VIERDE BLAD. Zofl stei teni i traat Pat Botercontrölestation „Noordholland van De le Prijs (Os) de Tentoonstelling, aangekocht voor de Verloting, Gebr. KWELDAM- Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Bttmenlandscb Nieuws. Zaterdag 12 April 1924. 67s(e Jaargang. No. 7417. Sli edrip Algemeene ledenvergadering op Vrijdag 11 April 1924, des middags 2 uur, in café „Central" te Alk maar. Voorzitter de heer A. Commandeur, Opmeer, se cretaris de heer Ir. D. C. de Waal, Alkmaar. Voorzitter zegt, dat door afwezigheid van den heer Koster hem de taak is opgedragen deze vergadering te leiden, dat hij geen groot woord zal voeren bjj de opening, door een terugblik te werpen op hei afge loopen jaar, doch dat alleen de belangstelling zal worden gevraagd voor hetgenl ter behandeling is ge noteerd. Spreker ziet met genoegen, dat de belang stelling voor het B.C.S. aan de hand van het verga- deringbezoek, te constateeren valt en hoopt, wanneer er critiek moet worden uitgeoefend, dat die op bouwend zal wezen en opent de vergadering met den ■wensch, dat de besluiten zullen strekken tot het be lang van onze botercontrole. - De notulen worden door den secretaris gelezen, waarna ze onveranderd, onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen Is de agenda voor de a.s. vergadering van de Vereeniging Landbouwhuis en waarop o.m. voorkomt, in verband met 't afgeloopen tijdvak van 5 jaar, waarvoor men als lid dier vereeniging is toe getreden, het nemen van een besluit het lidmaat schap te bestendigen. Het Bestuur stelt voor, het lidmaatschap weer voor 5 jaar te bestendigen. Zonder bespreking goedge vonden. Over de Rijksbotermerken wordt meegedeeld, dat de prijs met ingang van 1 Januari 1924 iets is gewij zigd. Van de A, B. C. D en E merken wordt de prijs iets verlaagd, doch van de tinsmerkjen zal de prijs iets worden verhoogd. De nieuwe prijzen zullen per 100 als voigt zijn: A-merken 15 cent, B-merken 20 cent. C-merken 25 cent, B-merken 40 cent, E-merken 50 cent en Tinan erken 12 cent. liet is oij de controle beslist noodzakelijk gebleken dat bij het ompakken van boter nog beter dan tot dusver piccie*" komt vast te staan bet verband 4us schen de Rijksmerken, die van de boter afgekomen zijn en de nieuw opgelegde Rijksmerken. Hiervoor zal een nieuw boek dienen, dat moet worden bijge houden door de leden die boter ompakken. Het aftredende bestuurslid, de heer H. Tijdens, te Purmerend wordt als zoodanig herkezen. Aangeboden wordit de balans over 1923, tot een bedrag van f3606.23, waaronder een aandeel in het batig saldo 1923 is begrepen, een bedrag van f 1115- Do exploitatierekening sluit op f13,007,99, met' een batig saldo van f 1170.67. Aan de hand van het accountantsrapport van den heer J. G. Oosterbeek adviseert de finantieele com missie de begroeiing voor 1924 goed. te keuren. Ze sluit in ontvangst en uitgaaf op f 12.000. Ook de vergadering hecht haar goedkeuring aan de begrooting. Colgans de begrooting moet door de leden over 1924 een bedrag van f10,400 word'en opgebrach* Er zal contributie kunnen worden geheven over een hoeveelheid van 3,506,300 Kg. boter, over 67 leden verdeeld. Hieruit volgt in verband met art. 4 van het Huis houdelijk Reglement het volgende contributiesche ma: omslag per 100 Kg. in 1923 boter per jaar: minima: was het: 43.5 cL f 30.— 51.5 et. 39,15 ot. f 43,50 46,35 ct. 34.8 ct. f 97.88 41.2 ct. 30,45 ct. f 174.— 36.05 ct. 5e en hoogere Klasse 26,1 ct. f 304.50 30,9 ct. - Het Bestuur stelt nu voor de gemiddelde bijdra gen per 100 Kg. boter voor de verschillende klassen volgens het bovenstaande schema vast te stellen, netgeen dus voor alle klassen eeru contributieverla ging beteekent van ruim 15 pet. Goedgeovnden. Aangezien het de bedoeling is dat in 1924 meer propaganda voor het Rijksmerk zal worden ge maakt dan vorige jaren, is het wel zeker, dat de voorgestelde post voor propaganda op do begroeting zal worden overschreden. Het Bestuur vraagt' nu machtiging om het meerdere zoo noodig. te mogen putten uit de reserve tot een .zeker maximaal1 be drag. Voorzitter licht toe, dat voor reclame op de begroo ting f250 uitgetrokken is, maar het bestuur vraagt machtiging dit bedrag zoo noodig op te voeren tot f 500 en het bedrag dan uit de reserve te putten. De heeren Joustra en Disselhof oordeelen dit be drag veel te laag in verhouding van hetgeen door c[e concurrenten voor reclame van margarine wordt besteed. De heer Joustra geeft in overweging propa ganda. te maken door middel van transparanten en te ïnrormeeren naar de kosten van het ophangen in spoor- en tramwagens. De heer De Wijs vraagt, of ook voldoende reke ning gehouden wordt met den kleinhandel, omdat die vaak niet weet wat het rijksmerk beduidt. Ge ïnformeerd wordt, hoe het bestuur de reclame zich denkt Door den secretaris wordt meegedeeld, dat het bé stuur ook dit jaar weer ons station tegenwoordig wil doen zijn op de 'tentoonstelling van volksvoeding en op de landbouwtentoonstelling te Hoorn. voorzitter en secretaris wijzen op de reclame uit gaande van den F.N.Z. en aan de kosten daarvan S"0011 ecn deel bij. wijst met nadruk op het bewer- VanioTTrSf iJ!?11 Holland door de m&Tgarinefabri- ^Htebruik zal door die campagne be- ^"pinderd en daardoor gaat de prijs i dw gevolg zal wezen, dat de prijs van1 "r® *»at.d® p**van «*>=>-' Da&rteRen dient zoo spoedig dm?w j'0 w°rd«n. want hoe langer hot n^,^>rvaarter do strijd zal worden op de aanbieding van melanges e verdwijmt van de verpakking, cn,7-<=n woord melange blijft over. aamrenRnjoT f6"1; da' 1"!t Boa'uur n'et andeTS 'dan vw reclame wdl ril0 <ü*emecne vergadering meer wiif ,1? «itgeven, doch het Bestuur vraagt, uit V0r'!adering wil besteden en waar. ki0 K?ut moet worden. wordt er "P Wwawm, dat ten allnen uriiri^in™ melanges die worden aangeboden, d8 boierwet verbetering kan T» d® misleidende reolame toot marganne tegengaaL Aan de wijziging der bo- w*4*S da' Blue Band'waarbijb^n""vergelijking tn"^ RensDrnl^in^f11 gewezen wordt op 16K vet. Te cn hh vTOflStd« couranten heeft spreker niet gezien is te doem te8cn dergelijke beweringen niets De secretaris zegt, dat de firma Van den Berg heel goed weet hoe ver zij gaan kan. Zoo 19 het ook met deze film er is niet3 tegen te doen, want ur wordt alleen opgegeven dat de analyse zooveel vet aanwijst, niet wat voor vet, en dat is juist het fcefje. De heer Jongejans, St. Maartensbrug, oppert het iciée om voor reclame de contributie met 0,1 cent te verhoogen, waardoor een bedrag van f3000 wordt ver kregen. doch voorzitter wijst er op, dat het contri butieschema pas is aangenomen. In overweging wordt gegeven het reservefonds van ruim f1800 voor reclame te. besteden. Tenslotte wordt het bestuur gemachtigd voor re clame desnoods het heele reservefonds te bestemmen. Door den heer De Wijs wordt in overweging ge geven een motie naar den minister te zenden, waarin wordt aangedrongen op spoedige herziening der Bo- terwet. Voorzitter vraagt den heer De Wijs dje motie dan maar in te dienen en het resultaat is dat met alge meene stemmen de volgende motie wordt aangeno men: Het Botercontrölestation. „Noordholland", in al gemeene vergadering bijeen op Vrijdag 11 April, in café Central te Alkmaar, besluit: N gehoord de besprekingen over de misleidende aan prijzingen voor margarine, die ook als melange den consument wordt aangeprezen, te verzoeken aan Zij ne Excellentie den Min. van Bahnenl. Zaken, en Landbouw, zoo spoedig mogelijk maatregelen te wii- len treffen, die er toe leiden dat een spoedige her ziening van de Boterwet tot stand komt. Het aangeboden jaarverslag wordt zonder bespre king goedgekeurd. Bij de rondvraag wijst de heer Disselhoi op de moeilijkheden die. melkinrichtingen ondervinden ten aanzien van het watergehalte in 2e kwaliteit boter, boter die bereid wordt van overblijvende melk. Voorzitter zegt, dat verandering van percentage niet mogelijk is, omdat dan eerst de rijksvoor- schriften en de statuten van ons Station gewijzigd zouden moeten worden. De heer 'Jongejans, St.-Maartensbrug, t oordeelt dat de moeilijkheid niet op te lossen is, er is geen grens te trekken. t De secretaris geeft in overweging, zich tot den heer Dr. Scheii om advies te wenden en verder kan door menging van le kwaliteit boter gezorgd wor den, dat het meng-product beneden de# grens blijft. Een duur recept, oordeelt de heer Disselhof. Nog enkele huishoudelijke zaken komen ter spra ke, waarbij de heer Veldstra, Opmeer, o.m. wijst op de last dat hete stempelen der boterwikkels in éen drukkerij gebeurt en men daardoor maanden tevoren opgave van wikkels moet inzenden om ze op tijd te krijgen. Door den secretaris wordt meegedeeld, dat de Botercommissie met deze kwestie bezigis» dab aan verschillende drukkerijen prijzen zijn opge vraagd en dat het vermoedelijk wel zoo zal wor den, dat nog een drukkerij voor het stempeten der wikkels zal snorden aangewezen, wellicht in Ge- derland, omdat Gelderland en Overijsel veel wik kels afnemen. Hierna volgt sluiting. is gekocht door le Klasse 2e Klasse 3e Klasse 4e Klasse Mijnheer de Redacteur, Zou u mij s.v.pl. een plaatsje in uw blad willen inruimen voor onderstaand antwoord aan mevr. Roos-Breed. Bij voorbaat mijn dank. Mevr. Als duizenden modern georganiseerde arbeiders en ambtenaren met mij roepen: Colijn moet weg, hoe eer nöe beter; dan zegt mijn gevoel: De S.D.A.P. meet iedere wettige gelegenheid te baat nemen, om of dit Ministerie ten val te brengen of haar arbeid stop te zetten. De politiek zegt echter van niet. Als ik in 1920 tegen een gezantschap bij den Paus ben, ben ik er juist omdat er in de internationale ver houdingen niets veranderd is, in 1923 nog tegen. De politiek zegt echter van ndet. Toevallig lees ik jaren „Het Volk". Nooit heb ik daarin een artikel gelezen als propaganda voor be lasting op de z.g. goederen in de doode hand. U wel? Wel las "ik dezer dagen een stukje, waarin onder meer iets stond in dezen geest: Wij zullen ons stem men tegen de C.-H. motie niet bij de kiezers uit buiten, maar toch zal natuurlijk wel door onze spre kers op ons zeer verdraagzaam, standpunt in dezen gewezen word'en. Politiek hé! Ik zie de zaak zoo: De S.D.A.P. wil in haar strijd de arbeiders van alle gezindten, dus ook de katho lieke onder haar vaan brengen. Daartoe moet zij do godsdienstige gevoeligheden der katholieken angst vallig ontzien. Het verkwanselen der openbare school vc-or algemeen kiesrecht heeft ook tot politieken ondergrond, om een van de beletselen weg te ne men, die de rechtsche arbeiders weerhoudt, om met de S.D.A.P. samen te werken. Zoo moeten ze soms handelen tegen het belang der nu levende'moderne arbeiders in. Nu moge in het verre verschiet mis schien zulk een samenwerking mogelijk zijn, docb dit zijn wissels op de toekomst, waarop de bakker ons geen brood, de kleermaker ons geen nieuw pak geeft. Intusschen moeten wij maar voortzeulen met een regeering, die schier iedere week met verslech teringen en narigheden aankomt, die het zwaarst op de minstgegoeden drukken. Neen mevrouw, ik hob eerbied voor uw arbeid in den Raad van Schagen. maar niet voor de politiek der S.D.A.P. betreffende genoemde punten. U zult natuurlijk in dit bind voor uw lezers willen betoogen dat ik het weer glad mis heb, ik ga er niet meer op in. Wilt u mij van mijn ongelijk overtuigen, vervoeg u dan ten mijnent, waar wij de zaak van alle kanten kunnen bekijken. Aan het Redactiebureau zullen ze u mijn naam wel willen noemën. Do Inzender. GE. ZES ABBEIDEHS BIJ EEN ONTPLOFFING DOOD. Uit Duinkerken, 10 April. Ten gevolg van1 het ontploffen van een machine itni de timmerwerkplaats van het niéuwe dok in Saint Pol-Mer zijn zes ari>ei- ders gedood. ZWARE SNEEUW IN WEST-DUTTSCHLAND. Een groot aantal telefoon- en telegraaflijnen van Berlijn naar het Westen is gestoord door zware sneeuwstormen. Heft verkeer wordt langs omwegen onderhouden. Uit Hamburg, 10 ApriL Het hedenmorgen heer- schende noodweer verbonden met zwaren sneeuw val heeft in de omgeving groote schade aangericht. Een groot aantal telegraafdraden zijn omgewaaid en liggen met de draden dwars over de spoorbanen. HONGERSNOOD IN SIBERIë. Een nieuwe hongersnood wordt uit Siberië ge meld. Tachtigduizend personen zouden er In de Omsk-provincie bij betrokken zijn. EEN SYMPATHIEK GEBRUIK, Men kent het sympathiek gebruik, dat in Enge land bestaat, om de gelden, benoodigd voor de in stand houding van openbare ziekenhuizen, door lief dadige inschrijvingen bijeen te brengen. Het Westminster Hospitaal heeft een oproep gepu bliceerd, waarin een som van 16.000 pond sterling wordt gevraagd, wfcHc bedrag artr Mal laby-Deel ey beloofd heeft ,te zullen verdubbelen, zco de ge vraagde som op 30 Juni a.s. bijeengebracht is. In de eerste twee dagen, nadat de oproep gepubli ceerd is, werd er 2700 pond gestort. Heden zullen 600 verpleegsters, studenten en an dere „vrijwilligers" den mascot van het hospitaal een zwarte kat in Westminster verkoopen, ten bate van1 het ziekenhuis. EEN KLOPPARTIJ IN HET LAGERHUIS. Uit Londen, 9 April. Er heeft een hevige klop partij plaats gehad in het Lagerhuis, nadat de ver gadering gesloten was, tengevolge van de besprekin. gen van de huurwetten, waarbij opmerkingen waren gemaakt, die een hevige geprikkeldheid aan beide zijdén- van het Huis haddén veroorzaakt. Ongeveer het volgende schijnt te zijn gebeurd: Kort na elf uur Woensdagavond bracht Sir Kfngs- ley Wood de quaestie ter sprake van de uitzetting van huurders uit aan, de regeering toebehooremde huizen in Woolwich. Jowett, minister van openbar j werken, ontkende dat werkelijk uitzettingen hadden plaats gehad, waarop Amery, voormalig eerste-lord van de Admiraliteit, opmerkte, dat zulks enkel waar was, omdat de rechter bij wiep de aanvraag om uit- zettingsbevelscfiriften was ingekomen, die geweigerd had. Het besluit van den rechter zedde Amery was iets anders geweest dan „het gewone aentimen- teele gezanik van de mimistersbank." Deze opmer king bracht een ongemeen tooneel te weeg. Buchanan, een vertegenwoordiger uit het Clyde- district, gilde: „Trek het je niet aan. Hij is maar een varken, een vent uit de goot." Toen ontstond een helsoh spektakel; en de voor zitter kwam onmiddellijk tusschenbeide. Maar Bu chanan, vergezeld van Maxson, die ook van de Clyde komt, liep naar de plaats waar Amery stond, n.1. de voorste oppositie-bank. Het werd een hevig ge drang en Amery, die blijkbaar verwachtte dat hij zou worden aangevallen, gaf Buchanan een stomp tegen de kin, terwijl hij uitriep: „Nou, pak die maar aan." Buchanan stormde er nu met het hoofd gebo gen op in en het werd een formeel© bokspartij'. Van alle kanten kwamen de vrienden der vechtersbazen opzetten om mee te doen, maar gelukkig grepen de partijgenooten van Buchanan hem en Maxsor beet en hielden hen vast. Een oogenblik dreigde nog gevaar, want Neil Mac- Lean, ook een Schot, en bekend om zijn drift vloog op Amery aan, doch werd nog juist bijtijds door an deren tegengehouden. Zoo stond d'e zaak toen de groote klok van het Parlement „half twaalf" sloeg en de zitting automatisch verdaagd werd. De veldslag was afgeloopen; maar de leden van het Huis bleven nog lang napraten. In het Lagerhuis is de voorzitter den volgenden dag hij' opening der vergadering teruggekomen op het onaangename tafereel, dat gisteren bij de verda ging plaats had. Hij zeide, dat er een eind moet Lo- men aan d!e scheldpartijen tusschen politieke tegen standers en dat vooral vechtpartijen zooals gisteren er een plaats vond tusschen den oud-minister van Marine Amery en de arbeidersafgevaardigde Bucha nan voortaan achterwege moeten blijven. Hij zeide, in geen enkele oemstondigheddf meer scheldwoorden te zullen laten passearen. De beide tegenstanders hebben zich verzoend, en hun excuus aamgeboden, hetgeen algemeene toejuichingen uitlokte. HU GO STINNES f In het sanatorium in 't westen van Berlijn, waar hij tweemaal van galsteen was geopereerd, is giste renavond om half negen een der machtigste mannen van Duitsch'land, de nijverheidsmagnaat Hugo Stin nes, op 54-jarigen leeftijd gestorven. Donderdagoch tend was eenige verbetering gekomen in zijn toe stand, doch de toen gekoesterde hoop op herstel is niet verwezenlijkt Stinnes was tot het laatste oogenblik bij volte be wustzijn. Zijtn vrouw en zijn 5 kinderen waren aan het sterfbed. Hoewel de beteekenis van Stinnes voornamelijk op ekonomisch gebied ligt, heeft hij ook op politiek en maatschappelijk terrein een belangrijke rol ge-, speeld. Hij was op 12 Februari 1870 te Mulheim aan de Roer geboren en behoorde tot een bekende Rijnland- sche familie van reeders en kolenhandelaars. Zijn grootvader Mathias, de stichter der naar hem genoem de firma, had zich in het ekonomische leven van he* Rijnland en het Roergebied reeds een» voorname plaats weten te verwerven. Hugo Stinnes kwam, na de burgerschool te heb- ben afgeloopen, eerst als volontair in de leer bij de firma in ijzer en ertsen Karl Spater te Koblentz. Lang hield hij het daar niet uit; zijn. onrustige geest1 kon geen vrede vinden bij kantoorwerk. Hii wilde de praktijk in en trad als gewoon werkman in dienst bij de mijn V.iethe. Toen hij daar h©t „vak" in alle' onderdooien had geleerd, bezocht hij in 1889 de mijm- akademie te Berlijn en werd het volgend jaar in de firma van zijn vader als deelgenoot opgenomen. Na drie jaar droef zijh' rustelooze eneTgie hem er echter' toe, zijn eigen weg te gaan: met 50.000 mark kapitaal stichtte hij de „N.V. Hugo Stinnes." Met groot orga nisatietalent en' inzicht in technische kwesties, broid- dé hij zijn zaak, die aanvankelijk in hoofdzaak op den kolenhandel was gericht, snel uit. Hiji werd deel genoot in ijzer- en staalfabrieken, in de Luxernburg- sche mijn-industrie en stichtte de groote Rijmsch- Westfaalsche electrische centrale, die het geheele R. W. nijverheidsgebiod van' stroom voorziet Bij het uitbreken, van den oorlog, toen zijn ver mogen reeds op 40 millioen goudmark werd geschat, werd hij een der grootste leveranciers van het le gerbestuur, dat hem ook herhaaldelijk heeft geraad pleegd over 'het beheer van de mijnenj in de be zette deelen van België en Noord-Frankrijk. Reeds tijdens den oorlog was Stinnes, wiens vloot op den Rijn zich gestadig uitbreidde, zich' ook op de ree- derij ter zee gaan toeleggen. In 1916 kocht hij de meeste aandeelen van de Woermann-Iijn op en in teresseerde zich sterk bij de Nord-Deutsche Lloyd en de Hamburgs-Amerikalijn, uit welker raad van be heer hij zich na verloop van tijd na een conflict met den lateren rijkskanselier Cuno, evenwel terug trok. Nadien stichtte hij de „Hugo Stinnes A. G. Ham burg". die thans een der grootste Duitsche reederijen is met vaste lijnen naar Skandinavië, Noord- en Zuid- Amerika en Oost-Azië. In 1920 vormde hij met andere leidende industriee ten de .jRhein-Elbe Union", dn welke trust hij zijn reusachtig bezit aan mijnen, 'hoogovens, werven, ma chinefabrieken, electfrische centrales enz. inbracht. Het volgend -jaar trad ook Siemens en in 1922 de „Alpine-Mont>an Gesellschaft" tot deze trust toe, wier doel was en is rechtstreeksche aanschaffing van grondstoffen en bewerking tot het eindproduct, om zoodoende de winsten van tusschenpersonen uit te schaleen en de risico's te verminderen. Met deze trust is ook dé reederij van S. gelieerd. Overtuigd dat. zijn plannen slechts met medewer king van de arbeid'era te verwezenlijken was, was Stinnes een voorstander van deelneming der arbei ders in de onderneming in den vorm van klein aan deelen en van hun deelen in de winsten. In dien zin stichtte hij met den (drie jaar geleden gestorven) vakvereenigingsleider Legien de „Zentralarbeitsge- meinschaft wier practische uitkomsten geroemd werden. In de vennootschappen, waarbij hij belang had, en ook in den ekonomischen Rijksraad heeft Stinnes deze belangengemeenschap van ondernemers en arbeiders steeds voorgestaan. I Op politiek terrein stond Stinnes op den rechter- j vleugel van de volkspartij, waarvoor hij sedert 11920 in den Rijksdag zat. Aan de debatten in het parlement heeft hij echter nooit deelgenomen. Een enkele maal .ontviel hem een interruptie. Des te meer politieken invloed oefende hij achter de scher men uit, o.a. door de persorganen,» waarvan hij eigenaar was, de Deutsche Allgem. Ztg. en oen groot blad te Frankfort, 't welk hij ruim een jaar i geleden als tegenwicht voor de democratische Frankf. Ztg. had opgericht 1 Na den oorlog is hii ook enkele malen als onder handelaar opgetreden. Zoo bf de conferentie te Spa in Juli 1920, die hij als deskundige bijwoonde cn tegen het einde van 1921 toen hij in niet-officieelé zending voor de rijksregeering met Lloyd George heeft onderhandeld om een welwillender politiek van de Entente jegens Duitschland te verkrijgen. Deze j?oging is toon mislukt. Van meer beteekenis was zijn in Sept. 1922 gesloten overeenkomst met den Franschen senator markies de Lubersac om trent leveringen in natura voor den herbouw van de verwoeste gebieden in Noord-Frankrijk. Bij de partijen van links, vooral bij de socialisten en communisten, stond Stinnes in een kwaad blaadje. De VorwSrts placht zijn naara aan allee wat reactionair was te verbinden f en noemde dat smalend ..„Stinnesierung". Niettemin erkende men ook ilnks de geweldige kracht welke uitging van dezen man, die ondanks zijn fabelaohtigen rijkdom even eenvoudig leefde als een van znn duizenden werklieden. Zijn dood zal in Duitsch land een sterken indruk maken, want voor do economische ontwikkeling van zijn land was van zijn onvermoeide energie nog veel te wachten ge weest. N.R.Ct. SNEEUW. Woensdagnacht is in Twente een pak sneeuw ge vallen. INGESTORT. Aan de Vleeschhouwersstraat te Nijmegen zijn Donderdagochtend 6 uur de achtermuur en een1 ge deelte van de eerste en de tweede verdieping van het volkslogement het Zwarte Anker ingestort. Eén van de acht logeergasten, de 72-jarige koopman W. den Hollander, vermoedelijk uit Werkendam, ge raakte onder het puin bedolven. Hij werd dood ge vonden. Een man en een vrouw1 werden licht ge wond. DE POSTCHèQUE. EN GIRODIENST. Er wordt nu, naar men meldt, blijkbaar he»etl hard) gewerkt bij den postchèque- en girodienst. Op 2 Fe bruari deed iemand op twee kaarten, gesloten in één enveloppe, aanvraag om beschikking over een te, goed van een firma en van een particulier. Op 6 Fe bruari kwam er ai antwoord typ de anavrage van de .firma. De aanvraag van dien particulier werd den 18den Februari herhaald en daarop is den 8sten April reeds antwoord ontvangen, z ijhet dan ook het antwoord dat de directie van den postchèque- en girodienst van een aanvraag op 2 Februari niets afwist. HARENKARSPEL. Tot lid van het Bestuur van den polder Koeten- burg, ontstaan door het bedanken van den heer C. Peetoom, is benoemd de heer K. Wildeboer, alhier. HEER HU GO WAARD. De Nationale Bankvereeniging, kantoor Alkmaar, maakt bekend, dat zij een wekelijkschen zitdag heeft geopend in het caié „de Zwaan'' (eigenaar de heer A. Rus), waartoe wij naar de in dit blad voorkomende advertentie verwijzen. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld is de heer C. A. Rens Pz. te St.-Maartensvlotbrug benoemd tot vo lontair bij de Zuivelfabriek „De Eensgezindheid", alhier. ZIJPE. Aan den heer A. van Buuren te 't Buurtje, laat stelijk watermol'enaar bij het waterschap Zijpe en Hazepolder, is door den Pensioenraad een jaar- lijksen pensioen van f246 verleend. ZIJPE. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer breidt zich alhier uit. In de laatste dagen is de ziekte in niet minder dan 4 stallen over de geheele gemeente verspreid uitgebroken. NOORDSGHARWOUDE. Gisteravond gaf de Zangvereeniging „Cresoendo" alhier onder leiding van haren Directeur, den heer W. Hespe, een uitvoering in. „Concordia". De be langstelling was, als altijd, groot. En zij was weer ten volle gerechtvaardigd, daar het geheele programma werd uitgevoerd op een wijze, die be wondering en waardeering verdient. Eveneens werd de cantate „In 't plantsoentje' door het Kinderkoor keurig uitgevoerd. Dan kregen we nog een klucht spel in éen bedrijf, dat op verdienstelijke wijze werd weergegeven. Alles bijeen was het een prach tige avond. LANGENDIJK. Was het tot voor betrekkelijk korten tijd gewoon te, dat de tuinbouwers hun land spitten, later werd er meer en meer geploegd. Toch was het spitten nog vrij algemeen. Door den vooruitgang in de techniek van de land- en tuinbouwwerktuigen dreigt daarin nu ook verandering te zullen komen: de tractor-ploeg en de Frese(spit)-machine doen hun intrée in ae rij der tuinbouwwerktuigen. Ver schillende tuinbouwers hebben zich, hetzij alleen, hetzij voor gezamenlijke rekening, een dergelijk werktuig aangeschaft, dat, naar we hoorden, over 't algemeen uitstekend voldoet. LANGENDIJK. In 1921 werd aan tal van kweekers en tuinders erudiet verleend onder garantie* van den Staat. In gevolge art. 4 der Algemeene Voorwaarden, word deze garantie voorloopig slechts voor den tijd van ten hoogste drie jaar verleend. Deze drie jaren zijn thans weldra voor velen, die nog niet in staat ble ken door aflossing het crediet te beëindigen, ver streken. We vernemen, dat nu besloten is, de Staatsgarantie voor verschillende credietnemers met een jaar te verlengen. LANGENDIJK. Voor gezamenlijke rekening zal door verschillende tuinbouwvereenigingen begonnen worden met ver delging der ratten. Het bekende serum uit de in richting te Rotterdam zal daartoe worden gebruikt. De groote schade welke deze diertjes aan de tuin- bouwcrij yeroorzaken, is oorzaak van 'deze actie tot verdelging. BARSINGERHORN. In de vergadering van Kerkvoogden en Nota belen bij de Ned. Herv. gemeente alhier, gehouden den 8en dezer, zijn benoemd de heeren Jb. Keuning, voor de vacature-S. Spaans, en J. Smit Gz., .voor de vacature C. Klerk, terwijl tot President-Kerkvoogd is benoemd de heer Jb. Bakker Az. STERKE UITBREIDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER OOK ONDER DE SCHAPEN EN VAR KENS. De tangblaar heeft zich in de maand Maart zeer sterk uitgebreid. Waren op 2 Maart aangetast 160 veebeslagen voorkomende in 113 gemeenten, op 30 Maart waren reeds 898 veebeslagen besmet in 337 gemeenten. De officieele totaal-cijfers komen gewoonlijk wat laat binnen, zoodat op het oogenblik nog geen ge gevens bekend zijn omtrent den stand van het mond- en .klauwzeer in de eerste week van "April, doch uit de verspreide berichten moet worden opge maakt, dat de ziekte belangrijk toeneemt. Die toeneming staat in verband met de voorjaars verplaatsing van het melk- en gebruiksvee door de markten. Opvallend is, dat thans nor al schapen en var kens ook worden aangetast. Tevens treft het, dat runderen, die in November hevig onder de ziekte leden, thans weer besmet zijn. Het z.g. „door zieken" vrijwaard dus ook al niet. Wat er .straks zal gebeuren als het vee in de weide komt, is moeilijk te voorspellen. Het meest voor de hand ligt een te verwachten uitbreiding, omdat de smetstof dan ruim baan krijgt, doch hot is ook voorgekomen, dat de weidegang de ziekte tot staan bracht. De tongblaar marcheert langs zulke onbekende wegen, dat elke voorspelling voorbarig is. Intus schen koet ze den getroffen veehouders weer han den met geld, dat op niemand kan verhaald wor- worden.

Schager Courant | 1924 | | pagina 13