gen; een Zweed sche salonwagen waa voor haar ge volg beschikbaar gestolde n er was' een Nederland se he bagagewagen aan den trein gekoppeld. De hol de Nederlandsche wagons staan nu op het Dront- heiinsche station, in afwachting, dat de koningin van daar weer naar Zweden terug zal keeren. Een groote menigte had zich bij aankomst van de koningin bij het station verzameld. De menschen werden evenwel teleurgesteld. De koningin reist, zooals bekend, incognito, onder don naam van gravin van Buren, wenscht zich zoo vrij' mogelijk te kunnen bewegen, en wil liefst alle mogelijke luidruchtige-be- toogingen vermijden. De autoriteiten, die hiervan in kennis waren gesteld, zorgden er voor, dat de ko ninklijke wagens op een zijspoor bij het oude goe derenbureau van den Merakerspoorweg werden ge bracht, zoodat de koninklijke familie, zonder door de menigte te worden opgemerkt, ongestoord door Sön- dregate naar het hotel Britannia kon wandelen. Do Koningin, in een groen reiscostuum gekleed, bezocht vervolgens in gezelschap van den Prins en enkele heeren van het gevolg eenige winkels in do stad, waar zij verschillende inkoopen deden: pels waren, geciseleerde zilveren voorwerpen in oud- Noorsche stijl, borduurwerk, en. Daarna werd een bezoek aan de oude Domkerk gebracht, die de ko- nitLgin met bijzondere belangstelling bezichtigde. Dit beroemde bouwwerk is nog in restauratie, onder lei ding van den. bekwamen architect Olav Nordhagen. Het in vroeg-gothischen stijl opgetrokken koor en •het middenschip tot het in- Engelsch-Normandschen I stijl gebouwde dwarsschip werden reeds vroeger onder leiding van architect Christie (gestorven in 1906) gerestaureerd. Over de restauratie, de archi tectonische schoonheid en de historische betekenis van deze aan de Noren zoo dierbare Domkerk, heb ik vroeger in dit blad reeds uitvoerig geschreven. Prins Hendrik legde een bezook af aan de zg. Stiftsgaarden, een der mooiste houten huizen, die Noorwegen uit do tweede helft der 18de eeuw bezit, en dat nu 'tot koninklijk verblijf is ingericht; de Koning neemt er zijn intrek, als hij Drontheim be zoekt. In het hotel Britannia teruggekeerd, waar voor het hooge gezlschap een aantal kamers gereserveerd waren, gebruikte do koninklijke familie in de gezel schapslokalen van het hotel het souper, waarna mon zich tegen 9 uur aan boord van het koninklijke lust- jacht Najaden begaf, dat daags te voren in Dront heim was aangekomen. De reis werd naar Molde voortgezet. In plaats van direct van Drontheim over zee naar Molde to varen, ging de Najade naar Bat- tenfjordsören, aan de Noordoostelijke zijde van het schiereiland, waarop Molde ligt. Dit was vermoede lijk om tijd te winnen, en ook om: Hustadviken to ontgaan, waar men gewoonlijk nog al veel last van de zee heeft. Van Battenfjordsörcn ging het hooge gezelschap, bestaande uit een twintig personen, per auto naar Molde, een prachtig auto-tochtje van 40 kilometer. Molde, een stadje van ongeveer 3000 inr woners, heeft een mooie ligging aan de NoordzUde van Romdalsfjord en wordt Rosernes Ey (de stad der rozen) genoemd, vanwege het groote aantal tuintjes met bloemen, die de langs een berghelling gebouw de huizen omringen. Van Molde uit kan men, van een schitterend pano rama op de met sneeuw bedekte Romsdalfzeldene ge nieten, die bij zonsondergang vaak een schitterend kleurenspel te aanschouwen geven. Tegen 4 uur vertrok het gezelschap met de route- boot Jotunheimen naar Aandalsnos, aan de Romdals fjord gelegen; eon prachtige boottocht door de breede fjord langs indrukwekkende rotsformaties, dio voor al tegen den avond een onvergetelijk schouwspel van grootscho eenzaamheid bieden, die Ido mensohen hun julotigheid doen gevoelen. In Aandalsnos. waar de koningin gisteravond aan kwam, heeft zti haar intrek genomen in1 het Park hotel, waar voor haar en haar gevohf een aantal kamers gereserveerd waren, Wan Aandalsnos uit zul len tochten in hot indrukwekkende Romsdal onder nomen worden. LANGENDIJK. De Langendijker Bestuurdersbond omvat thans 7 modem georganiseerde vakbondafdeelingen,, nh de Ambtenaarshond, de afd. van#den Bakkersgezellen- bond, die van de Bouwvakarbeiders, dievan Openbare Diensten, 2 afd. van de Transportarbeiders eni een af- dceling van den Land- en Tuinbouwbond. VERDRONKEN, Uit het Noord-Hollandsch Kanaal te Alkmaar is gister het lijk van den 57-jarigen schippersknecht J. P. opgehaald.» Men vermoedt dat hij bij het laat aan boord komen van de loopplank is gegleden. HEIDEBRANDEN. Eergisteren is op de terreinen van het staatsbosch- beheer in de gemeente Ede, achter de bosschen van dr. G. A. Kroller, 50 a 60 H.A. heide afgebrand. Toen men den heidebrand bijna meester was, wend opnieuw brand gezien in een aangrenzend bosch opgaand dennenhout; ongeveer 10 H.A. bosch werd mede een prooi van het vuur. In verband met de plaats, midden in het bosch, waar de tweede brand begonnen is, wordt aan kwaad willigheid gedacht. Naar de oorzaak van de beide branden wordt een uitvoerig en s'reng onderzoek in gesteld. EEN SCHIETPARTIJ IN DEN JORDAAN TE AM. STERDAM. Ruim 2 jaar geleden woonde in de Laurierstraat 220 op de eerste verdieping het echtpaar de V. De man, die zijn vrouw dikwijls mishandelde, werd la ter "opgezonden naar het krankzinnigengesticht Den Dolder. Eenigen tijd geleden werd hij daar ontslagen on zocht daarna herhaaldelijk zijn vrouw op, die thans in de vroegere woning bij een familie binnens huis woont. De twisten van vroeger herhaalden zich telkenma le bij deze bezoeken, waarbij de buren zich aan den kant der vrouw scharen. Hedennacht omstreeks 1 uur vervoegde de man zich wederom voor de woning, trapte de voordeur in en slaagde er in het huis bin nen te dringen. Zijn vrouw vluchtte reeds met haar kindje op het balcon, waarna de buren trachtten den man het huis uit te werken, en daarvoor o.a. eenige 1 emmers water gereed hadden staan. Plotseling viel een schot, dat in de trapleuning drong. Nog een twee de schot werd afgevuurd, dat een jongen aan den arm verwondde. Inmiddels was de politie, door de buren gewaarschuwd, aan de woning gekomen, waar 1 men den man in1 arrest nam. Bij fouilleering werd een kleine revolver op hem bevonden. De man verklaarde geschoten te hebben. Hij is ter beschikking der Justitie gesteld. VEEVERVOER PER SPOOR. Uit Amsterdam, 14 Juli. Mot het abnormaal warme weer der laatste dagen hebben de dieren veel te lijden van het vervoer per spoor. Werd er nu nog maar voor gezorgd dat er vooral niet teveel runderen in één wagon geladen werden, opdat ze voldoende ruimte hebben om zich te wenden, te keeren en to gaan liggen, doch hiermede wordt in vele gevallen niet voldoende rekening gehouden. Zoo werden kort geledon van Zwolle naar Putr ten 10 koeien in een wagon verzonden, waarvan er 2 onderweg een kalf ter wereld brachten. Men kan zich voorstellen wat deze beide dieren tijdensn het transport, dat gelukkig niet al te lang duurde, moeten geleden hebbon. Veel'ernstiger is echter het volgende: Zaterdag namiddag werden van de Utrechtscho markt in een veewagen met 17.1 M2. bodemopperylakte 17 koeien ingeladen. Voor elk dier was dus iets meer dan 1 M2. ruimte beschikbaar. Als haringen in een ton stonden de dieren opeengepakt en had den het vreeeclijk benauwd. Do bestemming was Rotterdam, waarheen ze met den trein van ongev. 3 uur zouden vertrekken om tegen 5 uur aan te komen. In een dergelijke ge dwongen houding minstens drie uur onder een temperatuur van pl.m. 90 graden tegen elkander gedrongen te moeten blijven staan, mag niet an ders dan als dierenmishandeling beschouwd wor den. Wanneer een dezer dieren van vermoeienis eindelijk wil gaan -liggen of tijdens het rangeereq het ongeluk heeft te komen vallen dan wordt het onherroepelijk door de anderen vertrapt De lading- meester was wel bereid oonige dieren over té laden uit den reeds verzegelden wagon, naar dan eigenaar word gezocht, doch die was jn geen velden of wegen te vinden. Men vraagt zich onwillekeurig af, waar 'bestaat nu toch eigenlijk het toezicht in op hot veevervoer j per spoor? Is er dan niemand die niervoor verant- j woordelijk kan worden gestelid P Het algemeen, reglement voor hot vervoer op 1 de spoorwegen schrijft toch voor, dat in een wagon I slechts zooveel dieren van groote gestalte worden geladen, als er in kunnen staan, zonder tegen elkan- der of tegen do zijwanden van den wagen; te worden gedrongen; voldoende is, dat oen man zich tussehen de ingeladen dieren kan bewegen. Worden de dieren dwars in dent wagen geplaatst, dan moot bovendien tussehen de dieren en de wagen- j wanden zooveel ruimte openblijven, dat do dieren j zich niet den kop of de achterdeolen oponsehaven pf op andere wijze verwonden kunnen. In dit geval waren de 17 runderen blijkbaar in U den wagen geperst, om toch vooral op de vracht zooveel mogelijk te kunnen besparen. Met dedzelfaen trein werd een wagon verzonden, inhoudende een koe met stierkalf en veertien scka- 'pen. Ook dit is niet conform het algemeen regle ment .op het vervoer, waarin staat voorgeschreven, dat dieren van groote en van kleine gestalte en dieren van verschillende soorten en geslachten in denzelfden wagon slechts mogen worden gela den, indien de verschillende soorten van elkander worden gescheiden. Hier liep alles gemoedelijk door elkander; van eenige afscheiding viel niets te be speuren. De voorschriften zijn er om opgevolgd te worden; deugen ze niet in de practijk dan dienen ze zoo spoedig mogelijk herzien te worden. Bepalin gen en reglementen maken zonder geregelde con trole op de richtige uitvoering, is nu al jaren geble ken oen wassen neus 'te zijn on onze onschuldige viervoeters zijn .er ten slotte de dupe van. TeL ONRUST AAN DE STAATSMIJNEN. Men schrijft aan de Msb.: Onze staatsmijnen zijn weer eens in opspraak. In geheimzinnige opspraak nog wel. Er zon oen stille terreur woeden, vooral onder het talrijke be- ambtenpersoneel. Zooals bekend, doet men aan de Staatsmijnen aan bedriifscontrole, meer onomwonden spionnage ge- heefcen. Elke opzichter, beambte, ambtenaar, in genieur, hoofdingenieur, enz. weet, dat hij door iemand anders 'bespied en gerapporteerd wordt. Zelfs de driehoofdige opperdirectie zou geobserveerd, worden, meenen welingelichten. Aan het hoofd de zer bedrij fscontrole staat een algemeen hoofdinge nieur, dio alle rapportjes in handen krijgt en die dus zeer wel weet waar er iets rots is in Dene marken, wanneer de gegevens tenminste betrouwt- baar zijn. Daarover verschillen deskundigen van meening. De collegialiteit onder 'de Staatsmijn- ambtenaren zou voor verbetering vatbaar wezen, wantrouwen, rechteloosheid, onderlinge verklikke- rij hebben in dit bedrijf een geest geschapen, die het instellen van een onpartijdig onderzoek wel wettigt. Onlangs werd door de directie der Staatsmijnen naar de inzichten van hoofdambtenaren gevraagd 1 omtrent een meer economische bedrijfsorganisatie. De opperste t dier controleeronden moet toen, op grond van rijn groote feitenkennis, een zoor uitge werkt plan hebban ingediend, dat aangenomen werd. Sindsdien ontstond zijn groote macht. En de onrust mede. Een goest van fascisme en materialisme, strevingen naar toepassing van tay- lorsystoem werden vaardig., Met harde nand werd geregeerd; hoofdingenieurs met langen, en eervollön diensttijd worden op zij gezet en vervangen door nieuwe krachten, waarvan een het parool gaf „ik ken geen arbeiders, ik ken alleen maar kolen". On der de slachtoffers van deze MussoHni-politiek, be vindt zich ook de hoofdingenieur der Staatsmijn Wilhelmina, een man, die, hoewel niet katholiek, hier ook onder de katholieke arbeiders aller ach ting genoot. Hij verkreeg langdurig „ziekteverlof". Over de persoonlijkheid van den „Mussolïni der Staatsmijnen," zooals de man_ reeds gedoopt werd, loopen de moeningen nogal' uiteen. De een scheldt hem voor eon eerzuohtige, eon kamer-dfespoot, die in Indië #tot conflicten aanleiding gaf en hier nu een koelie-systeem wil invoeren. Anderen prijzen hem, als een correct beleefd man, die nu eindelijk eens orde zal scheppen in de chaotische toestanden. Nogal verschil van waardeering dus. Hoe het ook rij, de nieuwe koers aan de Staats mijnen begint geweldig kwaad bloed te zetten. Het krasse optreden tegen geziene hoofdambtenaren heeft onder 'de arbeiders mede groote .ontstemming en onrust gewekt en wel zoo sterk, dat reeds ge dreigd wera met den arbeid neer te loggen, v*an neer aan deze hardhandige regeermethode geen einde komt. Het een en anderis geschied bij afwezigheid van den president der directie van de Staatsmijnen, die eenige weken vacantio nam in 't buitenland. Of ver band tussehen deze afwezigheid en het gebeurde bestaat is niet zeker. De arbeidersorganisaties, die tot nog toe nietj direct bü het geval zijn betrokken, nomen af wachtende houding aan. Bij verdere toepassincr van fascisme aan de Staatsmijnen zullen ze evenwel vrij zeker optreden, want ze dcchton dat ook haar menschen weldra onder het nieuw harde regime te lijden zullen hebben. Reeds verschenen uitingen van onrust van arbeiderszijde in de gewestelijke pers.. RELIGIEUSE BEZWAREN TEGEN DIENST- I PLICHT. In Zweden moeten degenen die om gewetensbezwa- ren meenen niet aan den militairen dienst te kunnen deelnemen, hun dienstplicht in burgerlijken arbeid uitdienen. De diensttijd is voor. dezulken 60 lan ger dan voor de anderen. De eerste groep dezer „Ci- viel-soldaten" is thans na 322 dagigen diensttijd op groot verlof gegaan. Ongeveer 50 man hebben in hot bosch gewerkt, 7—8 KM. nieuwe wegen aangelegd en in groote moerassen ontwateringskanalen gegraven, zoodat de moerassen in akkerland veranderd kun nen worden. OPENBARE VERMAKELIJKHEID. Naar „De Kath.' School" meedeelt heeft de heer Spiesz, inspecteur der gemeentebelasting te Leiden, zich dezer dagen met een rondschrijven gewend Tot de daar ter-plaatse bestaande oudercommissiën, van den volgenden inhoud: Het is mij gebleken, dat sommige oudercommisiën, bedoeld in art. 20 der Lager Onderwijswet 1920, ouderavonden organiseeren, welke, uit hoofde van de daaraan verbonden amusementen, kunnen vallen on der do bepalingen van de verordening op de heffing ecner belasting op tooneelvertooningenen andere vermakelijkheden. Mitsdien breng ik u bij dezen in herinnering dat voor dergelijke avonden belasting verschuldigd kan zijn en dat in dat geval door uwe commissie aangif te behoort te worden gedaan. Het verdient derhalve aanbeveling dat uwe commis sie, bij aldien zij een ouderavond, met amusementen organiseert, zich te voren er van vergewist of belas ting verschuldigd i9. ONDER EEN AUTO. Gisterenmiddag heeft op het Groot Heiligland te Haarlem een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Om streeks twee uur reed daar een auto met een matig gangetje, toen plotseling een zevenjarige jongen uit Heemstede die straat overstak. De jongen werd gegre pen en do wieiep van de auto gingen hem over het hoofd. Levensgevaarlijk gewond werd hij overge bracht naar het St. Elizabeth-gasthuis, waar men een inwendige verbloeding constateerde. HET GOUDSCHIP. In de haven van Terschelling is .aangekomen het Nederlandsche Bergingsvaartuig „Gerard", waarmede volgens een nieuwe vinding bergingswerkzaamheden zullen worden beproefd op het goudschip „Lutine". DOOR EEN SPIEGELRUIT. Een dame, die gisteren per rijwiel de Zeestraat te Zandvoort afreed en de Haltestraat in wilde rijden, raakte het stuur over haar rijwiel kwijt. Met volle vaart vloog zij door de groote spiegelruit van de eta lage van den winkel der firma Snatlager. De wiel- rijdster werd ernstig aan gelaat, onderlip, vingers I van de linkerhand en aan den linkerarm verwond. AUTO-BOTSING. Te Delft is vannacht omstreeks twaalf uur op «den,; Oostsingel een auto van den heer Veder uit Rotterdam die met groote snelheid reed. nabij de Koepoortbrug in botsing gekomen met een grooten verhuiswagen van den heer Van Buren, die van de brug afreed. De auto liep eerst tegen een boom, die vernield werd en vervolgens tegen het huis van den heer Vijlbrief, waarvan het raam werd vernield en een stuk uit den gevel wer,d; geslagen. De auto werd zwaar bescha digd; een der inzittende dames, die enkele wonden had bekomen, werd in het gasthuis verlamden. De overigen kwamen met den schrik vrij. BROMMERT EN VAN 'T REVE IN VRIJHEID GE STELD. Gisteravond te half acht krbeg de leiding der Com munistische Partij, te Amsterdam telefonisch bericht dat aan de communisten Brommert en Van 't Reve, tijdens de staking in Twente gearresteerd, en te Al melo in voorloopig arrest gesteld, plotseling de vrij heid was hergeven. Een aantal hunner geestverwanten heeft hun1 gis teravond omstreeks elf uur aan het Centraal Station ontvangen. Zingende trok men daarna in de richting van het P.A.S.-gebouw in de Plantagè-Parklaan. Tij dens deze wandeling heeft de politie eenige malen, toen het zingen niét werd gestaakt, de volksoploop uiteengedreven. Nader wordt gemeld: Gisteravond heeft in1 den omtrek van de Muider- poort te Amsterdam een schermutseling plaats gehad tussehen communisten, die hun pas uit het huis van bewaring te Hengelo ontslagen partijgenooten Brom mert en Van 't Reve van het Centraal Station had den afgehaald, en de politie. De communisten hadiden van dat afhalen een straatbetooging gemaakt, waar voor zij geen vergunning van den burgemeester had-i den; daarom verbood «do politie het zingen en had zij hen reeds eenmaal met getrokken sabel uiteenge jaagd op het Muntplein. Bij het Jona9 Daniël Meyer- i plein zijn' de betoogers echter weer bijeengekomen en al zingend verder getrokken in de richting Muider- poort. Toen hier een inspecteur met eenige agenten hen opnieuw sommeerde het'zingen te staken, ant woordden zij met steenworpen en namen zij een zeer dreigende houding aan. Drie agenten werden door steenen licht gewond. Zij maakten gebruik van de vuurwapenen, waarop de opdringende communisten de vlucht namen. Ook een van dezen is verwond; er heeft zich tenminste iemand in het Isr. ziekenhuis laten verbinden, die onbekend is gebleven. HET VERVAL DER OPENBARE SCHOOL. Men schrijft uit Arnhem: In verband met do daling van het aantal leerlingen van verschillende openbare scholen, de aanvragen van bijzondere schoolbesturen om uitbreiding van hun schoolruimte en de komende voor de gemeente financieel ongunstige regeling van het rijkssubsidie voor het 1. o., is door B. en W. van Arnhem een re organisatie ontworpen van het openbaar lager onder wijs, teneinde verdere groote uitgaven en blijvende koston van het 1. o. zooveel mogelijk te vermijden. Voorgesteld wordt de opheffing van vier scholen. De beschikbaar komende schoolruimte zal worden gebezigd voor de verplaatsing van openbare scholen, terwijl twee schoolgebouwen in gebruik zullen wor den genomen door de Ned. Herv. Vereeniging voor Chr. 1. o. en door de Ver. tót oprichting en instand houding van scholen met den Bijbel. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Uit Zaandam, 15 Juli. In de haven van Zaan dam is vannacht om 12 uur eon ernstig ongeluk ge beurd. Een roeibootje, waarin 8 personen van de bemanning van het gisteren aangekomen Noor- sche houtschip „Skad,r zaten, om zich aan boord van dit schip te begeven, is# omgeslagen. 3 Jonge mannen verdwenen in de diepte, terwijl de 5 an dere leden der bemanning zwemmende aen wal be reikten. De lijken der 3 zoo jammerlijk om het leven gekofhen Noorsche zeelieden zijn vanmorgen opgehaald en naar de begraafplaats te Zaandam gebracht. zoon STRAF ZAL WEL HELPEN. Een veehouder, dia te Amsterdam twee bussen met water vermengde melk afleverde, werd door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens het afleveren van drinkwaren, wetende dat zij ^rvalscht, zijn en die vervalschihg verzwijgende, twee malen gepleegd. BFSMETVERKLARING OPGEHEVEN. De besmetverklaring van Singapore met cholera is opgeheven. J PFOV. STATEN NOORD-HOLLAND. Dinsdagmorgen werd de zomerzitting van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland voortgezet onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell. Medegedeeld werd, dat Gedip. Staten prae-advios zullen uitbrengen op een motie, inzake de watervoorziening te Laren. De rekening van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1922 werd vastgesteld. Bij het verzoek van het Witte Kruis om subsidie ten behoeve van de wijkverpleging over 1924 deed de heer Kooiman (Ged. Staten) eenige mededeelingen in verband piet de opmerkingen, in de Statencommissie gemaakt. Spr. achtte de vergoedingen van. f 500, die j aan den secretaris toegekend worden, niet te hoog. j Tevens deed spr; eenige mededeelingen over de ^ma lariabestrijding; in 19211922 heeft de provincie f 35.000 aan de bestrijding bijgedragen. Wat de ge volgen betreft, spr. kan hieromtrent nog ivertellen, i dat het vorig jaar de malaria belangrijk minder heeft geheerscht dan in de voorgaande jaren. De heer Abrahams bepleitte de uitkeering der sub sidie wanneer deze noodig is, tot een bedrag van ten hoog9te f 16000. Het gevolg zal dan zijn, dat de sub sidie onmiddellijk gebruikt zal worden en men voor komt, wat wel is gebeurd, dat de Centrale Commissie een zoo groot bedrag in kas had, dat f 452 rente ge kweekt kon worden. De heer Kooiman deelde mede, dat Gedep. Staten deze gedachte overnamen en de subsidie op ten hoog ste f16.000 willen bepalen. Hetzelfde zal geschieden met de subsidie van1 f 3550 voor de zuigelingenbe- scherming. De voorstellen werden, aldus- gewijzigd, goedge keurd. Nadat bij het voorstel tot subsidieering der Vereeniging tot instandhouding van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme te Amsterdam, de heer Gerhard namens Ged. Staten: een uitvoerige toe lichting had gegeven betreffende toeneming dor werkzaamheden van dit bureau, werd dit voorstel goedgekeurd. Vervolgens bepleitte de heer De Vries inwilliging van het verzoek van J. A. de Boer, gewezen technisch ambtenaar bij het P.W.B. te Zaandam, om verhoo ging van pensioen en uitbetaling van vermeend ach terstallig salaris. Het voorstel van Ged. Staten, om afwijzend op het verzoek te beschikken, werd met 49 tegen 16 stemmen aangenomen. Het voorstel om. een vlotbrug aan de Kooi in het Ncordhollandsch Kanaal te leggen, vond bestrijding van de heeren Bosman en Verschure met het oog op de sch'eepvaartl Na verdediging door den heer Van Lennep, Ged. Staten, werd het voorstel aangenomen met deze twee stemmen tegen. Bij' het voorstel tot het verstrekken van. een cre- diet aan Ged. Staten voor het aanschaffen van meu bilair en het aanleggen van electrisch licht in het gouvernementsgebouw, voerde eerst de heer Dorbeck (R.K.) het woord. Spr. herinnerde aan alles wat Ged. Staten hebben gedaan om een ©enigszins plausibel en toestand te scheppen voor het onderbrengen der PtotI griffie en verdere afdeelingen. In dit verband waoi spreker op die medcdeolingeu door Ged, Staten oenln dogen geleden gedaan over de houding van het Rijk en diende motie in, waarbij de Pr. St. ernstig proteg-i teeren tegen de ongemotiveerde houding van het Rijfcj en die ten zeerste afkeuren. Van verschillende zijden werd de houding van Regeering afgekeurd, maar tenslotte het voorstel vaj Ged. Staten aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten om enkele gemeenten zooals Warmenhuizen, Harenkarspel, Winkel, Nieu.t we Niedorp enz. vanwege de Provincie te electrificeei ren, vond bestrijding van den heer J. Burger, wees op het feit, dat enkele gemeenten in Noordhoj.r land een gasbedrijf met zware lasten hebben, terwi| aanneming van het voorstel van Ged. Staten teni volge zal hebben het invoeren van electriciteit in gemeenten. Spr. bepleitte het belang der gasfabriek en verklaarde zich tegen het voorstel van God. Si ten. Van enkele andere spr.'s ondervond het voorst, eveneens bestrijding, terwijl de heeren Van der Waej den en Hondrix, de laaste namens Ged. Staten, h< voorstel verdedigden. De heer Hendrix begon in zijn verdediging voordracht te wijzen op de moeilijke jaren, die P.E.N. heeft doorgemaakt en legde den nadruk op heil feit, dat men in de betrokkefa gemeenten vreesde, dat I invoering der electriciteit tengevolge zou hebben, be.! nadeeling van het gasbedrijf. Dit heeft ook gemaffl dat verschillende Statenleden bezwaren hebben g*. maakt en zich tegen den post verklaarden. Spr. be streed in dit verband de opmerking van den heel Colijn als zou de autonomie der gemeentebestuinj zijn aangetast en zeide de vrees van verminderii[{. der gasbedrijven niet te deelen. Spr. lichtte dit ti aan de hand der praktijk; een aantal gemeend waar gas en electriciteit beide wordt verbruikt ke aantoonen, dat electriciteit niet ten koste van g! wordt geleverd en dat ook de gasproductie blijft st gen. Er is gesproken van de provincie als zakenmai doch wanneer er een provinciaal bedrijf is moet d j zoo rendabel mogelijk worden beheerd; maakt me er een philantropische instelling van, dan wordt h< een mislukking. Spr. zeide nog, dat er z.i. geen aanleiding is tot vei goeding door de provincie bij eventueele schade aaj gasbedrijven. Na repliek kwam in stemming een ingediend voor stel om de suppl. begrooting met f318.000 te vermin deren. Dit werd verworpen met 38—18 stemmen. De begrooting werd daarna goedgekeurd, evens! een suppl. begrooting voor het Prov. Waterleiding, bedrijf en een tweetal suppletoire begrootingen vooi de prov. inkomsten voor 1923 en 1924. De agenda was daarmee afgehandeld; de heer Tho massen- kreeg nu nog'gelegenheid zijn vragen ove het vraagstuk der werkverschaffing toe te lichten. AARTSWOUD. Alhier worden door eenige personen poginge aangewend om een badhuis op te richten. Gezien de vele personen welke zich hier zomers in zee be geven, zou dit in een dringende behoefte voorzien Hopen we, dat het met succes worde bekroond. AARTSWOUD. Voor rekening van de dames van Wijk zal op oei een perceel tuingrond van de Ned. Herv. Kerk, een nieuw woonhuis worden gebouwd. - WARMENHUIZEN. In de onlangs ten kantore van dë Amsterdamsche Spaarkas te Amsterdam gehouden vergadering van Directeuren van Spaarkassen, is het bestuur der vereeniging van Directeuren van Spaarkassen aJj volgt samengesteld: do heer Th. G. van Hoogettj huyze, directeur van de Amsterdamsche Spaarkai te Amsterdam, voorzitter; de .heer P. Klant, direo teur van de Noorder Spaarkas te Warmenhuizen, vice-voorzitterde heer Mr. P. Th. Rive, direotoui van het Nationaal Spaarfonds te den Haag. pen ningmeester; We heer J. M. O. E. Ie Rutfce JrV directeur van het Internationaal Trust-bureau te Amsterdam, secretaris. Tot dusverre zijn 9 spaar kasbedrijven tot deze vereeniging toegetreden. - WARMENHUIZEN. Tot de 5e klas der H.B.S. te Alkmaar is toegel ten G. Rijpma en is A. D. Rij'pma zonder toelatmi examen tot de 1ste Mas der H.B.S. aangenomei - WARMENHUIZEN. Naar wij vernemen, bestaan alhier-plannen tot het bouwen van een R.K. Zusterhuis en zullen een tiental R.K. Zusters uit Bergen zich hier vestigen. Ook bestaan er plannen tot den bouw van een R.K Meisjesschool. DE EX-KROONPRINS BIJ BARON GEVERS. Op de vragen van den heer Vliegen betreffend! een door den Nederlandschen gezant te Berlijn aan den gewezen Duitschen Kroonprins aangeboden- maaltijd antwoordde de Minister van Buitenlandsclie Zaken: Het uit de „Welt am Montag" in de Nederlandsen dagbladen overgenomen bericht heeft aanleiding ge- gegeven tot een verzoek om inlichtingen aan den Nederlandschen gezant te Berlijn. Uit de inlichtingen blijkt, dat baron Gevers in he« laatst van Mei den voormaligen Kroonprins en de Kroonprinses, die vroeger aan bet gezantschap ver keerden, te dineeren beeft gevraagd, nadat hem ge bleken was, dat dit hun aangenaam zou zijn en dat daartegen bij het Departement van Buitenlandscha Zaken te Berlijn geen bezwaar bestond. Het diner bad geen officieel karakter en daaraan werd dientenge volge slechts door bekenden vanj de vorstelijke gasten deelgenomen. Het Nederlandsche Departement van Buitenlandsche Zaken was echter door den gezant niet geraadpleegd; het bericht in enkele bladen, dien. aangaande was onjuist. DUINBRANDEN. Uit Zandvoort wordt bericht aan het Hbld.: Het is zelden goed en nauwelijks brengt het war. me zomerweer een stroom van gasten naar ons bad» dorp, .of van uit het dorrende duin dreigt een gevaar. Telkens ontstaan duinbranden, die meestal te wij. ten zijn aan de grove onvoorzichtigheid van den duin. wandelaar! Een duinbrand, die zich ernstig liet aanzion onu stond aan den Westerduinweg, maar werd bijtijdi gebluscht door politie en burgers. Een brand in her duin achter do Zandvoortsche laan werd gebluscï door een jachtopziener, een begin van duinbrand aa; de Breedestraat door burgers. Tal van kleinere w« den in den aanvang gestuit. Daar de vrijheid in het duin toch al zoo beporkt i valt er niet aan te twijfelen, of strengere maatreg' len zullen genomen worden, waardoor de goedgezll de wandelaars weer gedupeerd zullen worden. Wie onachtzaam met vuur omgaat, ook van sigal of cigaret, kan' het grootste gevaar thans in het dti6 veroorzaken en de genoegens van honderden anders bederven VERGIFTIGD SUIKERGOED. Uit Veenendaal, 15 JulL Zondagmiddag word eet 4-tal kinderen, resp. 10, 8. 5 en 3 jaar, zeer ornwj ongesteld, zoodat geneeskundige hulp moest woroa ingeroepen. Het bleek, dat do kinderen vergiftig0 waren «door het gebruik van suikergoed, dat in wb winkeltje hier verkocht wordt. De politie nam b«« snoepgoed in beslag. HET VERVOER VAN POSTPAKKETTEN. Uit Rotterdam, 15 Juli. In de hedenonder voor* zitterschap van den heer J. C. Veder gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel alhier wera meegedeeld, dat van den Directeur-Generaal, zake het maximum gewicht en de afmetingen vaa postpaketten bericht is ontvangen, dat de veranoj? ringen, die in de vervoermiddelen, het matenee' en de inrichting van den dienst in het mgeinecn zouden noodig zijn om den pakketposheiisc tw* rekend te doen zijn op het vervoer vangoederen v aanmerkelijk grootere maximum-afmeting engw wicht, zooals de Kamer had verlangd, zeer belang rijek uitgaven zouden vorderen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2