ROMMELKRUID. SILO'S. Er wordt heel wat graan verbouwd. De ge middelde jaarproductie van de heele wereld be draagt ongeveer 360 milliard K.G. of 360 mil- lioen last. Het baart heel wat zorg die enorme hoeveelheid doelmatig te bewaren. Want al lerlei ongedierte aast op het voedzame koren en tracht zijn deel ervan te verorberen. Rat ten en muizen, korenmol en andere insecten, al die dieren zijn ongenood© medeöters, zoo dat we mogen aannemen, dat hierdoor 5 van de wereldproductie voor de menscoen verloren gaat. Dat dit nogal iets beteekent, blijkt uit een kleine rekensom. 5 van. 360 millioeni ton is 18 millioen ton. Rekenen we den gemiddelden prijs van een ton op f125, dan wordt het totaal bedrag per jaar meer dan 2 milliard gulden, wat op deze manier verlo ren gaat Men heeft natuurlijk gezocht naar opberg- methoden, ten einde het groote verlies te voor komen. Daar het graan het geheele jaar door noodig is voor het gebruik, zal een belangrijke hoeveelheid langen tijd. bewaard moeten wor den. Met het oog op overvloedige oogsten in sommige jaren en ook, omdat van wereldecono- misch standpunt bezien een zekere roservevoor- raad gebiedend noodzakelijk is, moeten groote partijen graan' wel langer dan een jaar bewaard worden. Een bewaarplaats, ontoegankelijk voor ratten, en muizen en ander ongedierte, kan dus groote verliezen voorkomen. Zulke bewaarplaatsen heeft men verkregen door den bouw van zoogenaamde silo's in ver schillende deelen van graanverbouwende lan den. Oogenschijnlijk zou men zulke silo's het doelmatigst in de havenplaatsen kunnen bon- wen, omdat het graan dan steeds direct voor verscheping gereed zou liggen. Maar dit gaat niet, omdat de vervoermoeilijkheden uit de bin nenlanden te groot zijn. Men zou dan moeten kunnen beschikken over een enorme hoeveel heid spoorwagens, die slechts gedurende een korte periode gebruikt konden worden en de rest van het jaar onproductief zouden blijven. van zijn vel schoenen heb laten maken." Toen zei Reinaert luid: „Moord en verraad? Wie dit zégt, i9 een leugenaar. Mijnheer Ise- grim, ik raap den handschoen opl" Nu sprak koning Nobel: „Kiest allebei twee getuigen en komt morgenochtend in het strijd perk." Isegrim koos Bruun en Tibecrt; Reinaert koos Grimbeert en Byteluus, den Aap. Toen alles geregeld was, zei de Apin tegen Reinaert: ,Neef, wees toch voorzichtig! Je oom heeft me een paar spreuken geleerd, die van belang zijn voor iemand, die gaat vechten. Als je die woorden uitspreekt, moet je winnen. Ik zal ze je zegger, neef. Wees daarom niet onge rust, dat' de wolf je zal overwinnen.'* De vos bedankte de Apin!, en zeide, dat hi| de waarheid sprak zoodat hij niet aan zijn over winning twijfelde. Al de familieleden van. Reinaert bleven dien nacht bij Reinaert en verkortten hem den tijd met allerlei vertellingen. Mevrouw Ruikenauw, de goede Apin, knipte hem al het haar tusschen kop en staart af, en smeerde hem toen in met vette olie. Toen werd hij zoo glad, dat niemand vat op hem kon krij gen. Zo zei: „Neef, nu moet je je staart tus schen je pooten houden., dan kan Isegrim je daaraan niet beet pakken. En ook moet je je o<rrcn dicht langs je kop houden. Spring in *t begin voor zijn slagen op zij; loop altijd zoo, dat je veel stof kunt opwaaien; zorg er voor, dat do wind het stof in de oogen van Isegrim waait. Uit economische overwegingen is het dus beter, dat de silo's overal in het korenbouwende land voorkomen. Het vervoer naar de havenplaatsen kan dani regelmatiger over het geheele jaar verdeeld worden. In silo's wordt het graan dus opgeslagen, groote bakken, meestal van beton gemaakt, zoodat ratten of muizen er niet in kunnen ko men. Hierin kan goed droog graan opgeslagen werden en maandenlang goed blijven. Graan, dat nog niet voldoende droog is en ook ons in- Iandsch graan, dat tot de natte soorten be hoort, kan men niet ongestraft in diepe silo's storten en lang bewaren. Om broei te voorkomen, moet men dan het graan beneden uit de silo laten stroomen op een transportband en door middel van een Ja- cobsladder weer omhoog voeren naar een an deren silo, en dit van tijdi tot tijd herhalen. In piaats van Jacobsladders gebruikt men ook holle buizen, waardoor het graan, pneumatisch wordt opgevoerd, door middel van luchtdruk dus. Ook kan men door aanbrenging van hori zontale schotten zorgen, dat de lagen niet te dik worden. Het vochtige graan moet dan van tijd tot tijd toch nog duchtig omgewerkt wor den, om broei te voorkomen, wat vanzelfspre kend met groote kosten gepaard gaat. De nieuwe silo's bevatten tegenwoordig in het midden een doorboorde pijp, terwijl de op- staandogaatjes van kleine gaatjes voorzien zijn, maar zoo klein, dat het graan er niet door kan vallen. Is nu de silo met vochtig graan gevuld, dan blaast men er door middel van een ventilator droge koude lucht doorheen, nacht lucht b.v. Hierdoor droogt het graan en koelt tegelijkertijd af. Deze behandeling behoeft niet vaker dan om de veertien dagen plaats te vinden. Ook met behulp van heete gassen kan het graan gedroogd worden. In Amerika doet men dit met gerst. De gerst ligt dan in den silo in dunne lagen op bodems van strookon gaa9, die om hun lengteas kunnen draaien. De heete lucht of het heete gas dringt gemakkelijk door de dunne gerstlagen heen. De bovenste lagen worden slechts matig verwarmd. Maar door de strooken gaas te laten draaien kan men een Verweer je flink, neef; zorg er voor, dat we eer aan je beleven. Het zou me spijten, als je het verloor. En luister nu goed naar de spreu ken, die mijn man Martijn me leerde. Dit zijn ze: „Tsji, nan, ful" „Dank u, lieve tante", zei Reinaert. „Nu ben je goed beschermd, Reinaert. Wees niet bang en ga een poosje rusten. We zullen je tijdig roepen." „Tante", zei Reinaert, „U is zoo goed voor me, dat ik niet weet, hoe ik u danken moet Maar nu ga ik wat slapen". Toen ging hij liggen op het mos onder een boom. Spoedig sliep hij in. Tegen den morgen kwam de Otter naar hem toe, en maakte hem wakker. De Otter gaf Reinaert een jong eendje en zei: „Lievo neef, ik heb groote moeite ge daan' om dit diertje voor je te vangen. Maar toch heb ik 't klaar gespeeld. Neem en> eet!" „Ik zou dwaas zijn", zei Reinaert, „als ik t weigerdo. Ik zal je beloonen, als ik overwin. Dank je well" Hij at het eendje op en dronk er veel water bij. Toen ging hij naar de strijdplaats. De koning, die zag, hoe Reinaert geschoren en ingesmeerd was, zei: „Ha, slimme Vos, men kan» je vel wel als spiegel gebruiken". Reinaert boog voor den koning en de konin gin. Hij ging naar zijn plaats en zag, dat Ise grim ook al daar was. Nu zou hef gevecht beginnen. Isegrim zei luid: „De Vos is een moordenaar en een verrader; dat zweer ik." graanlaag gemakkelijk een verdieping lager la ten vallen, waar het graan iets meer ver warmd wondt, terwijl het door het vallen van zelf omgewerkt wordt en dus beter droogt. Doordat de silo's van beton opgebouwd zijn, kunnen ratten en muizen er niet in komen. Door beton heen knagen kunnen ze niet Maar tegen insecten is men natuurlijk niet gevrij waard, want die worden met het graan zelf meegevoerd, vooral de korenmot. Ora de insec ten te vernietigen, gaat men den silo van tijd tot tijdi door middel van een centrale verwar ming tot ongeveer 50° C. verwarmen. Bij deze temperatuur gaan alle insecten en eitjes dood, maar wordt het graan zelf niet aangetast Tegenwoordig gebruikt men ook we1 het cyaaniwaterstofgas, dat sterk giftig is, en welks toepassing minder kostbaar is dan verwarming tot 50° C. In 24 uur kan men hiermede een geheel pakhuis met de silo's grondig van alle cncedierte zuiveren. Men heeft hierbij natuur lijk bijzondere zorg te hebben vo.»- de ontwik keling van het gas en maatregelen te nemen, da: het giftige gas niet oi.tsnapt. Gedurende den tijd, dat het gas in het pakhuis is, mag er natuurlijk geen monsch aanwezig zijn. We schreven hierboven van een pakhuis, want doorgaans is een silo niet een alleen staande bak, maar vormt een onderdeel van een pakhuis. Een groot pakhuis met een aantal silo's heeft men gewoonlijk. De ruimte, niet door de silo's in beslag genomen, is voor een groot gedeelte noodig voor een ingewikkeld bul- zenstelsel, waardoor men pneumatisch het graan kan voeren van de efene afdeeling in de andere en waardoor men tevens verschillende graansoorten naar een aparte buis kan blazen om op een gemakkelijke wijze graansoorten mot elkaar te mengen. Toestellen voor het stofvrij maken van het graan en het verwijderen van onkruid en doo- de insecten, zijn mede aanwezig. Een dergelijk groot pakhuis met verschillende silo's, een in gewikkeld buizenstelsel, elevatoren, verwar mingstoestellen, gasontwikkelaars en verschil lende andere machines, geeft vrijwel den in druk van een groote fabriek. M. Reinaert zei: „Isegrim liegt! Dat zweer ik." Alle dieren gingen op zij. Mevrouw Ruike nauw bleef bij Reinaert en sprak: „Lieve neef, denk aan alles. Denk aan mijn raad. Wees slim en overwin'1, „Ik zal mijn best doen, tante", zei Reinaert., „ik zal zorgen, dat mijn familie trotsch op mij kan zijn." Nu begon de strijd. Razend kwam Isegrim op Reinaert toe; hij sloeg zijn pooten uit en meende, dat hij Rei naert had, maar deze wist nog juist op zij te springen. Isegrim sprong weer op Reinaert toe, maar Reinaert sloeg met kracht zijn staart te gen Isegrims oogen. Daarna krabbelde hij met zijn pooten in het stof, zoodab Isegrim niets meer kon zien. ,Wat scheelt er aan"* zei Reinaert. „Wat wrijf je in je oogen? Of heeft misschien een bij je gestoken? Begint nu je straf al? Veel onschul dige dieren heb je verslonden en mij heb je on gelukkig gemaakt. Nu zal ik je voor al je slechtheid staffen. Eén ding wil ik je nog zeg gen: als je op je knieën mij om vergeving vraagt, zal ik je sparen." Toen Isegrim dat alles hoorde, geraakte hij buiten zichzelve van razernij. Hij gaf Reinaert een harden klap, zoodat deze op den grond neerviel. Toen meende Isegrim, dat hij gewon nen had. Maar Reinaert, die zoo glad als een aal was, schoot telkens tusschen de pooten van den wolf door. Wordt vervolgd. NUTTIGE B DOMEN. Boomen zijn over het algemeen zeer nuttig. Zij geven onder bijna alle omstandigheden voor deel of pleizier aan het menschdom. Het hout, de bladeren, de bloesem, de vruchten zijn van onschatbare waarde, de schaduw is vaak een niet genoeg te waardeeren genot. Bekend is het groote voordeel en nut, dat de Javaan heeft van den cocospalm. In Brazilië groeit een soort palm, die al bij zonder veel voordeel oplevert. De wortels zijn voor de geneeskunde van bo_ lang. De stam levert hout voor het houwen van huizen. Het merg levert voedsel op, veel over eenkomende met sago. Bovendien weet de Bra ziliaan er door gisting een soort wijn uit te be reiden. De vruchten zijn een uitmuntend vee- voeder. Het vleesch van de vrucht, die nog niet geheel rijip is, smaakt lekker. De vruchtpitten geven olie en worden gebrand en gemalen door de be won era als koffie gebruikt. Het harde ge deelte van het hout is uitnemend geschikt voor de vervaardiging van muziekinstrumenten Boort men een gat in den stam, dan vloeit er een soort melk uit als van een kokosnoot De bladeren worden gedroogd en dan gebruikt voor de vervaardiging van mandjes en matten, ock wel van hoeden. Uit de groene bladeren weet men een soort was te bereiden, waaruit weer kaarsen gegoten worden. Zoo ziet men, dat een en dezelfde boom in zoo goed! als alle deelen nuttig is voor den tnensch, M. AMBER. Reeds in de oudheid wordt over amber gesproken en tallooze overleveringen zijn ont staan, vooral in het Oosten, over het ont staan ervan en over de bijzondere bovenna tuurlijke krachten. Vandaar dat in de oude receptuur telkens van deze stof gebruik ge maakt werd, terwijl latere wetenschappelijke onderzoekingen: aangetoond! hebben, dat van eenige therapeutische werking geen sprake kan zijn. Toch is de waarde ervan nog steeds zeer hoog, omdat de aangenaam riekendo stof alom> gebruikt wordt in' de parfumerie als fixeermiddel voor allerlei andere reukstoffen. Amber (ambergrisea of ambra ambrosiaca) werd vroeger uitsluitend verkregen doordat het aanspoelde aan de kusten van China, NecL O.- Indië, Japan, Eng. Indië etc. Nog steeds wordt het aan die kusten gezocht en dan dikwijls ge bruikt voor allerlei godsdienstige •ceremoniën, terwijl de rest in den Europeeschen handel komt Het is gebleken, dat amber een afschei dingsproduct is in de ingewanden van de ca- chelots, een walvischsoort, vooral bij een be paalde leverziekte. Het komt er dan in voor in stukken van ongeveer 100 gram tot vele ponden toe. Er zijn. zelfs wel stukken gevon den van meer dan 100 K.G. Meestal wordt het echter drijvende gevonden en bevatten de wal- visschen deze stof niet. Zoo wordt vermeld, dat Amerikaansche walvischvaarders in 1922 in to taal 20 K.G. amber verkregen hebben, die ech ter getaxeerd werden op een waarde van 11.000. Hieruit blijkt wel de hooge prijs. Voor de beste grijze soort werd onlangs in Enge land per ounce (ongeveer 30 gram) 93 shilling genoteerd en voor de donkerste slechtste qua- liteit nog. 35 shilling. De versch verkregen amber riekt zeer on aangenaam, maar door blootstelling aan de at mosfeer vinden oxydatieprocesscn plaats, waardoor een aangenaam aroma, iets gelijkend op dat van muskus en van benzoë, ontstaat, terwijl de oppervlakte langzamerhand wasach tig en glad wordt. De stof is iets lichter dan water en wordt zalfachtig bij ongeveer 60 gra den Celcius. De samenstelling is zeer gecom pliceerd en het aroma schijnt te ontstaan door allerlei vetten en andere esters, terwijl het hoofdbestanddeel een speciale stof is, die am- breino genoemd wordt. De hooge prijs maakt, dai amber sterk vervalscht wordt, waarvoor de geleerden weer allerlei middelen bedacht heb ben om eventueele vervalschingen aan te too- non. Het is nog niet gelukt het duro product kunstmatig te bereiden. Hdbld. TEGEN VLIEGEN IN DEN STAL. Niet alleen voor de menschen, ook voor de huisdieren vormen de vliegen een ware plaag in de zomermaanden. Zij komen af op afval stoffen, zooal9 mest, e.d. om daarin hun eieren te leggen. Tengevolge van het aanwezig zijn van mest, vormt iedere boerderij a.h.w. een vliegenkweekplaats op groote schaal, iets waar tegen betrekkelijk weinig te doen is. In huis kan een zindelijke huisvrouw veel met de be strijding van vliegen bereiken, maar de stal, welke natuurlijk niet schoon is te houden oefent op deze insecten groote aantrekkings kracht uit. Op verschillendo wijzen heeft men getracht het euvel te verhelpen, want hot wekt bij iederen dierenvriend en wolke boer is dat niet deernis op, te zien hoe de op stal staan de paarden en runderen door de vliegen wor den gekweld. Goede resultaten! heeft men verkregen in stallen, waar de ramen van blauw glas werden voorzien. Aan blauw licht schijnen vliegen een hekel te hebben. In stallen, welke wij op die wijze tegen de lastige insecten beschermd za gen, troffen wij aanzienlijk minder vliegen aan dan in andere. Geheel vrij waren ze niet Thans lezen wij dat men met succes een ander middel ter bestrijding heeft toegepast n.1. door witkalk te mengen met aluinpoeder. De kalk wordt daar niet minder van en ook de stucadoor ondervindt geen last bij het opsme ren. Het schijnt dat de zuignapjes, wolke de vliegen aan de pooten hebben, geen aluin kun nen verdragen. Het middel lijkt ons nogal eenvoudig en men kan er gemakkelijk eens een proef mede nemen. AMERIKAANSCH BOUWEN. Een sterk staaltje van Amerikaansche snel heid is geleverd bij den bouw van een silo van gewapend beton te Vanconver. In 15 dagen heeft men dit werk klaargespeeld en het was geen klein gebouwtje want het moest 850.000 bushuls kunnen bevatten. Van den aanvang af stond h -erk in het teeken van snelheid, ook reeds uitwerp, dat binnen een maand tijds gerat- j' taakt werd. De aanleg van de fundeering geschiedde op een diepte van 35 tot 40 voet. Op de fundamen ten voor silo en bedrijfsgebouw werd een slechts 4 voet hooge bekisting opgesteld met zware stalen staven of geleidere, 112 stuks voor het geheele gebouw, waaraan dan op vij zels rustende de houten bekisting werd aange bracht, die onder gelijktijdig en gelijkmatig draaien van de vijzels omhoog werd gevoerd, terwijl het beton gestampt of gegoten werd. Een ploeg was belast met het inbrengen van het beton, een tweede met het stampen, een derde mot het aanbrengen van de bewapening, terwijl de vierde belast was met het bedienen van de vijzels. Bij ononderbroken arbeid met dag- en nacht ploegen werd' gemiddeld per 24 uur over 6 voet hoogte gestort. Onder het storten van beton werd de bekisting met de werklieden door de vijzels omhoog geheven, zoodat het versche be ton steeds 3 i 4 duim onder bovenkant be kisting bleef. De bekisting bleef dus in voort durende opwaartsche beweging, mede om bet hechten van het beton daaraan te voorkomen. In een hangsteiger was een andera groep werklieden belast met het glad maken en het bepleisteren van het beton. Het gevolg van deze werkwijze was, dat toen na 16 dagen de boven want bereikt was zich daar alleen bevond de slechts 4 voet hooge bekisting, terwijl de on derste 86 voet reeds geheel waren afgewerkt en gepleisterd. Het bctonstorten vereischtc 15 dagen. Men zal hierbij wel 'n zeer snel bindende cementsoort hebben gebruikt. Met deze werk wijze openen zich gunstige perspectieven voor de toepassing van de nieuwe en snelbindende cemontsoortcn. Do hooge kosten daarvan zullen bü een dergelijke methode wel door verkregen h<^s}>oediging in do uitvoering wordeni opgehe ven. EEN RAADSELACHTIG RANDSCHRIFT. I Welk kind kent niet de vijf gewone klin- kers uit ons alfabet? D.w.z. de aeiou. Doch hoeveel volwassenen zullen weten, waar om deze letters eens zooveel pennen in be weging hebben gebracht? Want er leefde eens een keizer, die deze vijf letters liet aanbren gen met alleen op munten en medailles, maar ook op zijn boeken, zijn huisraad, zijn meu bilair, enz. Deze vorst was Frederik III van Duitsch ip nd. Het lijdt natuurlijk geen twijfel of deze keizer heeft met het plaatsen dier vijf lettere eene bedoeling gehad. Maar welke bedoeling? Daarover is dan toentertijd ook heel wat ge schreven, heel wat gezocht, gegist en veel ge mist, vooraleer men do juiste woorden kende, waarvan a e i o u de voorletters waren. De een zocht er den Latijnschen zin achter: Austria erit in Orbe ultima (Oostenrijk zal het laatste (rijk) zijn op de wereld). Een twee de dacht aan de bekende woorden: Auf Er- den ist Oesterreich unsterblich. Een derde meende eruit te moeten distilleeren: Apuila Exsuscitata Inimicis Ostendit Virtutem, d.wx De opgejaagde Adelaar zal den vijand zijne kracht toonen. Maar weer eén. ander las uit die klinkers: Aquilae Est Imperium Orbis Uni- verei, of: Over d© geheele wereld moet de adelaar heerechen. Edoch, allen misgeraden. We stippen hierbij nog aan, dat merkwaardi gerwijze op een muntstuk, dat geslagen werd na de tweede belegering van Weenen door de Turken, te lezen staat: Austriaci Erunt Imperii Ottomannici Victoros, met de beteekends van: De Oostenrijkere zullen overwinnaars zijn van het Ottomaimische rijk. Maar ook dat was de oorsprong niet. Toen na het afsterven van voornoemden kei zer diens oude geschriften gevonden werden, bleek de oplossing van het raadselachtig rand schrift te zijn: .Austriae Est Impcraro Orbi Univereo", het welk hetzelfde beteekent als: „Alles Erdreich ist Oesterreich Unterthan" Tot slot willen ook wij er enkele toepasse lijke medeklinkers bijvoegen, n.1.: t—g>—m (Sic transit gloria mundi). W.Kr. DE STROOHOEDw De dames-stroohoed, die thans onvoorwaar delijk tot bet zomertoilet behoort, is in de ge schiedenis van de mode een betrekkelijk jeug dige verschijning. Boeren en boerinnen droe gen reeds in het oude Griekenland en in het oude Rome hoeden die van grof stroo waren govlochtx om zich tegen de gloeiende zonne stralen te beschermen. Maar de elegante vrou wen zagen op dit hoofddeksel mot minachting neer. In de oudheid is do atroohoed nooit popu lair geworden. In de middeleeuwen kwam dit hoofddeksel voornamelijk bij de bevolking van het platteland evenwel weer te voorschijn. De eigenaardig gevormde stroohooden, die het volk droeg, hebben vindingrijke modistes het eerst op de gedachte gebracht, aan dit langen tijd als smakeloos beschouwde model een be teren en sierlijker vorm te geven. Zoo hoort men in het Italië en Spanje van de zestiende eeuw het eerst, dat de boerenstroohoed ook

Schager Courant | 1924 | | pagina 6