DE BRÜSSELSCHE JAARBEURS. i De dingen om ons heen. Toelichting: Genoemde vereeniging1 meent, dat dit niet is uit te voeren in het kleinbedrijf. 7vj ziet hierin veel keuringen en acht het teveel tija- roovend en is daarom niet van het voordeel over tuigd. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbe- stuur adviseert pm dit voorstel te verwerpen en beveelt aan om de uien wel gesorteerd aan te voeren en wel op de volgende maten: nep 'tot 35 m.M.; drielingen van 32 tot 43 m.M.; uien van 4Q tot 75 m.M. en groote uien boven de 70 m.M. De heer van Kleef, (Zuid-Scharwoude), gaat met het prae-advies accoord, als de grooten er afgaan. Liever zaghij dat de maat op ae uien verviel. De nep wil hij behouden. De voorzitter deelt meo, dat deze sorteering door de L.G.C. aangenomen is en raadt ook ia verband daarmee een andere regeling af. De heer Bruin, (L.T.B. Langendijk) wil de sor teering aan de koopers overlaten. De neer Kalverdijk (De Eendracht) vreest, dat de bond keurmeesters te kort zal komen en wil daarom de geheele sorteering laten vervallen. Alto wetten die de boeren zelf opleggen is de pest voor de tuinders. Do heer Klaver vraagt eenige inlichtingen aan den heer Valstra. De heer Walstra licht toe, dat zeker een alge- meene regel_ ingevoerd zal worden en zeker één maat boven 70 mM. voor de Engelsche markt apart gesorteerd moet worden. Als echter de Noor- aermarkt niet met de sorteering accoord gaat, zijn zo niets verplicht. Vrijheid, blyheicL Het zal ech ter wel gaan, want er zit voordeel in. De heer Stenneberg constateert een leémté tus- eohon Bonds- en hoofdorganisatio De voorzitter merkt op, dat in de vorige jaarver- ga-dering besloten is een eorteering in te voeren. Al leen is gebleken, dat deze wat soepeler, dient te wor den toegepast. De heer Ootjera meent, dat men zich bang maakt voor een doodé musch. De geconstateerde feiten wor den overdreven voorgesteld. We dienen te zorgen dat het Nod. product zoo goed mogelijk naar voren komt. Het voorstel van de Eendracht wordt op verzoek hoofdelijk in stemming gebracht. Tegen verklaren zich St. Maarten, L.T.B. Harenkarspel Oost, L.T.B. Heerhugowoard Noord, Tuinibouwbelang Noordschar- woude, Waarland en O., L.T.B. afd. 'tVeld, Nieuw- leven Heerhygowaard, en Nieuwe Niedorp-Winkel. Voor L.T.B. afd. Langedijk en De Eendracht. Met 328 tegen941 stemmen wordt daardoor het voorstel verworpen, waarmee hot prae-advies van het Bondsbestuur als aangenomen wordt beschouwd. 10. Van de vereeniging „De Eendracht" to Oud karspel. Genoemde vereeniging stelt voor, om aan het zuidoindo der veiling een nieuwe goot te bouwen en verzoekt het Bestuur hiervan een begrooting to laton maken. Toelichting: Genoemde vereeniging doet dit voorstel, daar er vele dagen vooral in den win ter te kort ruimte blijkt te zijn, zoodat de aan- voerdors van buiten er bijna nooit gebruik van kunnen maken en zelfs ook de aanvoerders uit de onmiddellijke nabijheid nog- vaak te laat komen. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbe stuur is het met „De Eendracht" eens, dat do ruimte te klein blijkt te zijn. Het heeft hiervoor reeds een oommissio van onderzoek benoemd, die op do algemeene vergadering haar rapport zal utbrengen. Bij monde van den hoer Ootjors brengt de oom missio verslag uit, waaruit blijkt dat het doel is, do bestaando goot te verlengen en het gohoelö open gedeelte to overdekken. Een belangrijke vêr- meerdering van plaatsen zal daardoor ontstaan. De lengte van het eerste is bekend genoeg, hot bréédé gedeelte wordt ongeveer 16 meter breed én 26 meter lang. De voorzitter deelt mee, dat „Nieuw Leven" een. grootere uitbreiding wensckte en dan desnoods nog een jqar te wachton. De heer T. Kostelijk wil het dit jaar zoo roijaal mogelijk uitvoeren. Er is nog wel wat kasgeld. De heer Kliffen wijst er op, dat de kosten tooh reeds 7000 gulden zullen zijn, waarmee oen meer dere plaats van 25 k 30 vaartuigen verkregen wordt. Als het dan later nog to klein blijkt te zijn, kunnen altijd nog maatregelen genomen worden Als 't idéé van NTL. doorgevoerd wort,zal orongof voor f35000 mee" gemoeid zijn, terwijl het mot direct noodig is. Spreker raadt aan, een beetjo voorziohtigheid te betrkohten. Do heer T. Kostelijk twijfelt aan het getal door den secretaris genoemd, dooh acht het geen over wegend bezwaar. De heer Klaver stélt voor, het voorstel van „Do Eendracht" voorloopdg niet aan 'te nemen en dan het idéo van N. L. nader to onderzoeken. De heer Ootjers wijst er op, dat van nü af tot. November toe. ook nu voldoende ruimte is, terwijl er met stevig ijs <*>k niemand in komt. Spreker ach t verdere uitbreiding als door N. L. gewenscht, niet noodig. De heer Bakker (L.T.B. Waarland) maant even eens tot voorzichtigheid aan. Hij licht to^ dat men zich met een goeden financieelon toestand wel eens meer royaal' toont, doch later als de toestand slechter wordt, men dankbaar is, als er op terug gekomen kan worden. De heer T. Kostelijk deelt moe, dat hij hot mot betrekking tot verkoop van land of water niet te gen zal werken, als eventueel de westzijde méér geschikt mag worden geacht Dezè mededeeling wordt met applaus, begroet. Daarna besluit „de Eendracht" tot intrekking van haar voorstel en wordt aan het bondsbestuur opgedragen deze aangelegenheid in nader onder zoek te nomen, ook met betrekking tot het idéé van N. L. 11. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur stelt voor, om de gewone witte kool noch per wagon, noch per snees onderhandsoh te verkoopen, doen uitsluitend over de veiling. Toelichting: Het Bondsbestuur is van meening, 'dat de prijsregeling van dit artikel bij onderhand- sohen handel niet voldoende tot haar recht komt, zoolang er leden zijn, die tot schade van anderen en zich zelf, dit produot van de markt afhouden. Dit voorstel wordt zonder bespreking aangeno men. Hierna pauze. Rondvraag. De heer J. Groon zag gaarne voor het wegen van zakkenkool enkele zwaardere bas cules aangeschaft, omdat hot zelfs met de nieuwe noff gebeurt, dat er uit springen. Met het oog op de aardappelen wensoht spre ker wat kleinere gewichten. De uitvoering van beide punten wordt door de vergadering aan het Bondsbestuur overgelaten. De heer T. Kostelijk Pz. maakt de opmorking. dat het achter in het veilinggebouw veelal storend is door het vele publiek. Eenige uitbreiding van het gebouw zou hier goed kunnen zijn. Spr. pleit verder voor electrisqhe verwarming voor de voeten van het personeel in het marktge bouw. De kosten van stroomverbruik schijnen niet zoo hoog te zijn. Do voorzitter acht uitbreiding van het gebouw bezwaarlijk, .omdat achter hot gebouw weinig ruim te is. Het andore wordt ook door hot bestuur zeer Het Bondsbestuur krijgt oveor beide punten vrij mandaat. De heer T. Bruin verzoekt voortaan voor en na het eten een oogenblik stilte, om hen die daaraan behoefte hebben, gelegenheid tot bidden te géven. Voorzitter zal deze wenk ter harte nemen. De heei Klaver wijst op het hinderlijk stoom- laten van de locomotief. De veilingleider deelt mede, daaromtrent een bespreking met den machinist te hebben gehad. Het is niet altijd te voorkomen, dcch ze zullen ons zooveel mogelijk ter wille zijn. De heer van Kleef wijst op de maatregel voor kleine wortelen, waaromtrent nooit een besluit ge nomen is. Met ae uitvoering gaat hy accoord, doch de besturen staan sterker aio er een besluit is. Spreker wenscht verder de veilingklok den zon netijd te laten aangeven. De veilingleider deelt mee, dat de klok niet verzet is. Op de losse peen is een maat vastgestelid, omdat dit noodzakelijk bleek. Het is zeer treed mogelijk, dat meerdere maatregelen in den loop van hot jaar genomen moeten worden, zonder dat op een besluit gewacht kan worden. Officieel wordt thans besloten, de bepaalde maat op de losse peen te aanvaarden. De heer G. Bruin verzoekt ook bij den paardonr stal (laadplaats voor schippers) wegen per 100 Kg. Dit wordt steeds per 50 Kg. gedaan, omdat meestal de gewichten ontbreken. Do veilingleider deelt meo, dat het wegen pér 100 Kg. een besluit is, dat uitgevoerd moet worden. Als er geen gewichten zijn, kan er voor gezorgd worden. De heer J. Bakker leest een schrijven voor, waar uit blijkt, dat de L.T.B. een adres aan de Ned.' Spoorwegen gericht heeft, met verzoek rekening te houden met de plaatsen waar de zonnetijd ge- handhaafd^ blijft. Daarop is antwoord ingekomen, dat de H.S.M. bereid is om na te gaan, wat gedaan kan worden, om het convooi later te laten vertrekken als dit gewenscht geacht wordt. De heer Valstar- doelt mede, dat tusschen het centraal bureau on de spoorwegen een overeen komst bestaat zoodanig dat vooraf overleg gepleegd wordt met menschen uit een bepaalde streek, voordat maatregelen betreffende die streek wor den vastgesteld. Dit is destijds reeds besproken en wordt voor elke streek successievelijk geregeld. Met zomer- of zonnetijd heeft dit niets te maken. De heer Stenneberg spreekt over modder aan aardappelen en wortelen bij den aanvoer. Hoewel deze daardoor minder opbrengen, wordt tooh soms door de koopüeen afgetrokken als daardoor ge- wiohtsverlies ontstaan is. Hij zou een tarra van b.v. 2 t>ct. per 100 Kg. vastgesteld willen zien Verder wijst hij op het ijs aan den Noordkant, waarbij het steeds moeilijk is elkaar te passeeren. De heor Ootjers deelt mede, dat voor ae Engel sche aardappelen rekening werd gehouden met 4 pet .tarra. Soms wordt er door de tuinders wat al te ruw mee omgesprongen, Het is soms 3 pond in de 25 Kg. De heer J. Kaan raadt aan, dan een pddr pond meer te geven. De heer Kliffen wijst op de telefooncellen, welke zeer hoorig zijn. Er wordt over geklaagd en niet zonder reden. Er zijn geruischlooze cellen te koop, al is het niet voor een koopje. Het Bondsbestuur krijgt vrijheid van handelen. Do heer Balk geeft eenige toelichting inzake de reclame-campagne en vraagt voor het bestuur vrij heid om een belangrij' k bedrag daarvoor te voteeren als het gevraagd wordt. De heer P. Kostelijk vraagt of het niet meer op den weg ligt dat de centrale organisatie de kos- ten# draagt. Dan draagt het meer gelijk. Het vorig jaar gaf Noord-Holland 10.000 gulden en het centraal bureau 10.000, Limburg b.v., waar veel fruit geteeld wordt, betaalt lang niet in die maté als Noord-Holland. De heor Valstar wijst er op, dat dezen winter speciaal reclame gemaakt is voor de Noord-Hol - landsche kool. Het zal trouwens steeds het doel zijn dit voor bepaalde artikelen te doen. De heer Kostelijk wijst er op, dat b.v. de Noor- dermarktbond veel en een organisatie weinig kan bijdragen. Do heer Valstar deelt mee, dat het doel is, dit organisatorisch te regelen. Het Bondbestuur krijgt vrij mandaat. Voor de sluiting doet de voorzitter enkele mede- deelingon over den proeftuin te Alkmaar en spreekt de hoop uit, dat velen lid zullen worden voor een gulden per jaar. Dank wordt gebracht voor hot aangenaam verga deren, voor den steun en meewerking en de aan name discussies, gewezen wordt op het verhoogen der waarde van de vergadering door de aanwezig heid van de hoeren Valstar on Balk, die door hun positie belangwekkende mededoelingen kunnen doen. Dank wort gebracht aan hen, aan den hospes en zijn vrouw en vooral ook aan de pers en hier mede wordt de vergadering gesloten. Het gaf mij niets, Ik werd gelijmd! om nu niet da delijk, naar Ostende te gaan en naar Engeland over te steken, maar eerst nog eens de temtoonstllingen in Brussel te gaan' zien. Het was in Brussel ongewoon voL Wat mij in Brussel opriel het militaMsme. Brussel doét denken aan een Duitsche stad van vóór den oorlog. Ik weet niet hoeveel keer ik troe pen door de stad heb zien trekken. Zelfs 's nachts h-oorde ik de militairen met mu ziek aan mijn hotel voorbiji marcheeren. Wat een kostbare grap. Tegen wie wordt dat leger geoefen-d? Is dat tegen hét ontwapende Duitschland? Is dat tegen de vrien din Frankrijk? Of is het tegen den Hollandse hen buurman? Eén Belg, ik moet erbij1 zeggen, dat het een Vla ming was, beweerde dat dit allemaal het gevolg is van het Belgisch-Fransche verdrag. België gaat om de alliantie mert Frankrijk ten gronde, zei hij, In de trams, in de restaurants, overal militairen. Tram 61 bracht ons van het Gare du Nord naar het Palais MondiaL Het was bitter koud. Ik had spijt meegegaan1 te zijn. We liepen de ruimte, die ons van het Palals Mondial scheidde, over. Het is hier opgezet met smaak en met braede opvattingen. Het doet mooi aan, wanneer men naar dat Palais Mondial kijkt. Die beide groote tentoonstellingsgebouwen ge- soheiden door een plein en dat plein vertoonend aan de achterzijde de mooie anafhankelijkheidepoocrt. De Belgen hebben veel zin voor mooie lijnen, mooie monumenten en standbeelden, Het monument, in T905 opgericht, verheerlijkt, in dien ik mij niet bedrieg, de onafhankelijkheid' van Willem I, dus van Noord-Nederland. De Belgische onafhankelijkheid is echter „poppe. kast" om die geliefde Hollandsche expressie te ge bruiken, want de Belgen zijn nimmer onafhankelijk geweest en zullen het wel nooit zijn. Zooals ze na den val van Ostende in 1604 afhanC kei ijk werden van Oostenrijkers, zoo zijn zij in 1830 afhankelijk geworden van de Franschen. In België wordt alles beheerscht door de poli tiek der Fransohgezinde Belgen. Een kleine minderheid' zegt, hoe het in België moet gaan. Die minderheid kreeg in 1830 de macht en heeft die macht nog. Zeker de Vldamsche beweging! Prachtig in theorie, maar vooreerst zonder resul taat. Do Vlamingen zijn' nog zoo verdeeld, dat zijl nog altijd geringeloord worden door een klein aantal Franschgezinde Belgen. Toen onlangs 't Ministerie Theunié viel, heeft men toen eenige kracht zien uitgaan der Vlamingen om het roer in handen te nemen. Dadelijk werd van Fransche zijde gezegd dat Theunis terug zou keeren en het ia precies zoo geko men, zooals op den dag van den val van het minis terie de Franschgezinde bladen voorspelden. De Franschgzinde Belgen zijn het roerend eens, dat zij aan het bewind moeten blijven en zoo ge beurt het. Er is op gewezen dat dé heer Paul Heymans geen minister van buitenlandéche zaken zou kunnen wor den, omdat dat een affront beteekenen zou tegen Holland Ze hebben er zich niets van aangetrokken. Paul Heymans is een groote vriend van Kening Albert en hij is minister geworden. Dadelijk daarop is het ve- nijnspuwen der Fransch-Belgische bladen tegen Ne derland hervat. Paul Heymans is de zoon van een Amsterdam- echen Israëliet en huldigt het: ibi ben®, ibi patria. Zij© politiek is anti-Hollandsch. Zijn échec tegen over onzen bekwamen Jonkheer van Karnebeek. is bekend. Hij. zal dat échec wel niet vergeten zijn. Hij had zich rèeds overwinnaar gedroomd toen de Bel- gisch-Hollandsche geschilpunten vóór de Hooge Hoe ren in Parijs zou komen. Waren dat niet de ge&l- leeirden. der Belgen, die d'aar zouden beslissen? Van den Franschmah was hij al ze'ker. Van Karnebeek heeft zijn schitterend pleidooi ge houden en heeft gewonnen. (Het recht heeft gezegevierd, want de Belgische aanspraken waren ongegrond. De Japansche Ambassadeur complimenteerde spontaan onzen minister van] Buitenlandsche Zaken met zijn. succes. Natuurlijk kan het Japan om het even zijn aan wie Limbuig, Zeeuwisoh-Vlaanderen of de Wielingen behooren zal, maar toch was het den Japanschen di plomaat duidelijk dat hier een bekwaam man een goede zaak uitmuntend verdedigd en het pleidooi gewonnen had. Zal de ijdele Heymans dat échec ooit vergeven? Het niet van Frankrijk meer los te wurmen Bel gië zal misschien weer op de zaak terugkomen. Het oppermachtige Frankrijk zal den vazalstaat wellicht beloften doen. De onaifhankeHJkheidsboog doet in ieder geval zonderling aan. Mooi is echter het geheel en ook zeer k la fran- Caise. Het gebouw aan de rechterzijde bevatte de Jaar beurs. De entrée was 's morgens 2 en s' middags 1 franc, voor beide tentoonstellingen. Toen ik binnenkwam, viel mij dadelijk op, dtat dit een mooi tentoonstellingsgebouw is, dat alles wat hier uitgestald wordt, tot zijn recht komt. Wat een ruimte, wat een helder lichtl De galerijen' 'zijn al even voordeelig belicht als overal de groote hall. Dadelijk, toen ik binnen kwam, werd mijn oog door een© Hollandsche inzending getroffen. Philips heeft een waarlijk schitterende reclame voor zijn gloeilampen. Wel is daar vlak bij; eene Belgische fabriek, die in het Fransch de aandacht vraagt voor het feit, dat haar lampen van Belgisch fabrikaat zijn, van Bel gische producten gefabriceerd, door Belgische arbei ders gemaakt. De Philips lamp heeft een wereldreputatie en ten slotte vraagt men niet steeds om wat vaderlandsche, dtoch tevens wat goed fabrikaat is. Philips was een waardig vertegenwoordiger van Nederland. Dat zelfde gold' voor de Heem af. Het doet be. paald goed' te zien hoe deze Twentsche fabriek voor den dag komt. Niet. veel verder waren de Kromhout-motoren De indruk van Heemaf en Kromhout is voor alles, degelijke, zorgvuldige afwerking, groote soliditeit. Er was niets aangasmukt. Zoo graag spreekt men over Hollandsche degelijkheid, welnu wat daar stond, stond als een stoere Hollandsche visscher op zijn zeebeenen: een bonk degelijkheid. Wanneer je dat ziet, dan rek je je als Hollander eens even uit en hebt hét gevoel van: wie doet me wat? In' de buurt waren verscheidene Belgische inzen dingen, oa keurige transport- en transmissie werk tuigen. Alles liep mooi, hoor, inaar toen die Hollandsche degelijkheid, die miste ik. Wat ziet men op zoo'n Jaarbeurs een maspa arti kelen. Beantwoordt de Jaarbeurs aan uw verwachtin gen? vroeg ik hier on daar. Meestal was het antwoord ©enigszins ontwijkend. Een der heeren wees op hot publiek en zei, dat dit publiek eigenlijk reeds mijn vraag beantwoord de. Inderdaad was het publiek met een koop- zuchtig publiek. Het leek wel of alle meisjes-kostscholen op de Jaarbeurs losglaten waren. Nu was dat van een aestethiseh standpunt bezien, allerminst onaangenaam en het bracht een ge- zelligen jongen toon over de zaal, maar van een jaarbeursstandpunt bekeken moest het, dunkt mij, wel ©enigszins teleurstellend werken. Ik heb overigens den indruk gekregen, dat de meeste der overige bezoekers niet kwamen om han delsbetrekkingen aan te knoopen, dooh eenvoudig om eens rond te neuzen. Er was veel leelijks te zien ook. Ik heb metf stomme verbazing gekeken naar de smakeloos op>- gesmukte kachels en haarden. Ai, wat een wan smaak. Trouwens het komt mij voor, dat de Bel gen weinig meubileeringssmaak hebben en heel graag schreeuwerige dingen in hun kamers plaat- sen. Wanneer men de.huizm eens inkijkt, valt dat dadelijk op. Ik spreek natuurlijk niet vau de mooie interieurs der késteelen. Daar heb ik dikwijls mooie oude meubelen en tapijten aangetroffen. Toch was er soms iets schreeuwerigs, iets dat de atmospheer der traditie verstoorde Het is eigenaardig, zooveel als het Belgische karakter van het Nederlandsche verschilt. Het is bepaald een genoegen, de Belgen te ob- serveeren en studies te maken. De overheersching door eeuwen heen heeft een onuitwischbaar stempel op het Belgische Volk ge drukt. Zal het ooit uitgewischt worden? Ik betwijfel het sterk. Wat mij betreft, ik kan best met hen opschie ten en ik bemerk van dien zoogenaamden Hol- landerhaat niets. Ten slotte wordt men in elk land behandeld zeur als men verdient en men moet als vreemdeling in 'n ander land nooit vergeten, dat bijna ieder mensch liefde voor zijn eigen land, zijn eigen volk bezit. In Engeland heeft men werkelijk lieden, die heel ongaarne een vreemdeling ontmoeten. Meestal is het een eigenschap door den betrokken persoon als een soort advertentie omtrent zijn persoon, ver troeteld. Natuurlijk kón het niet uitblijven dat ik zulke lieden in Engelanjl ontmoette. Het is een delicate quaestie, om, indien zoc iemand zijn vreemdelingen-antipathie doet blijken, de waardigheid van zijn natie hoog te houden zon der onbehoorlijk, sarcastisch of grof te worden. Maar het is een quaestie die de moeite waard is, want soms wordt de persoon bekeerd en dat is een triomph. Om op de Jaarbeurs terug te komen, was het jammer dat het zoo bitter koud was. Ik sprak verscheidene bezoekers, die om de koude eerder weggingen, ofschoon zij plan hadden gehad allerlei speciale zaken to gaan zien en eventueel te koopen. Ik kan het den menschen niet kwalijk nemen. Voor een gewoon burger heeft zoó'n jaarbeurs eigenlijk niet veel aantrekkelijks. Men ziet te veel dingen dicht bij elkaar uitge stald en wordt moe van al het kijken, het geloop en gedraai dor bezoekers, het lawaai dat in som mige afdeelingen gemaakt wordt, o.a. het probee- ren van motorhoorns. Toch ben ik bSB dat ik eer geweest ben. Ten eerste om het mooie gebouw te nebben leeren ken nen, ten tweede om het goede figuur dat de Hol landers er sloegen. Dat doet een vaderlandslievend man goed. De Jaarbeurs blijft tot 15 April open Toen ik terugkwam in Brugge en naar het hotel terug liep, spoelde het carillon op het Belfort, Het was net inluiden van den verjaardag des Ko- nings, die heden gevierd wordt. Vanmorgen om 7 uur speelde het oarillon de Brabanconne, het Belgische volkslied, en dadelijk daarop werd de geweldige klok van hot Belfort geluid. Het was te veel op eens. Het duurde een half uur en ik heb er hoofdpijn van gekregen. Toen het half uur om was, zweeg de groote klok en bleef het carillon doorbeieron. De beiaardaar speelt leuk. Zooals hij de Vlaam- sche en Hollandsen© boerendansen speelt, is oenig. Ik kon niet meer in bed blijven en lag even. daarna als een jeugdige kikker in mijn bad te spartelen. Wat een vreugde, er was zon. Zou de lente dus eindelijk komen? Vergeten was hoofdpijn, vergeten alle kleine en groote zorgen en ik zag alles weer zonnig in. Heerlijke zon, die speelde met de Belgische) kleuren, die vroolijk aan de vlaggestokken wap perden. De groote klok bleef zwijgen, doch het carillon speelde door. Die groote klonk heeft vroeger in de San Salvar dor-toren .gehangen, doch is jaren geleden naar het Belfort overgebracht en dient als victorie-kloM, wordt slechts bij hooge uitzondering in beweging gezet. De Duitschers hebben de Brugsche burgerij twee maal gedwongen deze klonk te luiden. Eenmaal na de teekening der vrede van Brest met Rusland. De Brupgenaren, die opgecommandeerd waren, om lustig te kleppen, saboteerden en droevig alsof het een begrafenis gold, klonken de zware toonen vanaf het Belfort. De' tweede maal moest de klok geluid worden ter eere van de Vlaamsche Hoogeschool te Gent. De Duitschers hebben daardoor weer eens blijk gegeven van hun verwaandheid, die hen verhindert om een ander volk inderdaad te leeren begrijpen. Niets heeft zoo duidelijk tegen de Vlaamsche Hoogeschocl gesproken als die geweldige stem daar boven Brugge. Die stem heeft tot heden toe het oor van vele oprechte Vlamingen op een wijze getroffen, die de Hoogeschool te Gent als een aanfluiting van Vlaamschheid doet gevoelen. De Vlaamsche Hoogeschool te Gent blijft her inneren aan de dagen der groote vernedering door de Kuituur verspreidende Duitschers. Een eerlijke goede zaak is door Duitsche onhan digheid bedorven. Het groote marktplein baadde om half elf in het zonnelicht. De schetterende klaroenen der Belgische infan- teriee deden zich hooren, terwijl de troepen van uit do Breidelstraat de markt op marcheerden. Mooie marschmuziek streelde het oor, terwijl de troepen zich opstelden. Het publiek vormde een groot carré. Tegenover de militairen,, precies tegenover het vaandel, stelden zich eenige burgers op, vrouwen en mannen. Het waren ouders van gevallen dap peren, aan wie de decoratie door ae zonen ver diend, uitgereikt zou worden. De generaal' en zijn staf arriveerden en ton slotte precies om elf uur, de Gouverneur van West-Vlaanderen. De ban werd geopend, de legerorder voorge lezen en het Koninklijk Besluit waarbij de deco raties verleend waren. Een korte toespraak en de Generaal' hechtte de» eereteekenen op ae borst der ouders. De muziek speelde het volkslied, terwijl _de_soI- daten het g-eweer presenteerden. De troepen defileerden voor den Generaal, d.en Gouverneur en de gedecoreerden, terwijl de muziek .de "Sambre et Meuse liet hooren. Do troepen mar oheerden af, de muziek volgde, de autoriteiten na men afscheid van de gedecoreerden en van elkaar, eenige minuten later had het plein weer het ge wone aanzien, slechts de vele vlaggen getuigden van een feestdag. Eindelijk hebben we dan het langverwachte ver slag der commissie-Dawes en -McKemna. Thans weten we, hoe dé vakmannen der Entente- landen, na langdurig onderzoek in Duitschland en tal.looze conferenties met en ondervragingen, van Duitsche deskundigen en zakenlieden, zich de recon structie van Europa voorstellen. Wat naar hun mee rling kan en dus moet worden betaald en op welke bedragen de verschillende schuldeischer-naties dus zullen kunnen rekenen. Zeer veel wijken de conclusies d'ear commissies niet af van wat reeds vroeger in deze aangelegen heid is besproken en voorgesteld. Men is niet mede- lijdener tegenover Duitschland geweest, doch heeft aan den anderen kant ook extreme edschen van. sommige crediteuren niet gebillijkt. In totaal blijkt de schatting van wat Duitschland kan betalen,'ruim de helft hooger te zijn dan de Duitsche regcering haar draagkracht zelf heeft getaxeerd. Dit was on vermijdelijk en vermoedelijk zal Duitschland mot dezen aanslag wel genoegen nemen yomdat hij ten slotte belangrijk blijft beneden de taxatie bijv. door Frankrijk aangenomen. Een taxatie wij wezen er reed§ vroeger op die niet tot stand' was geko men door becijfering en schatting, doch uitsluitend op de basis van Frankrijks minimumbehoefte. Die taxatie is uitgeschakeld en men kan vrijwel aannemen, dat, nu de rapporten eenstemmig zijn vastgesteld, het de Franschen zijn geweest, die het meest hebben moeten toegeven. Vandaar dan ook, dat men er goed aan zal doen deze rapporten nog niet te beschouwen als de definitieve regeling, doch er wel zeker rekening mede te houden, dat de. Commissie varï Herstel ex nog een- ernstig woordi over zal hebben te spreken, In de voorstellen zelf kan men als het ware met den vinger aanwijzen, wiens plannen zijn gevolgd. Een belangrijk deel der technische regeling stamt van Belgische ontwerpen af. De onverbreekbare sa menhang tusschen' de Duitsche betalingen en de geinterallieerde schulden komt oorspronkelijk van Mussolini. Het doen strekken van de industrie, handel en landbouw, zoomede van de spoorwegen als algemeen niet gespecificeerde hypotheek, is van huis uit een Duitsch denkbeeld, terwijl de regeling van een vast maximumbedrag per jaar, wa.arin alle betalingen zonder onderscheid zijn inbegrepen, het eerst door Engeland is geopperd. Het zou veel meer plaats vereischen, dan voor dit artikel beschikbaar is, als wij een overzicht wilden geven van de .misslagen zelf, van de gevolgde rede neering en van de voorstellen op grond van het onderzoek aan de. hand gedaan. Wij moeten ons beperken tot enkele hoofdmomenten. ln> de eerste plaats krijgt Duitschland géén volle dig uitstel van betaling gedurende eenige jaren. Wel een vermindering van lasten. Deze regeling wordt voorgesteld om de verschillende landen, die rekenden op leveranties in natura, niet te dupeeren. Dientengevolge wordt het schema van betaling al' dus: Men begint met een internationale leendng van 800 millioen goudmaric, die zal dienen voor stabilisa tie van het geld en verkrijgen van evenwicht in de begrootinlg. Die stabilisatie wordt verkregen door stichting eener goudbank, mei een kapitaal van 4w

Schager Courant | 1924 | | pagina 10