tot schaap maakt, verdient door den wolf te worden, ^opgegeten. Iets waar de wolf niets op tegen heeft. Doch wat het would be schaap niet moest doen. Dit alles had de heer Dresselhuys kunnen zeg gen, als hij er aan had gedacht. Nu hij het niet zeide, doet de spraakmakende gemeente in Den Haag het. Het publiek, dat in de Kamer niet mag meepraten, omdat het er rijn hee ren en dames voor heeft, die brave dingen zeggen en nu en dan ook wel eens de meening van hot publiek vertolken. Ook van de Russische kwestie heeft geen sterve ling iets begTepen. Behalve dan natuurlijk de mi nister zelf en de Kamerleden. Wat er voor bijzonders op de wereld zou gebeuren, wat er zou kraken of scheuren, als Karnebeek het simpele feit constateerde, dat Rusland heusch, echt en werkelijk bestaat omdat het er nu eenmaal iT" niemand. Wie graan uit Odessa'in Rotterdam wil laten lossen, moet toch beginnen met een schoepsverklaring te accepteeren en het feit te erkennen dat Odessa bestaat. Hetzelfde geldt van Kaviaar, die toch ook uit de Russische Wolga afkomstig is. Karnebeek kan wel met „meneer" Litwinoff en „meneer" Hermes praten". Niet met den. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister Hermes kan wel te Berlijn door Snouck Hurgronje laten onder handelen met Krestusky, doch niet in Den Haag. Ik denk, dat het van dis Latijnsche woorden komt: „de jure", „de facto". Dan moet een mensch wel in de war rakenl Het kostelijkste bij dit alles is de houding alsof Rusland er toe 4e bewegen zou zijn oude schulden erkennen, als wij de sovietregeering zouden wil- Jea beschouwen als de werkelijke en wettige regee- nhg van het oude Czarenrijk. Men stelle zich voor, dat deze verklaring der Ne- «Jlandsohe regeering een vijftig millioen goudroe- per jaar waard zou zijn' STRAFBEPALINGEN TEGEN GODSLASTERING EN VLOEKEN. Het Centraal Comité van Antarev. Kiesvereem- gingen heeft bij brieven van 24 November 1922 en 18 Maart 1923 ingevolge van een ter Deputatenver- gadering gedane toezegging de h.h. mr. J. P. Char- aon, dr. J. Ridderboe, mr. V. H. Rutgers, P. A. Schwartz en mr. J. Wedeven uitgenoodigd, de partir te willen dienen met bestudeering van een advies omtrent deze vragen; lo. Moet het gewensoht worden geadjfc, dat van overheidswege) hetzij bij rijkswet, hetzij bij gewestelijke of plaatselijke verordening straf bepalingen worden gemaakt tegen godslastering en vloeken? 2o. Indien de eerste vraag bevestigend wordfr be antwoord, in welken geest zijn dan deze bepalin gen op te stellen? Dit advies is thans, naar de Stand, meldt, in druk verschenen. De commissie komt tot de vol gende 'conclusies: 1. De openlijke Godslastering, voor zoover zi? het karakter (Draagt van een hoonen of smaden van God behoort in de Nederlandsche Strafwet straf baar te worden gesteld, omdat een dergelijke ont heiliging van Gpds naam een zoo krasse inbreuk is op de goede zeden, die ten opzichte der gedra ging .jegens deen hoogsten souverein onder een Christelijke natie behooren te gelden, dat de over heid, als zijnde voor haar deel en op hare wijze handhaafster van Gods wet, haar niet straffeloos mag gedoogen. 2. Daar ae Heilige Schrift .(ook gezien het feit, dat eene strafbepaling tegen het vloeken in de Mo zaïsche wetgeving met wordt gevonden), geen grond heeft om zonder meer te zeggen, dat een overheid, die het vloeken niet strafbaar stelt, schuldig staat voor God; en daar thans in Ne derland *een algemeen vloekverbod niefc# genoeg zaam steun in de volksconscientie zou vinaen on (Sok om andere oorzaken bezwaarlijkte handhaven zou zijn, kan, zoolang die volksconscientie niet ten goede is omgezet, eene algemeene strafbaarstelling van het vloeken noch als eisch van God's Woord noch als wenschelijk worden beschouwd. 8. Zoolang een rijkswet tegen godslastering en tegen het vloeken niet bestaat, kan de plaatselijke overheid (de openlijke, hoonende godslastering en) het openlijk vloeken strafbaar stellen; ze behoort dit te doen (wat def godslastering betreft overal waar daartoe aanleiding be>t en) wat het vloe ken betreft in die gemeenten waar men op goede gTonden kan verwachten, dat een dergelijk ver bod g-enoegzamen steun zal vinden in de volks conscientie. 4. Het behoort tot de roepmg der overheid, op die terreinen, waar zij* bijzonder zeggenschap heeft en haar dientengevolge andere middelen tot. wering van godslastering en vloeken ten dienste staan dan algemeene strafbepalingen, van deze middelen een gepast gebruik te maken. kortom zooals 't behoort, dan houdt het z'n model, al wordt het nog zoo oud. munt hier door uit. Onze Vertegenwoordiger, de heer HOVE NIER, is Donderdags in Schagen. OPLICHTING fiN DIEFSTAL VAN EEN CHèQUE. De recherche heeft iemand aangehouden, die op de meest brutale en geslepen manier geld wist los te krijgen bij onderscheidene firma's te Amsterdam. In opdracht van een onderneming werd verleden jaar door een particulier cecherche-bureau te Am sterdam een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop handelsgeheimen dezer firma zouden zijn verklapt aan partikulieren, die daarvan ge bruik maakten. I)it onderzoek bleef zonder re sultaat. Echter vervoegde zich eenige maanden ge leden de man, die deze handelsspionna^e toen maals bij dat bureau in handen had,* bij de op drachtgevende firma. Hij zeide, een spoor in deze zaak gevonden te hebben en legde nadere gegevéns over, die zijn bewering aannemelijk maakte. Hij had namelijk oen brier onderschept, gericht aan een lid van het personeel der betreffende firma. Dezen brief toonde v de rechercheur. De inhoud daarvan was een cheque van f500 op n££m vén den beschuldigden bediende. Ver er stond erin ge sohreven, dat deze f 500 strekten tot belooning voor de diensten, door hem in de afgeloopen twee maan den bewezen. Er moesten echter betere betich ten inkomen, anders zou men een dergelijk bedrag niet kunnen blijven betalen- Voor de directie stond nu vast, dat de employe aan wien deze chèqe gericht was, de schuldige was. Alvorens hem echter te ontslaan, werd de politie ▼an deze zaak in kennis gesteld. Haar konden*"te- vans foto's worden overgelegd van brief, adres en cheque. Deze foto's waren op aandringen der directie gemaakt, hoewel de rechercheur dit sterk had afgeraden. Echter gaf hij te kennen dat hij den brief terug moest hebben, want deze werd doorgezonden aan den geadresseerde. Daarom stoncf de directeur erop, dat de foto's werden ver vaardigd. De politie, die de zaak eens nader- bekeek, op perde direct de mogelijkheid, dat alles wel eens kon zijn in scène gezet. Men kreeg hiervan zeker heid, toen bij verhoor bleek, dat de employé zich aan handelsspionnage niet kon hebben schuldig gemaakt. Dit was volmaakt uitgesloten. De hand- teekening van de chèoue klopte ook niet met dio van dengeen, die werkelijk zou onderteekend héb ben. Vaag was op do foto het stempel te zien vai\ een andere firma, die bij onderzoek bleek, ook ge bruik te hebben gemaakt van de dienden van dezen rechercheur. De laatste had een jaar geleden eeil blanco cheque ontvreemd bij iemand, voor wien hy diensten had verricht en aan wien hij gekome was door het schrijven van een anoniomen brief. Bij vergelijking van dezen brief met het handschrift op de ohèque bleek, dat deze handschriften van één en aenzolr- den persoon waren. Zo okon, toen het bureau werd opgegeven, waarbij de rechercheur werkzaam was door de firma te wier nadeele gespionneord was en den naam van deai rechercheur door dengene in wiens dienst hij later stond, den betrokkene worden gearresteerd. W ARMENHUIZEN. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie tornt Ds. Sohermerhorn Woensdag a^s. spreken in het lokaal van den heer Slikker. DOODELIJK ONGEVAL. Op het terrein der Rotterdamsche Droogdokmaat schappij is een 66-jarige werkman onder een vallend stuk hout bedolven. Hij is aan de gevolgen! der daar bij bekomen verwondingen bezweken WIERINGEN. Bij Kon. besluit is aan den schipper van' den botter W. R. 2. L. Wigbout. te de Haukes, op Wièringen; de eeremedaflle in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. verleend. fcr J—. MOTOR-ONGELUK. uan erkennen jelui me niet! zal de heer Rvkoff Gisteravond omstreeks half twaalf reed een heer tfOtzky vermoedelijk denken. --- Tr-- j ijit Koog aan de Zaan in volle vaart met zijn motor ai» Zljn menschen. die liever in cognito blijven voor togen de afsluitboomen aan de Kleverlaan te Bloe- minder bedrag! A mendaal. liet motorrijwiel vloog door het hekwerk, terwijl de berijder «r urertiwm tuimöRï». HIJ twif i kreeg lip- en beenwonden, terwijl ztjn machine door een passeerende locomotief werd meegesleurd en versplinterd, zoodat er zoo goed als niets meer van over bleef. De machinist stopte 100 M. verder, daar hij toen eerst merkte dat er iets haperde. BREEZAUD, Donderdag 20 Maart had: de Nutsvereeniging „Vrien denkring" een bijeenkomst met dameé in1 dé zaal van den heer Jb. Borst. De voorzittende heer A Raap, héétte de aanwezi gen welkom. Spreker had op dezen laatsten Nuf 8- avond wel een «enigszins grooter opkomst verwacht, maar de plotseling weer zoo felle koude zou aan de ze mindere opkomst wol niet vreemd zijn geweest. Voorts wordt medegedeeld, dat behoudens nadere toestemming vermoedelijk nog een extrajnutsavond tegen een geringe entróe zal gehouden worden, waar- van de opbrengst gedeeltelijk zal komen ten bate van „Huiszorg". Na de opening werden de notulen gelezen en on veranderd' vastgesteld met dank voor de accurate weergave. De lering werd gehouden, door den heer J. Molen kamp, die daarvoor gekozen had: „Waarom de Mot tige te laat kwam", een schetsje dat met groote aan dacht werd aangehoord, terwijl de heer J. Wlggers een niet minder belangstellend gehoor had voor. de vaste bijdrage, getiteld: „De Hartenverwissejing, of de gevolgen eener operatie." Toen volgde hot tooneelstukje Hoe'Jetje gevrijd word", opgevoerd door de dames Blaauboer-Vader, Borst'-Nieuwland, Wiggers-Van IJzendoorn en de heeren J. Wiggeré* Jb. Dood! en H. Petter, een stukje dat heel verdienstelijk werd gespeeld en waarmee deze dames en heeren' dan ook grooten bijval ver wierven. Ter afwisseling liet de jongejuffrouw Alle Borst hooren hoe ver zij het reeds in het pianospelen had gebracht en bracht daarop, tezamen met die jongejuf frouw Zon, het zangstukje JDo vier Jaargetijden" ten gehoore. En daarop kregen we nog van méj. Borst-Hoogschager de voordrachten: De gefopte agent en De aap als rustverstoorder, van den heer J. Zon „Moeders leege stoel" en van iméj. Blaauboor- Vader „Een brief van juffrouw Blom aan haar huis baas Kelk er" en „E'lta'a Vlieglied", waarmee rij al len veel succes hadden. De voorz. ©loot daarop de vergadering met een woord van dank aan allen die gedurende dit sei zoen tot het welslagen der Nutsavonden hadden me degewerkt. WIERINGERWAARD. Vergadering van de vereeniging het Witte Kruis, afcL Wieringerwaard, op Woensdagavond bij dien heer A. Schouten. Aanwezig 13 leden. Na opening door d!en heer Limpers, worden door den heer D. Sleutel de notulen' voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Een serie ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Daaronder is ook een verzoek van de afdeeling de Rijp om sub sidie te vetrleenen om bij gelegenheid van het 50-ja rig bestaan der Hoofdvoreeniging ten behoeve van Heidoheuvel. Onze afdeeling werkt ook reeds met een nadeelig saldo, al zoo voor kennisgeving aange nomen. Besloten wordt om wederom 400 Emmabloempjos te bestellen. Van Dr. Oudendal te Winkel Is ©en schrijven la- gekomen om een bijdrage van ongeveer f 11, teneind© mej T. S., waarvoor verleden jaar reeds een collec te is gehouden in1 deze gemeente, opgenomen te zien worden in Heidoheuvel. Dit moet evenwel via het Armbestuur gebeuren. Besloten wordt dit bedrag dan weer aan het Armbestuur te restitueeren. Uit het jaarverslag hebben we aangeteekend dat die afdeeling 172 ledenJ telt, benevens 2 zedelijke li chamen. Uit de regenbak werd verkocht 5955 liter water, terwijl 195 L. kosteloos werd afgegeven. De wijkverpleegster heeft geen huisbezoek afgelegd, om dat geen T.b.c. in de gemeente voorkwam. Er 4 maal een patiënt per auto naar Alkmaar on 1 naar Hoorn vervoerd. Éénmaal is een woning ont smet, benevens eenmaal kleeren en beddengoed. De rekening van dien penningmeester, nagezien door de'heeren Zeeman, Schouten en Peereboom, gaf een nadeelig saldo aan van f 128.02. De ontvangsten hadden bedragen f 437.39$4 en de uitgaven f 566-41X. Vorig jaar bedroeg het nadeelig saldo f 135.34 >4. De begrooting, sluitende in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 466, wordt zonder eenige bespre king goedgekeurd. Hierwna volgt verkiezing van 3 bestuursleden wegens aftreding van de heeren D. Sleutel, H. Lim pers en A K. Kaan. Eerstgenoemde, die als secreta ris herkiesbaar is, wordt herkozen, terwijl voor de 'beide anderen bij le stemming worden gekozen de heeren Jb. Kaan Kz. en H. Sijbrands. Als lid van de commissie voor de wijkverpleging wordt do heer D. Sleutel ook weer herkozen. Bij de rondvraag wordt door den heer Haringhui zen dank gezegd' aan den aftredenden; voorzitter, ter wij] deze wederkeerig dank betuigt aan de twee an- dere aftredende bestuursleden, waarna sluiting volgt. DE STRUD OM EEN FORTUIN. Een nederig ambtenaartje bij het spoorwegstation van Issoudin doet dezer dagen veel van zich spre ken omdat hij, als nakomeling van generaal Thie- baud—Metzger, baron van Wiedenum, gouverneur- generaal van Breda, het fortuin/ van eenige mil- lioenen, hetwelk deze voorvader in 1691 naliet, voor zich opeischt. Er is echter nog een andere pretendent, mevr. BarraultKlein, een Parijsche dame, die in het bezit is van tal van documenten over den strijd, welke gedurende meer dan twee eeuwen over dit for tuin is gevoerd. Generaal ThiebaultMetzger was luitenant-gene raal der cavalerie in Nederlandschen dienst onder stadhouder Willem III. Toen de generaal in 1691 stierf liet hij een testament na, waarin hij rijn for tuin aan zijn acht broeders en zusters vermaakte. Er werd een oproep in de bladen geplaatst, waar in de erfgenamen werden uiteenoodigd zich kenbaar te maken. Er verscheen echter niemand hetgeen later bleek het gevolg te rijn van het feit, dat de generaal slechts onder den naam van baron van Wiedenum bekend was, een titel, hem door Willem III geschon ken. In 1773 verklaarde do rechtbank de zaak voor verjaard en schrapte haar van de lijst Elf Jaar la ter verscheen plotseling een Fransch soldaat, Mat- thias Haller, in Breda en verklaarde een afstamme ling van den voormaligen gouverneur te zijn. Het testament werd hem ter hand gesteld en hij eischte zijn erfdeel op. Tevergeefs echter. Intusschen kwar men van alle zijden erfgenamen opdagen. In 1837 erkende Koning Willem I hun rechten en beloof de hun voldoening te schenken. Dit geschiedde ech ter niet, zoodat in 1829 een der eischers, een zekere Metzger, een klacht tegen den Koning indiende. Drie Jaar later 'verklaarde het Nederlandsche Hoogge rechtshof den eisch niet ontvankelijk, daar de zaak verjaard was. Dit vonnis ontmoedigde de erfgenamen niet. Som- migep ruineerden zich bij huif pogingen om de er fenis machtig te worden, fh 1878 hielden—vierhon derd nakomelingen een vergadering te Parijs, zij be noemden een juridisch verdediger. f alles zonder resul taat Thans 'zullen opnieuw twee optimisten een kans wagen. Hdbld. WIERINGERWAARD. Voor de as. lokale stieren keuringen, welke vanwe ge de Prov. Regelingscommissfe in de volgende, maand te Wieringerwaard en Schagen zullen worden gehouden, zijn reeds een GO-tal jarige en oudere stie ren aangegeven, allen afstammende uit 't Frans Max en Constantijnbloed, waaronder dit jaar vele van. beste kwaliteit rijn. WIERINGERWARIX. Naar we vernemen, zal de Propaganda-Tooneti- club D.E.V. met de Paschen nog een vrije uitvoering geven. Opgevoerd zal dan worden het Zw oedsche tooneelstuk van Alfhild Argrell, getiteld „Verlaten'", vertaald door J. A. Holtrop. Naar wij vernemen, zijn door de Ingenieurs van deü Provincialen Waterstaat verschillende opmetin gen gedaan in de polders Kerk- en Dergmeer. ten einde de noodige verbeteringen aan <te wijzen, in dlon zin welke noodig zullen zijn voor een voldoenden waterafvoer van1 de Dergmeer. OUD KARSPEL. De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" heeft aan alle aan den Langendijk bestaande tuinbouwvereeni- gingen verzocht adhaesie te betuigen op een door haar aan de gemeenteraden te zenden adres met ver. zöek "emorgens een paar uur straatverlichting te geven, ten gerieve van de zich naar hun werk bege vende personen. De gascomraiwie heeft onlangs op een zoodanig voorstel van onzen gemeenteraad afwijzend be schikt, naar we vernamen, op grond dat geen straat verlichting gegeven wordt voor de ingezetenen per soonlijk, doch voor de algemeene veiligheid. De afcL Langendijk van den L.T.B. hoeft met alge meene stemmen besloten de gevraagde adhaesie te be tuigen. LANGENDIJK. De afd. Langendijk van de L.T.B. ging niet mee met een voorstel voor de bondsvergadering om een meer duidelijk uienmonster op de veilingen te too^ nen, teneinde gerezen moeilijkheden te voorkomen. Omtrent den zomertijd sprak men zich algemeen uit voor handhaving van den ouden tijd. Getracht zal worden de katholieke kerktoren, even als het vorig jaar weer den ouden tijd te doen aan wijzen. WINKEL. De heeren KI. Bart en W. Zeeman, beiden leer lingen der RyTmtiiinbouwschool te^Hoorn, rijn voor het eindexamen dier onderwijsinrichting geslaagd DE VRXJHEED VAN ARBEID, OOK VOOR DE VROUW. Donderdagavond werd in lokaal ïgesz een open* bare vergadering gehouden door de afdeoliwg Scha gen van de Ned. Vereen, van) Staatsburgeressen* waar als sproekéter optradi Mevr. C. S. Groot Hét aantal aanwezigen was ook nu weer gering. Door de spreekster werd medegedeeld, dat het in verband met den feilen aanslag, dien do tegenwoor dige regeering pleegde op den arbeid der vrouw, nooH dig wordt geoordeeld het recht van vrijheid van ar„ beid bok voor de vrouw naar voren te brengen. Die aanslag heeft plaats onder de mom van bezuL niging en waarbij de'vrouw weer wordt terugge drongen tot den tijd van 25 jaar geleden. Het is geen wonder, dat hierbij tegenstand van de vrouwenbeweging valt te constatoeren, de vrouw hoeft hot zoete van de vrijheid geproefd, cLe vrijheid onzo zelf gekozen arbeid te vervullen. Door de spreekster wordt uitvoerig uiteengezet, dal de vrouw reeds vroeger als werkkracht door de man nen werd erkend, al was het dan als verzorgster vafl het gezin in den meest uitgebreiden zin. In den oer^ toestand werd naast den huisel ijken orbeid, ook azy doren arbeid door de vrouw verricht. Evenwel door de evolutie werd de vorm van ar- beid gewijzigd. De machines werden uitgevonden en daardoor veel huiselijke arbeid uit de handen van de vrouwen genomen. In de fabrieken waren handen noodig en mede door den oconomischen nood gedre^ ven ontstond een groote vraag naar vrouwenarbeid) ongeschoolde arbeid en dus laag loon. Evenwel de ontwikkeling bracht andere tijden. We kregen de leerplichtwet, het onderwijs werd meer ga* diffirenceerd, het aantal opvoedingsinstituten werd uitgebreid en daardoor kwam ejj behoefte aan onder- wenzend personeel, enz. Voor al dion arbeid heeft het Rijk de vrouw be voegd verklaard en juist daarom heeft het Rijk niet het recht die bevoegdheid! do vrouwen uit haar han den te nemen. Spr. erkent, dat de meest wen schel Uke toestand is dat een vrouw, die kinderen heeft, in haar gezin blijft; maar het gaat niet op dat als het kleine kind niet te eten heeft, als de man niet kan of wil verdie nen, dat dan de regeering zegt tot de vrouw, jij mag niet verdienen. Bovendien er zijn ook vrouwen dia een neiging tot anderen arbeid hebben. Door jarenlang werken hebben de vrouwen vaste voet gekregen bij de regeering, voornamelijk door het kiesstelsel. Spr. wijst nog eens op het belang van dit verkregen recht, op de wetenschappelijke studie van de vrouw, op het aanstellen door de regee ring van vrouwelijk personoel bij posterijen en tele grafie, bij het verzekeringswezen enz. De Staat neemt ze, omdat ze geschikt zijn. En nu is diezelfde Staat er toe gekomen om de gehuwde ambtenares te ont slaan en als ware dit niet genoeg, ook de huwende ambtenares. Vooral in dien laatsten maatregel schuilt gevaar, want daardoor zal het vrouwen on mogelijk worden gemaakt, voor sommige betrekkin- gen aangesteld te worden. Spr. wijst er op, dot wanneer tot nu man en vrouw verdienden, dan staat dat gezin, op de basis van die 2 verdiensten en om dan de vrouw ineens die verdienste te ontnomen, is buitengewoon onrecht vaardig en er ontstaat ontzaglijk voel leed door. Onbillijk is het ook, omdat er zooveel mannen zijn die dubbele salarissen hebben; als voorbeeld noemt spr, minister Colijn en König, pensioen genietende en bovendien een rijksbetrekking. Maar juist bij <fe vrouwen wordt de bezuiniging gezocht Behandeld werd nog het zg. afvloeien van de 5000 onderwijzereseen, alleen omdat er goedkoopore krach ten moeten komen. Dat alles la een aanslag op het recht van zelf gekozen arbeid, van <fe vrouwen wor den offers gevraagd, terwijl die offer» ergens anders te vinden zijn. 'Dat brengt <ma fa opstand. ET zat een groot corps leegloopondo, arbeid zoekende vrouwen komen on spr. vindt het onbegrijpelijk; dat daartegen ook niet opkomt do winkelstand. Die winkelstand toch zal door dit ontslag van de vrouwen bet eerst worden getroffen, want die arbeidende vrouwen vor men een kolossale koopkracht. Niet alleen immoreel, dus, doch ook finantiee! is deze handeling ver keerd gezien. We moeten komen tot een harmoni scher samenleving, waarbij olie zelfstandig mensch riin arboid moéf. kunnen kiezeil' en niot doof den mi nister verdrongen kunnen worden van don arbeid, die don mensch zelf gelukkig heeft gemaakt. Appl. Na de pauze trad Mari/tje op. die op de van haar bekende leuke wijze ons trachtte te overtuigen, in haar plattelands dialect, van de noodzakelijkheid van 't voortbestaan dor Vareoniging (de Ned. Vereen, v. Staatsburgeressen). Ondanks het gering aantal bezoekers was het een goedgeslaagde avond. MARKTO VERZICHT» Weinig volte koeien waren er Dondqrdag j.1. aangevoerd en nu waren ér veel kooplui; de bancel was dan oOk vlug en de prijzen hoogor. Zo Hepen van de RO—66 ets. per pond. De handel in gelde- en kalfkoeien1 was zeer stug. het koud o weer de oorzaak. 1 stier, zegge 1 stier, was er aangevoerd; kon gelden 50 cta het pond. Er was een aardige aanvoer van paarden, de han del was heel goed. De gewone gang fa den handel van nuchtere kaL. veren was van 12—28 gkL, ze werden goed verkocht; er werd nog voor een buitengewoon zwaar kalf 48 gh geboden, reuzenprijs. Matig was de handel in bokken en geiten. Wild was het niet met de over houders, daar is nog niet veel ambitie voor om die te koopen, wel te be- grtfpen. Er was weer een groeten aanvoer van biggen, de handel was matig. In schrammen was het ook niet druk. De zouters konden gelden 32 ets. per pond. De vett- varkens liepen van de 37 ct., matigen handel. Weinig kippen en konijnen komen er tegenwoor dig- handel goed, vooral de beste konijnen zijn duur. De handel in kipeieren was graag, flink verkocht, grooten aanvoer; evenzoo ging het mot de eendeieren. De h'-'del in boter was goed.

Schager Courant | 1924 | | pagina 9