maait FAMILIEGROEPEN aan huis Atelier Niestadt, Uit den W.F.V.B. Uit en Voor de Pers. fiinnenlandsch Nieuws. Overal te ontbieden. De aanstelling is uitsluitend voor nieuwbouw en de benoeming voorloopig voor 1 Jaar. Nog wordt vastgesteld kohier hondenbelasting 1924, en wel over 62 honden, tot een bedrag van 1135. Bij de nu volgende rondvraag vraagt de heer Tromp of voorzitter binnonkori de commissie van bijstand voor de electriciteit officieel wil installeeren en de commissie bekend maken met de provinciale voor schriften, de administratie betreffende. Er zijn en kele dingen die op afwikkeling wachten. Voorzitter zegt gaarne aan dit verzoek van den heer Tromp te zullen voldoen en zal overleg plegen met den heer Tromp, voorzitter dier commissie van bijstand, om overeen te komen wanneer die installa tie moet gebeuren. Onder dankzegging volgt hierop sluiting. VAN DEN ALO. SECR. Bondsbestuun Vergadering op Zaterdag 3 Mei a.3., 's avonds 8 uur iu café Bakker te Winkel!, Agenda: 1. Openingl - Notulen*.' Register, 2. Ingekomen stukken. - 8. Controle Bekerwedstrijden en loting (in het openbaar). 4. Officieele wedstrijden. 5. Rondvraag en sluiting. Voor de bekerwedstrijden kan men zich uiterlijk Vrijdagavond aanmelden bij mij; Brieven, na "Vrij dagavond ingekomen, worden niet behandeld. Ook de inlage moet dan zijn voldaan. L. F. KLEITEER Dinsdag 22 April vergaderde de Elftalcommissie van den W.F.V.B., ten huize van don heer Bakker te Winkel. De oommissie stelde bet volgende elftal bomen DoolP. Dirkmaat (H.F.C.) Achter: N. v. Herwerden (N.V.V.), H. Wilbrink (N.V.V.). aanvoordor. Midden: Jb. v. .Zoonon (V.V.V.), G Smits Bï. gesproken gemoedsbezwaar al dan niet ernstig is ge. meend. Men zal dan ruimte moeter laten voor de gemoeds bezwaren van die ouders, welke hunne kindoren aan deze toekomstige infectiehaarden niet willen toever trouwen. Men wake, nu het nog tijd is. over onze volksge zondheid' cn late zich door sentimentaliteit niet in slaap sussen. En indien de regeering het beleid niet heeft, zich te spiegelen aan wat elders is geschied, laat mij dan de hoop uitspreken, dat vele Kamerle den, ook van rechts, het verstand zullen hebben, ons voor deze volksramp te behoeden. In hot ontwerp is bepaald, dat het aantal vrij stellingen per jaar niét meer dan 1 pet. mag bedra gen en dat daarna geen. nieuwe bewijzen zullen mo gen1 worden afgegeven dani met toestemming van den minister. W.), J. Koning (H.F.C.) Voor: N. v. d. Lijn, 4 V.), Jb. Blokker 'lob N. Peereboom (N.V. v. Stralen (Sfc.O. Schoen (B.V.V.). Pool:erSHkker (D.O.S.K.O.); Achter: P. Ensiua, (St); Midden: S. Broebnart (Voorwaarts); Voor: P. do Boor (H.F.C.)K. Sohenk (W.tf.C.). Het is de Iwdoelinfr, dit elftal 18 Mol a.s. een wodstrnd te laten sooien togon een Anna Piiulow-- na nlftal. Spelers, die ricll .op 18 Mei niet beschik- baar kunnen stellen, gelieven dit te berichten aan M. Porte to Winkel vóór Dinsdag 6 Mei. IL WILBRINK, Adm.-Redact. HET WETSONTWERP TOT VOORZIENING TE- OEN BE8METELIJKE ZIEKTEN. De heer E. J. Abrahams schrijft in De Opbouw over het wetsontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten o.ra.: Men zio eens naar de praktijk in Engeland, waar men eenige jaren geleden ook vrijstelling van de vaccinatie wegens gemoedsbezwaren hoeft ingevoerd. In do laatste 12 Jaren moeg daar het aantal vrijge stelden van 17 tot 43 pet. (arme minlsterl wat moet hij mot ai die gevallen boven de 1 pot. dpen?) In 11)22 bevonden zich in North-IIamptonahiro 40 die zich lieten inenten tegen 206 met gemoedsbezwaren I Evenredig aan dit verschijnsel stijgt het anatal pokkengevallen en sterfgevallen im Engeland. Her haaldelijk worden ons van daaruit tegenwoordig pok kon epidemieën gemeld. In *21 kregen we bericht omtrent oen kleine 400 personen, terwijl' hier tto lande één geval voorkwam en in het Nedorlandsch Tijd schrift tot Bevordering der Geneeskunst vinden we in het nummer van 21 April 1923 de volgende sarcas tische verzuchting: „Men wordt bijna verlegen met de gedienstigheid, waarmede de Eugelsche bevolking tot eigen schade ons voor oogen houdt, wat noodzakelijk gebeurt als gemoedsbezwaren als grond of voorwendsel vf oer bet achterwege laten der inenting worden toegelaten. In Clowno. Derbyshlro is na schijnbare verbetering in den stand van zaken de epidemie weer heviger ge worden, er zijn weer 85 nieuwe gevallen, in het klei ne plaatsje Nelson 37 gevallen, waarvan 5 in één ge zin." Ik wil den lozer niet met meer cijfers vermoeien; ln de latere jaren is Engeland niet van pokkon vrij geweest. Toch is mot dit voorbeeld voor oogen de re geering met dit voorstel durven komen, een voorstel, aan welks beperkende bepalingen, voor zoover daar aan eenige waarde kan worden gehecht, met mathe matische zekerheid de hand niet zal kunnen worden gehouden. Vreemd doet deze houding aan. waar op hetzelfde tijdstip de regeering terecht, niet' tegen het nemen van drastische maatregelen heeft opgezien teneinde op Java de pokken to bestrijden. Op de internationa le hygicnotontoonstelling, die een paar jaar geloden te Amsterdam n erd gehouden, heeft de tegenwoordi ge hoofdinspecteur van do volksgezondheid ons uit gelegd, hoe aldaar de strijd tegen do pokken werd gevoerd. Er waren rondreizende vaccinateurs en de bevolking moest voor zoover niet geënt zich aan do kunstbewerking onderwerpen. Degeen, die niet kwam werd opgespoord, voorgeleid en ingeënt. Naar gewe tensbezwaren werd niet gevraagd. Niet omdat het slechts inlanders betrof, neen, omdat men de weten schap heeft dat alleen in een goed geënt land de pokken met kracht te bestrijden zijn. Diezelfde func tionaris, die ons dat zoo duidelijk kon uitleggen, die ons met cijfers kon aantoonen, welke zegen deze dwang voor de bevolking was geworden, diezelfde •dokter ia hier hoofdinspecteur voor do besmettelijke ziekten, hoofd raadgever van de regeering. Hoe kon hij een zoo tweeslachtig "standpunt innemen, of heeft men zijne raadgevingen in den wind' geslagen? Dat zou onverantwoordelijk zijn. Men zegge nu niet, „wat maakt ge u druk, laat de lakschen dan de pokken maar krijgen". Ten eerste is dat natuurlijk geen standpunt. Maar ten tweede vormen die niet-ingeënten, wanneer zij in grootcn getale aanwezig zijn een gevaar voor de overige be volking. Eensdeels een commercieel en financieel ge vaar. Het herhaaldelijk voorkomen van pokken be lommert den handel, is oorzaak tot beemet-vorklaron van havens, quarantaine, vordert ooki herhaaldelijk kostbare verpleging van' overheidswege. Maar boven dien is, gelijk ik boven betoogde, de d'oor vaccinatie verkregen immuniteit slechts een relatieve en ieder niet-ingeënte met zijne gemakkelijke vatbaarheid voor do infectie, is een gevaar voor het riekwordon van anderen, ook voor gevaccineerde kindoren. De gevolgen mogen dim voor d'e laatsten niet zoo erg zijn, men kan hen toch niet aan deze kansen bloot stellen 1 Wanneer de voornemend der regeering zouden door gaan en men oudere om gewetensbezwaren zou vrij stellen van het doen inenten hunner schoolgaande kinderen, zal men toch zeker moeten eerbiedigen de gewetensbezwaren van die oudera, die de gevaren van het aanwezig zijni van niet-goënte kinderen te groot zullen vinden en die zullen weigeren hunne kinderen toe to vertrouwen aan een school, waar dergelijke niet geënte kindoren straks waarschijn lijk in grooten getale aanwezig zullen zijn. Nog maals, de beperkende bepalingen omtrent het aantal beduiden niets. Zelfs als men do overschrijdingen van de 1 pet. trouw ter kennisse van den minister sou brengen, zal deze niet bij machte zijd het kwaad te keeren. HU zal niet kunnen beslissen of een uit- ST. PANCRAS. 1 IVT.ei a.s. zal do lieer O. Gutter, postbode alhier, 12Vs jaar in vasten dienst bij do posterijen werk zaam zjjn geweest. Daarenboven is hij ook nog 2 jaar in lossen dienst postbode geweest. ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen, zal door de Nutsvereenïgmg „Oefening kweekt kunst", Spoorbuurt alhier, op Zondag 4 Mei a.s. een extra Nutsavond worden gegeven ten bate va.n „Huiszorg", in Hotel Vlas- I en Korenbours. Wij twijfelen er niet aan, of deze i avond zal, gezien hot goede doel, door vele belang- i stellenden worden bezocht Ook bot programma I biedt een genotvollen avond- Zie verder advertentie in dit nummer. SCHAGERBRUG. Do heer Blokker heeft ontslag gevraagd als Vader van het Weeshuis te Zijpe. ZIJPE. Voor 67 nieuwe leerlingen la mot 1 Mei 1924 toe lating verzocht; tot de O. L. scholen in déze gemeente, nl. Burgorbrug 16, St Maartensbrug 12, Schager- brug 14, Oudeeluis 17, en 't 7aOKÏ 8, ST. MAARTENSBRUG. Den len Mei zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. do Beurs zich hier als dorpsbarbier vestigde. Gedurende dit langdurig tijdvak heeft hij een legio van klanton onder het mes genomen. Moge hij nog jaren het toeken zijner waardigheid hanteeren. HOOGWOUD. Op Zondag 4 Mei a.s, zullen alhier op 't sportterrein1 twee korfbalwedstrijden worden gespoeld en wel om elf uur des morgens U.D.I. 2U.D.I. 1 en om 2 uur des middags N.K.V. 1 van Nieuwe Niedorp tegen Ve- locitas 3 uit Hoorn. Deze laatstgenoemde wedstrijd wordt alhier gespoeld, omdat hot terrein aldaar op het oogenbllk nog afgekeurd la CALLANTSOOG. Bij het doChtertjo van mej. de wed. A D. S. alhier is roodvonk geconstateerd. JAARVERGADERING DER NOOKD-HOLLAND- SCHE LANDBOUW ONDERLINGE In een dor vergader/alen van de Tndustriëele Club te Amsterdam werd onder leiding van den heer H. J. Avis, voorzitter van de Noordhollandsche Land bouw Onderlinge, de jaarlijksche algemeene leden vergadering van deze vereeniging gehóuden. Uit het in deze vergadering uitgebrachte jaarver slag loopcnde over het tijdvak1 van 1 Januari tot 31 October 1923, blijkt, dat op laatstgenoemden datüm 4342 landbouwers waren aangesloten, die in het ver slagjaar een loon uitbetaalden van circa f 6.100.000. Er werden behandeld 488 ongevallen, nl, 155 vóór en 333 na de in werking treding der Land- en Tuiü- bouwongevallenwet. Van deze laatste ongevallen vie len or 64 omder do vrijwillige verzekering. Onder doze laatste zijn ditmaal een groot aantal met bedrijfsongevallen gelijkgestelde gevallen van bodrijfszlokto begrepen, üoze hebben 'n zeer ongun- stigen invoed op de kosben der vereeniging gehad, waardoor met de leden moet worden afgerekend op f2.35 por f 100 loon, terwijl dit cijfer over de jaren 1910'22 gemiddeld f 1.19 is geweest. Tijdens de hii- teperiode van de maand Juli 1923 kwamen er in Noordholland niet minder dan 27 gevallen van zon nesteek voor, waarvan 9 mét doedel Ijken afloop. Bij de Centrale Landbouwerderlinge hadden 54 gevallen van zonnesteek een doodelijken afloop. Ter vergadering bleek, dat men algemeen, hoewel het betreurende, dat de kosten over het afg'eloopen jaar door deze vrijwillig aan de verzekering gegeven uitbreiding buitengewoon hoog zijn geweest, het toch ten zeerste .toejuicht, dat de verzekering mode tot een aantal bedrijfsziekten is uitgebreid. Men achtte het niet alléén voor do verzekerde» arbeiders van het grootste belang, dat deze itegfTh oen dergelijk risico van het bedrijf verzekerd zijn en dat bij de vereeni ging voor hun nagelaten betrekkingen zooveel beter gezorgd, wordt, dan bij het stipt volgen van de wette lijke bepalingen het geval is, maar ook voor de werk gevers wordt in hoog© mate het nut van deze aan vullende verzekering gevoeld, omdat de verhoudin gen ten plattenlande nog veelal zoodanig zijn, dat de werkgevers zich moreel gebonden achten in zoo danige gevallen de behulpzame hand' te bieden. Voor menigeen zou. dit individueel te bezwarend zijn, ter wijl langs den weg d'esr verzekering, zelfs voor den minst draagkrachtige, weinig bezwaren overblijven, De vergadering besloot dé vergooding dor secreta rissen van do Plaatselijke Ongevallencommissies te verhoogen in1'verband met het toenemen der wer*- i zaamheden aan het secretariaat verbonden als ge- volg van de in werking treding der wet. .De hoeren H. J. Avis en J. de Nooij werden als be- I stuurs!id' herkozen, terwijl tot plaatsvervangende be- 1 st uursleden werden benoemd de heeren A. C. Prui- sen, P. Dekker, A. Vos, K. Zijp Jrn en H. S. Eriks, resp. te Nieuw-Vennep, Oosthuizen, Huizen, Abbe-1 kerk en Petten. LANGENDIJK. Op de vergadering, van den R. IC Dioc. Land- en Tuinbonwbond in het bisdom Haarlem is een voor stel van do afd'eeling. Langondijk aangenomen, om een actie te voeren, dat een dusdanige herziening van de inkomstenbelasting verkregen wordt, dat da aanslagen in die belasting geregeld worden naar het gemiddelde inkomen over drie jaar. LANGENDIJK. De kring West-Friesland van den L.T.B. verdedig de op de gisteren gehouden algemeene vergadering van dien Bond' een voorstel, om er bij de regeering op aan te dringen ,dat vrijstelling verleend wordt van het zevende leerjaar en het herhalingsonderwijs worde bevorderd'. Ondanks het praeadvies van het i Hoofdbestuur, dit voorstel niet aan te nemen, werd het door d'e vergadering met 273 tegen 72 stemmen i aangenomen. ZUIDSCHARWOUDE. Mej. J. B. Nierop, onderwijzeres alhier, had! het ongeluk te vallen, waardoor ze haar arm brak. Zij zal nu een tijdje rust moeten nemen. ANNA PAULOWNA i Voor do beide onderwijsvacaturen aan school I j hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. I F IETS ONGELUK. Door onvoorzichtig en te snel rijden kwam heden morgen iemand op het Scharloo to Alkmaar met zijn fiets in botsing met den tractor van de tram. tengevolge waarvan hij viel en hem de Hnkervoe: word afgereden. Hij is naar het gasthuis vervoerd. KONINGIN WIL HELMIN A JUBILEUMFONDS »23. De Koningin heeft enkele dagen geleden een be drag ontvangen van 73.200 Zwitserecho franken, bij eengebracht door Nederlanders en vreemdelingen in en buiten Zwitserland, als een fonds, uit dankbaar heid jegens II. M. en als blijvende herinnering aan haar regeering sjubileum in 1923. Aan dit fonds is, met toestemming van H.M. den naam gegeven van „Koningin-Wilhelmina-Jubileum- fonds 1923". Het zal worden afgedragen aan he% be stuur der Vereeniging tot Behartiging van de Belan gen van Nederlandsche Longlijders te Amsterdam, welke vereeniging, zooals bekend is, haar Noder- landscL sanatorium te Devos heeft. DE VERDUISTERING BU HET WTEB8CHAP HOMMERTS-SNEEK. In een vergadering te Snoek van ingelanden van het waterschap Hommeria-Sneek is gebleken, dat de ontslagen ontvanger ongeveer f28.957 heeft verduis terd. Na langdurige disfcussie werd besloten, dit tekort te dekken door een omslag vermoedelijk van 20 cent per pondemaat. EEN GROOTE EIERSTRUIF. Doordat een met, kisten eieren beladen vrachtauto der Nijmecgsche Export Onderneming gisteravond to Wocnsoi (Vlokhoven) voor een stoomwals moest uitwijken, reed de achterop komende stoomtram Eindhoven—'s Heftogenbosch met kracht do auto Ran. De vrachtauto werd geheel in elkaar gedrukt on ver nield. Duizenden eieren gingen verloren. EEN GEDENKRAAM VOOR DE NIEUWE KERK TE DELFT. Uit New York wordt gemeld, dat Fxhvard Bok, ter oere van hot regeering»jubileum van de Koningin, een gedenkraam voor do Nieuwe Kerk te Delft heeft geschonken. LAGERE HUREN. Uit Ve-lsen. In de gisteravond gehouden .raads vergadering is mei algemeene stemmen de volgen de motie van den heer Groeneveld aangenomen: De raad der gemeente Velsen, overtuigd zijnde, dat de thans geldende verhoogde woninghuren van de ver schillende wondngbouwvereenigingen in de gemeente in heft. algemeen de draagkracht der bewoners verre overtreffen, draagt B. en W. op, d'oor middel van of in samenwerking met, de Vereeniging van Nederland- sche gemeenten er bij' de regeering met klem op aan te dringen, maatregelen te treffen, die een geleidelij ke vermindering van de verhoogde woninghuren mogelijk maken. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. Bij Kon. besluit is. op grond van de overweging, dat het onkel o feil, dat een onderwijzeres een huwelijk aangaat, geen voldoende aanleiding mag zijn, die onderwijzeres ongevraagd te ontslaan, ongegrond verklaard het beroep van den raad dor gemeente Eindhoven togen een besluit van God. Staten van Noord-Brabant, welk college had vernietigd hert, raads besluit, waarbij aan mevr. A. N. Lier—Fooy eervoï ontslag was verleend als onderwijzeres. Schagen, zonder prijsverhooging. INBREKERS ONTSNAPT. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Al melo drie Duitschers gearresteerd, die onder Alber- gen hadden ingebroken en o.a. drie nieuwe fietsen gestolen hadden. Hert drietal werd dien macht aange roepen door twee agenten, omdat zij zonder licht re den. Daarop volgde hun arrestatie. De Duitschers werden opgesloten in het politiebu reau, waar vingerafdrukken van hen genomen zijn, en oen strenge controle uitgeoefend werd. De arres tanten werden eenige malen per uur gecontroleerd. Desondanks is het gisteravond een hunner gelukt te ontsnappen. Om kwart vóór negen waren do inbrekers gecon troleerd en om 9 uur, bij de laatste controle, bleek oen hunner verdwenen. De uitbreker hoeft met een of ander voorwerp het houtwerk bewerkt, waarin de stevige ijzeren tralies bevestigd' zijn. Daarna heeft hij dat traliewerk uitgebogen «n is door het raam ontsnapt in een tuin achter het poli tiebureau gelegen;via andere tuinen heeft hij de openbare straat bereikt. Korten tijd na de vermissing ontving de politie, die dadelijk uitgebreide maatregelen genomen had, bericht, dat in de Boompjes, een stille straat, een fiets gestolen was. Daarmee moet de inbreker zich uit de voeten gemaakt hebben. GASONTPLOFFING, Te Leiden heeft in een openbare school aan den Maresingel een gasontploffing plaarts gehad bij het aansteken van een gaskachel. Verscheidene ruiten werden verbrijzeld. OPLICHTING. De vorige week bracht een schipper uit Utrecht een mand wijn en andere dranken te Monffoort me de, bestemd voor iemand aldaar, aan wl.cn de schip per echter weigerde de mand, zonder betaling af te geven. Korten tijd daarna vervoegde zich een onbe kend persoon bij den schipper, die voorgaf vertegen woordiger van de wijnfirma te zijn. Hij deelde, den j schipper mede, dat het de firma gebleken was, dat de geadresseerde niet goed was voor het bedrag, en dat hij' daarom de zending terug wilde nemen. De niets kwaads vermoedende schipper voldeed' aan dit verzoek. Eenige dagen later bleek evenwel, dat de on bekende een handlanger was van den geadresseerde. Beide personen zijn door dien burgemeester van) Mont foort tot bekentenis gebracht en daarna gevankelijk naar Utrecht vervoerd, INBRAAK. Gisternacht schijnen inbrekers-in de buurt van het Beursplein te Rotterdam hun' slag te hebben willen slaan. Toen gistermorgen tegen 8 uur de employe's van dé kantoren, die gevestigd zijn boven het café restaurant Suisse aan hert Beursplein op de kantoor lokalen kwamen, bleek daar ingebroken te zijn, al thans de lokaliteiten, waar de fa. D. B., scheepsma kelaar en W. R„ graanhandelaar hare kantoren heb ben, toonde op verschillende plaatsen sporen van een ongewenscht bezoek. Op beide kantoren werd' de brandkast geopend, terwijl hier tevens 1 millioen aan marken en twee spaarbankboekjes vermist worden, alsmede een aantal kwitanties bij verschillende fir ma's te dezer stede inbaar. Vermoed wordt, dat de dieven zich hebben laten insluiten. DIRECTEUR POSTCHèQUE. EN GIRODIENST. Tot directeur van den Postchèque- en Girodienst zal met ingang van 5 Mei a.s. worden1 benoemd d>e heer J. Lazonder, directeur van het post- en telegraaf kantoor te Rotterdam. De heer Lazonder, die sinds het najaar van 1921 in laatstgenoemde functie werkzaam is, was voorheen inspecteur van den algemeenen dienst bij het Iloofdt bestuur der Posterijen te 's Gravenhage. Hij is pen tijdlang voorzitter geweest van, de Commissie van Beroepvoor ambtenaarszaken bij do posterijen. Thans maakt hij doel uit van de commissie tot reor. ganistie van het post- en telegraafbedrijf. EEN PAAR OUDJES. Uit Medemblik, 30 April. Morgen, 1 Mei. viert he< echtpaar J. Windt te Medemblik zijn 60-jarigs ccht- vereeniging. Beide oudjes zijn nog bijzonder flink, resp. 91 en 81 jaar oud. De bruidegom is de oudste in woner van deze gemeente. VALSCHE BANKBILJETTEN. Er zijn valsche bankbiljetten van f 10 in c'reulatio. Ze zijn te herkennen aan drie hoofdgebreken: de kleur is lichter, de hamer van den man aan hei aam beeld is dunner, formaat eenigszins kleiner. LANGENDIJK. Thans is het de tijd om met alle kracht de verdel ging van ratten ter hand te nemen en ten koste van veel t!i<i cn geld wordien ook de plannen gemaakt. Het gebruik van serum is biervoor een uitsiekcncj middel, omdat daardoor de pest onder net rai ten- volkje schijnt te worden teweeggebracht. Er schijnen veel ratten te zijn, zoodat een krachtige bestrijding meer dan ooit noodzakelijk is. Ook hst gewser ver richt bij verdelging «tegds goede diensten. Het kan dan ook geen verwondering mekken, dat met eenige verontwaardiging kennis genomen werd, dat de nieuwe jachtwet tot 15 Juli het schieten ook op ratten verbiedt De hoop is dan ook gewettigd, dat hiervoor dispen satie te krijgen is en zoo worden dan ook nu reeds jachtacten aangevraagd en wordt het verzoek tot den Commissaris gericht om voor do rattenjacht directe toestemming te geven. Het schijnt wel moeilijk to zijn. de wetten voor het goheele land bruikbaar te maken. OUDKARSPEL. Heden herdenkt onze brievengaarder, de heer Heertjes den dag dat hij voor 12 n laar als zoodanig werd aangesteld. NOORDSOHARWOUDE. Uit goede bron vernemen we, dat de gevaren voor - de openbare school alhier thans geheel geweken zijn EEN INGEWIKKELDE MEINEEDZAAK. Voor de rechtbank te Arnhem i9 een eigenaardige meineedzaak behandeld. Terechtstaand een banket bakker uit Nijmegen, verdacht van meineed in een jachtdelict. In anderen vorm had do zaak reeds voor de rechtbank gediend, toen was de banketbakker ge- jtuige en een arbeider, die als drijver op jacht fun- geert, een van meineed' verdachte 'beklaagde. Zoowel de banketbakker als de drijver waren 7 De cember 1922 to Eist op een stuk land, waar niet ge jaagd mocht worden. Er werd een haas geschoten en de banketbakker door den kantonrechter wegens jachtwetovertreding veroordeeld. De drijver legde verklaringen af welke tot een vervolging wegens meineed aanleiding gaf. Die meineedzaak diende voor de Arnhemsche rechtbank: de drijver verscheen als beklaagde, de banketbakker als getuige. Laatst genoemde legde verklaringen af conform het relaas van den beklaagde en zag zich zoodoende ook wegen.-; meineed vervolgd. De vraag waar het om gaat is wie nu eigenlijk op 22 December 1922 te Eist een h8as schoot. Beklaagde ontkent dit; getuigen hebben hem ech ter zien schieten; één van hen beweert zelfs dat hij 'n snor droeg, 'n feit dat van de zijde van beklaag de wordt ontkend. Een getuige zegt dat hij de jacht wetovertreder is geweest en niet bekl. Door acht ge tuigen k decharge word verklaard, door tweè buiten eede, dat de banketbakker niet geschoten heeft. De subst. off. van justitie achtte de schuld van be klaagde door de verklaringen van de getuigen k de charge bewezen. Bekl. is schuldig en hij heeft ver schillende getuigen k decharge tot het afleggen van meineedige verklaringen gebracht. De eisch luidde tegen den beklaagden banketbakker 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gevangenneming. De verdediger mr. Van Ditzhuyzen verklaarde over tuigd te zijn, dat beklaagde en de getuigen décharge die wegens meineed zullen worden vervolgd, on schuldig zijn. Er is beweerd dat bekl. een snor droeg, I terwijl dat niet het geval was, dat wijst op verwar ring met een ander lid van het jachtgezelschap. PI. concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank heeft na in raadkamer bijeen te zijn geweest, hot verzoek om bekl. in hechtenis te nemen, afgewezen. Uitspraak 13 Mei. IN DE VAL GELOOPEN. Uit Rotterdam, 30 April. De brievenbesteller J. L., werkzaam op het hoofdpostkantoor alhier, ij aangehouden, verdacht van verduistering van brie- jven. J. L. had de gewoonte onder het sorteeren zich 'brieven toe te eigenen, waarin bonnetjes voor cftdeaux van een sigarettenfirma waren. Men heeii toen een val opgesteld; maakte een gefingeerden brief, die in zijn bezit werd gevonden, waarop hij is aangehouden. ONBEWAAXTE OVERWEGEN. I Uit Amsterdam, 30 April. In een onderhoud, ons welwillend toegestaan door een der hoofdambtena ren van do Nederlandscho spoorwegautoriteiten bij de uitbreiding van het aantal onbewaakte overwegen jniet het voornemen koesteren, nog andere veilig- heidsmaatregelen voor het publiek te treffen dan do tot nu toegepaste waarschuwingskruisen. Tel. WINKEL. Als een groote bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den heer Jb. Koeten alhier een geit zes sprlng- i levende jongen ter wereld heeft gebracht. i NIEUWE NIEBORP. 'Dinsdagavond vergaderde het Bestuur der gym- mstiekvereenigingen „Hercules" en „Hébe" met ver tegenwoordigers der verschillend? plaatselijke ver- I e omgingen. Het doel dezer vereeniging is, tijdens de Schutkermis het 40-jarig bestaan van „Hercules" en het 20-jarig bestaan van „Hébé" feestelijk te herden- j.ken. Na eenige besprekingen werd uit de vergadering een commissie benoemd, die belast werd met de voor- bereiding en uitvoering dier feestelijkheden. De com.. j missie bestaat uit dé heeren IL Wilbrink, voorzitter. I A. Visser, secretaris, C. Rutéen, penningmeester. A. i Peereboom, J. Peeroboom, Toornstra, Strijbis, com- i missarissen, terwijl de directeur, de heer Blauwhot-:, als adviseerend lid) werd toegevoegd-. Hef. ligt in de bedoeling een eere_avondi te organiseeren, gymnastiek wedstrijden te houden, waartoe verschillende vqr- eenigingen zullen warden uitgenoodigd verder valksfeesten te houden. Een en ander zal door de commissie worden voorbereid' en geregeld. WEEREPOLDER- Tot secretaris-penningmeester van den1 WeerepoL der is in do vacature, ontstaan, door hert bedanken van den heer S. Over, benoemd de heer C. Koorn to LutjewinkeL OUDKAP8RHU I De Tuinbouwvereeniging „De Eendracht" hield Woensdagavond een ledenvergadering, speciaal voor behandeling van het punt: „Rattonverdel- ging." De vergadering was door 26 leden bezocht. De voorzitter, de heer 7b. de Boer, opent met een woord van welkom de vergadering. We hebben, 2500 zegt de voorzitter, wel pas onze j algemeene vergadering gehad, doch we meenden J dat dit punt belangrijk genoeg was, om in alge- I meene vergadering te bespreken. Het spijt ine, 1 dat do vergadering zoo slecht bezocht is. Het geeft- I den schijn dat door de leden weinig voor deze zaak gevoeld wordt; het kan ook zijn, dat de ge- f dachte hoerscht: zo zullen hot zonder ons wel af- schieten. Het doel is, dat de verdelging in het go- f geheele amb&oht plaats heeft, alle vereenïgingen meedoen en allo leden hunne medewerking ver- leenen Het. bestuur is van gevoelen, dat de besfco weg Is, om elk lid die hiertoe wil meewerken, één rleschj-j gratis ter beschikking te stellen, op kosten van «10 vereeniging. Die er moer wensoht, het moerdere zpli to betalen. We moeten ons best doen, om het mul- del' op do juisto plaatsen neer te leggen on er voor zichtig mee to handelen. Do fleschjes zjjn 75 gram en kosten per stuk fl.25, bij 16 stuks 82,9 ot. 011 j per 100 misschien wel minder. Het is zaak gauw te Destellen. Hoe eerder we beginnen, hoe beter het is. Een der leden merkt op, dat het beter is het van vereenigingswege te doen. De voorzitter antwoordt daarop dat hot eerder zoo geschiedde, doch het bestuur meent, dat boter platasen bereikt worden ,als de leden mee werken. De heer Leegwater vreest, dat er dan te weinig1 gebruik van gemaakt zal worden, omdat zoo wei nig leden op de vergadering zijn. De heer P. Kostelijk acht net gcwOTS^ht, dat de bestrijding nog sterker plaats heeft dan net vorig jaar, omdat er veel ratten zijn. ai Voorzitter wil oen getalletje fleschjes meer be stellen dan de leden opgeven. Do heer J. van 'Exter meent, dat elk zyn eigen belang moet inzien. Hij wil geen besluit, van vereenigingswege. De loden die last hebben, komen j WVoor*ittar wi'ri «r op, d»t het wrum «ix»di« d.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2