Van dit en vi dat en van alles watt DAMRUBRIEK. DE JONGENS VAN DEN MOLEN. door elegante dames gedragen wordt. Van Spanjo uit gaat de mode van den stroohoed naar V.aandonen, waar hij groot opzien wekt. Een bewijs voor de nieuwheid van den stroo hoed in Vlaanderen in de zeventiendo eeuw le vert hot beroemde „De Stroohoed" genaamde portret van Rubens, waarvan de nieuwe hoofd bedekking zoo sterk opviel, dat hij aan heti stuk den naam gaf. Want steeds bleef de stroohoed nog iets ongewoons. Maar de Rococomode, die zoo sterk naar de natuur terug wilde, zag in den stroohoed iets sierlijks. Op zijn tochten door het bosch van Sénart ontmoette Lodewijk XIV meermalen een jonge vrouw, die, gekleed in teer ros» en blauw, onder een grooten, met veldbloemen versierden stroohoed uitkeek. De ze „herderin", die van een schilderij van Wat- teau scheen weggoloopen, was een zeer geraf fineerde dame uit de stad, die in dit costuum den hccrscher tot haar onderdaan maakte; het was mevrouw de Pompadour,, die zich ook als „tuinierster" in de meest verleidelijke bekoor lijkheid met haar stroohoed liet schilderen. Madame de Pompadour voert den stroohoed feitelijk pas in de mode in. Nu wordt aan de vervaardiging do grootste aandacht geschon ken terwijl tot dien tijd, het meerendeel van de hoeden van grof, zwaar stroo werden ge- vlochtfn. ontwikkelde zich daarna allereerst in Italië. een geheel nieuwe industrie, die van licht en fijn Italiaansch stroo de mooiste hoeden maakte. De jonge hertogin van Bourbon droeg zelfs stroohooden in Januari. De geniaal ste ontwerpster van nieuwe modelion was Roso Rertin, de „mode-minister" van Marie Antoinette en in- wier antichambre do voor naamste dames van de aristocratie uren moes ten wachten, eor zij geholpen werden. Marie Antoinette hield bijzonder veel van stroohooden en de door de belasting, die er van werd geheven zeer duro hoeden van Toscane waren het ideaal van alle vrouwen uit het Ro- cocolijdperk. Later werden de Florentijnsche hoeden hot meest gewild. De eerste Engelscho, die zich met zulk een hoed op straat vertoomdo veroorzaakte een oploop, maar weldra was men er aan gewend. Tijdens hot Directoire ver scheen dan het schuitmodol dat met breedo fluwee'en banden gedragen werd of als een mandje aan den arm meegenomen. Deze schuit werd -'e lievelingsdracht in den Bledermaier- tijd. Buitengewoon vindingrijk was men ten opzichte van de garneering van1 do stroohoe- den: i 'en voorzag ze niet alleen van bloemen er vee ren. maar overtrok ze ook met borduur werk. In do plaats van den buitengewoon du ren Florentijnschec stroohoed, die omstreeks 1825 T.og 2000 francs kostte, kwam allengs de hoed van rijststroo. Omstreeks 1850 verschenen voor het eerst do Amerikaansche stroohoeden, waarvan- in do eerste plaats do Cubaansche vermaard zijn; later werd de panama het ideaal Thans is go*m zomermodo zonder stroohoeden meer denkbaar. R.NbUL de dienstbodennood. is oen dor plagen van Amerika gaan worden. Do bevolking noemt er toe, maar heil aantal dienstboden wordt er kleiner. De jongste volks telling bracht aan het licht, dat er in de Ver- eenigde Staten 16 millioen menscherv meer zijn dan tiert jaar geleden, maar dat het aantal keukenmeisjes met een vijfdo, het aantal ka mermeisjes met een vierde, do meisjes-alleen met een vijfde, do wasciivrouwen met een vier. de en do huisnaaisters met de helft is vormrn- derd. Slechts de zeer rijke Yankeos kunnen nog dienstboden houden, die bijna allen vreom o_ lingen zijn, daar de Amerikaan en voorat do Amorikaansche, het dienstbodenbaantje als iets minderwaardigs beschouwt. EEN KNAPPE DOKTER. Soven T-ap van Beerst onder ons gozoid en eldors'gezwegen heeft oen groot ongemak. hij is heel zijn leven geplaagd geweest mot een drooge lever en heeft meer brouwten ge dronken don hij kilo's zwaar weegt. En nu zit Seven ini de itanden van Doctor Trekfoeen van Sminde, die hem stiptelijik d.en drank ver biedt. Maar Scven die stillekens aan de beter hand geraakt en kan 't op een einde niet meer uithouden., hij kreeg de geweldige goeste naar een teugsko hier. „Maar dokteur toch", zei Seven, „wanneer gaat gij mij nu een glazeken bier toestaan?** „Nog niet, Seven", zei de doctor, we moeten voorzichtig zijn, mijn man, voorzichtig zijn, al wat ik voor hot oogenblik mag toestaan is een beetje water uit.een bierglas. m—ga—«in in naa WARE WOORDEN. I Er zijn menschon, zoo volkomen onaanspra kelijk voor hetgeen zij zeggen, dat het rede twisten met hen vergeofsche moeite is. Menigeen is zijn ongeluk tegemoet gesneld en meent dan, dat het ongeluk hem heeft ach terhaald. De kamer, waarin een mensch woont, heeft u meestal veel over dien mensch te vertellen. Wij vinden ons eigen geluk, als wij het wel zijn van anderen zoeken te bevorderen. I Een heel volk ineens op te voeden, is na tuurlijk niet te doen, maar wat wèl kan, is, de bovenste lagen zóó op te voeden, dat zo den ondersten tot zegen worden. I Even laehen. WEL JA, WAAROM NIET. ,Ja ik zal dozen ring van driehonderd gulden nemen. Zet hem maar op mijn rekening." „Maar u bent mij al tweehondordi gulden schuldig." „Nul Kun je niert óptelten?" WEL EEN WONDER. „Kom vanavond bij me, dan zal ik ja voor stellen aan Mr. Smith, den grooten Russlschen expert." „Wat is oen Russische expert? „Wel, dat is iemand, die naar Rusland ge gaan is en lovend teruggekomen is". 1 MOOS' Z'N OPVATTING. Mdos als soldaat staat voor eerst op wacht. De kapitein nadert en Moos groet niet, wat nem een vrooselijk standje en 14 dagen pro voost bezorgt. Na beëindiging der straf staat Moos weer op wacht en woor passoort die zelfde kapitein zonder dat Moos groet. Do kapitein vraagt aan Moos waarom of hij nu weer niet groet, tor- wijl hij er toch pas 14 dagen provoost voor heeft gekregen. Waarna Moos antwoordt: ,,'k had gedacht we wasse kwaje vrinden." RAAK GEZEGD. „De fotograaf heeft je wel wat geflatteerd*, merkte de jongeman schuchter op. „Dan was hij beleefder dan u", antwoordde het moisje. T WERD STEEDS ERGER. Een jonge vrouw moest als getuige gehoord worden. „Hoe oud is u?" vroeg de rechter. Do jonge vrouw aarzelde met antwoorden. „Wil niet aarzelen", zei vriendelijk de oude rechter, „olke minuut uitstel maakt t erger." LEUK BEDACHT. Tandarts: „Ik constateer, dat al uw kiezen aan het zweren zijn." Patiënt gemoedelijk: „Dat is dan zooveel als een samenzwering in een kiesvereeniging". Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. Aiuels Wz, WinkeflL Deze week een aardig partij frament No. 1, ZWART. WIT. Stand Zwart, 10 schijven, op: 6 8 10 tot 20 23 24 25. Stand' Wit, 10 Bchijven, op: 26 27 28 80 83 tot 30 - 38 39 40 43 44 45 47 In bovenstaanden stand speelt Wit, die n&i deel heeft, 36—31, om zwart 1721 uit to lokken. 1. Wit 3G31. Zwart 17—21, 2. Wit 20 17. Zwart 12 21., denkt nu winst te hebben. 3. Wit 31—20. Zwart 24—29, godw. 4. Wit 26 17. Zwart 1131. 5. Wit 33 24. Zwart 20 28. Zwart beeft een schijf gewonnen. Wit maakt evenwel re mise door 0. 3933. Zwart 1420. 7. Wit 33 24. Zwart 20 29. 8. Wit 47—41. Zwart heeft nu nog 2 zetten 31—20 en 31—27., want wit dreigt met 41—37. Zwart 3127 A. 9. Wit 32-27, Zwart 23—21'. 10. Wit 34 3, remise, No. 2, ZWART. WIT. Stand Zwart, 12 schijven, op: 6 8 10 13 15 10 18 19 23 25 29 31. Stand Wit, 11 achifven, op: 28 30 32 34 35 38 40 41 43 44 46. Bovenstaande is de variant bij A. van No. 1, Zwart speelt hier inplaats van 3127, 31 26, de andore zet. 9. Wit 4137 (dreigt 3721). Zwart 1621, om do schijfwinst te handhaven. 10. Wit 28-22. Zwart 18 27. 11. Wit 32—28. Zwart 23 41. 12. Wit 34 5. Zwart 25 34. 13 Wit 5 46. Bijvoegsel der Sehager Courant van Donderdag 10 Juli 1924. No. 7465. DE HUIDIGE AMBTENAAR. Do ambtenaren van deez' tijd Zijn vol van kwaden lust tot strijd, Dat moest beslist, dat moest niet magge, Daar is totaal gocn reden voor, Hoort, hoort dat jeremia-koor, Dat zwaait op meetings zelfs met riagge'tl Hun kostje is toch best gekocht, Hun? baantjes zijn bepaald gozocht, Vraag dat oens aan de werkeloozen, En menig pienter zakenman Dacht voor dien oorlog nu en dan: „Had ik maar 't omb'tlijk vak gekozen 1" Ons volk bemint den ambtenaar, Dit feit is onomstoot'lijk waar En stemt tot zekere voldoening, Heel vroeger werd do man bespot, Door z'n" wat arm'lijk levenslot, Maar heerlijk was ook de verzoening! I Wat wil dan dit brutaio mensch, De Staat voorkomt z'n minste wensch, Zijn knechten meesters, meesters knechten?? Wie vraagt' er met oen strak gezicht In dit verheffend tijdsgewricht, Wie vraagt er nu brutaal om rechten?! Noen ambtenaar, Uw lijf omgrav', Vormt kapitaal met Uw tekort, Woe hen, die 't aardsehe slijk begeerden. Als loon wacht U 't gespaard pensioen Dan komt go in zeer ruimen doen Zie naar de oud-gepensioneerden! Getapte helden houdt U braaf En Holland's gaven gulden gaaf, AI vloeit er minder in Uw laad je, Bezit Is altijdi relatief, Heb 't werken om den arbeid lief En eert Uw smalle levenspaadje. Want is Uw grootsche taak volbracht, Dan wordt Uw koene strijd herdacht En twee minuten rust geboden, Dan snikt op 't graf do vriendenschaar Van d'onbekenden ambtenaar, Zoo eert ons volk zijn grooto dooden! Juli 1924. Alle rechten voorbehouden. KROES. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 44. (Vragen, en mededeelingen, deze rubriek be treffende, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Tuinbouwvakonderwijzer, Hoorn.) PRIJSRAADSEL No. 3. De prijsraadsels vinden ingang bij de jeugd, ja ik vernam zelfs van. ouderen dat die het ook heel aardig vinden dat een dergelijke rubriek geopend is voor de jeugd. Hot vorige prijsraad sel is opgelost geworden door 24 deelnemers uit alle oorden van Noordhollland, ja zelfs over df de grenzen der provincio. 15 Juli worden de j prijswinners bekend gemaakt, waarna spoedige toezending der boekjes volgt. Het derde prijsraadsel dat hier nu volgt is ontleend aan1 de fruitcultuur. Het is een spreek woord en telt 28 letters. 11 13 23 7 is een plaats in Gelderland, waar oen flinke veiling is. 15 17 2 24 wordt veel gebruikt in den tuin. bouw om te binden. 25 7 26 6 28 25 27 10 7 14 21 moet men na het rooien pellen. Voor het ploegen maakt men gebruik van 5 20 3 18 22 17 12. Als fruit 16 9 7 11 verliest het zijn; waarde. Verloden jaar was do opbrongst der tuinbouw producten 4 27 8 14 18. Do oplossingen van de raadsels zijn: 1. Een haag staat om een tuin. Een rat is een knaagdier. Een rem vindt men aan alle fietsen. De meisjesnaam is Margorettia. 2. Tortelduif. Stokroos. Goede oplossingen zonden: Nolly Timmerman Bergen; Maamke Bas, De Rijp; Gerrie Boon tjes, Arkel, C. G. ter Burg, SchoorLdamAp en Jansjo Nobel, Oudealuis; Man is en Lijsjo, Ouda- sluis. l NIEUWE RAADSELS. l.Het is een spreekwoord van 20 letters eo 7 woorden. Een 10—15—13 wordt nog op veel scholen ge bruikt. Het tegenovergestelde van vol is 10—6—1020 Een 2419 is een vlaktemaat. Het tegenovergestelde van verliezen is 8—11— 7—17—6—7. „Wel 1914 en zeker" is oen !>okende uit drukking. De bijen leveren ons 183—12. 2. 'k Ileb een kleurtje, rood als bloed, 'k Heb een smaakje, suikerzoet. Als ik rijp ben, ben ik dik! Zeg nu spoedig: wie ben ik! Oplossingen zenden naar L. Roggeveen, Spui 197. den Haag. Henk vervolgt de geschiedenis van Reinaort de Vos. „rk hoorde luid schreeuwen", zei Reinaert, ,en zag weldra Isegrim uit hot hol te voorschijn komen. Hij zag er vreesclijk uit. Zijnheele vel was gescheurd, en van zijn oor was een stuk af gebeten. Ik vroeg hem, wat hij gezegd had. Hij antwoordde mij: „Ik zoi, wat ik dacht Ik vond de Apin heel leelijk en haar jongen nog véél leo De weerschijn 19 10 13 24 1 2 18 is oen dejr merkwaardigste insecten. HANGFL ANTEN. Een paar niet algemeen voorkomende hang- planten zijn de volgende: FrCUS RIvPENS. Dit is een hangplant bij uitnemendheid, Voor tweeërlei doel kan ze dienstbaar gemaakt wor den, namelijk als klimplant en als hangplant. Zo heeft dunne stengels mot 'kleine ovalo groene blaadjes bezet. De plant voelt zich heel goed thuis langs den rand eener bloem tafel, vooral als men haar maar niet to droog laat staan. FR AG ARIA INDTCA. Dit is de Indische aardbei Ze gelijkt wel wat op onze wildo boschaardbei. Ze bloeit geel, ter wijl de kleine, kogelvormige vruchtjes prachtig rood van kleur zijn. In een vrij hangende pot vormen ze soms lange ranken. Zij behoeft geen bizondere zorgen en kan zelfs in een koude ka mer den winter doorbrengen. Do vermoordering geschiedt heel gemakkelijk door uitloopera. THUNBERGTA AI.ATA. Voldoet uitstekend, zoowel als klimplant als hangplan't. Het best wordt ze in Febr., Maart op eenige bodem warm te gezaaid. Daartoe worden vier of vijf zaadkorrels in een klein potje ge legd. Men bewerkt daardoor tevens dat later |een paar verschillende kleuren dooroen zullen bloeien. De bloemen zijn lichtgeel, donkorgoel, wit met een zwart oog en zuiver wit gekleurd. Ook in April, Mei kan men zo in de huiskamer [zaaien, vlak voor het Zuidvenster. Zo eischen veel water en vloeimest. Zo kunnen maar een jaar mee. K. VAN KEULEN, Tuinbou wvakonderw ijzer. lijker." „Maar oom", zei ik, „U hadt moeten zeg gen: Hoe gaat het met u, üove nicht, Wat .hebt u allerliefste kinderen!" Isegrim antwoordde: „Ik had ze Jiever zien verdrinken, dan dat ik dat gezegd had." „Toch was het beter gowoost", «ei ik, „dan hadt u al dit verdriet met gehad1!" Ziet u, mijnheer de koning, op die manier heeft Ise grim bijna zijn oor verloren. Daar staat hij. Vraagt u hora mi maar, of 't zoo niet is." 1 Nu sprak Isegrim: „O Reinaert, wat kun je goed liegen en bedriegen. Je zegt, dat ik zoo'n honger had en dat jij me toon ie eten gaf. Dat ie niet waar, want je gaf mo oen been, waai' al het vleesch al van afgeknaagd was. En toon spotte je nog mot me. En zoo heb jo me dikwijls bedrogen. Lang heb ik hot verdragen, maar nu zal je me niet meer ontsnappen. Hier, waar alle dieren het kunnen hooron, beschuldig ik je van verraad en moord. Ik wil met je vechten! Hier is mijn handschoen!" 1 Dat was Reinaert in 't geheel niet naaa? den zin. Hij dacht: „Van dien sterken veelvraat zal ik nooit kunnen winnen. Ik ben ten einde raad. En toch mag ik ook niet weigeren, den hanc^ schoen aan te nemen. Daarbij komt, dat hij al tijd nog pijn heeft in zijn! voorpooten, sinds

Schager Courant | 1924 | | pagina 5