TWEEDE BLAD, Amerikaniana. Gemengd Nieuws. Woensdag 18 Juni 1924. 67sle Jaargang. No. 7452. IV. En nu de corruptie. Indien morgen in Holland: een kabinetscrisis plaats vindt en het ministerie-Ruys zou door een minislerie-X. worden vervangen, dan blijven alle hoofdambtenaren en ambtenaren oven rustig op hun stool zitten, alsof er niets gebeurd is. Later, wanneer er vacaturen in de ambtenaarswereld zijn, zal de Intrek kei ijke minister wel eens vriend jes of partijgenooten protegeeren. maar- wij kennen in Holland toch niet de ellende, die Amerika'kent. Mogen wij dan wel eens vinden, dat een zekere meneer van IJsselsteyn te veel geprotegeerd wordt door rechts en dat hem allerlei melkemmers en an dere geschiedenissen niet eens aangewreven worden en hij steeds weer vertrouwensposten krijgt van het ministerie, waarvan hij deel heeft uitgemaakt, dan komt men van rechtsche zijde gauw aandragen met Amsterdam, waar bijna alle hoofdambtenaren van roode kleur zijn. Doch over het algemeen kan het er in Holland wel mee door, voor ergerlijke toestanden als elders hlijft ons lieve Nederland gelukkig vrij aardig be spaard. Toen hier in Engeland, de heer Stanley Baldwin, de huissleutel van no. 10, Downing Street aan den heer Ramsay MacDonald overdroeg en -zijn aardige dochter Miss MacDonald het sleutelmandje uit de handen van Mrs. Baldwin overnam, werden er hoog stens 100 personen door dit feit in waardigheid en of beurs getroffen. Meer lieden waren niet, wegens hun politieke richting, als ondersecretaris of hoofd ambtenaren aangesteld en moesten dus met het ka binet meegaan, daar hun plaats noodzakelijker wij ze door lieden van de andere kleur vervangen moes ten worden. Honderd personen is van geen betee- kenis. Maar indien in November as. in Amerika de de mocratische candidaat zegevierend uit den politie- ken strijd komt en de Republikeinsche president Coolidge in Maai* d.a.v. het Witte Huis zal moeten verlaten, om het door een democratisch en president te zien betrekken, dan staan met president Coolidge meteen 100.000 (honderdduizend) menschen op straat, die na 4 jaar aan den staatsruif te hebben geknab beld, plotseling zonder betrekking zijn en elders hun brood moeten verdienen. Niet alleen in Amerika zelf worden dan alle rupublikeinen door democraten vervangen, doch over de geheele wereld doet zich de nieuwe koens gelden. De republikeinsche ambassa deurs, gezanten, consul-generaals, consuls, allen worden plotseling aan den dijk gezet en door demo craten vervangen. In de Amerikaansche kolonies deugt evenmin, meer de republikeimsche gouverneur als de republikeinsche belastingambtenaar, postdi recteuren, of loods. Slechts democratische ambtena ren en officieren kunnen het land dienen. Daar zit in de Philippijmen ergens oen posthotu, der, die man is aangesteld onder republikeinsch be wind, valt a.s. November de keuze der meerderheid der Amerikaansche bevolking op den democratischen candiidaat voor het presidentschap, dan weet de posthouder dat zijne dagen geteld zijn. „En leidt hen niet in verzoeking" Die arme posthouder staat heden voor twee dilema's. Hoe zal ik blijven leven met gezin en al wanneer de demo craten in November winnen en zal de republikein sche candidaa/t, indien gekozen* mij in lang en sa laris vooruitschoppen? Dichter bij huis gaat het nog raarder toe in den gedachtengang der heeren. Om te beginnen heeft elke voorloopige candidaat zijn kliek van supporters waarvan één aan de touw tjes trekjt! Laten we dien den kliek-directeur noemen. Elke kliek ziet natuurlijk in hun man een „witte naaf" vqor alle leden en aanhangers der kliek. Zij zien reeds allerlei voordeelen aan den' horizon, indien hun man president zal worden. Laten wij nu aannemen dat er voor del conventie in Juni begint in die bepaalde partij sprake is van 6 xlioken met dus zes candidaiten. Ik neem natuurlijk niet de conventie der republi keinsche partij van dit jaar ,want daar zal Coolidge natuurlijk zonder veel strijd candidaat worden. Er zijn op die conventie 1100 gedelegeerden. De kunst wordt -du» om ite trachten 600 stemmen voor den eigen candidaat bij elkaar te trommelen. Aanvankelijk beschikt natuurlijk geen enkele can didaat over meer dan zegge 300 stemmen. Dat zullen de populairsten zelfs ter nauwernood; halen. De rest is zeer verdeeld. Laten we ons nu eens aan sluiten bij de. kliek- Jansen en oens zien wat wij kunnen bereiken. Jan sen is een beste kerel, hij heeft voor dat niemand iets van hem weet, geen goed en geen kwaad. Wij van de kliek, wij weten wel wat wij aan hem hebben. Hij heeft ons allerlei voordeelen beloofd en wij we ten, dat hij eerlijk genoeg is om die beloften strikt te houden en dom genoeg om aan onzen leiband te loo pen. Wij zullen dus een puike president aan hem hebben. Het ongeluk wil echte rdat we voorloopig maar 40 stemmen achter hem hebben. Oonze kliekdi- recteur is echter een gare rot; die weet wat hij wil en voor wien het alles beteeként of zijn candidaat er komt of niet. Zijn zaken staan er slecht voor. Hij is advocaat, maar verward in allerlei grond- en an dere speculatie en alleen de staart kan hem eruit hel pen, door bepaalde concessies en aankoopen en Jan sen heeft beloofd om, indien gekozen, zijn vriend te helpen. Jansen is niet te kwader trouw, hij gelooft uoor <iie belofte een goeden dienst aan het district Ite bewijzen, omdat dat daardoor vooruit zal komen. Een bloeiend district is bevordering der algemeene welvaart in de Vereenigde Staten. Vooruit dus naar het Witte Huis te Washington! De kliekdirecteur van Jansen behoort tot de in vloedrijke leden van het „National Committer", dat de conventie leidt. Hij heeft dus gelegenheid zijn oor te luisteren te leggen en ite konkelen. Hij ischiet daarom den directeur van kliekJPieter- sen even aan. Pietersen heeft iets meer kans dan Jansen, maar ook niet veel, maar ook Pietersens' di recteur is een gewiekste kerel: „ready rto play the game". Terwijl zij met elkaar praten, komen zij tot de conclusie, dat zo geen. van beiden nog over een tweeden naam (dien van den vice-president) op hun ticket gedacht hebben. Drommels, zeggen ze tegen olkaar, Jansen en Pietersen, Pietersen en Jansen geen kwaad' stel voor een bokkenwagen! Zoo hebben zij beiden, zonder zich tegenover elkaar te binden, iets vastgelegd. Hebt ge wel eens een antiquair bij U gehad, die vroeg om uw mooie gangklok of uw mooie kaststel te zien en die daarna, ondanks dat u hem zei, dat u niet verkoopen wikte, een prijs noemde. Die man noemde een hoogen prijs, een hoogeren prijs, dan hij ooit zou willen besteden, een prijs bo ven de waarde, omdat hij die klok of dat kaststel wil reserveeren voor zich, want u) zoudt, wetende van 's mans bod, op hem ■«■achten, omdat alle anderen la ger zouden bieden. Zoo doen onze kliekdirecteuren op de nationale conventie ook. Het is een klein kunstje. De kliek- directeuren snuffelen inmiddels verder. Jansen's nvan loopt tegen den directeur van de kliek Hen driks© aan. Hendriks© heeft minstens 150 stemmen achter zich en diens cftpeKJteu» zit kWha. bij het vin kentouw te wachten op de dingen, die gebeuren zul len. want hij heeft den tijd. Hij zegt tegen alle direc teuren van kleine klieken, dat zij geen kans hebben en laat bemerken, dat hij nog geen tweeden naam vice-president. op zijn ticket heeft. Hetgeen be- teekent: ik hen open voor onderhandelingen, kleine kleuters, want ik kan jullie stemmen best gebruiken. Een zelfde positie als Hendriks© heeft ook Japikse, alleen met dit verschil dat de leider van de kliek- Japikse heelemaal geen vriend van candidaat Ja pikse is. Hij heeft echter 150 gedelegeerden bij zich, waarvan de helft' door imperatief mandaat gebon den zijn. De kliekleider weet echter best wat dit op den duur beteekent. Zoodra voor Japikse de kans niet schitterend blijkt, laat hij invloed uitoefenen op die gebonden helft. Met beloften worden zif gepaaid, nadat hun duidelijk is gemaakt dat verder stemmen op Japikse beteekent: blanco stemmen. De gedele geerden zien dit in en worden vatbaar voor aanbie dingen. Geen geld natuurlijk, maar allerlei toezeggingen, an een aannemer wordt werk beloofd, aan een jong advocaat een mooie rechterlijke betrekking met veel emolumenten, enz. enz. Er wordt soms niets beloofd, doch slechts in uitricht gesteld. Ik. weet bij ervaring wat o.a. de gouverneurs te lijdien hebben gehad door die toezeggingen van hun supporters. Bij eeri presi dent wordt dat nog anders. Want er zijn onder de gedelegeerden lieden met hooge aspiraties, die niet naar de conventie zijn gegaan om vliegen te vangen> en die voor hun stem en invloed bij medegedele geerden en kliekdirecteur hooge eischen stellen: een gczantschapspost of een ambassadeurspost. soms een plaats als minister in het toekomstgie kabinet. Later zit de preldent met die heeren opgescheept. Inmiddels is de conventie al een paar dagen aan den gang. De gedelegeerden hebben indertijd met groot gebaar en trotseh gevoel het vertrouwen hun ner medeburgers, partijg*nooten, om als afgevaardigd den naar de conventie rte gaan, aangenomen. Zij hadden, voor de eer gaarne het geld voor reis- en verblijfkosten over. Maar wanneer rij twee dagen voor 'n met 3 andere afgevaardigde gedeelde hotel kamer handen vol geld betalen, hun alles dubbel en dwars wordt toegerekend, hun macht een nieuwe blijkt en slechts heel enkelen, door beloften zich een .kans voor de toekomst zien openen, worden de hei- ren murw. Sommigen willen weg, anderen willen hun man niet loslaten en voelen zich gebonden om op hem te blijven stemmen, indien zij niet vertrek ken en gaan dus weg, het verder aan hun plaatsver vangers overlatende te stemmen op «den zij willen. Het is Juni, het is enorm heet in de conventiezaal, in de hotels, in de met drie anderen gedeelde slaap kamer. De aardigheid is er af. Komt er nu nooit een eind aan? Zoodra de machtigen, de leden van het" „National Committee", deze stemming voelen aankomen, gaan zij druk konkelen. b{u moet de slag geslagen worden. Zij confereyren, beloven, handelen, alsof ze op de veemarkt zijn. Cor ruptie staat met dikke letters op de voorhoofden der heeren geschreven. Zij moeten er alles op zetten om den mam aan men zij verdienen, door wien zij macht zullen krijgen of macht blijven houden, can didaat te doen worden. Slechts een enkele maal wordt eene conventie recalcitrant, luisteren de afgematte afgevaardigden niet geduldig naar de op lossing die hun door de Hooge Oom es aan de hand wordt gedaan, dan gaat de conventie door den wind en kiest de meerderheid der conventie! dien candidaat dien de vox populi wil gekozen rien. Meestal echter winnen de Hooge Oomes mpt hun kuiperijen het, wordien zij het eens onder zich, door •ruiling van baantjes en emolumenten en weten zij ook alweer door beloften en achijnbeloften, de meer derheid. der gedelegeerden met zich mee te krijgen. Er zijn gedelegeerden die niet omkoopbaar zijn', doch die toch meegaan met de Hooge Oomes, die hen paaien, omdat zij rien dat hun candidaat, de man waarvoor hun kliek werken zou, geen been aan den grond krijgt en dat hun stem verloren zou zijn. Dan stemmen zij liever op den man, die de meeste kans heeft, zoodat zij later trotsch kunnen vertellen, dat zij op het goede paard gewed hebben. Men noemt dat in Amerika: „they try to get on the. band waggon", hetgeen beteekent. dat zij mee willen staan op den wagen, waar de muziek spelend op rondtrekt, m.a.- w. dat zij meegenieten van het succes, dat de candi daat geniet, wien zij ten slotte ook hun stem geven, dus die door hen gekozen is en in wiens voorloopig succes zij dus deelen. Meestal zijn dan niet tot cahdidaten voor presi dent en vice-president de meest bekwame mannen, de mannen met het sterkst© karakter gekozen. Die waren door hun pro of contra geheelonthou ding. hum te veel of te weinig gelieerd zijn met Wall- straat (de effectenbeurs) hun te radicaal of te conser vatief zijn. hun te veel of te weinig naar de oogen zien van de leiders der vakvereenigingien gecompro mitteerd en dus betrekkelijk gemakkelijk het beentje to lichlen ten behoeve van een zwakkeren broeder, waar meer muziek in zit voor de Hooge Oomes, dlo door den president hun wil zullen verkondigen in de Vereenigde Staten. Zoo hebben wij gezien hoe een zwakke President Harding- gekozen werd. De sterke candidaten in de Republikeinsche Conventie waren toenmaals Ge neral Wood, de tegenwoordige Gouverneur-Generaal der Philippijnen en ex-Governor Frank Lowdei* van Illinois, die tezamen meer dan de helft der stemmen van de Conventie vo,or die begon, achter zich haddon, achteraan kwamen Senator Johnson en heelemaal achteraan Senator Harding. Johnson, werd gestemd door de Hearst Pers, en nu was er een merkwaardige campagne van Democratische zyde begonnen. Deze wisten te doen uitkomen dat bij de Republikeinen de candidatuur van General Wood, die persoonlijk geen middelen bezat, door den millionnair zeepkoning Colonel Proctor van Cincinatti, o.a. met 100.000 Dollar, gefinancierd werd en dat Lowden, die zelf rijk was er persoonlijk 60.000 Dollar aan ten koste legde terwijl John son, die arm heette, 40.000 Dollar besteedde, on danks dat hij en de Hearst pers beweeraden, dat hij, Johnson, dé arme candidaat was, die voor de armen zou opkomen. De Democraten wüdem klaarblijkelijk de kansen der sterke candidaten der Republikeinen vernietigen ten eigen bate. Zij- bereikten hun doel. Bij eerste stemming kreeg Wood 287, Lowden 211 en Harding 65. Negen ver dere stemmingen hadden plaats en bij de 10e werd Harding do candidaat. Bii de Democraten werd na 44 stemmingen Mr. Cox candidaat - De Democraten verloren echter toch nog hun spelletje, want de Republikein Harding werd ver kozen. Doch wat hebben wij inmiddels gezien? Dat nu, na Hardings dood, eigenlijk pas goed uitkomt hoe zwak die was en hoe corruptie hoogtij vierde onder zijn Presidentschap. De Democraten ma ken thans weer een gretig gebruik van de kans, dien zij door die oorruptie krijgen. Het is geble ken, dat de door Harding aangestelde ministers van Marine en Justitie, de heeren Denby en Dangherty hoogst eigenaardig zijn omgesprongen met eigendom van den Staat en dat de gewezen Minister Faïl, honderdduizend Dollar ontvangen heeft, waarvan hij aangenaam op een mooie boer deri.' leeft, terwijl degeen. die hem dat geld schonk, toevallig de Peüroleumkoningen Sinclair en Do- heny zijn, die Fall's handteekening kregen voor een belangrijke petroleum-concessie van den Staat. Wanneer men over de schandalen die (laar in Amerika door lieden, die de hoogste betrekkingen in den Staat bekleeden, zijn'uitgohaaldj leest, uan voelt men dat een constitutioneel koninkrijk nog niet zoo kwaad is, minder kostbaar en beter voor de goede zeden; alle zeden, politieke en anderé, worden hier bedoeld. Want wanneer men van 3 óf 4 der hoogste machthebbers de meest schromelijke dingen leest, wat moet men dan vreezeen van de 100.000 lagere ambtenaren, die 4 Jaar aan het Iaadje ritten en daarna bijna zeker op straat staan? Wanneer men door de groote zalen van de enor me hotels in Amerika loopt, hetzij gedurende lun ch e>on-, fchee-^of dinertijd, dan valt het ons vreem dgingen altijd op. dat aan elk tafeltje, waaraAn men voorbijkom tv het woord „Dollar" uitgesproken i w0Tci.t», .onverschillig of er dames, heeren, jonge I meisjes of jongelui gezeten zijn. alles, ook de Presidentsverkiezing. Niet dat de "i?m de «Almaghty Doüar" draait in Amerika Dollar daadwerkelijk zich in klinkende munt of in IPapiOT manifesteert, oh neen, maar de „Geest van danDollar" waait er rond, beheerscht alles. Macht if v. öeld is Macht. Die Geest van den Dollar beteekent :eorniptie. Om nu Jan Publiek tevreden te stellen, te doen vertrouwen dat alles op die Con venties volmaakt in orde is, maakt men die Oon- V0ure? ^T90^' ^9° PubKek, mogelijk, maar het publiek kan niets zien, kan niet denken door het te veel aan menschen, het te veel aan muziek, het te veel aan lawaai. Zoo zullen nu eerstdaags weer de groote Conven ties plaats hebben. Weer dezelfde comedie en da» zal in November de strijd tusschen de candidaten uitgevochten worden, in November zal het be kend zijn wie aan het hoofd komt te staan in Maart 1925 van dat geweldige Rijk. waarheen zoovele oogen van het moede, verzwakte Europa gevestigd zyn, omdat dat Rijk zoo ontzaglijk veel goed zou kunnen doen in de'Wereld. Indien het wilde,indien het kon, indien er niet allerlei élementen in dat land heerschen, die van: idealisme spreken, doch aan den Almighty Dollar denken. Enfin, het ia nu: A Presidential Year. planteneiektenleer. iöL VALSCHE MEELDAUW (GEELZUCHT) BIJ KOOL. Deze schimmel richt op heden ernstige schade aan in de koolbanen. Allerwogo treedt zij op en neemt! tfeen kwaadaardig karakter aan. Nu heeft Bordeauxsche pap tegen meeldauw in weeuwen goederesultaten afgeworpenlaat men het dus ook proboeren bij late kool. Het verdient daarbij aanbe veling' eeitige keeren achterleen zeer licht te spui ten met den sproeidop tamelijk ver van de planten verwijderd. Er komt dan telkens een kleine hoe veelheid van de vloeistof op de planten; als dit opgedroogd is, spuit men nog eens. Dit herhaalt men eenige malen. Als men zwaar spuit, vloeien de fijna droppeltjes te zamen en de vloeistof stroomt van de bladeren af. Om de pap beter- te doen kleven kan men per 100 L. vloeistof 1 Kg. tarwebloem toevoegen. Proeven zullen op verschillende plaatsen geno men worden met Bourgondische pap, vermengd met harszeep, een stof die men zelf kan maken en die waarschijnlijk ook spoedig in den handel ver krijgbaar zal zijn. Harszeep maakt men, door in 1V» L. water 93 Kg. kaliumcarbomaat op te lossen en dit aan de kook te brengen. Dan voegt men onder voortdurend roe ren 1 Kg. hars toe. De massa gaat sterk bruisen, Niemand durfde het geval aap ecu toen werd be* sloten een beruchten boeaja uit de dessa te ontbie den. Deze medeplichtige zou 25 gulden contant ont vangen bij wij se van voorschot en nog 25 gulden als het pandhuis in de asoh lag. Daarop werd het gansche gebouw met alle voor werpen als sarongs, etc. eto., in de petroleam ge drenkt en den volgenden morgen stonden alleen de muren nog overeind. Midden in de ravage stond een kromgetrokken brandkast. De heer J., die met vrouw en kinderen in een be paald gedeelte van het pandhuis woonde, stond met zijn gezin gepakt en gezakt gereed om op het afge sproken uur, waarop de brand zou „uitbreken" te kunnen vluchten met alles wat ze hadden. De strop van het verbrande pandhuis van Ba- long kwam der gemeenschap op een schade van 7 ton te staan... daar gaan de zure belastingpennin gen. 4 Onder de overblijfselen van het gebouw vond men verwonderlijk genoeg nog voldoende materiaal om den heer J. in gebreke te stellen. Zijn fraude en diefstallen werden be«rezen en de rest bekenden hij en zijn waardige helpers. De man kreeg 5 jaar, doch paste zóó voorbeeldig op, dat do een of andere ethi sche menschen vriend er tranen van kreeg in zijn oogen en hem voordroeg voor vermindering van straf bij den toenmaligen gouverneur-generaal van Limburg Styrum. Zijne Excellentie ging op het geval in en daar kwam de machinerie van het zg. Reklas- seeringsbureau in werking. Nu hebben «dj in principe niets tegen zulk een instelling. Integendeel, wanneer er goed mede' ge werkt wordt, kan dit een zeer heilzaam en humaan instituut zijn. Maar wat dit bureau in dit geval gedaan heeft, zou potsierlijk zijn, indien het niet zoo innig-droevig ware Het bureau hielp den man aan een baantje. Een ondergeschikt baantje, zou men denken, waaraan geen enkele financieele verantwoordelijkheid! ver bonden is. Misde ex-dief, fraudeur en brandstichter werd aanbevolen voor.chef van comptabiliteit aan het Semarangsche politiecorps. Waarom dit lichaam met zulk een schurk opge scheept moest worden, blijft een raadsel, dat alleen opgelost kan worden door de heldere koppen van hen, die hem aanbevalen. Het resultaat volgde automatisch....— J. stal en frau deerde wederom en raakt thans weer in de gevan genis te Semarang. Er zal wel niemand zijn, die te genover zulk een schandelijk geval onverschillig kan blijven." hongersnood in mongolië. Uit Urga, de hoofdstad van Mongolië, wordt ge meld, dat ongeveer de helft van het vee daar ten gevolge van het slechte weer omgekomen is, zoodat een hongersnood is uitgebroken. De autoriteiten hebben reeds een hulpactie inge leid, daar Mongolië een belangrijke vleeschmarkt voor Europeesch Rusland is. treurig verschijnsel. Het treurig verschijnsel der zelfmoordenepidemie heeft onrusrtbarende afmetingen aangenomen. In de afgeloopen maand hebben er in de Oosten- -iv,. TT, «o aigciuupoui ixiivu-uu uewmm or m uo vusven- zoodat men een flinken pan noodig heeft. Als de rijksche hoofdstad niet minder dan 345 zelfmoorden dik, strooperig is geworden, kan men ze laten plaats gehad en gedurende de 12 eerste dagen van afkoelen. Op 100 L. sproeivloeistof gebruikt men 1 juni bedroeg het aantal gevallen van zelfmoord aL Kg. harszeep, dat is voldoende om de kleefkracht daar 61. te verhoogen. Het komt voor dat als men deze zeep j Bijna steeds bereikt© hèt getal der zelfmoorden te door Bordeauxsche pap mengt, deze te dik wordt Weenen in de laatste jaren juist in Mei een maxi- om verspoten te worden, men neme daarom Bour- J male hoogte, doch de cijfers van do laatste Mei. gondische pap, waar men de aardappels mee be- maand overtreffen verre allé vorige records, spuit. de rodeo te wembley. De minister van binnenlandsche zaken deelt me de, dat er speciale politie is aangewezen om toezicht te houden op de toeren der Amerikaansche cow boys, die in hot stadion van Wembley ter opluiste ring der tentoonstelling een „rodeo" zouden orga- niseeren. Dierenbeschermers zijn van meening, dat deze ver tooning een marteling is zoowel voor de paarden, als de runderen, die bij deze kunstverrichtingen worden gebruikt, weshalve zij een verbod hebben aangevraagd. Zooals uit de ministerieel© mededeeling blijkt, heeft de regeering gemeend niet terstond zoo ver te moeten gaan, doch de dierenbeschermers hebben zich dadelijk na de eerste voorstelling in het bezit gestold van den gebroken poot van een stier, die tij dens de voorstelling, na een val, moest worden afge maakt. Deze eerste voorstelling had alleen voor ge nood igden plaats op Zaterdag jl. De voornaamste bezwaren rijzen tegen het Iassee- ren van den wilden stier en het z-g.n. „Buil dogging" tusschen cowboy en stier, waarbij do oerstgenoemde van zijn paard op den stier overspringt en poogt diens kop zoo om te wringen, dat hij neervalt. Mab. ontzettend. Een boer te Neuve-Garn© (Frankrijk) was in een weide met een maaimachine aan het werk, toen hij door ene duizeling bevangen werd en van de ma chine tuimelde. Met zijn gelaat kwam de man op de machine terecht welke het hoofd vaneen roet, zoo dat het oen gapende wonde geleek. Na 48 uur van vreeselijk lijden overleed de ongelukkige in bet zie* kenhuis van Vichy. zonder v0ed8el. Drie weken geleden verdween uit Sedan een meisje dat in genoemde stad in dienstbetrekking was. Te vergeefs werd de omgeving van Corbion (België), waar het meisje woonde, afgezocht. Geen spoor viel te ontdekken. Bij toeval heeft nu een spoorwegman die tusschen Corbion en Joly werkte het meisje in uitgeputten toestand en nau«'elijks meer ademhalend, gevonden. Door het geblaf van zijn hond opmerkzaam gemaakt ontdekte hij het meisje in de zoogenaamde boschjes van Sedan. Zij «*as op weg naar huis door een dui zeling bevangen en had in de boschjes even willen uitrusten. Te zwak om op te staan of te roepen, had het kind daar nu drie weken zonder ©enig voedsel ge logen. postambtenaren gearresteerd. Men verneemt, dat de politie te Chicago 25 post ambtenaren in hechtenis heeft genomen, die worden verdacht medeplichtig te zijn geweest aan de be- rooving van den postwagen tusschen Chicago en Milwaukee. waarbij de roovers ettelijke mijlioenen dollars buit maakten. De hoofddaders zijn, naar men vermoedt, per vliegtuig naar Canada ontkomen. de duitsche reisbelasting ingetrokken. Do rijksregeering heeft heden besloten de fel ge hekelde verordening, volgens welke ieder D.uitsch burger, die een reis naar "het buitenland wilde mar ken, een bijzondere belasting van 500 mark diende te betalen, in te trekken. verticaal stijgen. Gisterochtend heeft bij Aldersbot een welgelukte proefneming plaats gehad met een helicoptor, een vliegmachine, dat verticaal kan 9tijgeh. De machine is voor het ministerie van luchtvaart gebouwd dooi" den technicus Bronnan. Volgens verslagen in de bla den steeg de machine gemakkelijk. 10 15 voet hoog en bleef eenige minuten achtereen op die hoogte zweven. Toen daalde rij even gemakkelijk en, ln de puntjes als zi) was opgestegen. verbannen studenten. Vijf en zestig studenten uit Petrogrado, die tot ver banning waren veroordeeld, zijn Moskou gepasseerd op bun weg naar het ballingsoord. Toen zij van bet station naar de gevangenis te Moskou werden overgebracht, waar zij, alvorens de reis voort te zetten, den nacht zouden doorbrengen, ZIEKTE BIJ BIETEN EN AARDAPPELS. Vraag 137. D. V. Nz. te Andijk vraagt mij, welke ziekte er in -zijn bieten aanwezig is en wat do oorzaak kan zijn dat zijn aardapppels niet groeien willen. Het loof der bieten krult om en aan den achterkant der bladeren bevindt zich een Schim mellaag. De aardappels vertoonen een zelfde beeld als bij EMzoctonia, maar het kan deze riekte niet zijn. Antwoord: Uw bieten zijn ook al door een valsche meeldauwzwam aangetast. Misschien dat Bor deauxsche pap werkzaam is, maar ik heb er niet veel hoop op. Wat uw aardappelen betreft, ik kan ook geen draden van de Rhizoctonia-zwam vinden. Vraagt u een der heeren correspondenten te Andijk eëns, wat aardapppelen voor u op te sturen naar Wagenin- gen. Vervoeg u bij een der hoeren: D. Molen, P. Singer Wzn. of Jn. Sluüs Kz. KEVERS IN KOOLRAPENZAAD. Vraag 138. K. V. Nz. te Andijk krijgt veel last van kleine zwartglimmende kevertjes in zijn kool- rapenzaad. Wat er tegen te doen. Antw. Uw planteen rijn aangetast door den kool- zaadglanskever. We zullen het nieuwe middel „Pan- tox" er oens tegen bezigen. ONKRUIDEN VERWIJDEREN. Daar vele onkruiden de dragers van plan ten- riek ten zijn, dienen zo ook om deze reden verwij derd te worden. De Controleur bij den Plantenziekten- kundig en dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. een fraaie geschiedenis. De Java-Bode van 13 Mei schrijft: »»Wij hebben voor eenige dagen gemeld, dat zeke re A. B. J., van beroep ambtenaar bij de algemeene politie te Semarang, terzake van verduistering ver oordeeld was tot 1 jaar gevangenisstraf en in ap pèl door bet hof een verbeterd vonnis te Hooren kreeg van 1 jaar en zes maanden. Thans zijn wij in staat eenige nadere bzonder- heden over deze zaak te publiceeren. Wij zeggen vooruit, dat de geschiedenis van zóó sohandelijken aard is, dat zij ons ongeloofelijk zou voorkomen, indien niet getuigenissen van absoluut betrouw bare en ter zkke competente zijde die steunden. Ziehier de voorgeschiedenis: De heer A. B. J., van wien in het bericht sprake is. was vroeger admini strateur van het pandhuis BAlong, eiyens bij Ma- dioen en werd in 1916 veroordeeld tot o jaar gevan genisstraf wegens fraude, diefstal en brandstich ting. De man had fraude gepleegd in do boeken on geld uit de kas gestolen, terwijl hij pandenJ had verdonkeremaand. Om zoo te zeggen een flink schurkje dus. Het geval kwam den inspecteur in dat reesort ter oore, en deze ambtenaar toog naar do plaats des onheils. De inspecteur kwam bü den verdachte aan on ging aan het onderzoeken. Hij vond echter om vijf uur des namiddags, dat het voor dien dag weïle- iee was, en toog naar zijn standplaats terug. Dezo Japheid kwam hem duur te staan. Wanneer hij het- onderzoek dadelijk had voortgezet, desnocd3 tot den volgenden morgen toe, zou het publiek voor groote nnancieele verliezen gespaard zyn gebleven. De heer J. was nu althans voor, dien avond en nacht van den inspecteur ontslagen,' en maakte van dat tijdsverloop gebruik om op zijn manier „orde op zün zaken'^te stellen. Dat deed hij aldus: Hij riep zijn pcrsonel bij elkaar en sprak; „Jullie weet allen, dat ik gefraudeerd heb, en dat ik gesto len heb, en dat als jullie bewijzen daarvoor levert, ik de kast in draai. Er is yiaar één oplossing-^ Het zongen zij de „Marseillaise" en schreeuwden: „Weg pandhuis moet verdwijnen met allee wat er in is. met de bolschewistische onderdrukkers!" Wie van jullie het zaakje in brand steekt krijgt j Deze demonstratie maakte grooten indruk op de be- vijftig pop..." volkJng. ui 1

Schager Courant | 1924 | | pagina 5