1 Marktberichten. boel bad rich tij bet N.V.V. aangesloten, terwijl de afdeeling telf daar tegen wm. Lid te worden van een Bond, die 'niet in alle oprichten do sympathie heeft, is voor beide partijen onaangenaam. Veel is er, waarmee de afdeeling rich vereenigen kan, doch er rijn principieele quaeeties, die de sympathie der afdooling van den B. v. N. O. niet hebben. De 1 Moi- beweging b.v. laat deze afdeeling volkomen koud; medezeggingschap /en socialisatie zijn onderwerpen, dio nog wel een dogelJJke studie eischen, alvorens als objocten voor een practiacho politiek te kunnen die nen. De vraag werd geopperd, boe de bij den Bestuur- dersbond aangesloten afdeelingen staan tegenover de oischon van den Bond van Ned. Onderwijzers. Men twijfelde, of die daar wel ten volle worden erkend. Men herinnerde aan verschillende gevallen, waarin b.v. do S.D.A.P.-leden aan den LaDgendijk, de eischen van den Onderwijzersbond totaal verloochenden. Nu is het wel waar« dat deze niet tot den Bestuurders- bond behooren en men hier een heel bijzonder soort S.D.A.P.'ers heeft, doch de samenwerking van den Ifbstuurdorsbond geschiedt in hoofdzaak met de S.D. A.P. Opgemerkt werd verder, dat een bij den Be stuurde rsbond aangesloten afdeeling van den Bak- kersgezellenbond toelaat, dat een instelling, waarbij do leden van dien Bakkersgezellenbond werkzaam zijn en welker voorzitter en secretaris beide soc.-dem. zijn, op een verschrikkelijke manier met den 8-urigen werkdag de hand wordt gelicht. Ten aanzien van het militairisme gaat het N.V.V. en dus de Bestuurdersbond uitsluitend samen met do S.D.A.P. Men bejammert dit, omdat andere politieke partijen zuiverder in de leer van het anti-militairisme zijn dan de S.D.A.P. Zoo werd aan de rede van Prof. Van Krabden herinnerd, die misschien meer tegen het militairisme zal hebben uitgericht dan alle con gressen en meetings der S.D.A.P. Tal van andere voor beelden werden nog aangehaald, waarhij de moeilijk heid blijkt tot aansluiting bij den Bestuurdersbond die niet staat op het politieke standpunt dat blijk baar de andere afdeelingen reeds hebben ingenomen. Men bejammerde dit, doch zoolang het N.V.V. een blijkbaar uitgesproken voorkeur voor een bepaalde politieke partij aan don dag legt, meende men niet tot aansluiting te kunnen overgaan. Het verzoek werd da^ ook van do hand gewozenj Ten aanzien van het Vervolgonderwijs zal cr do aandacht op worden gevestigd, dat nu do finantieelo toestand aan den Langendijk weer wat is verbeterd, ook de belooning voor dat onderwijs dient verbeterd te worden, te meer, daar de verlaging in Zuid- en Noordscharwoudo als eon gevolg van de malaise in den tuinbouw is ingevoerd. Als propagandist word gekozen de heer J. du Burck te 'Zuidscharwoude. Besloten werd aan alle daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen in het ressort (Haren karspel, Warmenhulzen en Hugowaard bezitten reeds een schoolarts) een verzoek te richten, om tot het in. stellen van het instituut schoolartsen over te gaan. Nog word aangenomen oen voorstel om zich tot alle oudercommissies in den kring dor afdeeling te wen den, om in voorkomende gevallen samenwerking en onderling contact te zoeken.' Ook kwam nog ter sprake het voortbestaan van het zjr.n. neutraal onderwijscomité. Men meende, dat de ftunleiding voor het bestaan van dit comité nu waa vervallen, doch, zoo meendo men van andere zijde, er was toch niets tegen, als het blijft bestaan, om bij voorkomende golegenhedeon te kunnen optreden.1 Daarna sluiting. TOEGELATEN. Voor de Kweekschool voor de Zesvaart te Amster dam is toegelaten A. D. Visser van Haringhuizen. OUDESLUIS. Do jongeheer J. Klaro Az. alhier, loerling van den hoor A. v.. d. Mei] to Alkmaar, behaalde op een dezer dagen gehouden examen een diploma voor dubbel boekhouden. OUDESLUIS. Do steeds aanhoudende droogte is do oorzaak, dat alhier zeer veel gebruik wordt gemaakt door mon 8chcn uit do omgeving, om hun water te bqtrekken van do waterleiding alhier. Behalve de vele eai grooto waterschuiten dio 't water halen ten behoo vo van de Zuiderzeewerken, konion geregeld vracht auto's en andere wagons, voorzien van bussen, om alhier bij den sluiswachter goed water voor' be trekkelijk weinig gold to bekomen. O, wat staat de waterleiding nu in een goed blaadje bij het publiek; dat is wel eens anders geweest JULIANADORP. Maandagavond ongeveer acht uur, arriveerde al hier voor de tweedekecr in menige auto's een géz'J schap dames en heeren, behoorendo tot de Evan gelisatieeommissie der Gereformeerde Kerk te Hel der. pnder leiding van (den'hoer P. Storm.. De bij eenkomst had plaats in de open luoht en werd door zang, orgelmuziek en toi-epraak afgewisseld. Het weer was uitstekend voor zulk een meeting, doen door do groote drukte in de_n hooibouw en de wei nige bekendheid, was er niet vóel publiek aanwezig. Te ongeveer 10 uur keerde men naar Helder te rug. ST. MAARTEN. Door het geraken van oen stukje vuur in een kist, met gedroogde koolstruiken, geraakte alluer het woonhuis van don heer G. do Groot aan het Rijpje, in brand en brandde tot den grond too af. Veel meu bilair werd gered. Een zeug, welke dcze_ -,voek bi gen zou Werpen, is er inoae in verbrand. Verzeker ring dekte de schade. SCHAOERBRUQ. Do 'jongeheer A. N. Nap alhier, leerling der R.H.B.S. te Alkmaar, is bevorderd van do le naar de 2e klasse. OUDESLUIS. Het geval van roodvonk ten huize van den heer K. Paarlberg alhier, is thans geweken. ALKMAAR Onze stadc-enoot, do brigadier der ib'ksyeldwacht F. van Gelderen, is met ingang van 16 Juli bevor derd tot brigadier-majoor dei» rijksveWwaehfc teo standplaats Naaldjjk (Z.-II.). WIERINGEN. Ten huizo van den hoer M.^Kok, te de Haukes, trachtto men door opensohuiving van een raam in te breken. Het geraas in den winkel deed de zoon des huizes wakker worden* welke direct op onder zoek ging en do onwolkome bezoeker verraste^ the op de vlucht ging. De zaak is in onderzoek by de politie. WIERINGEN. De heer Hagendjjk, commies 2e klasse bij s Rijks belastingen alhier, is bevorderd tot oommies le klasse.' WIERINGEN. Onzo plaatsgenoot, de heer J. Joh. Baüs, leerling aan de Zeevaartschool te Delfzijl, is geslaagd voor het examen stuurmansleerling. BARSINGERHORIt. Het huis aan de Tin alhier, voorheen van de ram. Grootes, is uit de hand verkocht aan den heer Van Stipriaan te Winkel. r ANNA PAULOWNA. j, In deze gemeente ifl een geval van diphteritus ge- oanstateerd. ANNA PAULOWNA* J Voor Mej. List is Moj. M. A. V. Clerok te Alk maar, als tijdelijk onderwijzeres aan School III te Oostpolder, benoemd. HONGERSTAKING IN DE BIJZONDERE STRAF GEVANGENIS IN DEN HAAG. De heer B. do Ligt, redacteur van het orgaan De Wapens neer, schrijft: Maandagavond jl. vervoegde zich de vader van oen der veertig gevangen dienstweigeraars bij den secre taris van het Internationale anti-militaristische bu reau in De Bilt met een brief van zijn zoon, waarin deze schreef: „Ongeveer tien jongens weigeren te eten. Ik eet ook niet. Vandaag is het de derde dag. Wij zijn het begonnen als protest, dat onze medemak kers op cel zitten en wij op zaaL Teven* proteatee- ren wij tegen de bohandeling, die oiw wongt aange daan'. Dinsdagmorgen begaven zich de n-nti-miliiaristen B. de Ligt on J. Gioson namens do sectie Nederland van de Internationale antimilitaristische vereonigiiig van het Intern, antimilit. bureau naar den direc teur van de bijzondere gevangonia om nadere inlich tingen. Deze verklaarde, dat inderdaad op 10 Juli de I hongorstaking door 10 der gevangenen was ingezet, dat er echter op 12 Juli nog slechts vier volhielden, en dat het nu alles voorbij was. Bovendien was de voedselstaking niet absoluut, daar de weerspannigen waren doorgegaan zich een en anlder uit do cantine te verschaffen. En ten slotte hadl men te bedenken, dat al was het de gewoonte, de jongelui op zaal te plaatsen, 'zij volgens den regel in do col geplaatst konden worden. Op do vraag van de antimilitaristen, ook do betrokken dienstweigeraars te mogen spreken, om zich een objectief oordeel over het gebeurde to kunnen vormen vóór men de zaak in de pers zou publiceeren, word geantwoord, dat de directeur niet het recht had. dit toe te staan Men wendde zich toen I tot' den voorzitter van het college van regenten. Deze i was uitstedig. De secretaris van dit college beloofde echter telefonisch het verzoek om toelating onmiadel i lijk to zullen overbrengen aan mr. Ledeboer, die bij 1 afwezigheid van den voorzitter in deze te beslissen had. Een uur later weer opgebeld, berichtte hij, dat de hoer Ledeboer een bezoek aan de dienstweigeraars I voor het gemelde doel niet kon toestaan. Hij. deelde mee, dat er op dit oogenblik nog één dienst weigeraar weigerde te eten, doch dat deze, P. Z. volgens oordeel van den dokter, daarmede van daag wel zou ophouden. De antimiltaristen waren met deze weigering niet tevreden en besloten, zich officieel tot het college van regenten en tot den mi- j nister van justitie te wenden. Dit te meer, daar zij I aangaande P. Z. het volgende bericht ontvingen: ,.P. j \Z. kan niet tegen de cel. Als hij daar lang'in moet zitten wordt hij gek". Dit is niet overdreven, maar j zuiver de waarheid. Wanneer men hem tart, wordt hij wild. Met het gevolg, dat hij in het cachot in het dwangbuis wordt geboeid. Hij heeft toen den ma- joor der gevangenis gewaarschuwd, dat hij een moord beging, maar niets hielp. Hij. heeft toen de touwen op don muur doorgescheurd en met zijn bloed op don muur geschilderd: Moordl Naderhand, heeft hij j een kruis in zijn borst gesneden en ook zijn hand beschadigd op dezelfde manier.' Toen waren zijn j geestvermogens geschokt en moe9t hij naar de zie- kenzaal. Nu is hij bij ons op zaal." Daar controle van deze berichten van officieele zij- do werd geweigerd, besloot men van antimilitaristi- sche zijde, deze berichten te publiceeren in den vorm* waarin zij ontvangen zijn. J' Naar aanleiding van bovenstaande mededeeling van den hoer B. de Ligt over de hongerstaking der dienstweigeraars hebben wij ons tot den directeur ider bijzondere strafgevangenis te Scheveningen ge- i wend, schrijft de Tel., met verzoek om nadere inlich tingen over deze kwestie. De directeur wees ons erop, dat als regel de gevan genen hun straf in de -cellen (moeten uitzitten. De minister van Justitie heeft echter ten aanzien van de dienstweigeraars de milde bepaling uitgevaardigd, dat de dienstweigeraars, die zich behoorlijk gedragen, op zalen hun straf kunnen ondergaan. Wie zich ech ter niet houden aan de regels van orde en tucht wor den in de cellen geplaatst. Enkele dienstweigeraars nu er zitten te Scheveningen 3? hadden rich naar do directeur reide, ntet behoorlijk gedragen en werden daarom in de cellen gezet. Een tiental, dat in do zalen bleef, begon daarom de hongerstaking uit protest tegen do verwijdering hunner kameraden. Do i naam „hongerstaking" vond de directeur wel wat weidsch, want de betrokkenen bleven eten uit do can tine betrekken als haring, bokking en) eieren. Zij wei gerden alleen het gevangenisvoedsol. Na 2 of drie dagen gaven de moesten deze staking al op. Alleen eon viertal bleef er mee doorgaan, doch tevens met het gebruiken der genoemde cantine-artikelen. Ten slotte twaa er nog één, die volkomen hongerstaking toepaste, maar ook deze fs er gisteren mee opgehou den. Enkelen hebben later over uitputting geklaagd en zijn toen. o«» advies van den dokter, in afzonder lijke isoleerkamers op nod gelegd. Verder is er niets voorgevallen. - ANNA PAULOWNA. (Politie. Verloren/j oen vulpen en oen potlood. Gevonden: eon pet en eon mes. Inlichtingen ter secretarie. VAN EWIJCKSLUIS. Op het werk van de firma Van Hattem en Blan kevoort is men deze week begonnen met bet aan voeren van klei voor de binnenbekleeding van het i bij die firma onderhanden zijnde gedeelte dijk bui ten het afwatering»- en scheepvaartkanaal. Voor het aanbrengen dier klei is ter plaatse een flinke (dubbele steiger gebouwd, waaraan een drietal bak- !kcn tegelijkertijd kunnen lossen. WINKEL. De aanhoudende droogte noopt langzamerhand de tegenstanders van de waterleiding zich toch te doen aansluiten. Voor hen die niet kunnen aansluiten is het gevaar zonder water te komen niet zoo groot, daar aan hen tegen billijken prijs leidingwater wordt verstrekt. Op bepaalde uren bestaat daarvoor dan ook gelegenheid en wordt water afgegeven op ver schillende plaatsen in de. gemeente. WINKEL. Blijkens een in deze courant verschenen adverten tie, zal de zangvereeniging „West-Frisia", op 18 en 20 Juli een uitvoering gevenJ Met genoegen maakten we roods kennis met doze zangvereeniging. doch voor het eerst zal op deze uitvoering ook gezongen worden door het kinder koor, dat eveneens onder leiding staat van den heer J. I. Hovenier te Nieuwe Niedorp. GROOTE BRAND TE WAGENBERG. Gisteravond 'omstreeks ef uur is er brand ontstaan in de kom van het dorp Wagenborg bij Breda ten huize van de weduwe Stoop. Door de rieten dak bedekking der naastbijgelogen gebouwen greep het vuur zoo snel om zich heen, dat in eon minimum tijd» vijf panden benevens een paar schuren een prooi der vlammen werden. Dank zij Üe windstilte en het feit, dat de belendende percoelen uit stéén waren opgetrokken, bleef het vuur tot deze huizen beperkt. Wagenberg beschikt zelf aleohts over twee handspuiten, bovendien verkeeren de brandputten en slooten in zulk een desolaten toestand, dat (daar uit geen water te halen is. De auto motorspuit. uit Breaa ter hulp geroepen, moest wegens gebrek aan water onverrichterzake terugkeeren. Een de tachement veld-artillerie uit 'Breda, voor oefening ter plaatse aanwezig, weerde zich dapper met red den van have en goed. In vlammen gingen op de slagerij van de weduwe Stoop, do sonuur van dit pand, waarin gevestigd is de wagenmakery van Schrauwen. de woning der weduwe Van Groesen, benevens twoo kleine huisjes, een bewoond door familie Van Tetering, hot andere pas ontruimd door de weduwe van Gilss. Het perceel van Van Ginne- ken bekwam ernstige brandschade. Persoonlijke onge lukken zijn niet te betreuren. De schade die d ui zen don beloopt, wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. Omtrent de ooraak van het onheil tost men nog in het duister. AANHOUDEN VAN AUTOMOBIELEN IN DE GRENSSTREKEN. Do heer Polak heeft tot den minister van Finan ciën de volgende vragen gericht: I. Ie het den minister bekend, dat op de wegen in de grensstreken herhaaldelijk automobielen aan gehouden worden door douaneambtenaren, die gee nerlei uiterlijk kenteeken van hun ambt vertoonen, doch slechts een nationaal vlaggetje in de hand dra gen? II. Is het den Minister verder bekend, dat zulke ambtenaren schieten op automobielen, die op hun sommatie niei stilstaan, omdat de bestuurders niet weten, en niet kunnen weten, dat zij te doen hebben met lieden, die tot aanhouden en onderzoeken ge rechtigd zijn? XII. Indien de minister dete beide vragen bsve^ti, gend beantwoord, aohfc hy dezen toestand dan ruob oven verkeerd als gevaarlijk en is hij bereid, bedoel de ambtenaren te doei} voorzien van uniformen, al thans van de gekende blauwe kepi's, opdat het pu bliek wete, met wie bet te doen heeft en ernstige on gevallen voorkomen wordon? VERDRONKEN. Toen gisteren de 7e klasse van de M.U.L.O.-school te Hellevoetsluis een bad in do particuliere zwemin richting V. I. Z. nam, waar in een der bassins onder water een opening is, waardoor men duikende buil ten het zwembad kan komen, raakte in die opening een 14-jarige leerling J. Knops tusschen balken be klemd en verdronk. Bij het naar huis gaan der leer lingen miste men den jongen. Het lijk is nog niet op gehaald. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben over den afgeloopen maand f 1.16 millioen minder opgebracht dan over Juni 1923; over het eerste halfjaar van dit jaar f9.66 millioen minder dan over dio periode van het vori ge jaar. POSTDUIVEN PER VLIEGTUIG. Zaterdag a.s. zal te Rotterdam op het vliegveld Waalhaven uit Brussel aankomen een vliegtuig, be- hoorende aan de Belgische Société Colombophile de Transports Aériens, met 2000 postduiven aan boord, die den volgenden dag 's morgens vroeg zullen wor den losgelaten, terwijl het vliegtuig den gcheolen 20sten Juli ter bezichtiging nog op Waalhaven blijft. De duivensport is in België zóó ontwikkeld, dat de Belgische spoorwegen per jaar voor het vervoer van duivenmanden eenige millioenen innen aan vracht. Dit is aanleiding geweest tot het stichten van een bijzondere maatschappij, dio de duiven per vliegtuig vervoert. Het groote voordeel hiervan is. dat de dui ven korter onderweg en'daardoor ook minder ver moeid zijn en dus in wedstrijden een grooter vermo gen ontwikkelen. INVALIDITEITS. EN OUDERDOMSRENTE. Op 1 Juni jl. werden 3453 weduwenrenten en 5615 weezenrentcn krachtens de Invaliditeitswet genoten, orwijl op genoemdon datum krachtens artikel 373 dier wet 36.199 personen in het genot verkeenden van als vrucht hunner verzokering verkregen ouderdom» rente van drie gulden per week; voorts genoten 5801 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in arti kel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 79.042 personen in het genot van eene als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. - JULIANADORP. Een vliegmachino is voor onze omgeving geen nieuwtje meer, afgezien van het feit, als er soms een vliegenier zyne evolutiën in de lucht vertoont. Woensdagmiddag zag men echter alle mensohen omhoog turen en het was ook weer sinds langen tyd een bijzonderheid te noemen, want een eén- dekker vliegtuigje met zwakken motor vloog bo ven en langs ons dorpje heen, en bet geleek er veel om of dat men een motorrijwiel hoorde nade ren. Byzonderheden staan ons er niet van ten dienste, al hoorde men den een en ander er het Byne van zeggen. DE GESTOLEN POSTTROMMEL. De politie van het bureau St. Pietershal to Am sterdam is er gistermiddag in geslaagd nog twee medeplichtigen aan don diefstal van den p.osttrom- mel met f21.000 to arresteeren. Maandagavond schreven wij; aldus het Hdbld., dat Tolmeyer over de daken van een blok huizen aan de Bloemstraat was ontsnapt. De politie achtte het niet onmogelijk dat hij do stad had verlaten en misschien nu echt naar Noord-Frankrijk was gegaan. Hij schijnt trouwens vorige week met Jonge jan daar inderdaad %te zijn. geweest, of althans In België. Intusschen bleef cle 1 politie ook de Jordaan en alle woningen van perso- r.en. die met Tolmeyer bekend waren, in hot oog houden. Gistermiddag is hij dan in de woning van een zijner vrienden aangetroffen duor eenige recher cheurs. die hein naar het bureau brachten. Er was ook nog een vijfde verdachte. Uit het verdere onderzoek is namelijk gebleken, dat de buit niet tusschen vier, maar tusschen vijf personen is verdeeld. Die vijfde was een zekere De Vries, een zwager van Jongejan, die door Kollewijn en zijn makkers in 't geval was betrokken omdat men er niet zeker van was. dat hij, als hij werd uitgescha keld. niet den verklikker zou spelen. De Vries, die wellicht geen vermoeden had, dat de politie wist. dat ook hij had mede gedeeld, is gistermiddag in zijn woning overvallen en in hech tenis eenomen. Hiermee zijn dan vermoedelijk alle medeplichti gen aan den brutalen diefstal van vier December in handen van politie en justitie en zeer zeker ver dient het bureau St. Pietershal een woord van lof. vror de wijze waarop deze duistere zaak is opge helderd Het geld is irrootendeels weg. Van de ruim f4000,' die elk dor vijf mannen in handen had gekregen, is heel weinig meer over. Maar ten slotte is dat bij- j zaak. Het voornaamste is, dat de schuldigen hun straf niet. zullen ontgaan, eri dat de ontwikkeling van deze zaak er veel toe heeft bijgedragen het ver trouwen in den speurzin van de Nederlandsche po litie nog te versterken. VAN EWIJCKSLUIS. Weensdag bracht de Gemeenteraad van Anna Pau- lowna een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Te kwart voor twee samengekomen in café Waiboer, begaven de heeren zich kort daarna naar de Directiekeet, waar de heeren Schilthuis en Geers, ingenieurs dier werken, welke als leidslieden zouden dienen, bene vens de heeren Draaijer en Van der Steur, ambtena ren aan het Departement van Waterstaat, welke te gelijkertijd de excursie zouden meemaken, hen reeds wachtten. Aan de hand van een aantal op de werken betrek king hebbende kaarten werden daar de onderhanden zijnde werken, benevens de verdere naast aan de beurt zijnde plannen, nader toegelicht,-zoodat voor af reeds eenigszins een schema werd verkregen, van hetgeen straks bezichtigd zou worden. Vervolgens begaf het gezelschap zich met de mo torboot „Wieringen" van de Directie der Zuiderzee werken naar het Amsteldiep, waar op het gedeelte dat tegen den Wieringer wal reeds is aangelegd, werd geland. Nadat dit gedeelte van het werk was be zichtigd, waarbij vooral het keileem en do stroom- strekte door het nog openliggende gedeelte van het Amsteldiep de bijzondere belangstelling der heeren trok, werd teruggevaren naar Van Ewijcksluis, om daarna het afwaterings- en sc.heepvaartkanaal in te stevenen. Dit ongeveer een kilometer ingevaren zijn de, werd nogmaals aangelegd, om den dijk buiten bedoeld kanaal te bezichtigen, waarna do heeren Draaijor en Van der Steur, welke met de tram van vier uur moesten vertrekken, van het gezelschap af scheid namen, om zich met eene juist gereed liggen de motorvlet naar Van Ewijcksluis te laten brengen. Opnieuw aan boord gestapt zijnde, werd het afwa- terings-en schoepvcfartkanaal tot nabij do afsluiting opgevaren. Voortdurend maakten de heeren Schilt huis en Geers zich daarbij verdienstelijk door het verstrekken van allerlei gegevens, op de werken be trekking hebbende. Op den terugtocht werd bij Van Ewijcksluis aan den keileemsteiger der firma Hofman en Van Hat tem nog even afgestapt, om het reeds bijna op hoogte zijnde voorste gedeelte van den afsluitdam nog even te bezichtigen en de persleiding in werking te zien. Weer naar den vasten wal teruggevoerd zijnde, werd bij het sluiswerk, in uitvoering bij de firma Bakker, nog even een kijkje genomen, waarna het café Waiboer weer werd opgezocht. Onder het genot van eene verfrissching werd daar door den Burgemeester, den heer Lovink, een woord van dank gebracht aan do Directie der Zuid ei werken, die zoo bereidwillig was «aweeat, den i tot bezichtiging der werken in staat te stallen «n nu* do horen Schilthuia on Goors voor do boroidwllij» verleondo inlichtingen, daarbij bi) voortduring v» atrekt Spr. hoopte, dat het de Directie dor ZuidwiH. werken mot hare staf van bekwame ingenieurs mogen gelukken de werken voort te zotten me: h«u' welfde succes, als zij tót heden van het reeds gepr^T teerde, heeft mogen boeken. (Applaus.) Hiermede behoorde dit hoogst aangenamev ma#; bovendien bijzonder nuttige uitstapje weer tot hu- verleden. Allen, die er aan deelnamen waren zeer zH ker hoogst voldaan over hetgeen zij hadden gezien q| gehoord en de aangename herinnering hieraan, zal naar wij verwachten, bij velen nog lang blijven na, werken KENNIS OMTRENT NEDERLAND IN DEI VREEMDE. Op de hoogte gesteld omtrent de wijze waarop fcl enkele Europeesche 'landen op de lagere on middel bare scholen zoowel als aan de Universiteiten dt, aardrijkskunde en geschiedenis van ons land werdsi behandeld, heeft de Vereeniging „Nederland in den Vreemde,' het noodig geoordeeld daarnaar een oq. derzoek op ruime schaal in te stellen. Hierbij bepaal de.de Vereeniging zich niet tot Europa, doch breidfl haar onderzoek ook tot andere werelddeolon uit. D* rosultaten, welke het onderzoek opleverde, waren in verschillende gevallen van dien aard, dat dt Vereeniging meende daarbij niet te .mogen berut-p ten. Het kan toch als een erainent Nederlandsch b»j lang worden beschouwd, dat het aankomend gj. slacht in andere landen omtrent ons land wordt oj> gevoed in kennis, welke met de werkelijkheid en 4 feiten overeenstemt. En daar bleek in tal van den heel wat aan te ontbreken 1 Het ingestelde onderzoek heeft voor de Vereenigq Nederland in den Vreemde" een omvangrijken ai beid- opgeleverd. Brieven zijn gericht aan de vertegenwoordigers d vereeniging, of aan haar welgezinde autoriteiten j Duitschland, Hongarije, Noorwegen. Oostenrijk, P len, Roemenië, Servië, Spanje, Tsjecho-Slowaki Turkije, Zweden, Bulgarije, de Unie van Zuid-Aft ka, 'Egypte, de Zuid-Amerikaansche Staten en Ver. Staten van Noord-Amerika. Op de meeste" vai deze verzoéken om inlichtingen zijn antwoordon in gekomen met min of meer uitvoerige mededeel ingen dikwijls vergezeld van fragmenten uit de bij h« onderwijs in de geschiedenis en de aardrijkskund» in die landen gebruikte leerboeken, welke fragmen ten op Nederland betrekking hebben. Uit de aldus verkregen inlichtingen wordt een uit drie deelen bestaand rapport samengesteld waarvan thans het eerste gedeelte gereéd is. Hot bo- handelt Denemarken, Duitschland, Hongarije, Italië Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Servli Spanje, Tsjecho-Slowakië, Turkije, Zweden en Bul garije. - Het zoude ons te ver voeren om in de détails dit belangwekkende rapport af te dalen. Wij do< daarom- hier en daar een greep. In de geschiedenisboeken op de lagere school In Denemarken gebruikt, treft men weinig over Ne derland aan. Bij het aardrijkskundeonderwljs wordl Nederland tamelijk uitvoerig behandeld, met algi heele vorwaarloozing ochter van do West-Indische Koloniën. In een der meeat-gebruikte boekjes vind: men een beschrijving van onze weiden- en venen, pol ders, dijken, molens en kanalen; maar in do uit gave van 1921 staat nog eon zeer uitvoerig© beschrij ving van de trekschuiten, waaruit do jeugdige De nen de meening kunnen putten, dat do trekschuit in het „achterlijke" Nederland nog altijd het voOM naamste verkeersmiddel is. „De graad van ontwikkeljng dor bevolking", zoo. heet het in dit boekje, „is niet zoo hoog als bij ons. Verder vermeldt hef. Den Haag als hoofdstad van ons land een fout. die bijna internationaal voorkomt. De belichten, uit Duitschland ontvangen, waven tuf verhouding tot de belangrijkheid' en de uitgestrekt, heid der Duitsche republiek te beknopt en te weinig in aantal om er bepaalde conclusies uit te trokken. De indruk omtrent wat in Hongarije over Neder.j land onderwezen wordt, is zeer gunstig. Maar aan dij beteekenis onzer nijverheid wordt tekort gedaan.' De aardrijkskundeboeken op de lagere scholen do middelbare scholen i-ni Polen gebruikt, geven goed geografisch beeld van Nederland, ook van zij: handel. Minder bevredigend ziet het er met ht onderwijl over ons .land in Roemenië uit De jeugdige Roeme. niër leert dat de hoofdstad van Nederland. Den Haaf aan den Rijn ligt; en dat is zoowat alles. In Zweden leverde het onderzoek zoowel wat hel aardrijkskunde- als wat het geschiedenisonderwijs: betreft, gunstige resultaten op. De nijverheid is ech.' ter weer geheel vergeten bij de opsomming der mi<U delen van bestaan van ons land. In Italië is de toestand zeer gunstig te noemen dank zij het reeds zes jaar lang ijveren van den ver. tegenwoordiger. der vereeniging in dit land, dr. G. 1. Hoogewerf. Ziet hier slechts enkele grepen uit het rapport, We voegen hieraan nog ter illustratie toe. (lat we als bijlagen pagina's uit aardrijkskundeboekj es heb ben gezien, waarop een Kopenhagensch stadsgezic/rt doorging voor een Ainsterdamsch idem. Of een plaatje van de Spiegelgracht te Amsterdam, zooals dio er 60 jaar geleden uitzag, met den molen al® achtergrond ter plaatse waar nu het Rijksmuseum ©prij9t. en het onderschrift: Amsterdam. En toch. in de conclusies van het rapport staat, datf over net algemeen, wat over Nederlands ge schiedenis en aardrijkskunde in het buitenland ge doceerd wordt, gunstig mag heeten. De onjuistheden zyn meer tekortkomingen dan fouten; er rijn meer onvolledigheden dan Verkeerdheden. Over het algemeen heerscht de verkeerde mee rling, dat onsland arm aan nijverheid is. Een be schouwing van den opbloei onzer nyvarheid gedu rende do laatste deoenniën ontbreekt maar al te dikwijls. Dat bijv. Twente en Tilburg geduchte con currenten van Lancashire rijn geworden, men vindt het bijna nergens neergeschreven. I De vereeniging „Neaerland in don Vroomde /heeft thans een bureau ingericht met een om zya wetenschappelijke opleiding bevoegd ambtenaar, hetwelk geregeld oontaot zal houden ter zake m« VJe vertegenwoordigers der vereeniging in de ver schillende landen. Hy zal zoo gegevens verzamel» omtrent de uitgevers der schoolboeken, met schrijvers oontact zoeken, do aandacht van de mui sterie8 van onderwijs veetigon op fouten' en rokoff komingen en het zal gegevens verschaffen omtrefl de wijze waarop het jnogelyk zal zyn m verba» met de eischen van elk land do noodige vorbot-erriaf te verkrijgen. Elk land zal vorder stelselmatig be handold worden (door een afzonderlijke» organisatie waarvoor het hoofdbestuur van „Nederland m «le® Vreemde" reeds een crediet verleend hóéft. In verwijderd verband met hot bovenstaande deel' de het bestuur van „Neerland in den recinde on» nog mede, dat in voorbereiding is een tentoonsw ling op Nederlandsch onderwysgebiéd te KoponM* gen, to houden in September. SCHAGEN, 17 Juli 1924. 14 Paarden f150 a 300. 13 G«ldekoeiea mag. r 250 a 3S0, 47 idem vatte I-W a 530, 10 kal/koeien 1300 a 500, 32 nuchtere kal» ren f12 a 28, 16 schapen mag. f22 a 3.). 6H we» vette f 44 a 54, 103 lammeren f 26 a 32, 6 bokken geiten f3 a 10; 8 varkens mag. 16 a 22. K4(r<y<1n 95 varkens, vette, per Kg. f058 a P;62' f 8 a 15, 361 kippen f 0.75 a 1.50. haantjes f 0.15 a 9 WO Kg. boter 12 a 230, 708* kipeieren f 8 a 7, 8» eendeieren f6.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2