Nieuwe Abonné's voor de Schager Courant ont vangen de tot 1 JULI nog verschijnende nummers GRATIS. Binnenlandse^ Nieuw». Raad SI. Pancras. herriot en de duitsCHE GEVANGENEN. JTlt Parijs, 16 Juni. Tor bevordering' vqji het her- Stel der normale betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland, heoft de heer Horriot aan generaal Noliet opgedragen onmiddellijk een onderzoek in te stellen inzake het vorleenon van amnestie aan de veroordeelde Duitschers uit de bezette gebieden overeenkomstig don aard der vergrijpen. een oorlogsschip aan den grond geloo- pen. Naar uit Washington gemeld wordt, is het slagr schip „West Virginia", op weg naar Frankrijk met de deelnemers der marine voor de Olympische spe len, aan den. grond Is geloopen en een geschuttoren heeft verloren, terwijl de condensor beschadigd werd. iHet schip werd vlot gemaakt en wordt naar de reede van Lynnhaven gesleept. een lugubere bedreiging. Uit San Pédro in Californië wordt blijkens een draadloos N. T. A. bericht gemeld, dat „radicalen", leden van de communistische organisatie der „Indu- strial Workers of the World", volgons de politie ge dreigd hebben om het lijkenhuis in de lucht te doen vliegen, waarin zich het stoffelijk overschot bevindt van de 48 slachtoffers dor ontploffing. Dondordag, aan boord van de „Mississippi". Dit zou dan een wraakoefening zijn voor het feit, dat het vergader lokaal der „rudicalen" door matrozen vernield werd. Voor het lijkenhuis is een sterke wacht geplaatst van gewone en marine-politie. een vliegtocht dwars over de vereen. staten. Uit San Francisco, 10 Juni. De Amerikaansche vlieger is gereed gekomen met de voorbereiding van een vliogtocht-bijJdaglicht over de V. St. Hij wil bij1 het krieken van den dag opstijgen in1 New York en vóór het invallen van den nacht landen te San Francisco. opgehangen. De Berlijnsche arbeidfer Eduard Scheibner, die in Silezië een zeer groot aantal moorden en diefstallen heeft gepleegd en eindelijk! in handen van de poli tie is gevallen, heeft zich eergisteren in een cel' in de gevangenis van Glogau opgehangen. Scheibner ging gewoonlijk in gezelschap van zijn vrouw en een stiefzoontje op roof uit. Terwijl het zoontje op wacht stond drong Scheibner met zijn vrouw in afgelegen woningen binnen, die hiji leeg plunderde na er de bewoners van te hebben gedood. Niet minder dan 7 menschen heeft hij1 aldus omggebracht. Zijn stief zoontje heeft hem enkele maanden geleden verra den. in br and. Op het vliegveld te Maagdenburg is een vliegtuig in brand gevlogen. De vlieger kwam er onder te recht en verbrandde. Een passagier sprong eruit, waarbij hij' zijn beenen brak. Het vliegtuig is geheel verbrand. de bevolking van amerika op i januari 1824. Hot nationaal bureau voor economisch onderzoek raamt, blijkens een draadloos N. T. A.-bericht uit New York, de bevolking der Vereenlgde Staten op 1 Januari 1924 op 112.826.000; de toeneming, heeft in 1923 1.943.000 zielen bedragen. zuid-dakota geteisterd. Uit Mitchell (Zuid-Dakota), 17 Juni. Tengevolge van een hevigen orkaan, die Zaterdagnacht verschil lende districten heeft geteisterd, werden in totaal tien personen gedood. geen spoorwegstaking in duitschland. Uit Berlijn, 17 Juni. Inzake het dreigende con flict op de spoorwegen ia volledige overeenstemming tot stand gekomen. De looncn der spoorwegarbeiders zullen met 10 worden verhoogd* UIT ITALIÖ. Wat er precies in Italië gebeurt, is moeilijk te zeg gen. De crisis dat in de verdwijning van het Soc.- Kamerlid Matteotti zijn oorsprong vindt, is van groo- te bcteekenis. Volgens de „Giornale d'ïtalia" hebben alle mi nisters, teneinde Mussolini alle vrijheid van hande len te laten, hun portefeuilles te zijner beschikking gesteld. De fascist Filipelli en zijn hulp, de dagbladdirec teur Naldi, zijn gearresteerd. Ook Volpl is in handen der politie, Dit zijn de onmiddellijke daders in de moordzaak Matteotti. Mussolini zal zijn uiterste best moeten doen om zonder aanzien des persoons te handelen, anders is zijn positie verloren. Zijn beroemde krachtige hand zal nu moeten blijken sterk genoeg te zijn. scheepsramp. Uit. Kopenhagen, 16 Juni. Uit Bengen wordt gemeld, dat ter hoogte der Lofodden hij de Noorsche kust een ernstige scheepsramp heeft plaats gevon den. Twee Noorsche stoomschepen, de „Hakon Jarl" en de ,King Harald" zijn in een dikken miet op el kaar geloopen. Eerstgenoemd schip werd zoodanig lek, dat het bijna onmiddellijk zonk. Zeventien per sonen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn daarbij omgekomen. uit de fransche kamer. De minister-president Herriot heeft aan Kamer en Senaat zijn regeeringsboodschap voorgelezen en de ze is gunstig ontvangen. Wij zullen over de binnen- landsche politiek maar niet meer vertellen, maar zijn mededeeling over de buitenlandsche politiek en zijne houding tegenover Duitschland laten wij hier volgen: De democratische regeering, aldus de regeerings- verklaring, zal krachtig Frankrijks rechten verdedi gen, zooals zij in de verdragen zijn neergelegd Wij hebben recht op schadevergoedingen, die wij in naam van het recht verlangen. De nieuwe interna tionale orde, die wij wenschen, zou niet kunnen steu nen op onrust. Hot zal alleenlijk'van Duitschland af hangen, of het tot den Volkenbond toetreedt, zoodra het zich in overeenstemming met het Vredesverdrag zal hebben gedragen wat betreft de schadevergoedin gen en de veiligheid. Ofschoon wij vijandig «taan te genover een politiek van bezettingen en het nemen van territoriale panden, zoo achten wij het met hot oog op den tegenwoordigen toestand in Duitschland wegens de noodzakelijkheid niet alleen Frankrijk, maar alle volken te beveiligen tegen een nieuwen aanval van het nationalistisch Pangermanisme, niet mogelijk, het Ruhrgobied te ontruimen, alvorens de panden, voorgesteld door de deskundigen, onder bil lijke en doeltreffende waarborgen voor do uitvoering, zijn vastgesteld en overdragen aan de internationale organen geschikt om ze to beheeren, tttamongeluk. Uit Iscrïohn, 17 JunL Vanavond togen half 8 weigerde de rem van do tram op de hellen de DuesingsfcraSso te ObergTuene. De wagen liep tegen de kettingfabriefc van Schliebner op on werd geheel verbrijzeld. Tot dus ver zijn er 18 dooden geborgen en 80 zwaar gewon den geconstateerd. stoffelijk overschot van den tsaar. Naar de Matin meldt, berust het stoffelijk over schot van tsaar Nicolaas II, de tsaritsa, de tsarewitsj en de dochters van den tsaar, met dat van twee die naren, die mode te Jekaterinaburg vermoord! zijn, - HOOGWOUD, Vertrokken en Ingekomen p«*ftsa*n va» 1—dR Ju ni 1924; Woltor Smit, N.H., van Langereis A 20 naar Hen gelo. Slmon Besaeling, R.K., van Woero K no. 37 naar Jisp (Starnmeer); Jan Bood, N.H., van Schagen naar Aartswoud, Kerkebuurt E 34; Johannes de Groot ,en vrouw. R.K., van Abbekerk naar Weere K no. 15; Coroelia Beerse, R.K., van Heerhugowuard naar Lambertschaag I no. 10; Klaas Blokker, N.H., van Nieuwe Niedorp, naar Langerels A no. 9. callantsoog. - Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de 5er van de tsaritsa, t)e FTansche generaal Janin, die ^eer Willem Kooiman, thans als zoodanig werkzaam en terugtocht van de Tsjechische legioenen van het te w°r.nLer- witte leger door Siberië heeft geleid, heeft de over- T" van ewijcksluis, blijfselen in 1920 mee naar Frankrijk gebracht. Zij Dinsdagmiddag, terwijl de heer Scherpenberg, uit zijn thans onder berusting van grootvorst Nicolaas, voerder der firma v. Hattum en Blankevoort zich op in afwachting dat hun een waardige rustplaats zal den grooten zuigerkotter in het nieuwe scheepvaart- worden bereid, .kanaal bevond, kreeg hij van een zich spannenden Ongeveer tegelijkertijd met den moord op staaldraad een zoo hevigen slag tegen den linker den tsaar en jajjn gezin to Jekatermaburg, zajn voet, dat hij daarbij; een gebroken enkel opliep. Om- in het naburige Alapaorsk nog verschillende bloed- der geleide van een der firmanten is' de hoer S. verwanten van den tsaar vermoord, in het geheel, daarop in eon sloepje, gebonden achter de motorboot met een of twoo dionaren mede, zes of zövön pör- Lotus", naar de Directie-ark der firma vervoerd, sonen. Hun overschot heeft door de zorgen van plaatselijke keuze. Janin oen waardige rustplaats gevonden op het or- v zitting van Dinsdag Ja wederom behandeld thodoxo kerkhof te Peking. het wetsvoorstel dea heeren Rutgers, ora do Drank wet in zooverre te wijzigen, dat Plaatsolijke Keuze wordt ingesteld. Zooala bekend, heeft £e Tweede Kamer dit voor stel reeds vrooger aangenomen, maar de Eerste Ka/- mer heeft het toen verworpen. Nu er een andere Eerste Kamer ia gekomen, heeft de heer Rutgers nog- gemeente hoogwoud. maals een kans gewaagd. En ook nu heeft de Twee- Ingeschreven van 1—15 Juni 1924. de Kamer dit wetsvoorstel aangenomen met 44 tegen Geboren: Elisabeth, dochter van Johannes Wever.30 stemmen. Tegen plaatselijke keuzen waren de en Elisabeth van der Paal. Grietje, dochter vanj Vrij<z,-Dem., de Vrijheidsbond, 2 Anti-rev. en1 17 Maarten Zee en van Trijntje Zijp. Olof, zoon van I Katholieken. Voor de Anti-rev., Christ.-hist., S.D.A.P., Tijmen de Haan en van Duifje Dekker. Cornelia, 8 Roomsch-Katholieken en een paar verdwaalden. Geertrui-da, dochter van Jan Schilder en van Anna Nu 1® het de vraag! wat of de Eerste Kamer nu Maria Stroet. zal doen. Ondertrouwd: Gerrit Maij, oud -45 jaren te Hoog- een treurige thuiskomst, woud., met Dieuwertje de Beurs, oud 27 jaren, te Uit Amsterdam, 1-7 Juni. Hedenmiddag, bemerk- Hoogwoud. te een veertienjarig knaapje, dat van school kwam, Getrouwd: Gerardus Stroomer, oud 23 jaren, te toen de jongen de ouderlijke wo-ntng in de David Hoogwoud, met Geertruida Konijn, oud 19 jaren, te Blesstraat No. 5 alhier binnentrad, dat er een: hevige Spanbroek. gaslucht in huis hing, welke uit de keuken scheen te I komen. auto en motorfiets. Toen hij de deur opendeed, vond hij- zijn zuster on- Gistermiddag is op de Koningsbrug, bij het Korte bewegelijk op den grond liggen. De knaap had de te- Voorhout te 'sGravenhage een vrij ernstige aanrij- genwoordigheid van geest het raam te openen en het ding gebeurd tusschen een auto, waarvan de eigenaar gaskraan-U e van het fornuis dicht te draaien, in Delft woont en een motorfiets bereden door mej. Vervolgens riep hij' de buren er bij. Spoedig was J. B. uit Katwijk. Ofschoon de laatste nog niet door i de politie van het bureau in de Pieter Aertszstraa' de politie is gehoord, in verband met haar vrij. ern- aanwezig. Men probeerde door middel van kunst, stigen toestand, schijnt reeds te kunnen worden ge_,matiffe ademhaling het meisje weer bij te brengen, concludeerd, dat de motorrijdster zich bij het kruis- j maar die pogingen faalden. Tel. punt niet stipt aan de regels van den weg heeft ge- twee amsterdams che theaters te kqqp bou-den. Zij is met een gebroken sleutelbeen en een Uit Amsterdam, 17 Juni. Naar wij' vernemen, hersenschudding door den geneeskundigen dienst zul ten in den loop dar maand Juli in openbare veiling naar het ziekenhuis vervoerd. Het motorrijwiel werd i worden gebracht het theater „Flora" in de Arnstel. geheel vernield. een gevaarlijke slager. Uit Weesp, 17 Juni. Hedenochtend brachten alhier de commies-dienstgeleider Jansen, de com mies De Vries en de nulpkeurmeester Fokker, een bezoek bij den slager D. v. d. H., aangezien het vermoeden bestond, dat er een kalf geslacht was, waarvan geen aangifte was geschied. Het onderzoek ging nogal met moeilijkheden gepaard. In de slaapkamer pleegde v. d. H. ern stig verzet tegen commies Jansen. ,jln dat bed ligt mijn vrouw en je hebt hier niets te maken," riep de slager verontwaardigd. Toen de ambtenaar wilde naderen, greep de slager hem vast en trachtte h jj den heer J. de kamer uit te dringen. Deze liet <Jen weerspannigen slager door den andoren commies en den nulpkeurmeester stevig vasthouden, waarna hij een onderzoek in stelde. Toen hij de dekens wegsloeg, lag daar.... het geslachte kalf in plaats van do slagersvrouw. De slager werd bij /het ontdekken van het be drog zïe&ènd van drift en was niet meer voor rede vatbaar. De commies- en de hulpkeurmeester vonden het raadzaam den winkel te verlaten en ook de commies-dienstgelaider wilde, nu toch een overtreding, eenmaal geoonstateerd was, het voor beeld volgen. Hij gleed echter uit, en teorwdjl hij 'op den grond lag;, greep de slager een groot hak mes en wilde hiermee den heer Jansen té lijf. De vrouw van den slager trachtte tusschen beidé te komen, doch dit gelukte niet. De commies kreeg een diepe wonde In den; rech terarm, waaruit 't bloed stroomde. De getroffene vluchtte de straat op, en onmiddellijk werdi de p'o- litie gewaarschuwd. De slager had inmiddels alle deuren afgesloten- en weigerde de politie den toe gang. Toen de politie-chef hem telefonisch op het verkeerde van zijn optreden wees, ontsloot hij ein delijk de deur en liet alle beambten weer binnnen. Maar toen bleek, d'at het geslachte kalf inmiddels opnieuw verstopt was. Na lang praten liet hij -het door zijn knecht te voorschijn halen. Van een en ander en ook van het verzet met ge weldpleging werd proces-verbaal opgemaakt. Het geval bracht heel wat nieuwsgierigen op de been. - Tel. het witte kruis te koegras. Een der nuttigste vereenigingen hier ter stede is zeker wel de afdeeling Heider van de Noord-Holl. vereeniging „Het Witte Kruis". Deze toch beoogt de bevordering van de Volksgezondheid en onder de middelen om dit doel te bereiken behoort o.m. het aanschaffen, bijeenbrengen en beschikbaar stellen van materiaal voor ziekenverpleging. De Helderache afdeeling heeft in deze reeds zeer veel gedaan eb menige zieke heeft aan haar te danken, dat zijn lij den verzacht en de ziekte bestreden werd. Zij1 heeft daarvoor' een magazijn, dat ruim voorzien is van alle mogelijke verplegingsartikelen, zooals: windkus- sens, inhalatietoestellen, irrigators, croupketels, gljr» cerihespuiten, ijszakken, dekenheffers, bedtafels, rug steunen, badtoestellen, .koortsthermometers, ziekenle- dikanten, tochtschermen, kamerclosets, ziekenstoelen enz. enz. Er zou nog een heele reeks te noemen zijn, maar het is genoeg om te begrijpen, dat vele nut tige dingen, die men bij de verpleging kan- toepas sen, niet alleen wanneer het voor den zieke dringend noodig is, maar o-V: reeds wanneer men er zijn lij den maar eenigv mede verzachten kan. De leden der .%rvu-eling en onvermogenden kun nen dit materiaal op voorschrift v&p den geneesheer in bruikleen ontvangen. Dat van "deze gelegenheid veel gebruik wordt gemaakt, behoeft geen betoog, maar toch was het voor vele bewoners van Koegras een ongerief, dat het magazijn zoo ver van hunne woningen verwijderd was. Om aan dit ongerief te gemoet te komen, heeft het bestuur der Afdeellhg voor de leden van' „Het Witte Kruis" te Julianadorp eon hulpmegazljn of filiaal ingericht, waar eenigo van) de meest gevraagde verplegingsartikelen gebor- 6en zijtn. Dit materiaal kan door de leden wonende te loogros op dezelfde voorwaarden als hier in de stad verkregen worden. De heer W. Vonk, zieken/verpleger, te wiens huize het materiaal, wordt bewaard, heeft zich welwillend en belangeloos bereid verklaard de verplegingsar tikelen af te geven, weder te ontvangen en schoon te houden en zoo noodig te ontsmetten. Het bestuur van het Witte Kruis heeft zich deze opoffering getroost om de zieken te Koegras ter wille te zfjn. Het hoopt, dat zijn streven gewaardeerd wordt en velen als lid zullen toetreden. straat, het Bi-oscopetheater In de Reguliersbreestraat, het kantoor der firma Nögger&th op de Heerengracht cn het vroegere kantoorgebouw van Wertheim en Gompertz in de Amstelstraat, dat destijds voor een Delangrijk bedrag door „Flora" aangekocht werd, de rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand f 0.75 millioen minder opgebracht dan over diezelfde maand van het vorig jaar; over de eerste vijf maan den f 8.49 millioen minder dan over dezelfde periode van het jaar 1923. barsingerhorn. Onze •vroegere plaatsgenoot, de heer H. Bronder. te Helder, behaalde gisteren het diploma gemeente administratie. winkel. Ten huize van den heer J. van Dijk te Winkel is een geval van roodvonk geconstateerd, winkel. Zondag hield de postduivenvereeniging „Steeds Verder" een wedvlucht vanaf Venlo, De vogels wer den om 8 uur de vrijheid, gegeven, doch 's morgens kwam er geen vogel thuis; 's avonds om 7 uur kwa men de eerste 3 aanzetten, den volgend/en dag kwa men er nog 5 thuis, zoodat er nog 7 zoek zijn. Naar ons werd medegedeeld, was het weer daar zeer on gunstig. A.s. Zondag zal er worden gevlogenvanaf Maas tricht, dit is de laatste vlucht met oude duiven. Nog moeten wij er op wijzen, dat ook van de hulp thans in Frankrijk. Na den moord zijn do lijken naar der wijkverpleegsters door de leden gebruik kan wor- e«-n nabiiri? bosch gebracht, waar zij ontkleed en den gemaakt tegen een geringe vergoeding. De zus- verbrand zijn. De ontkleeding schijnt zeer gehaast ter», die gediplomeerd zijn, kunnen dagelijks de zio- te zijn geschied, want in de asch zijn nog verschil- ken bezoeken, om ze te behandelen, te verbedden, lende voorwerpen gevonden. Uit den aard! der zaak te wasschen. enz. Dit geschiedt natuurlijk veel beter van do woning bij het raadhuis. Daarvoor is het kunnen uit de asch niet de resten van de vermoor- dan door onkundige leeken. Wij wenschen, dat de nu den geschikts ten tijd, den afgezonderd worden. Alleen een vrouwevinger maatregelen, door het' bestuur genomen, succes mo- Voorzitter deelt mee, dat dit ook ©en bespreking heeft men meenen te kunnen herkennen als ©en vin- gen hebbent in B. en W. heeft uitgemaakt. De raad vergaderde Dinsdag voltallig. De notulen werden goedgekeurd. Bij de kasopname op 13 Juni was overeenkomstig de boeken in kas f 5380.89. Van deai Minister was een schrijven ingekomen, dat de rijksbijdrage voor de onderwijzerssal'arissen is teruggebracht van f8020 op f7470, zulks in ven band met de verlaagde tractementen. Aan den Burgemeester is van 22 Juni tot 3 Juli verlof verleend. De Commissaris der Koningin zond bericht van een bezoek aan deze gemeente op 24 Juni, 's mor gens half negen. Voorzitter .deelt mee, bij dat bezoek niert tegen woordig te kunnen zijn, omdat de gemeenschappe lijke pleegouderstrein 23 dezer, 's morgens om 8 uur vertrekt. Inzake de derde leerkracht in de plaats van mej._ Maas, heeft de Minister bericht gezonden, dat in verband met art. 100 van de Onderwijswet geen uitzonderingen gemaakt kunnen worden. Als een benoeming plaats heeft, moet een zelfde bedrag aan het bijzonder onderwijs uitbetaald wor den. Goedgekeurd kwamen terug af- een overschrij vingen, betalingen uit onvoorzien en een suppl. be groeting, alles voor den dienst 1928. In verband met de Veenderij deelt Voorzitter mee, dat het hoogste aantal' werkloozen 17 was, waar van 18 uit Koedijk en 4 uit deze gemeente. Het hoogst betaalde loon was 29 gulden, het laag ste 10 gulden. Die eerst 10 gulden wist te halen, ontving later door meer routine19 gulden. Hei gemiddelde loon was 17 h 18 gulden. De opbrengst is geweest: 850.000 baggerturf en 95.000 steekturf. De heor Duif: Is het afgeloopenP De heer Van Kampen: Ja, er zijn geen werk loozen meer. De heer Slijker: Dan is er heel weinig turf te verkoop en. De Voorzitter: Er zijn er nog 800.000 van het vorig jaar. Afle stukken en mededeeling en worden voor ken nisgeving aangenomen. Door noodige af- en overschrijvingen op den dienst 1924 ziu de post onvoorzien f512.50 lager worden. 500 Gulden is noodig voor verpleging van arme krankzinnigen en f 12.50 voor extra onder wijs aan. een achterlijk kind van de O. L. sohool. Van den pensioenraad is berioht ingekomen, dat aan den heer T. Engel' invaliditeitspensioen kan worden toegekend. Van don heer T. Engel was in dit verband een verzoek ingekomen om eervol ontslag als hoofd der school met ingang van 16 Augustus. Hij zegt hartelijk dank voor den daadwerkelijken steun geaurende 20 jaar. Het ontslag wordt op genoemden datum eer vol verleend onder dankzegging voor de aan het O. L. onderwij a bewezen diensten. Een oproeping is inmiddels gedaan. De heer Kloosterboer merkt op, dat al meer ge sproken is over het bijtrekkent van de voorkamer I De kamer wordt nooit gebruikt, ginds menschen- heugenis is ze niet als woonkamer gebruikt. Do raad blijkt er niet voor te zyn, direofc de be sproken verandering aan to brengen, doch wol om ar bij de benoeming rekening meo te houden. Bet wordt niet noodig geacht de huurwaarde te verminderen. Het voorstel van de ga*oommissie om den ga© prijs met ingang van 1 Juli met 1 cent te verlagen, wordt goodgekurd. Voorzitter deelt mee. dat dat mede mogelijk ia door intrekking van het reductie-systeem. Aan de orde komt hierna eon voorstel van do god- commissie om een procedure aan to gaan tegen do firma Mcsselaar te Alkmaar, die weigort de schade te betalen van een aanvaring* tegen hot eleotrisch net door een harer sohippers. Do Raadsleden hebben van de firma do gevoer de correspondentie ontvangen, waaruit bleek, dat ze bereid was, de helft, zijnde f 30.20, te vergoeden, omdat geen waarschuwingsbord aanwezig was en bedoelde palen in óon toestand verkeerden, dat het onbogrüpelnk is, dat deze niet eerder, bij eenigon wind, gebroken zijn. Voorzitter doelt moe, dat hot bestuur rechs-l kundig advies heoft ingewonnen to Amsterdam, waarop word meogedopld, dat h.i. alle grond voor proceaeeren aanwezig is. Ook is advios ingewonnen bü den heer Zeijle- maker, advocaat-procureur te Alkmaar, die er op wees, dat gebleken is dat-, niet met ongestreken mast gepasseerd kon worden, de schipper voldoen de met den plaatselüken toestand op de hooyta i geacht kon worden en de Innen voldoende te zi.oj\ waren en de aanvaring op klaarlichten dag plaats had. Deze concludeert dat de schuld te wijten is aaiy genoemden schipper, een vordering tot sohadever 1 gooding op de wet gegrond en zeker kans van. slagen heeft en een. vordering in rechten noodzake lijk is. Voorzitter: Het "komt er nu op aan, de goed keuring van den raad te krijgen. De heer Slijker: Hoe denkt de gasoommissie er over Voorzitter: Al's we het niet doen, scheppen we een precedent. Uit de correspondentie blijkt, dat de nrma de helft vergoeden wil, doch ik kan et bijvoegen, dat dit in de gasoommissie niet meege deeld is, althans ons is dit niet bekend. Door den voorzitter van de gasoommissie is slechts gewezen op de weigering der firma, wat in derdaad waiar is. Niet is meegedeeld, dat ze de helft vörgoé- den wilde. Ook in dit geval kunnen .we echter voor eigenaardige gevallen komen. De schade is f60.40 en het is geen koophandels zaak. Ik geef toe, dat het bedrag heel klem wordt, om er een procedure voor aan te gaan. Het. gaal echter om het principe. De heer Slijker: Ze bekennen schuld door hei willen vergoeden van de helft. Voorzitter: Het kan ook zijn, dat ze het doen. om hommeles te voorkomen. De zaak blijft in een gevaarlijk stadium. De heer Slijker: Heeft mén aan de lichtbedrij- ven geen verzuim gepleegd, door het niet plaat sen van een waarschuwingsbord? Voorzitter: Het is aan den "Langendijk niet mo gelijk om overal borden te plaatsen. Als het niet duidelijk zichtbaar is, gelooft spr. niet dat het noodig ia. De heer Slijker: Als het gewonnen wordt, zijn we veel meer kwijt. De heer Zeegers: Is het ongeluk of moedwil? Voorzitter: Dat is moeilijk te beoordeelen. De heer Kloosterboer: De man zal zich toch moedwillig niet willen doodmaken P Voorzitter: Het gaat niet meer om het bedrag. De heer Zeegers: Hoever kom je? Heb kosi veel meer. De heer Duif: In B. en W. was ik het nvöt var. Kampen niet eens. We moeten veronderstellen dal de man wist dat het net bestond. Het is onvoor zichtigheid. De schade is al weer grooter geworden, doordat iemand f18 schade had door het vallen van een paal. Laat de zaak nu maar eens doorloopen. Het be drijf weet dan beter waaraan 'het zich te houden heeft. De palen schenen niet verrot te zijn. Voorzitter: Ze zijn op een bepaalde hoogte afge knapt. De heer Gutter: Het is wel eigenaardig dat zoo'n klein scheepje 3 palen om kan varen. De heer Kloosterboer: Als het de heeren persoon lijk aanging, zouden ze niet' procedeeren. Voorzitter: Als particulier kan men heter schip- peren. j De heer Kloosterboer: Laten de heeren dan zelf de kosten ook maar betalen. De heer Muhrling: Het bedrag is me veel te klein om te procedeeren. Dé heer Duif: Het gaat niet om het bedrag. Als re- I gel ben ik ook niet voor produceeren. Voorzitter: De commissie is bang een precedent te scheppen voor volgende gevallen. De heer Kloosterboer: Voor zoo'n klein bedrag, foei, bah! Het vorig jaar is lang en breed gesproken over een kwartje van Van der Pol. We hebben er nooit meer van gehoord. Daar was ook wel iets bijl zonders mee. Voorzitter: Dat hangt nog evenzoo. Het was ge woon een weigeren van het betalen van meterhuur. De heer Van Kampen: Mijn naam is in het schrij ven van de firma Messelaar genoemd. In, de gascom- missie is meegedeeld, dat de firma weigerachtig was te betalen. Daags na de vergadering sprak ik toeval lig den heer Messelaar op een vergadering van de K. v. K., welke in verband) met den Twuiverweg gehou den werd. Ik meende hem toen te moeten, aanraden het bedrag te betalen. Toen de heer M. mo meedeelde wat hij geschreven had, stond ik paf. Ik geloof, dat in de gascommissie een andere stemming gekomen was, als de ware toedracht was meegedeeld. Uil de gezegden in de gascommissie heb ik opgemerkt dat de. firma absoluut niet betalen wilde. Nu ik de bei de adviezen gezien heb, geloof ik dat de heor Messe laar den winner wordt. Hij was niet onwillig. In de gascommissie heb ik er niets tegen gezegd, doch hier stem ik absoluut tegen het proces. Het kost een massa geld. Wat de zaak Van der Pol betrof. Het gold een meter in de bovenwoning, door den bewo ner, die vertrok, aangevraagd. Niet deze meter is weggehaald om het kwartje, doch de meter boneden, welke door Van der Pol zelf gebruikt werd. Zoo is de zaak. De heer Duif blijft van oordeel, dat d© verant woording van de zaak met het net voor do firma Messelaar is. Het ligt op zijn weg de schade te ver goeden. De heer Kloosterboer: Dat zit nog. De hoer Van Kampon: Ik geloof dat Messelaar niet de verliezer wordt. Voorzitter merkt op, dat het procos wordt aangeu gaan als er één Raad voor is. Die burgemeester treedt dan in rechten op. Dit wordt zeer eigenaardig go- vonden, omdat steeds drie raden voor ©en voorstel moeten zijn. De heer Kloosterboer: Hoe luidt dan het reglement? De heer Van Kampen: Dat is net als Haarlemmer olie; overal góed voor. Voorzitter: Een Raad kan een proces aangaan. De heer Kloosterboer: En die laat ons meobetalen. De heer Slijker is bang voor procedeeren. Het kost heel veel geld. De heer Zeegers: Kon het mot den Twuiverweg ook maar, dat één Raad het te zeggen had! De heer Van Kampen: Waar hebt U dat vandaan7 Voorzitter: Van den secretaris der gascommissie. In stemming gebracht wordt het voorstel van de gascommissie met 0—1 stem vorworpen. Voor alleen de heer Duif. Hierna sluiting der vergadering. i

Schager Courant | 1924 | | pagina 6