Alieieci iliniis- Mnnaiit- Lailliiïllat DE LANGER DE HORAAZ,Alkinaar Zaterdag 28 Juni 1924. 678te Jaargang. No. 7458. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Co., Scöagen EERSTE BLAB. Rekening-Courant m. rentevergoeding. De dingen om ons heen. §s ffisisil ivi| S2Ss0 li®'' ëROOTE OMZET. KLEI WINST. N.V. v h. X Co.. De grootste sorteering Heeren-, Jonqe- tieeren- en Kinderkieeding b^ons" B. H. Heerenkleeding, SC HAGER CllltlT. Dit blad verschijnt viermaal por woolc: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in hot eorstuitlcomond nummer gop1aat9t. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs por 3 maanden f 1.05. Losse nummors 0 cont. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 rogols f 1.10, lodorg rogol moor 20 cont (bowljsno. lnbogropon). Grooto lottors wordon naar plaatsruimto borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De Franscho on Engelsche premiers hebben dus herfc onderhoud gehad, dat al' sinds weken druk werd besprokon en na afloop is het gebrui- 1 "1 Herriot, ot- premier is, atvx, aoUiiB wo hoort. Na melijk door aan de verzamelde journalisten de verkering te geven, dat hij buitengewoon tevreden is en dat er algeheelo overeenstemming is bereikt. Menoer 'CJamcrlynok, de tolk van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, die op alle conferenties mee moet, omdat het nu eenmaal in j Frankrijk en Engeland onmogelijk is, een minister van buitenlandscne zaken te vinden, die een gesprek kan voeren anders dan in zijn moedertaal, moet wel] hebben gelachen bij deze verzekering van Herriot. Want, aangezien dit de drie en twintigste maal is, dat Camenynck op zulk een bijeenkomst tolkte, heeft hij ook drie en twintig keer dit paartje van die tevredenheid en die volmaakte overeenstemming aangehoord. Wie het communiqué aandachtig leest ook tus- schen de regels weet, dat het praatje ook dit maal een frase is geweest. Een onjuiste frase bo vendien. Want, behalve dan dat ae twee ministers een „moreelen bond tot samenwerking" aangingen, welke prachtfrase op het nippertje nog aan het communiqué is toegevoegd, is er eigenlijk heelemaai niets gebeurd. Men heeft elkanders standpunt aangehoord en wat algemeenheden verkondigd. Men is het eens zoowaar - 'dat de toestand in Europa nu eindelijk tnoet worden geregelld en eveneens dat .«s- hoe is t mogelijk? het voorstel der deskundigen daartoe een grondslag biedt. En voor de rest heeft men elke beslissing, die moet worden genomen, voorl'oopig nog maar wat uitgesteld. Omdat er zoo'n haast bij is. Menschen, die met dit resultaat tevreden zijn, kan men moeilijk veeleiscfcend noemen. Hetzij dan, dat zij oorspronkelijk nog minder resultaat ver wachtten.... Over de Roerkwestie geen besluit. Over de opneming van Duitschland in den Vol kenbond evenmin. Ook over de controle op de bewa pening geen ander besluit, dan dat de geallieerde commissie haar macht behoudt. Zelfs over de toe lating van Duitschland in de conferentie waar de kwestie der schadevergoeding eventueel haar beslag zal krijgen, waren de twee premiers het blijkbaar niet eens, zooals blijkt uit MacDonald's uitlating, dat de geallieerden eerst zullen beslissen en dan hun besluit aan Duitschland zullen voorleggen. Men is dus niets verder gekomen. In geen enkel opzicht dan dat men zal samenwer- Alsof twee fatsoenlijke menschen, die een behoor lijke daad op het oog hebben, een „moreelen bond tot samenwerking" behoeven te sluiten. Volgens onze meening komt in het geval', dat wij stelden, die samenwerking van zelf en is zulk een verbond niet alleen geheel overbodig, doch ook ongewenscht, omdat het aanleiding geert te vermoeden, dat er iets wordt bekokstoofd, dat het licht niet kan zien: een of andere zonde tegen het heilige 2X2 4. Van Londen ging Herriot naar Brussel en ver moedelijk zal hij dezer dagen ook wel behoefte heb ben zijn hart uit te storten aan den boezem van Mussoïini. Intusschen zullen ook Theunis en Hij- mans nog wel abonnement op O H <S s2 H os CO O 2 J O u gg !»;i| ABN0 1804. Het is Herriot niet kwalijk te nemen, dat hij zich blijkbaar niet heeft kunnen opwerken tot do vol mondige aanvaarding van het plan, zooals MdoDo- nald wel deed. Herriot, het bleek oók uit de verkiezing van Doumergue tot president heeft te werken met een minderheid en met de al dan niet welwillende medewerking van verschillende andere partij een. Derhalve kan hij de politiek van Poincaré niet dade lijk en geheel en al overboord zetten, al zou hij dit wenschen. De wijziging als hot er toe komt, moet gaandeweg gebeuren. Geleidelijk. Doch zoolang bijv. Frankrijk niet volmondig en volkomen het plan- Dawes accepteert, valt het niet te verwachten, dat de Duitsche regeering, zelfs al wilde zy hot nog zoo graag, de 2/s meerderheid vindt voor de ontwerpen, noodig teer uitvoering eener regeling, die Duitsch land wel plichten oplegt (zelfs plichten, die, zoo- als MacDDonald in heet Lagerhuis zeiae, verder gaan dan de bepalingen van Versailles) zonder dat tevens wordt voldaan aan voorwaarden door Dawes c.s. tot onontbeerlijk verklaard voor de rich- tieg uitvoering. Het communiqué heeft zoodoende gelijk: er is over eenstemming bereikt. Jawel. Maar alleen over eenige algemeenheden, over ecnige vrome wenschen en din gen, die vanzelf spreken. Het eenige tastbare feit, is dat de premiers afspraken in September (sic!) r.aar Genève te gaan ter bijwoning der vergadering* van den Volkenbond. Dit is een uitstekend ding, omdat het aanzien van den Bond er door stijgt, als de premiers er naar toe gaan en vooral is dit van beteekenis wat Frankrijk betreft, welks regeering zich nooit zoo bijstor veel aan dien Bond liet gelegen liggen. Dit is ontegenzeggelijk een vooruitgang. Als het niet blijft bij een beleefdheidsbezoek, doch als men den Bond wat meer te doen geeft, en grooter functie laat bekleeden bij het herstel van Europa, komen we op den goeden weg. Inmiddels is het een curieus verschijnsel, dat vlak na het onderhoud van Chequers, waarbij de opvat tingen. deT twee regeeringen zoo allervriendelijkst met elkaar bleken overeen te stemmen, Engeland niets beters wist te doen, dan den Volkenbond mede te deelen, dat Groot-B'ritannië althans er niet aan denkt troepen te recriiteeren in zijn mandaatgebieden of soldaten vandaar elders te gebruiken! Zou dit besluit heelemaai vrij zijn van de bedoeling te laten zien, hoezeer Engeland de aanwezigheid van gekleurde troepen aan Rijn en Roer afkeur-? Was dieb edoeling er niet, dan is bet coïncldent wel zéér opmerkelijk! UITKIJK. Augustus, een paar dagen na het iancy-fairfeest van Algemeen Welzijn. De heer v. d. Garde vindt dit wat te vroeg, met het oog, op de gasten. De heer Van Leeuwen stelt voor 29 Augustus. Voorzitter meent met het oog op de feesten, dat de verkoop van loten beter zal slagen. Met algemeene stemmen goedgevonden. Voorzitter Wenscht een commissie te benoemen i)8ast het bestuur óm deze zaak voor te bereiden. Hiervoor worden benoemd de heeren G. Kramer, A. Gutter, C. "Kroon, D. Groen, J. 'Beeldman, R. Woguum, voorzitter en K. P. Zuurbier, penningmeester. Voor hoofdprijs wordt voorgesteld een salon- ameublement. De heer Groen zou gaarne zien dat de hoofdprijs teruggekocht kan worden. Dit werd verder nog be sproken en aan de commissie overgelaten. Voorzitter vraagt de medewerking van allen om de verloting te doen slagen, daar dit van belang is voor v.v.vt Voorzitter wil medewerken aan de Fancy-Fair- feeaten en stelt voor eon bloemencorso en volksspe len enz. te houden op den dag van de Bazar. Deze bazar is een goed ding en zou dan ook beter sla gen als ie werd gehouden op 17 Augustus. De heer J. Beeldman wil zijn danstent in gebruik geven. De heer T. Medendorp zegt, dat als er feest gegeven wordt, dit te Groet te houden. De heer D. Luhrs zegt of het niet tactiek zou zijn wanneer het te Groet gehouden wordt. De heer Zuurbier zet uiteen dat er tekort is aan de Schoorlsche Courant, een bazar werd door de vereeniging Algemeen Welzijn hiervoor -georgani seerd en spr. vindt, dat wij zedelijk verplicht zijn om' Algemeen Welzijn te helpen en te com bineeren. Spr. zegt dat vermoedelijk alle vereeniginr gen gevraagd zullen worden. De heer F. Schermer zag ook gaarne een feest te Groet en zegt dat dit ook zeer goed kan georgani seerd worden en wil dan combineeren met de com missie van het Koninginnefeest. Spr. wijst er op dat de vereeniging niet alleen is voor de gasten maar ook voor de gemeente. Door ons stevig vasthouden aan dezen stelregel en door het leveren van het allerbeste, verkrijgen wij een jaarlijkb grooteren omzet en zijn daardoor in de gelegenheid onze prijzen steeds scherper te I berekenen. RIJWIELEN vanaf f45.—. Vraagt het merk „PROBATUM". iHolL fabrikaat -r Sterk Sierlijk SneL G. ANNEVELDT, Dorpen (Laan), Schagen. •ebruik willen maken van hun abonnement op alle spoorwegen om wat in Londen en Rome te gaan praten. En ais zoodoende alles zorgvuldig bepraat is en ieder precies weet wat de anderen graag willen, zoodat een compromis kan worden geschetst, zullen de heeren op 16 Juli (of later) te Londen hun besluit formuleeren. Dan is er weer een kleine maand verknoeid en komt men weer tot vele frasen. Het is min of meer ergerlijk, de manier waarop deze materie .wordt behandeld. Tenslotte is het geen zaak van de vier of vijf meneeren, die by de gratie van hun parlement premier zijn en morgen naar huis kunnen worden gestuurd (Herriot: MacDo- naldj), <ioch do zaak van geheel Europa, dat en hoe spoedig de vrede nu eindelijk in werkelijkheid wordt omgezet. De rederijkers in de verschillende kabinetten heb ben destijds allen, met den noodigen of liever met veel onnoodigen omhaal verklaard het voor stel der deskundigen aan te nemen. Wij hebben er hier aanstonds op gewezen, dat die aanvaarding een frase was, omdat behalve Engeland en Japan, de andere landen allerlei voorbehoud maakten, uit drukkelijk of implicite, zoodat er dus feitelijk niets was aangenomen en niets bestond, dan de kans om op basis van heft bedoeld rapport tot een of ander compromis, te komen. En toen reeds wezén wij er s k; op, dat zulk een oompromis nooit iets anders kan zyn,dan eon ontwrichting van het voorstel. Dit sprak van zelf, daar het Dawes-rapport een ondeelbaar geheel is, dat alleen succes kan hebben als het integraal, met alle veronderstellingen en gegevens wordt aanvaard. Dit staat met even zooveel woorden in het rap port te lezen en derhalve is elke modificatie ontoe laatbaar, wil men althans dezelfde resultaten be reiken. die Hell-and-Maria Dawes als mogelijk en begeerlijk schetste. Men verlangt en zeer terecht van Duitsch land, dat het zal voldoen aan zyn verplichtingen van verschillenden aard. Men eischt, dat het zijn wetgeving zoo zal inrichten, dat die vervulling mo gelijk wordt ook al weet men zeer goed, aat er feitelyk voor die noodzakelijke wetgeving^ geen meerderheid. Iaat staan een meerderheid in den Rijksdag is le vinden. Dit alles is. nog niet zoo heel erg. Veel erger is{ aat die wetgeving moet worden aan genomen, terwijl de eischers het nog lang niet eens zijn over hun eischen en vooral niet over de voor waarden. waaronder Duitschland tot die vervulling kan worden geroepen. NORDEMANN Adj. Directeur. ALKMAAR. Onze Vertegenw. de heer HOVENIER-, is eiken Donderdag bij den hr. Zwaag. Schagen. BirmenJLgödsch Nieuws*, SCHOORL. Donderdag vergaderde de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer in het lokaal van den heer C. Kroon. 19 Leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer R. Wognum, opende de ver gadering met welkom en zegt dat het bestuur een onverwachte1 vergadering wenschte om enkele pqn- ten te behandelen. Op de jaarvergadering was óp- gedragen om een reclamecommissie te benoemen en achtte dit in een ledenvergadering te doen. Het Be stuur wenschte hiervoor een gewoon en een bestuurs lid te benoemen. Spreker zegt dat er twee banken geplaatst- zullen werden ,die door de gemeente zijn gegeven. Dit werd aan den heer P. den Das opgedragen, daar deze de laagste inschrijver was. Verder wenschte spreker dezen avond zoo kort en zakelijk mogelijk te houden. Daar de secretaris niet aanwezig is, leest de heer K. P. Zuurbier de notulen van de vorige vergadering, die onder dankzegging onveranderd werden goedge keurd. De heer M. v. d. Garde vraagt om voorlezing van de notulen van de jaarvergadering. De boeken waren niet aanwezig. Bij de ingezonden stukken is een schrijven inge komen van de Haas en Co., wat voor kennisgeving wordt aangenomen. Antwoord is ingekomen van de posterijen, dat de bestellingen niet uitgebreid kunnen worden. De Koninklijke goedkeuring is verkregen voor de verloting. De heer Zuurbier bespreekt deze verloting. Spr. wenscht hiervoor een commissie te benoemen. Voorzitter wenscht de verloting te houden op 19 Hierna werd een commissie benoemd en f25. werd uitgetrokken om prijzen te koopen. Over punt 5: benoeming van twee.leden voor de reclamecommissie werd veel gesproken, maar met weinig resultaat. De heer v. d. Garde vraagt nogmaals om mede werking voor de film en vraagt om f 25 voor reclame te maken met de film van Mooi Schoorl. Spreker vindt dit een mooi punt van samenwerking met de P. h. B. De voorzitter wil dit uitstellen tot een eerstvol gende vergadering. Dé heer Zuurbier is ook van meening dat hierop in een vorige vergadering afwijzond is beschikt en vindt dat geen besluit kan worden genomen en zegt dat dit punt moet staan op de agenda voor oen vol gende vergadering. De heer Schermer vindt dat dit wel anders kan en zegt dat de samenwerking ryet 125 veel voor te zeg gen is. De heer Medendorp wil dit in stemming brengen. Met bijna algemeene stemmen werd het gevraagde van den heer v. d. Garde aangenomen. Bij de rondvraag protesteert de heer v. d. Garde tegen de convocatiebiljetten, daar op een vorige#ver- |gadering besloten is deze rond te sturen. Ook zegt spr. dat er iemand bij hem is geweest met een klacht over den heer T. Timmerman, hotelhouder van de Roode Leeuw en keurde de handelwijze van deze ten zeerste af als lid van V.V.V. De voorzitter zegt dat er nog beroerder dingen zijn geweest dan deze; wanneer er vreemdelingen bij de Roode Leeuw informaties komen vragen, dan stuurt deze ze soms naar Bergen. De heer Groen wil dat er een sèhrijyen naar den heer Timmerman gaat en wenscht dat hij dan de menschen naar het Informatiebureau verwijst. De heer Scjièrmer zegt dat op deze manier de heer Timmerman de informaties breekt van het nifor- matiebureau en mag ons niet benadeelen. Spreker meent dat vanuit de vergadering deze bericht moet ontvangen. Spraeker vraagt of de algemeene verga dering van Hilversum nog bezocht is. Voorzitter zegt dit abusievelijk niet is gebeurd. Hierna sluiting. HET VAST RECHT TARIEF VAN HET PJ5.N. Door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland (P.E.N.), wordt tegenwoordig veel reclame gemaakt voot het z.g..vastr e c h t tarier. da! de bedoeling heeft om het gemak dat de electri- citeti, ook voor andere doeleinden dan alleen voor verlichting, aanbiedt, meer algemeen te maken. Tot dusver kende men het e n k e 1 tarief, waarbij alle K.W.U. bijvoorbeeld 42 ct. kosten en het dub bel tarief, waarbij de electriciteit die in de avond-uren wordt gebruikt dan 42 ct. per eenheid kost en op de overige 'uren bijv. 10 ets. Thans ic een nieuw tarief ingevoerd en wordt slechts een vast bedrag per maand berekend, dat voor ieder ge val afzonderlijk wordt vastgesteld, zoodanig echter dat het vaste recht hoogstens bedraagt de kosten van het normale lichtverbruik der woning. Vcorts wor den de K.W.U. hetzij dat deze binnen of buiten de lichturen worden afgenomen, tegen slechts 10 ct. in rekening gebracht. Bestond er dus vroeger tene belemmering om ook des avonds stroom af te nemen voor koken, verwar men, strijken, e.d., omdat de K.W.U. dan 42 ct. kosten, thans worden bij gebruik van het vast rechttarief alle eenheden slechts tegen 10 ct. berekend. gemaakt en op maat. MODE«ARTIKÈhEN. Ook de meterhuur is volgens het vast recht tarief aanmerkelijk lager, dan volgens het dubbel tarief. Deze tariefsoort wordt reeds gedurende meerdere Jaren o.a. te Amsterdam toegepast en het gebruik van electriciteit in de huishouding ia daar enorm toe- genomen, zoodat thans ook in de arbeidersgezinnen ectrische verwarming op ruimen schaal wordt toe gepast. Een volgende maal zullen wij eon en ander mee- deelen omtrent de verschillende toepassingen van electriciteit in de huishouding en er tevens eenige voorbeelden van geven, op hoeveel het gebruik van electrische huishoud-toestellen volgens dit vast recht tarief komen te staan. PROV. ZIEKENHUIS TE SANTPOORT. In verband met het 75-jarig bestaan van het rovinoiaal ziekenhuis nabij Santpoort werden Don- ardagmorgen te ongeveer kwart na elf uur, ver schillende genoodigden door do commissie van be stuur van hert ziekenhuis ontvangen. Behalve leden van Ged. Staten en Prov. Staten waren aanwezig jhr. mr. dr. A. Roëll, commissaris der Koningin in Noord-Holland; mr. S. H. Vening Meinesz, grif fier'der Prov. Staten van Noord-Holland; jhr. O. J. A. Reigersman, hoofdingenieur-directeur van den O. van W alsem, dr. inspecteur van het staatstoezicht op krankzinnigen; dr. A. Bendero, geneesheer-directeur van het prov. ziekenhuis „Duin en Bosch" en het bestuur van die stichting. De voorzitter van de oommissie van bestuur van het prov. ziekenhuis naby Santpoort, de l*eer A. W. Micnels, sprak een woord van welkom tot de aan wezigen, waarna de geneesheer-directeur, dr. W. M. van dor Scheer een rede uitsprak over; Krank zinnigenverpleging in vroeger jaren en nu. Na deze réde werd de lunch gebruikt, waarna in vier groepen, onder leiding van de gemeesheeren, do stichting werd bezichtigd. Heden zal het feest van de patiënten plaats heb ben. ven behartigen. -Uisweg en de Nieuwe Rarklaan zyn nacht -van 'Woensdag op Dondeidag twee auto's tegen elkaar gebotst, een particuliere auto, waarin zien geen passagiers bevonden en een van Scheve- ningen komende taxi, waarin oen heer zat. De auto's ziin in flinke vaart op elkander ingereden, zoodat de beide linkervoorwielen in elkander scho ven, de assen braken en de voortuigen zwaar be schadigd werden. De beide chauffeurs kwamen etr zonder kwetsuren af maar de passagier liep een gecompliceerde breuk aan het linker onderbeen op en is naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. MINISTER CO LIJN IN DEN LUIDSPREKER. Naar men ons meldt, heeft minister Colijn Vrijdag avond in de seintoestellenfabriek Hilversum over den financieelen toestand van Nederland een rede gehou den, die draadloos is verspreid. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag is te Ternaard een boerenarbeider, die met paard en wagen een onbewaakten spoorover weg wou passeeren, door een locomotief overreden en godood. Het paard bleef ongedeerd, de wagen werd vernield, en de locomotief beschadigd. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIEL NIJVERHEID. Het hoofdbestuur van den Noderl. Textielbond De Eendracht deelt mee, dat de steunbeweging voor de stakers te Enschedé f 685.000 heeft opgebracht en dat f900.000 is uitgekeerd. De ontbrekende f 215.000 zijn uit de kas van De Eendracht, uit de stakingskas van het N.V.V. en door andere moderne vakbonden bij gepast. SPOORLOOS VERDWENEN. Naar uit Den Bosch aan Het Volk wordt gemeld, is kapelaan N. uit Oss sinds enkele dagen spoorloos verdwenen. Hij zou een groote som gelds (men spreekt van f 15.000). welke hij van verschillende ver- eenigingen onder zijn berusting had, hebben meege nomen. VOORGEVEL INGESTORT. Terwijl ambachtslui bezig waren een balk in den /muur der Stoomhoutzagerij der heeren Van der Zwaai en Zoon, te Barneveld aan te brengen, stortte eensklaps een groot gedeelte van den voorgevel in. Door tijdig van een steiger naar beneden te springen, wisten de werklieden hun leven te redden. TREINROOF. In verband met het door den commissaris van po litie te Haarlem gedane verzoek naar aanleiding van een vermoeden van treinroof wordt meegedeeld, dat de heer, die te Haarlem den trein verliet, zich vrij willig bij de politie heeft aangemeld en verklaarde, dat de bouwkundige van R. even nadat de trein uit Den Haag vertrok, reeds zeer zonderling deed. Hij las de courant en legde deze naast zich neer. nam zijn horloge met ketting en deponeerde die op de courant. Toen ging hij in den gang, die langs den coupé loopt, wandelen, pakte toen het horloge met den ketting weer en stopte dit voorwerp in een zijner zakken. Even na Leiden wierp hij iets uit den trein. Van R. was naderhand kalmer en vroeg te Haarlem of hij soms ongesteld was geweest. Hij scheen iets te zoe ken en zeide tegen den overgebleven passagier dat hij zijn horloge met ketting kwijt was. De derde rei ziger stapte reeds in Leiden uit. Van dezen persoon wist de zegsman van de politie niets medé te deelen. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Een Wolff-telegram meldt uit Stockholm dat blij kens een bericht in „Svenska Dagbladet" uit Abisko, Koningin Withelmina Woensdag den berg Nuolja heeft beklommen. VAN EWIJCKSLUIS. Het dezer dagen door ons als vermist opgegeven rijwiel is in den Lotweg aan den kant van den weg teruggevonden, 't Is dus waarschijnlijk.... "^e- leend" door iemand, die togen loopen opzag orwat vlugger wilde opschieten. Toch een vreemde manier van leenen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1