PORDER MARXTBORD. SPAANDER 4 Co., ALKMAAR. Vergrootingen ATELIER NIESTADT - SCHAGEN. DERDE BLAD. In KINDERPAKJES, vooral blauw, Voor volkomen gelijkenis wordt ingestaan. Zaterdag 12 April 1924. 67sle Jaargang. No. 7417. Dahlia's. Wenscht U iets fijns op dit gebied, bestelt dan Uw planten bij „SURSUM COKDA" Ie SCHOORL. Wij hebben de nieuwste en mooiste soorten tegen billijke prijzen. Aanbevelend, P. v. BODEORAVEN. Elfde algemeene vergadering van den Noorder marktbond, op Donderdag 10 April 1924, des namid dags half twee, oude tijd, in het lokaal van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer Brugman uit Heerhugo waard, opent de vergadering in ongeveer de volgende bewoordingen: Het ie mij altijd een genoegen als voorzitter van den Noordermarktbond de vergadering te mogen openen en leiden. Ditmaal is het mij echter een bij zonder genoegen, omdat de vergadering in veel op gewekter stemming kan plaats hebben dan de vorige. Als we een blik in de verslagen slaan, dan zien we dat deze allen een bemoedigenden geest ademen. Zeer aangenaam heeft het me getroffen dat de secretaris als motto boven zijn verslag gebniikte het coupletje, waarmee ik) de vorige vergadering sloot. Het is een coupletje uit een gedicht, getiteld: Help u Zelf. Dit gedicht heeft mij) in mijn leven veelal een riem onder het hart gestoken. Het kwam me op de lippen door de toenmalige ongunstige tijdsomstan^ digheden. Moed houden was wel degelijk noodig by den aanvang van 1923. .nn i ■Als we de cijfers vooral vani de eerste maanden i zien behoeft het niet te verwonderen, dat de vraag gesteld werd: hoe zal het diit jaar weer gaan. Het Jear liet zich dan ook van een zeer ongunstige zijde 71 Toen de campagne begon, was het met £e aard appelen reeds tamelijk slecht. Door het conflict tus- schen de arbeiders en Koophandel werd het er met beter op. De geregelde afzet kwam er door m het nCBi7'de vraag, waar moet het heen, hebt ge schit terend in praktijk gebracht het „Help Zelf - Het vervoer kon daardoor vrij geregeld doorgaan, al bleef dan ook de prijs miniem. De herfstproducten had den ook lage prijzen en als we daarbij rekening hou den met den tamelijk ontredderden toestand bij onze ocstelijke naburen, behoefde het niet te verwonderen, dat geroepen werd: „Wat wordt er van den nacht en we ernstig vroegen of het mocht ophelderen. Als bij tooverslag is daarna een ommekeer ten goede gekomen, waardoor de stemming in de geheele om geving tegelijkertijd omkeerde. De jammerklachten waren in jubelkreten omgezet. Als we de twee eerste kwartalen der beide jaren vergelijken, komt het verschil wel naar voren. Het eerste kwartaal 1924 bijna 2 millioen, het eerste kwartaal van 1923 nog geen half millioen. Sterker nog. de eerste drie maanden 1924 gaven meer dan het geheele jaar. 1923. Nog bemoedigender is het voor ons, dat het over- groote deel der producten weer naar onzen ouden af nemer, Duitschland, verzonden is. Dat geeft goeden moed. Toch.moeten) we er rekening mee houden dat ons bedrijf een zeer riscant bedrijf is. Hier past nu de vraag of men nu nog niet algemeen overtuigd is van het groote nut van verplicht veilen, zonder dat, zou de handel den geheelen voorraad stapelproducten voor een zacht prijsje in handen gehad hebben en daarmee reusachtige winsten hebben gemaakt. Nu is die winst ons zelf ten goede gekomen. We dienen te komen tot de erkenning dat we ont- zettend veel te danken hebben aan de organisatie en dat het ieders plicht is, de organisatie te steunen en zoo noodig te verdedigen; deze in geen geval tot een paskwil té maken, zooals soms door enkele -le den geschiedt. Hartelijk welkom heet ik ln het bijzonder de afge vaardigden van Waarland en O., Nieuw Leven en Tuinbouwbelang, die in dit jaar hun 25-jarig bestaan gevierd hebben. Alle drie kunnen ze met genoegen en voldoening terugzien op hun 25-jarigen arbeid. Hartelijk welkom verder aan den heer Valstar, vcc-rzitter* van de groep veilingen en den heer Balk, secretaris van de provinciale commissie. Ook wel kom aan den afgevaardigde van Koophandel, die hoewel ze zelf hun) algemeene vergadering hebben, toch de heer Deutekom naar hier afvaardigden. Welkom verder aan de ambtenaren en het ver dere personeel, den veilingleider, die een woord van waardeering verdient voor zijn niet altijd prettigen en gemakkelijken arbeid, de medehondsbestuurders en afgevaardigden en natuurlijk ook de pers, die het verslag dezer vergadering weer ter algemeene ken nis zal brengen, wat ons aller belang is. We vragen u aller steun en medewerking, bij de afwerking der agenda. Een zakelijke discussie en een welwillende toon zal de zaak ten goede komen. Met den wensch, dat ieder zich daarnaar zal trachten te richten, verklaar is de vergadering voor geopend. (Applaus.) Een persfotograaf krijgt hierna gelegenheid een opname van de vergadering te maken. De notulen van de vorige jaarvergadering worden gelezen en met applaus onder dankzegging goedge keurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van de L.G.C., waarin de* Noordermarktbond wordt uitgenoodigd de rattenverdelging zoo gauw mogelijk en flink aan te pakken, door gebruik van het bekende serum. De secretaris vertrouwt, dat elk lid daarvoor zich een kleine uitgave zal willen getroosten. Van den telefoonbedienaar Schenk is bericht in gekomen, dat hij door een klein ongeval verhinderd is de vergadering bij te wonen. De rekening en de diverse verslagen, waarvan we hieronder een uittreksel1 geven, worden onder dank zegging aan de samenstellers, goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we het volgende aan: Er wordt gewezen op het herstel van dpn economi- schen toestand als gevolg dat Duitschland weer op d'e markt verschenen is. Even onverwacht als de „val", kwam ook weer deze wederopleving, waarmee volkomen bewezen wordt, dat het niet gewenscht is den moed ito verliep- zen. Er zijn 8 vergaderingen geweest van het be stuur, behalve vele bijeenkomsten van de commissie van beheer. Mede was het bestuur vertegenwoordigd) op de ver gaderingen van den Ned. Tuinbouwraad, Groep Vei lingen uit den Ned. Tuinbouwraad, Provinciale Com missie uit de veilingen in Noordholland, enkele ma len in vergaderingen met den zgr*. Vierbond, Tuin- bouw^Aankoop-Centrale en enkele malen mét de ver eeniging „De Koophandel" en de Transportarbeiders- organisaties. Deze laatsten hebben het bestuur heel wat werk bezorgd. Het neerleggen van den arbeid' in de woelige Junidagen was de eerste teleurstelling, die we na een ongekend slecht jaar ontmoetten. Doordat de .tuinders eenparig het besluit namen, zel ve te gaan laden om te voorkomen diat het product aardappelen waardeloos zou worden. De tuinders hebben dit als hun recht gaan) beschou wen, dit standpunt als betrekkelijke buitenstaanders te handhaven ten allen tijde, waar ze dit noodig achten. Niet omdat geen stuk brood aam de arbeiders gegund wordt, niet dat ze niet over de uitvoering der werkzaamheden tevreden zijn, want we zouden ter plaatse niet graag een verandering b.v. zooals vroeger terugzien.. Het gevolg van het conflict was schade voor de tuinders, voor de kooplieden en. voor de arbeiders. De teelt der prodiioten is ini het' afgeloopen jaar redelijk goed geweest, hehalve de vroeg-roode kool, waarin vele schieters voorkwamen, waardoor soms een heel veld verloren ging. Ook de uienteelt bleef beneden peil, doch de prijs was van dien aard, dat deze toch in doorsnee loo- nend kan genoemd] worden. De overige gewassen waren goed en de kool zelfs heel goed. De roode en gele koolbouwers konden de geleden schade zoo niet geheel, an toch ten deele inhalen. Het wegen per 100 Kg. moest schipbreuk lijden, deels te wijten aan een deel der aanvoerders, doch grootendeels omdat dé meeste kooplieden niet. of niet in voldoende mate het benoodigde materiaal hadden. Daardoor werdén een twintigtal flinke krat ten en eenige bascules met 10 Kg. gewichten door het imarktbestuur' aangekocht, waardoor de uitvoe ring goed tot haar recht gekomen is. Een verblijdend verschijnsel kam het genoemd' wor den, dat de geheele beweging op het marktterrein steeds mog hoe flink ook opgezet te klein blijkt te zijn, waardoor steeds voorstellen tot uitbreiding gedaan moeten worden. Tot een aanslag in die oorlogswinStbelasting over de jaren 1915'18 is het tot heden niet gekomen en er is voldoende reden om aan te nemen, dat deze zaak aan den kapstok zal worden gehangen'. Het sorteeren der uien is dioor het verzet in het al gemeen, niet tot uitvoering gekomen-. Toch zal men er mee doorgaan, waarom nieuwe voorstellen; zij het ook eenigzina gewijzigd, Avord'en •gedaan. Er is tweemaal geïnventariseerd, waardoor een mooi overzicht verkregen werd van den voorraad, al is het te betreuren dat deze zaak nog niet de volle medewerking heeft. In het bestuur hadden geen wisselingen plaats. Op een hooge uitzondering na werden de bijeenkom sten goed bezocht. Het ledental is met 34 terugge gaan en bedraagt nu 1267. De verhouding van het Bestuur tot het marktper- soneel is van den meest vriendschappelijken aard. VoOral de keurmeester, over wien soms een oor deel wordt uitgesproken, dat alle perken te buiten gaat en de betaalmeester krijgen een pluimpje. Wat den handel betreft, deze hebben het denkelijk in nog grooter malt» dan de tuinders hard te verdu- j ren gehad. Mogelijk, dat zij, nu Duitschland weer aan de markt verschijnt, in de gelegenheid zijn weer nieuwe relaties aan te knoopen, baadeld werden. De enneneteHtaR van Qe oomtnlt- sie bleef onveranderd. Met den wensch dat op den steun cn medewerking van alle leden gerekend kan worden, wat zeker het werk van het bestuur gemak kelijker maakt, sluit het verslag. In het verslag van den penningmeester wordt ge zegd, dat het percentage voor de aangesloten ver- eenigingen niet tweemaal, doch eenmaal, daar eerst de rentegarantie der sluis hiervan beaald moest worden. De ontvangsten hebben bedragen f 14158.20 en de uitgaven f 17822.42, zoodai er een nadeelig s^ldo i» van f3664.22, Het kassaldo van vorige dieneten was f 11037,11, zoodat dit nu nog f 7372.80 is. Onder de ontvangsten is f 225 stalling van paarden f 100 voor ligplaatsen in de goot, entree veiling en abonnementen f394.50 en pacht zitplaatsen f150. Uit de uitgaven blijkt o.m.: kosten van vergaderin gen en reiskosten f 1066.55, contributie aan de bon den f 1324.84, belastingen f 181.36, kantoorbehoeften en advertenties f 1111.86, en aandeel in de kosten van de tentoonstelling te Amsterdam f 583.45. Te vorderen is bij ontbinding van de N.U.M. f 2730. Er zijn uitbe taald 1193 aandeelen f 29825, terwijl nog 7 aandeelen betaald moeten worden. Voorstellen van den L.T.B., afd. Langendijk. Bovengenoemde afdeellng stelt voor, om een be paling in ite voeren, dat de uien op een uniforme wi£- ze zullen worden gelost. Toelichting: De wijze waarop hert artikel uien bij sommige handelaren gelost moet worden, nl. over de z.g. hort, geeft aanleiding tot vele klachten en brengt tijdverlies voor de tuinders medé. Bedoeling van het voorstel is, dat bij eiken handelaar de uien zullen worden overgenomen in eigen zakken of balen, na dat de partij, in orde is bevonden. Tot het laatste heeft de kooper het recht willekeurig een zak uit de partiji te nemen en te onderzoeken. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbe- stuur kan hierin volkomen meegaan en zal bij aan neming den handel er mee in kennis stellen; dat dit product onder deze bepaling zal worden verkocht* Zoi der bespreking aangenomen, 2. Van dezelfde vereeniging. De Noordermarktbond echaffe meerdere basen!*8 aan en irrffe maanegelon, dat slechte bascules van, particulieren niet neer mogen worden gebruikt Prae-advies van bet Bowtebestuur: Hot Bondsbestuur kan hier meegaan en advi seert tot aanneming van dit voorstel. Het schaft dan zooveel bascules aan als door hem noodig geoor deeld wordt en zai deze voor een billijke vergoeding in bruikleen aan den handel afstaan. Zonder bespreking aangenomen. 3. Van dezelfde vereeniging. Bij de artikelen bloemkool en boswortelen hebben de eerste vijf aanvoerders het recht te mogen ophou den om op denzelfden dag weer t» mogen veilen. Toelichting: Voorsteller meent, dat voor deze pro ducten van één dag een uitzondering op den gelden den regel moét worden gemaakt Overveilen op den volgenden dag is zonder schade aan de kwaliteit van het product niet mogelhk. Prae-advies van het BondsbeettLur: - Reclames. De werkelijke oorzaak van pijnlijke gewrichten. Kheumatiek is de bekende naam voor pijn In de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lich aamsdoelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijk heid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, i °or zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voor- \r worden door bijtijds Foster's Rugpun Nieren Pillen te gebruiken. -tiet overtollige urinezuur vormt scherpe kristal len, die zich afzetten in de spieren, gewrichten u? ZSüWen' eu langs de wanJden der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuurknstallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pün. Na verloop van tjd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumati- sche pynen in de dijsfcreek noemt men ischias, in den ragspieren spit, enz. Zoodra gu rheumatische pijn bespeurt een on- Ver^anl(i gevoel in den rug of kït uirnekwalen, is hot verstandig £2*2 van Foster's Nieren Pillen te Ui geneesmiddel helpt do nieren om uit Èti b ?¥-vergiften af te voeren, die rheuma- **u*T>iinen, waterzuchtige zwellin- n!nT: mergruis, enz. veroorzaken. Reeds rroJaw.opden Foster's Pillen met goed Vpr^r7Xno ZU^e Ovalen gebruikt f175 rar IwL1? V^cken en drogistzaken a per .flacon (geel etiket met zwarten opdruk). hebben wij groote voorraad. Prachlio Bcrliinsch goed. Zeer voordcelige prijzen. Onze Vertegenwoordiger, de heer HOVE NIER, is Donderdags in Schagen bij Zwaag. naar oude en verbleekte portretten. Electrische vergrootings- en re productie-inrichting. Het openhouden van het ijs om en bij de laad plaats cn marktgebouw is ook weer ddt jaar door d'e transportarbeiders uitgevoerd! Over de uitvoering kunnen wé uiterst tevrétten zijn. Met den wensch, dat het den tuinbouw goed gaat, aluit het verslag. Uit het verslag van de commissie van beheer blijkt, dat de omzet in het boekjaar 1923 geweest is f 1,721,291,22. In 1922 waren deze cijfers f2.008,783,05, terwijl de staat van 1921 aangeeft f 3,388,413,77 en de geling, die verband houdt tusschen aanbod en vraag. Gezien den goeden gang van zaken aan onze markt waartoe het niet meer ophouden der produc, ten niet weinig heeft bijgedragen, moet «fit voorstel ernstig ontraden. De vergadering gaat zonder bespreking met hert prae-advies van het Bondsbestuur accoord. 4. Van de vereeniging L.T.B., afd. Langendijk en de vereeniging „Nieuwleven" te Heerhugowaard: Bij onderhandschen verkoop, waarvoor de hande laar vergunning heeft gekregen, in te voeren de ver plichting om een officieele bon af te geven, (evenals in de veiling), zonder welke de verkooper van het betaaikantoor geen gelden in ontvangst kan nemen, welke bonnen aan het kantoor gecontroleerd en ver geleken worden met het vergunningsbewijs van den kocper. Toelichting: Voorstellers meenen dat door dit voorstel de misbrui ken bij den onderhandschen verkoop vrijwel geheel zullen verdwijnen. De verkoopers toch zullen dan voor de verkochte partij een bon moeten overleggen om betalingen te kunnen erlangen en aan het betaai kantoor kan precies worden nagegaan of de kooper meer gekocht heeft, dan waarvoor hij vergunning had. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbestuur kan hierin meegaan en advi seert tot aanneming. Het zal zich dan ,tot de zuster verenigingen wenden) eni bij aanneming, van dit voorstel er biji haar op aandringen eveneensi deze maatregelen te willen toepassen. De voorzitter wijst er op dat het voorstel van Nieuwleven foutief op de agenda gebracht is. Het voorstel van Nieuwleven heeft een veel ruimere strekking dan dat van den L.T.B. Ja, het voorstel van den L.T.B. kan beschouwd worden als een on derdeel van dat van Nieuwleven. Nieuwleven wenscht een betere regeling voor den afzet van winterpro- ducten, zoodanig dat voor vraag en aanbod een re geling gemaakt wordt Het voorstel luidt als volgt: De vereeniging Nieuwleven stelt vcor dat het be stuur van den N.M.B. pogingen in het werk stelt om met de zusterverenigingen een betere regeling te troffen bij den afzet onzer winterproducten, een re eerst» 2 maanden van 1924 totaal f 951,720,22. Het percentage voor den penningmeester N.M.B, heeft over 1923 bedragen f f1628.97. De aanvoer ter veiling bedroeg: 14,521,164 Kg. roo de kool; 9,566.783 Kg. Deensche witte kool, 6,298,665 Kg. gele kool, 5.244,645 'Kg. witte kool; 10,142,615 Kg. aardappelen; 2,988,375 Kg peen (los); 2,538.532 Kg. uien, 97,979 Kg. zilvemiien; 91,706 Kg. rabarber, 62,713 Kg. spercieboonen; 49,300 Kg. rapen; 48.735 Kg. kroten; 27.876 Kg. vale uien, 6.175 Kg. ramenas, 3.317 Kg. tuinboonen; 1.485 Kg. sprudtkool, 3.173 Kg. wit lof; 1.116# Kg. snijboonen, 35# Kg. peuilen'; 512.031 st. bloemkool, 431.720 bos peen1. Aan keuringsboete werd geheven f301.64. Dit be drag is niet hoog, doch er dient voor gezorgd' te wor den, dat het nog lager wordt in het geheel werden 118 partijen beboet, waarvan 21 afgekeurd' en beboet met 10 pdt, omdat het on zichtbare van de partij van minder kwaliteit was dan het zichtbare. Van 13 partijen werd de prijs met 5 pol verminderd, van 20 partijen 10 pot., van 16 par tijen 15 pot., van 10 partijen 20 pet. en van 6 par- Toelichting: Unaniem was de gedachte der leden van bovengenoemde vereeniging, dat aan het tegen woordige veilingstelsel met kool z.g. uit de hand op conSent veikooperij-, zooveel fouten waren op te mer ken, dat dit op de een of andere wijze moet worden ondervangen. De heer T. Kostelijk licht dat voorstel nader toe en wijst o.a. op gevallen van 6, 7 en 8 Februari, toen vlak voor de markt getracht werd te koopen op con senten van den vorigen dag. De heer Groen (bestuurslid) merkt op, dat de heer Kostelijk wel' zegt, dat het anders moet, doch niet de wegen aangeeft. De heer Kostelijk! zegf, dat het er om gaaf om den bestaanden toestand te verbeteren. Het had geen boDdsvoorstel behoeven te worden, doch had! in het bestuur kunnen worden afgewikkeld. In een ver eeniging als deze vooral, is onderling overleg op zijn plaats en past het niet voor een enkeling om te zeg gen zoo moet het en zoo zal het. Voorzitter is van oordeel dat het voorstel van Gevraagd I HHL BPB H Nieuwleven veel voorbereiding eischt. tijen 25 pet. Alle partijen werden behalve de prijs- werdt te trachten met de zusterverenigingen een vermindering met 5 pet beboet De natte nazomer en regeling te treffen. herfst veroorzaakten veel ongenoegen bil de afleve- De heer Kalverdijk (Oudkarspel) zou het ook voor ring van uien en peen- I de zomerproducten willen invoeren. Van den keurmeester werd gehoopt met zijn De heer Ootjers (veilingleider) merkt op, dat af- werkzaamheden op den ouden voet door te gaan, geven van consenten niet meer noodig moet zijn. Er van de aanvoerders werd gehoopt dat ze niet in het dient gezorgd te worden dat er voldoende aan de publiek schetterden, doch zich tot de commissie van markt komt Nog teveel zitten te hunkeren op dien beheer wenden, als ze meenen verongelijkt te zijn. koopman1 die een consent ontvangen heeft Door de commissie van beheer werden de beschei- De heer IJ. Kaan (Noordscharwoude) is van oordeel den van den marktbetaalmeeéter maandelijks na- dat de organisatie nog niet sterk genoeg is. De tijd is gezien en steeds prompt in orde bevonden. nog niet rijp om den wensch van Nieuwleven uit te De commissie van beheer vergaderde 6 maal. Veel voeren, drukker zouden de werkzaamheden zijn, als niet De heer H. Reek (Noordscharwoude) is niet van vele zaken betrekking hébbende op H marktwezen de zwakte overtuigd. Er is geen bezwaar het voorstel door den veilingleider op zoo uitnemende wijze be- van Nieuwleven aan te nemen. Het bestuur is beter te laten. ln de gelegenheid te beoordeelt» wwt eg op een ge geven oogenblik noodig is. De heer Van Kleef (Zuidscharwoude) wil bekend making als Amerika Deensche witte vraagt. Dan zal de aanvoer zeker grooter zijn. De heer Kostelijk (Noordscharwoude) wil de aan voer door de aanvoerders zelve laten regelen. Als er minder aanvoer is zal de prijs omhoog gaan. Zoo kunnen de consenten, evengoed verdwijnen. De voorzitter is van oordeel dat ook dan de con senten niet geheel gemist kunnen worden. De hper Ootjers merkt op dat in het begin veelal een flinke afzet noodzakelijk is, wil dit zich niet op latere tijden wreken. Als in het begin de prijzen te veel worden opgevoerd; is er veel kans dat er te weinig weggaat. In Januari is zooveel mogelijk aan gevoerd en toen zijn zoo goed als geen consenten afgegeven. Nooit heb ik bemerkt, dat de koopman van de vergunning misbruik gemaakt heeft. Bijna altijd waren ze evengoed dik concurrent op de markt. De secretaris is van oordeel, dat het voorstel van Nieuwleven veel zegt, doch zoo weinig doet. We zijn er van overtuigd, dat zoo weinig mogelijk con senten worden afgegeven. Zoolang ons geen betere regeling aangegeven wordt, achten we het bestaande de beste. Ik voorzag dat van het voorstel van Nieuw leven niets terecht zou komen, daarom bracht ik ze gecombineerd op de agenda. We doen vruchtbaarder werk wanneer we het voorstel van den L.T.B. aan vaarden. Daarmee zullen we meer bereiken. (Appl •Een andere afgevaardigde van Nieuwleven wijst er op, dat het doel is dat het Bondsbestuur overleg met de zusterorganisaties pleegt. Daar kan niets tegen zijn. De heer Groen acht het voorstel practisch onuit voerbaar. De voorzitter acht de regeling hier goéd, tegenover Broek waar met de briefjes gesmeten wordt (Onder drukte protesten en goedkeuringen.) De heer Kliffen blijft van oordeel, dat noodwendig beide voorstellen temmen behandeld rollen moeten worden. De heer Kostelijk (Nieuwleven) voelt behoefte op te merken het heel niet erg te vinden dat eens een half uur langer over een voorstel gesprokén wordt, waar de tuinders een heel' jaar in hun bedrijf hun best doen om de zaak voor elkaar te brengen. Het voorstel van Nieuwleven wordt hierna aan genomen. Het voorstel van de afd. L.T.B. wordt zonder be spreking aangenomen. 5. Van de vereeniging „St. Maarten". Deze vereeniging stelt voor om het daarheen te leiden, dat onze producten van een districtsmerk worden voorzien, zoodat geen andere producten door gaan voor Langendijker producten. Toelichting: Zij vindt het een ongezonde toestand, dat b.v. Zeeuwsche uien hierheen worden verzonden, om dan verder haar weg te vinden onder den naam „Langendijker uien". De uien, hier geteeld, zijn van betere kwaliteit, zoodat het voor ons product een nadeel wordt geacht wanneer deze toestand besten digd blijft Praeadvies van het Bondsbestuur: Het Bondsbe» stuur moet aanneming van dit voorstel alsnog ont raden. Het meent, dlat men moet afwachten wat het uitvoer-controlebureau in deze zal weten tot stand te brengen. De heer Valstar licht.toe, dat een uitvoer-controle bureau zal worden opgericht Voor het invoeren van een eigen merk is allee te zeggen. De export kon daardoor buitengewoon verbeteren. Het doel1 is in voering van een algemeen (nationaal) merk, waar voor de medewerking van den handel' verkregen wordt. Als voor dat merk reclame geimaakt wordt, zal het succes hebben. Het ligt niet op den weg van den Noordermarktbond een ^istrictemerk in te voeren. De heer P. Kostelijk, Nieuwleven, merkt op, dat daarvoor een controleur noodig zal blijken te zijn, welke meeningi nader door hem wordit toegelicht. De heer Valstar.meent dat het meer gaat over een district of een centraal merk. De moeilijkheden van uitvoer zullen zich in beide gevallen voordoen. De heer Kostelijk is van oordeel dat het in de eerste plaats gaat over het invoeren van een merk. De heer Stenneberg (Oudkarepel) is van oordeel dat we aam een merk toe zijn. De heer Ootjers pleit voor een landelijk merk. In de vorige vergadering is met klem en kracht aange drongen op een regeling in deze. De heer Valstar merkt op, dat het de taak van de centrale leiders is, de lijnen uit te stippelen. Die zich er niet bij willen aanpassen, zijn er vrij van. De Zeeuwsche uien die meestal een rotteboel zijn, zullen zeker niet voor eigen merk worden aangeboden. Hier zal men zich er zekér gaarne bij aanpassen. Tal van vereenigingen, die nooit een vergadering bezoe ken, hebben nooit van de invoering van een eigen merk gehoord. St. Maarten trekt het voorstel in ten gunste van het prae-advies van het .Bondsbestuur. 6. Van de vereeniging „Tuinbouwbelang" te Noord scharwoude: Deze stelt voor, om voor onderhandsch verkochte sneozemkool (winterproducten) geen booger percen tage te heffen dan 1 pet. Toelichting: „Tuinbouwbelang^ meent, dat de min dere administratie hieraan verbonden, billijkheids halve met diit percentage volstaan kan woiden, te meer, waar deze producten toch weer op de veiling verschijnen. Praeadvies van het Bondsbestuur: Het Bondsbe stuur kan hierin meegaan, vooral, waar de onder- handsche verkoop hiervan van weinig beteekenis ia. Zonder bespreking aangenomen. 7. Van dezelfde vereeniging. Dezelfde vereeniging stelt voor, om in de liggoo- ten electrische verlichting aan te brengen. Toelichting: Genoemde vereeniging meent, dat het noodzake lijk geacht kan worden, op' genoemd» plaatsen een paar flinke lampen aan te brengen, om bij het la ten inbrengen der vaartuigen in den winter, onge lukken te voorkomen. Prae-advies van het Bondsbestuur Het Bondsbestuur acht het zeer gewensoht en vraagt aam de algemeen© vergadering machtiging hiervoor. De heer Klaver (Heerhugowaard) wil er aan ver bonden, dat de groot ook in latere uren open is, dodh niet om 5 uur gesloten wordt. Anders ia geen ver lichting noodig. Het voorstel van „Tuinbouwbelang" wordt aamge nomen, daar verlichting alleszins noodzakelijk ge acht wordt 8. Van dezelfde vereeniging: Bovengenoemde vereeniging stélt voor, om ia overleg met de LjG.C. de vereeniging „De Koophan del" en de Schippersvereenig-ing voor gezamenlijke rekening het ijs geregeld open te houden van de Nbordscharwoudersluis tot Alkmaar. Toelichting: Hoewel genoemde vereeniging de kosten hiervoor niet gering acht, meent zij toch,*dat het aanbeveling verdient, om het Bondsbestuur op te dragen 6tappen 4n deze richting te doen, wijl zij meent, dat het voor den binnenlandschen handel een groot belang zal zijn als deze vaart geregeld wordt opengehouden, wat tevens ook een groot marktbe lang zal zijn. Prae-advies van het Bondsbestuur: Het Bondsbe stuur acht dit eveneens de aandacht waard en zal de opdracht gaarne aanvaarden om daromfcrent in over leg met de genoemde organisaties te treden. Zonder bespreking aangenomen, als ook de groots vaart open is. Wan de vereeniging „De Eendracht" te Oud karspel. „De Eendracht" stelt voor om de mensorteenng, zooals die door het Centraal Bureau is voorgesteld, niet aan ic nemen, doch het bij hot oude systeem

Schager Courant | 1924 | | pagina 9