Plaatselijk Nieuw» Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Alarkttoricmea. kraoht verliest, «oodat het direct bij aankomst afge leverd moet worden. We kunnen haver, mais, ryst of gekookte aardappelen met het serum drenken. Dit Bohijnt beter to voldoen daji brood. Het moet 's avonds neorgelegd worden, op droog en niet aan de zonzijde. De heer A. Swager wijst er op, dat één maal neerleggen niet voldoende is. Het ia «oer goed, hot later nog eens te doen. Besloten wordt, tot Maandagavond de gelegen heid voor bestellen open te stellen. Staande de vergadering wordt reeds een flink aantal flesohjes besteld. Do voorzitter hoopt op veel succes on zoo groot mogelijke medewerking. Bij do rondvraag doelt de voorzitter mee, dat de mollonvanger een prooes gekregen heeft, om dat dit vangen verboden is. Waar hij daarmee een stuk brood verdient en de meeste leden de mollen wel willen missen, laat hij een lijst cirouleeren, om daarmee te trach ten van den Commissaris der Koningen toestem ming te verkrijgen. Uit de besprekingen blijkt, dat velen hiermee U instem men. Verder deelt voorzitter mee. dat de nieuwe jachtwet verbiedt, om voor 15 Juli op ratten» musschen, enz. te schieten. Ook in dit opzicht zal een verzoek aan den Commissaris gewensoht zijn, omdat dit voor deze streek een groote strop zou beteekenem Getracht zat worden ook voor 15 Juli een jacht- acte hiervoor te bekomen. Het verzoek dient spoe dig gedaan te worden, omdat het bericht niet direct terug zal zijn. Door een der leden wordt nog gewezen op het snel varen van een motor, wa tbij politieverordening ver boden is. Een ander lid. stelt voor .tezamen manden te be stellen, waarvoor men niet veel blijkt te gevoelen. Do voorzitter sluit hierna de vergadering met dank voor de aangename bespreking en de aanwezigheid der pers. BREEZAND. Woensdagmorgen had op het sluiswerk aan de Koojj oen ongeluk plaats. De arbeider Veen raakte met dc hand bekneld tusschen de kipkarren, zoo dat het eerste lid van den middelvinger totaal afgeknepen werd. Geneeskundige hulp m/^st di rect worden ingeroepen. VERANDERING STATIONSEMPLACEMENT. Dinsdag j.1. is door de Hoofddirectie der Holland- sche Spoorwegmaatschappij een bezoek gebracht aan onze gemeente en Ewijcksluis, waarbij de stations- emplacementen aldaar in oogenschouw zijn genomen in verband met spoedig te verwachten uitbreidingen en veranderingen daarvan. GEMEENTE SC HA GEN. Getrouwd: Wilhelmus Petrus Klaver en Anna Jo- hanna Vlaar. Pieterr Gli.mis en Jannotje Schouten. POLITIE Verloren: een rolletje zeil; een bril. Gevonden: een doek. Is komen aanvliegen: een postduif. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. ARBEIDERS NAAR SIBERIë VERBANNEN. 51 Arbeiders, die bij de jongste stakingen te Pe tersburg een voorname rol hadden gespeeld, zijn ver oordeeld: tot verbanning naar Siberië. Zij zouden Zondag uit de gevangenis naar het station worden overgebracht, doch zoodra dit bekend werd, verza melden zich een groot aantal arbeiders, voornamelijk van de Poetilof-fabrieken, in de buurt der agevange- nis, teneinde het vertrek te belemmeren. Er kwam boreden politie aan te pos om de betoogers uiteen te drijven, waarbij harde klappen vielen. In bet geheel zijn -de laatste dagen te Petersburg meer dan 600 personen in hechtenis genomen. EEN TORNADO IN HET ZUID-OOSTEN DER VEREEN. STATEN. Uit Altana (Georgië), 30 April. Een tornado heeft hedenmorgen vroeg eenige der zuidoostelijke staten geteisterd. Voor zoover bekend, zijn er 47 personen gedood en 130 gewond. Tal van personen worden vermist. De schade bedraagt millioenen dollars. DE DUITSCHE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Uit Berlijn, 30 April. Voor de rijksdagverkiezingen zijn ingediend 486 'listrictslijsten (296 ln 1920) rnet 4514 candidaten en 23 rijkslijsten (15 in 1920) met 428 candidaten. DE AMERIKAANSCHE PERS. Senator Owen van Oklahoma heeft eenige voor- loopige voorstellen bij de betrokken Senaatscommis sie ingediend ter beteugeling van verschillende euve len die z.i. de Amerikaansche pers in het algemeon aankleven. Zo zijn van zeer vergaande strekking en werpen een nieuw, fel licht op het misbruik dat van de pers, als orgaan der publieke opinie, gemaakt kan worden. Owen wenscht in de eerste plaats dat iedere krant op haar eerste pagina een duidelijk overzicht zal geven van de financieel© verplichtingen van haar eigenaren ten opzichte van eventueel'e derden. Daar onder zullen bijzonderheden vermeld moeten worden omtrent de personen van directeuren en hoofdredac teuren «n ln het alge-meen van al die personen die inede een stem hebben bij hel bepalen van de po litieke richting der krant. Verder wenscht hij een aanwijzing van de nati onaliteit van alle redacteuren, verlangt de ondertee- kening van alle hoofdartikelen en nieuwsberichten en in geval met initialen of pseudoniemen zou on- dciieekend worden» op een of andere plaats in de krant zelve, een lijst, met de namen der Dersonen die zich aldus niet volkomen bekend maken. Ten slotte wettelijke strafmaatregelen tegen de ontduiking dezer bepalingen. Eindelijk wenscht hij nog hot oordeel der commis sie in te wannen omtrent zijn wensch. „dat iedere krant op haar eerste pagina gelegenheid moet geven tot repliek aan alle personen dio door do krant om oen of andero reden zouden aangevallen zijn, en om deze replieken to beschermen, tegen misbruik door onbevoegde of lichtzinnige personen, verlangt hij een verificatie door een notaris betreffende de feiten in die antwoorden to berde gebracht. In zijn toelichting is tot dit laatste voorstel zegt do Senator: „Er is geen land waar mannen die in het publieke leven een rol spelen door imeor boosaardig heden en verdachtmakingen getroffen worden dan da Vereenigde Staten", en hij gelooft „dat menigeen zich met meer moed en durf voor eenige publieke zaak van belang zou interesseeren als hij op die wij- zo gelegenheid kreeg op de aanvallen te antwoorden van hen, die terwille van particuliere redenen die belangen tegenwerken en wien het nu zoo gemakke lijk gemaakt is door hun invloed op bepaalde pers organen een zoogenaamde afwij-zende publieke opi nie te scheppen die in werkelijkheid niot door de be volking geduld wordt endus feitelijk niet be staat" RUSLAND VERBIEDT IMMIGRATIE VAN AME. RIKANEN. De Sovjetregreering- heeft besloten, te gelasten dat ïmmigrafcio naar Rusland uit alle landen, mdflr speciaal uit Amerika, verboden is, «oo wordt ten mmste aan de „Cliioago Tribune" gemeld. Heb bpIiiJo blad weet hier do reden voor aan to geven, nl. dat de Sovjets de nieuwe Amerikaanscho im- migratiewet beschouwen als direct gericht tegen de Russische landverhuizers. De Moskousche bladen wijzen erop, dat dit ver bod van immigratie in Rusland speciaal bedoeld; DE SOCIALE STRIJD DUTTSCHLAND. is voor die lieden in Amerika, die „naar Rusland Een V. D.-bericht uit Munehen meldt, dat met twee komen in do hoop, voor onbetekenend revolufci- Mei alle bouwvakarbeiders in Beieren uitgesloten onnair werk in de V. 3. beloond to «uilen worden zullen-worden: De uitsluiting omvat 50.000 arbeider*, met gewichtige Sovjet-functies." j van wie 60 pet. in staking was. „Laten die would-be revolutionnairen", »oo DE GROOTE MIJNRAMP IN DE VER. STATEN, wordt gezegd, „maar in Amerika blijven en zich Uit Wheeling (Staat Vlrginië), 29 April Reeds 45 daar «elf functies veroveren." i lijken van slachtoffers der ontploffing in de Brent- Intussohon dnukt het ons, dat het met het immi- wood.mijn waarbij' 111 mijnwerkers bedolven wer den zijn geborgen. Er wordt met groote energie gewerkt door de rodders, die trachten zich toegang te verschaffen tot dat gedeelte der mijn, waar zich nog 66 personen moeton bevinden. EEN OUD GRAF. To Mayen bij Cleeï heeft men achter het gerechts gebouw een graf ontdekt uit den tijd van 500 Jaar vóór Chr. De urn stond 35 c.M. diep ln den grond' en bevatte behalve zand en beenderen twee schalen, waarin kleine beenderen waren van offerdieren af komstig. «Vorder werden nog vele scherven van klei ne schalen gevonden. EEN DUITSCHE KNOOPENFABRÏEK AFGEBRAND Uit Berlijn, 29 April. De knoopenfabriek van Pondorf, ln. Altenburg (ThurLngen) waar mevr dan 1000 arbeiders werkzaam zijn, is tot den grond afge brand. Men vermoedt, dat brandstichting ln het spel Is. ZOO DOET MEN IN RUSLAND. Als bewijs hoe merkwaardig er in Rusland wordt omgesprongen met het geestelijk eigendom van bui tenlanders kan dienen, .dat thans in een fabriek te Rostoff de tractors van Ford op groote schaal worden nagemaakt. EEN LEGERSCHANDAAL IN RUSLAND. Gemeld wordt, dat een groot schandaal is ontdekt bij de Russische legeradministraties. Hooggeplaatste ambtenaren hebben grove winsten gemaakt, door to knoeien op de ledorleveranties. Het goede leer werd aan particuliere handelaars verkocht, terwijl de staat zoo goed als onbruikbaar schoenwerk voor de troe pen kreeg. De staatsledertrust maakte op pier een winst van 8 en 900 millioen roebel, terwijl de feite lijke winst, die veef geringer was dn' do zakken van ambtenaren vloeide. Er zijn verschillende arrestaties gedaan. Ook de vroegere medewerker van Trotzky, ni. Skloensky is ln hechtenis genomen. DE OPSTAND IN TOERKESTAN. Reeda eenige maanden woedt in Toerkestan een opstand tegen de bolsjewistische regime en den matsten tijd hebben berichten hierover ook West- Europa bereikt. Wat is er in dien afgelegen uit hoek van Rusland gaande P Met behulp van de loerkestaandsche bladen kunnen wij de volgende de feiten vaststellen: ln November 1923 verscheen in het Transkas- pische land, in de streek van Asch&bad, een bende opstandelingen onder aanvoering van een zekereh Gjaoorow, een gewezen offioier van het keizerlijke Russische leger. Later begonnen dergelijke benaen te opereeren in de streken van Samarkand, Kir kand en Andizjan. De regecring stuurde naar de bedreigde gebieden twee sterke afdeelingen. Twoo December J23 had bij Aschabad een treffan plaats en Gjaoerow versloeg de rooden on wierp hen terug naar Tsiardzjoeg, waarbij de opstande lingen de geheele legertros en vier bergkanonnen hebben buit gemaakt. De terugtrekkende roode troepen stieten op een andere afdeeling opstan delingen en werden opnieuw geslagen; een derde van de roóde manschappen werd gevangen geno men en de overigen vluchtten naar Koerga. De opstand breidde zich steeds meer en meer uit en in Maart verschenen de insurgenten ook in Fer ghana en in het gebeid van van Syr-Darja; 19 Maart werd de vesting Kokand door de opstan delingen onder leiding van generaal Sytsjew geno men. Op «es April begon het gevecht om het oezit van Tasjkont en den volgenden dag kon generaal Sytsjew, de opperbevelhebber van ae opstandelin gen, de stad bezetten en er zijn staf vestigen. Generaal Sytsjew is géboortig uit Tas]kent en heeft in Toerkestan vee! aanhangers, zoowel onder de Russen als onder de inboorlingen. Zijn bevelheb bers zijn hoofdzakelijk gewezen officieren van het keizerlijke leger; de soldaten zijn Russen en in boorlingen. De troepen «gii goed gewapend en hebben voldoende proviand. Te oordeelen naar do Toerkestaansche bladen heerscht onder hen een voorbeeldige discipline. Sytsjew heeft te Tasjkent een regeoring ge vormd, die zich ten doel heeft gesteld de overwin- winning te consolideeren en een Toerkestaansch parlement bijeen te roepen. Is eohter deze taak uit voerbaar? Zij betwijfelen het. De bevolking van Toerkestan is eensgezind over de wenschely khedd de bosjiwiki door een andere regeering te vervan gen, maar over den aard van den toekomstigen regeeringsvorm heersehen er uiteenloopende moe- ningen. Bovendien is do sovjet-regeering geenszins geneigd zich bij den geschapen toestand neer to leggen en een nieuwe veldtocht van de rooden tegen opstandelingen wordt voorbereid. Makkelijk zal dit niet zijn. De bolsjewiki zullen daarvoor een le^er van minstens 100.000 man aoodig hebben en 't vervoer van eon dergelijke legermacht is in dje streken een moeilijk op te lossen vraagstuk, daar de ..eenige spoorweg zich in handen van ae op standolingen bevindt. Infcusschen schijnt het pok in de aangrenzende gebieden .niet pluis te «ijn, vooral in het gebied van Somirentsjenk, wajir onder de kozak kon on tevredenheid heerscht. Zooals to begrijpen is, houdt Êeneraal Sytsjew voeling mot hot comité van de ozakken .van Semirentsjensk, zpodat een opstand in dat gebied zeer waarschijnlijk is, hetgeen de operaties 'dor rooden zou bemoeilijken. Hdbi. SPRINKHANENPLAAG. In het district Mudgers (Nieuw Zuid-Walee) heeft een sprinkhanenplaag aanzienlijke verwoes tingen aangericht onder de gewassen. Een inwoner van de streek, die door het ge teisterd gebied reisde, nam over een afstand van 23 K.M. een onafgebroken «werm sprinkhanen waar. GEVAARLIJKE ONTPLOFFINGEN. Sinds ©enigen tijd waren arbeiders werkzaam aan het sloopen van het tuchthuis a Yperen. In een punt op net aan het gebouw grenzend terrein, hadden twee mannen granaten, die zij gevondeh hadden, geworpen, welke «e later kwamen weg balen. Tijdens deze bezigheid ontplofte één van de helsche machines en éen der twee mannen word gedood, de andere zwaar gewond. t _i Den volgenden dag was een arbeider uit Ghe- Iuvelb met gevonden granaten bezig, toen eveneens één d ir moordtuigen ontplofte. Ook deze man werd gedood. Zijn lijk werd vreesol ijk verminkt. DE LOON EN DER ENGELSCHE MIJNWERKERS. Uit Londen, 29 April. Voor het hof van onder zoek naar do loonen dor mijnwerkers hooftde pre sident van den bond van mijneigenaars, Williams, een merkwaardige verklaring afgelegd. Hij zeide, dat het slechts aan de bezetting van het Roergebied te danken is geweest, dat de mijneigenaren over het geheele land den 20 pot. toeslag op de loonen der mijnwerkers hebben kun nen handnaven. De Roerbezetting had een groote vraag tegen hooge prijzen tengevolge en daardoor konden den arbeiders betere loonen worden uitbetaald. Indien de Roerbezotting den bloei van het mijnbedrijf niet had bevorderd, hadden in vele districten de gratioverbod voor onderdanen van andere landen dan de V. S. wel zoo'n vaart niet zal Ioopen." .Tn verband mot de „vergelding" van Rusland je gens Amerika moet erop gewezen worden, dat de bootdiensten in do randstaten door de nieuwe Im- migratiewog in de V. S. zwaar getroffen worden. Te Riga bevindt zich b.v. een groot aantal Joodsche emigranten uit Rusland, die met booten van aldaar gevestigde diensten naar Ellis Island «ouden wor den vervoerd on nu niet weg kunnen. Do bootdion- sten Inden nu zware verliezen, want honderd duizenden aan passagegelden, door de Amerikaan- sclio bloed verwan ton der Joodsche emigranten voor uit betaald, moeten wordon teruggestort. Ook in Polen en Roemenië «ijn duizenden Joodsche emi granten. Do randstaten «elf zijn ook in een moeilijk par ket. Zij hebben die Joodsche emigranten slechts toegelaten in hot vooruitzicht, dat deze monschen naar Amerika zouden vertrekken. Do bevolking van die landen is, helaas, vaak genoeg den Joden niet al tc goedgezind; reeds verledon jaar hadden anti-scroietische relletjes plaats; en do regeeringen vragen zich af, wat er voor de deur staat, wanneer het anti-seraietische grauw zijn ondersteuning moet deelen met de duizenden arme emigranten. Er wordt ernstig "aan gedacht, deze ongelukkigen weer over de Rupsische grenzen te zetten. DE LENIN-VERKERING OP HET ROODE PLEIN. De bijzondere correspondent van de „Matin", Henri dc Korab heeft uit Moskou een nieuwen brief aan zijn blad gezonden over de toestanden in de Rus sische hoofdstad. Aan dit interessante schrijven, het welk handelt over de Moskousche nachten, ontlee- nen wij, aldus de Tel., het volgende: De nachten zoo zegt de Korab zijn hier weer somber en verontrustend gewoiden. Welk een over vloed van licht heerschte hier nog slechts oen jaar geieden!Toen trachtte men den vreemdeling te verblinden, door alle verblindende booglampen van het Theaterplein van de Krasnpja Plosjtsjad, en van de groote Loebjanka te ontsteken. Heden ten dage heeft deze groote luister een einde genomen. Thans is het duister in de straten. En ais men wat laat is voelt men zich niet zeer veilig.. De bochtige T^rskaja, lang en smal, gelijkt op een donkeren 'ïmnêl, vol hinderlagen en verdacht gefluister. Een schel gefuit, dan nog een en dan weer een derde ac- centueeren het onaangename gevoel. Zeg, zeide ik plotseling lot mijn metgezel, zie je daar in de verte niet die kleine roode lichten? Zij slingeren heen en weer en het lijkt wel of ze ons raderen- Pas op, antwoordt mijn kameraad, dat zijn de ..vloermuizen". BUJft toch niet op het trottoir Ioo pen, riep hij plotseling zenuwachtig uit, het lijkt wel alsof je je verbergt Hij trekt mij bij den arm mee naar. het midden van de straat. Een tiental mannen nadert ons. Zij dragen allen roode lantaarns, welke eigenaardige rood-achtlge tinten tooveren op hun lederen mantels, die glanzen van den motregen. Sto-o-oi (halt)! roept de leider. Hou niet je handen in je zakken, dat is gevaar lijk, fluistert mijn vriend mij nog toe, terwijl d.e man nen met enkele sprongen van plaats veranderen, zoo dat zij ons insluiten, Groene kaart! roept hij pit, terwijl hij een stuk carton heen en weer zwaait, als bewijs van zijn adhesie met de communistische partij. Onmiddellij-ki opent zich de kring. Een voor een verdwenen de mannen d.oor een koetspoort. Wij zetten daarna onzen weg langzaam voort. Op de boulevard, waar de Tverskaja op uitkomt, heerscht een doodsche, drukkende stilte. Wij staan een oogenblik stil, om als het ware, de stilte te be luisteren: geen geluid van een voetstap of een stem, geen windzuchtje en het heeft opgehouden te rege nen. De stadswijk is verlaten, een donkere hémel heeft de vormen van de daken en de boomen ver vaagd. --- Dat geeft iemand bijna den „angst voor het Niet",, zeide ik Ja, antwoordde mijn metgezel, het heeft er te genwoordig wel iets van in de Moskousche nachten. Men heeft soms het gevoel, alsof men in een dood kist is ingesloten Ik raad naar de gebouwenLinks staat het the aterKijk. daar is een trottoir en het hotel Metro- poleEn plotseling roep ik verwonderd, bijna ver schrikt uit Muziek, hoor je die muziek? Heel uit de verte hoort men een gebrom als uit eer. kerk, een geluid van liederen of gebeden, dat sterker wordt, al naar gelang wij naderbij komen Wij begeven ons in de richting van het Roode Plein; wij gaan een deur binnen, waarvan het gewelf dreunt als de holte van een schelp. 'De dansende kaarsen vlammen belichten nu en dan een baardig gelaat, de rimpelige figuur van een oude vrouw, het stomp zinnige gelaat van een klein ventje Het is Zaterdag, legde mijn vriend uit, zij ko men den nacht hier doorbrengen, zooals men in de kerk komt Voorzichtig, langzaam-aan, banen wij ons een weg door dé menigte; na een kwartier lang pogen, half versuft door de talklucht komen wij voor het mau soleum. waar een electrische zon brandt. Overal ziet men knielende gedaanten. Als een langen en zach- ten zucht hoort men den naam van Lenin fluisteren. Meegesleept door een schuiving in de menigte trap ik op lichamen, klamp ik mij vast aan schouders en plotseling, in een schol licht, zie ik een oogenblik het lichtbeschenen gelaat van een dictator, zijn zwarten ringbaard, zijn gezwollen voorhoofd, zijn Tartaarsche jukbeenderen. Doch de golf, die m.'j had meegesleept, trok mij thans weder terug naar achteren en ik bevind mij weder te midden van de menigte. Daar heb ik het geluk mijn vriend terug te vinden. Je ziet. zeide hij nadat wij het kalme trottoir van de Loebjanka weer betreden hadden, de doode Lenin is misschien nog een machtiger godheid don de levende LeninRustende aan den voet van het Kremlin, regeort hij Rusland Inderdaad, wat kan men niet alles in zijn naam doen! Men kan alles doen, mijn waarde, alles, want dagelijks ziet men op het Roode Plein gedelegeer den uit alle Russische streken defileeren, uit Saratof. Rostof en Jekatarino&lafHet Russische volk had behoefte aan een godheidMen heeft het een com- munistischén god gegeven Kameraad Tadó Boranski moest hier zijn gesprek onderbreken, want opnieuw moesten wij onze papie ren te voorschijn halen voor een patrouille van de Tsjeka, die ons, evenalé de eerste, plotseling inge sloten had. Het plein en de tombe zijn veilig bewaakt, merkte ik op, toen de „vleermuizen" zich hadden verwijderd. Natuurlijk, zeide hij. een aanslag zou zoo ge makkelijk kunnen plaats hebben En dan. vervoïe- rwijl hij mij dichter j munen moeten woraen gesiuwui, oib naar'zich toe trok om zachter te kunnen spreken. J zulke hooge kosten gepaard gaan, dat -nen vaak er bestaat een band. zie je tusschen deze lichtende beter doet met verlies door te wer expeditie uitgerust worden. Geholpen door gen darmes trachtten «ij met drie auto's net blokhuis te naderen ,doch «ij werden mot zoo'n kogelregen ontvangen, dat wh'ken moesten. Ten slotte zijn «y er door een krijgslist in geslaagd «ioh van don ongelukkige meester te maken. EEN WARE VELDSLAG. Zondagavond om 9 uur verliet een inlandsoh militair zonder betalen een koffiehuis te Ariana, i den voorstad van Tunis. De kellnor liep den man jna. Voorbijgangers, jeugdige joden on inlanders, kozen party, dezen voor den soldaat, genen voor don kellner en er ontstond oen bloedige veohtparbR waarmee zioh steods meer voorbijgangers bemoei den. Er waron wel 6000 mensohen op de boon. De inlanders bestormden verscheidono Joodsohe zaken. De drie voornaamste koffiohuizen werden geplun derd en de kasteleins mishandeld, een gaarkeu ken werd in brand gestoken. Eon offtoier van do garde van den bei, die in politiek was en dian do "donders voor een Jood aanzagen werd mishan deld. Er vielen tal van gowonden, van wie sommi- 8"OH er ernstig aan too zijn. Er zijn uit Tunis ver sterkingen geaonden om do orde to herstellen on j v£n ]ie"ü,n zijn aangehouden. De Joden vier den Zondag hun Pasohon en do inlanders «ijn ih den Ramadantüd. Wederzijdsoh zijn do gemoe deren ten zeerste opgewonden. De overheid heeft maatregelen genomen om verdere botsingen te voorkoméh en een onderzoek naar het gebeurde in gesteld. AUTOMATISCH VEILIGHEIDS SYSTEEM. De spoorwegramp bü Bellinrona is, naar men weet. vermoedelijk to wijten aan het voorbijrijden van een onveilig signaal. De betreffende lijn is ge heel geëlectrificeerd. Deze omstandigheid nu, geeft een Fransoh blad aanleiding om er op te wijzen, dat in Frankrijk de aldus ingerichte lijnen voorzien zijn van een automatisch veiligheidssysteem, dat den elecfcri- sohen stroom afsluit on door een bellen-stelsel den machinist waarschuwt, wanneer er een onveilig signaal voorbijgereden wordt Het blad vraagt nu, óf de Zwiteersche spoor wegen een dergelijk veiligheids-systeem missen, of dat het veiligheids-apparaat niet gewerkt hoeft. KLOOSTER VERBRAND. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het beroemdè klooster Hilendar op den berg Athos geheel door brand vernield is. Het Klooster werd m de mid deleeuwen door de Servische koningen gesticht en was van groote historische waarde. Op den berg Athos op het uiterste Zuid-Ooete- lijke punt van het schiereiland van Saloniki gele- 5en, vindt men niet minder dan twintig kloosters, oor Grieksche monniken van de orde vaü den H. Baeilius bewoond. Deze kloosters, die door talrijke schilders en dichters bezocht worden, bevatten onmetelijke schatten. GOEDERENTREIN IN BRAND. Op het spoorweg-traject Bazel—Stein is een goe derentrein dio het station Rheinfelden verliet, in brand geraakt. Het vuur was uitgebroken in een wagon, die met lucifers geladen was. Een spoorwegwachter, die de vlammen bemerkte, maakte alarm on vier brandspuiten verschenen om den brand te blusschen. Talrijke wagons zijn ver brand. DE PEST. De builenpest in Lahore (Br.-Tndië) neemt steeds too. Er komen lederen dag 20 k 30 sterfgevallen tengevolge van de ziekte voor. Er zijn reeds vier colleges in de stad Lahorne gesloten en de autoriteiten van andere ooileges overwegen insgelijks de sluiting hunner instituten. Er worden strenge maatregelen genomen om de «iekte te bestrijden. DROOGTE. In Bengalen heerscht sinds ,Deoember een bijna onafgebroken droogte. De voorjaarsoogst bedraagt slechts 5 pet. van dien van verloden Jaar. Slechts de "ganja" en do tabak zijn goed ge groeid. Wegens het uitblijven van regen heeft men geen jute en andere herfstgewassen gezaaid. Do# water- en voedselvoorziening is in de meeste districten nog voldoende, doch in vele dorpen be gint het water reeds schaarsch te worden. ZONDAG, i MEL NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Herdenking BO.jarig bestaan van het Tehuis voor Ouden van dagen. Ou-de sluis, voorm. half elf, Ds. H. Buiskool. St. Maartensbrug, voorm. halfelf, Ds. v. <1. Kreeke. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Nieuwe Niedorp, nam. halfecht, Da Schermerhora. Onderwerp: Spreuken 1:8. Oude Niedorp, voorm. halfelf, Ds. Schermerhorn. Veenhuizen, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Broekema. Dirkshom, voorm. halfelf, Da KooiJ. Valkoog, voorm. halfelf,' Ds. Tinholt Eenigenburg, nam. 8 uur, Dr. Snethlage. Huisduinen, voorm. 10 uur, Dr. Snethlage. Barsingerhorn, voorm, halfelf. Ds. v. Loon. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp. nam. halfacht. Da Hnam EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Posthuma, Nam. 7 uur, Ds. Boeko. B ree zand, voorm. halfelf, de heer Boon. Nam. halfacht, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Dalhuizen, van Doom. Bediening H. A. Bevestiging nieuwe lid maten. Nam. halfdrie, Ds. Dalhuizen, van Doorn. SCHAGEN, 1 Mei 1924. 3 stieren f225460, 277 geldakoeien, mag., f175 a 410, 54 idem vette f275475, 55 kaïfkoeien f300 a 500 46 pinken f140 a 210, 151 nuchtere kalveren f12 a 28, 148 overhouders f40 a 52, lammeren* f2 5.50, 26 bokken en geiten f 3 a 15, 25 varkens, mag., f18 a 24, 99 idem votfce, per Kg. f0.58 a 0.65, 161 biggen f10 a 15, 25 konijnen fl a 4, 45 kippon f 1.50 a 3.25,. 358 Kg. botor f 1.60 a 1.80, 9437 kipeieren f 5 a 6.50, 7.35S eendeioren f 5.60. llJaKKclIJK A'liUiCIl |Mda.lO IKUvCliUdU, VCI i Uift- ll'vv uc'uiuciui j de hij na eenig nadenken en terwijl hij mij dichter münen moeten worden gesloten, or6ehoon daaraan - - - j n> iJQen vaak erken, i.i afwach ting van betere tijden. KRANKZINNIG GEWOBDEN. De inwoners van Kernevel. .naby lvonent, wer den de laatste dagon gnt^rroriripord^ door den bevel Lt ~:i.Ulnkkiiia ,Iin trnlr irmrurn.vn tombe en die roode lichten, welke opnieuw door de straten van Moskou trekken. Inderdaad rust daar op heden ten dage de macht". Wij komen lancs reusachtige gebouwen, van boven - tot onder verlicht. Het is de Loebjanka. de Tsjeka, j hebber van een militair blokhuis, die gek geworden die de wacht houdt. Verderop heeracht opnieuw de was. Met «ijn dienstrevolver schoot hy op alle stilte, langs de geheele, eindelooze boulevards. Mos-1 voorbijgangers. De «iekevaders van de manne kon kou gelijkt eenMoode. den aen man niet naderen. Er moest een ware kipeieren fl.U2 per per 100. Nefctor: kipeieren f0.95 per kilo, eendexeren i5.20 per 100. NOORDERMARKTBOND, Noord-Soharwoude. 30 April. Grovo uien f7 a 7.60, drielingen f4.40 a 5. Peen F 1.80 a 3. Deensohe witte f8.40 a 10.40, alles per 100 Kg. A r/ Aanvoer: 6600 Kg. uien, 7400 Kg. peen, 58900 Kg. Dttcnsche witte. LANGLNDIJKER GROENTENVEILING. 30 April. Wortelen f 1.90 a 2.00. Uien f5.30 a 7, alles per 10U Kg. Aanvoer: 2075 Kg. wortelen, 1572 Kg. uien. ALKMAAR, 30 April 1924. J.. Rabaiber f3.20 a 7.60. Prei f5.30 a 11.40. Radys f7.80 a 11.20, Raapstelen f3.80 a 6.40, alles per 100 bos. Wortelen f0.80 a 3. Uien f5.80 a 9 30. Spinazie f5.20 a 12, per 100 Ivg. Kropsla f630 a 12.80 per 100 stuks. Kolrapen fl.80 a 2.50. Wit lof f12 a 26, per 100 Kg. HOORN, 30 April 1924. 85 Vette varkens f 0.580.65 per Kg. Handel goed.

Schager Courant | 1924 | | pagina 3