AUeicei Nleiws- Mmtniit- Luiliiillil Gillet-Motoren Fa. A. DIM 5 Go. - Alkmaar, DE LANGE&DEMORAAZ, Alkmaar Zaterdag 5 Juli 1924. 67ete Jaargang. No. 7462. Uitgevers i N.V, v.Si. Co., Schagca ™°nr t SEESXE .BLAD. Uit het har* Yan Holland. C 11 E D 1 E T E N. SPAANDER Co II eeren-Mode-artikelen. Gemengd Nieuws. B. I Heerenkleeding, MODE-ARTIKELEN. FIAT-QARAQE.mmi Binnenlandsch Nieuws. SCBÜ Dit blad verschijnt viermaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Dondbr- dag en Zaterdag. Dij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenliön nog zooveel mogelijk in liet oorstiiiikomond^^im^ postrekening No. 23330. 3 maandon fl.05. Losse nummors 0 cent. ADVERTEN- 1.) uu tïöN van 1 tot 5 rogolg fl.10, iodoro rogol moor 20 cont (bowljsno. INT. TELEP no. 20 inbogropon). Grooto lottors wordon naar plaatsruimte borolcond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Op alle hoeken onzer groote straten en bij alle parken prijkt een bordje met het opschrift „Behan del da dieren met zachtheid en spaar de vogels Dit is een zeer prijzenswaardige actie, al is het eenigszlns jammer, dat in een land, dat zich op zijn beschaving nog al een en ander laat voorstaan, vier eeuwen na Erasmus en de Humanisten, zulk een aansporing nog zoo voortdurend en zoo opvallend noodig is. Trouwens, ik wee»t niet of onze beschaving ook in andere opzichten wel zoo op den goeden weg is en op dien weg zoover is gevorderd als men het wel wil, doen voorkomen). In) een beschaafd land moest geen wetgeving, tegen mishandeling, tegen uitbuiting, te gen misbruik van kracht en overmacht noodig zijn, en toch heeft bijna onze geheele moderne wetgeving dit en niets anders ten doel. Dit betreft menschen- en nu doet zich het geval voor. dat het minder moeilijk schijnt dieren beschermd te krijgen of te vrijwaren tegen mishandeling dan menachen. Want betrekkelijk schaars zijn de overtredingen der geschreven en ongeschreven wetten der dieren bescherming, hoewel naast de gewone politie ook tal van particulieren, al dan niet onbezoldigde rijks- veldwachters zich met het toezicht hierop bezig hou- i den. Het gaat zelfs met de dierenbescherming wel eens wat heel ver,- zóddat de menschen, er onder hebben te lijiden. Als iemand zonder (of desnoods met) een offjcieele functie zich zou verstouten in te grijpen in een ernstig geval van dierenmishandeling is het normale gevolg, dat het genoegelijk gepeupel, den dierenbeul voorop natuurlijk, zich keert tegen den bemoeial, dien eerst hardhandig bejegent en blauw slaat, om dan (zonder eenig medelijden voor huil eigen slachtoffer: den bemoeial) wat na te jammeren over het paard, dat toch eigenlijk wel kreupel was en welks voerman zich moest schamen Als ik de vogels wil sparen, die in mijn tuin zin gen. kan ik dat alleen doen, door te maken, dat geen straatjongen of katten er door dringen om ze te knip pen o'r bp te eten. Maar als ik den straatjongen een oorveeg geef omdat hij op mijn grond komt mei den klem in zijn broekzak, krijg ik last van het straat volk. En als ik de kat, die de merels opvreet, doodschiet, krijg ik last met mijn buurvrouw, die haar „schatje" zoo mist en om zoo'n „smerige yo- gel" niet geeft. Als ik klaag over het eeuwig durend geschreeuw van kippen, hanen, juffrouwen, gramofoons, khunst- sphelphianos en andere papagaaien, ben ik een bar baar, en wat dies meer -zij en komt er een ingezon den stuk in de krant, dat kippen en hanen in een stad onontbeerlijk zijn voor arme zieken, die versche eieren noodig hebben, daar men die in de winkels niet dan tegen „nog duurder dan de gewone prij zen" kan verkrijgen. Men spaart de vogels en beneemt miji mijn nacht rust. Ik spaar de vogels en beneem katten hun bewe gingsvrijheid, met een steen, een emmer water, een kogel als de andere middelen niet gaven. Ik behandel de dieren met zachtheid (het eenige dier dat ik heb is een hond, die n'og nooit een klap noodig heeft gehad sinds hij zindelijk is en dan de merels in den' tuin) en wil zelfs graag verhinderen, dat een ander dit, niet zou doen. In al die gevallen ben ik het kind van de rekening. De rekening voor perubalsem na een pak slaag van een pooteling die -zijn paard ranselt. De rekening voor een doode kat. De rekening voor aspirine om dwars door de brui loften van hoenders en katten van mijn buren en hun mechanisch kunstgenot toch te kunnen slapen cm na de zoo verkregen of liever: op het lawaai ver overde rust. mijn belastinggeld en een paar kwartjes voor me zelf te kunnen verdienen. Waarom behandelt men mij niet met zachtheid en spaart niemand mij ongeluksvogel? Als ik het goed naga is er maar een soort men schen- waarvoor men nooit uitgestudeerd raakt in vriendelijkheden en lieftalligheid. Dat zijn onze politieagenten. Eens hebben zij' wat geprutteld. NI. toen zij be halve eventueele onrust ook^ branden moesten gaan bedwingen en de hoofdcommissaris de combinatie ontdekte van brand-necht of nachtbrandwacht. Dat vonden onze agenten niet plezierig. Maar de af- r:chting tot balletdanser, hetgeen door sommigen w ordt aangezien als verkeersregeling, vonden zij wat echt. Evenals de manchetten „London Fashion". Nog prachtiger was het paardrijden in een speciaal pakje van cavallerieagent. En het allerheerlijkst was motoragent.^ Surveilleeren: een op en een naast de Ilarley Davidson, toeren door de buitenwijken, door Bosch en Boschjes, over den strandboulevard en overal waar het mooi is. Toch was dit geen algemeene vreugde. Want velen zijn de gegadigden en weinigen zijn de uitverkore nen, die een paarden-, motor-, of balletgezicht heb ben. Een ding evenwel hebben alle agenten gemeen: de nieuwe pakjes. Verleden jaar precies met de hittegolf kwamen ze: khakikleurige dril unifor men, van snit als de lakense, maar veel luchtiger. Daarmede prijken onze rustbewaarders dit jaar ook weer. Maar nu het weder zoo ongestadig is, kan men allerlei combinaties aanschouwen. De agent, die vroeg in dienst moet komen, en het dan nog wat frisch vindt voor zijn strandpakje, en toch genoeg vertrouwen heeft in de voorspellingen van het Mete- reologisch Instituut aan De Bildt om te gelooven, dat het later wel warmer zal worden (tekst der voor spelling: regenbuien, betrokken, koelerl) gaat op surveillance met zijn groote overjas over zijn zomer- pak en met de regencape bij zich. Een ander bibbert zonder jas of valt half flauw in zijn laken pak. Zoo gaat het door. Em nu heeft de oppermodist (zonder e, want het zal wel een hooge meneer zijn) weer wat nieuws uit gevonden. Sedert vandaag prijken onze agenten met een strooien helm Wit en. zwart stroo gevlochten is het model van de gewone helmen. Precies de kleur eenige jaren geleden door een ondernemend hoedenmaker ingevoerd, althans vertoond als dracht voor heeren in den lichten rouw. Wie zal niu nog zeggen, dat Den Haag voor sommige menschen althans niet buitengewoon goed is? Nu nog pyama's met distinctieven voor rustdienst op bureau, waterdichte pakken voor branddienst. groot gala-uniform bijwachtdienst buiten de palei zen, witte gewaden met vleugels en palmtakken tij dens zittingen in het Vredespaleis en we zijn er heelemaal. Van mannequin tot actrice schijnt in Parijs geen groote stap te zijn. Hier kunnen de agenten zoowel mannequin voor seizoen- en «portmode als balleteu- se op een straathoek dienst doen. Spaar de vogels. Ook de uilen! A. ANNO 1804. VAN RIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij j levert altijd waarde voor uw geld. Prima waterdichte schoenen 16.00. hebben, terwijl het tevens mogelijk' zou worden draadlooze telegrafie te gebruiken voor het contro- leerén van den trèin. WEER ECHT RUSSISCH. In aansluiting op de „zuivering" der hoogeronder- wijsinrichtingen hebben, naar do Dni meldt, de on- derwijs-autoritedten in Rusland een aantal maatre gelen genomen, waardoor aan een groote groep van studenten de gelegenheid tot voortzetting hunner stu die wordt ontnomen. Besloten is namelijk de onder scheiding tusschen „proletarische" en „bourgeois" studenten strenger dan voorheen door te voeren en daaraan verder strekkende gevolgen ten opzichte \an de betaling voor het genoten onderwijs te ver binden. De proletarische studenten (om tot deze ca tegorie gerekend te worden moet men een attest van de- communistische partij hebben) ontvangen het onderwijs geheel gVatis; alle overige studenten wor den tot de bourgeois-groep gerekend en moeten een aanmerkelijk verhoogd collegegeld betalen (15 tsjer- w.outsy pljm. 150 goudroebel) per jaar. Aan deze bepaling is terugwerkende kracht verleend voor het thans loopende studiejaar, terwijl voorgeschreven is, dat de uit dién hoofde verschuldigde gelden door alle niet-proletarische studenten binnen twee weken moeten worden voldaan. Waar verreweg het mee- rendeel der studenten tot een dergelijke plotselinge betaling niet in staat is, wordt een afvloeiing op groote schaal der studeerenden verwacht. BESMET. Een Aneta-telegram uit Batavia meldt, dat Singa pore' besmet verklaard is met cholera. DE OEKRAINSCHE NIJVERHEID. Het presidium van den Oekrainschen hoogen raad van volksverzorging, heeft aan het volgens de Izwes- tia, overeenkomstig orgaan van de sowjet-unie gege vens verstrekt omtrent den toestand van do Oekra- insche nijverheid in het eerste halfjaar van 1924. Hieruit blijkt, dat de depressie in de industrie, wel ke in het begin van ait jaar viel waar te nemen en welke haar oorzaak vond in den afze<tcrisis, blijft voortbestaan, niettegenstaande de algemeene prijs verlaging, welke is ingetreden, zoodat do productie opnieuw zal moeten worden ingekrompen. Tenge volge hiervan wordt in de maand Juli het aantal werkloozen in Oekraine met 53.000 vergroot, waar onder 60 pet. vaklieden. •9 ÉÉN DEH GROOTSTE HEEREN- EN KINUtRKLEEDINüMAGAZIJNEN ALKMAAR. Eigen Coupeurs. 'Prima Kleeding. ZEVEN JONGELIEDEN VERMOORD. Te Hannover heeft de politie Harrmann, een 45- jarigen koopman, gearresteerd. Deze man heeft be kend, sedert 1918 in zijn woning zeven jongelieden te hebben vermoord. Hij beweert de misdaden in sexueele opgewondenheid te hebben gepleegd. Hij sneed zijn slachtoffer de keel door, sneed het hoofd en de ledematen van het lijf om alle deelen vervol gens in het water te werpen of op verschillende plaatsen te begraven. Harrmann dreef tot verleden jaar handel in vleesch en men vermoedt, dat hij ook het vleesch van zijn slachtoffers heeft verkocht. EEN GEVANGENE DOODGERANSELD. Uit Pemalang schrijft men aan de Djawa Tengah, dat zich op 23 Mei een vreeselijk drama heeft afge speeld in de dessa Semingkir. Wij lezen: In genoemde dessa was een tijdje geleden een dief stal gepleegd, waarvan het dessahofd geen ketran- gan kon verkrijgen, zoodat hij door hoogerhand erop werd geattenteerd. Nu eenige dagen geleden was 't het.dessahoofd gelukt de 'hand te leggen op een der ingezetenen, van wien vermoed werd dat hij de da der was van den diefstal. De man werd door de k©- pala kampang aangehouden., doch ondanks de vele aanwijzingen die tegen hem pleitten, bleef hij hals- starring ontkennen. Alle pogingen om hem tot be kentenis te brengen waren vruchteloos. Toen des nachts het hoofd der dessa naar huis ging, wérd de bewaking van den gevangene toevertrouwd aan drie dessa-bestuurderen, die tevens opdracht kregen om te trachten van den verdachte iets los te krijgen. De ze opdracht werd eerst na middernacht ten uitvoer gebrach. Eerst trachtte men deni man) met zoete woor den tot een bekentenis te brengen, en toen dit niet lukte begon men hem te slaan. Men! sloeg hem met een hard voorwerp op 'het hoofd. Nog bleef de nlan ontkennen. Na een poosje werd de ondervraging her haald en nög steeds verklaarde de man van den diefstal niets af te weten, waarop men hem begon af te ranselen met gevolg dat hij ter plaatse 'bezweken is. Blijkbaar achtten de drie dessa- politiemannen den dood van een gevangene een perkara ketjil; zij lieten: het lijk door een nachtwaker wegdragen en in de naastbij zijnde kali werpen. Toen den volgenden morgen het dessahoofd thuis kwam, werd hem gerapporteerd, dat de-gevangene was weggeloopen. Kort daarop kwam' een sawahbe- werker rapporteeren, dat inl de kali het lijk van een man was gevonden. Het bleek weldra het lijk van den gevangene te zijn. Het was met een groot aan tal wonden bedekt.' De drie dessabestuurderen" zei den van niets af te weten, aangezien de gevangene zou zijn weggeloopen toen zij in slaap waren ge raakt. De wedono, wien de zaak gerapporteerd werd, kwam terstond ter plaatse en begon onmiddellijk met het onderzoek, dat aanvankelijk niet erg vlot ging doch dat, toen de nachtwaker werd gehoofd, spoedig tot resultaten leidde. Hert drietal dessabe- ambten werd gearresteerd. DRAADLOOZE IN TREINEN. Nieuwe proeven met de 'toepassing van draadloo ze telegrafie op spoorwegen zullen spoedig in Enge land worden genomen om te zien. of he t practisch mogelijk is, berichten uit rijdende treinen te verzen den. Het draadloos ontvangen op treinen is reeds met redelijk succes geconstateerd. Om de mogelijkheid na te gaan van voortdurend verkeer tusschen trei nen en vaste stations, zal er nu 'n proefwagen wor den geplaatst in de trein' van Londen naar New_ Castle. Deze zal berichten uitzenden op zeer kotfe golflengte. Men hecht zeer veel beteekenis aan deze proeven, omdat bij welslagen de mogelijkheid zou ontstaan op lange trajecten telegraafkantoren in den trein te gemaakt en op maat. uil voorraad leverbaar. Scharloo, Tel. 490. EEN OVERTUIGEND BEWIJS. Op de griffie van den Pruisischen landdag waren gisteren een paar in Duitsch Opper Silezië gefabri ceerde tapijten gedeponeerd, niet om de afgevaardig- I den te overtuigen van de groote hoedanigheid dg^er producten, maar om er- de aandacht op te vestigen, dat de arbeiders, die deze tapijten weven, voor een klein loon zwaar moeten werken. Het grootste der tapijten was 3 meter lang en 2K meter breed. Elf uur zijn er noodig geweest om het te weven, en voor dezen arbeid kregen de wevers een loon van 78 penning, terwijl het tapijt in de winkels voor 40 mark te koop werd geboden. SLECHTE TOESTAND. De economische toestand in Oost Opper-Silezië is zoo slecht, dat er tengevolge van de werkloosheid in de laatste dagen een groote uittocht van mijn werkers naar Frankrijk is begonnen. Eergisteren alleen zijn er 1300 naar Frankijk vertrokken. EEN UITTOCHT. Uit het gouvernement Tsarytsin wordt gemeld, dat daar op groote ^chaal een uittocht der boerenbevol king plaats heeft, uit angst voor hongersnood, aan gezien de boeren alle hoop op herstel van den oogst verloren hebben. De grootste trek, is naar het 'zuiden, hoewel men geen zekerheid heeft, dat daar de toestand beter zal zijn. DE KANAALTUNNEL. Uit Londen, 3 Juli. Het plan tot aanleg van een Kanaaltunnel is weder voor onbepaalden tijd opge borgen. Het kabinet bekrachtigde gisteren het rap port van het comité van rijksvérdediging, dat zich om strategische redenen tegen het plan «verzette. DE TRAGEDIE VAN EUROPA. Aldus is de titel van een nieuw boek van Fran- cesco Nitti, dat dezer dagen zal verschijnen, naai de Romeinsche correspondent van het ..Berl. Tag." meldt. Daarin verklaart de oud-premier, dat een onderzoek naar de schuld aan den oorlog vroeger of 'later moet plaats hebben. De geheele waarheid moet werden gezegd. Het gaat hier niet alleen om een mo- i reel bedrog, maar om een werkelijke vervalsching op j grond van kapitalistische belangen. De geheele. op de ruine van Duitschland gerichte politiek met be- I zettingslegers. bezetting van het Ruhrgebied, enz., met de schaamteloos voor de Fransche grootindustrie en politiek werkende commissie van herstel, was slechts mogelijk op grond van de historisch en mo- reele vervalsching dQor art 231 van het vredesver drag. Niet alleen Lloyd George, maar alle mannen van eer. zelfs die het verdrag onderteékenden. be ginnen zich thans onbehagelijk te gevoelen tbn op- 1 zichte van dat artikel. Wanneer eens alles bekend zal zijn, zullen de vol ken zich in hun haat keeren tegen de politici, die. vaak voor leugens en bedrog, cynisch de grootste tra gedie van de wereld voorbeidden. j En Nitti besluit: Gisteren nog schéén het dwaas een einde te ma ken aan de herstelpolitiek, de organen van het groot- industrieele bedrog, zooals de C. v. H., op te heffen, de bezettingslegers af te schaffen, de onrechtvaar dige verdragen te herzien, de rechten der volken en normale levensverhoudingen te herstellen thans is de vrede nog geen feit, maar de intellectu- eelen tenminste hopen er op en meer en meer ver breidt zich de gedachte van vrede onder de groote massa, aan wie de toekomst behoort. STOKROZEN. De stokrozen, aldus het Hbld., zijn, bij ons te lande bijna, niet meer te vinden, dan, alleen in boerenhof steden, vermoedelijk omdat deze bloem - slecht te verhandelen is wegens 't feit, dat de bladeren veelal sterk worden aangetast door een zwam, welke zich op de bladeren vestigt, waardoor deze als met een geelbruin poeder overstrooid lijken. Toch, zegt „Onze Tuinen" verdienen deze bloemen een plaats in villa- tuinen en parken, want ze groeien op tot forsche planten met een stevigen, rechtopstaanden stengel, welke over een aanzienlijke lengte bezet is met groo te, fraai gekleurde en sierlijk gevormde bloemen. 'De stokroos (Althaea rosea) behoort tot de familie der Malva-achtige planten en heeft dus met werke lijke rozen niets gemeen. Ruim 350 jaar geleden werd de stokroos uit China in Europa ingevoerd. De eerste stokrozen waren en- kelbloemig; tegenwoordig.treft men ook een groot aantal dubbele variëteiten aan1. Het eerste jaar na het zaaien bloeien de stokrozen nog niet; ze vormen dan alleen een rozet van groote* hartvormige blade ren. Na den winJter ontwikkelt zich daaruit een sten gel, die gedurende den zomer kaarsrecht omhoog schiet en dikwijls een lengte van 2 a 2% M. bereikt. Over het grootste deel van dien stengel ontwikkeien zicli in de bladoksels de bloemen, die, al naar de va riëteit, een groote verscheidenheid van kleuren ver- toonen; men heeft zuiver witte, gele, rose, ro'ode, donkerroode, violette, purperen; de laatste zijn. soms zoo donker, dat men ze haast wel zwart zou kunnen noemen. Wanneer men er een- geschikte standplaats voor uitkiest, leveren ze 'n bevalligen, schilderachti- gen aanblik op. Vooral de enkelbloemige zijn aan te bevelen, want deze overtreffen de gevuldbloemige in losheid. Van de laatste onderscheidt men. twee rassen, nl. de gewone gevulde en de Engelsche. Ofschoon het verschil tusschen beide niet heel groot is, springt het toch genoeg in het oog, om door ieder opgemerkt to worden. Bij de gewone gevulde zijn de bloembla deren, welke uit meeldraden ontstaan zijn, een beetje kleiner dan de buitenste, de echte bloembladeren; ze vormen dus een rosetje in het hart der bloem. Bij ds Engelsche zijn de bloembladeren alle ongeveer j even lang, zoodat er weinig verschil bij valt op te merken. Samen volgen ze een kegelvormig kussen- tje. De bloemen staan dicht bijeen; ook daardoor i wordt de losheid van het geheel niet bevorderd. De enkelbloemige dragen een aanzienlijk aantal groote. open bloemen, welke duidelijk de gele meel draden en de fraaie, licht purperen stempel? doen zien. Daardoor winnen ze zeer in schoonheid en l losheid. De kweekwijze der stokrozen is zeer eenvoudig. Tn Juni zaait men ze op oen vruchtbaar plekje in den vollen grond. Daar blijven ze tot September staan; dan worden ze uitgeplant op de plaats, waar men ze in bloei verlangt en wel op een onderlingen- afstand van ongeveer een hal ven meter. De meeste voldoe- j ndng geeft een planting in kleine groepjes van 4 of 5 stuks tusschen of voor een groep heesters of coni- feoren of langs den gevel van het huis oT bij een I schutting. Ook in een boordbed komen ze goed tot haar recht. Wegens haar aanzienlijke lengte moeten ze daar natuurlijk in het achterste gelid geplaatst worden. In geen geval moet men de stokrozen evén wel in een rechte lijn planten, want dat staat zeer I stijf. I Wanneer ze uitgebloeid zijn, moeten ze verwijderd worden, maar ook vaak blijven zij over en gedragen zich als vaste planten. Om de roestziekte te* bestrijden moet men de hier- door aangetaste planten na den bloei vernietigen, en den grond, waar ze gestaan hebben, diep om- j spitten. Een bespuiting met Bordeauxsche pap in het voorjaar zal de roestziekte voorkomen, of krachtig beperken. CONCOURS-HIPPIQUE EN SPRINGCONCOURS TE ALKMAARS. De Ver. V.V.V. te Alkmaar ral op het Gemeentelijk Sportterrein op 20 Juli oen groot concours-hippique en springconcours organdseeren. dat 'a morgens 12 uur aanvangt. DE STROOIEN POLITIEHELM. De firma Kattenburg te 's Gravenhage heeft de eer ste helmen afgeleverd aan de verkeersbrigade. meldt het Vad. De helmen zijn van uit zwart stroo, dat door elkaar gevlochten is. Ze hebben ongeveer het zelfde model als de helmen van blauwe stof. Het is I even een vreemd gezicht, deze nieuwe deksels op de hoofden van onze eerbiedwaardige politiemannen te zien, maar de agenten zijn over het algemeen in hun nopjes, om dat de strooien zomerhelm veel lichter en luchtiger is dan de donkere winterhelm. AARDBEIEN EXPORT. 1 Het Britsche stoomschip Sagittarius is gisteren met een volle lading aardbeien van Velsen naar Lo- westoft vertrokken. I BRAND. I De correspondent van het Hbld. ie Winschoten be richtte gisteravond, dat des middags te Heiligerlee brand is ontstaan in den turfvoorraad der firma Berg en Smid, steenfabrikanten. Zes millioen turven zouden waarschijnlijk verbranden, doch de gebouwen hoopte men te behouden. WIERINGEN. t Onze vroegere plaatsgenoot, de jongeheer Corn. Bakker Hz., leerling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, is bevorderd van de le naar de 2e klas.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1