Binnenlaudsch Nieuws. Tweede Kamer. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws» VOETBAL CBN ENGELSCHE VLIEGTOCHT OM DE WE RELD. Diie Engoischo vliegers vertrokken Dinsdag van liet vliegveld te Calshot bij South&mpton voor een poging om de wereld om te vliegen. Do eskaderlei- d<r Siuart MacLanen staat aan het hoofd en zijn metgezellen zijn de vliegerofficier Plenderleith, die de machine bestuurt ,een vliegsecrgeant Andrews, die als helper fungeert. Alle drie behooren zij; tot het koninklijke corps vliegers en ofschoon de autoritei ton natuurlijk hun poging met welwillende 1 belangstelling gadeslaan, heeft hot waagstuk geen steun van officioele zijde. De tocht gaat in Oostelijke richting. STEEDS DRUKKER, Het goeciorenverkeer per vliegdiienst tusschen Londen en Keulen Is den laatsten tijd zoodanig toe genomen, dat een aantal nieuwe vliegtuigen in dienst moesten worden gesteld. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BENESTROFF. Het onderzoek naar de oorzaken van het spoor wegongeluk bij: Benestroff heeft nog niet uitgemaakt wie daarvoor verantwoordelijk gesteld moet worden. De machinist van den sneltrein OostendeBazel, die het leven eraf heeft gebracht, zegt, dat, toen hij 'het station Benestroff (tusschen Menz en Straats burg) naderde, de seinen op veilig stonden- De snel trein bestond uit drie doorgaande rijtuigen Calais- Bazel, een slaaprijtuig Oostende-Konstantinopel en verschillende andere rijtuigen uit Oostende of Lu xemburg. Met. volle vaart, ongeveer 70 K.M. per. uur is de sneltrein op den goederentrein geloopen. De schok moet verschrikkelijk geweest zijn. De lo comotief, do postwagen en vijf rijtuigen van den sneltrein zijn, evenals verscheidene wagens van den goederentrein, versplinterd. •De acht lijken, die uit den wralkhoop te voorschijn zijn gehaald, waren gruwelijk verminkt. Een wagen is nog niet doorzocht kunnen1 worden en men vreest, dat ook daarin nog lijken gevonden zullen worden. GEVAAR VOOR DE GEZONDHEID DOOR PA PIERGELD. De ontdekking, dat bacteriën een van de voor naamste oorzaken zijn van ziekte, heeft er veel toe bijgedragen om d'e verbetering van de hygiëne te bevorderen. Maar men moet wel onderscheid ma ken tusschen schadelijke of onschadelijke bacte riën en niet maar klakkeloos den strijd aanbinden tot vernietiging van alle bacteriën. In vroegere ja ren heeft men vaak overdreven, toen men de leven- looze voorwerpen, die van hand tot hand gaan, be schuldigde de verspreiders van ziektekiemen te zijn; men moet onderzoeken of inderdaad de verschil lende kwaadaardige bacillen levend blijven op de voorwerpen uit onze omgeving. Meestal blijken dan de menschen zelf veel gevaarlijker dan de voor werpen, die zij hebben aangeraakt Op het einde der 19e eeuw heeft men ih Amerika veel drukte gemaakt over het verkeerde van het papiergeld1 en er allerlei kwaads aan tdbgeachreven. Een speciaal onderzoek van de bacteriën, die op het Amerikaansch papiergeld' voorkwamen, ook als dit er zeer beduimeld en vies uitzag, heeft toen uit gemaakt, dat er maar zeer zelden kwaadaardige bacteriën op te vind'en waren1. Na dien tijd voelden zich de bankbeambten weer wat geruster; was het papieren gold inderdaad zoo gevaarlijk, dan zouden zij, die er den boelen dag mee omgingen, wel het eerst in! gevaar zijn. Intussohen, wat voor de Ame rikaansche papieren dollars gold; behoefde niet waar te zijn voor de Duitsche markenpapiertjes en een nieuw onderzoek in Duitschland heeft nu uitge maakt, dat de Duitsche biljetten, veel minder schoon zijn. dan1 hum Amerikaansche broeders. Op zettelijk1 opgebrachte schadelijke bacteriën bleven lang leven op dit papier. Het verschil kan vermoe delijk verklaard' worden uit andere eigenschappen van papier en drukinkt vanl het Amerikaansche geldswaardige papier; de Duitsche drukinkt is blijk baar minder schadelijk voor bacteriën Het is daarom wenschelijk, dat het papieren geld voor pasmunt weer spoedig zal verdwijnen; metalen munten zijn in' dit opzicht veel verkieslijker. Vooral op koper en zilver gaan de bacteriën buitengewoon snel te gronde. The Journal of the Aemr. Med. Aaéöc^ waaruit dé. ze mededeelingen,worden overgenomen, besluit met de opmerking, dat het van een hygiënisch standu punt beter is een koperen cent van iemand' aan te nemen dan een tiendollarpapiertje. Weinigen van ons zullen echter hygiënisch genoog ontwikkeld zijn om het in dezen met de schrijvers van het artikel eens te zijn. DOOR BIJEN GEDOOD. Te Sefton, nabij Christchurch (Nieuw-Zeeland) Werden vijf trekpaarden door bijenzwermen over vallen en vier der dieren gedood'. De eigenaar der paarden dreef zijn viervoeters langs den weg voort, toen een 30-tal bijen-kolonies haar korven vorlieten en de trekdieren aanvielen. Ofschoon de eigenaar zelf leelijk door de insecten .gestoken werd, wist hij: de twee voorste paarden ios te maken. De twee dieren renden in de richting hunner stallen, maar de andere werden dadelijk blind gemaakt en door de bijen gedood. Eén der los gemaakte paarden stierf nog vóór het den stal be reikte. DE ITALIAANSCHE VERKIEZINGEN. Mussolini heeft twee leden van de Engeléche ar- beiderspartij uitgenoodigd tijdens de verkiezingen naar Italië te komen om zich van het nieuwe kies stelsel een denkbeeld te kunnen vormen en zich te overtuigen, dat nergens op do kiesrechtvrijheid) in breuk wordt gemaakt. DE TOESTAND EN DE DEENSCHE ARBETDS- WERELD. Uit Kopenhagen, 25 Maart. De toestand in dë( Deenscho arbeidswereld verbeterd snel. In verschil lende takken van nijverheid' zijn in de laatste weken de geschillen bijgelegd en overeenkomsten aange gaan. Daaronder is het textielbedrijf mot ongeveer 10.000 arbeiders. Gisteren werd de uitslag bekend van het referendum inzake het geschil betreffende de ongeschoolde arbeiders. De meerderheid zoowel van werkgevers als werknemers is voor de aan vaarding van het voorstel van den bemiddelaar. Er waien bij dit geschil, hetwelk leidde tot een staking er» een uitsluiting, ongeveer 40.000 arbeiders betrok ken. LEVEND VERBRAND. Vier jonge lieden hadden zich ter gelegenheid van de Carnavalsviering in Amiens als Eskimo's uitge dost, in een grootendeels uit watten vervaardigd pak. Toen zij zich 's nachts om twee uur in een koffie huis bevonden, raakte het costuum van één der Jongemannen ten gevolge van het achteloos weg werpen van' een lucifer in brand'. Onmiddellijk stond de jongen in lichte laaie; hot vuur sloeg op de an dore drie jongens over, die in doodsangst de straat opliepen. Met groote moeite gelukte het 't vuur te dooven. Eén der ongelukkigen was dood, twee an deren verkeeren in hopeloozen toestand, de vierde kan misschien nog gered worden. SPOORWEGSTAKINGEN IN ZUID-DUITSCHLAND Uit Berlijn, 25 Maart. In. Wurtemborg zijn op verschillende plaatsen onder hot spoorwegpersoneel partieelo stakingen uitgebroken, welke thans ook tot eenige plaatsen in Noord-Beieren zijn overgesla gen. Het beireft een poging tot verzet der arbeiders tegen de onlangs ingevoerde 54-urenweek. Op de plaats, waar de staking het oeret uitbrak, Komwestheim, is do staking bijgelegd. Men kwam overeen de 50-urenweek in te voeren. Op verschillende andere plaatsen werd: een 52- urenweek aangeboden, maar door bet spoorwegper soneel van de hand gewezen. Eigenaardig doet het aan, dat de door het rijks ministerie van verkeerswezen vastgestelde werktijd in Wurtemberg op eigen houtje wordt verkort, E* wordt hier een precedent geschapen van onafzien bare draagwijdte, daar het succes in Wurtemberg ook op andere plaatsen het, spoorwegpersoneel er toe zou kunnen leiden, den strijd tegen de 54-uren week aan te binden. EEN MAAND OP EEN ONTTAKELDEN KRUI SER. Zondag is de onttakelde Britsche kruiser „Sutlej", die tijdens een storm los raakte van de sleepbooten, die het schip van Rosyth naar Belfast zouden bren gen om gesloopt te worden, en eerst na verscheidene weken op de Noordzee teruggevonden werd, te Bel fast aangekomen. De correspondent van de „Times" aldaar wist aan boord te komen en vertelt, dat reeds op het eerste gezicht de verklaring bleek voor de navigatie-moeilijkheden. Het schip was namelijk ge heel onttakeld en er is zoo goed als niet meer van over dan de romp. Er waren 13 man aan boord, de kapitein, een machinist, een stoker, twee wachtsman- nen en acht matrozen. Het schip vertrok den 26sten Februari uit Rosyth, aan de Firth of Forth, gesleept door twee sleepbooten. Den derden morgen had men in de Moray Forth zeer zwaar weer te verduren en lieten de sleepbooten.de „Sutlej" los, doch bleven dien dag en den volgenden nacht bij het schip. He vige sneeuwstormen staken op, zoo dat de sleepboo ten verplicht waren naar binnen te gaan. Daar de „Sutlej" geen machines had, was het schip hulpeloos en dreef het .tot Zaterdag den len Maart af in de Noordzee; toen liet men h&i anker vallen. Het was schier voortdurend dik weer en toen men 'het anker had' laten vallen, bleek bet schip ver te zijn afgedreven en men zich op 65 mij len; O.Z.O. van Aberdeen te bevinden in 45 vamen water. Vijftien dagen, zoo vertelde 'die kapitein, ble ven wij' voor anker liggen en verscheidene dagen lang zagen wij:* geen schepen voorbijkomen, We nadden, toen we vertrokken, voldoende voedsel aan boord voor zeven dagen, de vermoedelijke duur van de reis naar Belfast. Er werden maatregelen ge nomen om de rantsoenen te besnoeien en waren dan ook verscheiden dagen zeer schamel. Een week lang was het mooi weer, maar gedurende den laai- suen tijd, dat wij voor anker lagen, woei er een ster ke storm en was de zee buitengewoon zwaar, 's Nachts werden op het achterdek vuren ontstoken met hout, dat de bemanning uit verschillende deelen van het schip wegbrak. Tenslotte zag men een trei- ler, waar va a de aandacht der bemanning werd ge trokken 'door de vuurseinen. De treiler was evenwel met in staat de „Sutlej" hulp te bieden, om een ha ven binnen te loepen, maar de bemanning van het visachersvaantuig stond bereidwillig wat zeer noo- digen proviand af. De' destroyer „Shamrock" kwam den 13den Maart langszij en verschafte verderen proviand benevens tabak en sigaretten. De destroyer ging daarna naar de haven terug om hulp te halen an kwam den volgenden dag terug. De beide sleep booten daagden opk weer op en namen de „Sut lej" weer op sleeptouw. Verleden week Zondag ver trokken ze uit de Moray Firth naar Belfast. Een der matrozen gaf den „Times"-man een uittreksel uit zijn dagboek van 12 Maart, aldus luidend: „Eén maaltijd; een beetje visch. ën een pot thee; niets te eten den heelen avond; we le ven in hoop op het verschijnen van een goefdein Samaritaan. We hebben haast geen olie meer voor de lichten en we branden vanavond hout om de aanidacht te trekken van voorbijgaande shepen, maar er schijnen er geen voorbij te komen. Hét ziet; er donker uit." Den volgenden dag, zoo ver telde de matroos nog, bestond ons eenige maal uit een beetje visch en wat thee zonder suiker of melk. Vrijdag werden twee matrozen gewond door het stukslaan van een tros, maar gelukkig niet ernstig. Dien dag kwam de reeds vermelde treiler langszij met provian/d,- doch er was sleohts -een kwart Engelsen pond tabak voor dertien man. De kajuit van den admiraal was gebezigd als slaapgelegenheid, maar bij een bijzonder zware zee liep die kajuit onder water en moest de beman.1-' ning gedurende twee nachten op tafels slapen in een ander deel van het schip. c ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR Uitspraken van .Dinsdag 25 Maart 1924. L. Bakker-en T. Kraaienveld, Zeist (zaak van den verongelukten baggermolen) nadere instruotie gelast. P. de Vries, Casfcricum, huisvredebreuk, weder- spannigheid en mishandeling, 6 mnd. gev. J. 4B. Groot, Grootebroek; zedenmisdrijf, nader onderzoek gelast. P. J. van Slot, Grootebroek, diefstal', 3 mnd. gev. P. Reus, Grootebroek, zedenmisdrijf, nader on derzoek gelast. G. Zwart, Me/demblik, feitelijke aanranding, 6 mnd. gev. J. Koelemeij, Schagen, art. 247 W. v. Str„ art. 247 W. v. Str., 5 pmfcL gev. I OUDKARSPEL. De heer A. G. Vos van Zon, onderwijzer alhier, werd 16 Juni 1884 als zoodanig benoemd en is dus bijna 40 jaar onafgebroken in onze gemeente als zoodanig werkzaam geweest. We zijn er zeker van dat het hem op den dag van zijn 40-jarig jubi- eum niet aan belangstelling ontbreken zal. NOORDSCHARWOUDE. De Langenldijker Bond van Begrafenisvereeni- gingen besloot in zijn gisteravond gehouden al'ge- meene vergadering den bond tot "ae omliggende vereenigingen uit te breiden. Enkelen traden reeds als lid van den bond toe en anderen zullen zeker volgen. De nieuwe statuten werden vastgesteld. BRUTAAL. Bij een «schoenwinkelier te Velp, vervoegde zich een circa vijfentwintigjarig, net gekleed persoon, met het verzoek een paar boerenschoenen te willen bezorgen aan zijn adres aan de Rozendaalsche laan. Toen de loopjongen met de schoenen aan het opge geven adres kwam, stond de bewuste persoon in den tuin van het opgegeven perceel. Hij vroeg aan jongen daarop met het wisselgeld, circa f78 terug biljet /au f 100. Dit kon de jongen natuurlijk niet efi hij stelde daarom voor even terug te gaan naar den winkel om wisselgeld te gaan halen. Toen de jongen dakrop met het wisselgeld, circa f78 terug kwam, nam de man dit van hem. in ontvangst, waar bij hij tegelijkertijd vroeg nog even een paar rubber zolen voor hem te gaan halen, die dan daarna .te gelijk zouden worden verrekend. De jongen, dia echter nog geen bankbiljet van f 100 had ontvangen, ging in goed vertrouwen naar den winkel terug. Toen hij even daarna weer aan het adres aan de Roozendaalschelaan met de rubberzolen terugkwam wasde man met de schtoenen en het geld ver dwenen. liet adres aan de Rozendaalschelaan is esn onbewoond perceel. KAAS. De heer Gerhard heeft tot den Minister van Bio» nenlandsohe Zaken en Landbouw de volgende, vla gen gericht: lo. Is de vrees gegrond, dat binnen niet te langen tijd de crisiswetten zullen worden ingetrokken, zon der dat o.a. maatregelen worden geuaffen, dat er geen andere dan gecontroleerde kaas wordt inge voerd? 2o. Is de Minister niet van meening dat de invoe ring van het Rijksmerk op de kaas een onmisbaar middel is gebleken om den kaashandel op hoog peil van betrouwbaarheid te brengen en te houden? EEN DAPPERE DJUU> BELOOND Men schrijft uit Helder: Men zal zich herinneren dat ten vorigen lare de 18-jarige Frouwtje Koorn uit de Binnenhaven te Helder een 4-jarig meisje redde. Zonder aarzelen sprong zij gekleed en al te water en wist het reeds hinkende kind .te redden. Van verschillende zijden is het moedige jonge meisje voor deze spontane daad gehuldigd; de buurtbewoners gaven haar een gouden horloge en nog tal van andere huldebewij- zen kreeg zij. Thans is ook officieel haar optreden gehuldigd-; zij ontving Dinsdagmorgen uit de handen van den L-urgemeester van Helder den bronzen eerepenning voor menschlievond hulpbetoon, haar door de re geering toegekend. ERNSTIGE MISHANDELING. Uit Middelburg, 25 Maart. Alhier heeft gister avond een ernstige mishandeling plaats gehad. Tus schen den 30-jarigen van F., wonende aan den Zuidsingel, gehuwd en vader van 6 kinderen, en zijn medebewoners van het huis was over een veete reeds meermalen ruzie ontstaan, waarhij de politie eenige malen tusschenbeide moest komen. Gisteren, toen v. F. zich naar de plaats begaf', stonden O., zijn zoon en zijn dochter hem op' te wachten en vielen hem aan, waarbij' zij hem ernstig toetakelden, zoodat de aangevallene later op me disch advies naar het Gasthuis moest worden ver voerd. Hij' had verschillende wonden aan het hoofd. De politie hield de aanvallers, die bekenden, aan. Vader en zoon werden in arrest gehouden, doch de dochter werd op vrije voeten gesteld in verband met huiselijke omstandigheden. Hedenmorgen was de toestand van v. F. nog zoo, dat gevaar voor zijn leven niet geweken was. Tel. Eerst werd behandeld het wetsontwerp oprich ting N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschap- plj Billeton. Na een bestrijding .in hoofdzaak ioor den heer Van der Waerden (S.D.A.P.), werd het wetsontwerp aangenomen met alleen de S.D.A.P. en Communisten tegen. Daarna volgde de behandeling van de begrooting der finantiën vanaf het punt toen de heer Braat in zijn booze bui over den zomertijd," stemming vra gend, de zaak stop zette, toen er geen leden genoeg waren. Nu ging' alles rustig met de artikelen door en daarbij werd door den heer J. ter Laan (S.D.A.P.) be sproken de'positie van de belastingambtenaren. Er was z.i. critiek gemaakt op hun politieke vrijheid. Pen paar der heeren in Vlissingen hadden een anti- vlootwetmanifest opgehangen en daarom was hen mot degradatie gedreigd. Hij wees eveneens op het pensionneeren van be lastingambtenaren op 55-jarigen leeftijd, dat kan ge brek aan goede ambtenaren veroorzaken. Spr. drong aan op meer overleg plegen met het personeel. Er is voor de belastingmenschen te weinig kans op promo tie enz., enz. De heer Mr. Oud besprak de werking van de- dienstcommissie voor de belastingadministratie als ock eenige personeelsaangelegenheden betreffende de commiezen •verificateurs. De minister Colijn zeide het gëwenscht te vin den dat ambtenaren zich afzijdig houden van poli tieke actie. In Vlissingen werd door de ambtenaren in een 'dienstlokaal tegen de Vlootwet geageerd. Dat is persé verkeerd. Zij zijn echter licht gestraft, n.1. met een berisping. Aan het tekort aan ambténaren door het pen sionneeren op 55-jarigen leeftijd van belastingamb tenaren, achtte de- minister geep geloof. De accoun tantsdienst bij de belastingen roemde spr. zeer. Deze dienst brengt zijn voordeel op. Meer overleg in ambtenaarszaken doet spr. niet. De promotiekans achtte spr. niet ongunstig, enz. enz» Daarna werden nog verschillende andere punten door onderscheidene sprekers aan de orde gesteld, waarbij' de hee* Staalman (v.b.) nog een aanval deed op het Rijksinkoopbureau. Spr. noemde het een duur kind, dat uitgroeide tot een stuk bureaucratie. De minister deelde mee, dat de omzet was ge weest 3 millioen, de winst een half millioen. De grij zen die worden berekend, worden aan den directeur overgelaten. Deze zal in de vergadering van den -Middenstandsraad de gewenschte inlichtingen geven. De begrooting van finantiën werd daarna in zijn geheel aangenomen, de S.D.A.P. stemde alleen tegen. Verschillende wetsontwerpen werden daarna aan genomen. 's Avonds werd doorgegaan met de begrooting van oorlog. De heer Deckers (r.k.) behandelde de opleiding der verlofsofficieren en keurde de plannen van den mi nister goed. Op enkele punten meende deze spr. dat nog wel kon worden bezuinigd. De heer Rutgers van Rozenburg (c.hbestreed het standpunt der S.D.A.P. inzake defensie. De heer Bomans (r.k.) kwam terug op zijn in 1919 ingediende motie tot hereeniging van Marine en Oor log. Hij diende deze motie weer in. De heer Van Ravesteijn (comm.) ging in dien bree ds den stand hier te lande van het militaire vraag stuk na en wel, aan 'de hand van de redevoering door den heer Colijn in November 1922 gehouden, waarin men toen „den dageraad van een niéuwe zwenking" zag. In die rede vindt men de kern van de kwestie, waar het in het tegenwoordige militairisme hier te lande om gaat, zich te kunnen verdedigen tegen neutralltitsschending. Ons leger is, aldus spr., al leen een neutraliteitsleger. De uitrusting blijkt ech ter onvoldoende te zijn, zooals generaal Snijders in zijn boek erkent. Dit leger heeft evenwel, aldus spr., niets aan de handhaving van onze neutraliteit ge daan. Het leger is van nul en geener waarde voor onze neutraliteit. Onze militairen erkennen dat ons leger nooit zal kunnen wat het Belgische leger heeft gedaan. Het leger, kan alleen dienen om ter beschik king gesteld te worden van een groote mogendheid. Ons land is. zooals de heer Colijn heeft toegegeven, niet te verdedigen, te minder, nu in een toekomstig deflict de luchtstrijdkrachten een ze%r groote rol zullen spelen, gelijk de heer Maas in het tijdschrift voor krijgswetenschap heeft uiteengezet. Ook ons vestingstelsel is van geen waarde, gelijk de heer Colijn als deskundige heeft toegegeven. NA nog enkele andere sprek^s, die verschillende' onderdeelen behandelden, kwam de minister van Oorlog aan het woord. Bij de heeren Ter Laan, v. Zadelhoff en Oud ging het volgens spr. om een nationalen ontwape- ningseisch alleen voor Nederland. De internationale partij vat het vraagstuk der ontwapening national op, waarbij zij zien vrijmaakt van listige verwij' zingen naar anldere lanaen. Zij maakt het tot een nationale leus, waarbij zij het internationale ver band loslaat. Die nationale leus- is makkelijk te aanvaarden wanneer ipen geen verantwoordelijk heid te dragen heeft. Is men verantwoordelijk dan dient de leus terzijde te worden gesteld. In an dere landen zien de socialisten in, aat zij de natio nale belangen niet op het spel mag zetten zonder internationaal verband. In Engeland is geen sprake van ontwapening en spr. haalde voorbeelden aan van uitlatingen van Labour-vertegenwoordigers, die ontwapening alleen internationaal denkbaar éch ten, doch onmogelijk voor een land afzonderlijk. In dit verband wees spr. op de uitbreiding der vloot en de luchtstrijdkrachten, die de Labóur-regeering voorstelt. Alleen uit een bestaande bijzondere positie van Nederland zou een argument te putten zijn voor Nederland om een voorbeeld in ontwapening te geven en zich alleen weerloos te stellen tegen over andere landen. Tn die btfscmdcre positie ver keert Nederland niet. Het zou zelfs gevaar opleve ren voor de rust in Europa indien het zich weerloos stelde temidden der andere landen. Dat ons .leger weerloos was in den oorlog ontleende spr. Tijdens den oorlog is er voortdurend verbetera. Het was echter niet mogelijk om een voldoende hoeveel heid artillerio-materiaal aan te schaffen. De uit latingen van generaal Snijders zijn juist. Om de sterkte van ons leger te bepalen moet men de eischen bezien waaraan het moet boant- woorden. Op deze wijze komt men tot de bepaling van het uiterste minimum., dat noodig is om aan het doel te beantwoorden. Onze weermaoht nog sterker te beperken dooi één der vier devisies op te heffen, achtte spr. in strijd met een goed beheer van onze strijdmacht Aan de redevoering van den heer Colijn heeft do heer v. Ravesteyn aldus spr. een geheel verkeerde interpretatie gegeven. Morgen voortzetting. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Nicolaas, zoon van Henripus Wilhel mus Kager en van N eelt je van de Kamer. Gerard, zoon van Theo^orus Folkert Sinnige en van Mar- garet/ha Johanna Ranke. Cornelis, zoo van Jacob Raven en van Antje Wijn, Overleden: Johannes Deutekom, oud 59 jaren, weduwnaar van Aaltje Stammes GEMEENTE ZLJPE. Ingeschreven van 22 tot en met 25 Maart 1924. Geboren: Cornelia Geertruida, d. v. Arie Filmer en van Elizabeth Ghristina de Wit Aarjaan, z. y. Aar-' jaau van Eekeren en Elisabeth Abbenes. Maria Ca- tharina, d. v. Martinus Rasoh en van Cathaxina Agatha Bruin- Ondertrouwd': Nan Keijzer, oudi 44 jaar„ landbou wer te Zijpe, weduwn. van Trijntje Doves en Grietje Talsma, oud 37 jaar. oznder beroep, te Dantuma- deel, weduwe van Willem de Haaa. Overleden: Hendrik Bakker, oud 77 j.. weduwn. van Neeitie Karman. Sijtje Weij, oud 68 j-, wed, van Pieter Mareea. DAT LIEP BEST AF. De heer B., de baasfitter onzer gasfabriek, was Dinsdagmiddag aan het herstellen van een gaskraan I voor den gashouder. Tijdens deze werkzaamheid ge raakte hij bedwelmd door het sterk uitstroomende gas. Direct werd het zuurstofapparaat aangewend en cm geneeskundige hulp getelefoneerd, met het ge lukkig gevolg, dat B. weer spoedig bij was. Woens dag kon hij zijn werkzaamheden weer hervatten. OUDKAPSHEL. D.T.S. trok, ondanks het slechte weer, met 2 auto's, spelers «n supporters naar Gi*oot-&en«rm.5ir- Een slecht terrein en slecht weer, maar .een gozetli- g-en wedstijd. GJ3. wint de toas. G.S. zit vinnig op het D.T.S,-doel; de verdediging moet dan ook alle zeilen bij'zetten om het doel schoon te houden. Na een tijdje raakt D.T.S. ingespeeld en is het spel meer verdeeld. Een' paar mooie aanvallen op het GjS.-doel' gaan1 door slecht schieten (een goed schot te i geven was bijna onmogelijk op het zeer gladde ter rein) verloren'. G.S. 'krijgt een penalty, Welke wordt benut Willem krijgt nog een prachtkans om gelijk te- maken, doch schiet jammerlijk naast. Na de rust hetzelfde spel, hard wordt er aan beide kanten gewerkt. De 'linksback Kassen loet' even over .de helft een keihard' schot, welke net onder de lat iu het net(?) belandt. 1—1. In den stand komt verder goen verandering. Speets ^tond nog- een keer alleen 1 voor den keeper, doch schiet netjes in diens handen, D.T.S. III speelde of> eigen terrein tegen Groot- Schermer II en won daarvan met 31 NOORDSCHARWOUDE. Holland I speelde thuis tegen Alkmaar H. Hol land; schijnt den smaak van de overwinning te pak ken te hebben. Alkmaar III werd ditmaal met een 3—0 nederlaag naar huis gestuurd. Volgende week de plaatselijke wedstrijd Holland- D.T.S. Indien het weer een beetje medewerkt, zal het aan publieke belangstelling ifiet ontbraken, BREEZANDw BJP.C. I—Geelwit 3. B.F.C. speelde Zondag vriendschappelijk! tegen een combinatie van Geelwit 2—3 uit Helder Hoewel het weer niet best was, floot scheidsrechter Boerman om 2K uur beginnen. G.W. wint de toss en kiest voor den wind. Een mooi spel volgt met G.W. iets in de meerderheid, zoodat de B.F.C.-achterhöede volop werk krijgt, wat vrij goed gedaan wordt. Daarbij) mist de G.W.-voorhoed'e een zuiver schot, zoodat verschillende ballen naast of overheen gaan en wat in het doel komt weet de keeper op sublie- me wijize weg te werken. Wel weet de B.'F.C.-voor- hoede telkens door te breken, doch ook niet te doel punten, zoodat rust mot blanco stand! komt Na rust1 is het B.F.C. die in de meerderheid is en geeft de linksbinnen met een mooi schot de leiding. Er komt nu meer vuur in en even later is het de rechtsbin nen die er 2—0 van maakt Niet ontmoedigd trapt G.W. weer af en met een mooie kopbal zou de mid voor doelpunten. De keeper was er niet door uit •loopen, maar wel de vuast van den rechtsback, die ten koste van een pinalty redt Deze werd geno men, keihard tegen de bovenlat en verdwijnt weer even vlug het veld! in. Bij een nieuwen aanval vna B.F.C. is het weer de linksbinnen dïe er 3—0 van maakt. Inmiddels breekt het einde aan van dezen mooi en wedstrijd en heeft BJ'.C. welverdiend ge wonnen. Over het algemeen speelde B.F.C, goed. Scheidsrechter leidde correct Door het slechte weer was er 'niet veel publiek en de meesten hebben hun bezoek uitgesteld tot a.s. Zondag, als een uiterst spannende strijd te verwachten is tusschen B.F.C. en Helder 4. OUDESLUIS. Zondag jl. speelde D.O.S.K.O. II haar laateten com. petitiewédstrijd en wel tegen Sparta V te Schagen. Het was voor bedde elftallen een zeer gewichtige wedstrijd, daar dë club die won, kampioen werd van haar af deeling (behalve wanneer Excelsdor III winst weet te trekken1 uit een protest) D.OjS.K.O. Tfl wist dezen spannenden wedstrijd te winnen met j 31, waardoor ze voorloopig kampioen ia In dezen wedstrijd was vooral de keeper van D. III in SchiM terendo conditie. fl D.O.S.K.O. III heeft in deze competitie van de 8 gespeelde wedstrijden er 6 gewonnen en 3 verloren en 33 doelpunten voor en 12 tegen. Een schitteren» prestatie voor een elfta1 dat voor 't eerst in de com petitie medespeelt •De vriendschappelijke wedstrijden van D.O.SJNj I en II gingen vanwege het regenachtige weer m* door. I H

Schager Courant | 1924 | | pagina 6