OPSLAGTERREIN f geheel of gedeeltelik te huur aangeboden. Tweede Kamer Gelegen aan vaarwater. Te bevragen bij J. GÖUWENBERG, Schagen. Plaatselijk Nieuws. H&rk+hericJïisea. L; Ais vervolg wat in ons 3e blad vermeld staat, kan worden meegedeeld, dat de Kaïnor Vrijdag de bespre kingen over de wetsontwerpen betrekking hebbend op ue salarisvermindering heelt voortgezet. Het was de heer Dresselhuys die er op wees, dat de salarissen der ambtenaren in absoluten zin niet te hoog waren. Zij. hebben jaren lang. te weinig sa laris gehad en ook de nivelleering liet veel te wen- schen over. Door vermindering der salarissen be gaat men een staatsgevaarlijke daad, want ongetwij feld zullen arbeidslust en arbeidsvreugde bij de amb tenaren zakken. Maar toch moet er op den grooten post der sa larissen worden bezuinigd. Voor dit oogenblik aan vaardt spr. de inkorting, mits later weer tot het oude peil wordt teruggekeerd. Er zal dus moeten komen een voorloopige inkorting. Hoeveel is thans nog niet te zeggen, het gaat om het principe. De bezuiniging op de salarissen der rechterlijke macht bréngt volgens spreker do onafhankelijkheid in gevaar. Spr. vindt het leelijk een scheiding te ma ken tusschen gehuwden en ongehuwden. Voor art. 40 moet de ambtenaren in de plaats een recht worden verleend. Art. 40 is een politieke blun der, een economische dwaasheid, bovendien een on wettigheid. De regeering heeft dat artikel nu inge trokken) en die bevoegdheid bezit de regeering onge twijfeld. Maar, vraagt spr., zijn nu de slechte ge volgen die aan art. 40 verbonden waren, de wereld uit? Dit is een beschouwing die spr. uitvoerig na gaat Si>r. vraagt oi de ambtenaren niet hebben een zedelijk recht om de hun gedane helo ten nagekomen te zien? Deze actie acht spr. veel hooger. En nu 1 komt de regeering met een bevoegdheidwet, die spr. I noemt een spitsvondigheid. De regeerinc had moe- j ten erkennen dat zij een belofte had afgelegd, die zij niet kon houden. Zij had moeten wijzen op de over- macht, die het haar onmogelijk maakte de belofte te houden. De regeering had overleg moeten plegen en haar ongelijk erkennen. Spr. voelt voor overleg, maar de beslissing is aan de Kroon. Voor dit wets ontwerp voelt spr. weinig, zoowel wat vorm als structuur betreft. Er is rust noodig, die is te krijgen door georganiseerd overleg. Laat de regeering, als dit ontwerp wordt aangenomen, nog overleg ple-1 gen. Spr. heeft zijn stem nog niet bepaald, dit hangt van het antwoord der regeering af. De heer Troelstra noemd© deze aangelegenheid eene van publieke moraliteit. De regeering moot haar eer hoog houden tegenover de ambtenaren. Bij de totstandkoming van Art. 40 heeft men wel degelijk den komenden finantieelen wantoestand kunnen voorzien en het gaat niet aan die thans als over macht aan te kondigen, De regeering vraagt thans aan de Kamer medeplichtigheid om het sohandstuk, dat zij tegenover de ambtenaren pleegt Dat js machtspolitiek, machtsmisbruik. Ter elfder ure kwam de regeering met overleg, maar dit had geen goede basis. Voorop werd gesteld hoe veel millioen er moest worden bezuinigd, toen ver- loor het overleg zijn goed karakter en de regeering lapt alle goede geboden van goede trouw aan haar laars. Dé regeering toont niet de noodzakelijkheid i van haar optreden en als zij meent dat haar optreden geen. slechte gevolgen zal hebben, vergist zij zich. Dat art.. 40 werd ingetrokken, is al heel erg, maar i dat dit overleg, dan nog in een wet wordt neergelegd, als een algemeen beginsel van staatsbeleid, is onge- looflijk. Spr. constateert, diat hij in al de jaren van 1 zijn Kamerlidmaatschap al veel heeft meegemaakt; nog nooit echter heeft do regeering iets aangedurfd als dit kabinet zich thans tegenover de 60.000 amb tenaren veroorlooft! Spr. zeide ten slotte, dat hij en de zijnen zich niet alleen zullen verzetten tegen dit ontwerp, doch dat zij het beschouwen als een misdaad tegen de moreelo gezindheid van het Nedeplandsche volk. De heer Van" Schaik (r.-k.) acht het wetsontwerp overbodig, daar eenzijdige salarisverlaging geoor loofd is. Door dit ontwerp worden echter rechten ont nomen, die spr. niet erkent, maar die volgens som migen bestaan. Waarom doet dè regeering dit? De heer Schokking (c.-h.) wil de korting voor ge huwden in 1924 beperken tot 5 net. Spr. acht het wetsontwerp betreffende intrekking van artikel 40 overbodig. De heer Rutgers (a.r.) acht het ontwerp noodig om een toestand van onzekerheid met langdurige pro cessen te voorkomen. De heer Ketelaar (v.d.) besprak vervolgens de mo- reele overwegingen en wees cp het feit, dat art. 40 indertijd met algemeene instemming is vastgesteld, Spr. bestrijdt daarna den heer Dresselhuys. Spr. drong op intrekking van de wet aan. In dien tusschentijd wordt druk overleg gepleegd door d'e rechterzijde en de heer Nolens is druk in actie. De fractieleiders waren druk aan het confe- reeren. En toen de minister-president om 4 uur do Kamer binnenkwam, was hij ook dadelijk met enke len in druk* discours. Daarna was het woord aan de heeren Van Ra- vesteijn en J. ter Laan, die deze wet eveneens scherp bestreden. De onrust in de Kamer wordt steeds grooter, tot tenslotte de heer Nolens (r.k.j het woord neemt. Spr. wil zijn ernstige bezwaren tegen dit ontwerp te ken nen geven. Spr. wil blijven buiten de appreciatie van de verhouding tusschen overheid en ambtenaar. Hoofdzaak is, of de rechterlijke macht de actie van een of ander ambtenaar met succes zou bekronen. Spr. heeft het alleen over de op dit oogenblik be slaande mogelijkheid van zoo'n rechterlijke uit spraak. Spr blijft buiten bespreking van de ophef fing van art. 40, doch wil alleen er op wijzen, dat door art. 1 van het aanhangig ontwerp, de moge lijkheid tot procedeeren den ambtenaren wordt ont nomen. Naar spr.'s zienswijze mocht de regeering niet me dewerken aan een zoodanige pressie door de directie op het spoorwegpersoneel. Evenzoo heeft spr. bezwaar tegen art. 1. Dit bezwaar wordt niet opgeheven, in dien daar voordeelen tegenover staan, daar dat groot heden zijn van ongelijke soort. Financieele overwe gingen kunnen hier geen doorslag geven. Zonder nadere inlichtingen kan spr. niet over zijn buitengewoon zwaar wegend bezwaar tegen dit ont werp heen komen. Nu or misschien nog gelegenheid is om uit te den ken of op andere wijze hetzelfde zou kunnen wor den bereikt, had spr. gedacht, of het niet moge lijk was, dat de regeering, fndien de rede der regee ring die bezwaren niet weet weg te nemen, later op de behandeling van dit ontwerp terug zou komen. Spr. achtte dit mede in verband met den stand der werkzaamheden van de Kamer wel gewenscht. Daarna is het woord aan minister Colijn en spr. wijst er op. dat salariskorting noodzakelijk is om sluitend te komen. Er moeten nog 10.000 ambtena ren afvloeien, verlaagt men de salarissen niet, dan zullen er nog 15000 ambtenaren weg moeten. Gelooft men dat men deze 25000 ambtenaren zal kunnen mis sen? Spr. is dan ook overtuigd, dat het schema voor het dekkingsplan der regeering nog onaangeroerd staat. Voor 1925 is een tekort van 130 millioen te wach ten, al kan het meevallen en 120 millioen worden. Hiervan zal 40 millioen door besparing kunnen wor- don bereikt, 30 millioen door belastingen, 35 op amb tenaren en 25 op de bedrijven als Spoor en Post. Spr. zegt, dat er een grens aan de salarisverlaging moet zijn. Salarissen mogen geen sluitpost zijn, maar wanneer men gaat onderhandelen, moet er toch een uitgangspunt zijn. Spr. behandelt daarna de verschil lende vragen van den heer Ter Laan. Spreker is volkomen bereid de algemeene herziening door over leg to bewerkstelligen, doch het laatste woordi behoort, niet aan de commissie. Om het percentage van de salarisverlaging op 7 terug te brengen, achtte spr. niet mogelijk. Worden deze wetsontwerpen aangenomen, dan zal de regeoring doorgaan met herziening der selariwe- gelingen. Het is van belang, dat deze ontwerpen zoo spoedig mogelijk worden aangenomen, opdat daar door de voorbereiding voor de begrooting voor 1925 niet wordt bemoeilijkt. Uitstel, besloot spreker, zal die samenstelling kunnen schaden. Minister Heèmskerk zette do juridische beteekenis van art. 40 uiteen en het is geenszins de bedoeling van dit wetsontwerp om de intrekking van dit arti kel op de Kamer af te schuiven. Spr. komt tot de conclusie, dat bij verwerping, van dit wetsontwerp de Kamer uitspreekt dat zij weigert een rechtsregel in de wet vast te leggen en er de voorkeur aan geeft een controvers te doen beslissen door de rechter lijke macht. Dit wetsontwerp tast niemand in zijn recht aan. Het houdt slechts een reeds bestaawder rechtsregel in en wenscht controversen over een eenvoudig vast staand beginsel uit te sluiton. Niet aannemen van deze wet schept een geschil, waaiom spr. aandringt bij de Kamer dit wetsontwerp han te nemen. De heer Dresselhuys diende daarop een motie in de behandeling te schorsen tot 6 Mei a.s. Dit gold dan alleen dit ontwerp, niét de ontwerpen regelende de salarissen van den Raad van State, Re kenkamer en de Rechterlijke Macht. Na nog eenige debat, zeide de heer Nolens, dat op dit late uur deze belangrijke zaak niet kan worden afgedaan. Spr. wilde n.1 niet van repliek afzien en het antwoord der regeering ten aanzien van art. 3 was voor spr. niet voldoende geweest. Bij het uitstel wilde hij dê regeering niet voorschrijven dat zij haar optreden zou moeten wijzisren doch dit uitstel kan wol voor-de regeering aanleiding zijn een ander nog eens te overwegen. Minister Heemskerk verklaarde met nadruk, dat er geen verband moet zijn tusschen het uitstel en eenig overleg. De motie-Dresselhuys werd aangenomen met 65 te gen 24 stemmen. Tegen de antirevolutionnairen en enkele anderen. De motie-Ter Laan, waarin de regeering uitgenoo- digd werd alsnog overleg te plegen, werd verwor pen met 68 tegen 21 stemmen, die der s.d.a.p en viïjz.- democraten. De salarisverlaging der leden van de Rekenkamer werd aangenomen met de s.d.a.p. tegen. Eveneens de salarisverlaging voor de leden van den Raad van State, zoo ook de salarisverlaging voor de leden der Rechterlijke Macht. De heeren gingen toen met vacantie. WABMENHTTZEN, 10 April mi. Uien f.5.90 a 6.60, uitschot uien f 0.00 a 1.90. Peen f2.20 a 2.60. Aanvoer: 2510 Kg. uien, 2635 Kg. peen. LANGENDIJXER GROENTEN VEILING. 11 April. Wortelen f 2.G0 a 3.30. Witte kool, le soort f8.50 a 9.50. Uien f6.10, all'es per 100 Kg Aanvoer: 2250 Kg. wortelen, 15400 Kg. witte kool, 975 Kg. uien. NOORDERMARKTBOND, *Noord-Scharwoude. 11 April. Grove uien f6 a 7.70, driolingnn f6.10 a 6.80. Peen f2.40 a 3.30. Roodo kool f33.70 a 38. Deensoho witte f 8.50 a 9.50, alles por 100 Kg. Aanvoer: 8100 Kg. uion, 1560Ö Kg. peen, 104U0 Kg. roodo kool, 85500 Kg. Doensohe witte. ALKMAAR, 11 April 1924. Appelen f 18 a 37 por 100 Kg. Prei f9.70 a 18.60 per 100 bos. Roodo kool f24.80 a 28.90. Gele kool f25.10 a 29.60. Wortelen f2 a 4.20. Uien f5.10 a 10.40, per 100'Kg. Spinazie f0.95 a 1.33 por bakje. Kropsla f 22 a 49. Witlof f25 a 49, per 100 Kg. ALKMAAR, 11 April 1924. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 94. stapels wegende 106062 kilogrammen. Fabrieksbaaskleine met rijksm. f42, zonder rijksm. f37, oommissiekaas met riïksm. f43. Boerenkaas: kleine met rijksm. 41, zonder rijks- merk f38, oommissiekaas met rijksmerk 'f 41.50. Handel vlug. ALKMAAR, 11 April 1924. Op de heden gehouden graanmarkt waren heden- aangevoerd 650 hectoliters. Tarwe f 1113.25, Rogge f 12.10, Gerst chev. f 1213.50, Haver f 10.2512, Paardeboonen f 1314, Bruine boonen f3040, Ci- troenboonen f 55, Duiven boonen f 1415, Geei mos terdzaad f31, Blauwmaanzaad f28, Erwten groene (kleine) f 20, groote f 1623grauwe f 3058 per CALLANTSOOG. Vergadering op Donderdag 10 April van de Ver- eeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer, te Callantsoog, in hotel „Duinzicht". De vergadering was di-uk bezocht. De voorzitter, de heer P. Vos, opent de vergade ring met een welkomstwoord aan de aanwezigen, waarna de seretaris, de heer E. Smit, de notulen leest van de vorige vergadering. Ingekomen was een brief van het Polderbestuur Callantsoog als antwoord op een tweetal verzoe ken tot huur of koop van de heinollen nabij de Kooi. Dit terrein zou dan worden beboscht. motorbrandarpuit boelotm Door een der firma's, van wie een ofinge komen voor levering (nl. de firma Van Bergen te Heiligerlee) was aangeboden, in deze gemeente een demonstratie te houden. Van dit aanbod werd ge bruik gemaakt en zoo had deze demonstratie Vrij dagmiddag plaats in tegenwoordigheid van Raadslen den en andere autoriteiten. Dinsdag zal naar we ver nemen, weer een demonstratie Worden gehouden. ANNA PAULOWNA. Op de Paaachtentoonstelling te Schagen werden door den iheer W. Stam, slager alhier, van den heer C. van der Oord te Barsingerhorn vier varkens aan gekocht; op zichzelf natuurlijk, niets buitengewoons Maar toch zeker wèl buitengewoon mag het heetejL, dat deze vier krulstaarten tozamen heit respectabele gewicht hadden van 2118 pondl Als bijzonderheid dient daarbij; nog vermeld, dat ze bijna even zwaar wogen, want de lichtste verschilde mert de zwaarste maar 14 pond in gewicht. SNEEUWVAL EN VORST. IN TWENTE. Uit Enschede, 11 April. In den afgcToopen nacht heeft het hier gelijk gemeld Hink ge vroren en gesneeuwd. Men is nog druk doende de schade, die tengevolge van den sneeuwval aan de bovengrondsche el'ectri- sche en telefoonleidingen, werd toegbracht te her stellen. "Tal van telefoonpalen zün afgeknapt. Aan de Haaksbergerstraat zijn van het station Zuid tob de nieuwe wnk Pathmos aale houten telefoonpalen bij den grond als afgebroken, terwijl op de Hengelo- scbe 6traat de electrische lichueiding het moest ontgelden. Alle palen van hst Schutterveld tot het Lonneker gemeentehuis zijn afgebroken. Klaarblijkelijk heeft deze sneeuwval zich beperkt tot Twente en den Gelderechen achterhoek en het aangrenzende Duitsche gebied. TeL CALLANTSOOG. Alhier zijn twee lammeren geboren, waarvan één met een varkenssnuit, terwijl de andere eveneens grillige lichamelijk© afwijkingen vertoont. WINKEL. De smederij, gedurende 27 jaar gedreven door den heer W. Zwaan, gaat thans over in andere handen en zal zich daarin vestigen de heer J. .Scholten te Nieuw-Buinen. WINKEL De verloting der Schager PaasohtentoonsteUing is voor enkele ingezetenen dezer gemeente niót onfortuinlijk geweest. Beide eerste prijzen vielen in Winkel. In de collectie van den heer J. Boo- gaardt de os, gewonnen door de kaartclub der hee ren van Wijk, Bestevaar, Troostheide en Bakker, allen verbonden aan "de zuivelfabriek. De tweede BLOEMENDAG. De opbrengst van den bloemendag ten bate van „Hora" bedroeg f70.21, welk bedrag zal worden overgemaakt aan het Hoofdbestuur. Met dank aan allen, die medegeholpen bebben genoemd bedrag voor dit liefdadig doel bijeen te brengen. CURSUS FIJNE KEUKEN. Aan de Landbouwhuishoudschool alhier is deze week beëindigd de cursus in koken (fijne keuken), welke door mej. Koopman in 20 lessen is gehouden. De cursus is uitstekend geslaagd, tot bizondere ie- redenheid van leerares en leerlingen. Als blijk daar van werd aan mej. Koopman een aandenken in den 1 vorm van een fraaie bloeiende plant door de cur- j sisten aangeboden met een waardeerend speechje van een harer, terwijl bij monde van den voorzitter van de Vereen, v. Landbouwhuishoudonderwijs, den heer G. Nobel, aan ieder der leerlingen een diploma werd uitgereikt. Deze deelde tevens mede, dat nog meerdere cursussen op het programma staan. Nadat van, het gezelschap nog een foto was ge nomen, was de prettige laatste les ten einde. OVERGEPLAATST. De heer K. Huibers, schakelwachter bij het P.E.N. alhier, wordt overgeplaatst naar Hoorn. STIERENKEURING. Ontzaglijk, wat een geld eraan wordt vandaan. De Vrijdagmorgen de stierenkeuringen gehouden. De uitslag was als volgt: Premiewaardig waren: Constantijn Jacob 33, G. de Boer, Burgerbrug; Constantijn Jacob 35, K. Blaau- boer, Schagen. Voorloopig goedgekeurd: Constantijn Jacob 8, W. Jimmink Hz., 'tZandi; Constantijn Jacob 9, van den zelfden; Constantijn Jacob 49, Jm. Blaauboer, Bar- singerhorn; Constantijn Teo, T. Wonder, Wiermger- waardl; Constantijn Lize, Jm. Blaauboer, Barsinger horn; Constantijn Siemon, A. Brak, St. Maarten; Con stantijn Nico, K. Blaauboer, Schagen; Dieuwertjes Ro- bert, W. Klok, Schagerbrug; Cor 3, C. v„ d. Sluijs, St. Maartensbrug. Voorloopig niet goedgekeurd werden: Constantijn Jacob 6, 7 en 10 W. Jimmink Hz., 'tZand; Constan tijn Jacob 4, D. Blaauboer, Barsingerhorn; Constantijn Cor 2, H. C. Kooij, Vennik; Gerritjes Jonge Max, j J. v. d. Oord, Schagerbrug; Tesselaar Jonge Max 3 A. Francis, Schagen; Nicolaas Jan, H. C. Kooij, Ven- nik; Jonge Max 31, Jongejans, Schagen; Jonge Max 23, C. v. d. Sluijs, St. Maartensbrug; Cérès en Eduard. G. Rademaker, Petten; Hendrik, Adr. Appel, St I Maartensbrug; Pieter, D. Hoogland, Schagerwaard: Rrans Adolf Dirk, W. Kooijman, Haringbuizen; Con stantijn Klaas, C. Klerk, Barsingerhorn. MAR KT O VERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag jl- zeer stug, wat wel te denken was op den dag na de 1 Paaschtentoonstelling. Ook was er weinig aanvoer. Ie klas koeien waren er dan ook niet aangevoerdi de prijzen waren zeer laag, van 4555 ets. per pond. Kalmpjes was ook de handel in de gelde- en kalf koeien, pulken stug. Weinig, maar ook geen dure paarden waren er aangevoerd: handel niet zoo schitterend. De handel in nuchtere kalveren was stug. In overhouders was ook niet veel gang, ze wer den slecht verkocht; nog geen gras genoeg. De handel in bokken en geiten was alsmede stug, het één gaat naar het ander uit, geen ete(n genoeg. In kippen en konijnen was de handel tamelijk goed. In biggen stug. Weinig vette varkens aange voerd; alt was wel te wijten aan den dag tevoren.' Handel zeer kalm. De hoogste prijs was 35 ets. per pond, zouters 29 ets. De kipeieren waren iets duurder. Naar de boten was weer vraag. Kievitseieren werden verkocht voor 25 ets. per stuk. HOORN. 10 April 1924. 10 stapels ki Fabriekskaas f40 gem., 9 st. ld. boerenkaas f39 gem., 1 stapel Boeron Comm. Kaas f36.50 gem. Aanvoer: 20 stapels, wegende 23521 Kg. 1 Stapel 20 plus, prijs f25. WARMFNHUIZfeN, 11 April 1924. Witte kool, lo soort f 7.30 a 9 2e soort f 6.40. uit schot fl.20 a 2.60. Uien f5.2Ö, drielingen i4.10, uitschot uien f0.90. Peen f2, kleine poen f 0.90. Aanvoer: 5200 Kg. witte kool, 900 Kg. uien, 1450 Kg. peen. Aan het Gemeentebestuur van Callantsoog was een bedrag van f400 aangeboden, tot aankoop'van steenen voor het breeder bestraten van de dorps wegen. Daar deze steenen voor een schappelijken prijs te koop waren, is dat bedrag iets hooger geworden. De kosten van het bestraten zelf, ko* men niet voor rekening van de vereeniging, doch voor rekening der gemeente. De voorzitter doelt mede, dat de vlet, die aan- frekocht zou worden voor eventueele noodgeval- en bij het baden in zee, met Paschen gehaald zou wordenverder dat eenige weken geleden 2000 dennen en 300 andere stekken zijn bijgeplant eh dat de vereeniging op het oogènbiik 98 leden telt, waarbij hij tot de aanwezigen de opwekking voegt, te zorgen, dat dit aantal spoedig de honderd zal overschrijden. Nu volgt de voorlezing van het jaarverslag door den secretaris, die een woon d van dank in ontvangst kan nemen voor de wijfce waarop hij zijn werk verzorgd heeft. De rekening en verantwoording van de gelden der vereeniging worden goedgekeurd, waarbij den penningmeester en den commissieleden voor het nazien der rekeningen/ de heeren J. Koster, G. Baken en Jb. Vos een woord van dank wordt gebracht. Het volgende punt op de agenda is de verkie zing van een •penningmeester. Als zoodanig had gefungeerd de heer J. Koster, die zich echter niet meer herkiesbaar stelt. In zijn plaats wordt nu met bijna alle stemmen gekozen de heer J. Ba ken Gz. De voorzitter brengt den aftredenden penning meester een kleine hulde toe voor zijn werk en toe lichting op allerlei gebied, ten bate der ver eeniging en deelt meae. dat het bestuur zich ge drongen gevoelt, den neer J. Koster, het eere voorzitterschap aer vereeniging aan te bieden. De heer J. Koster aanvaardt dit blijk van waar deering en verklaart zich tevens nog gaarne bereid, de vereeniging hulp te verleenen en te steunen bij de plannen, die zij in de toekomst ten uitvoer hóópt te brengen. Nu zegt de voorzitter, dat het badseizoen geo pend en ingezet zal worden met een huisvlijtten- toonstellingreedB is een comité van zes personen aangewezen, ter voorbereiding der tentoonstelling, die m de maand Juni zal worden gehouden. Dan zullen er dezen zomer nog wel> eenige feesten plaats vinden, om het bezoek aan ons dorp te ver meerderen. Er wordt besloten een nieuwe pensionlij st op te stellen, aangevuld met de adressen van de nieuwe pensionhouders; verzocht wordt aan de leden om hun adressen en voorwaarden zoo spoedig moge lijk schriftelijk aan den secretaris op te geven, opdat xle lijst spoedig gereed zal zijn. In een ttieuwe gids, samengesteld door den heer J. Kockx te Bergen is een artikel geschre ven over Callantsoog; daarbij zijn tevens adverten ties van verschillende leden en ook van de vereent- ging (die eveneens in groote bladen een of meer advertenties zal plaatsen)) opgenomen. Het bestuur stelt voorts de vergadoring voos, over te gaan tot de huur van een terrein, geschikt voor het houden van festiviteiten; daarbij zou* een gedeelte worden onderverhuurd aan do pas opge richte voetbalver., terwijl ook voor 't grasgewas een opbrengst mag worden verwacht. Het vlak maken van net terrein zou verder nog geschieden door de voetbalvereeniging. Dit voorstel wordt aangenomen. Inzake het subsidieeren van een autobus-ondenme* ming wordt besloten, een afwachtende, houding aan te nemen. Reeds was bekend, dat ook in Den Helder was voorgesteld met drie autobussen op ons dorp te rijden. In die plaats voelde men be hoefte aan een een ander terrein van ontspanning en als zoodanig beschouwde men nu den nieuwen Duinweg en het dorp Callantsoog. Bij de rondvraag komen nog enkele zaken ter sprake. De voorz. vindt hierbij gelegenheid een woord van huldo te brengen aan het Hoogheem raadschap, dat zioh zoo inspant voor de verbete- ring van wegen, waarna sluiting volgt. ONGEKENDE PRIJS. Hedenmorgen werd aan de veiling van den Noor- dermarktbond voor roode kool acht-en-veertig gulden de 100 Kg. besteed, dat is f 4800 per wagon. Het is een prijs, ongekend in de annalen der kool wereld. Er waren heden slechts vijf aanvotrders van roode kool, waaruit blijkt dat de voorraad nog maar gering is. ANNA PAULOWNA. Zooals men weet werd door den Gemeenteraad in een tuner laatste zittingen tot den aankoop eener arbeidors alhier. Voorts nog verschillende kleinere prijzen. OOK BEZUINIGINGf?) Drie jaren geleden kocht het Rijk ter uitvoering van een uitbreidingsplan voor het post- en telegraaf kantoor te Oldemzaal, aldaar een huls met open. grond voor de som van circa f 18.000. Sindsdien werd het huis af entoe bewoond door personeel van genoemd kantoor. Van het voorgenomen uitbrei- l dingsplan kwam echter niets. Thans heeft de vroege- i re eigenaar dit alles van het Rijk teruggekocht voor circa f 9000. OPLICHTERS GEVAT. De politie te Zeist heeft vier beruchte flesschen- trekkers uit Utrecht in arrest gesteld. Zij; hadden een plan de campagne opgemaakt voor oplichting op groote schaal, met welk doel Willem'van Soest in Zeist een nieuw gebouwd perceel had gehuurd om er een sigarenmagazijn in te openen. Voor flinke bedra gen werd overal in deni lande besteld en dank zij een vertrouwenwekkenden kop op de brieven met gironummer etc. kwamen verschillende bestellingen binnen. Goederen- onder rembours toegezonden, wer den echter geweigerd, hetgeen de politie ««.ni-eidiuis gaf zich. op de hoogte ite stellen. Hierdoor kon de schade tot ongeveer f 1000 beperkt blijven., mede om- dat eenige door de politie gewaarschuwde leveran ciers kans zagen hun goederen tijdig uit het perceel weg te haien. HET MOND- EN KLAUWZEER. Uit Assen, 9 April. Gistermorgen is alle vee uit Drente, dat naaT de markt te Groningen zou worden gevoerd, bij de Punt tegengehouden, met het oog op eventueele uitbreiding van het mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer neemt in den polder Haarlemmermeer hand over hand toe. De gevreesde ziekte doet zich thans op 20 boerderijen voor. DIJKDOORBRAAK BIJ ASSEN. I Eergistermiddag, één uur heeft bij de Vriessche 1 brug bij Assen, aldus Het Volk, een doorbraak van. d'en kanaaldijk plaats gehad, waar een waterloozing onder het kanaal door zijn afvoer van water had, met gevolg dat over een breedte van 10 M. het water de landerijen instroomde. Een waterval van het ge deelte tusschen sluis 2 en 3 bedraagt, ruim 1 meter, waardoor de scheepvaart door het Noord-Willems- kanaal i? gestremd Eergisteravond om zeven uur was de doorbraak gestopt met zandzakken. Men is bezig met klei het gat geheel ite stoppen. I Men hoopt dn den loop van de volgende week den doorbraak hersteld te hebben en men mag dan ook 1 verwachten, dat in het laatst van de volgende week de scheepvaart eveneens hersteld zal zijn. Men veronderstelt, dat de oorzhak daarin gelegen is, dat ratten en ander ongedierte gaten in den dijk hebben gegraven, waardoor het water gelegenheid i ki'eeg er doorheen te stroomen. DE CADETTENSCHOOL De Alkmaarsche correspondent van: het Hbld. schrijft: Nu de Cadettenschool binnenkort opgeheven wordt en aan het groote, mooie gebouw in den Alkmaar der Hout dus een andere bestemming'kan worden gegeven, is de vraag actueel voor welk doel het zou j kunnen worden gebruikt. Voor een ziekenhuis misschien? Dan zou de ge- I meent© het wellicht voor dat doel voor een schappe lijken prijs kunnen koopen, omdat zij destijds voor den bouw aan het Rijk den grond; geschonken heeft, I benevens een niet onbelangrijk bedrag als bijdrage I in de kosten. De vraag of van d'e Cadettenschool een Ziekenhuis kan worden gemaakt, is in onderzoek bij de raads commissie, die benoemd is om de mogelijkheid van i de stichting van een Ziekenhuis te onderzoeken. Zij heeft de hulp en voorlichting ingeroepen van dr. Wortman van hot Tesselschade-Ziekenhuis te Am sterdam. Zijn wij wel ingelicht, dan doeten er groote be zwaren gerezen zijn om de Cadettenschool in een Ziekenhuis te veranderen. Intusschen zijoa juist bij B. en W. gisteren de .plannen) voocr den bouw van een nieuw R. K. Ziekenhuis, direct grenzende aan de bestaande R. K. Ziekeninrichting in de Emmastraat, ter goedkeuring ingezonden. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jacob, zoon van Dirk Geerligs en van I Henderica Anna Catharine Jimmink. Ondertrouwd: Wilhelmus Petrus Klaver, oud 23 ja- |ren, landbouweren Anna Jolianna Vlanr, oud 22 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. Adriaan Broekhuizen, oud 27 jaren, landbouwer en Geertruida van Ewijk, oud 28 jaren, zor.der beroep, beiden te Schagen. Jacob Holtz, oud 24 jaren, barbier, en Mur- garetha Agatha Glastra, oud 22 Jar-m, zonder beroep, beiden te Schagen. Johan Paul Roep, aud 26 jaivn, postambtenaar en Trijntje Bregman, oud 24 jaren, kantoorbediende, beiden te Schagen. Overleden: Agatha Geertruida Mulder, oud 11 Jr. EEN FANATIEKE BEWEGING TE MAURUL Men schrijft aan de N.R.Grt.: Sinds eenige dagen doen in de Betuwe geruchten de ronde, dat ondier Maurik een poging tot het btren- I uu

Schager Courant | 1924 | | pagina 14