B rgerlijke Stand. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws Gemengd Nieuws. WIERINGEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Stavonga slaagde te 's Gravenhage voor het Staatsexamen diploma B, als machinist ter koopvaardij» WIERINGEN. Door het bestuur der Onderlinge Vee- en Paarden. verzekering Maatschappij „Helpt Elkander" is de premie voor de afdeeling paarden over ',t laatste halfjaar bepaald op 10.50 por verzekerde f 100 waar de. Weinig verliezen waren oorzaak dezer Lage pre mie. WIERINGEN. Bij de heden gehouden stemming van 3 Hoofdin gelanden van het Heemraadschap Wieringen, wer den herkozen de heeren J. C. Koo£j te Dam alhier, Jb. M. Tijsen te de Gest, alhier, D. V. Heijblok te de Haukes, alhier. ANNA PAULOWNA. Do afsluiting van den overweg in den spoorlijn Amsterdam—Helder tn den Boermansweg alhier zal op Maandag 12 Mei £U3. worden, opgehoven. AARTSWOUD. Bij R. de Beurs alhier is een postduif komen aan vliegen, welke voor den eigenaar terug is te beko men. ST. PAN CR AS. De loting voor de bekerwedstrijden, uitgeschreven door Vrono, heeft uitgewezen, dat Heiloo 1 tegen Vrone 1 en D.T.S. 1 van Oudkarspel tegen W.R.C. 2 van Westzaan zullen uitkomen. Door de competitiewedstrijden zullen de eerste ont moetingen niet 11, doch wellicht 18 Mei aanvangen. HOOGWOUD. Vertrokken en ingekomen personen van 15 tot en met 30 April 1924: Klaas Kistemaker, N.H., van Kerkelaan C no. 2 naar Heiloo., Molenweg, Veronica Nipshagen, R.K. van Weere K no. 30 naar Wogmim. Aafje Schutto, R.K. van Weere K no. 46 naar Sijbekarspol. Geertje Koeman, weduwe Jb. Laan en gezin, R.K., van Noordend D 67 naar Obdam. Joannos Gerardus Weg- dam, R.K., van Zuidend D 2 naar Echt (Limburg). Ni- colaas Wegdam, R.K, van Zuidend D 2 naar Echt (Limburg). Arie Kapitein en vrouw, N.IL, van Lange- reis A 52 naar Warmenhuizon. Aatje Blokker. Doopsgezind, van Langereis A no. 29 naar Nieuwe Niedorp. Hendrik Loijen, N.H., van Langereis A no. 29 naar Berkhout. Dirk Loijen en gezin. N.H., van Langereis A no. 29, naar Heerhugowaard, Midden weg. Johannes Manshanden en vrouw, R.K., van Lambertschoag I 10, naar Nibbixwoud. Antje Benit, N.IL, van Langereis, Boe-keiweg A 19, naar Zijpe (Schagerbrug). Jacob Groot en gezin, R.K., van Lan- gorois A 38 naar Zijpe. Cornelia Raa, N.H., van Aarts woud, Kerkebuurt E 25, naar Akersloot. Johannes Weel en gezin, R.K., van Noordend D 86 naar Sijbe- karspel. Johannes van dor Gracht en gezin, R.K., van Kerkelaan C 13 naar Opmeer (Fade). Catharina Blauw, R.K., van Obdam naar Zuidend D no. 43. Wol ter Smit, N.H., van Venhuizen naar Langoreis, Boekehveg A no. 19. Harmen Lak en gozin, N.H,, van Medemblik naar Langereis A no. 29. DE DOODSLAG TE NIEUW-VENNEP. Dinsdagmiddag ^eoft te Hoofddorp do gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk van don 17- Jarigen P. Tates, die Zondagavond te Nieuw-Vennep, gelijk men weet, bij do vechtpartij door oen messteek ln het hart word getroffen. Dinsdag is W„ de jonge man, die den doodelijken steek toobrackt, door den officier van Justitio te Haarlem gehoord. Er werdon geen termen gevonden om hem in voorloopige hcch- tonis te houden, omdat duidelijk gebleken zou zijn. dat hij uit tolfvordediging gehandold heeft. Daar hof evenwel ongewenscht geacht werd, dat hij weer naar Haarlemmermeer vertrok is hem don raad gegeven naar zijn ouders in Groningen te vertrekken. Daaraan heoft W. gevolg gegeven. CULEMBORG EN WIJ O HEN. Naar wij vernemen, heeft do commissaris van po litie te Culemborg, de heer Blok, in verband met een aldaar gepleegden dubbelen moord, een rechercheur naar WJjchcn gezondon om zich op do hoogte te stel len van den aldaar gepleegden dubbelen moord, aan- gozien doze op ongeveer dezelfde wijze is geploegd als die to Culemborg. EEN GEMEENTESECRETARIS GESCHORST. De gomoentoraad van Jutphaas heoft gisteren met 8 tegon 1 stom. beslotoni den gemoonte-sooretariS voor- loopig voor don tUd van eon maand to schorsen en een commissie in te stellon om eon onderzook ln to stellen naar do workzaamheden van dezen functiona ris. Dit besluit, dot genomen word op voorstel van eon dor raadslodon, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de gemeentesecretaris den Gomoonteraad over verschillende zaken niet Juist zou hebben ingelicht. Hot kardinale punt betreft zijn mededoolingon inza- ko do schoolgeldheffing. Voorts hoerscht or ontevre denheid over de werkzaamheden van den secretaris in het algemeen. Hij zou niet voor zijn taak zijn be- rokend. EEN ERNSTIGE VEEZIEKTE UITGEBROKEN. In de provincie Noord-Brabant is onder de koeien een ziekte uitgebroken. De aangetaste beesten sterven binnen .twee dagen on het vleesch moet voor de con sumptie worden afgekeurd. De dieren krijgen hevi ge neusbloedingen en het zt]n vooral koeien, die pas gekalfd hebben; welke het meost voor de besmetting vatbaar blijken. De veeartsen Nysen en Pulles heb ben eon consult gehad mot eenigo professoren van de Veterinaire Hoogeschool te Utrecht, teneinde een uitgebreid onderzoek in te stellen. Do ziekte moot uit Oostenrijk zijn overbracht on tot de meost kwaadaardige behooren. De berichtgovor van het Hbld. to Eindhoven moldt, dat aan het slachthuis daar ter stedo, 29 gevallen zijn geconstatoord. Omtrent deze besmettelljko veeziekte verneemt do Tol. nog het volgende: In het district Eindhoven heoft men Zondag 27 April twee gevallen dezer ziekte het eerst geconsta teerd in oen stal -te Woensel. Kort daarop volgden dnnr tor plaatse nog eon drietal govallon. Te Leend< hoerscht doze ziekte in hevige mate on daar zijn reeds acht koeien bezweken. Uit Maarheeze bericht mon ons ook heel wat sterf gevallen. Zoo zijn er vorder nog gevallen bekend uit Liomde. Veldhoven, Valkenswaard, Strijp, Woensel, Tongerle. Duizel, Helmond, Tilburg, Moergestel on zelfs uit Venlo en omgeving. Te Eindhoven heeft men thans ook twee gevallen goconstateerd op de Philips-boerderij, Eén koe is reeds bezweken en de andere zal ook wel volgen, want alle aangetaste beesten bezwijken, iten gevolge van deze vreemdsoortige ziekte. Geldeken is al., dat nog geen enkel aangetast dier hersteld is van dezo kwaal. Do directeur van den keuringsdienst alhier, dr. Nljssen, begaf zich naar Utrecht, om daar het cen traal laboratorium te raadplegen. Professoren uit Utrecht hebben verschillende dorpen in den omtrek bezocht Naar wij vernemen, hebben de veeartsen te Tilburg roeds het noodige materiaal toegeoznden gekregen ZIJ zijn daar reeds bezig met inspuiten. Omtrent de ziokte vernemen we nog, dat ln het vo rige Jaar hier en ln Oerle een paar gevallen met de zelfde verschijnselen zijn geconstaleord. Dat bleek toen schimmelziekte te zijn, dooh hier moet men, naar de meening van een voearts, die wij hierover spraken, met een andere ziekte te doen hebben, een van vool meer kwaodaardigon aard. Men denkt doch hieromtrent hebben wij geon bovostiging dat do oorzaak gelegon kan zijn in het voedsel. Van over heidswege zijn nog geen maatregelen zooals b.v. vor- .bod8bepalingen voor vervoer, getroffen, doch het is niet onmogelijk, dat dit alsnog gebeuren zal, daar de ze maatregelen wel noodzakelijk worden geacht NIEUWE NIEDORP. Met 1 Mei hebben 5 leorlingen de school verlaten en zijn er 20 nieuwe leerlingen toegelaten. Het totaal aantal bedraagt nu 124. DE ONTVANGERSQUAESTIE TE ETTEN—LEUR. In de laatste vergadering van den gemeenteraad te Etten-Leur werd de heer Aalbers. ex-commies ter secretarie aldaar, die wegens onregelmatigheden in het beheer der distributie van kolen enz. was ont slagen, bij besluit van de Kroon, weer benoemd tot gemeente-ontvanger. De voorzitter van' den Raad, de heer Beretta, verklaarde dit besluit overeenkomstig art. 70 der Gemeentewet aan de Kroon ter vernieti ging te zullen voordragen. De heer Aalbers, wonende te Etton, richtte daaTop aan den burgemeester en de vroegere wethouders in de dagbladen „De Grondwet" en „Dagblad van Noord- Brabant" een open brief, waarin hij utidrukkelijk verklaarde, dat het vroegere gemeentebestuur door opzettelijke ambtelijke misleiding de raadgevers van de Kroon er toe overhaalde, hem ontslag te geven. Thans is in deze quaestie de beslissing gevallen. De Kroon heeft via den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant aan het gemeentebestuur van Etten meegedeeld, dat zij handhaaft het vroeger ge nomen besluit, waarbij aan Aalbers ontslag werd verle'end. Daar echter do gemeenteraad opniouw, blijkbaar in hei algemeen belang, genoemde Aalbers benoem de tol gemeente-ontvanger, vond do Kroon geen ter men aanwezig om dit besluit van den Raad to ver nietigen. Na de gewone beëediging on zekerheidsstelling zal de heer Aalbers nu de functie aanvaarden. MOORDAANSLAG IN EEN HERBERG. Uit Amsterdam, 7 Mei. In den vooravond omstreeks acht uur zaten twee mannon in den be kenden herborg „Do honderd roe'' aan den Haarlem merweg met elkaar to praten. Ofsohoop beiden ta melijk onder den invloed van storken drank ver keerden, kon niemand vermoeden, dat even later een drama zich zou afspelen. Plotseling ontstond twist en een van de beide mannen, een zekere Van Loenen, wonehde ih. de St. Nioolaasstraat, trok een dolkmes en wierp zich op zijn tegenstander Jan Dekker, iemand die een zeer goede bekende van de politie is. Tydons een worsteling kwam Dekker hall te vallen en van deze gelegenheid trok Van Loenen partij door hem her haaldelijk met het dolkmes in de zijde te steken. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd. Bij het losmaken van de kleeding bleek,, dat Dekker niet minder dan zeven ernstige wonden in de zijde had. Na verbondon .te zijn werd hij per autobran card naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Zijn toe stand is bedenkelijk. HET AFSLUITEN VAN WEGEN VOOR ZWARE AUTO'S. Uit VGravenhege, 7 Mei. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, Is o.a. voorlezing gedaan van het volgende Kon. Besluit. Ongegrond is verklaard een boroep, ingesteld door hot bestuur van den bond van Bedrijfsautohouders in Nederland te 's-Gravenhage tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland tot het afsluiten van wegen, geen rijkswegen zijnde voor motorrijtuigen. Bij dit besluit hadden Ged. Staten alle kunst wegen in deprovincie, geen rijkswegen zijr .'e, buiten de bebouwde kommen der gemeente en de provinciale wogen ook daarbuiten, behoudens nader in (hot besluit vermelde uitzonderingen, ge sloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, ledig zwaarder dan 1700 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van gummi- wielbanden, ledig zwaarder dan 100 K.G., wan neer de wielen voorzien zijn van andere dan gum miwielbanden of met 'n belasting van één der wielen grooter dan 1300 K.G. niet uitzoiuloring evenwel van personen-motorrijtuigen met ten hoogste acht zitplaatsen. Dnartegen had de Bond van Bedrijfsautohou ders aangevoerd, dat door dezen maatregel het vragen van ontheffing vrijwel regel zal zijn, het geen ln flagrantcn strijd moet worden geacht met den geest der motor- en rüwielwet. Thans heeft de Kroon overwogen, dat voldoende is geblekon. dat een groot aantal wegen in Noord- Holland niot bestand Is tegen het onbeperkt vorkeer met zware motorrijtuigen, on dat Ged. Staten der- ha Ivo terecht art. 4, ie lid b. ihobbon toegepast. Tel. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende do maand April 1924. Geboren: Gernt, zoon van Gorrit Loijen en He- lcna Klapmuts. Guurtruida Margaretha, dochter van Simon Pieter Vries on Guurtjo Lange. Pletertje Christina Necltjo, dochter van Ilorbert de Rooy on Jannlgjo Mnrgriota Kruijt. Gehuwd: Frederik Middelkoop, 23 Jaar on Anna Jacoba Bakker, 21 laar. Overleden: Jacob Kuiper 64 Jaar, echtgenoot van Antje Klaren. Tijs Peotoom, 74 jaar, weduwnaar van Aaltje do Boer. Gerrit Leijen, 3 weken, zoon van Gerrit Leljon en Helena Klapmuts. GEMEENTE SINT MAARTEN. Ingeschreven geduronde de maand April 1924. Geboren: Vrouwtje Maria, dochter van Jan Koor- jes en Catharina te Paske. Klaas, zoon van Pieter de Graaf en Jantje de Geus. Ondertrouwd: Pieter Nioron, oud 22 laren, te Sint Prancras en Maartje Jonker, oud 23 Jaren, al- bier. Keltje Zijlstra, oud 25 Jaren, te Harenkarspel en Grietje Rus, oud 22 jaren, alhier. Nlcdlaas Petrus Bakker, oud .33 jaren, to Schoorl en Catharina Stoop, oud 24'jaron, alhier. Getrouwd: Pieter Nierop en Maartje Jonker. Overleden: Margaretha Pronk, oud 11 Jaren, doch ter van Pieter Pronk en Vrouwtje Tak. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 15 tot en met 30 April 1924. Geboren: Adrianus Cornelis, zoon van Adrianus Bakker en van Cornelia Broorsen. Elisabeth Maria, d< chler van Godefriedus Kuijpors en van Maria Ali- da Francisca Galesloot. Maria, dochter van Theodo- rus Dam en van Elisabeth Maria Loos. Ondertrouwd: Johannes Jacobus de Boer, oud 23 jaren, te Hoogwoud, met Geertje Molenaar, oud 23 jaren, to Hoogwoud. Hillebrand Stam, oud 24 jaren, te Spanbroek met Catharina Wever, oud 22 jaren, te Hoogwoud. Aldert Eeken, oud 50 jaren, te Obdam, met Cornelia Klaver, oud 45 jaren, te Qbdam. Jan Schouten, oud 22 jaren, te Hoogwoud, met Maria Wilhelmina Borst, oud 23 jaren, to Harenkarspel. Jan Zwagerman, oud 24 jaron ,te Winkel, met Dieu_ wertje Bakker, oud 23 jaren, te Hoogwoud. Hendri- eiis Goedhart, oud 32 Jaren, te Nibbixwoud, met Aafje Dam, oul 21 jaren, te Hoogwoud. Bernardus Beem- ster, oud 22 jaren, te Abbekerk, met Geertruida Manshanden, oud 22 jaren, te Hoogwoud. Nicolaas Breg. oud 22 jaren, te Henbroek, met Grietje Groot, oud 21 jaren, te Hoogwoud. Getrouwd: Petrus Thimotheus van Stralen, oud 26 jaren, to Venhuizen, met Aafje Schutte, oud 25 jaren te Hoogwoud. Gerrit Appelman, oud 24 jaren, te Sij- bekarspel, met Veronica Nipshagen, oud 22 Jaren, te Hoogwoud. Theodorus Konijn, oud 30 jaren, te Hoog woud. met Margaretha Kolken, oud 27 jaren, te Hoogwoud. Ingezonden Stukken. Zeer Geachte RedactieI Gaarne verkreeg ik van U eenigp plaatsruimte in uw veelgelezen blad! 8PORT. Sparta I—J.V.C. L In het verslag over bovengenoemrien wedstrijd laat de inzender eonige malen zeer duidelijk uitko men,, dat, de Sparta-voorhoede zeer slecht was, om tenslotte te eindigen met. do mededeolin". dat, de spil en middenvoor ten aanval trokken, waaruit voor S. 'het winnende punt werd gemaakt. Het zij mij vergund den inzender er op te wijzen, dat bij den aanvang van den wedstrijd S. speelde zonder rechts buiten, waardoor de voorhoede gehandicapt was. Ten tweede dat de linksbinnen zich gedurende de heele match onwel gevoelde, en daarom zoo goed als niet meespeelde. Ten derde dat na rust de middenvoor slechts 15 minuten kon spelen, daar hij met den trein moest afreizen. Wanneer ik u nog attent maak op het buitenge woon onsportief optreden van J.V.C.'s achterhoedde tegenover S.'s drie voorhoede-spelers, dan vind ik, dat dezen zich nogal kranig hebben geweerd. Vervolgens deel ik u mfde. dat de goal na rust niet is behaald door een aanval van spil en midden voor (laatstgenoemde was reeds pl.m. H uur vertrok ken) maar dat Ie spil doelpuntte uit een doorbraak van iden linksbuiten. U, mijnbeer de Redacteur, dankend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, Een Bezoeker. De heeren hebben vandaag de Motor- en Rijwiel- wet behandeld. Algemeen© Beschouwingen zijn er niet gehouden. Wij bobben eenige snelheidsamende menten gehad. Maximumsnelheid van 20 K.M. werd voor kommen te hoog, geoordeeld, 15 was goed. Het was de heer Van der Molen die dit oordeelde. Maar dit amendement duikelde mot, 52 tegen 23. De heer Van Braambeek had meer succes. Dezo stelde voor dat een maximumsnelheid van 12 K.M. zal kunnen worden bepaald voor zeer drukke verkeerspunten in bebouwde kommen der gemeente, onder goedkeu ring van Gedeputeerden. Dit werd aangenomen met 39 tegen 3? stemmen. De beer Van Ravesteijn is opnieuw teruggekomen op zijn wensch dat niemand zonder een afgelegd examen van bekwaamheid een motorrijtuig zal mo gen besturen. De heer Van Braambeek wilde de vaardigheids keuring beperken tot bestuurders van publieke ver voermiddelen. Het is hem dus meer om de veilig heid der passagiers te doen, niet zoozeer om die van den weg. Maar er is op dit amendement reeds een sub-amendement ingediend dat het weer zou bren gen in de gedachtensfeer van den heer Van Rave- steyn. De stemmingen volgen de andere week. Predikbeurten. ZONDAG, 11 MEL NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Schagerbrug,'nam. halfacht, Ds. v. d. Ivreeke. St. Maarten, voorm. halfelf, Ds. Tinholt. llippolytushoef, voorm. halfelf, Da H. Buiskool. Avondmaal. Don Oever. nam. halfdrie Ds. H. Buiskool. Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, voorm. halfelf, Da Broekema. Heerhugowaard, geen dienst, Dirkshorn, geen dienst. Eenigenburg, geen dienst. Barsingenhorn, voorm. half elf L Ds. v. Loon. Kolhorn, voorm. halfelf, Ds. Grooncveld. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur. Da v. d. Veen- Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Posthuma, Nam. 7 uur, de hoer Posthuma Breezand, voorm. halfelf, de heer Boon. Nam. ihalfachit, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam, lialfdrio, Preeklezen. Morktbetlchïeo. SCHAGEN, 8 Mei 371 goldekoeien. mag. f 200 a 425, 85 idem, vette f375 a 540, 60 kalfkoeien f300 a 500, 30 pinken f150 a 220, 150 nucht. kalveren f16 t 32. 260 ovorhoudors f '12 a 50, 74 lammeron f18 a 22, 10 bokken on gei ton f 6 a 12, 31 varkens, mag. f 18 a 26, 78 idom votto, por Kg. f0.58 a 0.64, 199 biggon f8 a 14, 20 konijnen f 1 a 3, 66 lappen f 1 a 2.75. 249 Kg. l)oter f 1.80 a 2.10, 7321 kipeioron f 5 a 7, 5040 eciideieron f6. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 7 Mei. Wortolon f 1.50 a 2.50. Uion f5.50 a 6. Aanvoer; 4275 Kg. wortelen, 550 Kg. uien. NOÜEDERMARKTBON1), Noord-Scharwoudo. 7 Mei. Poen f3.50 4.40. Gelo kool f20. Deon- soho witto f9.50 a 12.40, alles per 100 Kg. Aanvoer; 12700 Kg. poon, 17 Kg. galekool, 42800 Kg. Deensohe witte. ALKMAAR, 7 Moi 1924. Asperges, wit fl.12 a 1.25; idem, blauw f0.68 a 0.98, per bos. Rabarber f3.60 a 9. Raapstelen f3 a 5.30. Radijs f5.20 a 9.80. Prei f 5.60 a 9.70, allea per 100 bos. Wortelen f0.80 a 1.50, Uion f3,30 a e.40. Spinazie fö.90 a 10, aller per 100 Kg. Kropsla 8.30 a 14.80 per 100 st. Koolrapen f 1.40 a 1.90 Witlof f16 a 30 per 100 Kg. IIOORN, 7 Mei 1924. Aangevoerd: 86 Varkens: vette varkens f0.59 tot 0.64, zouters fO.58 tot 0.62, per Kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 7 Mei 1924. Amstordamsche veemarkt. Aangevoerd 311 vette kalveren, le kw. f 1.101.18, 2e kw. fO.95 1.10, 3q kw. f0.810,95, 127 nuchtere kalveren f 14 22, 597 vette varkens *6870 ct. por Kg., Gelderscho varkens le kw. 7677 ct., 2e kw. 7576 ct. per Kg. AMSTERD AMSCIIE EIEREN VEIL ING. Aanvoer: 925Vs kilo kipeieren, 6981 eend,vicren. Pryzen: Bruto: kipeieren fl.07 por kilo, eend- eieren f 6.20 per 100. Netto: Kipoieren f 1.per kilo, eendeioren f5.75 per 100, THEATER-ROYAL. x De Squibs-serie wordt in het Thcater-Royal al hier voortgezet met de opvoering van Jeugd en Liefde. Ook deze film heeft overal weer een reu zen-succes gehad. Het Handelsblad b.v. schrijft over 1 do opvoering van doze film in het Tuschinski-the- ter to Amsterdam het volgendo: Squibs, alias Betty Balfour, het meisje mot strijk- josmuziek in haar beenen, een genoegelijke rakkc- righeid, in ieder van haar gebaren en gebaartjes, en om haar lippen dat kostelijke trekje dat men vroe ger in de degelijke Hollandsche boeken „een ondeu gend lachje" noemde, Squibs heeft weer eens zes bedrijven comedie gespeeld op haar aanstekelijke manier. De film heet „Jeugd en Liefde", wat, gezien de dingen, die ze beleeft on meemaakt, wel een titel is die bij den inhoud van de rolprent past, maar hoo men er toe gekomen is de film uit te maken voor „een dramatische comedie uit het Londensche leven" is een wondor dat moeilijk te verklaren is Er is na melijk noch van een drama, noch van Londen spra ke; „Wee Mac Greegor's Sweetheart", zooals de oor spronkelijke titol luidt, is een Rrappige, hier en daar geestige, comedie, -die zich afspeelt in een Schotsch dorpje op het platteland en in Glasgow. een verfil ming van twee romans die (in Schotland vooral) op gang hebben gemaakt, J. J. Bell's „Oh! Christina" en het vervolg: „Courtin' Christina". Do inhoud? Wel, de inhoud van het leven van duizenden andere meisjes in de wereld. Voor wie het er dik opgelegd wil hebben in romans, films of tooneelstukken, voor wie uitzonderlngsgebourtenis- sen, gewoonlijk aangeduid als „avonturen", wi), is er geen inhoud, maar leegte. Maar wie van geestige beschrijving, van gewone gebeurtenissen houdt in romans, van overeenkomstigen dialoog op bet too- neel, en overeenkomstig spel in films, die zal wel plezier hebben van deze nieuwe creatie van moi. I Squibs. Zij wordt opgevoed in een Schotsch dorpje, bij een J tante die een winkeltje houdt, zooals er zooveel zijn in het Britsche rijk, zoo'n winkeltje waar je alle kranten en weekbladen, prentbriefkaarten, doosjes Virginia-cigoretten en snuisterijen kunt koopen, en voor twopence een glimlach van do winkeljuffrouw tockrijgt. In het winkeltje voert Squibs eerst haar katie»- kwaad uit en caat te keer zooaiS iouke twaalfjarige schoolmeisjes (wel te onderscheiden van de vervelen, de exemplaren, u weet wol. die dadelijk met haar schooltasch slaan on verschrikkelijk graag loeren), dat doen kunnen. Alles wordt haar vergeven door de nog jonge on goedige tante, die 't onder Squib's aanmoediging nog I lot oen man brengt. maar Squibs wordt grootor en wijzer, ofschoon niet minder vroolijk met do jaren, f; Zij gaat naar Glasgow, waar ze een betrekking krijgt in een winkel, en daar ontmoet ze oen jongen i man, die eigenlijk al mot oen ander meisje Jessie, 1 „gaat", maar die niet op kan tegen Squibs lachjes f en maniertjes. Zooals do consequente dwazen zicb f hals-over-kop in riskante ondernemingen storten, f zoo slorton do verstanddgen die wel eens dwaas, j en de dwazen die wel eens verstandig zijn, zich in 1 den maalstroom der liofdo, on waarom zou de -] Glasgowsche jongen oen uitzondering maken? Hij vrijt om Squibs, en hij krijgt Squibs, en het I licht gaat op, en Betty Balfour is verdwenen mot J den vluchtigen glimlach, <^e zij. het heksje onder f de filmactrices, op ons gezicht had getooverd. Dit is voorzeker fijn en beschaaid filmspel. OVERGEPLAATST. De Weleerw. Heer Deken van Ileeswijk alhier, zal onze gemoente verlaten. Als standplaat© is hem aan- f, gewezen Rotterdam. BENOEMING. Tot deken alhier is benoemd de Eerw. Heer A A. r Ph. D. Guilonard, pastoor te Enkhuizen. EIERENVEILING TE SCHAGEN. De plannen om alhier een eierenvefiing op te rich- f ten, nemen reeds vasten vorm aan. Dinsdag brach- j; ten de beide wethouders dezer gemeente en de secre- taris van do Pluim vee vereeriiging alhier een bozock aan Purmerend, om de eierenveiling aldaar in -oogon- f schouw te nemen. Wanneer deze zaak in B. on W, •haar beslag heeft gekregen, zal spoeöig met belang- hebbenden vergaderd worden en het plan aan onzen f Raad worden voorgelegd. Reclames. Een, zittende leefwijze is vaak oorzaak van aam beien. Zorg voor geregelde stoelgang, de noodige reinheid en pas Fosteris Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE MIJN IN. I DUSTRIE. Uit B'erlijn, 7 Mei. Het bericht dat alle mijnon in het Ruhrgebied zijn stopgezet, blijkt niet geheel t juist te zijn. Ongeveer 15 pet. van de mijnwerkers heeft zich bereid verklaard 8 uur per dag te werken cn met dozo arbeiders wordon verschillende mijnen I nog aan den gang gehouden. Do overgrooto meerder- f heid ligt echter stil. EEN DORP IN DEN KARZ DOOK EEN STORM VERWOEST. Rerlyn. 7 Mei. liet dorp KJoinborndten in dua Harz is heden door oen'hovigon storm in eon tijds bestek van namelijk een minuut volkomen verwoest Twintig huizen zijn volkomen vernield terwijl de overige onbewoonbaar zijn geworden. DE SOCIALE STRIJD IN DUITSCHLAND. Sohrövendo over do nieuwo oulwikkoliner do communistische aotio in West-Duitwohland, wijst d e„Esseiier Arboitorz." op de by'na beangstigende toeneming van hot aantal communistische stommen 1 in hot Ruhrgebiod on oonstateort onder den titel; „Do hongor-ovorwinning der commun'iston", dat hot gegaan is zooals volgons don bcHtaahdon toestand welhaast niet anders to verwachten was. De honger en de onverschilligheid hebben don oommuniston groote massa's kiozers in do armen gedreven, ln het wosten, waar hot radicalisme sinds de revolutie een f stevigen voedingsbodem vond, kon moeilijk oen an der resultaat vorwuoht worden. Do houding van do grootindustrioolon en inzonderheid de,door do mijneigenaars vlak voor do verkiezingen ingezette i stryd in den mijnbouw malton hot verkiozingsre >- «ultaat byna. tot iets dat van zolf sprak. j Ook do Rynlandscho correspondent van de li- mes", dio dezer dagen oon tocht maakte door het Ruhrgebied, wijst op het gevaar van do onder do arbeidersbevolking neerschendo stemming. Oogen j sehynlijk, schrijft, hij. is alles in hot. Ruhrgebied tot den ou Ion toestand teruggekeerd: is mon oenige maanden afwezig geweest,, dan krygt men by oppervlakkig toezien den indruk, dat do „oor- log" in ,vrode" is verkeerd. Het prikkeldraad i« f vordwenen, nutrailleursposten zu'n opgeheven. T>e Regietreinen loopen geregeld. Een groot gedeelte vanhet Franschc personeel is door Duitseh personeel vervangen. Men ziet weer auto's en autovrachtwa gens in de straten, do door hongerige stakers vor-1 niolde winkelruiton zijn hersteld, m de vroeger 1 lodigo uitstalkasten liggen weer levensmiddelen. Aan de vernieling van de laatste twaalf maanden is «en eindo gekomen en naar het uitorlyk te oordeoy len, gaat alles weer normaal. Maar dit alles is slechts de oppervlakte. TV ar beiders zyn in een gevaarlijke# stemming; er| hoerscht onder hen een teleurstelling, welke totï troebelen kan leiden, Terwijl de kosten van lovens-| onderhoud boven die van 1913 zijn, zijn de looivm lager. Vóór de Franfiehe invasie waren m de Riihr- mynen 550.000 arbeiders, werkzaam.thans 460.000, tengevolge van de gewyzegde arbeidersregeling. Hetzelfde stelsel is toegepast in do staal- on yzer-i industrie. Krupp heeft ongeveer een vierde van zyn personeel ontslagen en als Kriipp geen werk neeft, dan is de ondersteuning het alternatief. Deze:' bedraagt hoogstens 5 goudmarkt per week. Met dit> geld trachten duizenden arbeiders te Essen to be-; staan. De correspondent werd door een myuwor- kor onverwachts m vier volksscholen gebracht., waart my'nwerkerskinderen zaten van 11 tot 15 ioar; zif maakten den indruk van kinderen van vyf tot ze* ven jaar. ITet meerendeel .was gëkloed in voddon.s Volgens do algemeen© opinie is de toestand van de mynwerkers erger dan ooit en de vervanging van een sterke, hardwerkende bevolking in eengroot industrieel gebied door zwakkelingen, moet op een ramp voor geheel Europa uiti'oopon. Onder zuilcfl omstandigheden is het niot te venvonderen. dat do communistische propaganda snelle vorderingen maakt, zooals dan ook wel blykt uit de jongsto verkiezing voor de bedryfsraden. De houding vaiL de arbeiders tegenover de werkgevers is zooi slecnl en alleen het feit, dat do kassen leeg riln organisaties niet zeer krachtig, belet een uifcbarsng (int.usschen heeft de communistische en syndicalis tische actie oen staking weten uit te lokken). i De arbeiders gelooven, dat hun werkgevers, inzlcrv de dat de Ruhrstrijd op een ramp uitloopt, elkoaP verdringen om tot voordoelige schikkingen te komen mot de „vijandelijke" kapitalisten. Tezelfdertijd wrriJr van -de gelegenheid gebruik gemaakt om de arbei' dors met ijzeren hand aan te pakken: de stri.idon gedurende de laatste vijf Jaren voor loonever te ring enz. werden in massa ontslagen. De arbeidaj* voelen, dat het gewonnen terrein weor verlor.. cregaan en de harde arbeidsvoorwaarden van vt den oorlog weer worden opgelegd, met loonen dan ooit. En dit is niet het standpunt van de misten, constateert de correspondent, maar van

Schager Courant | 1924 | | pagina 2