Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn, Binnenlandse!* Nieuws. ff monsehengcslacht Kal hebben to doen, roods nu wil disoontoorcn, 'hot aan do inschrijvers op die loening overlatend to zien lioo zij aan hun geld komen. Ziedaar eon nieuwe gevaarlijke bron voor eoono- misohe verwikkelingen waar,van het bestaan fei- tolijk alleen is toe te sohrijven aan het hopeloos talmen met oen goede regeling. Onmiddellijk, dat is: voor de wereld zich had kunnen aanpassen aan do nieuwo verhoudingen op ooonomisch en finan cieel gebied. UITKIJK. Verschenen is het Jaarvarala# van den Vloeachkeuringsdtenst ln den krinsr Barsingerhorn. Tot dezen krin* behooron de gemeenten Barsingerhorn, Wieringorwaard, Winkel, Niouwe Nledorp, Oude Nie. dorp, Callantsoog. ZIJpe, Si. Maarten en Potten. Het aantal keuringen in de verschillende gemeenten bedroog Reclames. Rugpijn waarschuwt. Iedere hardnekkige pijn in hot smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, slepende rugpijn en scherpe steken bij bukken "of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nieren; pijnlijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te filtreeron. Kouvatting, koorts, overwerking en buitensporigheden overspannen do nieren en veroorzaken ontsteking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing mettertijd tot niorgruis, waterzucht, rhoumatiek of een chro- nsiefte nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine afwijkingen vertoont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk cn vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van dui zeligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en ze nuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). DIERSOORT. DE HOND GEEN TREKDIER. Tn de gisteren voortgezette vergadering van den Nationalen Vrouwenraad is aan de orde gekomen een voorstel van het algemeen bestuurslid der Neder- landsche Vereeniging tot bescherming der dieren: De Nationale Vrouwenraad spreke zich uit tegen het gebruik van don hond als trekdier. In de toelichting zegt het bestuur:"Op anatomische gronden hebben deskundigen aangetoond, (lat de hond geen trekdier is; hot skelet en de spieren van den hond maken hem wol geschikt voor snelle dien sten, maar niet voor zware. Het trekken van lasten moet dus als onnatuurlijk werk worden aangemerkt, dat slechts kan geschieden door overmatige inspan ning met als gevolg een algeheele misvorming van het lichaam van den hond. Hot gebruik van den hond als trekdier is dus als dierenmishandeling te veroordcelen .en wordt ten onrechte in ons land ge duld. Mevrouw van PoelgeestBrandt, afgevaardigde van de Nederl. vereeniging tot bescherming van die ren lichtte dit voorstor nader toe, waarbij zij vooral wees op de technische, de economische, de moreele en de hygiënische zijde van het vraagstuk. Vervolgens hield' mevrouw Wljnoendts Francken— Dysedinck een warm pleidooi ter ondersteuning van het voorstel en tegen hot g.ebruik van den hond als trekdier. Na oen zeer langdurige discussie werd het vocrstel dat als een principieel© uitspraak moet wor den beschouwd, aangenomen met 2 stemmen blanco. WEER OPGEPIKT. De uit het politiebureau te Almelo ontvluchte Duit- scher is gisteren onder Denekamp weer gearresteerd. ZWARE BRAND TE AMSTERDAM. Donderdagmorgen omstreeks hall' negen steeg mid den in Amsterdam een omvangrijke, dichte rookko lom omhoog, die spoedig in de gcheele stad was te zien. Er bleek brand uitgebroken in het groote fa briekspand aan de Passeerderstraat, dat. oorspron kelijk als suikerraffinaderij werd ingericht, en waar van later de verdiepingen afzonderlijk werden ver huurd, hetzij voor industrieele doeleinden, hetzij voor opslagplaatsen. Dit pand, omstreeks 20 bij 20 meter groot, staat bij de brandweer in kwaden reuk, omdat hierin her haaldelijk ernstige branden zijn uitgebroken, en het .eer. zeer moeilijk blusschingsobject vormt. De brand bleek uitgebroken op de derde verdieping van het pand, waar do cocosmatterifabnek van de firma Fijn, voorheen Roos en Co., is gevestigd. Om 8 uur had het werkvolk hier den arbeid hervat, en naar werd meegedeeld, waren enkele jengens begon nen met lijmkoken. Plotseling kwamen deze jongens de fabriek inronnen met den kreet: brand 1 brand! Oüdoren schoten toe, maar aan blussching met eigen middelen viel reeds niet te denken. Het vuur had zich al meegedeeld aan een grooten voorraad vezels, een drongen, maar do knappe dame van de blauwe li- mouse werd met rust gelaten. 7,! scheen den dok ter te helpen. „Achteruit, als het je blieft, achteruit!" herhaalden de agenten. „Ieder oogenblik kan de ziekon-auto ko men." Maar de zieken-auto kwam niet. Dat was vreemd, want de dienst functionneerde gewoonlijk prachtig. Een man kwam zeggen, dat de auto een aanrijding gehad had met een trolley. Er waren geen gewon den, maar het zou natuurlijk een tijdje duren vóór er een tweede komen zou. „Kunnen we haar niet in mijn auto nemen?" wens Beverley zelf en de limousine ook. De zieken- aan huis kunnen laten verplegen? Zij is nog maar een kind, zoo mager en zoo tenger! Een liefde^ike verpleging zou haar misschien hunnen redden. Ik zal een gediplomeerde verpleegster nomen. Ik ben Mts. Roger Sands. U hebt don naam van mijn man misschien wel eens gehoord." De naam van Roger Sands maakte indruk. Trou wens Bevehley zelf en de limousine ook. De zieken auto .kwam nog steeds niet en die tijd drong. Alles wees er op, dat het aanbod aangenomen moest worden. De dokter was de geneeskundige, die de cmployó's van Moreton en Paynton behandelde en een man van invloed' in de buurt. Om Mrs. Ro^er Sands' karakter op de proef te stellen, beval hij haar naar do chirurgische afdeeling te gaan „eer ste étage vlak bij den ingang van de zijstraat" om „vlug een draagbaar te halen". Beverley ging onmiddellijk cn binnen tweo minuten kwam een jongen met een stuk zeildoek, dat veel van een hang mat had. Do^ dokter én een dor agenten legden het jonge meisje erin, terwijl Beverlev naar oen wachtenden chauffeur vloog. Dezo Robbins, eon vrij oude Engolschman was woedend, maar kon uit vrees, dat hij andera op staanden voet zijn ontslag krij gen zou niet and era dan gehoorzamen. Do klap stoeltjes werden neergolaton; op oen daarvan wer den eon groote chincnillakleod on oen paar blauw zijden kussens gelegd, zoodat 't jongo meisje mak kelijk zou kunnen liggen. De aokier ging naast haar zitten, zoodat hij op zijn patiënte zou kunnen letten. Mrs Rogor Sands klom naast den chauffeur en zag zelfs niet dat het gezicht van don man als eent donderwolk stond. Robbins had wel kunnen schreeuwen. Het. laatst was hij bij oen .Engelsehen hertog in dienst ge weest. En hij zou dm betrekking nog gehad heb ben, wanneer hij er niet te oud voor goworden was. Roger had hem oen uitstekenden onauffeur voor Beverley gevonden. Robbins hield niet van Ame rika, maar voor zijn meesteres voelde hij oen groote AJXi'JiOtlWAXa OUOl XCTKrm, o. Gezonde slachting. Pnarden Runderen Varkens Schapen Nuchtere kalveren Graskalveren Geiten Bokken Hitten Veulens Pinken Schrammen b. Noodslachting, Paarden Runderen Varkens Schapen Nuchtere kalveren Graskalveren Geiten Bokken Hitten Veulens Pinken Aantal keuringen ln totaal t gezonde slachtingen t arvan noodslachtingen t 175 354 1527 39 425 9 52 2 14 1 3 4 40. 185 107 288 190 57 6 1 18 14 3511 2605 906 Totaal 139 178 799 10 277 5 42 2 14 3 1 19 73 57 199 139 31 4 2002 1470 532 Het aantal afgekeurde geheole dieren heeft bedragen 392, welke afkeuringen als volgt kunnen worden toegelicht: 36 176 728 29 148 4 10 21 112 50 89 51 26 2 1 11 11 1509 1135 374 Reden van afkeuring. Aantal cn soort der afgekeurde dieren. Rund. Kuif. Eenh. dieren. Varken. Scheep. Geit. Verdrinking 1 2 6 Buikvliesontsteking 6 2 5 2 2 Nuchter 35 Verkleuring 14 17 7 7 94 2 Doodgeboren 14 Baarmoederontsteking 11 1 1 1 Darmontsteking 7 30 3 2 3 Septicaemie 10 3 2 1 1 Vermagering 8 2 3 16 Tuberculose 10 1 Longontsteking 1 1 2 8 3 B orstvliesontsteking 1 3 Miltvuur 2 1 Gezwellen 1 1 Lever lijden 2 3 1 Nat 3 3 2 1 3 Boutvuur 4 Drop 3 1 Indigestie 1 2 Mech. Beenbreuk 1 3 Geelzucht 1 Droes 1 Koliek 1 Huisslachtingen. Het aantal huisslachtingen, bedroeg in de verschillende ge- Van deze afkeuringen kan nog de volgende specificatie worden gemaakt: Wieringerwaard Barsingerhorn Winkel Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Zijpe Callantsoog Petten St. Maarten 40 30 27 21 38 46 22 6 7 Runderen Eenhoevige dieren Varkens Schapen Echlnococcose. 14 10 4 1 Tuberculose. 50 1 48 3 240 Bacteriologisch onderzoek. Door den Keuringsveearts werd bij 36 .gevallen bacteriologisch vleeschonderzoek verricht. Van deze gevallen werd er 25 maal goedkeuring en 11 maal afkeuring geadviseerd. Verder bedroeg het aantal gevallen van Echinococcose en van Tuberculose, waardoor óf het geheele dier of een gedeelte daarvan werd afgekeurd, respectievelijk 29 en 102. Behalve vorenstaande gevallen, werden vele maïen deelen en organen van dieren voor gezonde slachting, afgekeurd. Voorwaardelijke goedkeuringen. Het aantal gevallen waarin slachtdieren voorwaardelijk werden goedgekeurd, bedroeg in totaal 436, n.1. in de gemeente: Wieringerwaard 42 Barsingerhorn 64 Winkel 58 Nieuwe Niedorp 39 Oude Niedorp 33 Callantsoog 14 Zijpe 144 St. Maarten 42 Petten vat olie had ook vlam gevat, en aan de zijde van de Passeerderstraat woedde ernstig het vuur. Met angstwekkende snelheid greep het om zich heen, en de geheele verdieping van de mattenfabriek stond spoedig in lichte laaie. Aanvankelijk sloegen de vlammen nog niet naar buiten. Slechts dikke rook- massa's drongen uit vensters en deuren. De brandweer begreep onmiddellijk, dat zij voor een zware taak was gesteld, en or weri dan ook veel materiaal gerequireerd. Ruim half negen. werd reeds uit omstreeks 30 slangen water gegeven. In de Pas- seerdergracht werkte de Jan van der Hayde met volje kracht. Aan de Looyersgracht en de Passeerdergracht stonden eenige motorsnuiten opgesteld, en in de smalle Passeerderstraat werd gewerkt met vier uit- sehuifbare ladders. Omstreeks 9 uur was de brand in de mattenfabriek op zijn hevigst. Door ramen en deuren lekten nu breede vlammen naar buiten. De brand leverde een angstwekkend schouwspel op, dal dcor honderden nieuwsgierigen in de omgeving werd De commandant der brandweer en de hoofdsom- missaris van politie waren reeds spoedig op het ter rein van den brand. Kort daarna verscheen ook de burgemeester, de heer De Vlugt, en met hem eenige raadsleden. sympathie. Hij had iets typisch koninklijks in haar manieren gevonden, dat hom „aan huis herin nerde"; maar dien dag sohaamdo hij zich over haar: door do straten van New-York te rijden naast hom, alsof zij een kamenier was. En wat nog erger was, haar japon en haar handschoenen zaten vol met vlekken Wat het. binnenste vna den auto betreft, dat zou wol heeloinaal bedorven zijn. De man voel de er zich verantwoordelijk voor en geloofde dat zijir meester ook van die meening zijn zou. Terwijl hij daar zoo naast Mrs. Sands zat, nam hij zich voor het geval' aan ,Mr. Sands mede te aeelim vóór het hem verteld kan worden door Sand's Ame- rikaansohen chauffeur, die hom van en naar het kantoor reed. De Engelschman besloot dien mid dag den Amerikaan om te koopen om hem te laten rijden. Zij konden makkelijk een voorwendsel vin den. Harter had koude gevat. Maar het toeval wilde, dat Roger Sands, terwijl hij op zijn auto wachtte, het gebeurde in een tweede editie van een avondblad las. Het zien van Bevorley's naam met groote letters gaf hem een gr<x»t..m schok. Hij voelde zich plot seling bewust, dat in hem altijd een angst geleefd had don^ naam van zijn vrouw in de courant t& zullen vinden. Zijn eerste gevoel bij1 het verder lezen was een gevoel van verlichting. Dat was niets. Een reporter had van het geval' een heel roman tisch verhaal gemaakt en de redactie had Rogel Sands' naam van belang genoeg gevonden om er bijna een heelo *olom aan te wijden. Oppervlakkig bezien was het een hulde aan Mrs. Sand's goedhar tigheid; maar toen Rogor's eerste vleug van dank baarheid voorbij was, begon hij ook den onaange namen kant der zaak te zien. De reporter had verscheidene employé's van Mo- rdton en Payntor geïntervieuwd en gehoord, dat het jonge meisje, voor wie Mrs. Roger Sands zoo hartelijk geweest was, hielp in het restaurant voor het vrouwelijk personeel. Enkelen daarvan hadden haar van kleine diefstallen verdacht. Zij hadden haar nagegaan en midden in een soène, die op oen besohuldiging gevolgd was, had het jonge meisje zich uit oen raam op de vierde ver dieping geworpen. Het was eon Iersoh meisje, kort geleden in Amerika gekomen. Zij heette Clo Riley on was bijna zeven maanden bij Moreton. en Payntor in dienst geweest. Vriendinnen had zij niet en men beschouwde haar over hot al'gemeecn als eon „mysterieus" persoontje. Mrs. Roger Rands had een, intervieuw gewei gerd; maar de reporter was van een dienstbode te weten gekomen, dat de patiënte, wanneer zij „een lieve bloedverwante van Mrs. Sands" waa, niet lief Na negenen, scheen het vuur onder de felle bestrij ding van den brandweer van de uitschuifbare lad ders aan de Passeerderstraat en van de daken der aangrenzende gebouwen ook aan Looiersgracht en Passeerderdwarsstraat iets te minderen. Tegen half tien echter laaide het vuur weer op. De hoven de mattenfabriek gelegen verdiening, waar de meubel- afdeeling der firma Liberty (Metz en Co.), is geves tigd, had eveneens vlam gevat. Ook de zolderverdie ping daarboven, waar de firma Fijn haar materialen- opslag. heeft. De hier aanwezige voorraad vezels, téer en olie gaf het vuur weer nieuw voedsel, zoodat de vlammen spoedig boven het dak uitsloegen. Gerui- men tijd stond de brandweer nagenoeg machteloos tegenover dezen ontzettenden vuurhaard. Maar tegen 11 uur nam de brand snel in hevigheid af door ge brek aan voedsel. Enkele dreunende slagen begeleid den den val der machines der firma Fijn. De aange vreten balken konden het gewicht niet meer torsen, zoodat zij in de lager gelegen meubelfabriek van de Phoenix terechtkwamen. Deze firma heeft de eerste en de tweede verdie ping van het 5 verdiepingen hooge pand in gebruik. Bij haar zijn door vallende machines en vooral door de massa's blusschingswater groote verwoestingen aangericht. rijker verpleegd zou kunnen worden. De grootste en mooiste logeerkamer was inderhaast in orde ge bracht, een verpleegster ontboden en een beroemde chirurg in consult geroepen. Na die bijzonderheden kwam dan nog een besohrijving van Mrs. Sands door een „ooggetuige" van net .sensationeel'© too- neel". dat in de straat opgevoerd was. Het verhaal maakte een onaangenainen indruk op Roger. Hij zag er iets achter. Hij wist dingen omtrent Beverley, welke, naar hij vertrouwde, maar weinig anderen wisten, en zag dus de zaak in een ander licht Roger's huwelijksoxperiment was een succes. Hij was blij, dat hij het meisje genomen had zooals zh was. Een „figuur uitgesneden uit den achtergrond van een ong-ezien schilderij" zooals zij het genoemd had, te bezitten was beter dan een figuur van zulk een schoonheid voor eeuwig verloren te hebben. Hij geloofde, dat Beverley even groed was als rij lief was, maar met haar voorspelling had zij gelijk gehad; het was soms afschuwelijk haar afgeteekend te zien tegen de dusiternis. Het geval had plaats gegrepen buiten Moreton en Payntor's warenhuis. Beverley was er in den laatsten tijd meermalen geweest. Misschien kon zij een bepaalde reden gehad hebben om juist dien winkel te kiezen. ïmmera zelfs Roger kwam het ongelooflijk voor, dat haar impulsiviteit haar ertoe gebracht kon hebben dat voor een vreemdelinge te doen. En bovendien, waarom had zij niet getelefo neerd? Het leek wel alsof zij haar plan uitge voerd wilde hebben vóór hij zich ertegen verzetten kon. In die stemming ging hij naar zijn auto. Tot zijn verbazing zag hy Robbins, maar dat vond hij niet onaangenaam, omdat Robbins in die zaak van 's ochtends betrokken was. „Wat heb ik daar toch in .de Evening Star gele zen" vroeg hij. Datwas een meevallertje voor Robbins. Hij be gon zich te verontschuldigen voor de sohade, die aan den auto toegebracht was. „Het was op spe ciaal bevel van mylady. sir, en ik had geen keuze; maar ik geloof zekei\ dat rij, wanneer t zij geweten -had wat een sohaae bloed zou aanrich ten. mij een taxi zou hebben laten halen." „Een nieuwe bekleeding is makkelijk aan te brongen," zeide Roger uit de hoogte, maar hij was voor het eerst van zijn leven boos op Beverley. Van alle vrouwen was ril' de eenige, die zich twee maal' bedenken moest vóór zij iets deed. waar door zij in opspraak kon komen; maar zij.bedacht zich nooit tweemaal. Onder het naar huis rijden begon twijfel' in hem op te komen. Tehuis was Beverley in de kamer, die tot een Persoonlijke ongelukken hebben bij den brancl niet plaats gehad. Een ingenieur van bouw- en woningtoezicht heeft vastgesteld, dat de buitenmuren van het aangetaste pand geen gevaar voor omvallen opleveren. Omtrent den omvang van de schade liet zich nog moeilijk een raming maken, doch het laat zich wel aanzien, dat ze vrij aanzienlijk zal zijn. N. R. Ct. BOELHUISPRIJZEN. Op het boelhuis van A. Appel te St. Maartensbrug werden voor 14 kuikalveren f754, voor 7 pinken f 1460 en voor eene koe f 521 betaald. EEN DUUR JAAR. Het marktfonds ter verzekering van tuberculoos slachtvee te Purmerend, leed over 1923 een verlies van f9805. Ingeschreven werden 12681 runderen en 531 pinken. In de openbare slachthuizen werden 120 runderen geheel en 873 gedeeltelijk afgekeurd, van de pinken 2 geheel en 16 gedeeltelijk. De premie over 1924 zal 4 gld. per rund en f2 per pink bedragen. POLDERBESTUUR. De Weerepolder verkoos tot Hoofdingeland van het Heemraadschap der Strijkmolens van de Niedor- per Kogge, de heer S. Over, Winkel. ziekenvertrek ingericht was. De verpleegster had haar geroepen om haar te zeggen, dat de „patiën te" weer tot bewustzijn gekomen was en nu be gon te vragen. „Ik zag, dat het haar hinderen zou om mot eon kluitje in het riet gestuurd te worden," ging zus ter Lake voort, „en daaróm heb ik haar een paai* dingen verteld. Zij herinnerde zich, dat zij uit oen raam gesprongen was, en de val', en het wakker worden, toen zy op de straat lag. Zij zeide, dat. zij gedroomd had, dat ©en engel tegen haar sprak. Toen zij hoorde wat u gedaan hadt, wile zij met alle geweld dat ik u zou halen." „Ik zal dadelijk gaanriep Beverley uit. „Maar u mag niet langer dan een paar minuten blijven." De kamer kwam haar zoo vreemd voor. Op aan wijzing van den dokter en later van de verpleegd ster hadden de dienstboden vlüg en stil de veran deringen aangebracht voor hot meisje weer tot bewustzijn kwam. De gordijnen waren neergelaten, de kleedjes van de parketvloer genomen. De meeste meubelen waren weggezet en op een glazen tafel stond een aantal' flessohen. Het bed was tegenover de deur gezet en toen Mrs. Sands zaoht binnen kwam, keken een. paar oogen haar aan. Bevorley's hart sprong op, toen haar oogen die ontmoetten. Zij had niet geweten hoe groot en donker zij waren or dat zij mooi waren. De verpleegster bracht Mrs. Sands bij het bed en gaf haar orders vóór het meisje spreken kon. mag geen van beiden veel' spreken," beval ^rij. „Mrs. Sanas is hier gekomen om u te laten zien, aat zij bestaat, en u mag haar bedanken dis u wil, maar zij mag niet lang blijven.'' „Zuster/Lako heeft gelijk," zeide Beverley. „U moet u niet opwinden, u moet zien weer beter to worden en dit is uw tehuis." „Ik ben niet opgewonden," antwoordde hot meis je fluisterend „Maar ik moest u spreken en u één ding zeggen. Tk wilde nifjt langer leven, om datik ongelukkig was en iedereen mii haatte; maar ik vond het een vreeselijk denkbeeld om te sterven. U hebt mij gered. Thans wil ik leven, al was het alleen maar om u te laten rien wat dank baarheid rijn kan. Ik vermoed, dat u vreeselijk riik bent. Ik ben nog armer dan een kerkrat. Je zoudt zoo zeggen, dat ik niets zou kunnen doen voor iemand als u. Maar wie weet? Een muis heeft ook we! eens een leeuw geholpen. Zij knaagdo^eon. .{rat in een net. Ik heb een gevoel' alsof de tijd moot komen, dat ik ook zoo iets doen kan, al was hrtb maar, omdat ik het zoo graag zou willen. Dat is alles." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6