F Courant OPENING Autobus-Diensten SCHAGEN en Omstreken, as, Woensdag 9 April RAAD ZUIDSCHARWOUDE. Dit het hart Yan Holland. ADT0BÜSD1ENST WOENSDAG a.s. 9 APRIL geopend worden. HSSS? T&A zit tejSWs {SUï10 Zaterdag 5 April 1924. 67ste Jaargang. No. 7413. DERDE BLAD. Zie verdere advertentie, betreffende DIENSTREGELING en ROUTE-AAN- WIJZING enz. In hel nummer van a.s. DINSDAG. Bij de Marine-begroeting werd de indruk gewekt, als zou de regeering feitelijk langs een omweg in deze begrooting trachten te bereiken, wat haar bii de Vlootwetbehandeling in October jl. werd geweigerd. Aldus spraken bijv. Duijs en Dresselhuys. En wie de officieele stukken, tusschen de regels door, aandachtig leest en de opzetten met elkander vergelijkt, moet zeer zeker tot de conclusie komen dat de meoning der twee genoemde Kamerleden in elk geval verdedigbaar is. Zonder het algeheele stelsel van de Vlootwet kry- gen we toch zoowat alle schepen waarin het groote ontwerp voorzag. Het staat niet aan ons, uit te maken welke dier twee systemen: het stelselvaste of het stelsenoozo het. verkeerdst is. Oorlog en marine beide hebben vootr ons slecnts één beteekenis. nl. die van assurantie-preirne voor de veiligheid van Nederland in en buiten Europa. En we zouden bijna geneigd zijn ook de kosten van Buitenlandsche Zaken daarbij te voegen, om dat dit departement, via handels-attaché s en con- 1.1 1 ü-1 V.r.1 QTlCTAn Vfl.Tl In afwachting van de definitieve beslissing van den Gemeente' raad van Schagenzal de meent» kan het niet, zoo dat het noodzakelijk zou zijn Droeviger is het, dat kleine landen 2ich genoopt voelen uit wantrouwen tegen andere staten en ge mis aan .vertrouwen in den Volkenbond., zich te wapenen boven hun kraoht, ten nadeele van an dere, vaak hoogere belangen. Doch het droevigst is, als een regeering zich door middel van zulk oen leening als thans besproken dat de 4 gemeenten zich met elkaar verstaan. Voor enkele jaren terug is echter door Noord- scharwoude een uitgebreid onderzoek ingesteld. De heer Brinkman heeft toen veel tijd en moeite daar aan gegeven. Van de Gezondheidscommissie was toen advies ingekomen, finantieele rapporten zijn uitge- wordt, hulp-uit-eigenbelang van andere staten gaat bradht, doch zooals het meer gebeurt als er meer- koopen. dere gemeenten in gemoeid moeten worden, er is Tenzij natuurlijk heel het plan niets anders iè verder niets- van gekomen. Ito heb, aldus de voorzit- dan een canard in de kranten, dan wel eeh dom- ter, ook nu weinig hoop, kennende eenigjszins den beid van financiën. Dat men er eenvoudig niet geest. heeft gedacht aan de veel te höoge kosten en do De heer Kroon merkt op dat destijds het tonnen- groote gevaren, desnoods dat men een emissiehuis stelsel breedvoerig naar voren gekomen is. Het in New-York een millioen of wat cadeau wil doen.... wordt veel moeite en kosten zonder resultaat. De Dit alles zou nog zoo erg' niet zijn, als het opzette- j wensch van Ged. Staten om alle plé's van de sloot Üjk langs financieelen weg Amerika's sympathie te halen, is hier evenmin uit te voeren. Het is boven- te willen koopen. dien minder noodig dan vroeger. Door de waterlei- Heeft Financiën ondoordacht gehandeld, heeft ding zijn we op den goeden weg. Dit kan allee voor- suis de economische en financieel© belangen van ^et iemand een cadeautje willen doen, welnu, dan komen. Het water wordt bovendien evengoed! ver- Nederlandsche onderdanen in aen komt er een vacature. Kan men de woorden van ontreinigd. Ik ben er, $ldus spreker, niet voor er op Nederland en van vreemde behartigt. Braat aan 'het adres van Ruys herhalen, dat hetl Do kosten dezer drie departementen zijn aan- vertrek des ministers in 'fl lands belang is. zienlijk. Zooals ook de ideëele waarde, die eik Maar als hijwerkelijk zienderoogen onö crediet Nederlander hecht aan de veilighei van zijn land, qji ons -prestige uit politieke overwegingen zoo ris- en de materieele belangen van Nederland in den keert, aan komt hij zichzelf en een deel van het vreemde zeer 'belangrijk zijn. volk straks nog voor als vaderland-redder...- Bij het stemmen voor of tegen deze begrootingen is het o.i. geboden na te gaan in hoeverre de pre mie in verhouding staat van het_ verzekerd object en vooral: in hoeverre de premie wordt betaald voor een werkelijke verzekering. Vooral wat 'Oorlog en Marine betreft, is het lastig, iemand te vinden, die volmondig erkent, dat deze departementen werkelijk een garantie bieden, die overeenkomt met de waarde van het premiebedrag. ,De beste kenners van onze defensie zijn van meening, dat Nederland geen garantie krijgt in overeenstemming met de Betaalde pre miegelden. Dat met andere woorden, de verzeke ring is gesloten bij en met een assuradeur, die fout moet gaan, zoodra hij zou worden geroepen zijn polisvoorwaarden na te komen. Het schijnt, dat de regeering, al verdedigt zij de polis-premie en zelfs net continueeren by den tegenwoordigen verzekeraar, toch een zeker gevoel van onbehaaglijkheid heeft en dat zij zoekt naar n andere verzekering, die bij minder kosten, beter waarborg zou opleveren. m Die verzekeraar zou dan zijn Amerika, dat aldus de waarborg voor de veiligheid van tropisch-Ne- derland op zich zou moeten hemen. We gelooven niet. dat de heeren op het Plein, Zoomin die van Koloniën als die van Buitenland sche Zaken, preoies weten wat er op het oogenblik wordt bekokstoofd.En we zijn er absoluut zeker van, 'dat de militairen aan Oorlog en Marine öf bok niet meer van afweten. Vermoedelijk zelfs nog wel minder. Anders toch waren er waarschijnlijk al uitdagingen geschied en waren er al ettelijke officieren, in met bezit van een bewijs van Neder landerschap over de Belgische grens gewipt om daar de kleineeering, hun stiel aangedaan, uit te wisschen in hot bloed .vanja, van wien? Van X. IJ. Z. Want we weten nog niet, met zekerheid" wie de 'vader is van het plan om naast Leger, Vloot en Di plomatie nog een vierde verzekering aan te gaan voor onze nationale veiligheid. Dit toch en niets anders moet do overheersohende gedachte geweest zijn bij het voornemen om (een deel van) ae vlottende schuld te gaan oonsolideeren door het uitgeven van een 6 pet. .dollarleetiing te New York op een uitgiftekoers van 98V* pat. Ons dunkt, dat zelfs een in dollars denkende mi nister van financiën weet, aan welke gevaren hjj het land blootstelt bij het aangaan eener leening in pen geldsport waarvan de waardebepaling geheel in de hand is van den geldschieter. Zoolang er een vrije wereldgoudmarkt bestond, kon men leenen in wat voor geld men verkoos, omdat de verhouding constant was. Nu zoowat al het goiid in New-York is en Amerika een tarief muur hooft gebouwd tegen vreemde goederen, moet wie in dollars leende en dus in dollars zijn rente cr Vm^ttutrrvx mu«t wwueu en wecuto en .aflossing- inoet betalen, zich die dollars of dit j 2 vergaderingen gehouden zijn. Hieruit blijkt wel goud aanschaffen bjj den 4 eenigen bezitter, nl. dat 6 teveel is. Spreker wil geen voorstel doen, doch zyn crediteur. En Amerika 19 nooit erg toegeeflijk Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 3 April 1924, 's avonds half acht. Voorzitter Jonkheer vanSpengler, waarnemend secretaris de heer Berkhouwer. Afwezig! de heer Kramer wegens verhindering. Na opening, deelt de voorzitter mee, dat de secre taris, de heer Pasman, sinds enkele weken onge steld is. De notulen van de vorige vergadering, welke ter visie hebben gelegen, worden na een kleine wijziging goedgekeurd. Bij de op 21 Maart gedane kasopname bij den ge- me e nte ontv angerwaren kas en boeken in orde. De ontvangsten waren f 65414.57K, die uifcgj. f 60795.71 X, alzoo het kasgeld f4618.84. De gewijzigde voorschriften in de boekhouding worden volkomen nageleefd. De gemeenterekening over 1922 is goedgekeurd te ruggekomen met een ontvangst van f 80954.8324, een uitgaaf van f80360.93, alzoo een saldo van f587.9024. Goedgekeurd is teruggekomen de gewijzigde ver ordening op de invordering van plaatselijke inkom stenbelasting. Van den heer Jb. Ruisen is bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming als lidi van de schoolcommis sie aanneemt. Van de tuinbouwVereeniging De Toekomst en de afd. L.T.B., is een dankbetuiging ingekomen voor de subsidie ten behoeve van den ijsboeier. Ged. Staten hebben goedgekeurd' teruggezonden de spppletoire begrooting dienst 1923, groot f3800. De heer E. Vlug, heeft bericht gezonden dat (hij zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. B. en W. van Oudkarspel zonden de rekening van den keuringsdienst, waaruit blijkt een ontvangst van f3933.25, een uitgaaf van f3789.98, alzoo een saldo van f 143.27. Ook is toegezonden bet verslag van den keurings dienst. Alle stukken worden voor kennisgeving aange nomen. De heer Zeeman wenscht er de aandacht op te vestigen ,dat 93 ongezonde beesten gekeurd zijn, welke bijna alle zijn afgekeurd. Dit pleit voldoend© voor het nut van den keu ringsdienst, hoewel er om de kosten soms nog te- géageerd wordt. mÊ^KÊI Ingekomen zijn de verslagen van de commissie van ^^t verzoek om een voor alle kinderen toeganke- in te gaan. De heer du Burck heeft de zaak met den heer Berkhout besproken. Beiden zijn het er over een#, dat een andere uitloozing veel zal kosten en nog niet afdoende is. Als elk de waterleiding gebruikte en de sloot de sloot liet, zou veel gewonnen zijn. We moe ten de menschen zooveel gezond verstand toekennen, dat ze dat gaan begrijpen. Wel ligt het op den weg van B. en W. de verschillende verordeningen stren ger toe te passen. Daaraan mankeert nog wel iets. Overigens ben ik het met den voorzatter en den heer Kroon eens. De heer Bekker: We hebben niet alleen d© Langen- dijk, doch den geheelen cirkelgang van het ambacht noodig. De kosten zullen verbazend afvallen. De menschen kunnen nu vrij van de slooten. Voorzitter: Het gaat er om dat geen privaten meer op de slooten uitloozen, doch niet hoe het water gebruikt wordt. De heer Groen: Als de menschen van de slooten bleven, zou voor 00 pet het besmettingsgevaar ge weken zijn. De heer Zeeman: We moeten, allen over en door de sloot We kunnen er nooit buiten. De landbouw producten worden in het water gewasschen. Ik denk aan de wortelen. We hebben de verordening, we heb ben de waterleiding, doch de derde zaak is tot he den in gebreke gebleven. De sloot is een verkeers middel en daarom dient ze zoo zuiver mogelijk te zijn. Wat is er tegen een onderzoek. Als de kosten te hoog blijken te zijn, kunnen we het nader onder oogen zien. De gezondheidsdienst behoort zoo goed mogelijk te zijn. De heer Groen vreest, dat de reputatie van den Langendijk door den heer Zeeman in gevaar ge bracht wordt. Wat van het wasschen der wortelen, gezegd* wordt, is sterk overdreven. Andere sen hebben te klagen over epidemiën, wij hier niet. Als het zoo verderfelijk was, zouden we nu niet meer moeten varen. Spreker is er van overtuigd, dat de groenten in zuiver en schoon water gewas schen worden. Voorzitter: Dus u kunt het gebruik van slootwa ter aanbevelen? (Algemeen gelach.) De heer Berkhout: Er zou veel voor het idee van Ged. Staten te zeggen zijn, doch het is niet half uit te voeren. Ook spreker is er van overtuigd, dat de reputatie der wortelen meer naar beneden gehaald wordt dan noodig is. Verder wijst spreker or op dat velen met groote kosten een afvoerriool hebben la ten maken, wat voor hem een reden te meer is om er niet op in te gaan. Ook prefereert hij een af voerriool boven een tonnetje in huis. Dat kan niet voldoen. Het water wordt buiten dat evengoed sterk verontreinigd. Wenschelijk is op het werken over de sloot scherper toe te zien. De gedachte van den heer Zeeman wordt niet ge steund. Het voorstel van B. en W. wordt met 61 stem aangenomen. Van de Oudercommissie is een adres ingekomen toezicht op het lager onderwijs en van de commissie tot wering van schoolverzuim. In verband met dit laatste wijst de heer du Burck er op, dat 6 maal vergaderd moet worden en slechts geweest tegenover zijn schuldenaars. Y enpoedelijk heeft de minister van financiën dit overwogen. .Vermoedelijk heeft hij' ook een oogenblik met zyn iiguur in de war gezeten, toen er werd gespro ken over een koers van uitgifte van 931/* pet. en meent dat het op den weg van de commissie ligt, een zoodanig verzoek te doen. Voorzitter stelt voor vast te leggen, dat hoogstens 6 keer vergaderd wondt, waarmee de Raad accoord gaat. De heer du Eurck wijst er verder op, te meenen, dat de vergaderingen moeten worden aangekondigd, r®,n^ pet.... Vooral toen "hij zag, dat wat ndet gebeurd is. Ze moeten in het openbaar ge- i ana 111 New-York geld kon krijgen voor houden*worden. SVsPet op een uitgiftekoers van 96. De 6 pet. Italiaansche leening in dollars zelfs op 104 pet. staat. Hij zal hebben gedacht aan de vele bronnen van welvaart van Europeesch en Tropisch Nederland, aan den tijd, dat- Nederland de geldschieter was van vreemde landen, van buitenlandsche onderne mingen. En, als de heer Coliïn geen Christen*- staatsman was, vermoeden we, aat ny zou hebben «en achteruitgang. Men zou het over minder doen Maar.... ïv vee* eroed maakt 1 Colyn den moed hebben gegeven zuren appel heen te bijten en het crediet JSJj Iaad daaraan de „Koninklijke" om het ^deelhouders te betalen, dezer bonadeefen tQ^oen gulden onttrekt) derwijze te jJ9edoU&r leeiiinir rullen moeten wor- 8TOrt -«ekorinsepremle B61^ f 8"H<1 is voor leger en vloot «tet l1 Groot-Nederland^ veiligheid m** ^borgen, zal Colyn hlbben ÜF groot volk financieel inte- Wvaart vo°rtbestaan en by onze koloniale 5'/, pet .betaalt voor een Voorzitter meent dat dit in de praktijk gebeurt. De heer du Burck: De laatste keer niet, -dat was een vergissing van den secretaris. Voorzitter: Als- het een vergissing was, moesten we er niet verder over spreken. Ter tafel komt het verzoek van Het Witte Kruis, om een vergoeding van 124 cent per inwoner voor den ontsmettingsdiienst. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen en het eventueel te behandelen bij de begrooting 1925. Het is niet gewenscht in den tus- schentijd subsidies te verieenen. De heer Zeeman wil aan het verzoek tegemoet ko men. Hij memoreert enkele punten uit het adres en meent aat het principieel geen bezwaar behoeft te zijn aan het verzoek tegemoet te komen. Het geldt de volksgezondheid. Met 16 stemmen wordt het adres aangehouden. Ged. Staten vragen maatregelen tegbn het gebruik van slootwater en bepleiten de wenschelijkheid te bevorderen dat de privaten niet langer op de sloo ten uitloozen. B. en W. stellen voor te berichten, dat omtr mt het eerste reeds een bepaling in de politieverorde ning is vastgelegd en omtrent het laatste mee te deelen, dat ofschoon volkomen onderschrijvende de meening van Ged. Staten, geen voorstel wordt ge daan, omdat het in' de praktijk hier ondoenlijk is. De heer Zeeman: Als het zoo afgehandeld wordt, komt er van een eventueelen ophaaldienst nooit iets. Spreker wil geen voorstel doen. doch geeft B. en W. in overweging, met de vier Langendijker gemeenten hierover een bespreking te houden. Het behoeft niet zoo heel veel te kosten. Voor 15 jaar terug is het al besproken en toen werd aangeboden door een JtJSÏL BI1?1 Nederland by toch particulier de zaak op eigen kósten uit te voeren, mno- W f^na 6V2 pet. moet geven, Door de bemestingswaarde der faecaliën behoeft het cent brtioWiwen^ kluUs dat ru,m een pro' f(een te wonden. In Winkdl bestaat een aKooi.;,betaalde premie voor on- zoodanigen dienst ook. Spreker stelt voor niet voor 1 kennisgeving aan te ner derirpliil-ft ofiniironHA hoodig ia, in het algemeen met de andere B. en.W. Op BA ta houden! buiten, en locprs en vloten Voorzitter ftoht. hot on kennisgeving aan te nemen, doch overleg te plegen -_r_0 met de andere B. en.W. 8luiten, en legers en vloten Voorzitter acht h^t op zich zelf zeer juist dat het beter is dien kant uit te gaan, doch door één ge lijk speelterrein. B. en W. hebben hierover nog geen prae-advies, omdat ze eerst den Raad willen hooren. De heer du Burck sluit zich in hoofdzaak bij het adres aan vooral waar het verkeer reusachtige toege nomen is. De groote kwestie is op welke wijze. Spr. zou prefereeren een terrein dat tevens als sport terrein geëxploiteerd kan worden, waardoor de ge meente er ook voordeel en van trekt. Zoo zal .het met gerustheid, aangepakt kunnen worden. Wen schelijk zou zijn, dat de Raad aan B. en W. op dracht geeft de mogelijkheid te onderzoeken om een eigen terrein te vinden. Voorzitter: Dus uw bedoeling is een sportterrein, De heer du Burck: Ja. De heer Groen heeft er bezwaar tegen. Spreker vraagt zich af, of dit juist van gemeentewege moet geschieden. Kan het initiatief niet particulier ge- ncmen worden, desnoods met steun van. dè ge meente? Bovendien zal het spelen op straat er niet direct door verdwijnen. Ook dit zal woer een hal ven maatregel zijn. We moeten ook rekening houden met de finantiën. Al gaat het wat beter, de tijden zijn nog zeer zorgvol. Tegen steun van de gemeente zal ik niet afkeerig staan. De heer Kroon dacht, dat het dbel was een speel terrein bij de school. Als dit zoo is, komt het 18 jaar té laat. De toestand bij de school is veel ver beterd. Toen waren er 100 kinderen meer en nu heb ben we ook geen. stalhouderij en auto meer in de KoogL Als we het van gemeenteweg© doen, zal het voor een deel der kinderen zijn. De praktijk bewijst helaas, dat we er niet op kunnen rekenen dat de katholieke kinderen er gebruik van zullen maken. Elk gaat naar zijn volk. De heer Zeeman: De heer Kroon slaat den spijker op zijn kop. de scheiding is bij de scholen bij de kinderen en bij de menschen onderling, Moeten we daarom echter tegen eeni speelterrein zijta. Een sport terrein stelt -hooge eischen. Een halve HA. landaan koop zal er zeker voor noodig zijn en dan in do on middellijke nabijheid van de huizen. 'Evenwel het ib nuttig en goed een onderzoek naar de mogelijkheid van uitvoering in te stellen. De heer Groen,: Het kost f 10.000. De heer Zeeman: Als we naar SI Pancras zien is er een heele lap voor noodig. Ik ben er voor dat het' onder de oogen wordt gezien, dioch hoop dat andere goede diensten er niet door ten achter gesteld' wor den. Wat het noodigst ip, hierover heeft el zijtn op vatting. Voor mij ls nog de vraag of dit noodiger is, dan het vorige punt, wat afstuiit op de kosten. De heer Berkhout merkt op, dat het doel van de commissie eerst was voor de schoolkinderen. Ik was daar niet voor, omdat dan het terrein in de Koog er voor aangewezen zou worden, wat ik niet de geschikte plaats vindt. Beter is het in het cen trum der gemeente, b.v. tusschen de Kromme brug en tte fabriek van KPsmen Toon la naar voren go- komen de wenschelijkheid van een speelterrein voor alle kinderen en een sportterrein voor de grooten. Een grondig onderzoek naar kosten en baten is ge wenscht, ook kan er kermis op gehouden worden, wat flink wat zal opbrengen. Daarom ook ben ik niet voor particulier initiatief in deze. Voorzitter: Wat we hier missen is een sportterrein. Dat is reeds herhaalde malen naar voren gebracht in verschillende toonaarden. Wat is de aanleiding van het adres: We missen een sportterrein voor de kindoren. Dit werkt de baldadigheid in de hand. Een onafwendbare eisch is echter ook te letten op den finantieelen opzet. Ik vrees dat het in onze ge meente helaas onmogelijk is. Een terrein voor voet bal behoort een afmeting van 120—90 M, te hebben en dat zal hier moeilijk te vinden rijn, Ook ik be twijfel bovendien of alle ingezetenen er gebruik van zullen maken en dan vraag Ik me af of de kosten niet te hoog zullen worden. Als we echter vragen, zijn we verplicht iets voor de Jeugd te doen, dan moet er een sportterrein komen, dat is do theorie, met de praktijk komen we echter tot de dubbeltjes. Tegenover onderzoek sta ik niet onsympathiek. Mia^ schien leent de akker bij de gasfabriek er zich voor. De kinderen die andere op straat zijn, zé.1 men dan op het sportterrein kunnen vinden. De zin voor 9port zit er hij de jeugd zoo in, dlat ze de openbar» straat daarvoor gebruiken. Wethouder Bekker wil het onderzoek aan de Ou- dercommissie opdragen. Hij is bang dat de wethou ders er niet zoo Voor zijn. Wat de koeten betreft moeten we voorzichtig zijn met de uitgaven. De heer Groen onderstreept, dat we met B. en W. niet verder zullen komen Hij wil echter ook geen commissie uit den Raad. De Oudercommissie zelve wel onderzoeken. Voorzatter: B. en W. cöenen onpartijdig te onder zoeken, als de Raad hen opdracht geeft. Het voor of tegen moet buiten beschouwing blijven 'De heer Bekker: Als ik er licht in zag, zou ik er niets tegen hebben Nu wil ik niet den schijn, op mij laden met voldoende mee te werken Het is boven dien geen gemeentelijk belang. Betep is eerst eens te vragen wat de oudercommissdo wenscht, een speel- of een sportterrein De heer du Burck is voor een ondersoek door B. en W. Voorzitter: Als ze opdracht krijgen, mogen ze het niet eens weigeren De heer du Burck meent vpilig te kunnen aah- nemen, dat een speelterrein meer zal kosteö dab een sportterrein. Daar het laatste tevens speel terrein kan wezen, wordt evengoed volkomen aaï* de wenschen der oudercommissie tegemoet geko men Ten slotte wordt met alleen de stem van den heer Groen tegen, besloten dat B. en W- een onderzoek zullen instellen Do heer Groen wilde eerst informeeren wat do commissie wenschte. Van de raadsleden du Burck en Berkhout is een verzoek ingekomen om over te gaan tot inrichting van een klasse voor voorbereidend onderwijs. Waar dit verzoek aldus de voorzitter - een gevolg is van het besluit tot verlating van den aanvangs- reeftyd en dat besluit inmiddels is opgeschort, vertrouw ik dat het verzoek als vervallen kan worden beschouwd. De heer du Burck verzoekt mede namens den heer Berkhout, het voorstel van de agenda te voeren, dooh, daar het besluit nog boven net hoofd hangt, vanuit de raad het verzoek aan de regeering te doen het punt af te stemmen. Voorzitter: We hebben kunnen lezen van de groote actie in 4en lande. Overal zijn oomité's opgericht. Een oommissie nifc de vier grootste steden zijn bij den minister op audiëntie geweest, zoodat van een adres van onze zijde niet zoo veel te verwachten zal rijn. De heer .Groen steunt het voorstel-du Burck om dat hij de aangehouden maatregel niet in het be lang van het onderwijs acht. Hij kan zich lang niet met alle punten, waar tegen geageerd wordt, vereenigen, dooh met dit punt weL De heer Zeeman gaat eveneens met het voorstel aoooord. De regoering kan dan zien, dat hun me thode niet 'inslaat by het Ned. Volk. Het gaat tegen de onderwysverslechteringetn. De heer Kroon gaat eveneens mee. De heer Groen: Het gaat toch zeker alleeen "tegen den leeftijdsgrens. De 4 heer Zeeman brengt 2x10 de onderwijsverslechtering^ naar voren. De heer du Burck: Het is volstrekt niet het doel om mee te gaan met de actie tegen de onderwijs- verslechteringen. Dat behoort trouwens niet tot den raad en er teveel een politioek tintje aan. Allen zijn er voor, het adres aan de regeering te z enden. Hot door staking van stemmen aangehouden adres wordt nu bij staking van stemmen verworpen. Het voorstel van de gascommissie om den prys voor electrisch licht te verlagen van 42 op 40 ets. wordt aangenomen; het voorstel tot intrekking van de reductie eveneens. De heer Berkhout weet er bitter weinig van af, hoe de raad staat tegenover de gascommissie. Is er een reglement, of regelingsvoorwaarden, kunheh de leden een afschrift daarvan krijgen, of kunheb deze circnleeren. Ik zou gaarne Iets meer van het intieme weten. In de vergadering van Vryz. Dein. is gesproken over toelating van Ile pers, destijds heeft ae gas commissie een verzoek gehad van een corporatie, waarop^ nooit eenig antwoord ingekomen is. Ik weet niet, of dat verzoek op de verkeerde plaats was. Hoe kom ik wat meer te weten? Voorzitter: Mijnerzijds is er ^een bezwaar, doch ik geloof dat hot huishoudelijk reglement door den raad vastgesteld is. Aan adressen van do raden wordt de noodigo aandacht geschonken, doch hot ligt niet op onzen weg, om met adressen van andere vereenigingen te bemoeien. We kuhfteb hiét voor elke moereliike vereenigingen klaar staan. Het bedoelde reglement zal ik bij de stukken ter in zage leggen. De heer Berkhout: Kan het mot circuioeren, of afschrift aan de leden verstrekt worden. Voorzitter: Afschrift zal wel kunnen, doch het zal vermoedelijk eenige leges koeten. De heer Zeeman: Destijds is gevraagd om een afschrift van de begrooting enz. Van de oommissie hebben we daarvan nooit iets meer gehoord. Ik zal het op prijs stellen, een en ander te ontvan gen. Vergelijken van jaar tot jaar is dan mogelijk. Hoe is het advies van de commissie geweest? Voorzitter: In het algemeen worden de mede- deelingen verstrekt aan de leden van de gas commissie. Ik ben begonnen met stukken, soms voor B. 'en W. bestemd, ter inzage by de andere stukken neer to leggen. Als dit aanleiding is, dat nog mear gevraagd wordtt houd ik daar direct mee op. Dien kant moet het met uit Van rekening en begrooting wordt afschrift gegeven. Dat is toe gezegd. De heer du Burck is volkomen "tevreden met de manier, waarop een en ander ter kennis van deh raad gebracht wordt, doch voelt veel voor den wensch van den heer Berkhout We zijn voor openbaarheid der commissiever gaderingen, doch hoe moeten we die verkrijgen. We willen wel iets van de geste der gascommissie vernemen. Voorzitter maakt er bezwaar tegen, dat eeh afschrift van het huishoudelijk reglement gege ven wordt, waarna de heer Berkhout verklaart, voorloopig met het ter inzage liggen tevreden te zyn. Rondvraag. De heer Berkhout had verwacht dat do borden-geschiedenis weer aan de orde ge komen was, wolk punt de vorige vergadering is aangehouden.

Schager Courant | 1924 | | pagina 9