Van dit en vnn dat en vnn alles wat! Voor de Kinderen! DAMRIU0RIEK. DE JONGENS VAN DEN MOLEN. DE OUDSTE STAD VAN AMERIKA. Over de groote Maya-stad die door den En- gelachen reiziger Micholl Hedges en zijn assis tent, dr. Garen in het oerwoud in de binnenland den van Britsch-Honduras is ontdekt, doet Garen nadere modedeelingen. De ruines, zegt hij, zijn de overblijfselen van do oudste beschaving in het Amerikaansche we relddeel. Twee duizend jaar geleden waren de Maya's reeds zoo ver vooruit, dat zij de verge- lijkirg met iedere andere beschaving kunnen weerstaan. Een schrander volld leefde er in groo te steden, vischte, ging op de jacht en bebouwde het land op gemeenschappelijke basis. Op bet oogenblik leven de nakomelingen van die men. achen in zeer primitieve omstandigheden in het oerwoud, zij hebben alle herinnering aan de vroegere grootheid verloren en zijn de treurige zinnebeelden van een achteruitgang, die onge veer in het jaar 600 na Christus begon, toen oorlogen en epidemieën dezen grootschen staat teisterden. De stad die wij ontdekt hebben, is zonder twijfel een product van de oudste Maya-be schaving: zij is bijna 10000 jaar ouder dan de vroeger reeds ontdekte Mayastad Chichen Itza. AI zullen nauwkeuriger gegevens eerst verza meld kunnen worden warneer het dichte struik gewas dat de mines bedekt, is weggebrand, toch is reeds te zeggen, dat de stad! grooter is dan Chichen Itza, dat een bevolking van onge veer 2T>0 000 zielen zal hebben gehad. De bou wers van de ontzaglijke pyramiden waren van Mongool sch type, zwart -harig, gespierd en bui tengewoon schrander. Men stelle zich den bouw van de stad voor: zij bestond uit een groot aantal steenen pyramiden, die over een opper vlakte van ongeveer 15 vierkante K.M. waren verdeeld. Steenen trappen leidden naar de top pen van de pyramiden, waarop de paleizen van de koningen en de hoogepriesters stonden en de tempels van de godin. Rondom de pyrami den strekte de eigenlijke stad zich uit Hier, in met palmbladeren gedekte huizen, woonde het volk. dat prachtig goud smeedwerk en houtsnij werk vervaardigde. Deze menschen, wier be schaving meer dan 5000 jaar oud moet zijn, hadden het o.a. ver gebracht in de sterrenkun de Volgens hun kalender, die ongeveer in het jaar 3"'50 voow. Christus begint, was de tijd in vakken van 400 jaar verdeeld, in ^Watuna", tijdperken van 20 jaar, in ,.Tuna", van 1 jaar met 3C0 dagen, in eenheden van 20 dagen alk en in ..Kins" of dagen. MjsNSUHKIlBAlR. Zoo met het bloote oog kan men onderscheid maken tusschen verschillende soorten van mengchenhaar, in de eerste plaats wat kleur betreft, maar ook min of meer wat vorm be treft. Men onderscheidt behalve de verschillen de kleuren ook sluik, golvend en krullend haar. Deze kenmerkende ere met het bloote oog te onderscheiden verschillen kunnen soms reeds van belang zijn voor een detective, indien b.v. na een moord eenige haren gevonden wor den op de kleeren van een verdachte. Maar men moot hiermede natuurlijk zeer voorzichtig zijn. want er zijn zoovele menschen die oogenschijn- lijk gelijk haar hebben: zwart, blond, wit, rood, krullend, golvend of sluik, of een combinatie van twee dezer. Anders wordt het, wanneer ook de micros coop ter hand wordt genomen. Dan kan men nog veel meer merkwaardige verschillen waar nemen. De microscoop stelt ons in staat onder scheid te zien, tusschen het haar van een man en dat van een vrouw. Een haar van een vrouw «écdigt in punt of is aam de punt gesplten. *n Mannenhaar vertoont, doordat de mannen zich gewoonlijk laten knippen of scheren geen spitss punt, maar is over de geheele lengte even breed Ook is er nog onderscheid tusechen een haar, dat geknipt en een, dat met een scheermes af gesneden is. tre het eerste geval vertoont de taprnnd een aafcoglmatigeö lijp* ml getand, terwijl in het tweede geval de top meer glad ia Ook zijn er met de microscoop nog kleine kleurschakeeringen waar te nemen. Het haar heeft zijn kleur aan het zoogenaamde pig ment te danken. Dit pigment ligt in korreltjes van bepaalden vorm en grootte verspreid in oen haar, afhangende van het raa, voor zoover betreft de rangschikking der pigmentkorreltjes. De doorsnede van een haar is ook hij verschil lende typen niet gelijk. Zoo zijn er met een mi croscoop, die zeer sterk vergroot, ndfc heel wal verschillen te constateeren, die aan het bloote oog ontsnappen. Bij gerechtelijk onderzoek kan men hiervan soms met verrassend resultaat gebruik maken. M. VERVANGM3DDELEN VAN KININE. Kinine is vrij duur; er wondt over geklaagd, dat er eigenlijk te weinig op onze aarde wordt voortgebracht, vandaar dat men reeds langen tijd op zoek is naar vervangmiddelen. Behalve kinine komen in do kinabast oog andere alka loïden voor, os. chinidine, cireohonine, cincho- nidine. Dr. W. Cordes, te Hamburg, heeft on langs een onderzdek gepubliceerd over de wer king van <Je cinchonine, die ook in belangrijke hoeveelheden in de kinabast voorkomt. Vooral Engelsche schrijvers hadden de cinchonine warm geprezen en de stof wordt in' Italië al vrij geregeld gebruikt in plaats van kinine (het is maar half zoo duur). Het bleek nu aan Cordes, dat de cinchonine bij tropische malaria duide lijk minder werkzaam is; ze veroorzaakte ook iets meer maag bezwaren dan kinine, maar had het voordeel, dat ze smakeloos is. De koorts aanvallen hielden wel eren snel op als bij ki- ine, maar er kwamen meer rocidieven voor, Bij de dendedCaagsche koorts, eooals die bij ons voorkomt, bleek emehanine eigenlijk even goed te werken als kinine en daarom zou cinchonine In streken waar geen tropische malaria voor komt, zeer goed te gebruiken zij®. WARE WOORDEN. De optimist bezit de gaaf, om het wezen der dingen in hun volheid en in hua juiste verhou dingen te zien. Leer den jongens plezier in hun werk te krij gen en energie ontwikkelen.' Dat kweekt ge lukkige en krachtige mannen. t Zelfverloochening is de eenige kampioen, die opgewassen is tegen de zelfzucht. Men vraagt in den regel gelukskinderen om iraad; ware het niet verstandiger, het onge luksvogels te doen? De rechte weg is de kortste, maar.... het do^l wondt langs dien weg meestal niet bereikt. Even lachen. GOED GEZEGD. Opposant van een verkiezingscandidaat. die er niet heel helder uitziet; „Maar waarom zou ik belasting moeten betalen voor 't onderwijs, als ik heelemaal geen: kinderen heb?" Candidaat: „Om dezelfde redeu, waarom Je belasting betaalt voor bet water, al wasch je je nooit" 1 GOEDE RAAD. „Als je geld wilt leenen, moet je dit altijd bij een pessimist doen." „Waarom bij een pessimist T" ,Die weet te voren, dat hij het nooit terug krijgt" RAAK! Zij: „Zijn alle mannen zoo stom)als jij?" Hij: „Neen, zeker niet, anders zouden er zoo veel vrijgezellen niet zijn". DAT IS HET NIEUWSTE. „Heb je de nieuwste uitvinding al gezien?" „Neen, wat is 't „Een boordenknoopje met een kleine phono- graaf er in dat als het uit het knoopsgat glipt en in een donker hoekje onder het bed rolt dan zelf roept: „Hier ben ik! Hier ben ik!" Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. Amalg Wt, Winkel No. 1. ZWART. Stand zwart 11 sch. op: 10 12 tot 15 17 19 22 23 25 35. Stand wit 11 sch. op: 24 28 30 31 32 34 37 39 42 44 45. Bovenstaande ©enigszins onnatuurlijke stand, heeft een moois afwikkeling. Wit speelt 1. 24—20; Zwart 1524, gedw. 2. Wit 34—29; Zwart 23:43 (A) 3. Wit 44-39; Zwart 22:24; 4. Wit 42-38; Zwart 25:34; 5. Wit 38:7. De variant bij 1. ia als volgt: B. Zwart 25:43; 3. Wit 29 7; Zwart 22 33; 4. Wit 38; Zwart 36—42; 5. Wit 37:29. ZWART. WIT. Stand zwart 7 ach. op: 8 9 10 12 14 20 37. Stond zwart 7 ach. op 29 32 34 38 39 41 44. Diagram No. 2 toont aan met hoe weinig schijven men een Turkachen slag kan uitvoe ren. Wit 1. 8B—28; Zwart 37:46; 2. Wit 39—33; 'Zwart 48; 10, gedw. 3; Wit 29-23; Zwart 19:29; 4. Wit 33: t en wint. D jj Bijvoegsel der Schager Courant van Donderdag 17 Juli 1924. No. 7469. HET STRAATJE. Er was eens een jeugdig mevrouwtje Dat hield van den glansenden schijn Om liefst in d'r naaste omgeving Veel meer dan zich zelve te zijn. Ze schikte d'r krakende stoeltjes Zoo deftigjes als bet maar kon En heel haar verzameling prullen. Dat noemde ze trotsoh„Mijn salon 1" Ze sprak zeer beschaafd en aandachtig, Nooit druk of luidruchtig of schal, Ze hield van een muzikaal lachje Eh ging zonder schort naar de bel! Ze aanbad' de natuur en de bloemen, Muziek en gedichten en zang, Dat wees op gevoel voor het sohooae, De groenteboer kwam- in de gangll Ze had een bescheiden alcoof je, Dat was heel alleenig van haar, Daar stond een wat wankel bureautje, Dat noemde ze kalm: „Mijn boudoir!" Het was zeer vernuftig en smaakvol Naar eigen ontwerp gestoffeerd. Lieftallige zitjes van' kisten Met bloem etjesstof gedrapeerd!! D'r man was een schutterig ventje, Wat nuchter en laag bij den grond. Die liet haar maar veInnen en knoeien En voelde zich tobbend gezond! Die sjokte gedwee ter kantoorkruk En noemde haar lijmerig: „Schaaat**, Tevree met z*n peut'rig besta&nije, Als ie maar geen last Yam d'r had! 1 OpinnsliUjiH van 10 Juli. 1. Een lei wordt nog op veel scholen ge bruikt. Het tegenovergestelde van vol is leen. Eten are is een vlaktemaat. Het tegenovergestelde van verliezen is winnen. Wel wis en zeker is een bekerede uitdruk king. De bijen leveren ons waa. Het spreekwoord is: Waar een wil is tea wt» 2. Een ken! Nam ere vare goede oplossers vernield ik de volgerede week! Deze keer geen nieuwe raadsels, ïk ontving wees drie oplossingen vare het bloemenraadsel. Die moeten gezonden wordon naar mijnbeer K. vare Keulen, Dief naar mtff Denken we hierom? San aarüflfreldfe voos rekenaaxn. Stellen jullie je eena voor, dat er om de aar ds een Ijzeren band gesmeed is, dia precies ■onder openingen om de aarde past. Natuur- Het popperig straatje van klinkers, Dat schrobde ze stil in den nacht, Dan torste hij op z'n pantoffels Geruischloos een emmer of acht! Dan werkte zo zwijgend en angstig En vond zich zoo hopeloos klein, Twee piet'rige, prullige menschjes, Genekt door moatschapp'1 ijken schijn!! Maar eens op een zomersohen avond Was 't plots met haar glorie gedaan, Toen is ze onthutst en vernedend, Ontredderd naar binnen gegaan! Een kennis stond grijnzend te kijken En zei heel zoetsappig gemeen: „Mevrouwtje laat hem ook eens boenen!'— Toen builde ze dagen aaneen!!! Juli 1924. KROES. Alle rechten voorbehouden. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 45. PRIJSRAADSEL No. 4. Zooals ik alreeds heb medegedeeld, verschij nen er 5 prijsraadsela, waarvan de oplossingen als het vijfde raadsel verschenen is, inge^nden kunnen worden. Hier verschijnt nu prijsraadsel no. 4. Het ge heel bestaat uit 28 letters en is een spreekwoord ontleend aan de fruitteelt 22 13 17 20 28 1 8 15 23 3 ia een, land dat nog al vroege aardappelen van ons betrekt. Ze worden daarheen verzonden per 25 27 26 18. Aardappels zijn 2 1 8 22 7 8 9 10 11 18 16 8. I In Italië kweekt men de 4 5 22 13 rups, Men moet in den handel wel eens wat weten te geven om iets te kunnen 21 16 19 13 24. Over de aardbeien spant men vaak 14 20 18 12 23 6. De uitslag van het voor deze serie uitgoka. men prijsraadsel verschijnt de volgende week. i RAGRUIP. Uit Schagerbrug ontving ik van den heer J, B. het volgende schrijven „Ik heb hier op mijn erf staan een boom, naam onbekend, Bloeit zeer kort, heeft, als hty bloeit, gelijkenis met een witte sering. AJs hij uitgebloeid is, komen van uit het bladroset duizenden rupsen, die den stam, takken, blad, in zeer korten tijd met een witte, zijdeachtige stof overweven. In de oksels van de takken ma ken de rupsen nesten, evenals in bet heesterge was, dat onder den boom staat. De boom zit op het oogenblik nog in een wit kleed, doch begint te vervellen. Als 'het vel weg is, loopt de boom weer uit, krijgt opnieuw bla deren en ziet er na verloop van eenigere tijd weer uit aLs of er niets heeft plaats gehad. Rib jaar heeft het zelfde proces plaats. Andere boou. men, als esch, vlier, heesters, poreboom cox worden er niet door aangetast Ik sluit hierbij in een stuk witte stof, waar mede de boom omgeven is. Kunt u mfj ook zeg gen, welk insect dit proces veroorzaakt en hos ik het kan bestrijden? Ofschoon -het een bizonder iets is, staat een dergelijke met rupsen overdekte boom op het erf toch vies; als er geen middel is om ar af te komen, zal ik hem moeten vellen! lijk is dat niet mogelijk, omdat de aarde niet precies een bol is. De oppervlakte is tamelijk oneffen, door de bergen, dalen en zeeën. Maar laten we nu eens aannemen, dnt de aarde een gave bol is, en dat de ijzeren band precies om de aarde sluit. Nu wi! ik, dat de band 50 centimeter van den. grond komt Over al 50 centimeter van den grond. Dan, moet ik natuurlijk eere stuk in den ijzeren band zet ten. Nu vraag ik jullie: hoe groot moet dit stuk zijn, dat ik in den band moet zetten? Ter eere van do aanstaande groote vacantie, verloot ik oreder de goede oplosser» een boek, waarin meer van deze sommetjes en ook an dere aardigheden voorkomen Oplossingen zenden naar L. ROGGEVEEN, Spui 97, Den Haag. Slot van de hlaltoHe van Reinaert de Vos. O, wat vochten Reinaert en Isegrim. Het duurde nu al een poosje, en geen van beiden werd overwinnaar Toen dacht Isegrim: ,,Nu zal Ik er gauw een eind aan maken. Het rou een schande voor me zijn, als ik dien slecht ten vos in het leven Het. Maar ik kan ndet veel beginnen, en daarbij komt, dat ik bijna niets meer kan. zien door al het stof, dat in mijn oogsa is gewaaid. Maar komaan, Ik cal mijn best doen Ere tegelijk gaf hij Reinaert zoo'n harden slag, dat deze in het zand viel. Iaegrim sprong bovenop hem en hield hem stevig vast Al de vrienden van Reinaert hielden hun hart vast van angst, maar de vrienden van Isegrim juichten, zoo luid als ze konden. Reinaert verweerde zich echter dapper en hij trof Isegrim af en toe stevig. Met zijn tan den wilde Isegrim Reinaert dood bijten, maar toen trok Reinaert hein zoo stevig aan zijn ooren, dat de arme Wolf bijna het heele val van zijn kop verloor. Isegrim gilde van pijn en woede. Nu greep Reinaert Isegrim bij den keel, zoodat hij bijna geen adem meèr kon krijgen. Doodmoe viel Isegrim neer. Reinaert greep hem bij de achterpooten en sleepte hem tot voor den Koning. ,,'t Is genoeg! riep Koning Nobel. „Ophou den! Reinaert, je hebt den strijd gewonnen. Ik wensch je geluk!" Nu kwamen Grimbeert, mevrouw Rulka- nauw, de Vleermuis, de Bunsing, de Wezel, de Nachtuil en nog vele andere Dieren Rei naert gelukwenschen. Reinaert bedankte ze allen, en hij ontving ze met groote vreugde. Toen knielde Reinaert voor den Koning neen De Koning zei: .Reinaert, sta op, wees blij! Je hebt je eer gered. Je bent vrij! Als Isegrim weer bijgeko men is, zal ik] jullie twist tot een eind hrao- gen". „Tk dank u, o Koning", sprak Reinaert

Schager Courant | 1924 | | pagina 5