Sneven over Engeland. Raad Winkel. TWEEDE BLAD, Plaatselijk Nieuws. Woensdag 30 April 1924. 67sle Jaargang. No. 7426. 26 April 1924. 20 April, twee dagen nog- en de Paasohvacantie is om. Als ik het zelf niet wist, zouden mijn kinderen mo er wol aan herinneren. Do jongste niet. Die heeft nog vijf jaar vacantie voor don boeg en maakt zich voorloopig over schoolgaan geen zorgen. Ik gelöof zelfs te mogen opmerken, dat er heel weinig dingen zijn, waarover dat jongemensch zich zorgen maakt. Hij neemt het leven heel blijmoedig op, gelukkig. Met de twoe oudsten is het anders gesteld. Ze hebben een prettige school, gaan graag naar school, maar hebben nog liever vacantie. Het eind van de vacantie zien ze dus met weinig genoegen naderen. Vanmorgen bij het opstaan vond ik zelfs mijn dochtertjo in tranen. En dat in haar bed! De reden werd me in een half dozijn woorden medegedeeld, die iedere vader en moeder met schoolgaande kin deren terstond «al1 begrijpen: „Ze komen gean van alle uit». „Ze», ik hoef het nauwelijks te «eggen, waren de vancantie-huiswerksommen, vijf. in getal. In een onbewaakt oogenblik beloofde ik, optimist als ik was in den vroegen morgen, „zo" straks wel' eens te zullen narekenen. En belofte maakt schuld. Tegen tien uur werd ik al' aan mijn. schuld her innerd. Voorloopig uitstel. Twee uur later her haling. Ik ken de vasthoudendheid van mijn oudste en besloot wijselijk de zaak nu meteen maar aan te pakken. Ik had anders juist mijn zinnen op heef wat aangenamer dingen gezet Maar vooruit. In drie tellen had ik begrepen, dat van narekenen weinig sprake kon zijn, want er was erbarmelijk in de berekeningen geknoeid. Met den moed der wanhoop nam ik aus een groot vel papier en stak van wal. Tien minuten later verwenschte ik den onderwij zer van mijn dochtertje hartgrondig. Half luid, tusschen elke twee rijtjes van de vermenigvuldi gingen in, zoolangm ik alleen was, en met luider stemme cn veel animo, wanneer mijn vrouw dicht genoeg in mijn buurt kwam. Laat ik er bijvoegen, dat mijn kinderen in geen velden of wegen te bekennen waren, zoodat van prestige ondermijnen geen sprake kon zijn. Neen, terwijl vader zich uit sloofde op vermenigvuldigen en aeelen, visohte de dochter, die hem daarmee had opgescheept, op stekeltjes. Hot kind had gelijk. Ja ook met stekeltjes van gen, hoewel' ik dat eigenlijk niet wou zeggen. Ze had gelijk dat „zo geen van alle uitkwamen." Zelfs niet, als je achter de komma door bleef deeleai. Alle voldoening van je werk weggenomen. Die nul' aan het eind van zoo'n lange deelsom, doet je alle moeite van het voorafgegane werk vergeten. Je bent begonnen met twee onredelijk groote getal len, waarin nullen helaas ontbreken, onder elkaar te Zetten on te vermenigvuldigen. Je bent door- loopena overtuigd, dat er wel ergens een fout zal zitten. Je ziet het geweldige getal, dat uit de vermenigvuldiging komt, met afschuw aan. Met een zucht zet je er een getal van zes of zeven cij fers voor en begint te aeelen. Als je het laatste cijfer bij gaat halen, Hopt je hart sneller dan na het maken van tien diepe kniebuigingen achter elkaar. En als er dan nul uitkomt, sta je een oogenblik stil om jezelf te bewonderen. Ten minste, als er eerlijk nul uitkwam. Maar die sommen van mijn dochtertje kwamen niet uit. Heusch, ik kan het dien onderwijzer nog niet vergeven. En bij één som scheelde het maar een haar. Dat was Het gekste. Maar ik had het- zelfao^ antwoord als mijn dochtertje en ik had werkelijk niet afgekeken. Dus mogen* we veron derstellen, dat we allebei goed gerekend haddein. Dan krjjgen we tien, ik bedoel negen, want tien krijg je nooit Hoewel, er is nog een kans, dat we geen negen, krijgen. Misschien heeft mijn dochtertje' de op1- verkeerd overgeschreven. Dan krijgen we nul. Want de onderwijzer rekent verkeerd overge schreven opgaven natuurlijk niet na. Of hij gelijk heeitI Nu moet ik eerlijk bekennen, dat ile, toen ik me neerzette voor dezen brief, heel' andere plannen had dan over de sommen van mijn dochtertje te spro- £cn- I°ch stond het onderwerp, dat ik in mijn hoofd had, er wel' eenigszins mee in verband. Want nc wilde gaan schrijven over een Engelsch boek, dat een paar maanden geleden verschenen is, en dat den naam draagt van Geschiedenis der Reken kunde. Sohrijver David Eugene Smith. Uitgevers Gmn and O. Prijs f 12.60. Menigeen zal zeggen, en schooljongens zullen "het zonder uitzondering zeggen: rekenen is al erg, geschiedenis is erg, maar om nu nog geschiedenis van het rekenen te gaan 1'eeren, moet je wel heele- maal stapelgek zijn. Toch kun je wel aardige dingen lezen in~dat boek van Mr. Simth. Wij schrijven maar zoo dood-1 gewoon 26 April 1924 boven een brief, en denken I geen seconde na over dat vernuftig idee om zes en twintig - een heele mondvol met twee van "weer te geven. Negentien honderd vier en twintig: 1924. Jo kunt het, met cyxers, even gauw schrijven als zeggen. Het is werkelijk vernuftig gevonden. En als de meeste vernuftige vindingen, zoo doodeenvou- L;8 1° ^pnmaal weet. Hot groote idéé was, de waarde die de cijfers krijgen, naar gelang van do plaats, die ze in het getal innemen. Dat de 4 eenen zij u,..de 2 tienen, omdat zo één plaats meer naar links staan, enz. i krieken, noch Romeinen zijn ooit op dit idee gekomen. Schrijf 1924 maar eens in Romein- echo cijfers en ga het verschil na. Zoo knap als P00 de Grieken op het gebied der wig- m u zijn zu toevallig nooit zoo slim geweest. looh was de vinding in het tijdperk der Grieken al lang bekend. Niet onwaarschijnlijk ik ze meer dan eens gedaan. Zeker js het, dat de Voor-Indiërt deze schnjfwijze der getallen kenden. Misschien was ze ook by de Babyloniërs bekend. Volgens som mige geleerden kenden ook de Óhineezen haar. De Arabieren namen ze over van de Indiërs. En Euro- pa kreeg ze door een toeval in de middeleeuwen.', in de 13e eeuw. Leonarda Pisano was de zoon van een Italiaan, die aan het hoofd stond van een handelshuis in Js oord-Afrika. Zijn vader liet hem les geven in rekenen door een Moor. Ziedaar de eerste Europe aan, die zee en twintig leerde schrijven met twee teekent jee. Sommige^ geleerden houden het er voor, zooals ik reeds zei. dat ook de Chineezen op, het idèe van de korte schrijfwijze der getallen waren gekomen. Anderen betwisten het. De groote Duitsche philosoof Loibniz behoorde tot de eersten. Mr. Smitn kan er geen gronden voor vinden. In eon van de heilige boeken avn Confucius, het Boek der Veranderin gen dat algemeen bekend staat als min of meer tmbeerjjpeljjk, zijn 64 diagrammen te vinden, die weer zijn afgeleid van 8 diagrammen, die worden toegeschreven aan een zekeren Fu Hsi, die, als hii ooit geleefd Heeft» dit gedaan moet hebben omstreeks 3000 jaren vóór Christus. Uit die dia grammen leidde Leibniz af, en anderen met Leui, dat de oude Chineezen de methode kenden om I de waarde van een cijfer af te laten hangen, van de plaats er van in het getal. Als hij daarin gelijk had, was China, zooals in zooveel opzichten, ook hierin de rest van de wereld weer eens duizend of oneer jaren voor. Onder de andere dingen, die men uit Mr. Smith's Geschiedenis der Rekenkunde kan leer en, behoort de ontdekkin, dat e aare om do zon draait inplaats van de zon om de aarde. De ontdekker was AristaxchnSi in de 3e eeuw vóór Christus, die tevenS' methodes bedacht, om de afstanden van de zon en de maan tot de aarde te berekenen. {Eratosthenes, die volgens zijn methode rekende, kwam daarby tot tamelijk nauwkeurige resultaten. Bij zijn berekening van de middellijn der aarde zelfs tot zoo'n nauwkeurig resultaat, dat de tegen- woordigë geleerden aannemen, dat hij daarmee een beetje „geboft" heeft. Het was dus in de Je eeuw vóór Christus, dat het draaien van de aarde om de zon ontdekt werd. Maar niemand sloeg er eenige acht op. Niemand interesseerde zich er misschien voor, of geloofde, wat zoo'n geleerde rekenaar beweerde. Zoodoende kreeg Copernicus een zeventien honderd jaren later gelegenheid de ontdekking nog eens over te doen. Met meer resultaat. Werkelijk, er staan wel aardige dingen in die Geschiedenis der Rekenkunde. Ze zouden je haast doen verzoenen met een vormsom, die niet tilt wil tomen. Vergadering van dien Raad op Dinsdag 29 April, des morgens 10 uur. Afwezig met kennisgeving van verhindering, de heer Breebaart. Voorzitter de heer J. Koomen Hz.> Burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. De notulen worden, onder dankzegging aan den secretaris, onveranderd goedgekeurd. B. en W. leggen over het rapport van het onder zoek naar dé kosten van! onderhoud der buitenwegen. Van 1913 tot 1923 hebben d'e totale kosten bedragen f42084.74, waartegenover een bate staat van op brengst van grasgewas tot een bedrag van f 821355, zoodat de kosten bedroegen f33871.19. Omgeslagen over 1057 HA., land, waaruit de Banne bestaat, be droegen de kosten dus f 2.90 per HA. Door de Banna Winkel wordt bijgedragen f2 per HA. is 2/3 der kosten. Opgemerkt wordt, dat bij de kosten in reke ning is gebracht de geheele jaarwedde van den weg werker, terwijl die misschien voor de helft werk zaam is geweest aan de buitenwegen. Over de laatste 5 jaren bedroegen de totale kosten van onderhoud f 25352.90; bate opbrengst grasgewas f 3973.56, kosten dus f 21379.35, dat is per HA omge slagen f4.06. Door de Banne wordt it bijlgedragen of ongeveer 50 pet. Van den heer Breebaart, raadslid, ia naar aanlei ding van dit rapport een schrijven ingekomen, waar in deze! mededeelt, dat het hem aan de hand van het rapport billijk voorkomt, dat de omslag, door de Banne betaald', meer naar de maatstaf van koeten van onderhoud in de laatste 6 jaren wordt bepaald en dat het hem daarom, billijk voorkomt, dat door de Banne per H.A. f4 wordt vergoed'. Mocht dit bedrag naderhand te Woog of te laag blijken te zijn, dan zou het. bedrag weer kunnen worden, gewijzigd. De heer Bréebaart oordeelt verder, dat op deze wijze door de uitwonende eigenaren wordt bijgedragen naar de kosten van onderhoud en dat hot voor d'e ingeze tenen beteekent een vermindering van lasten, om dat de hoofdelijke omslag zal kunnen worden ont last. Voorzitter geeft de leden nu gelegenheid hun ge dachte over deze zaak mee te deelen. De theer Kamp kan zich vereenigen met het denk beeld; door den heer Breebaart in zijn schrijven weergegeven. De heer Brugman blijft van opvatting dat het niet opgaat de landeigenaren te belasten met hei onder houd der wegen. Dat is uit den tijd. Vroeger waren de wegen meer uitslüitend voor de landeigenaren, maar nu met het moderne verkeer, behoort het on derhoud der wegen bij de gemeenschap. De heer Dekker is teruggekomen van zijtn oor spronkelijk plan omdat het op bezwaren sluit Spr. vraagt zich nu af of het niet beter is te wachten en zou een andere richting willen ingaan. Spreker doelt- op de mogelijkheid dat de provincie in ,een deel der kostenl za door de zware vnachtautos enz., kan spr. er niet ge héél accoord mee gaan ,de Banne aan té schrijven om veriiooging van bijdrage. Dc heer Van'Wijk meent pok, dat er geen reden is tot de Banne het verzoek te richten om meer bij drage. Vooral de auto's en motorrijwielen zijn de wegvreters. Spr. zou het een oplossing vinden als de provincie van auto's en motorrijwielen belasting ging heffen en dem aan de gemeenten een uitkoering ver strekte. De heer Spaans wijst op 'h'et gedeelte buitenwegen van Lutje winkel naar Groetpolder-Wateringskant, dat geheel gebezigd wordt voor het publiek ver keer en ook het loon van den wegwerker zal niet ge heel voor de buitenwegen berekend kunnen worden. Voorzitter erkent dat de kosten eerder te hoog dan te laag zijn opgegeven, maar een preciose op gaaf is ook niet mogelijk. De heer Spaans kan zich er wel mee vereenigien, dat een verzoek tot de Banne wordt gericht om meer bijdrage, vooral omdat op die wijze de uit wonende landeigenaren worden getroffen- De heer Kriek is van oordeel, dat het do plicht van de gemeenschap is mee te dragen in de kosten van wagenooiderhoucL Spr. vindt, dat het niet opgaat b.v. de kosten van onderhoud van den weg naar Barsingerhorn, een publieke verkeersweg, op de Banne af te wentelen. Wij burgers genieten ook van die wegen en het autoverkeer zal veel meer van de wegen opvreten als die enkele keer dat een landeigenaar er met een wa gen over gaat. De verhouding van de bijdrage der Banne tot de kosten van onderhoud zullen eerder te hoog, dan te laag wezen. Spr. zou dus de toestand zoo willen laten, omdat de verhouding zJ. vrij goed is, de banne de helft en de gemeenschap de helft. De heer Spaans merkt nog op dat do geheele bij drage van de Banne niet de hoofdwegen betreft. De heer Kriek wijst er nog op, dat wanneer het gaat in de richting die de heeren Breebaart en Kamp willen, het ook billijk is dat de Banne medezegging schap over het beheer krijgen en spr. denkt niet, dat de Raad dat zou willen. Voorzitter zegt, dat achteraf blijkt, dat een artikel in de gemeentewet het mogelijk maakt, dat een be lasting gelegd wordt, als een billijke tegemoetkoming in de kosten van onderhoudj op de landerijen die grenzen of uitweg op de wegen hebben en ook op de gebouwde eigendommen en erven. Doch voor een dergelijke belasting leent onze gemeente zich slecht. Tot de Banne in onze gemeente behooren 1057 H.A. Van de 1057 zijn 800 bunder in den Groetpolder, ter wijl nog 210 H.A. van de Banne niet direct op de we gen in onze gemeente uitweg hebben, als de plaatsen van Kistemaker en Van der Oord,, in den Braakpol- der, de dijkstrook. De heer Spaans: En een groot gedeelte van de Zout- kaag. Voorzitter vervolgt: Dan aan de Langere is, het land dat Kuiper gebruikt; tezamen een 210 H.A., waar voor de Banne niet kan worden belast. Dan is er ook nog land dat onder de gemeente Nieuwe Nledorp behoort en het is niet billijk daar belasting op te leggen. Meer dan 1000 H.A. zou dus niet te treffen zijn. Wat de wegen in den Groetpolder betreft, voor de gemeenschap is daarover betrekkelijk geen verkeer, 'de bewoners van 't dorp komen, er bijna niet, alleen bakker, slager enz., om de bewoners van den Groet polder van levensmiddelen enz. te voorzien. De oude gemeente maakt dus van de wegen in den Groet polder bijna geen gebruik. De bewoners van den Groetpolder staan daarentegen weer heel anders te genover de wegen in het dorp. De oude wegen zijn als 't ware uitwegen van den Groetpolder en worden niet minder gebruikt door de bewoners van den Groet polder. Er zijn daar een 4-tal auto's, motorfietsen, de wegen worden vopr vervoer van graan gebruikt enz. Als we dat dus tegenover elkaar plaatsen, valt do onbillijkheid, dat de bewoners van den Groetpolder meebetalen aan het onderhoud der wegen, al heel aardig, weg. En waar nu de Banne reeds vrijwillig f2 per H.A. bijdraagt in het onderhoud der wegen, rijst bij spr. de vraag, of de zaak nu wel zoo onbillijk ia geregeld en is spr, moer do meening van den heer Kriek toegedaan. De heer Kamp meent, dat de Banne reeds de on billijkheid heeft ingezien en daarom de bijdrage heeft verhoogd van fl op f2'. Spreker begrijpt niet dat er geen verband bestaat tusschen Banne en ge meente, er moest toch iets bestaan. Voorzitter zegt, dat ar niets bestaat. Spr. wijst efp bovendien nog op, dat je behalve de uitwonende land eigenaren, ook de inwonende eigenaren treft. Den heer Kamp komt het toe, waar provincie en rijk alles op de landeigenaren schuiven, dat de toe stand te Winkel niet billijk is. De heer Spaans erkent dat het oen moeilijk# kwestie is, dat er menschen zijn die bijdragen in den omslag der Banne en toch niet op de wegen uitko men, maar gezien het rapport over de onkosten, wil spr. a$.n de Banne om meer bijdrage verzoeken. Dè heer Dekker beaamt ook de moeilijkheden, die zich hifv. ten aanzien van do Zoutkaag voordoen, kan zich er niet mee vereenigen, dat dooi; de Banne meer wordit betaald, waar in de laatste 5 jaar de helft door haar is betaald en bovendien nog bet aandeel in de kosten voor de kom. Spreker hoopt op eon pro vinciale regeling eni wijst daarbij op den weg naar Barsingerhorn. Voorzitter zegt dat die weg niet behoort tot de pri maire wegen en spr. meent dat de menschen die aaü de primaire wegen wonen, nog niet direct geluk kig zullen wezen. Want de provincie zal niet alles betalen. De heer Kamp denkt dat alle uitwonenden ér wel aan zullen moeten betalen. Tenslotte stelt de heer Spaans vóór de Banne te verzoeken de bijdrage voor wegenonderhoud met fl per HA. te verhoogen. De heer Brugman vraagt of die uitspraak noodig is naar aanleiding van het verzoek door landeigena ren in den Groetpolder. Voorzitter zegt dat op dat verzoek afwijzend ls be- schikt, maar naar aanleiding van dat verzoek is een i onderzoek ingesteld, waarover nu deze besprekingen i zijn gehouden. Voor het voorstel-Spaans verklaren zich de heeren Spaans, Kamp en Dekker, tegen de I heeren Kriek, Brugman en Van Wijk. Alzoo staken i de stemmen en wordt het punt tot de volgende ver- j gadering aangehouden. Hoewel B. en W. machtiging hadden de sloot tus- schen de perceelen van P. Keijzer en Wed. Smit te dempen, zijn ze daartoe nog niet overgegaan omdat dé totale kosten van demping en het maken van een scheiding enz. bedroegen f400. De begrooting vin 1924 laat een dergelijke onvoorziene uitgaaf niet toe en de stand! van de rekening over 1923 is zoodanig, dat het B. en W. niet wenschelijk voorkomt het geld voor dit doel op te offeren. Bij een inspectie over de wegen is Voorzitter gebleken, dat ook de Langereis- weg verbetering, behoeft, de weg te Lutjewinkel vanaf Jb. Wit tot spoor is in desolaten toestand. Goedgevonden wordt nog niet tot demping van be doelde sloot over te gaan. In verband met de bespreking in de vorigè ver gadering wordt meegedeeld, dat in Juli 1920 bericht was ingekomen dat in de School een te hooge tempe ratuur in den zomer was, dat de aanschaffing van zonneschermen kostte f 858.75, van marquizen f859, zonder de kosten van aanbrengen en Bevestiging en dat daarom besloten was door den Raad, tot het plaatsen van boomen dicht bij het hek. Nu de eerste aanplanting niet is geslaagd, zullen jonge boomen worden geplant en voorzien worden van stevige hou ten boombeschermers. Het perceel tuingrond tusschen de perceelen Kos en Van Raalte is verhuurd aan F. Kos voor 8,25 cent per M2. Van het Hoofd der school te Winkel of van den gemeentegeneeskeer is de klacht ingekomen, dat in h'et gymnastieklokaal zooveel stof zich ontwikkelt, dat het nadeelig is voor de gezondheid. B. en W. zijn overtuigd dat er wat gedaan moet worden, maar weten nog niet wat het beste is. Gedacht is aan het opbrengen) van een laagje port land, meer gewenscht was nog eèn houten bevloe ring, maar dat eischt een belangrijke uitgaaf. Waar de zoldering van het gymnastieklokaal wat werig ia, heeft de heer Vis geadviseerd niet met herstelling te beginnen, maar cw Jater een plafondje onder aan te brengen. Ten opzichte van de ontwikkeling van «tof zullen B. en W. informeeron hoe de toestand in andere gymnastieklokalen la Goedgevonden wordt dat B. ea W. Méifcaa hun aandacht schenken. Door Zuster van Duyvéirvooï^te ia dé benoeming tot wijkverpleegster aanvaard, evenwel ontbreekt nog de geneeskundige verklaring. Gelezen wordt een verslag van een vergadering der VIeeschkeuringscommissie, kring Barisngerhorn. Door Mevrouw K. E. de Ridder-de Zeeuw is nog verslag ingezonden over de wijkverpleging geduren de 1923. In totaal werden 1312 bezoeken afgelegd bij 65 patiënten, bij ziekentransport werd 5 maal en bi) verlossing eveneens 5 maal hulp verleend. Bij Uxcu patiënten werden 193 bezoeken afgelegd. Blijkens een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Luitjewinkel werd geen enkele opdracht ontvangen tot het hoeren van ouders. Al deze mededeelingon worden voor kennisgeving aangenomen. Van bewoners van. Lutjewinkèï ia een adres inge komen, waarin medJedeeling wordt gedaan van hun ontstemming over het langdurig verblijf aldaar van woonwagens, en waarin gevraagd wordt voor die wagens een meer geïsoleerde standplaats aan te wijzen. Voorzitter Zegt, dat we dïé wagens noode zien staan en het zou gemakkelijk' wezen als we een goe de plaats konden aanwijzen. Van rijkswege is bericht ingekomen, dat we die wagens in dè gemeente moe-; «en dulden en toen id aangewezen de Lutjewin kelder weg. Het is de bedoeling dat ze achter de boomen staan, dus op plaatsen waar de berm van den weg breed genoeg is. De heer Spaans noemt dan als plaats de Westfrie- schedijk waar voorheen t huis van Van der Welle stond. Aan den onderkant van den dijk is ruimte ge noeg. Spr. zegt dat het te Lutjewinkel een onverkwik kelijke bende was en geeft rijn misnoegen er ov$r te kennen, dat hoewel hij Zaterdags, den burge meester niet thuis vindende, den heer van Dijk aver het geval gesproken heeft, niet eerder gezorgd is, dat de woonwagens vertrokken. Voorzitter erkent de groote last die men van do bewoners van die wagens heeft, maar de groote moeilijkheid is, een anaere plaate aan te wijzen, ■g Zondagsmorgens heeft van Dijk het hem mee gedeeld. Spr. heeft er nog aan gedacht, een boom te laten uitrooien, omdat ze gemakkelijk achter de boomen kunnen rijden. Op den grond^ aan den Westfrieschen dijk nebben we niet de minste rech ten, die behoort aan het Hoogheemraadschap. D« heer Brugman vrfyrt ar op, dat re fuift vlak in de buurt te Lutjewinkel stonden en Voorzitter zegt, dat de bedoeling is, dat ze in 't midden van den Lutjewinkelder weg staan. De secretaris licht toe, dat als standplaats door den raad is aangewezen de bermen van den weg WinkelLutjewinkel, achter de boomen. De heer Van Wijk noemt als plaats, binnenkant [kluft naar de watermachine Aartswoud, waar do I polderweg tegen den dijk aankomt. De heer Kamp begrijpt niet. dat toegelaten J wordt dat ze zoo in de bebouwde kom gaan staan en spr. zou willen dat zo op een zoover mogelijke 1 plek werden gebracht. Voorzitter noemt het geen gemakkelijke heeren. De heer Spaans: Vooral' niet als ze In bescher- ming worden genomen. Voorzitter ontkent dat ze in bescherming wor den genomen. De heer Kamp wil aan den rijksveldwachter vragen, zich meer met dergelijke dingen te be moeien. De heer Dekker vindt 't iiog maar 'b beste de far milie te deponeeren op de oude plek bn 't Pijpje, dat is ook goed om er eenig toezicht te noudon. De heer Brguman wijst nog op de last die de honden bezorgd hadden en wil het verzoek tot het Hoogheemraadschap richten, voor de woonwa gens de plek aan den Westfrieschen dijk, voor malig huis Van der Welle, als staanplaats te mogen aanwijzen. De heer Van Wijk wil' dan als vaste staanplaats aanwijzen een stukje voorbij 't Pijpj'e, en die stand plaats aanduiden met een paar borden. Na nog eenige discussie wort dit laatste goed gevonden en Hoewel Voorzitter en enkele leden eenig resultaat betwijfelen, zal aan het Hoogheemraad schap verzocht worden als staanplaats ain te mo- fan wijzen den Weetfriesohen dijk, waar voorheen et peroeel-Van der WeUe stond. Volgt benoeming arbeider bij het tjonnenstelsol. Er waren 50 sollicitanten, waarvan 8 uit de ge meente. De al'fabetischo voordracht was D, Groes, Jb. Korf on J. Zwagerman. Nadat de aad in oamitó was geweest, word do heer Korf met 4 stemmen benoemd; 2 stemmen wordenuitgebracht op den heer Groes. In de plaats van den heer Groenhof, werd do heer Jarings met algemeene stemmen tot lid der oommissie van schoolverzuim te Winkel benoemd. B. en W. krijgen nog machtiging tot het aangaan van een kasgelaleening van 'f 4000. De heer Brugman informeert naar den4 verkoop van oude steenen. Zal binnenkort plaats vinden. De heer Dekker zegt, dat door den Raad van Nieuwe Niedorp zijn bevreemding werd uitgespro ken over de weigering van steun voor de verbete ring van de Leyersloot en dat Voorzitter er op wees, dat in 1906 wel steun is verleend. Spr. vraagt of dat zoo is. Voorzitter herinnert zSch welkeen bijdrage voor verbreeding iVn den weg voorbij Jn. Stammes tot Koetenburg. Spr. weet niet of burgemeester Koop man daar op doelde. Dat er aan do sloot bijge dragen is, staat spr. niet voor. De heer Dekker vestigt nog de aandacht op oen brug die verbetering behoeft en tenslotte brengt spr. ter sprake de ziekteverzekering van gemeente- personeel. Spr. acht# verzekering op een termijn van 2 jaar niet noodig, oordeelt beter een termijn van zes weken. Bij de Maatschappij WestfrieslanA te Alkmaar, kan men rioh ïorzokeren tegen 2 cent per gulden, üitkeering 0 weken 80 pot. loon, en tegen 2.3 cent per half jaar loon. De heer Kriek en Voorzitter wijzen er op, dab de U cent premie alleen betreft^ de verzekerden boven 50-jarigen leeftijd, voor jongeren is heb 2 of S1/» cent Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Kamp goedgevonden, dat bij verschillend^ maatschappijen naar de kosten zullen worden ge vraagd. De heer Spaans wijst bp de noodzakelijke verbe tering van de straat naar net tonnenhuis, waarover de Vries heeft gesproken. De heer Van WijkDe Vries denkt zeker ook een vast abonnement te krijgen. Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Kamp heeft iets te vragen in comité-ver gadering over achterstallige belasting en school gelden. - Hierna sluiting. THEATER ROYAL. De directie van het Theater Rcwal heeft ditmaal wederom de hand kunnen leggen op iets heel moois op filmgebied'. In een drietal uitvoeringen zullen zoo genaamde Squibs-films worden vertoond, waarin do zoozeer geliefde en populaire actrice Betty Balfour is de hoofdrollen zal optreden. Zaterdag en Zondag zal worden opgevoerd: „Zoo is het leven", een dramatisch onderwerp in 5 acten. De groote pers is vol lof over Betty Balfour en het Handelsblad! schreef over haar ln: Boo is het leven, Betty Balfour beleeft als Squibs weer avonturen, die niets met al haar vorige belevingen hebben uit te staan in andere „Squibs"-films, nietsbehalve het gebaar, de oogopslag, de dartelheid, de gestes en maniertjes van £e ongedwongen jonge dame, die de hoofdrol speelt, en die ieder oogenblik weer voor nieuwe surprises zorgt, voor nieuwe, kleine, fijne trekjes in de moeilijke gebaarkunst, waar alle nr- tisten, die het niet na kunnen doen, op néérkijken onder het voorwendsel, dat acteeren voor de movies tenslotte een weldadigheidsgrap is ten bate van den doofstommen medemensch. Als u het mij vraagt, geef ik tien Mary Pickfords en twintig. Ossi Oswalda's voor een JBetty Balfour, en alle verschrikkelijke grappigheid, die er in de filmwereld te koop is voor een acte Squibs humor, die zoo écht is, zoo onschuldig, zoo aristocratisch, óók als Betty in Londensche zolderkamertjes op een wan kelen stoel zit, of met een ouden vader bij een pe troleumlamp in een cottage, waar de boomen om heen staan, met op twintig meter afstand een rustie- ken herberg, waar do „Yokels" groote kroezen „Pale ale" drinken, en de dorpsnieuwtjes bespreken, terwijl ze met verweerde vuisten op houten tafels beuken- De intrige: Och, die is in dit soort Engelsche films bijzaak. Maar let op het spel van Squibs, van hot pensiondienstmeisje, van den ouden vader en van den drogen, grijzen, hardvochtigen patroon, van de dikke weduwe, die nog een oogje heeft op den ouden Heer Squibs. (Zoo weggelOopen uit Dickena .Martin Chuzzlewit"!en ge zult ervaren, dat deze mooie rolprent u iets doet En de Telegraaf bleel niét achter bij dé lofuitingen op Betty Balfour. Wij lezen daar: Mary Dickson woont met haar vader op eon. klem dorpje. Vader werkt al 35 jaar op hetzelfde kantoor en Mary is in het modevak. t Vader en dochter hebben een rustig, gelukkig leven tje; ècn Jonge vriend verlangt niet beter dan met Mary te trouwen, doch Mary wil haar vak beter leé- ren en neemt een betrekking aan in een groote zaak in Londen. In de hoofdstad wint ze door haar zonnige natuur vriendelijkheid en sympathie, doch komt helaas ook in kennis met een Juweelenhandelaar", die zich op houdt met handel in gestolen bijouterieën. Vader, die eenzaam in het dorp gebleven is, raakt doqr ouderdom zijn betrekking kwijt, en Mary wordt beschuldigd van heling van gestolen goed. Alles komt echter in orde. Vader krijgt zijn baan tje weer en Mary haar vrijheid. Een doodgewoon gegeven, hetwelk belangrijk wordt door het uitmuntende spel van Betty Balfour. Zij speelt met eenvoud en overtuiging en haar ge voel voor gezonden humor geikt ver over het witte doek.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5