DE GROOTE VLAM I FEUILLETON. men. Het bestuur van den Central<m B<ra<? voelde het billijke van dezen eisoh en meende, daaraan zoo spoeddgi mogelijk tegemoet te komen. Het was trou wens met een onderzoek naar die eischen reeds bezig maar gezien de bijzondere situatie in dit bedrijf, waar de arbeiders over zooveel uiteenloopende wer ken zijn verdeeld, gaat zulke niet zoo gemakkelijk. Toch zijn overal vergaderingen gehouden. Natuurlijk moest, zulks ook met het oog, op de staking bij de iirma De Bree en Van1 den Bont, die geproclameerd was, omdat deze firma al te driest had ingegrepen, maar waarvoor men nu toch met wèl omschreven ar- bekierseischen dienden te komen, wilde men met vrucht in onderhandeling treden. Ook de staking te Nijmegen, hier vorige week Zondag aangekondigd, als Maandag: zullende ingaan, was reeds een feit ge worden, hoewol deze firma Maandagmorgen voor het aanvang» uur al haar persoonlijken invloed had aangewend, om deze te voorkomen. Het resultaat nu dor verschuilende gehouden vergaderingen was, dat de meerderheid der leden zich uitsprak voor een loon, zooaJs dat in 1923 werd gegeven, terwijl een kleiner deel meende genoegen te moeten nemen met eenige loonsverlaging, deze mocht echter niet moer dan 10 van het loon over 1923 betaald., be dragen. Maandagmiddag, toen spr. thuiskwam, werd: hij reeds opgebold door den voorzitter der afd. Gorcum van den Aannomersbond, die neiging vertoonde be middelend te willen optreden. Waar spr. echter geen opdracht had, lager te gaan, dan het loon1 over 1923, sprong dit af. Donderdag toen spr. naar Maas sluis zou gaan, wachtte zijn medebestuurslid! Van Krieken hem op, met de mededeeUng een .telegram te hebben ontvangen, namens de aannemers der Zui derzeewerken verzonden, met verzoek om een on- derhoud in Krasnapolsky te Amsterdam op (Üenzelf- den dag. Op deze conferentie, welke drie uren duur de, werd o.a. door do werkgevers te berde gebracht, dat het hun onmogelijk was, loonen als door den Transportarbeidersbond! gevraagd, te betalen, daar bij de vorig, najaar gehouden inschrijvingen voor verschillende werken door de werkgevers reeds al gemeen rekening was gehouden met de door hen gewenschte loonsverlaging. Een zoodanig, standpunt, waarbij ten aanzien- van een zoo belangrijk onder worp, de arbeiders geheel waren uitgeschakeld, was natuurlijk voor den .Transportarbeidersbond niet te aanvaarden. Hoewel de werkgevers het goed recht van de organisatie ten deze erkenden, meenden zij toch' (na lang heen en weer praten) aan eene loonsverlaging ,van 17K te moeten Vasthouden., en waar do Centrale Bond hier natuurlijk niet aan kon denken, dreigde de conferentie'te worden verdaagd. De heer Blankevoort stelde toen echter pogingen in het werk tot het treffen van oen compromis. Het gevolg hiervan, was, dat na nog eenige tusschenvoor- stellen, door do werkgevers tenslottte loonen wor den voorgesteld van f22.50 voor bakschippers, dek- knechts enz. en ƒ27.voor machinisten, molenbo zen, enz. voor eone werkweek van 55 uren. De Cen trale Bond heeft zich daarna bereid verklaard over dit voorstel, dat ongeveer neerkomt op ,ecne loons verlaging van1 12>* overleg te plegien met do ar beiders. Verschillende vergaderingen zijn hierover dan ook reeds gehouden, natuurlijk allereerst met de in staking zijnden. Van deze vergaderingen is het resultaat geweest, dat door de stakers is besloten op dit loon het .werk te horvatten, mits alle stakers weer in hunne vroegere positie zouden worden her steld en de overige regelen van het vorig jaar afge sloten contract ook thans weer zouden worden na geleefd. Op eene Maandag in Amsterdam gehouden confe rentie is nu hiervoor een contract; afgesloten, terwijl heden overal het werk.' woer is hervat Ditzeilfde con tract zal, indien de arbeiders bij de Zuiderzeewer ken hierin bewilligen, ook voor deze werkers gelden. Het .ligt nu aan' deze arbeiders zelve, izich hierover uit te spreken. Spr. leest dlaarop het afgesloten con tract voor, waaruit wij: het volgende aanstippen: Het grond loon bedraagt voor volwassen arbeiders f 27 en f 22.50 (zie hiervoroni); voor arbeiders beneden 21 jaar kan« al naar gelang van leeftijd, bekwaamheid en aard der werkzaamheden in verschillende gevallen mot 80 pet. van dit loon worden volstaan'; de werk week bedraagt 55 uren of wel 10 uren per dag, Zater dags 6 uur. Indien meer uren wordt gewerkt, wor den dieze als overuren gerekend, met dien verstande, dat in geen geval langer dan 12 uren per dag of 02 uren per week mag worden gewerkt. De gewone werktijd! moet vallen tusschen 'e morgens 5 uur en 's avonds 9 uur (met het oog op getij-werk is hierin speling gelaten), Zaterdags moot do gewone werktijd om 1 uur 's middags geëindigd zijn. Overuren izullen worden betaald met 56 cent voor geschoolde, met 47 cent voor ongeschoolden. Zondagsuren (wanneer moedig) zullen worden betaald met f 1 en 80 cent. Op feestdagen (in d!e week vallende) zal 50 en 40 cent per uur worden betaald, voor nacht- en Zaterdag- middaguron 75-en 60 cent. voor opstookuren 50 en 40 cent. Voor het wachthouden wordt f 3.50 por nacht wacht vergoed, voor de waoht van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen f5. Alle overige bepalingen zijn verder gelijk aan' die welke vorig jaar golden, of zijn procentsgewijze naar verhouding der loonen gewij zigd. Nadat door één, der aanwezige arbeiders nog eene vraag: is gesteld over de regeling der opstookuren, welke vraag door den heer Laan naar genoegen werd beantwoord, werd de nieuw voorgestelde rego- limg met algemecne stommen aangenomen. De heer Laan deelt daarop nog mede, dat het con tract met de afd. Gorcum van den' Aftnndmersbon d heden of morgen geteekend zal worden, terwijl hot juist aangenomen contract voor de Zuiderzeewerken zoo spoedig mogelijk afgesloten1 zal worden. Uit de vergadering wordt nog ogemerkt, dat het misschien beter is het contract geldig te doen zijn tot 1 April 1925. De heer Laan voert hier echter tegen in dat het bezwaar der werkgevers hiertegen is, dat de meeste werken in November en December door Wa terstaat worden uitbesteed. Worden de contracten nu per 1 April afgesloten, dan valt zulks midden in den tijd, dat zij aan het aangenomen werk bezig zijn en valt het voor hen moeilijker zuiver rekening te houden met het loonpercentage. Dat argument is werkelijk steekhoudend en dient daarmee door de arbeider^ rekening te worden gehouden. Overigens is spr. er niet bevreesd voor, dat bij. het afloopenJ van i dit contract weer op eene nieuwe loonsverlaging be- hoeft te worden gerekend. Alle teekeneu wijzen op eene verbetering in1 den economische» toestand van ons landt en spr. denkt er dus niet aan, dat voor een volgend contract, over loonsverlaging gesproken aal behoeven te worden. Het omgekeerde, dus loonsver- hof ging, zal eerder het geval zijn. Spr. ziet dus geen bezwaar, om het contract tot 31 December, af te slui- i ten. Nadat spr. nog eene vurige opwekking heeft ga- daan tot versterking der organisatie, gaven de nog ongeorganiseerde tot het baggerbedrijf behoorende aanwezigen (een viertal) zich allen op als lid van den Bond. De vergadering (die door ongeveer 60 personen was bezocht, waarvan ongeveer 1/4 gedeelte grondwer kers, dus niet tot het baggerbedrijf behoorende) wordt daarna door deni voorzitter, nadat deze zijn verheugenis heeft uitgesproken qryer het resultaat van dezen avond en aan spreker en vergadering zijn dank heeft uitgebracht, te ongeveer half elf gesloten. LANGENDUK Het, is hier met de actie tegen! de onderwijsver- alechtering raar geloopen, Gelijk we enkele weken geleden uitvoerig uiteen zetten, wilden de afdeelin- geni van. de SJD.A.P. met den' Bestuurdorsbond en de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers een co mité vormen, een niet-neutiraal oomité, dat in het toeken der S.D.A.p.-potitiek stond. Doordien de afd. van deni Bond van Ned. Ond, van) oordeel zijnde, dat deze actie juist ter wille van de gewichtige belangen die op het spel stonden, neutraal moest zijn, en uit sluitend het ond'erwijisbelang behoorde te dienen, i s er van de vorming van dit coimité niets gekomen. In „Het Volk" werd heftig te keer gegaan tegen de af- deeling van den Bond, die een spaak in het wiel ge stoken had van) den wagen der S.DjV.P. en daarbij moest het niet het minst de voorzitter dier afd, ont gelden, die dus den spijker wel precies op den kop had geslagen. Maar wonderlijker werd het on haast onbegrijpelijk, toen1 de efd. der S.DA.P. I em II zich met den Langendijiker Bestuurdersband bij het neutraal comité aansloten. Had de Bond van Ned. Onderwijzers dan toch gelijk gehad met haar poging, om de actie neutraal te doen zijn en waren d'e SB. A.P.-afd©olingen dan bekeerd' en overtuigd van hun verkeerden opzet? Hot ware niet ongewenscht ge weest, als daaromtrent een nadere verklaring was vernomen'. We spreken nu nog maar niet van ée ze delijke noodzakelijkheid, om do afd. van den Bond openlijk! in1 Het Vofl'k' te rehabiliteenon. Doch thans doet zich een nog ernstiger quaestie voor, een quaestie, waardoor de Vrijzinnig-Domoera- ton' zich ten zeerste gegriefd achten en terecht. De zaak is deze. Aan' den' Langen dijk is een neutraal comité opgericht, waartoe het initiatief is genomen door het Bestuur van Volksonderwijs; een ledenver gadering is ovecr deze belangrijke aangelegenheid niet gehouden. Volksonderwijs noodigde het niet- neutrale comité uit om in zijn comité zitting té ne men, waaraan, 't is haast ongelooflijk, 'na wat ér is voorgevallen, werd voldaan, 'Zoo kwamen de SD.A. P.-afdeelingen in het neutmie oomité. Doch nog on begrijpelijker wordt de quaestie, als men bedenkt, dat nielt andere politieke vereenigingen uitgenoodigd werden, tot dat comité toe te treden. Zooafls we reeds vaststelden, zijn Democraten en Vrijzinnig Democra ten ongetwijfeld even groote voorstanders van goed onderwijs als wie ook. Deze misten echten de eer in het comité te worden opgenomen. De Vrijz.-Dem. Kierver. te Oud'karspel heeft deze handelwijze van het Neutraal Comité gedisqualifiseerd. door een mo tie van afkeqpring daarover aan te nemen, terwijl we weten, dat anderen zich even erg gegriefd voelen, doch de afkeuringsmotie nog maar niet zulllen in dienen. Het is wel treurig, dat Volksonderwijs heeft gemeend, op die wijze de belangen van het onderwijs te dienen. Het laatste woopd zal daarover nog wel niet gesproken zijn WIERINGEN. Door de hoeren Gebr. Jb. en P. Brouwer is een stamboek- en premiehengst, genaamd „Reclame" geïmporteerd. ZUID SCHAR WOUDE. Het fanfarecorps „Onder Ons" alhier, besloot deel te nemen- aan het t Nationaal Concours van fanfareoorps en harmoniegezelsohappen dezen zo mer te Alkmaar te houden. BROEK OP LANGENDIJK. Aan onze veiling wordt in de laatste dagen heel wat minder groente aangevoerd, dan aan die te Noordscharwoude. Naar het Noorden van de tuin bouwstreek wordt meer Deensche witte kool ver bouwd dan Zuidelijker, zoodat dit nu duielijk valt op te merken, doordien de witte kool het langst werd vastgehouden om do prijzen, die naar even van OLIVEH WADSLET, vertaald dooi DICKT WAFELBAKKER, 28. Bij Rumpolmayecr was het eveneens vol» en ont zettend gezellig. Toni. en Georgette konden een tafeltje bu het raam bemachtigen, zoodat ze ieder een konden zien, die in en uitging. Toni was hog altijd oven dol op oako, vooral op die met crème. Zo bestelde koffie en juist toen ze wilde beginnen in te schonk en t kwam de Saulnes binnen. Het leek Tom, alsof hij er beter gekleed dan anders uit zag. Naast hem liep een dame, zeer chic, maar toch oonvoudig gekleed. De Saulnes' oogen keken zoekend het salon door. Eindelijk zag hij Toni. Met een vorhougdo uitdruk king db zijn gezicht kwam hij op haar tafeltje af. „Ik ben vanmorgen teruggekeerd." Hu boog voor Georgette. „Toni, ik zou je graag aan mun moeder willen voorstellen." Dus{ die dame was zijn moeder. Georgette stond onnuddel- luk met hoog roodo kleur op. „Ik ga weg", zei ze zenuwachtig. Toni hield haar tegen. „Hoe verzin je het, Georgette?" zei zü, biina sobere. Ik ben In een oogenblik woer terug. Wacht 'hier op me, wil jo?" Toon ze samen do zaal doorliepen, zei de Saulnes: „Ik had zoo graag gehad, dat, je met mijn moe- mÜ. thee kon drinken." „Het spijt me, Jeaa, maar ik hob Georgette meegenomen." „I\un ie haar niet naar hui» laten gaan." Toni koek hem verbaasd aan. „Mon^aml, ik kan zulko dingen niet doen. Georgette is rnjm gast op het oogenblik en ik zal haar natuurlijk niet alleen naar hui» laten gaan." Hu keek haar aan. „Zoo&ls je wilt.. Alsjo mo maar belooft, dat ik je morgon kan zien. Ik heb een tochtje beraamd". „Een tochtje?" b°bt nooit „Het Kasteel" gezien en daar wil Ik je naar toe brengen. Ga je morgen mee? „Ik zal het heerlijk vinden," zei zo. Madame do Saulnes verwelkomde Toni op een manier, jjooals ze van haar verwacht had...Ze was heel vriendelijk, maar koud. „Mijn zoon hoeft me heel veel van Uw werk ver teld," begon zij. „Ik zal een dezer dagen naar de tentoonstelling gaan." „Het is heel vriendelijk van U." Toni zocht vergeefs naar eenige gelijkenis tus schen moeder en zoon, maar kon er geen vinden. Zijn moeder was heel groot, slank en ze had blauwe, koude oogen... Er was niets van de uit drukking of kleur van Jean's oogen in de hare. „Mijn zoon vertélde me ook, dat hü morgen met U naar Vinoennee hoopt te gaan, mademoisolle Saumarez." „Het zal heerlijk zijn met dit weer. Ik houd van het najaar.... Er hangt dan zoo'n eigenaardige lucht overal, vooral buiten." Jean laohte. „Mademoiselle de Saumarez kent de jaargetijden door hun geuren, moeder*" Even glim lachte madame de Saulnes. Na eenige minuten stond Toni op. „Ik zal nu naar mijn vriendin terug moeten) gaan. Ik heb haar al lang alleen gelaten Ze stak haar hand uit om afscheid te nemen. „Ik vind het prettig U ontmoet te hebben", zed Madame de Saulnes vormelijk. Hoewel ze zeer vriendelijk tegen Toni was geweest, kreeg ze toch een gevoel over zich, zooals ze dikwij-ls had gehad, toen vroeger tante Hetty in de buurt kwam. Zijn moeder hield niet van haar, dait voelde ze oumiddel- lijik. Maar wat kwam het er op aan? Jean» waa haar vriend.... zo had niet de minste ambitie zijn moe der onder dm categorie te rangschikken, De Saai- nes bracht haar naar haar tafeltje terug. Ze passeorden een heel mooie, zwarte vrouw, die Jean vroolijk goedendag riep. „Mijn nichtje", zei hij tot Toni. „Hoeveel familieleden' heb Jé wel niet in Parijs, Jean? En vindt Je het prettig er zooveel te hebben?" „Ach, van, sbmmige van hen houd ik weL Tot mor gen, Toni...*. Kan d«k' je om elf uur komen halen?" „Ik zal zorgen klaar to zijtn." Toni koek hem nadenkend na en «ag, hoe 'hij aan vdrschil'lendle tafeltjes stilhield! om even te praten. Ze zag hem dien dög voor het eerst van een geheel andere zijde. De fcani, dien «ij van hem kende, wa» redigheid der andere koolsoorten lager bleven. In- fcussohon vermindert de aanvoer aanmerkelijk en is verwachten, dat de win tercampagne vroeg afge- loopen zal zijn. W ARMENHUIZEN. Bn hot op 22 en 23 Eebruari jl. te Alkmaar ge houden examen voor het Bewijs van Voorgeoefeud- :heid zijn geslaagd: C. Biersteker, J. Dalenberg, O; Roozendaal, J. Sfcrijbis. W ARMENHUIZEN. Over de maand Maart zijn door den vloesoh- keuringsdienst goedgekeurd 13 kalveren, 14 var kens, 1 koe. Noodslachting goedgekeurd 3 kalveren, 1 koe, afgekeurd 1 koe en 2 kalveren. WARMENHUIZEN. 1 April vierde hét Bijz. Schoolbestuur te Krab bendam hot 50-jarig bestaan van de bijz. school. Des morgens werden de leerlingen onthaald en gefoto grafeerd. Des middags om 2 uur werd een foeste- l;jke samenkomst gehouden "in 'de kerk. Onder de aanwezig waren B. en W. en de secretaris van W arm en hu i zen, de heer Dun, schoolopziener en af gevaardigden van de bijzondere schoolbesturen te Dirkshom, Noordscharwoude, Broek op Langen- diik en Schermerhorn. L)e voorzitter van het schoolbestuur, de heer Visser, opende met gebed deze bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom. Daarna word het woord gevoerd door den Burgemeester van War- menhuizen, den schoolopziener en de verschillende afgevaardigden en genoodigden* die allen het sohoolbestuur geluk wenschten met het 50-jarig jjubileum. f Verder werd een telegram van hulde gezonden aan den heer Vethoff, net'eerste^ hoofd aan deze school, die 35 jaren iang het bijz. onderwijs te Krabbendam heeft gediend. OUDE NIEDORP. De leverantie van de schoolbehoeften voor dp O. L. school alhier is voor 1924 opgedragen aan de firma Trapman en Co. te Schagen. OUDE NIEDORP. Uit 15 sollicitanten is tot geld-inner en meter- opnemer bij het Electrioitoitsbedriif te Zijdewind, in lossen dienst, benoemd de heer H. Busker aldaar. IN KOKEND WATER. Xe Heer (Lj is een tweejarig meisje in een ketel kokend water gevallen. De kleine is aan de verwon^ dingen overleden. LOONSVERLAGING IN HET BAGGERBEDRIJF. Het collectief contract in het baggersbedrij'f is ein delijk door beide partijen geteekend. De arbeiders krijgen een loonsverlaging) van 15 VOORZIENINGEN TEGEN DE BESMETTELIJKE ZIEKTEN. t De Gezondheidscommissie te Velsen heeft besloten, zich te wenden tot de andere Gezondheidscommissies in het land met een opwekking tot een gemeenschap pelijk verweer tegen het wetsontwerp, houdende voorzieningen tegen de besmettelijke ziekten. DOODGEDRUKT. Omstreeks half elf gistermorgen stond de losse werkman M, S. op een vlot, liggende in de Konings haven te Amsterdam, tusschen de vrachtboot Stad Kleef V en den pontonlichter van de iirma J. en A. van der Schuijt, den voorsteven van de Stad Kleef V te teren. Op dat oogenblik naderde de stoomboot Koopvaart 8, die tengevolge van den golfslag tegen den pontonlichter is gekomen. Het vlot kwam in het gedrang# en M. S. raakte met het hoofd beklemd tusschen den pontonlichter en de Stad Kleef V. Hij werd met een gebroken schedel naar het ziekenhuis gebracht; bij aankomst aldaar was hij reeds overle den. POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. De commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ontwrichting van den postchèque- en giro dienst heeft o.a. in overweging gegeven: lo. dat de heer A. W. Kymmel, directeur van -den poatdhèque- en girodienst, van dat ambt zal worden ontheven, en dat 'hij zal worden teruggesteld in een- ambt, gelijk aan dat hetwelk hij bekleedde, voordat hij bij den postchèque- en girodienst werd werkzaam gesteld; 2o. dat de heer M Pott, waarnemend onderdirec teur van den) postchèque- en girodienst, van dat ambt zal worden ontheven en zal worden terugge steld in den rang van hoofd-commies der posterijen; 3o. dat de heer L. A. M. v. dj. Vorst, hoofdcom mies bij het bestuur van den postchèque- en giro dienst, van dat ambt zal worden ontheven en zal worden geplaatst buiten den postchèque- en giro dienst aan een der departementen van algemeen bestuur of bij het hoofdbestuur van de posterijen en telegrafie als commies; 4o. dat de heer J. Dooster, hoofdcommies aan het postkantoor te Rotterdam, niet zal kunnen worden gehandhaafd:; ten aanzien van hem zal moeten wor den overwogen, of er geen mogelijkheid is, hem er gens te plaatsen, waar hij1 geen gezag heeft uit te oefenen, en waar dus weinig of niets te bederven is. AANGEHOUDEN. Te Sevenum zijn gisteren door de rijlcsveldwacht aangehouden de gebroeders H., beiden aldaar, ver dacht van brandstichting in een door den landbou wer Van der Sterren bewoonde boerderij, waarvan zij mede-»igenaren waren en dié voor f4500.verze kerd was. ER KOMEN ER GENOEG. Te Assen zijn bij de dienstplichtigen van de lichting 1924 9 dienstweigeraars, die in voorloopig arrest zijn gesteld. de eenvoudige, bohémien zijde, maar dien middag drong het tot haar door, dat hij, daarbij toch ook een inan van dé wereld1 was. Ze had! hem altijd be schouwd als de kleine, ongelukkige graaf de Saul nesdien middag zag ze hem als een (man van oen der eerste geslachten van Frankrijk. „De graaf ,7,iet di" beter uit," merkte Georgette op. „Wat ga je morgen doen, Toni?" „We gaan met dien- auto naar Vincenines." „Is dat de plaats, waar zijn kasteel ligt?" „Jaiedereen zegt, dat het zoo mooi is.' „En is die dame in het zwart met de paarien om. zijn moeder?" „Ja". „Dus ziji is een' gravin. Ik vind haar erg stijf heel anders dan monsieur Jean." „Georgette, walt zou je ervan zeggen, als we be taalden en ons met een taixi het Bois door lieten rijden?" Georgette vond het heeriijk. Ze verlieten het res taurant en reden het bosch in. „Het was een zeld zaam-mooie avond, met nog iets van den zomer in do lucht. Ik wilde, dat er maar heel weinig van zul ke avonden als nu waren," zei Toni. „Ze maken Je verlangen naar dingendie Je niet meer hebben kunt.... en ze zijn even erg als voorjaarsavonden," „Wat voor dingen. Toni?" vroeg Georgette. „Dat is het hom Juist.Vage dingen.ik' weet niet precies wat.In iedefr geval Is het iets wat ik niet krijgen kan.Ik ben bang dat ik dwaas ben, Georgette." „Nee, dat ben je niet", zed' Georgette kortaf. „Ik denk, dat je het tegenovergestelde begint te worden". .„Wat bedoel je?'1 vroeg Toni nieuwsrierig. „Hérinner je je nog, toen Je verloden Jaar de griep had? Op een) nacht had je hooge koorts eni Je ijlde.... en1 voortdurend noemde je een naam.... aldoor denzelfden naam. Ik heb je nooit iets over je vroeger leven gevraagd. Toni het gaat me niet aanMaar toen begon ik Jets te vermoeden. Ik begreepf, dét je al dien tijd bezig was geweest, om te probeeren té vergeten.En nu, nu je zooeven zei dot je voelde, dat je naar iets verlangdemaar dat je niet bepaald wi9t, naar wat.... nu geloof ik, dat je een beetje begint te vergeten. Zdé je, meeétal hebben wij niets noodlg, al» we ongelukkig zijan. Maar alleen als we weer beter worden.gaan we naar dingen verlangen." ANNA PAULOWNA. Bij Koninklijk Besluit van 29 Maart IJ. is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagen de heer C. Wijdenes Spaans. NIET SCHULDIG, Twee van de vijf personen, die zijn aangehouden in verband met den moord' op den 82-jarigen J. Modder man te Drachtstercompognde de 25-jarige gehuwde arbeider R. S. en de 22-jarige gehuwde arbeider F. B. te Boelenslaan, zijn op vrije voeten gesteld. De bloedvlekken die op den jas van R. S. waren ont dekt, bleken bij. onderzoek door den politie-scheikua- dige C, G. van Ledden Hulsebosch te Amsterdam van dierenbloed afkomstig te zijn. B. en S. waren in den nacht van den moord op mollenvangst uit geweest. EEN BEGEERDE BETREKKING. Uit Arnhem, 1 April. Voor het examen voor commies bij de directe belastingen hebben zich niet minder dan ongeveer 2500 camdidaten aangemeldI EVEN SIGAREN KOOPEN. Uit Amsterdam, 1 April. Een man, die tot dus verre onbekend is gebleven droeg gisteravond vooc een dame twee pakjes. De beide personen door kruisten een deel der stad en in de Spuistraat heeft de man zich even verwijderd. Hij zeide, dat hij si garen ging .koopen. Hij kwam echter niet terug. Een der pakjes bevatte o.a. een haakboekje, waarop een bedrag van f2000 staat, maar dat voor 'den vermoe- del ijk en dief weinig waarde heeft. HET ZEVENDE LEERJAAR. Uit 's-Gravenhage, 1 April. Het Tweede Kamerlid mej. Westerman, heeft aan den minister van On derwij®, de volgende vragen geritut: Is het den minister bekend, dat bij vele hoofden van scholen de meening heeft postgevat, dat bij het einde van den thans loopenden cursus (hier en daar met 1 Mei a.s.) de leerlingen der 6e klasse de school mogen verlaten ook wanneer aan de school een 7e leerjaar verbonden is? Is de minister niet van oordeel, dat het ln strijd zou zijn met art. 3 van de thans geldende Leer plichtwet, indien naar die meenin.g werd gehandeld en meent 'Zijn Excellentie niet, dat het noodig is be kend te maken, dat art. 3 der Leerplichtwet op dit oogenblik nog onverzwakt geldt? KOLHORN. De schooluren zijn hier met een half uur ver laat; dus gemiddelde tijd Overigens is 't weer algemeen: boeren oude tijd, ambachtslieden zomer' tijd; dus op het dorp drie tijden. OUDESLUIS. Den lsten April wa» voor onzen plaatsgenoot, den heer C. Slikker, een blijden feestdag. Naméns de gansche burgerij had zich een oomité gevormd, oat bij monae van zu'n voorzitter den jubilaris d? gevoelens vertolkte van zijn medeburgers en hem en zijn vrouw een mooi geschenk vereerde, te weten twee crapauds. De jubilaris was met dit blijk van waardeering ten zeerste ingenomen, te meer waar het zijn verwachtingen te boven ging. Feestelijk woeien vlaggen van de huizen, feestelijk versierden de binnenkomende ruikars onderwijl ao huiskamer, waarin vele gasten en gelulcwenschen- den dien dag eenigen tijd vertoefden. Autoriteiten en collega's kwamen hun 'felicitaties aanbieden. Van zijn collega's en het personeel der Post ontving hij een mooien "kantoorstoel. 's Avonds bracht ons muziekgezelschap rijn voor* maligen voorzitter een serenade. De heer A. Hoog vorst sprak van te voren uit naam der leden een hartelu'ken gehikwensoh uit en memoreerde nog, dat de jubilaris een der op richters van ons Fanfarecorps was. De heer Slikker dankte allen voor de bewijzen van hoogachting en waardeering. Allen kunnen met volle tevredenheid Op dezen welgeslaagden „vier"-dag terugzien. OUDE NIEDORP, 4 In den nacht van Dinsdag op Woensdag ver brandde alhier de boeren-woning* van don ïBör f, Helder; door het overslaan der vlammen ver brandde mede de woning van den heer D. Schoeuv die pp 3 meter afstand stond van eerstgenoemde woning. Als oorzaak wordt vermoed deé schoorsteen. Naar men ons mededeelde, was de inboedel van den heer Schoen niet verzekerd. WINKEL. Door onbekende oorzaak ontstond Woensdagna middag brand bij den heer G. Leijen^Jnz. De hooi berg staande onmiddellijk bij het huis. stond .plot seling in brand en fel sloeg aé vlam uit. Door spoo* dig ingrijpen door de buren is het huis behouden gebleven en heeft -men do brand tot de hooiberg weten te beperken, die dan ook met de kapberg ten deele is verloren «gegaan. Hoewel1 de brandspuU plaatse was, behoefde niet meer te worden op- der - getreden. Verzekering dekt de schade. VAN EWIJCKSLUIS. Onze jeugdige plaatsgenoot Jan Rezel, sl'aagd? te Helder voor het toelatingsexamen voor 3^ Am bachtsschool te Helder. VAN EWIJCKSLUIS. Dinsdagavond had J. de Kluijver, molenbaas van den baggermolen „Elbe" van 'de firma Hofmaff ei Van -Hattem het ongeluk onder een om vallende bok te raken, waardoor hij een been brak. Na per boot naar den wal te zijn gebracht, waar hij door dr. Olree werd onderzoent, is hij onmiddellijk per auto naar Den Helder vervoerd, om daar m net Gemeente-ziekenhuis te worden opgenomen. Tom greep haar hand, die ze drukte. „Als ik het je had kunnen vertellen, Georgette, J had ik het gedaan. Maar ik kan nu eenmaal met anderen niet praten over dingen, die nog zoo'n pijn doen.... Het 'is allemaal hqel lang geleden ge- beurd... ongeveer tien jaar... Misschien, al zal ik nooit kunnen vergeten... is 3e wond toch aan het heelen.... O. Georgete," ik heb nog zoo'n krankzin- nige behoefte om te leven. Eens dacht ik, dat dat v gevoel heel em aal dood in me was, maar het'is niet I waar. Tk denk soms, dat er binnen in me iets is. wait nog zóó ontzettend leeft, dat het eenvoudig niet gedooa kan worden. Ik heb nu toch mijn werk en suooes... en aldoor voel ik tooh, dat ik nog iet», anders verlang." „Het komt, omdat je nog zoo jong bent." 1 „JongP Ik voel me nog heel erg jong. Maar als je 29 bent, bon je toch niet zoo heel erg jong1 meer. Het is toch al.bijna 80." „In ieder geval zie je er oneindig veel jonger uit, zei Georgette, terwijl ze met (oon teeder uitdrukking haar groote zwarte oogen op Toni's geziohtje gevestigd hield. In de sonaduw van hot bosoh liepen menschen te wandelen., bijna allemaal paartjes. Iedereen scheen iemand bij zich te hebben, die hu liefhad. Toni voel- do zich onrustig.... w&t wilde zo dan tooh? Ze had tooh het groote geluk in haar leven gehad... Wat zou er daarna nog kunnen komen? Maar ze haa het zoo ontzettend kort maar gehad en ze was toch j eigenlijk nog zoo jong. Zwijgend reden zo naar hui». Ze stak en de sonemerlamp aan. De kamer zag er buitengewoon orezellig uit, maar dien avond was het Toni, alsof er iets aan ontbrak, j Wat scheelde ze dan toch vanavond? Toen Georgette naar liofc oabarot was gegraan» fing ze in een grooton stool bij het vuur zitten^ impeon sprong op haar sohoot, on leundo met zijn snoetje tegen naar wang aan. Na verloop vaö eenige minuten legde hij zijn voorpootjes om haar holsHij begreep niet, waarom ze zoostil \vaa« Zo kuste de onmogelijke zwarte plek op zijn kopjft maar haar oogen stonden vol .tranen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1924 | | pagina 2