Gemengd Nieuws. Hierin wordt verzocht omi op werkdagen des avonds om acht uur te sluiten, uitgezonderd des Zaterdags. Over de Zondagsluiting wordt schriftelijk gestomd. Uitgebracht worden' 20 stemmen, waarvan de uit- 'siag is: 9 voor 11 tegen, zoodut besloten is het ver zoek van de Hanze niet te' steunen. Wat het tweede .gedeelte betreft, zegt de heen Boon, dat dit zeker in den geest Van de winkeliers valt, maar in verband hiermede rekening te houden met den ouden tijd. Hiervoor wil spreker geen wettelijke regeling in het leven roepen en gelooft dat dit ook kan worden bereikt door de vereeniging zelf. De heer Zeeman wil trachten eerst om 9 uur te sluiten on een volgend Jaar om 8 uur. De voorzitter wil de plaatselijke tijd in aanmer king nemen en dan om 9 uur (n.t.) sluiten, dat is om 8 uur (o.t.) en hiervoor een wettelijke regeling in het leven te roepen. De heer Boon geeft ini ernstige overweging om van uit het bestuur maatregelen te nemen om een vrij^- willige sluiting ie bewerken om 8 uur. De heer Kool gelooft niet dat het zonder wettelijke regeling; kan. De 8 uur sluiting bij wettelijke bepaling geregeld, wordt hierna in stemming gebracht, en wordt met 11 voor, 9 teg8n aangenomen. Rekening „Óns Weekblad".' Door den penning meester, den heer Luytinig, wordt hierna rekening en verantwoording gedaan. De ontvangsten bedragen over het. lo kw. f 753.18, 2e'kw. f 690.43, 3e kw. f 648.49, 4e kw. 11356.47; totaal f3448.57. De uitgaven le kw. f820.31, 2e kw. f845.59, 3e kw. f827.41, 4e kw. f 1027.13, totaal f3520.44. Nudeelig saldo groot f71.87. De boeken en bescheiden zijn bij den penning meester nagezien eni in) orde bevonden.. De vergadering keurt de rekening grood onider dank aan den penningmeoster voor het juiste en^accurate beheer. Het tekort is ontstaan door de korting die op do advertenties aan de leden wordt gegeven; het sala ris van de bezorgers is verhoogd. Rekening Incasso: Uit de cijfers blijkt dat verschillende bedragen zijd geïnd. Stemmen nieuwe leden. Als nieuw lid wordt bij. stemming aangenohien de heer K. Dirkmaat van Broek op Langendijk met 17 stemmen voor en 3 blanco. Vragenbus: Ingekomen is de vraag: Kan de wink'eliersvereendghrg geen maatregelen nemen tegen de z.g.n. vliegende winkels? Hoe staat het mot de herdenking van de oprich ting van „Ons Weekblad". Op de eerste vraag antwoordt voorzitter, dat er van het begin af tegen is geageerd en juist deze winkels de oorzaak van de oprichting van de vereeniging zijn geweest. Spr. verzoekt mededeeling wanneer er der gelijke winkels zijn. opdat door het bestuur daarte gen maatregelen kunnnen worden genomen. Wat de tweede vraag betreft, antwoordt voorzitter dat de dag van herdenking reeds is gepasseerd en- het bestuur meende bi erop niet verder in te gaan. Rondvraag. De heer P. Boon geeft de aanwezige leden in over- j weging het bestuur le steunen on dit te doen door het j bezoeken van de vergaderingen. Hoopt dat de leden 1 zich zullen voornomen de vergaderingen zooveel mo gelijk te bezoeken. Sluiting: De voorzitter gaat thans over tot sluiting der ver gadering,. en brengt daarbij) «in de allereerste plaats dank aan den- heer Hoon voor de gesproken woorden. Onder donk voor de opkomst en aam de pers voor haar aanwezigheid, valt. do hamer. WIERINGERWAARD. We hebben kans vam eem koude kermis te zullen komen. Zoo althans stond 't er 2Jaterdagavondi voor, j maar noen hoor, 'twas Zondag, prachtig w.eor, met i veel publiek. Bezienswaardigheden een zweefmolen met anderhalve kraam en een ijswagen. Voor Zondag, had de voetbalclub W.F.C. seriewed- slrijrleni uitgeschreven. Eerst werd gespeeld door N.V.V. II van Nieuwe Niedorp tegen Voorwaarts I j van Barsingerhorn met uitslag 2—1. Daarna W.F.C. tegen D.F.C. van Dirkshorn met 10 in- 't voordeel van W.F.C. Toen de verliezers Voorwaarts—D.F.C., wat eerstge- noemde won met 2—1. en tenslotte de winners N.V.V. j tegen W.F.C., wat de eigen club moest afleggen., n.1. N.V.V. 2 en W.F.C. 1 punt. I De uitgeloofde zilveren tak als lo prijs was alzoo voor N.V.V., de zilveren medaille voor W.F.C. en de bronzen medaille voor Voorwaarts. In de danszalen was het 's avonds overvol. Maandagmiddag een zeer intorressanten Veteranen- voetbalmatch tusschen Nederland en Uragay. Na een spannenden strijd was aanvankelijk het slot 11. Er word verlenging gegeven, waarna spoedig de bal door het doel van Uragay verdween. Ons dierbaar Nederland hoeft dus een schitterende overwinning behaald. De "lauwo Transen werdon met een gepast woord door den heer S. Sieswerda, die ook als scheidsrechter gefungeerd had, in het lokaal van den heer Veeter uitgereikt. Wo hoorden eeni der deelnemers zeggen: a.s. jaar moeten1 we er eera draai orgel bij hebben, wat ons een aardig idee toeschijnt. Is er bijf dezen wedstrijd hartelijk gelachen, niet minder is dit het geval geweest toen we 's avonds het genoegen hadden het Kleine Tooneel van Noord- scharwoude voor ons te zien optreden met: Een zeer wild huwelijk, een blijspel in 3 bedrijven van Max Reiman cn Otto Schwars, vrij vertaald door P. Deu- tckom. Om van den inhoud vam het stuk iets te ver tollen, is niet zoo gemakkelijk, omdat het geheel is doorweven van dolle toevalligheden. Het is dan ook in hoofdzaak om de wijze van opvoering, waarom de pl.m. 300 aanwezigen hebben) geschaterd, en dat is toch vooral op kermis maar je ware. Do Langedijker artisten hebben weer een succes te boeken. Den laatstem dag waren door de Sportclub kinder en volksspelen georganiceerd op het land van den heer A. D. .Sleutel, waarbij wederom veel publiek aanwezig was. De verschillende wedstrijden zijn uit stekend geslaagd en werden op schitterende wijze opgeluisterd door opgewekte muziek van de Kleine Kapel van Noordscharwoude. De uitslag van deze wedstrijden was als volgt: a. Houtjesrapem voor meisjes: lo prijs T. Schram, 2e prijs G. Bosscha; 3e prijs F. Bakker, 4e prijs T. Roeters, 5e prijs G. van Ham. b. Houtjesrapcrv jongens: la prijs J. do Jong, 2e prijs J. Doorn, 3e prijs Schram, 4e prijs D. Ha- ker, 5e prijs G. Smit. c. Muilloopen: le prijs M, Bakker. 2e prijs A. Groeneweg, 3e prijs N. Smit, 4e prijs D. van Roijen, 5e prijs J. Bakker. d. Tonrollen: le prijs F. Rob, 2e prijs A. Bakker, 3e prijs B. Visser, 4o prijs P. Boere, 5e prijs M. Bij- post. Voor deze 4 rubrieken waren alle prijzen respectie velijk f 1.50, f 1.25, f 1.f 0.75 en f0.50. e. Mastklimmen: le prijs f3 A. Egmond, 2e prijs f2.50 A. Oudendijk, 8e prijs f2 A. Smit, 4e prijs f 1.50 C. Visser, 5e prijs fl.P. van Dompselaar. f. Sprietloopenle prijs f 10 S. Grin, 2e prijs f5 N. Keesman, 3e prijs f3 K. Koster, 4e prijs f2 A. Oudendijk. Dit laatste was oen amusant nummer; een volgend Jaar over wat breeder sloot is wel aam te bevelen; ze kondon "tnu deanoods bespringen. In het lokaal van den heer D. Haverkort! hebben we Maandag- en Dinsdagavond, zooals we dat. van de Wieringor Bioscoop gewoon zijn, een paar mooie voorstollingpm gehad, met als hoofdnummers Watt en Watt, waar kostelijk om is gelachen en Dinsdags: Zijn beter ik, ip 7 acton. Hoewol aardig publiek was toch pen grootore opkomst wel verdiend geweest. Summa summarum of te wol alles bij elkaar: een gezellige kermis geweest. T ZAND. Voor rekening van mej. N. Vader zal aan de Ka- naalkade een burgerwoonhuis worden gebouwd VLOTBRUG AAN DE KOOL Ged. Staten stellen aan Prov. Staten' voor om voor het maken van een. vlotbrug aan de Kooi te geven hoogstens f15000.—, hetzelfde bedrag als het Rijk heeft toegestaan. Waar Ged. Staten den indruk kra gen dat de begrooting voor deze brug nogal hoog, is, verbinden zij', hieraan de bepaling dat nooit hooger dan y» der totale kosten zal worden gesubsidieerd. OUDESLUIS. Reeds eonigen tijd heersebt alhier een ziekte on-- dér de kindoren, ook ouderen worden er door aan getast, die aanvankelijk roode Hond werd genoemd. Nader vornemen wij echter dat het roodvonk is. Ve len blijven uit de school en sommigen zijn er nogal ziek van. VAN EWIJCKSLUTS. Stipt op den aangekondigden tijd reed Woensdag middag de extra tram binnen, welke een groot gezel schap ingenieurs, leden van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, aanvoerde. Er waren er, met inbe grip van de heeren Ingenieurs, hiér ter plaatse aan 'de Directie der Zuiderzeewerken verbonden, honderd en zestien. Onmiddellijk ha aankomst werd te Van Ewijck- sluis de gebruikelijke rondgang langs enkele werken gemaakt., waarna de heeren aan boord van de sleep- booten „Nepos" en „Pieter Cornelis" een tochtje door bef. afwaterings- en scheepvaartkanaal maakte tot nabij do afsluiting. Hiervan teruggekeerd werd langs den afsluitdijk weer de gobruikelijke wandeling naar» het Amstel- diep ondernomen, waarbij wij, verschillende opmer kingen vernamen, die er op wijzcp, dat in inge nieurskringen. het hier gebruikte keileem als bouw stof bijzondere waardeering ondervindt. Zoover als slechts mogelijk was werd de zich in het Amsteldiep uitstrekkende keileemdam afge .sprongen" mogen we wel zeggen, want de afwisse lende hoogten en laagten maken het noodig den weg sprongsgewijze af te leggen. Een der heeren drukte het zeer typisch uit, toen -hij oordeelde, dat het hier een goede leerschool voor gemzen is. „Zoover moge lijk" zeiden wo dat beteekent echter <niet dat men tot het einde kan komen. In het laatste gedeelte van de zen dam bevinden zich namelijk nog enkele lagen gedeelten, waardoor het water, bij' verschil van hoog te aan beide zijden van den' dam, als het ware kleine watervalletjes vormt. Het hoogteverschil bedroeg op het oogenblik dat het gezelschap op den dam aanwe zig was ongeveer een halve roeter en het was werke lijk een interessant gezicht, hoe het zich over een paar meter breedte over den dam een weg baande. Verschillende heeren meenden dan ook de gelegen heid te moeten benutten om van dit tafereeltje een kiekje te nemen. Ook hier was de stevige substantie van 't keileem, dat ook bij' deze bijna steeds voortdu rende strooming van het water nagenoeg niet wordt afgeschuurd, het onderwerp van vele gesprekken. Wij kregen dan ook den indruk, dat men zich#voor deze grondsoort als bouwstof voor dijkwerken bijzonder interesseerde. Nadat het gezelschap weer «op zijn „sprongen" was teruggekeerd werd met cle inmiddels daar ter plaat se gearriveerde sleepbooten, waarmee te voren ook het scheepvaartkanaal was afgevaren, nog een •tochtje gemaakt tot nabij; het- gedeelte vam den af sluitdijk. dat aa.ii Wieringen aansluit, waarna de reis naar Van Ewijcksluis weer weid ondernomen. Te on geveer vier uur daar aangekomen zijnde, vertrok men te 4.15 weer per extra tram. VAN EWIJCKSLUIS. Donderdag »zal de Zuiderzeeraad een bezoek bren gen aam de verschillende Zuiderzeewerken alhier en op .Wieringen. JULI AN ADORP. Begunstigd door een mooien zomeravond, arriveer den/ alhier Woensdagavond met een tweetal autobus sen een afdeeling van ït Leger das Heils uit Helder, om alhier op het pleintje voor de Kerk een openlucht bijeenkomst te houden. Zooals men dat van het Le ger des .Hoils gewoon is, wenden door verschillende personen het woord gevoerd, alles afgewisseld door zang en' muziek. Aangetrokken door de muziek, was en al heel spoe dig een groot aantal luisteraars. Ongeveer to acht uur alhier aangekomen, vertrok het gezelschap ten tien ure. OUDESLUIS. Wegens het heerschen van roodvonk onder de schoólkinderen, zal de O. L. school alhier gedurende één week gesloten worden, ten einde een grondige ontsmetting te kunnen ondergaan. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de nieuwbenoemde gemeente secretaris voor zijn benoeming zal moeten bedanken, omdat hij geen geschikte woning kam krijgen. LANGENDUK. Over 't algemeen zjjn de geplante sperde-, sla- en snijboonen zeer slecht opgekomen. De oogst zal dus wel niet meevallen. i NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot de heer S. Swager, slaagde te Amsterdam bij de gehouden Mercuriusexamens voor Boekhouden en Handelsrekenen. OUDKARSPEL. Gisteren raakte een jongetje van den-heer L. onder een auto. Hij was er achterop geklauterd, viel er af toen de auto plotseling stopte en raakte er omder toen de auto achteruitreed. Het moet wel 'n wonder hee- ten, dat de jongen er ongedeerd onder vandaan ge komen is. Een pak voor zijn broek, »toen hij uit school kwam is een welverdiende straf Echter, het gebeurt veel meer, dat'de jongens zoo'n gratis ritje meemaken, hoe gevaarlijk het ook is. Dat ouders en verzorgers hun het groote gevaar van zoo'n gratis ritje onder het oog brengen, kan mogelijk wel iets ten goede uitwerken. GEEN INVOERVERBOD IN ENGELAND VAN NEDERL. PLANTEN. In antwoord op n' vraag van 'n Lagerhuislid dat de aandacht vestigde op 'n aantal gevallen vam mond en klauwzeer in Nederland en in overiveging gaf den invoer uit Nederland te verbieden van planten, hoo rnen en .heesters, tot Nederland weer vrij van de ziek te was, zoide de heer Smit, parlementair secretaris van het ministerie van Landbouw, dat de zaak was overwogen' in verband met de vraag, of het wensche- lijk was, den invoer van hooi en stroo voor pakmate- riaal >te beperken. In verband met het feit dat er geen besliste bewijzen waren dat mond- en klauwzeer langs dezen weg wordt overgebracht, acht het mi nisterie het verbod van' invoer van planten uit Ne derland en andere landen, waar de riekte heersebt, miet gerechtvaardigd. De zaak zal nader overwogen worden. INBRAAK. In een woning aan den Ginnekenweg te Teterin- gen is ingebroken. De familie, die momenteel in Bel gië vertoeft, had de controle over haar huis overge laten aan een firma te Ginniken. Toen een der fir manten Maandag een bezoek aan do woning bracht, constateerde hij dat inbrekers op duchtige wijze in het pand haddon huisgehouden. Bij onderzoek bleek, dat vele antieke voorwerpen gestolen zijn. Vooral schilderijen, zilver en koperwerk maken deel uit van do buit. Er is voor circa 7000 k 8000 gulden wegge sleept. ONDER EEN VRACHT PLANKEN. Woensdagmorgen waren twee mannen op de Wes terkade te Rotterdam bezig met hout van den wal in een lichter te laden. On een gegeven moment liet de strop, waarin een aantal planken waren vastge klemd, I09 met het gevolg, dat de planken uitscho- I ten en do geheel e vracht terecht kwam op de beide mannen. De 54-jarige W. M.. uit de Nijverheids straat, bekwam een hersenschudding, terwijl de 58- jarige E. Th. wonende Maaskade 37, een linker dij been-fractuur bekwam. Beiden werden door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhui» aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. DOOR DEN TREIN. Een reiziger van den .sneltrein, dio ^gisteravond te pl.m. 6 uur van Den Bosch vertrok,'deelde aan de Tel. mede, dat dze trein op een onbewaakten ovor- weg nabij Maarsen een wagentje aangereden heeft, waarop een vrouw en een man zaten. De vrouw zou overreden en gedood zijn; de man bekwam weinig letsel. Het paard van den wagen werd vermorzeld. De machinist, die het ongeluk niet meer voorkomen kon, had noe» uit alle macht geremd. ZWARE BRAND. Uit Eindhoven, 18 Juni.' Gisternamiddag om- Met een gezellig dansje werd deze genotvolle avond besloten. WAT ER IN DE LAATSTE JAREN GEBOÜWD WERD. 's Gravenhage, 18 Juni. Het Maandschrift va& het Centraal Bureau voor 'do StatisWek bevat een overzicht van1 de uitkomsten van) cle Statistiek van de bouwbedrijvigheid over de jaren 1921—1923. Voltooid werden in dio drie jaren resp. 40364, 45496 en 43132 woningen. Om de een of andere reden (af braak, onbewoonbaarverklaring, verandering van be. stemming) werden er aan den voorraad onttrokken 1895, 2035 en 2631, zoodat er 'n netto vermeerdering blijft van resp. 38469, 43461 en 40503. streeks één uur, woedde te Gemert onder Helmond i Voor het jaar 1922 dus een maximum, dat echter een felle brand. Ver in dén omtrek waren de dikke 1 vrijwel geheel op -rekening te schrijven is van de vier rookkolommen, waartusschen het vuur hoog oplaai-grootste cn de daaraan grenzende gemeenten, de, zichtbaar. Het bekende hotel-café-restaurant Per hoofd der bevolking kwam in de 3 jaren in de „Cambrinus" ston 1 in lichte laaie. Het gebouw was I gemeenten met meer dan 50.000 inwoners en c.q. do een en al vuur. Met donderend geraas stortten murenJ aangrenzende gemeenten één woning tot stand per en daken in elkaar. Ontzettend was de knal, toen de in het café aanwezig zijnde flesschen met kool zuur ontploften. De brandweer Van Gomert zette den arbeid tegen het vernielend element onvermoeid voort. Daaraan is het te danken, dat het vuur zich tot dit hotel beperkte. INBREKERS. Uit Valkenswaard, 18 Juni. De omtrek van Val- kenswaard wordt meermalen onveilig gemaakt door een gevaarlijke inbreker&bende. Eenigen tijd geleden inwoners, in do overige gemeenten van 2050.000 inwoners eén per 52 inwoners en dio beneden 20.000 inwoners één per 84. Tegenover den aanzienlijken bouw staat eén be, trekkelijk gering aantal woningen, die om de eene q.' andere reden aan den voorraad onttrokken zijn. Hie® van zijn do meeste gesloopt. Een veel geringer, man stijgend aantal woningen, werd voor kantoren enz.' ingericht. Zeer gering was het aantal wegens onbe. woonbaarheid ontruimde woningen, vooral in de maakten wij» hiervan reeds melding, toen op zeer groote gemeenten (14 gemeenten met meor dan 50000-: geraffineerde wijze, zonder dat de politie de daders inwoners met c.q. de aangrenzende, die te zamen on- kon achterhalen, werd ingebroken- en voor een aan- geveer 7/12 van de bevolking van het rijk omvatten) merkelijke waarde werd gestólen. Thans zijn in één -slechts 100. Hier werd gemiddeld op ruim 28.000 in-k nacht op vijf verschillende plaatsen in don omtrek van Valkensvyaard, t.w. té Dommelen, Riethoven, Westerhoven,'Borkel en Schaft, inbraken gepleegd. De politie heeft tot heden nog geen- spoor van deze bende kunnen vinden. Men vermoedt, dat de bende gebruik maakt van een auto. Tel. NOORDHOLLANDSCHE BANK. woners een woning ontrujmd, in de middolgroep één op 57000, in die der kleinste gemeenten één op 6400. j DE DAGERAAD IN DE TWEEDE KAMER. Zooals bekend is, heeft de Vrijdenkersvereeniging.; „De Dageraad" niet de Koninklijke goedkeuring op haar notulen kunnen krijgen. De heer Boon, lid der Tweede Kamer, heeft daar- Naar ons werd meegedeeld, aldus de Alkm. Crt., over een interpellatie aangevraagd en 'deze heeft nu| heeft de Noordhollandsche Bank (Van der Stok.. Donderdag plaats gehad. Die spreker veroordeelde/ Kaan en Co en Van der Wolff Courrech en Zn.) met scherp dezen aanslag op de gewetensvrijheid en hare kantoren te Nieuwe Niedorp, Alkmaar en Hoorn, meent, dat de regeering in deze ls in strijd met, de surseance van betaling aangevraagd. grondwet. De spr. stelde daarom de Volgende vraag:,,y. 1 Woensdag waren de kantoren van deze Bank „Is de Minister (niet van meèning, dat de weigering* overal gesloten. der koninklijke goedkeuring op de gewijzigde' statu-1 De crediteuren zullen» wellicht geen schade lijden, ten 'van de Haagsche afdeeling der vereeniging „De Van andere zijde werd nog gemeld, dat deze strub belingen het gevolg z^n van verliezen in» buiten- landsche papieren, of zoo nog werd meegedeeld, door oplichting der Bank voor een groot bedrag aan Fran- sche wissels. Uit Hoorn wordt nader'gemeld aan het HdblcL: Dageraad in strijd is mot de grondwet en 'met de wet van- 22 April 1855?" En dient na het antwoord vajn den minister, dio' zich op het standpunt .stelt, dat de vereeniging zich* kan tegen de goede zeden' in dien! zien, als »do wet van 1855 dat opvat, de volgende motie in: „De Kamer van oordeel dat de weigering der goed! Het sluiten van het kantoor der oude steeds zoo keuring van de wijziging der statuten van de ver. uiterst solide Noord-Hollandsche Bank, vroeger eeniging „De Dageraad" geen steun vindt in de juiste Comm. Venn. v.h. Van der Stok. Kaan en Co., waar- opvatting van de wet van 22 April 1855, in opgenomen Van der Wolff Courrech en Zoon's gaat over tot de orde van den dag." Bank, gaf een groote-consternatie, vooral toen beleend. Ook door andere .sprekers, als de heeren Kleere. werd, dat ook het kantoor te Alkmaar mede was koper, Gerhard en anderen wordt den minister zijn* gesloten en het hoofdkantoor te Nieuwe Niedorp bekrompen opvatting verweten. En de heer Gerhard vcorloopig geen zaken meer deed. Het was juist be- tart een ieder, om te durven beweren dat hier eena j taaidag en er werd niet uitbetaald-'Meegedeeld werd, minder zedelijk man staat dan ergens ter overzijde! dat de bank was opgelicht voor een zeer groot be- omdat hij, spreker, zegt: Goed; ik ben een attheiSt.-, i drag aan buitenlandsche wissels. Later werd gezegd, (Applaus op de publieke, tribune.) j dat dit. is geschied door een ingezetene alhier, .die i De voorzitter dreigt met ontruiming, indien zich i groote zaken op Frankrijk drijft. De bank* heeft cep dit applaus zou herhalen. -aanklacht ingediend en bij de rechtbank is zijn in- De heer Gerhard dient de volgende motie in: hechtenisneming verzocht. Men deelde ons aan de De Kamer, van oordeel dat de weigering der bank mee. dat er voorshands voor crediteuren en do- goedkeuring van de wijziging der statuten van do posanten geen ongerustheid behoeft te bestaan, wijl vereeniging „De Dageraad' te Amsterdam ten on- met vrij groote zekerheid kan worden gezegd, dat rechte is geschied op gronden ontleend aan oen wel tot den laatstem cent zal worden uitbetaald. Al- beoordceKng van de onderstelde geestesrichting leen het aandelenkapitaal der-bank schijnt geheel der aanvragers. verloren te zijn gegaan. Dezaken worden geordend dat daarmee wordt ingeluid do opherring i en men mag verwachten, dat de oude instelling de- der grondwettelijke gewaarborgde vrijheid. van zen grooten- slag te- boveji» zal komen. Omtrent de gedachte en gedachte-uiting; wederopenstelling konr nog niets worden medege- dat inzonderheid de nadire, mon-elmge motivee- deeld. ring dier weigering door oen aanmerkelijk deel DE BEZUINIGING VAN „OORLOG". der bevolking als een ernstige miskenning van baar Bepaald is, dat het vernieuwen van glasruiten in gewetensovertuiging zal worden gevoeld, rijks- en door het Rijk gehuurde woningen, ook bij gaat over tot de orde van den dag*. het breken door overmacht, door de zorg vam do be- Er zyn nog verschillende sprekers ingeschreven, woners zal moeten geschieden. Ook het vegen van zoodat net debat morgen wordt voortgezet, scboorsteenen im rijks- en- door het rijk gehuurde wo- j ningen zal tenminste eenmaal' per jaar geschieden ANNA PAULOWNA. voor rekening van de bewoners. I .Een opzienbarende arrestatie heeft deze week al- 'Het vernieuwen van glasruiten in de vertrekken hier plaats gehad. De te goeder naam en faam be- van woningen van ongehuwde militairen zal, ook bij kend staande schippersfamilie, de hr. F. K. en zijn - het breken door overmacht, voor rekening van de be- vier zoons, zijn in hechtenis genomen, verdacht van woners geschieden. heling. TWEE VLIEGTUIGEN IN ZEE GESTORT. $en voerman van de Bertels' Oliefabneken te Am- Uit Harlingen, 18 Juni. Hedenmiddag zijn twee sterdam is de vorige week plotseling overleden. Op vliegtuigen ter hoogte van Harlingen in zee gestort, hem werd een notitieboekje bevonden, waarin zich t.w. de W. 51, bemand door Bruner en De Vuyst, aanteekeningen bevonden van aan schipper K. ver- en de W. 63, bemand door Bakker en Maasland. De kochte lijnkoeken, welke verkoopen niet verant- f inzittenden van beide vliegtuigen werden dQor de woord waren. reddingsboot opgepikt. De W 51 zonk, terwijl de W 63 Wegens het koopen van deze van diefstal afkom- door de sleepboot „Jongejan" (kap. Bleeker) en een stige artikelen is Zaterdag gearresteerd een dor g botter (kap. Verschuure) op sleeptouw genomen werd. zoons,' Maandag volgde de arrestatie van den vader - Tel. en de drie zoons, omdat de winst van deze ver- ROEKELOOZE HEERTJES. kochte goederen ten goede is gekomen aan de ge-fi Vier leerlingen van de Willem Barendtzschool (Zee- heele firma. Ieder schijnt van deze verboden hande-ft vaartschdol) te Terschelling hebben Dinsdag in le.lingen op de hoogte geweest te zijn en ofschoon de» vensgevaar verkeerd. Met een zeilbootje van een hun- j vader herhaaldelijk tegen deze praktijken gewaar-w ner, die op het eiland als een eer-ste waaghals be- schuwd moet hebben, kwamen ze toch geregeld af kend staat, voeren ze de haveii uit en begaven zich en toe voor en moet dit zoo reeds één twee jaar op de Noordzee, die eerst inog kalm leek. Echter stak j geduurd hebben. 1 de wind op, waardoor het bootje afdreef en nu al De schippers hebben alle bekend en- zitten allen L spoedig een speelbal van golven en rukwinden werd. Gelukkig werd aan den wal een en ander gadege slagen. Eveneens op het Russische stoomschip „Jaro_ slavl", dat ïn volle zee lag, Dit zette spoedig een red dingboot uit, terwijl ook uit de haven assistentie op dagen kwam. De sloep van het banneling&chip' wist de in doodsangst verkeerende Zondagszeilers op zij de te komen en ben over te nemen. INBRAAK. Te Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken in verschillende huizen in het villapark. Bij den heer Schmeitz, Hubertuslaan, is voor ongeveer f 500 aan gouden en zilveren voorwer pen ontvreemd. In het huis van den Duitschen con sul, dr. Reuter, werd een kast overhoop gehaald, 'ter wijl in vele andere woningen sporen van inbraak, waren te ontdekken. Tegen een der huizen in de. Aly- valaan werd een ladder gevonden. Tot nu toe heeft men den dader nog niet ontdekt. SCHOORL. Ter gelegenheid vande Schoorlsche verloting is Maandag jl. een Concours Hippique gehouden om geldprijzen: le pr. f25(> 2e pr. f15, 3e pr. f10. 4e pr. f10, op het terrein van de tentoonstelling. Voor één-spannen waren 13 deelnemers. le# pr. T. Kostelijk, Noordsoharwoude, witvoet-merrie, Claudius, 6 jaar; 2e pr. A. Wit, Akersloot, zwart- witvoet, stamboek merrie, Mina; 3e prijs k D. Schuit, Zuidschermer, bruine witvoetruin, 3 jaar. 4e jxrijs Eervolle troostprijs Jb. Swaan Schoorl, schimmel, merrie. Tweeepannen (luxe), twee deelnemers: le prijs Gebr. Hoed, Alkmaar, Otto en Nies; 2o prijs J. Wa genaar, Stompetoren, fuin en merrie, vos. Tweeepannen,, boerenwagens, twee deelnemers lé rijs W. Licnthart Rinnegom, vos en Bruin, 7 en Jaar; 2e prijs J. Wagenaar, Stompetoren. SCHOORL. Zondag jt speelde S.V.V. I op eigen terrein tegen Sparta TI uit Sohagen, om een beeld, uitge geven aoor den heer T. de Waard. S.V.V. won met 51. SCHOORL. Maandag 16 Juni ({af de tooneeivereemging I „Joan van .Soorel" alhier een# openbare uitvoering- in de zaal van den heer T. Timmerman, onder lei ding van dmi Jioer F. Huismans. Opgevoerd werd: „De Distel boerenspel van Robert Saudek, blijspel in drie bedrijven, wolken weer een woord van lof verdient. De uitvoering mag- dan ook weer uitste- kend geslaagd heeten, de volle zaal heeft ook hier van blijk gegeven Hoor het daverend applaus, en de aandacht die onder da uitvoering heörschté. nog in voorloopige hechtenis in Amsterdam. Ons werd medegedeeld, dat meerdere schippers uit andere gemeenten op dezelfde wijze met den- zelfden employé der Öliefabriek deze verboden za ken hebben gedreven. Begrijpelijkerwijze verwekte deze droevige zaak een J heele consternatie in onze gemeente. WEER ZILVERGELD IN OOSTENRIJK. Oostenrijk heeft sedert Maandag" weer metalen j geld, „Hartgeid" zooals de technische term heet. Het heeft zelfs weer een zilveren mnut, de Schilling I Dit is nog niet een nieuwe munteenheid, daar de i Schilling nog op 10.000 kronen luidt, tea-wul er te- vens een dubbele Schilling van 20.000 kronen en eén j halve Schilling van 5000 kronen is. Oostonripc is dus nog niet bevrijd van de groote getallen. Maar liet is toch een eerste stap op don weg naai- een nieuww munteenheid en oen verdere stap op den weg der gezondmaking ook. Er zijn behalve de nieuwe zilveren munten, uit gegeven bronzen munten van IOCl en 200 kronen en munten van 'kopernikkel van 1000 en 2000. J| Eenige jaren geleden schreef eem Weensoh blad mclankolieke woorden van afscheid tot.... de portfl® monnaie, artikel, dat met hot verdwijnen van het-j metalen geld overbodig geworden was. Thans bj] de herleving van de portemonnaio 111 hoopvolle terug bezongen woorden. DE VILLA VAN LANDRU. In het begin van de volgende maand zal de be ruchte „villa van Gambais". het huis, waar Landp» zijn elf „verloofden" zou hebben vermoord en ver brand, 'in openbare veiling worden verkocht. Er schik nen tal van liefhebbers te zijn, ofschoon het huis in gehavenden toestand verkeert, Gedurende veie maanden zijin hoivderdën töeristën het huis, wel*» deuren openstonden, binnengeloopen om er aileriei „souvenirs" weg ito halen. Veel schijnen, ze niet heb ben heel gelaten. t»ttc HET GEBREK AAN WERKPAARDEN IN RUS- Do hoeveelheid werkpaarden werd. in Rusland steeds als een bewijs van meerderen of mindettn I welstand van de boeren besohouwa. Zooals I kend, waren de Russische boeren nooit byzonoff J rijk en een boerderij met dne paaraen werd n rijkdom besohouwd. Toph was bet percentage vao| hen, die heelemaal geen paarden hadden, zeer gfr|

Schager Courant | 1924 | | pagina 2