Tweede Kamer. Binnenlandse!» Nfouum R. en W. stellen voor do huishuur van de woning in de naaischool C 71)-te bepalen op f2.por week, met inbegrip van de waterleiding. Goedgevonden. Do heor Gaijaard vraagt, of hiar nog niet iets aan vastzit. Geantwoord wordt, dat dit in comité cal wor de» besproken. Wijziging besluit tot het aangaan van een roke- ning-courant-overeonkomst met dé Boerenleenbank. De minimum rente, die de Bank aan de gemeente evontuëel moet vergoeden, zouden B. en W. wil len vaststellen op ten minste 3Yj Voorts ware in verband met de behoefte het maximum op te nemen bedrag te verhoogen tot f15000.—. Wat de minimum-rente betreft, dit is een verlan gen van Ged. Staten., De heer Gaijaard is'vAn oordeel, dat noch de Boe renleenbank, noch de Centrale Boerenleenbank zul len kunnen garandooren, dat de minimum-rente 3K pet zal bedragen. Do hoeren Pluister en secretaris neggen, dat het hier betreft een wenk door Ged. Staten aap B. en W. Als do rente lager wordt dan 3X pet, houdt het op, en wanneor aan Ged. Staten daarvan medodee. ling wordt gedaan, zal' het door Ged. Staten wol wor den goedgekeurd. De heer Gaijaard vraagt, of dio verhooging van het maximum tot f 15000 noodig is. De heer Visser licht in, dat voor de gascommissie f 0000 noodig is, de gemeente zorgt voor het kasgeld van het Armbestuur, wat f5000 a f6000 kan beloo- pen en om dan eenige speling te hebben is het goed het 'maximum op f 15000 te bepalen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Suppletoiro begrooting, af- enoverschrijvingen en betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, alles betreffende den dienst 1923. De suppletoir© begrooting dienst 1923 wordt vastge steld op f 19868.34. Het dienstjaar zal sluiten met een vermoedelijk saldo van f5000, gewone en bui tengewone dienst. De af- en overschrijvingen worden goedgekeurd tot een bedrag van f 5053.76, de betalingen uit den post onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f53.80. Wordt aan do ordo gesteld' een voorstel tot ver nieuwing van de brug bij de dokterswoning. Voorzitter zegt, dat vorig maal al beloofd is. dat dit punt aanhangig zfê worden gemaakt. De brug is nu in elkaar geduwd en vernieuwing is noodig. B. en W. hebben met den gemeente-opzichter, -den heer Strijder, een bespreking gehad en de opzichter gaf in overweging het werk aan iemand op te dragerf en hot dan onder zijn toezicht, die des opzichters, te doen uitvoeren. Dan zou er wat 'materiaal voor ge kocht kunnen worden en voorts de bestaande brug gedeeltelijk verwerkt kunnen worden in de nieuwe brug. Op. het oogenblik Is er alleen eent loopbrug. De heer Gaijaard acht het een goede oplossing, als het geschiedt, zooals do opzichter zich dat voor stelde, Voorzitter zegt, dat in B. en W. door hem is voor gestaan betonnen hoofden to maken. Strijder zegt, dat het met hout ook goed wordt. Het verschil in kosten is, dat het met betonnen hoofden ongeveer f200 duurder zal wezen. Als voordeel van betonnen hoofden noemt spr. het beter openblijven van de sloot. Do heer Gaijaard meent, dat als de schoeiingen goed gemaakt worden, bet uitvallen van grond ook buitengesloten is. Do heei« Pluister wijst er op. dat wanneer er be tonnen hoofden gemaakt moeten worden, het dan ook goed moet worden gemaakt. Dan ia noodig dat de sloot droog gemaakt wordt en dat is een groote moeilijkheid. Voorzitter zegt, dat met betonnen hoofden het brugdek pok beduidend kleiner wordt. De heer Strijder, ter vergadering geroepen, licht een en ander nader toe., en op de vraag van voor zitter hoe lang een uitvoering van hout goed blijft, antwoordt hij van 20 jaar. Als een bozwaar om do hoofden van beton te ma ken, wordt nog genoemd* het langer duren oer het werk klaar is. Nadat goedgevonden is, dat het werk onder leiding van den hoer Strijder wordt uitgevoerd, wordt be sloten, dat de beschoeiing van hout zal zijn. In comitévergadering zal worden besproken aan wien het werk zal worden opgedragen. B. cn W. stellen verder den Raad voor, om het salaris van den gemeente-opzichter met ingang van 1 Januari 1924 te verhoogen van f100 op f150. B. en W. wijzen op de goede diensten die de heer Strij der als zoodanig do gemeente bewijst. Zonder bespreking wordt dit voorstel aangenomen. Hierna wordt do openbare vergadering gesloten. Na heropening heet Voorzitter^ welkom de heeren J. Stammes, D. v. d. Stok, A. Winkel en Y. Meijer, dio met den secretaris het Ooilege van Weesmees ters uitmaken en do heeren J. ae Vries, W. Blok ker, M Mijts en P. de Boer, regenten van het Te- genten van het Tehuis voor Ouden van Dagen met den boekhouder, den heer D. Pool. In 'fc bijzonder richt Voorzitter zich tot de heeren Meijer en do Boer, dio voor 't eerst aanwezig zijn, Spreker hoopt en vertrouwt, dat zal blijken dat .do raad een goede euzke heeft gedaan en de hee ren de belangen der administratie naar hun beste weten zullen behartigen. Aan do orde wordt gesteld do vaststelling van de rekening van de beiao administraties. Do heor visser rapportoort namens do commis sie van onderzoek, dat ae rekening van de Weezen- administratio volkomen in orde bleek te wezen. De ontvangsten hebben bedragen f 32040.841/», de uitgaven f 29289.92y2<; kassaldo f2750.92. De staat van bezit geeft op 1 Januari een be drag aan van f 137967.33, wat f2058.91 meer is dan verloden jaar. Geadviseerd wordt tot goedkeuring en vaststel ling over tp gaan, onder dank aan de Adminisratie voor het riontig beheer. Met algemecne stemmen wordt daartoe besloten. Hierna deelt de heer Pluister hot resultaat van het onderzoek der rekening van de Armen-admini- stratde mode. Ook hier is alles in uitstekende orde bevonden. Do ontvangsten dor Administratie, afdeeEng Ar menzorg, boaragen f3340.32, de uitgaven f 10375.87. Na aftrek van een bedrag van f 35.55 uit de reserve blijft voor de gemeente te betalen f 7000, wat over eenkomt mot net voor de subsidie geraamde be drag. Do ontvangsten 'dor boerderij hebben f 12213.90 bedragon en do uitgaven, inclusief vermindering van bezit f7835.38, zoodat de winst f4378.52 be draagt. Het bezit dor Administratie beloopt de som van f27000. Spr. stelt voor do rekening op voornoemde bodragen vast to stollen onder dank betuiging voor do goede zorgen dor regenton en don boekhouder, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Bii do hierna volgende besprekingen wordt opge merkt ,dat de kosten van verpleging nogal een groot bedrag vormen. Men ziet eohter in, aat men daarvoor dan ook een uitstekende verzorging der verpleegden heeft. De heer Kooij oppert hett denkbeeld van een subsidie^ van de Weezen-administratie. Voorzitter antwoordt hierop, dat deze corporatie een lichaam op% zich zelf is, over welker middelen dp gemeente niet de beschikking hoeft. Do heer Gaijaard hoeft uit de besprekingen van verleden jaar de conclusie getrokken, dat de Arm- voorgdij de boerderij zon aansluiten aan de plaat selijke fokvereeniging. Nu blijkt uit do rekening, dat dit nog niet heeft plaats gevonden. Wel is door do Zuivelfabriek de melk onderzooht, doch dit staat, lang niet gelijk met do werking van do fokvereeniging. Do heer l>o Vries, Voorin tier-regent der Admini stratie zegt dat in de eerste plaats de Armen vader verschillende bezwaren hoeft, vooral wat de keu ringen betreft, terwijl do regenton or weinig voor gevoelen.Het is 'beslist lastig om te werken mot personeelj dat zulks niet van harto doofc. De Ad ministratie meende, met het onderzoek bij de fa briek vrijwel te hebben voldaan aan de wenschon van den vorigen raad. De heer Gaijaard zet de goede resultaten van de fokvereeniging uiteen, wat do heer Kooij nog nader aanvult. Vorschillende heeren meenen, dat do fokvoreeni- :ng gesteund moet worden, wat met niet to groote wat waard en voelt voor dit goval niet veel voor aansluiting, omdat dit ólleon waarde hoeft, Als men mot nart en ziel de zaak behartigt, waar aan naar blijkt, wel wat zal mankeeren. Voorzitter vindt, dat do Rogenten nu hot inzicht van dan Raad kennen, en vertrouwt dat het Col lege daarmede in do toekomst rekening "zal houden. Do hoer De Vries zou eohter gaarne oen bepaal de uitspraak van don Raad hebben, dan kdn men zioh daaraan houden. Voorzitter wil daaraan wel voldoen en brengt in stemming de vraag of do Raad zioh al dan niet voor do aansluiting wil uitspreken. De heeren Blokker en Wit willen de Administra tie vrij laten, terwijl de andere heeren zich voor aansluiting verklaren. De oommissie van onderzoek heeft nog be sproken de mogelijkheid om menechen in het Te huis te huisvesten tegen betaling. De ^veranderin gen, die daarvoor benoodigd zouden zijn, het ma ken van eenige kamertjes, behoeven geen bezwaar op te leveren. Er is veel ruimte in het huis, welke dan benut ♦wordt en het zou eenige baten opleveren. Het Tehuis is uitnemend geschikt om in zooverre oeuigs- zins van karakter te veranderen, terwijl de maat regel tegemoet komt aan de wenschen van velen, die niet ten laste der gemeenschap willen komen en over te 'weinig, middelen beschikken om op zich zelf behoorlijk 'te leven. Over het algemeen wordt daar wel voor gevoeld. Ten slotte wordt het kohier van de hondenbelas ting nog opgemaakt tot een bedrag van f 383, waar na de Voorzitter de vergadering sluit, onder dank aan de aanwezigen voor hun medewerking en onder betuiging van groote erkentelijkheid aan de leden der Administratie voor hun werken in het belang van de hen toevertrouwde zaken, die opnieuw weer met het volste vertrouwen in hun goede zor gen worden aanbevolen. Er was vandaag heftig verschil van meening tus- schon den Christelijk-Historischen afgevaardigde do heer Snoeck Herikemans en zijn partijgenoot mi nister De Visser. Deze afgevaardigde had' biji de behandeling van de onderwijsbegrooting den minister een leelijk verwijt gedaan, n.1. van het inhouden van subsidies, welke niet slechts in strijd zou zijn met de gewone bur gerlijke goede trouw, doch ook met de Grondwet en dse duidelijke bepalingen van de lager onderwijswet. Niet tevreden over 's ministers antwoord, diende do Christelijk-historische afgevaardigde eene motie in. Daarin werd eene korting op het rijkssubsidie aan de bijzondere scholen op grond van een nader on derzoek door den minister van de lesroosters,, welke, ten be\yijize van het voldoen aan de bepalingen der wet, voor gezien zijn geteekend door den inspecteur van het onderwijs in strijd met do wet genoemd. De minister stond op zijn achterste beenen en zeide dat als deze motie aangenomen werd, het ambt van minister voor hem te zwaar werd. Zijn Excellentie beweerde, dat een gezien van don inspecteur volstrekt niet inhield, dat de subsidie dan gegeven moest worden. De minister hiold zelf de koorden van do beurs. De minister kreeg van verschillende kanten hulp en de heer Henkemans trok zijn motie ten slotte in, nadat de minister toegezegd had dat als goede trouw vcorop staat, hij de schoolbesturen to hulp zal ko men. als enkele afwijkingen van de lesrooster later werden ontdekt. Het liep dus met een sisser af. Daarna kregen wij de motie-Duys, die zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. In deze motie werd den minister van Waterstaat uitgonoodigd om ten spoedigste eene regeling in 't leven te roepen, waardoor in het le vensonderhoud1 wordt voorzien van hen, die behoord hebben tot de bemanning onzer reddingbooten en in zorgvolle omstandigheden verkeeren. hetzij door middel van een pensioenregeling, hetzij op andere wijze. Ook deze motie was het restant van een be- grootingsdiscussie; op 3 April, bij de behandeling van hoofdstuk IX, heeft de heer Duys haar inge diend. Hij heeft toen deen uitkomen, hoe pijnlijk het treft, dat velen, die honderden levens redden, zelf hun laatste levensdagen in ellende moeten door brengen. Verschillende afgevaardigden vielen hem bij en het. resultaat was^tls hierboven gemeld. De volgende welk zal op het departement van war terstaat eene conferentie plaats hebben met verte- genwoordigere van do Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen en. als dan mocht blijken, dat het particulier initiatief het met geen mogelijkheid alleen af kan, zal de mi nister de zaak opnieuw in den ministerraad aan hangig maken- Verschillende conclusies over allerlei en nog wat werden daarna afgedaan. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwouda 22 Mei. Grove uien f 1.20 a 1.60, peen f 0.20 a 0.30. Deonsche witte kool f3.10 a 5.70, rhabarber 11.80 a 2.20, alias per 100 Kg. Aangevoerd: 2800 Kg. uien, 7300 Kg. peen, 5100 Kg. Deonsche witte kool, 9000 Kg. rhabarber. HOORN, 22 Me 10 st. kl. Fabriea - aas. gem. f41, 14 st. kl. Boeren kaas, gem. f43, 6 et Fabrieks Comm. Kaas, gem. f40, 5 st. Boeren Comm. Kaas, gem. f44. Aangevoerd 35 stapels, wegende 29760 Kg. Handel matig. WINKEL. 23 Mei 1924. Spinazie f 3 a f 4, witlof f 8 k f9 per 100 pond; wor telen f10 a f 17, rabarber tl a f2 per 100 bos, krop sla f9 a fll per 100 stuks. ALKMAAR, 23 Mei. Heden werd besteed: Asperges, dik wit, f 0.46 a 0.59, idem, dikbl. f 0,28 a 0.40, prei f 4.30 a' 8.20, por 100 bos. Bloemkool f20 a 40 per 100 stuks. Rabarber f4.30 ft 9.80, radijs f0.80 a 3,20, wortelen f9,60 a 13, por 100 bos, Uien f6.10 a 7, spinazie fl a 11.60, per 100 Kg. Kropsla f2.80 a 11,90 per 100 stuks. Witlof f8 a 15, per 100 Kg. Raapstelen f 0.40 a 1.10, per 100 bos. ALKMAAR, 23 Mei 1924. Op de heden gehouden graanmarkt zijn 288 H.L. aangevoerd. Tarwe f 1314.50, Gerst chev. f13; Haver f 10.5012, bruine boonon f25—32; Oitroen- boonetn fCO; Duivenboonen f1517; witte boon en f36; Blauw Maanzaad f 2-iGroene erwten f 18 20; grauwe erwten f5061, alles per 100 kilo. ALKMAAR, 23 Mei 1924. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aAnge- voerd 139 stapels, wegende 166000 kilogrammen. De prijs der fabriekskaas was: Kleine met merk f42, zonder merk f38- Commissie m. merk f40. Do prijs der boerenkaas was: Kleine met m«rk f43.50, zonder merk f40; Oom missie met merk f 4. Handel goed,. ST. MAAHTENSBHDO. Naar wij vernemen worden alhier pogingen aan gewend' een. schoolfeest te organiscoren. CALLANTSOOG. Op de verloting van de Vereen, v. Vreemdelingen)- verkeer alhier is wederom de Koninklijke goedlkou- ring ontvangen. De trekking zal plaats hebben einde Augustus, terwijl ook wederom een tentoonstelling aan do ver loting wordt verbonden. BURGERBRUG. Aan den heer D. Smit alhier is met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend als veld wachter der gemeente Zijpe. ZIJPE. Gedurende do afgoloopen week is het aantal ge vallen van mondt- eq, klauwzeer alhier weor met 15 vermeerderd. Sedert 1 April J.l. Is in deze gemeente de ziekte reeds in ongevoor 60 stallen uitgebroken. HARENKARSPEL. Horbeuoemd tot lid1 van het Dag. Bestuur van do Banno Haren karspel, do hoor P. Borat Az. Herbenoemd, tot Hoofdingeland van dio Banno do heer J. Spaans Rz. Tot Hoofdingelanden van do Banno HaVenk ampel zijn benoemd in de vacature S. Llgthart, de heer C, Boelcel en in do vacature C. Peetoom de heor F. Berkhouwer. IN BRAND. Gistermorgen is, doordat er een fleschje spiritus over haar kleeren was* gevallen, de 19-jarige Truus Rustta, werkzaam op een fabreik te Eindhoven, in brand geraakt. Het meisje heeft ernstige brandwon den gekregen. Na verbonden te zijn op do fabriek i9 zij naar het gasthuis overgebracht; haar toestand; is ernstig. OUDKARSPEL Dn de alhier gehouden vergadering van den pol- der Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) van welke vergadering uitvoerig verslag werd. uit gereikt aan onze abonnó's aan den Langend ijk, en omgeving, werden o.m. vastgesteld de rekeningen en begrootingen. Een langdurige bespreking bad plaats over het bestuursvoorstel om ais proef een J paar jaar de molens buiten werking to stellen, om na to gaan. of het stoomgemaal capable was het water op tijd te verwerken en zoo ja, welke wijize van bemaling, stoomgemaal alleen, of stoomgemaal met molens, het voord eeligst was. Met 11 voor en 3 stemmen tegen werd besloten de molens 2 jaar, zoo noodig 3 a 4 jaar, op proef te late©' stilstaan. GROOTE BRAND IN DEN AMSTERDAMSCHEN POLDER. Gisteravond ongeveer tien uur brak door onbeken de oorzaak brand uit in de boerenhofstede „Ridder- hove" in den Amsterdamschen Polder, bewoond door den heer S. de Ridder Az. Do eerste die den brand' ontdekte* was de heer Hol ling, die zich juist ontkleed! had om zich ter ruste te begeven. Zóózeer had het vuur toen al om zich heen gegre pen, dat hij met moeite zijn vier kinderen in vei ligheid kon brengen. Binnen weinige minuten stond het geheele, van hout opgetrokken gebouw, waarin zich verscheidene landbouwmachines bevonden, benevens een partij tarwe en erwten, in de vlammen. Gelpkkig slaagde men er in een vat en ongeveer 60 bussen benzine buiten hot gebouw te brengen, waardoor aan de .vlammen 'n waardevolle prooi was ontnomen. Het geheele gebouw ging verloren. Oók drie paar den kwamen in de vlammen om. Verschillende tractors en landbouwmachines, waar in de heer De Ridder handel dreef, gingen even eens verloren. Het woonhuis van den heer De Ridder en een.paar opslagplaatsen' en stallen hieven behouden. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. NOORDSCHARWOUDE. Eindelijk is dan de zaak voor elkaar gekomen met het lid van Onderling Hulpbetoon alhier, waarvan zooals onze lezers weten de uitkoering om formeele redenen was stopgezet. Een uitkeering in eens van 06 gulden zal alsnog worden uitgekeerd, zoodat dit gezin gedurende 9 we ken, van uitkeering verstoken was. We vernemen, dat de vereenigingen van Noord- scharwoude, Heerhugowaard en Oudkarspel een on derlinge schikking getroffen hebben, zoodanig, dat deze, welke de laatste voor deze termijn zal zijn, door elke vereoniging voor een derde gedeelte betaald zal worden, terwijl het bedoelde lid vanaf heden als lid te Heerhugowaard zal worden overgeschreven. HOOGWOUD, Buitengewone algemeene vergadering van de Coöperatieve Aankoopvereeniging „Onis Belang", in het lokaal van den heer J. Modder, op Donderdag avond. Aanwezig waren ruim 40 leden. Voorzitter de heer K. Braak, opent de vergadering en w^st op het doel van deze vergadering, n.1. be spreking en overweging om een pakhuis te bouwen. Hopende dat de besprekingen vriendschappelijk en in het belang der vereeniging mogen zijn, heet hij allen weikóm. De secretaris leest de uitgebreide noti^en der al gemeene vergadering op 11 Februari genouden, die onder dankzegging voor de juiste weergave worden goedgekeurd, Voorzitter geeft over eenige kleine dingen nog eenige toelichting. Medegedeeld word dat er chilisalpeter tegen een redelijken prijs is aangekocht, alsmede dat er reeds meerdere artikelen tegen lagere prijzen worden aan geboden, o.a. steenkool enz. Voor kennisgeving aan genomen. Thans komt aan' de orde het kardinale punt: Bou wen van een pakhuis. Voorzitter licht het bestuurs voorstel toe en zegt dat het meermalen voorkomt dat er schuiten aankomen en goederen moeten worden gelost, doch dat dit veel moeilijkheden oplevert. Men gelooft dat thans de tijd is gekorhen, dat het be stuur met dit voorstel durft komen. Bouwterrein is in erfpacht verkrijgbaar gestold door de gemeente Opmeer tegen 15 gulden per Jaar. Op de vraag nakr den prijs welke men denkt te be steden en naar de hoegrootheid antwoordt voorzitter van ongeveer f 3000 en een gebouw van 7 bij 10 M. Na het voor en het tegen to hebben besproken, waar aan vele personen deelnamon, werd! bi) stemming het bestuursvoorstel met 37 stemmen voor, 2 tegen en 3 blanco aangenomen. Hierna werd gelegenheid gegeven om Amerikaan- sche koek te bestellen, waarvan velen gebruik maak ten. Er wordt nog besloten om het kasaldo te gebruiken voor een fonds voor prijsverschil. De heer D. Rooker zou gaarne zien dat er ook te Hoogwoud eens eten veewagen werd' gestationneerd.' Het bestuur zegt overweging toe. De hoer L. Glas bedankt voorzitter voor zijn uit muntende loiMing, waarna voorzitter sluit met de hoop, dat het gewichtige besluit van deze verga dering moge zijn in het oelang der vereoniging. JULIANADORP. Vrijdagavond vergaderde de Vereeniging fcot be vordering van getrouw schoolbezoek, in net café „Blauwe Keet", van d en heer J. Mareos. Aanwezig waren 15 leden. De voorzitter van dezet vereeniging, de heer J. Kosson, opende met eenige welgekozen woorden deze vergadering, hoopte op aller medewerking dezen avond .en gaf vervolgens het woord aan den secretaris, den heor J. do Vries, die dp notulen van de vorige vergadering voorlas en 'dio verder zon-' der op- of aanmerkingen met een woord van dank aan aen samensteller, werden vastgesteld Volgde Rekening en Verantwoording over het afgeloopen jaar. Do vergadering wordt tijdelijk geschorst, terwijl de heeren Dissel en Bakker ver zocht wordt, zioh met den penningmeester af te zondaren, tot hot nazien dor bescheiden. Na hor- - opening brengt do hoor Bakker verslag uit van zyn bevindingon, cn zegt all. s in vólkomen orde te hebben bevonden. Do ontvangsten haddon be dragen f639.28, do uitgaven f5/8.65»/a, .olzoo oen batig saldo van f 60.62«/s. De voorzitter brengt dank aan den Penningmcco- - ter, den hoer L. Tigchelaar, voor zijn accuraat be- V hoer en aan do commissie voor hun gehouden onder* - zoek. Bil do Bestuursverkiezing was aan do beurt van aftreden do heor M. Vries, die niet herkiesbaar was. Bij do tweede vrije Stemming werd gokozen verklaard de heer P. Pluister. Deze, niet 'tor ,vor- I padenn^ aanwezig zijnde, zal mot zijno benoeming in kennis worden gestold. Thans wordt aan de ordo gesteld: bespreking j schoolroeet, cn gaf do voorzitter hot woord aan do 1 vergadering om met eventueel© plannou voor don 1 dag to komen. Do plannen liepen êolitor niet hooi ver uiteen, en word tenslotte onder aller goedkeu- f ring hot volgende plan in oonoopt Öpgomaakfc, Do 1 drie hoogste klassen on ril. dio do bchool dit jaar hebben verlaten, zulion per boot varen naar Alk- 1 maar, alwaar, indien mogelijk, oen bezoek wdl wor den gobraeht aan do KaasmArkt. Vandftdr por tram naar Borgen on vorder wandelend.» naar •Sohoorl en verder naar Sohoorldam om vandaar per I boot weer naar huis terug te keerom Aan onze Har monie zal gevraagd worden of zij, indien het haar mogelijk is, hare medewerking te willen vorleonen en daardoor het uitstapje nog gezelliger te maken. Als datum wea* bepaald Vrijdag 13 Juni, terwijl I oen wrok later d .-ie iaigste Vassen hun feest zullen vieren, oude g op het dorp, alwaar de zweefmolen niet zal ontbreken. Eventueele wij-i zigingen in dit programma zijn niet uitgesloten en het Bestuur zal voor de uitvoering van een on ander 1 zorg dragen. De rondvraag leverde niets bijzonders op en nam I vervolgens de voorzitter het woord en dankte in f de eerste plaate het oud-bestuurslid Vries voor zijn I vele zorgen, die hij aan de vereeniging hoeft bewe I zen en varder alle aanwezigen voor hunno belang- stelling, hedenavond betoond. Voor de bijdragen zullen de lijston op do gewbno I wijze worden gepresenteerd, in de hoop dat de inge- 1 zetenen.door 'n milde bijdrage daarop teekenon, van I hunne belangstelling voor het schoolgaande kind zullen doen blijken, en dan tenslotte mooi weer, dan slaagt alles naar wensch. UITVOER ONZER STEENKOLEN. Het Tweede Kamerlid Vliegen heeft den minister 1 van Arbeid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1 Is het den minister bekend, dat ten gevolge van het stilliggen van den arbeid in de kolenmijnen van j het Ruhrgebied een buitengewoon groote uitvoer 1 van steenkool uit het Limburgsche mijnbekken naar het buitenland plaats vindt? Zoo ja, acht de minister het niet gewenscht, dat, I zoolang het conflict in het Ruhrgebied, dat tot hot I stilliggen van den arbeid aldaar heeft geleid, voort- I duurt, de uitvoer van Nederlandscho steenkool wórdt I stopgezet? Acht de minister o.a. het gevaar niet in groote I mate aanwezig, dat, indien die buitengewone uitvoer 1 niet gestopt wordt, in ons land in den aanstaanden 1 winter kolengebrek en onredelijke prijsstijging zul- I len voorkomen? Is de minister daarom niet bereid maatregelen to .f nemen, om-den uitvoer van in ons-land gewonnen 1 kolen stop te doen zetten. SCHOOKL. Donderdag is hier na 'n langdurige ziekto overle- den de heer A. J. Peeck, burgemeester van deze ge- I meente. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIEL- NIJVERHEID. Men meldt uit Enschede: Vanmorgen is het aantal werkwilligen vermeer- derd. met 66, mede tengevolge van de hervatting# van den arbeid door 34 arbeiders bij', a»—-32we»«oho - ToxtiGlmaatschapplj. Van do totaal 95G3 arbeiders waren er vanmorgen 2689 aan het werk, inbegrepen 1067 inan vast personeel. Gisteren was het in de Oost-Indische buurt vrij rumoerig en de bevelen van de politie werden er niet opgevolgd. Eenige personen werden bekeurd. Het verbod van samenscholing is ook voor deze buurt met, strengere bepalingen aangevuld!. OVERREDEN.' Een 19-jarigo zoon van den .landbouwer T. Bouw- horst., te ScherpenzeeL, is bij een overweg, die door*J oen hek is afgesloten, in de nabijheid van do hoeves Wildenburg, door een goederentrein op de lijn UtrechtArnhem overreden en gedood. BRAND. Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor acht heo£L het personeel brand ontdekt, in de fabriek dor N.W j[- Algemeene Norit Mij., staande aan de Pieter Ghijseh- J laan te Zaandam. Het personeel stelde onmiddellijk pogingen in, 't werk om den brand met eigen midda- j len te blusschen, daar de waterleiding aan dat go- deelte van de stad niet genoeg druk heeft. De in- f middels gealarmeerde Zaandamsche brandweer was spoedig met volledig materiaal onder leiding van den commandant aanwezig, 't Vuur bleek to woeden in de juist dezer dagen met turf gevulde reserve- karen boven in de fabriek. Voor de brandweer was de vuurhaard door haar ligging moeilijk to borei-1' ken, doch gelukkig wist men den brand tot do ka-J ren en magazijnen te beperken. Naar de directie verzekerde, ondervindt het bo drijf geen stagnatie, daar de ovens behouden zijn gebleven. INBRAAK. TeOnstwedde is hedennacht ingebroken bij den ar. v beider Tammo Volders. Vierhonderd gulden werA-f van de beddeplank gestolen. De inbreker had zak- ken over den vloer, gelegd om onhoorbaar te kunnen loopen. NOODWEER IN TWENTE. Boven Rijssen ontlastte zich gisternamiddag een zwaar onweder, vergezeld van een heftigon# lungdu- J' rigen plasregen. Hulzen', schuren en stallen in ver schillende deelen van do «tad .liepen onder, straten, stonden blank. Zelfs de spinnerij van de oude fa- briek der firma Ter Horst liep onder, zoodat deze stoppen moest. De bliksom sloep in het huis van den heer Kreykes op Entos, vernielde.eén gedeelte van het dak en eenige meubels, maar veroorzaakte geen brand. Van den slager Ebbing sloeg een kol dood in de woide. Te Wierden sloeg tijdons een hevige onween-bri gisternamiddag de bliksem in de woning van den fa- brleksarbeider Draaier. Brand werd niet veroor. zaakt, maar het dak en wat huisraad» zijn vernield. NOORDSCHARWOUDE. Do Provinciale Bond van Ziekenfondsen in Noortfr j holl. doelt in don sinds enkele dagen ontvangen bfl- schrijvingsbrief mee, dat ze niet van plan zijn met nieuwe reorganisatieplannen te komen. Well wordt aan het voorstel vastgehouden om voor alle vereenigingen gelijkluidende statuten on huishoudelijk reglement in te voeren. Van dit nieuwe reglement is de contributieregeling wel het zwaar- ste punt., v.n.1. omdat dit danig in de regeling van verschillende fondsen zal ingrijpen, zoo dat voer den j een verhooging van contributie en verlaging van uit keering plaats heeft, voor een ander een contributie- verhooging van soms 100 pet., gepaard aan uitkoe- 5 ringverhooging. zal volgen, terwijl hot voor slechts een klein aantal afdeelingen zal zijn, die een uit keering cn contributieregeling hebben, ongeveer g** lijk aan het bondsvoorstel. Gevreesd jvordt, dat bij aanname van hot voor stel en de daardoor in te voeren hoogere r.ontrf- bueering een groot aantal loden zullen bedanken, wat natuurlijk niet in het belang van den bond i» Ook on9 lijkt dit gevaar in h.et minst niet donkbej dig, hoe gaurne we ook zouden zien, dat onder ij j leden meer het bewustzijn wakker was, dat er

Schager Courant | 1924 | | pagina 12