Atelier NIESTADT - Schapen. PBOBATUM- n 8AT0-RI1WIELEH Slapeloosheid Moderne Portretten en Foto-Kaarten. Doss Murpby van Tammany Hall. Deering Haaimaebines beste. Berends! Eïchagen ZESMAAL BEKROOND. De firma gebroedors Out, Zaandam, geregeld! bezoe kers van do Schager markt, behaalde op de veeten toonstelling te Milaan 2 gouden, 2 zilveren en 2 bronzen medailles. EEN HARDE. Op de Felleroord te Eindhoven werd een voerman van een steenfabriek in die gemeente door een auto overreden. Een der wielen ging don man over de borstkas. De man bleek in het geheel niet gekwetst on vervolgde zijn weg alsof er niets gebeurd was. DOOR DE WARMTE. De brug over de Spoorweghaven to Rotterdam kon gisteren plotseling, nadat ze open was geweest, niet meer geheel dicht. Het bleek dat het ijzerwerk door de warmte was uitgezet. Gedurende een half uur werd hierdoor het rijverkeer er over onderbroken. De voetgangers ochter konden de brug gewoon pas. seieren. DE AANSLAG O PDEN HEER TIJSSEN TE KLEEF. In Mei van het vorig Jaar werd de Hollandsche Tenor Tijssen voor zijn woning te Kleef door oenige beschonken lieden zwaar mishandeld, zoodat hij den 20en Augustus d.a.v. aan de gevolgen is overleden. De gebeurtenis had zich als volgt toegedragen: Na sluitingsuur der café's gedroegen eenige dronken lui zich zeer luidruchtig voor de woning van den heer T. Daar diens dochtertje ornstig ziek was, kwam genoemde heer naar buiten en verzocht beleefd om stilte, doch een der rumoermakers sprong plotseling op hem tce en bracht hem eenige steken met een mes toe, mot het bekende noodlottige gevolg. Voor dit feit had deze woesteling, zekere W. J. uit Groee- beek, zich Dinsdag voor! de Arnhemsche rechtbank te verantwoorden. De prosidont mu. v. d'. Dusson vroeg aan beklaagde, waarom hij thans gedetineerd was en kreeg hierop ten antwoord: „Omdat ik m'n neef oen oog heb uit geslagen". Bekl. herinnerde zich al heel weinig van het geen op den bewusten avond gebeurd was. Als eerste getuige werd gehoord, dr. W. uit Kleef, die verklaarde, de stellige overtuiging te hebben, dat do dood het gevolg van de mishandeling was ge- w eest Getuige H. verklaarde, dat hiji op den bewusten avond in gezolschap was geweost van het clubje; toen zé hot café vanwege do „Polizeistunde" moesten verlaten, was er een flesch cognac medegenomen en voor het huis van den hoer T. werd de inhoud op gedronken. Op hot rumoer kwam do heer T. naar Bulten en verzocht om stilte, daar zijn kind ziek! lag. Hieraan word door do moesten gevolg gegeven, doch plotseling stormde J. met een geopend mes op den hoer T. too. Gotuigo wilde tusschonbelde komen, doch ontving zelf oen Btook! in de hand, waarop hij zich zoo vlug mogelijk verwijderde om verbondon te werden. Hot O. M., waargenomen door fhi». mr. Nahuys, achtte het wettig on overtuigend bewijs volkomen ge leverd. Eoni zeer zware straf achtte spr. hier zeer ze- kor noodzakelijk en hleischte wegens het toebren- gon van zwaar lichamelijk letsel oon gevangenis straf van zes Jaren. Do verdodiger mr. Wolf, plelt.te clementie. Uitspraak z7 Mei aa. - 0UDESLUI8. Naar wij vernemen, is aan den heer K. Kropger, timmorman alhior, als zijndo do laagsto inschrijver, do bouw opgedragen van een nieuw pakhuis, ten bohoeve van de veiling te Winkol. - OUDESLUI8. Do hoor R.„ voor eenige dagon geleden van hier vortrokkim naar Anna Paulowna, zou jl. Don derdag mot paard en wagen, waarop wat wolvee geladen was, naar do Schager markt. Bij zijn vroogero woning aan do Grootesloot gekomen, had het .paard geen zin voorbij zijn oude heimat te gaan en Dep zoo pardooa met zjjn vraehtje, juist naast den dam, do sloot in. Mensehenkraehten wa ren niet in staat den wagen er uit te trekken, doch do oude zwarte van don hoer Paarlherg, die daar juist bij do kaasfabriek was, trok alles weer op het droge, waarna do terugtocht werd ondernomen. Do markt, moest maar een week worden uitgesteld, alles was nu te nat. BARSINGERHORN. De heer K. Breebaart. Dz., burgemeester dezer ge- meonto is herbenoemd als zoodanig. OUD ES LUIS. Het was dezer dagen dat een 12-daagsch poesje alhior haar moeder verloor, en den leeftijd hebben de .dat zij pas kon kijken, was zij natuurlijk nog to jong. om zichzelf te voeden. Gelukkig voor het beestje was de vrouw des,huizes iemand mot een goed hart, ook voor dieren," en heeft zij met oenige moeite het weten klaar te krijgen dan men nu kan tien, dat dit zeer jonge beestje zit te zuigen aan do zuigflesch. zetel vans den heer Van Kampen, in te nemen. Uit den ijver, waarmee de S.D.AJP. in St. Pancras naar dezen zetel hengelt, blijkt intusschen wel, dat metf daar een anderen kijk heeft op die moraliteit. Een onbevooroordeeld buitenstaander vraagt zich dan ook imet verwondering en ergernis af, waarom de heer Van Kampen zijn plaats zou moeten ruimen voor eon S.DA.P.'er, daar hij in democratische practische politiek een voorbeeld is voor vele S.D.AP.ers hier jen in den omtrek. WIERIN GE R WAARD. I Eon voorbehoedmiddel tegen mond- en- klauwzeer? Door den heer J. Kistemaker alhier wordt een (soort vloeistof gemaakt, wat een uitstekend1 middel !8chijnt te zijn tegen mondd- en klauwzeer. Het zou natuurlijk wel gevaarlijk zijn om conclusie 'te trek- kon, doch de feiten die we kennen, vinden) we toch belangrijk genoeg om onder de aandacht to bren gen. De heer K. heeft zes van zijn kooien niet van do vloeistof gegeven. Deze dieren hebben allen mond en klauwzeer gehad. Zijn.overige koeien, die hij wel hoeft ingegeven zijn allemaal vrij gebleven. Dit wat den heer K. zelf betreft, doch hij heeft 't ook toege past bij al de koeien van den heer H. van Hoorn. Ook hier zijn de resultaten schitterend. De heer Van Hoorn heeft, 1, 2 en 3 weken geledon diverse koeien gekocht op de markten. Deze zijn gedeeltelijk bij hem thuis in 't land gebracht en gedeeltelijk bij den heer C. de Hoop aan 'tWad. Geen dezer dieren on ook zijn eigen vee is na 't gebruik van genoemd mid^- del tot dusver aangetast geworden. Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, Examenvrees. Gebruik hiertegen do zenuwstillende en zenuwsterkende Mljnhandfa Zenuwtablotten. Koker 75 cent, Bij Apoth. en Drogisten. lederen dag geopend. Ook Zondags. ALKMAAR. In de Donderdag gehouden zitting besloot de Raad tot hot inrichten van eon woonwagenpark aan de Noorderkado nabij de spoorlijn naar Den Helder. Dit terrein biedt ruimte voor het plaatsen van 88 wagens. Hot voorstel tot regeling dor stortingen in het gemeentelijk pensioenfonds word aangenomen. De bedoeling tot dekking van het nadeelig saldo is, om te rekenen van 1 Jan. '22 jaarlijks te stor ten oen annuïteit van £37.800 benevons een bedrag gelijkstaande met 10 pot. van de pensioengrondsla gen der in dienst zijnde ambtenaren voor wie de pensioenen uit het fonds geheel of gedeolte-^k zullen moeten worden gekweten naar den toe stand op 1 Januari van ieder jaar. Voorts word besloten tot verbouwing van het voormalig weeshuis ton behoeve van het Landbouw- huis en het Gymnasium. De burgemeester deelde meo, dat hierdoor vast komt te staan, dat het grooto Landbouwhuis, dat in de toekomst noodig is, te Alkmaar zal worden gesticht. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd de heer en W. Groot, M. Jimenink en A. Englander. Hot rapport dor raadscommissie, die een on derzoek zou instellen naar ontijdige publicatie in het „N. H. Dagblad" werd aangenomen. De oommissie kwam in dit rapport tot hot resul taat, dat geen der ambtenaren der gemeente in don ruimston tin,. werklieden inbegrepen te dezer zake oenige blaam treft. Voorts heeft do Oommissio van allo bit de zaak betrokken raadsleden do wethouders inbegre pen do verklaring ontvangen, dat zü noch di- root, noch indirect aan do roaaetio do noodige ge gevens verstrekt hebben, terwijl geen hunner do stukken zoo onbeheerd heeft laten liggen, dat het der redactie mogelijk zou zijn geweest zo in te tien, tenzü met gebruikmaking van strafwaardige, of althans afkeurenswaardige middelen. Ook hoeft de oommissio bij den distributor van het gemeente- drukwerk of bij den drukker niet kunnen ont dokken dat het mogelijk heeft gemaakt dat do redactie vnn het betreffende stuk kennis droeg. Mr. D. Sluis vond het een mooi resultaat van dit rapport, dat vast is komen te staan, dat geen en kele gemeente-ambtenaar schuldig aan de "publi catie is, terwijl de Burgemeester er op'een desbe treffende opmerking den nadruk op legde, dat de Commissie van Onderzoek van meening is, dat ook geen onkel lid der "betrokken commissie voor de financiën aan de publicatie schuld heeft. Tn tusschen vestigde mr. Kusters er de aandacht, on. dat juist gisteravond in de ..Alkm. Courant" weer een rapport over de Ziekeohuismiaestie is ver schenen, waarvan de raadsleden onkundig w&ren. De Burgemeester zeide ook hierover onaangenaam getroffen to zijn! Hbld. Men kan licht begrijpen wat een macht eene der gelijke vereeniging kon ontwikkelen, mits goed ge- ZUIDSCHARWOUDE. Do aanbeveling voor gemeonto-secretaris bestaat uit de heeren Teer, gemeente-secretaris te Noder- herst den Berg en C. A. Boekhouwer, klerk ter secre tarie te Zuidscharwoude. LANGENDIJK. Het warme weer dor laatste week is voor sommige bouwers nog eon strop. Er waren er, die nog een tamelijk kwantum uien, kool en poon hadden overge houden In de hoop, dat de prijzen nóg beter zouden worden. Dit Is echter falikant uitgekomen. De peen brengen de kosten van aanvoer naar de veiling niet op. terwijl uien van f10 op f3 zIJn gekomen. Zoo is het ook gegaan met Deensche witte kool. Gelukkig, dat men zich door vroegere prijzen schadeloos heeft kunnen stellen, zoodat het eindresultaat toch wel be vredigend zal zijn. 8T. PANCRAS, In deze gemeente doet zich op politiek gebied oen eigenaardige quaestio voor. Het raadslid Van Kam pen is secretaris van do zgm. Veencommissie, welke door den Raad is ingesteld, om de werkzaamheden, verbonden aan het vormen van turf uit het veen, to regelen, vooral in verband met het verschaffen van werkgelegenheid aan werkloozon. Nu schijnt men in do kringen der S.D.A.P. tot de ontdekking te zijn gekomen, dat het secretariaat van een dorgelijke com missie niet verecnigbaar is met het raadslidmaat schap. Tevens doet rich het geval voor, dat een zekere heer De Vrios bij bedanken van don heer Van Kam pen de opvolger op diezelfde lijst eou zijn. De heer De Vries is echter na de laatste gemeenteraadsverkie zing lid van de S.DA..P. geworden, terwijl hij, even als de heer Van Kampen, candidaat was gesteld door de z.g.n» Vrije Groep. Beschouwd van den kant der politieke moraliteit zou leder weldenkend mensch het er voor houden, dat de heer De Vries niet gerechtigd is den eventueel vacant komenden Sterk. Sierlijk. SneL Prijzen vanai 175. O. ANNEVELDT, Dorpen (Laan), Schagen. Wat liggen er alweer een jaren tusschen sedert ik met Mr. Murphy kennis maakte. Het was in 1912 toen Boss Murphy in het zenith van zijn macht stond. Ini de groote staten van de Vereenigdo Staten van Noord-Amerika zetelden de mocratische Gouverneurs als een bewijs van de macht van Tamany Hall en van Boss Murphy. Ik ging met mijn gastheer Gouverneur van een der grootste Staten naar een diner en zou aan dat diner Murphy ontmoeten. Mijn gastheer, iemand die een gewest grooter dan Nederland meer macht bezat dan onze Koningin, zei heel eenvoudig tegen mij: „Straks zal je Murphy ontmoeten, ik zou er prijs op stellen indien je met hem kon opschieten". Zoo iemand moet dan wel de moeite waard zijn, dat er zulk een prijs om zijn goed humeur gesteld wordt. Murphy was dan ook machtiger dan mijn gast heer en had het politieke lot van dien allorsympo- thieksten en braven man in handen. Murphy was n.1. Boss van Tammany Hall, het hoofdkwartier der Democratische Partij. Tammany Hall was in 1789 door Katholieke Ieren opgericht als 'n patriottische vereeniging. Men had dezen naam gekozen, omdat de vereeniging oenigs- zins op Indiaanschen leest geschoeid was. Tammany was de naam van een zeer bekend Indiaansch opper hoofd uit historische dagen en door het hoofdkwartier Wigwam te noemen, kwam er zoo'n gezellig roman tisch tintje aan de zaak. Later word Tammany Hall een machtige politieke vereeniging. Dit ging niet op eens, maar langzamer hand en wel doordat alle Ieren en de meeste „kleine luyden" zich bij de vereeniging aansloten. In de Wigwam zetelde de boss en de boss deelde de lakens uit, geldelijke ondersteuning aan econo misch zwakke leden eni politieke boontjes aan op macht beluste leden. Allee weer in ruil tegen stem men, geld, en baantjes. organiseerd. De organisatie Het niets te wenechen over. De stad New York is vrij regelmatig in een soort blok- systeem gebouwd en leent zich daartoe als vanzelf in eene indeeling in blokken. Hiervan maakte Tam many Hall gebruik en, ieder blok werd een district mot eon districtshoofd als gezaghebber en leider. Al die leiders der distijeton stonden onder den Boss van de Wigwam. Die leiders regelden alles in hun district zooals de Wigwam dat dirigeerde. De leden van het bepaalde district konden steeds reke nen op steun hetzij in geld of in werk, mits zij bij verkiezingen zorgden absoluut gehoorzaam te zijn aan de bevelen van den Wigwam. Daar do leden er belang bij haddon dat Tammany Hall bij verkiezingen overwon, zorgdon zij wel dat zij stemden on ijverden voor den Democratischen candidaat van Tammany Hall. In Amerika gaat n.1. met eene politieke overwin ning de geheele administratie om. Wordt er een De mocratisch President der Vereenigde Staten gekozen icplaats van een zittend Republikein, dan gaat de geheele administratie der Departementen om van minister tot kamerbewaarder en bode. De President der Vereenigde Staten heeft eon ge weldige macht. Hij benoemt en ontslaat de geheele administratie van minister tot bode. Zoo gaat het in de Staten bij de Gouverneurs-ver wisseling en in de steden met de burgemeesters. Na tuurlijk moet de President, moeten de Gouverneurs, en do Burgemeesters rekening houden met degeen aan wien zij hun verkiezing te danken hebben. Bij eene democratische overwinning was dat de Boss van Tammany Hall. Do verkiezing van, een Democratisch' burgemeester van New York beteekende dus voor de leden der vereeniging Tammany Holl bijzonder veel. Het be- teekende door middel van hun districtsleiders beloo ning van bewezen goede diensten door den Wig wam, in den vorm van baantjes als wethouders, rechters, ambtenaren, klerken, boden. Doch ook in den vorm van leveranties en opdrachten. De inge nieurs, de architecten, de aannemers, de fabrikanten, do winkels rokonden op den' hoorn van democrati schen overvloed. ModStal viel er dan nog eene commissie voor Tammany Halll of iemand der leiders af, maar in Amerika wordt dat geduld zoodra het niet te erg wordt. Het is er een verschrikkelijk corrupte boell Maar daar de gemiddelde Amerikanen zich behalve bij bet invullen van zijn stembiljet niet inlaat met politiek en het politicoerén overlaat aan bet betrek kelijk. kleine groepje Amerikanen dat daar behagen in schept en zoodoende dat reusachtige land voor 4 jaren of langer regeert, vinden zij' over bet algemeen Tammany Hall een heele goede en echt Amerikaan- sche, dus pratiottische instelling. Charles Murphy. hield volgens de Amerikanen de laatsto jaren New York hoel aardig vrij van poli tieke schandalen, hetgeen dus wel in geduchte tegen stelling) is met al de schandalen waarvan de Repu- blikeinsche machthebbers wijion Président Har ding incluis van beticht worden. Murphy was een Ier en sloot zich al heel jong bij Tammany aan on ondervond al spoedig steun van die' zijde, daar hij door protectie tramconducteur werd, nadat hij op een scheepswerf „pikjongen" was ge weest. Hij was zuinig, zoodat hij na 3 jaar trammen 500 Dollar bezat en een „bar" kocht, een tapperij en slijterij in een volksbuurt, onder den rook van den Wigwam. Men kende toen in Amerika nog niet do „Afschaf fing", dus „bars" bloeiden. Vooral Murphy's bar bloeide en hij werd langzamerhand eigenaar van meerdere „bars". Of het waar was weet ik niet, maar men zei mij toen ik indertijd voor dien kroogjesbaas mijn neus ophaalde, dat 'hij een zeer „moreel" bareigenaar was on b.v. geen vrouwen in zijne „saloons" duldde en ook verder eon zekeren gooden toon wist te doen handhaven. Als Salooneigenaar kreeg hij invloed op de massa en wist jlat behoorlijk te benutten, toen hij door den Wigwam leider werd van het Tammany district, waar hij woonde en met zijn zaak zetelde. Hij was een ijverig districtsleider en wist zoowel de popula- riteit van Tammany Hall als van zich zelf te doen stijgen, door het organiseeren van allerlei wedstrij- i den. Hij krijgt zooveel invloed, dat hij eone Tamma- ny Hall-overwinning weet te forceeren bij eene ver kiezing van afgevaardigden voor bet congres van den staat New York, gezeteld' in de hoofdplaats van dien staat, in Albany. Steeds stijgt zijn aanzien en in 1912 wordt bij baas in den Wigwam, dus boss van Tammany Hall en autocraat der autocraten. Want in dat als democratisch verheerlijkte Ame rika heeft men het woord democraten wel steeds in den mond, maar werkelijke democrr.'o is er ver te zoeken en in elk opzicht zoowol c-p politiek ais fi- nantieel gebied is autócratie troef. Toen ik Murphy ontmoette, was hij reeds 10 jaaij lang* „boss" van Tammany Hall en had reeds hoel wat lieden dm bet zadel geholpen of uit bet zadel gewipt. Ik maakte kennis met hem op z.g-n. Amen Cor ner Dinner, een diner door de Persclub van dien naam aan talrijke gasten aangeboden. In de ontzettend' groote feestzaal van* hét Wal- dorf Astoria Hotel waren wij met circa duizend dineerenden bijeen. Ik zat tusschen Woodrow Wil- som, toenmaals gouverneur van New Yersey en so- nator O'Gonnar in. In mijn buurt zaten gouverneur Dix van New York en de bekende oud-minister Elihu Root. Het was een allergrappigst diner. Op een platform zat een president met een paar paranymphen, die de zaak regelden. Er was natuurlijk muziek aan ta fel, doch buitendien haalden de leden van de Pers allerlei grappon uit, hoofdzakelijk ten koste van de aanwezige ©eregasten. De president 'boven zwaaide een groote bei en het werd stil. Men zag hem daarop de hoorn van een telephoontoestel afnemen en hoorde hem zeggen: „Oh ja, U bent het de portier van het Waldorf As- „toria! Wil governor Dix met zijn adjudant de „Kay binnen komen?" AH righti Laat ze maar door". Nu was gouverneur Dix een beste en keurige baas maar wel wat pompeus. Hij was altijd keurig gekleed, liep steeds niet eon hoogen hoed en had alttfd zijn niet minder pompeu- zen adjudant-secretaris Commander de Kaye bij zich. Daar kwamen zij binnen. De gelijkenis was zoo, dat ik onwillekeurig even keek of vriend Dix er nog zat, maar dat was in orde. Heel statig, keu rig, natuurlijk met hoogen hoed, de commander in marine-uniform, naderden de heeren en werden be groet. Daarna had er een samenspraak plaats om je slap te lachon. Uit die samenspraak bleek dan, dat gouverneur Dix, of liever gezegd zijne vrouw wilde dat Dix president van de Vereenigde Staten zou worden, maar dat Murphy hem niet als democra tisch candidaat wilde 'hebben. Inmiddels stond degeen, die voor den adjudant commander Dokay speelde, prachtig in de houding, als een waardige secretaris-adjudant van zijn deftt, gen gouverneur. Iodereen had' groot pleizier, de heeron Dix on Do kay niet hot minst. Zo wisten wel, dat niemand ge- Ispaard zou worden. I Op Dix volgde president Taft in al zijn zwaarlij vigheid. Het was om je slap te lachon. Hij was met moeite op het podium gekomen en probeerde juist proestende en hijgende eene presidentleele redevoe ring te houden, of daar was eer. geweldig rumoer aan den ingang van de zaai. Uit een kluwen vau worstelende mcnschen schoot plotseling niemand minder dan ex_president Theodore Roosevelt naar voren, gekled als Rough Rider, er met zijn revol-j veis en dolken en reusaebtigo tandon hoogst ge vaarlijk uitziende. Hij vloog bet podium op en ander luid misbaar probeerde hij president Taft van het podium to dringen. De dikzuk gaf geen krimp, de tafelpresident raakte onderste boven, do 2 paranymphen schoten to hulp, maar werden door de beide rivale presiden. ten onderste boven gebokst. Met de grootste moeite kreeg men do twee, steeds kibbelende, heeren do zaal uit. Na een volgend! gerecht werd1 plotseling van do galerij <le aandacht gevraagd. Daar hingen wel 14 rollen, net opgerolde landkaarten. Op een teeken van den tafelpresident rolden die dingen uit en het bleken reusachtige en goed gelijkende caricaturen te zijn van de verschillende als eventueele candida. ten voor het presidentschap der Vereenigde Staten genoemde personen. Men zag natuurlijk gouverneur Dix ±i groote deftigheid, zeer aristocratisch en koel, verder senator Underwood en zijn collega senator Lafolëtte, een leuk type met geweldigen haardosch. Op de caricatuur scheen aan die haarweelde wel geen einde te komen. Natuurlijk ontbraken Taft en Roosevelt niet. even min als het stij-we schoolmeostersmasker van gou verneur Woodrow Wilson. Ik keek eens naar mijn buurman, wiens groote kin op de caricatuur een geweldige centenbak wa9 geworden en had weinig, idee dat die vervelende ko- rel naast mij, die niets dan water dronk, tot presi dent verkozen zou worden en na 8 jaar de meest besproken man van de wereld zou wezen. Ik vond mijn andere buurman, die oude Ier, die lie-- ver droge Pommerij dan de gewone zoete feest, champagne dronk, en mij van zijn extra flesch liet mee genieten, wel zoo lollig. Mijn hemel', je zit toch niet aan een feestmaaltijd als oen dooie pennenlikker. Do hypocritie der hui dige geheelonthouding zat eeliter al in do lucht. Mijn oude senator had een prachtig bloemstuk voor zich, waarin een soort grot. Daarin verdween de extra flesch Pommery. Wilson wag wat men noemt: „on the water waggon". Den reusachtige droogpruimer, dacht ik toen. Nu natuurlijk: over do aoodon niets dan goeds. Het diner eindigde en ik had niet veel' gelegen heid om met 'Murphy to praten. Dr waren te veel menschen. Een paar maanden later echter logeerden we ïn het zelfde hotel, the Blenheim, in Atlantic City, de groote badplaats in Pensylvania. Heb was Pa- schon, Atlantio City was stampvol. Met Paschen heeft men daar altijd do beroemde Eaester Parade», dan loopt iedereen op do Board Walk, do houten boulevard boven- het strand gebouwd. Wie niet loopen kan of wil, laat zich door een neger in oen z.g Bath chair, een stoel' op wielen, voortduwen. Toen ik in mijn hotel aankwam, liep ik Murphy tegen het lijf. Wij .hadden er gemeenschappelijke kennissen en hij wist dat ik kwam en vond wel grappig om mij in sommige dingen in te wijden. Hot eerste was, dat hij my meenam naar de bar en een heel bijzondoren cocktail voor in ij Bet mengen. Vordor raadde hü inü aan, to - koopon: 40 oocktail's, 20 flosschen champagne, 20 flesschen roodo en 10 flosschen witte wijn, 50 whis ky soda's. Ik dacht dat de brave Tammany Bos3 een zonnesteek gekregen had on koolf hem blijk baar zoo ongelukkig aan, dat 'de kleine dikke lor gezellig bogon te lachen. Daarna verklaarde hij do zaak. Gedurendo de feestdagen mooht 'er in Pen sylvania geen sterken drank worden verkocht, II y begreep wol dat ik als „Greenhorn" daarin zou loopen. Dan zou ik natuurlijk twoo dagen lang op een droogje gezeten hebbon en niemand iets hebben kunnen aanbieden. Hij begreep dat ik dan woedend op Atlantic City in het bijzonder en Amerika in het geheel zou zün. Dat eorste kon hom niet schelon, het. laatste wel. U moet een goeden indruk van Amerika mee naar huis nemen. Wij Amerikanen zijn trotsch op Amerika en willen dat men gunstig over ons denkt. Vandaar dat. ik U nu met goeden raad dien, zoodat Uw gunstig oor deel over Amerika zal blijven. Morgen kunt U niets wat alcohol bevat koopen, maar U mag wel met familie en vrienden gedurendo de feest dagen opdrinken, hetgeen uw eigendom is. Ja, maar ik denk er niet aan, dat allemaal, op te drinken, dan blijf ik er mee zitten. Ik ben niet aan den drank. Waarde heer, heb maar geen zorg. U bestelt kalm "wat Ik U gezegd heb, U kunt dan iedereen tracteeren als U wilt. Wij doon allemaal hot zelfde. Vandaar dat we ook mot het moeste blijven titten. Doch boter moe verlegen, dan om verlegen. Buitendien, het gaat zoo: Uwe rekening 'worat vandaag gedebiteerd voor al hot bestelde en na de feestdagen weer gecrediteerd voor hetgeen U niet gebruikte. Zoo volgde ik Boss Murphy's raad en bevond mij er wel bij. Ik probeerde nem wat gunstiger voor vriend Dix te stemmen gedurende ons samenzijn in „the Blenheim", maar dat was geen succes. Ik ?;af dat gauw op, men moet zich zoo min moge- ijk bemoeien met politiek, vooral in een vroeind land. Boes Murphy was niet bepaald wat men noemt een beschaafd heer, maar in Amerika loopen er heel weinig fijn beschaafde heeren rond. Mr. Mur phy was voor mij echter zeer voorkomend. In zijn liart was deze geweldige autoraat, deze gowol- denaar waar het politiek gold, een goedhartig mon^ch. Daarom zal hij ook als Boss veel wel ge daan hebben onder de armen. Zoover ik hem loerde kennen, was hij onver murwbaar in politiek en goedhartig daarbuiten. Murphy is thans overleden. Deze despoot van Tam many Hall is niet meer. Doch Tammany Hall blijft bestaan en zal waarschijnlijk wel in de zelfde spo ren geleid worden als het*nu 22 jaar lang door Charles Murphy geeohied is. Deze despoot haa goede oigenschappen, anders \varo hij nimmer 22 iaar lang despoot gebleven en zou hij zeker niet opgevolgd zijn door zijn schoonzoon, door Mr. James A. Foloy, die naar ik hoor do4 Murphy-traditie zal'boog, houden. De Wigwam van Tammany is niet lang zonder opperhoofd gebleven. Do Wigwam-bevolking krijgt druk werk, want men is reeds bezig met de voor bereiding der Presidentsverkiezingen. Zal Tammany' Hall ditmaal weer zegevieren. Zal de heer Alfred Smith, thans Gouverneur van New-York State, oandidaat der Democrhten wo£ denP #Het was de protégé van Murphy. deze Katho lieke Gouverneur. Zal Murphy's wil ook "na z«n dood zegevieren. Indien Alfred Smith PresLi dpnt der Vereenigde Staten zou worden, dan ware dit oen novum, daar nog nimmer een Katholiek het tot President van Amerika gebracht heeft Toch zou er geen veraefc tegen zyn. Men is in Amerika wel heel bang voor do toenemende macht der Jo den, maar niet voor do Katholieken. Boes Murphv is dood: leve Boea Foley van Tammany TT^Tl"

Schager Courant | 1924 | | pagina 2