ATTENTIE! ACCU's. Het volgend nummer dezer Courant verschijnt met het oog op de Paaschdagen Woens dag a.s. De Uitg. Door aanschaffing van geheel moderne laadlnrlchtinq, zijn wij In staat own accu's onder leder aantal amperages te laden. fa. Blaauboer Kossen. Plaatselijk Nieuwst HEVIGE STORM. Uit Algeciras wordt gemeld, dat in dit gebied he vige stormen don oogst vernield hebben. Er dreig, oen tekort aan levensmiddelen. HET GROOTSTE DOK. Het grootste drijvende dok ter wereld; van 960 voet lang, gebouwd door Armstrorag-Whitworth, vcor de Southern Railway Cy, heeft gisteren de Tyne verlaten om naar Southampton te worden op gesleept, alwaar het zal worden gebruikt voor het dokken van groóte oceaanschepen. Het verkeer op de Tyne was geheel gestaakt, toen het dok naar buiten gesleept werd, hetgeen door tien sleepbooten geschiedde. Later werd de sleepvloot tot zeven boo ten verminderd. Men verwacht dat de tocht naar Southampton peven dagen zal duren. Als comman dant der sleepbooten treedt op kapitein Serries, die onlangs aan boord van den ouden kruiser Sutlej ge- ruimen tijd op zee rondgedobberd1 heeft. TEERGEVOELIGE BOLSCHEWTKEN. Wanneer men de berichten over arrestaties, gevan geniskwellingen en executies in Rusland leest, zou men met recht gaan twijfelen, of in de bolschewis- tische barbaren nog wel eenig gevoel van zachtheid leeft. En toch. Hoe pieus en teergevoelig de sovjet- mannen kunnen zijn, bewijst het volgende: Er werden in Rusland tot nog toe cigaretten ver kocht, welke in papier, dat de beeltenis van Lenin droeg, gewikkeld waren. De cigaretten waren een succes. Thans is de verkoop daarvan verboden, wijl het papier dikwijls weggeworpen wordt en de beel tenis dus zou kunnen vertrapt worden. Aan derge lijke gevaren mag Lenin's portret niet worden bloot gesteld. ADVOCATEN-HANDIGHEID. Een bekend advocaat van het hof van assisen te New-York, Frank Stanton, kwam bij zijn thuiskomst eergisteravond tot de minder aangename ontdekking, dat dieven bezig waren, om zijn woning overhoop te halen. In plaats van politiehulp in te roepen of een revolver te trekken, begon hij tot "3e inbrekers een gesprek, waarin hij erop wees, dat hij- sedert jaren de zaken van huns gelijken voor de rechtbank ver dedigde en dat het derhalve niet aardig was, om nu bij hem als belooning het noodige te komen weg halen. De dieven, overtuigd door zijn welsprekend woord, overhandigden hem de reeds bijeengezochte juweo- len en vertrokken zónder den advocaat nog ver der lastig te vallen. AMERIKAANSCHE WETSVOORSCHRIFTEN. De nieuwe wetsvoorschriften dkx>r de veisdhirien- de Staten van de Unie uitgevaardigd vormen een eigenaardige verzameling en oooals uit een pas ver schenen jaarverslag van de American Bar Associa- tion Jblijikt, zijn er ook) in het afgeloofpen jaair weer eernge vreemdsoortige wetten bijgekomen. Een dór nieuwste staaltjes is een (bepaling, die in) Utah rechtskracht heeft verkregen, -volgens welke een rech ter de macht heeft eeni veroordeelde buiten de geu vangenis te hooiden en hem in plaats daarvan te la ten werken ten voordeele van den door zijn misdrijf benadeelden persoon, of zoo deze niet bestaat, ten behoeve van zijn eigen gezin. Pensylvanië heeft het namaken van oudheidkundige voorwerpen met de bedoeling die voor antiek te laten' doorgaan straf baar gesteld. In Connecticut mag men geen anderen dén den standaard-tijd op eenig in 't openbaar ten toongesteld uurwerk aangeven. Oregon verbiedt het gebruik in de scholen van geschiedonisleerboeken waarin niet voldoende nadruk wordt gelegd op de verdiensten van de stichters van den Amerikaan- schen staat en van de Amer. Regeering. In Noord- Canolina mag men geen handelsautamaten in ge bruik stollen, die -niet precies evenveel waarde aan artikelen teruggeven als het muntstuk waard is dlat tot hun inwerkingstelling er in geworpen wordt en in Arkansas mag men- voortaan geen petroleum of gas verspillen biji productie- of distributiehandelin gen. EEN DIEFSTAL VAN ZWARE VERGIFTEN. Sin-da 2 Februari heeft de BerlijnSche recherche zich bezig gehouden met het onderzoek naar een diefstal van een .groote hoeveelheid' ptw&re vergiften uit een fabriek Thans is zij er in geslaagd de daders te vatten die (blijken arbeiders uit de fabriek te zijn. Zij, haddon herhaaldelijk, gepoogd zich per telefoon in verbiu- ding te stellen met eventueele koopera Een van zul ke telefoongesprekken was door de recherche afge luisterd» Op het oogehblik, dat de dieven de gestolen waren van de hand wildten doen, werden zij gesnapt. De geheele hoeveelheid) vergiften kon in beslag wor den genomen. DE NIEUWE HOOFDSTAD VAN AUSTRAU8. Dezer dagen is te Canberra, de nieuwe hoofdstad van Australië, het pariementsgebouw geopend. Do „Manchester Guardian" wijst er in verband hiermee op, dat men aldus een stap nader is gekomen tot de verwezenlijking der. bepaling van de grondwet vau het gom eenebest van 1900, dat er in N.Z. Wales een hoofdstad moet worden gebouwd, tenminste 100 mijl van Sydney verwijderd. Acht jaren gingen voorbij vóór men het over de plaats eens was en nog wieer vier jaar ter overweging, van d'e plannen. Sedert 1912 was er weinig gedaan tot uitvoering van het mooite plan door een Amerikaansehe firma, dat -toenmaals aanvaard werd. De stad ligt op een golvend plateau 2000 voet bo ven den zeespiegel, iets ten noordien van de hoogste toppen der Australische Alpen. Het gemeenebest heeft 900 vierkante mijil verworven als een „federale enclave", en alles binnen dat gebied, van de spoor wegen tot de steenfabriek, zal het eigendom van den staat blijven. AMERIKA EN CHINA. Een bericht uit Washington meldt, dat in den Arnerikaanschen Senaat voorgesteld is van <ie dui zenden Mah-jong spellen, die wekelijks in 'de Unie ingevoerd worden, een in voorbelasting te heffen, die, als de rage nog eenigen tijd blijft aanhouden, een niet onaanzienlijke bate voor de sohatkist be looft af te werpen. Tot voor korten tyd werd dit Chineeeohe spel slechts in beperkte mate in de Westelijke staten der Unie gespeeld en de invoer uit China van do geheel met de hand bewerkte ivoren spelstukken was ruim voldoende om de niet dl te groote vraag te dekken. Sinsdien is het spelen van Mah-jong plotseling een nationale „oraze" geworden, die niet Boel ver verwijderd schijnt van een soort nationalen ramp, en het eerste gevolg is geweest, dat de Chi- neesche export-firma's niet genoeg ivoor konden verkrijgen en do soheenbeenen van Chineesohe kal veren als goedkooper substituut werden gebruikt. Maar ook deze voorraden waren spoedig uitgeput on de groote „paokers" in Chioago hebben nu een onverwacht afzetgebied gevonden voor alle soorten beenderen, die in hun slachterijen overblijven en verzenden dientengevolge honderden tonneh beeh- deren naar China, vanwaar ze dan spoedig in den vorm van moer of minder dure Mah-jong spelen weor in de Vorcenigde Staten terugkeeren. Uit de spelregels blijkt, dat Mah jong, ofschoon er geen kaart by te pas komt, nog ae meeste over eenkomst vertoont met poker, wat de snelle popula riteit goeddeels zou verklaren. Door het werpen met dobbol steen en moet men trachten een bepaalde serie ivoren figuurtjes machtig te worden en hiorin zit reeds een voornaam element van kansbereke ning, want de verschillende worpen geven recht op en aanleiding tot het kiezen van bepaalde figuren. Draken en Winden vervullen een soortgelijke rol als de Joker by het pokerspel en de slotoombi- naties, die de spelers eindelijk ieder voor zich ver worven hebben doen door hun onderlinge gradueel© waarde den een winnen en den ander verliezeh. Een typisch gevolg der plotseling uitgebroken speelwoede is nog, dat Amerikaansche zendelin gen in China er den duidelijk merkbaren terugslag van ondervonden hebben. Zh hebben eerst de glroob ste moeite gehad om hun Chineesohe bekeerlingen het zondige van het kansspel in hot algemeen in te S ren ten en hen er aan to ontwennen en nu bemerkt o Chinees, dat een spel hetwelk in zijn vaderland altyd gelijkgesteld is met de grofste soort van „gokkerij", eensklaps d^e hartstocht is geworden van ae christelijke natie vanwaar die zendelingen tot hen zijn gekomen. Inderdaad een moeilijk geval. HET „CONSERVEEREN" VAN FABRIEKEN. Wij. hebben een paar maanden geleden medege deeld, dat de Russische regeering heeft besloten een gedeelte van do fabrieken en mijnen te conservèo- ren, d.w.z. ze buiten werking te stellen en tegen ver val te behoeden om ze later, wanneer de toestan den veranderen, opnieuw in gebruik te nemen. Deze „conservatie" kost natuurlijk tonnen gouds, want "ieder gebouw heeft een opzichter en 35 wa kers, en toch bevinden de fabrieken zich reeds nu in staat va'n verval. De officieele „Torgowo-Prom. Gazeta" geeft de volgende beschrijving van deze gebouwen: alle rui ten zijn ingegooid, de daken zijn verroest fin Rusland werden de huizen met ijzerplaten gedekt) en zij: ver- toonen ontelbare gaten, de muren zijn verveloos, de vertrekken worden niet onderhouden, omdat aan alle deuren zware sloten met groote roode zegels hangen. De „conservatie" is een ziekte, zegt het blad. De kosten ervan verhoogen nog meer de prijzen. Zoo bijv. moet de kooper op ieder el zijde 7 h 10 kopeke bijbetalen als bijdrage in de kosten der conservatie. Tien dergelijke tekstielfabrieken te Moskou kosten den staat 94 duizend goudroebels per jaar. En Mos kou telt veel dergelijke fabrieken, terwijl zij ook in andere fabriekssteden van Rusland niet onbekend zijn. DE GEWELDPOLITIEK IN RUSLAND. Er heerscht wederom een ware orgie van arrestar- ties en executies. Hier volgt een serie, waarmede op nieuw het' bewijs gevoerd wordt, hoe de bolsche- wistische geweldpolitiek op onrust en agitatie is geënt. Te Kutais heeft de befaamde Ogpu (het politieke departement ter bestrijding van contrarevolutie) de geheele commissie der Transkaukasische menche- wiki gearresteerd, terwijl te Tifles het uitvoerend comité der democratenpartij in de gevangenis is ge- werpen. Te Moskou zelf worden vooral de mannen der Vep vervolgd. In het district Kieff heeft de Ogpu 212 „bandieten" achter slot en grendel gezet. Ar restaties op groote schaal hadden ook plaats te Zito- mir en Nicalaieff, in welke laatste stad, 7 der ar restanten al ter dood zijn veroordeeld. Te Simferspel staan 19 vroeger tsaristische gehei me agenten terecht. Te Rostoff a. d. Don zijn 4 leden van het zoogenaamde „witte masker" en een tsa- ristisch ex-agent tot executie veroordeeld. Het ge rechtshof van Charkoff veroordeelde 4 leden van het „opstandelingen comité" ter dood. De „Prawda" deelt voorts mede, dat ook in Oe- kraine een geheel net van economische spionnage is ontdekt en het blad voorspelt talrijke aanhoudin gen. De toestand in Rusland lijkt ons vooralsnog niet ROEKEN TEGEN EEN KAT. Wandelaars op het terrein van het. Engelsch ko ninklijk Paviljoen Brighton zijn van een interessant geval in de dierenwereld, getuige geweest. De wandelaars hoorden plotseling, het luid gekras van een aantal roeken. Spoedig bemerkten de voet gangers een zwarte kat, die zich langzaam omhoog werkte naar een boomtop, waar verscheidene roe- kenparen hun nest hebben. Hoe hooger de kat klom, des te luider werd het gekras der vogels. Toen scheen er iets te zullen gebeuren, want ver scheidene rdbken namen op de takken nabij de nesten plaats. Als op een wachtwoord vlogen zij eensklaps op den indringster aan, welkp een sprong naar een der vogels deed -r en viel. Tien voet lager kwa n het beest op een tak terecht, maar voor het goed en wel zat, volgde een nieuwe roeken-aanval. De kat viel weer en kwam op den grond. Triomfantelijk krassend, vlogen de roeken naar den boomtop terug, terwijl posje zich met beschaamde kaken uit de voe ten maakte. EEN ZWTTSERSCH-ITALIAANSCH INCIDENT. De oorrespondent der N.R.Crt. meldt uit Bern': Wanneer Musso'lini vindt, dat Italdë's eer foelee- digd is, valt met den Italiaanschen 'dictator niet te gekscheren! Dit is wel gebleken dn Augustus, tóeni een paar Italiaansche officieren op Grieksoh gebied gedood wenden en Griekenland gesommeerd werd tot het verrichten van tal van eei^bewijzen aan Itaüië en tot de betaling van vele mlllioenen lires, terwijl Mussolini zekerheidshalve ook maar het Grieksche eüland Korfoe als onderpand voor het verkrijgen der geëischte genoegdoening in bezit nam. Men kan dus begrijpen, dat het bezoek jL Zateindagi van den Ita liaanschen gezant te Bern, markies Garbasso, aan minister Motta. waarbij) de gezant in opdracht van Mussolini protesteerde tegen eenige 'beleedigende uit. roepen, die Tessineesche soldaten den vorigen Dins dag 8 April, aan het adres van Italië zouden hebben doen hooren, en de „.genoegdoening vroeg, die van de zij:de eener naburige en bevriende regeering mag worden verwacht", voor de Zwitsersche regeering een onaangename verrassing was. Onmiddellijk nadat in het begin d'er vorige week eenige Italiaansche bladen een bericht verspreid hadden over een beleedigend optreden van- Zwitser- schë soldaten vlak biji de Italiaansche grens, had de Zwitsersche regeering een onderzoek omtrent het voorgevallene gelast. Dit onderzoek is nog niet ge- sloten, doch uit de ingekomen rapporten staat vriji- weï vast, dat inderdaad één' of twee Zwitsersche so&r daten uit het kanton Tessin, tijdens een inansoh langs een grensriviertje inl de buurt van Pantel Tresa, geroepen hebben: „Weg met Italiël Weg, met Mus solini!" Of do naam van d'pn Italiaanschen heenscher geheel is uitgesproken, schijnt nog niet zeker te zijtn. Men beweert, dat de soldaat (of soldaten) niet ver der dan tot „Mussokomen kon, waarna een hand op zijn (hun) mond' het uitspreken van de laat ste lettergrepen verhinderde! Heel ernstig is de Italië aangedane „beleediging" zeker niet geweest. Men weet, hóe loslippig de sol daten tijdens een marsch plengen ie zijn en hoe over dreven het daarom is om aan 'n paar uitroepen d'e beteekenis van een politieke 'demonstratie te hechten, die een diplomatieke tusschenkomst noodig maakt. Toch heeft de Zwitsersche regeering natuurlijk zeer verstandig gehandeld, dloor aan Mussolini's klacht de volle aandacht te schenken en den. Italiaanschen ge zant te antwoorden, dat de Bondsraad bereid is d'e uitkomsten van het terstond ingestelde militaire on derzoek aan' de Italiaansche regeeriing mede te doe len en dat strenge disciplinaire straffen zullen worden uitgesproken tegen den schuldige, indien het blijken mocht, dat Zwitsersche militairen inderdaad de woorden geuit hebben, waarvan men hen be schuldigt. Aan deze toezegging van een strenge bestraffing der schuldigen heeft de Zwitsersche regeoring nu harerzijds ook een verzoek aan de Italiaansche regoe- ring toegevoegd, om oen onderzoek in te stollen om trent het voorgevallene drie dagen later in het Ita liaansche Varese met betrekking tot den burge meester van het Zwitsersche stadje Ponte Tresa. Hetgeen de Italiaansche fascisten dezen Zwitser hebben aangedaan, schijnt heel wat ernstiger dan datgene, waarover Mussolini zich beklaagt. Toen de burgemeester van PontOrTresa te Varese, waar hij eenige particuliere aangelegenheden te verrichten had, was aangekomen, noodigden eenige fascisten hem uit, mede te gaan naar het bureau der Fas cistische organisatie van Varese, waar men hem aan oen verhoor over het voorgevallene te Ponte-Tresa onderwierp. Toen hij verklaarde niets meer daarvan te weten dan wat in de kranten had gestaan, zeiden de fascisten, dat dit hem toch niet bevrijden kon van hun eisch, dat hij als burgemeester van Ponte- Tresa in een openlijke vorklaring verontschuldigin gen over do Italië aangedane beleedigingen zou aan bieden. Indien hij dit niet deed, zouden de fascisten een strafexpeditie naar Ponte-Tresa organiseeren, waartoe reeds 350 bewapende leden der organisatio bereid; waren! Na deze1 bedreigingen dwong men den heer Tognetti nog een verklaring te onderteekenen, waarin hij verklaarde in kultureelen en geestelijken zin Italiaan te zijn. Toen eerst werd hem de vrij- heid herschonken. j Deze twee incidenten van Ponte Tresa en van j Varese kunnen natuurlijk, indien de regeeringen eenigszins van goeden wil zijn en een eerlijk onder- zoek instellen, gemakkelijk geliquideerd worden. Aai den goeden wil en de loyalitéit van de Zwitsersche I regeering valt niet te twijfelen. Men spreekt reeds van een bestraffing niet alleen van de(n) schuldige(n) soldaat (soldaten), doch bovendien van disciplinaire 1 maatregelen tegen de officieren, die wellicht scherper hadden moeten toeluisteren, om reeds bij het eerste „Weg...." den verderen uitroep te verhinderen, en wien ook reeds verweten worat, dat zij den troep vlak langs de grensrivier lieten marcheeren Waar schijnlijk zal ae straffende hand van de Zwitser sche militaire autoriteiten eerder te streng dan te zaoht zijn Dat Zwitserland alles doen zal, om Mussolini te toonen, dat beleedigende uitroepen tegen 'Italië al mogen zij dan ook een vry onschuldig karakter dragen, daar zij geuit schijnen te zijn door een niet geheel nuchter soldaat, door de Zwitsersche regee ring scherp veroordeeld worden, is begrijpelijk. Van deze züde dreigt dus geenerlei gevaar voor verdere verwikkelingen. Doch ook de Italiaansche regeering heeft tot dusver.een politiek gevolgd, die gerust stelt, afgezien slechts van den wel wat overhaasten diplomatieken stap, die echter bovendien op de hof felijkste wijze is geschied, daar de heer Garbasso zich bepaalde tot een mondelinge uiteenzetting van Mussolini's inzichten zonder den scherperen vorm eener nota-overlegging te kiezen. Wat men de Italiaansche re^eering vooral ten goede kan aan rekenen is, dat zij str^pge maatregelen getroffen heeft tegen het gevaar van de strafexpeditie naar Ponte Tresa, waarmede de asoisten van Varese den burgemeester van het Zwitsersche plaatsje be dreigd hadden. Italië heeft .de grenswacht aldaar versterkt, ten. einde grensoverschrijdingen door fas cisten met geweld te kunnen tegenhouden. En do laatste berichten vermelden,, dat deze voorzorgs maatregelen niet overbodig waren, daar het de Italiaansche politie van Varese inderdaad slechts met moeite gelukt is de uitvoering van het drei gement der fascisten te verhinderen. Intusschen, al mag men vertrouwen, dat Musso lini en Motta het in het geval, dat thans hun aan dacht heeft, niet al te moeilyk zullen "hebben, om tot overeenstemming te geraken, de toestand aan de Italiaansch-Zwitsersche grens wordt toch meer en meer onbehaaglijk. Want het incident van Ponte Tresa, dat op zijn beurt het voorval te Varese heeft uitgelokt, staat niet .alleen. Sinds de fascisten in Italië aan het bewind zijn gekomen, is reeds tal van malen het een en ander geschied, dat het begin tot ernstiger spanning had kunnen zijn. Wii hadden eerst de wegneming van een op het standbeeld van Wilhelm Tëll te Lugano gelegden "krans, dien fascisten des nachts in het meer hebben' geworpen. Eenigen tijd later volgden vechtpartijen tusschen Zwitsersche en Italiaansche socialisten eenerzijds en Italiaansche fascisten anderzijds te Lu. ganlo„ waarbij men trachtte den fascisten1 de .landing op Zwiltserschen bodem te beletten. En1 nog eerst heel kórt geleden werdf op het kerkhof van het awitser- sche Mendrisio .een monument verminkt, d'at daar opgericht was ter herdenking van de in den oorlog gesneuvelden, in het kanton Tessin gewoond heb bende Italianen. Vier grensincidenten in den tijd van ongeveer één jaar, het is werkelijk te veel en geeft wel reden tot bezorgdheid. De oorzaak van al deze voorvallen is niet moei lijk të vinden. Sinds Mussolini te Rome de macht ver overd heeft, gevoelen vele imperialisten in Noord- ïlalië, die een Groot-Italië wensohen, dat allen zal omvatten, die de Italiaansche taal als hun moeder taal spreken en die van Italiaansche kuituur zijn, de hoop herleefd, dat ook het Zwitsersche kanton Tes- sino mot zijn Italiaansch sprekende bevolking eens bij Italië zal worden gevoegd. Zij steken die wen- schen niet onder stoelen en banken, doch trachten door brochures, enz. dë vaderlandsliefde der Tessi- mezen voor Zwitserland te ondermijnen, hetgeen na tuurlijk een ergernis is voor de bevolking van Tessi- no, die in overgroots meerderheid' Zwitserland trouw wil blijven. Vandaar dat een eenigszins zenuwachtige stem ming aan de grens is ontstaan, die dan in dergelijke incidenten tot uiting komt. De Zwitsersche pers ontveinst zich niet, dat grens incidenten in het Zuiden des lands heel wat ern stiger zijn dan aan de grenzen van Duitschland en Oostenrijk, in welke landen geen mensch aan de los scheuring van een stuk Zwitsersch grondgebied van het Eedgenootschap denkt. En menig blad hoopt dan ook, dat deze diplomatieke gedachtenwisseling over het op zich zelf onbelangrijke incident van Ponte Tresa leiden zal tot een zuivering van den algémee- nen toestand. Zij schijnen de hoop op te geven, dat Mussolini, die herhaaldelijk na zijn aanvaarding van het bewind blijk gegeven heeft van vriendschappe lijke gevoelens jegens Zwitserland, zal inzien, hoe gevaarlijk de propaganda van zijn Noord-Italiaansche fascisten is, en door een duidelijke uitspraak hun zal laten weten, dat Tessins deel van de Zwitsersche Confederatie behoort te blijven en niet behoeft „be vrijd" te worden. Er zijn zelfs bladen, die zoover gaan met te gelooven, dat de diplomatieke tusschenkomst van Mussolini verleden Zaterdag de daad van den goeden vriend van Zwitserland geweest is, die, verre van de Zwitsersche regeering moeilijkheden te wil len berokkenen, juist aan Zwitserland een dienst wilde bewijzen, door de gemoederen in Noord-Italië te kalmoeren en eigen richting, zooals de voorgenomen strafexpeditie der fascisten naar Ponte Tresa, te voorkomen, nu de groote man zelf de zaak in han den had genomen, om „eerherstel" te verkrijgen. Van andere zijde is men minder optimistisch omtrent de werkelijke bedoelingen van Mussolini; de vrees wordt wel geuit, dat Mussoiini in zijn hart de annexionis- tische wenschen der Noord-Italiaansche fascisten steunt en incidenten niet onaangenaam vindt, die de lijst van Italiaansche grieven tegen Zwitserland ver- grooten, hetgeen te zijner tijd een beslissende actie tegen het behoud van de tegenwoordige grenzen zou kunnen vergemakkelijken. Een dergelijke booze opvatting omtrent Musso lini's geheime gedachten wordt eohter in de pers niet openlijk tot uiting gebracht. Met buitenge wone bezadigdheid worat overal in de Zwitsersche bladen over het incident en over het Italiaansche staatshoofd gesproken, opdat geen opgewonden wooraon van Zwitsersche burgers opnieuw de Ita liaansche gevoeligheid kunnen kwetsen. Dat het juiste de heer Motta is, die als minister van bui- tenlandsche zaken de besprekingen met den Itali aanschen gezant moet voeren zal er nog toe by dra gon, dat dit punt wel spoedig bevredigend zal zijn opgelost. Want Motta, zelf een Tessmees, is niet alleen een warm vaderlandslievende Zwitser, doch Ook een man van groote bewondering voor de Itali aansche kuituur. Het zal hem gemakkelijk vallen de woorden te kiezen, die den gezant Garbasso on diens ohef te Rome moeten kunnen bevredigen. En moohtdo discussie nog verder over do aigo- meene Zwitschersch-Italiaansche betrekkingen loo- pen, dan zal zeker de hoer Motta dc aan^owie^q man zyn, om ook uit naam van de bevolking van Tessino uiteen te zetten, waarom do „parel vaa Zwitserland" deel yan det Eedgenootschap wil bi», ren uitmaken en van de irredentisoho beweging in Noord-Italië niets weten wil. Het is te hopen, dat Mussolini, indien hy waarlijk prys stelt op het voorkomen van grensincidenten, zijn volgelingen te Vareso en elders de waarheid aan het verstand brengt van hot „.lasciate ogni speranza" ten aan zien der annexatie van Tessino. Dffc is do oorsbo voofwaarde voor den terugkeer van de rust aan do grenzen, zooals zy in vorige jaren stoods heerschtu. toen nog geen separatistische brochures ovor „la qestiono tioinese over de Zwitsersche grenzen werden gezonden en daar onrust en ergernis brach ten. VRIJWILLIGE SALARISVERLAGING. Ongeveer 30.000 tijdelijke ambtenaren in civiolen dienst in Engeland, hebben in een salarisverlaging toegestemd," ten einde collega's voor ontslag te be hoeden. Zoowel de mannelijke, als1 vrouwelijke ij- del ij ken" zijn overeengekomen om 52 uur in plaats van 44 uur te arbeiden en een daarmede overeen komende salariskorting te lijden. Mr. Teun, de secretaris van den bond van oud- strijders in civielen dienst, deelde in verband met bovengenoemd feit mede. dat 2 a 300 oudstrijders, die ontslag hadder gekregen, in dienst kunnen blij ven terwijl eenzelfde aantal, waaraan in den loop I van dit jaar het ontslag zou worden aangezegd, eveneens de betrekking behoudt. De mannelijke ambtenaren krijgen een salarisver- mindering van ruim 4 8 sh., de vrouwelijke een kerting van 2 2J4 sh. EEN VERKLARING VAN MAC DONALD. In het interview met den vertegenwoordiger van de „New«Leader", legde in verband met de huidige arbeidsconflicten de Engèlsche premier Mac Donald nog de volgende merkwaardige verklaring af: „De ontwikkeling en "methode in eenige der jongste ge schillen schijnen een practijk len, resultaat te zijn van een boosaardig syndicalistisch communisme. Verre van de arbeiders dezer vakvereenigingen te j helpen, voeren de besturen hun menschen van de eene ellende ih de andere. Een staking als b.v. die op Wembly brengt de arbeidersklasse-beweging meer schade toe en doet den loontrekker meer onrecht i clan wel gezegd kan worden. Geheel mijn leven ben ik tegen een sympathiesta king geweest. Het heeft geen practische waarde; het is eenvoudig een slag in do lucht met het eenige resultaat: een bittere en verblindende reactie". „Ik weet goed. wat ik zeg", voegde de premier dan den interviewer nog toe, „wanneer ik verklaar, I dat tengevolge-van eenige der iongste gebeurtenissen I het wetboek, hetwelk de arbeidersorganisaties gedu rende generaties heeft beschermd, in grooter gevaar is gekomen dan ik ooit heb gekend. De vrijheid wordt veel gemakkelijker vernietigd door hen, die haar mis- i bruiken, dan door hen. die zich er tegen verzetten". GRIEZELIGE VONDST. Bij het wegruimen van de fundamenten van het Weeshuis te Brouwershaven is wederom een ge raamte gevonden, dat werd opgegraven 15 c.M. onder den met leien belegden vloer. NIEUWE HEVIGE AARDSCHOK IN ZWITSER LAND. I Uit Territet wordt gemeld, dat gisteren de krachtig- ste aardschok, welke sedert de laatste dertig jaar is I waargenomen, door geheel Zwitserland is gevoeld. FEN DRAMA BIJ AMIENS. i Een boer in de buurt van Amiëns, Laniburchfc 1 'genaamd, werd Zaterdagnacht wakker door het Igeluid van voetstappen in de woonkamer. Hij' riep zyn vrouw, die zich met hem naar beneden haastt**- I Op de trap kwamen hen drie gemaskerde lilimuen tegemoet, die het echtpaar neerschoten. In het achterhuis sliepen een zoon on een dochter. Zy 'kwamen op het geluid van de schoten toeloopenden werden op .dezelfde plaats als hun ongelukkige ouders door de bandieten overvallen. Do jongen werd met een dolkstoot door het "hart vermoor 1. 'terwijl het meisje aan den arm gewond werd. Zij viel en hield zich dood en wist zoo haar leven te redden. Na het geheele huis geplunderd te hebban, «rilden de bandieten vertrekken,, toen zij op een boeren knecht stootten, die hen met een hooivork te lijf ging. Hy wist een der schurken ettelijke wonden toe te brengen, doch werd ten slotte door dezrn overweldigd en in een vijver geworpen. Dit redde hem het leven. Toen de roov.ers vertrokken waren, kroop hy uit het water en kon de buren waar schuwen en het gewonde meisie helpen Onmiddellijk werd een klopiacht op de bandieten georganiseerd, doch deze hadden blijkbaar reeds een to grooton voorsprong gekregen. Tel. ReparatlÖn worden uitgevoerd door den elcetr. teehn. L. SIEJVIONS, aap onze zaak verbonden. VERKOOPING. Uitslag der verkooping te Schagen op 17 April 1924 ten overstaan van notaris C. L. van den Bergh. 1. Huis op de Stille Laan, nagelaten door mej. wed. T. Smit. Kooper de heer W. Boeije voor f 4300. 2. Huis met stalling en erf en perceelen bouw en weiland aan de Keins, Westfrieschedijk, eigen dom van. P. Wardenaar, Schagen. Opgehouden >p f 3986. 3. Huis in de Regentenstraat te Schagen, eigen dom van den heer A. van. Keulen, groot 95 c.A. Op gehouden op f2590. 4. Huis aan den Stationsweg te Schagen, eigen dom der Erven van wijlen mej. wed. Bosman. Koo per de heer A. Wit, Schagen, voor f 3100 VAN OUD SCHAGEN. Omtrent de oudheid van Schagen komen zoo nu en dan bijzonderheden aan hot licht, die velen on bekend waren. De legendarische jaartallen en do Chronie/k. van Schagen berusten op niet een histo risch feit. Ze zijn dan ook zeer onbetrouwbaar. Wij lazen omtrent Schagen, dat in 988 Dirk 3e II aan de abdij van Egmond een stuk land ten ge schenke gaf, waarschijnlijk. Avendorp, gelegen bij Schagen. In die terp werd voor eenige Jaren een potje met kleine zilveren munten ter grootte van een dubbeltje, gevonden. Deze geldstukjes droegen aan de eene zijde de beeltenis van een abt van Eg- mond, kenbaar aan de klccdij. Deze schenking heeft later meermalen tot bloedige twisten tusschen Scha gen en Egmond. aanleiding gegeven. VERKOCHT. Het huis van mej. wed. F. Keet aan de Hoogzijde alhier, is in eigendom overgegaan aan de firma Nij- pels alhier. MARKT OVERZICHT. De handel was Donderdag jL bij de vette koeien

Schager Courant | 1924 | | pagina 14