een FLINK PERSOON Slapsleerlinjj Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Réclames. Predikbeurten, De dingen om ons heen. Eiken Dielsen ol gevirderd leerling. Locnmaaien Inpoldering, wanneer peheele mZcht blijken. Eventueel »»de«i poldjmdjjtHl de binnenzijde door oen opgehoogd tearom kujuwn worden aiuigebraoht ingeval vaa dooraopoling door XuÊwi slechte wegen, waaroren jnjneah.au intremeurs, aannemerB .en landbouwers kunnen nadenken. Welke technische mogelijkheden in die richting beataan, kan eon leek niet beoordceicn. In Sv7oS omsohreven wyze behandeld herrem vruchtbaar kan zijn, valt van te voren btowaarltik tTbïïlissen. Worden waarluk, zooala men te /urioh oJ^iThfre door gisting voedingsstotten onder het bSdkdOT'plantenwortels gebracht? Werkt de on- dSgrond door «ine poreusheid gvmsUgof ongun- sturTHet zijn alle vragen, waarop het antwoord Jolden schuldig gebleven en waarop het ajit- Wzeor verschillend kan «jn m verband mot do omatandigh(don en met don aard van d<Z0S^ddcskuiidigon naar ZwitsorLand reizen- do iiet goed doen, eens een kykjo te Oorhkan '"oNWEDER EN SLAGREGENS. lilt Berlilu. 23 JuU. in don nacht van Dinsdag en Woensdag heelt boven Berlijn oen zwaar onweer gewood, dat vergezeld ging van hevige regena, waar door veie kelders onder water werden gezet. De hulp van de brandweer werd in 53 gevallen ingeroepen. In Köpenick liep hot station onder water dat wel dra een balven meter hoog in de goederenloods stond. Ook in Schelendorl-Mitte werd de toegang tot het station door het wfttes versperd. lel. Tt,pTVTRT PY Gister was'de tentoonstelling te Wembley drie maanden geopend. Tot en met Maandag is zij door 7 631.403 kijkers bezocht. Willen echter de on kosten goed gemaakt worden, dan moeten daar de volgende 15 weken nog ongeveer 22.4TO.000 tesoe- kers bijkomen, wat neerkomt pp gemiddeld 250.000 per dag. Dit is een hoog getal, dooh als het weer niaar moe wil werken, hoopt men een heel eind te k<DEMOORD OP ROBERT FRANKS. Het gerechtshof van Uncago heeft hert schuldig uitgesproken togen Leopold Jr. en Loob. de twee jongens, die den moord op hun vriend Franks heb ben bedreven. Do misdaad ja geluk men weet - door do jongens bekend- Zij hadden den moord welk een mentaliteit uit een soort sport bedre ven. Op verzoek van de .advocaten zal opnieuw een onderzoek woden ringesteld naar de verstandelijke vermogens der beide knapen. DRAADLOOZE TELEFONIE. Deskundigen op het gebied van üraadlooze tele grafie en telefonie zyn zeer tevreden over de proef neming die Maandag door het station Chelms- ford voor draadlooze telefonie is genomen. Dit sta-t tion is Maandagavond officieel geopend, bij welke gelegenheid mej. Clara Du tb, do bekende altzange res, een ooneort gaf. Het .station Chelmsford kan tot op een afstand van 1000 mijl goed worden ge hoord In Engeland en Schotland werd hot ten gehoore gebrachte opgenomen, door 14 relaissta tions die het programma verder met bevredigende resultaten doorgaven. LEVEND VERBRAND. Te Rothis (Elginshire, Engeland) heeft oen droe vig voorval plaats gegrepen. Zekere Patrick Moro- ney, die met zijn vrouw en drie kinderen daar een groot huis bewoonde, werd 'snachts gewekt door een brandlucht' Hij ging naar benoden en zag daar do huiskamer vol rook staan en ook rocfliy vlammen oplaaien. Hij riep naar zijn vrouw, maar deze sliep zoo vast, dat zo hom niet hoorde. Hij poogde nu alleen do vlammen .to, doovon, doch werd door den rook bedwelmd en viel bewusteloos neer. Intusschen breidde het vuur ach langs do trap naar boven uit en vulde de slaapvertrekken met rook. N werd ook de vrouw wakker en poogde haar kin deren te redden. Zü werd! echter door den rook be vangen en viel in onmacht. Twee der kinderen, respectievelijk 7 en 0 jaar ohd - het jongste was slechts 2 jaar beproefden nog zich in veiligheid te brengen. Maar zü zagen zien den uitweg door de vlammen afgesneden. Een buurman, door hun kreten gewekt, maakte alarm en de brandweer was weldra ter plaatse. Patrick Moroney werd bewusteloos by don in gang der huiskamer gevonden en kon na eenigen tijd worden by gebracht. Daar do trap in brand stond, wesden er lad ders tegen de vensters der slaapkamers gezet, ten einde te trachten, ook de overige leden van Jiet huisgezin te redden. Mrs. Moronoy on hot jongste, kind kon men be reiken. Zo waren beiden echter dood. Do tweo oud ste kinderen kon men later eerst als verkoolde lijken bergen. DE „DOODELIJKE STRAAL". In de Engelsche bladen vinden wiï weer eens iets verhield over den uitvinder Grindell Matthews en zijn vondst de zoogenaamde „doodelyke straal". Matthews is aldus het bericht te New-York, waar hij tegenover journalisten enkele verklaringen heeft afgelegd. Het ligt niet in zyn bedoeling zyn machine aan de Vercenigdo Staten aan te bieden, maar voelöör om haar to ncrfectionneoren en alzoo de Bxiteohe eilanden onschadelijk te maken. Matthews draagt een bril met sterke glazen. Uit een oog' is het licht reeds geweken, terwyl volgens den uitvinder, door hot proeven nemen ook hert andere oog eerlang zal verforen gaan. Opnieuw^ pro testeerde hij tdan tegen den naam „doodeldjlkieP straal". Zy was werkelyk een electrische straal van een tot nog toe onbekend karakter. Het geheim wordt zorgvuldig bewaard. Matthews is vol vertrou wen, dat hy een machine zal kunnen perfectionnoo- ren, welke op een afstand van 10 myl zal kunnen dooden en vernietigen. Zeker, verklaarde Matthews, zal de straal geheel New-York in brand kunnen steken fcin aankomende leger binnen een sooonde buiten gevocht kunnen stellen. Hy wil oohtor zyn uitvinding niet voor vernietiging aanwenden, maar in geval van oorlog zouden opmarehoerende leger scharen bedwelmd en gemakkelijk gevangen geno men kunnen worden. WEER EEN LOONGESCHIL IN ENGELAND. Er is een nieuw loongeschil hangende met het po- soneel van de electrische krachtstations, dat een loonsverhooging met 10 shillings in de week eischt. De secretaris van de Electric Tradés Union voor het district Londen zegt, dat, indien de werklieden hun zin niet krijgen, de heele verlichting on de krachtlevering stil zal komen' te staan, zoodat er ook geen trams en electrische sporen meer kunnen loo- pen. EEN STEENEN ZEEDIJK IN BELGIS. Tusschen Knokke en hot Zwin wordt een Bteenen dyk aangelegd met het doel de hooge duinen welke aldaar, vooral den laatsten tijd, zeer sterk hebben geledon, op afdoende wijze te beschermen en moge lijke overstroomingen bij slecht weer of springvloed te voorkomen. Dat de zee aldaar reeds heel wat terrein op de duinen heeft gewonnen blijkt duidelijk genoeg uit het feit, dat een, tijdens den oorlog, door Duitsche militairen gebouwde betonnen schuilpdaats, thans reeds twee honderd meter vóór de duinenreeks in het zand is weggezonken. DE „BOSTON" ZINKENDE. Uit New Port, 22 Juli. Gemeld wordt, dat het sa „Boston" zinkende- is. Alle'opvarenden zijn gered. DE SPRINKHANENPLAAG IN Z.-AFRIKA. Daar de regeering der Zuid-Afrikaansche Unie ver zuimd he,eft, een plan ter vernietiging der sprink hanenplaag op te stellen, hebben1 de Transvaalsche .katoenplanters besloten, hun aanplantingen met vier vijfden te verminderen. In bet Oudtshoorn-diatrict heera<At een gewei droogte. Het vee sterft er in groote massa's sn som mige kleine farmer*-", voor wie de struisvogelteeii een belangrijke bron van inkomen is, hebben heel hun vogelvoorraad verloren. ALUMINIUM KERKKLOKKEN. To Allraht heeft men aan de katholieke kerk de eerste klokken van aluminium vervaardigd, in g9- bruik genomen. Zie zijn een. derde lichter dan de bronzen klokken, terwijl 't roesten en springen daar van is uitgesloten. PLUNDERING VAN GRAANDEPOTS. Volgens de „Iswestia", zoo wordt radiografisch ge meld., hebben de boeren in het district Saratof, waar gebrek heerscht, achttien graandepots geplunderd, welke op bevel der regeering waren opgericht met het oog op den export naar het buitenland. DE TANENDE INVLOED VAN DE SOCIALISTEN IN DUITS CHLAND. Uit Berlijn, 22 Juli. - In de gisteren gehouden ver gadering van do sociaal-democratische groep, uit den Rijksdag, hebben verschillende aanwezigen geklaagd, dat de regeeringen der Duitsche bondstaten stelsel matig de sociaal-democraten verdringen uit 'de func ties, die zij na de revolutie hebben veroverd. Terwyl men aldus tracht den sociaal-demoeraiischen invloed meer en meer uit te schakelen, laat men echter geen gelegenheid voorbij gaan om een lx#oèp te doen op do sociaal-democatie daar waar haar medewerking en steun op prijs worden gesteld.. FAMILIEBIJSLAG IN FRANKRIJK. De persdienst va* het algemeen bureau van de ar beid meldt: Het stelsel van- den familiebijslag dat in Frank rijk voor 2.700.000 arbeiders wordt toegepast, breidt zich meer en meer uit en zal wel spoedig algemeen toegepast worden in de geheele Fransche industrie. Op het oogenblik is dit stelsel bijna zonder uitzonde ring in werking in do groote ondernemingen. terwijl het langzamerhand doordringt tot. de kleinere. Het in den vorm- van familie-bijslag uitgekeerde bedrag is zeer hoog. Voegt men het bij die bedragen, die door de kassen van bopaalde werkgevers (spoor wegmaatschappijen, mijnen enz.) aan hun personeel worden uitgekeerd, dan komt men tot een jaarlijksch bedrag van 300 millioen frank. Bij dit cijfer moet verder het bedrag worden gerekend dat als familie- toeslag wordt uitgekeerd door de openbare dienston. TOCH KERMIS. Het is gewoonte, dat er den 14en Juli op verschil lende punten van Parijs allerlei kermiskramen ver rijzen en dat er dan na eenige dagen in de bladen het bericht verschijnt, dat de prefect van politie op verzoek van mevrouw de gemalin van den president j besloten heeft de vergunning te verlengen tot den zoGveelsten. Dit Jaar heeft men voor bet eerst sinds veie jaren van dat gebruik moeten afwijken, omdat president Doumergue-ongehuwd is. De krameu mogen evenwel toch tot en met Zondag blijven staan. Ditmaal op verzoek van mijnheer den president zelf. Die kermisklanten zullen althans geen kwaad meer sproken van de vrijgezellen, aldus merkt do Figaro ondeugend op. CONFERENTIE TE LONDEN. Zes dagen lang heeft de conferentie te Londen in commissies vergaderd en thans heeft dan de tweede gezamenlijke zitting plaats gehad. Hoewel er nog geen officieel communiqué is ge publiceerd, verluidt, dat de voltallige zitting een voorstel te behandelen) hoeft gekregen in zake benoe ming van een rechtsgeleerde commissie, die tot taak heeft, eerstens na te gaan in hoeverre het Dawos- rapport de grenzen van 't verdrag van VoTsailles overschrijdt, on vervolgens te onderzoeken, in hoo verre de toepassing van het Dawes-rapport kan wor den besproken1 met de vertegenwoordigers van. Duitsehland, die vermoedelijk eerst tegen het begin van de volgende week tot de conferentie zullen wor den uitgenooddgd. De derde commissie is met een definitief rapport gereed) betreffende de overdracht der Duitsche be talingen aan de geallieerde landen. De tweede commissie, die het herstel van de econo mische en fiscale eenheid van Duitsehland bestu deert, heeft het meoningsverschil* tusschen de Fransche en Engelsche vertegenwoordigers omtrent het terugtrekken van het regie-personeel uit het Roergebied nog niet uit den weg kunnen ruimen. Het moeilijkste werk heeft echter de eerste com missie, n.1. de uit den weg ruiming Tjan de bezwa ren der bankiers over de door de eerste commissie opgestelde overeenkomst, wat betreft de garanties voor de inschrijvers op de internationale leening ten behoeve van Duitsehland. Hierover wordt nog steeds geconfereerd. Wat de uitnoodiging der Duitschera betreft, is nu een voorstel aanhangig om/een juridisch comité te benoemen die moet nagaan: 1. Geeft de toepassing van het plan-Dawes aan leiding tot kwesties, welke het sluiten van een over eenkomst met Duitsehland noodzakelijk maken? 2. Indien deze vraag ini bevestigenden zin wordt beantwoord, hoe kan deze overeenkomst dan het best werden, gesloten, zonder dat op de bepalingen van het verdrag van Versailles inbreuk wordt gemaakt? Van Engelsche officieuze zijde wordt er op gewe zen, dat het stellen van deze vragen bewijst, dat men in de conferentie den belangrijksten voorberei denden stap heeft gedaan, om, zooals van Engelsche zijde noodzakelijk wordt geacht, het uitnoodigen van een Duitsche delegatie tot deelneming aan de bespre kingen, mogelijk te maker.. Zooals onze lezers zien zijn da hoeren in Londen nog niet klaar. EEN VALLENDE ROTS. Op twee kilometer van Saint-Rambert-en-Bugey (Ain), tusschen deze stad en de gemeente Argis, raak te een massa van ongeveer 2.000 kubiekemetep rots- steenen los, dicht bij de plaats „Cheminée de la Craz" geheeten. Twee geweldige blokken kwamen neer op den straatweg Lyon-Genève, niet ver van den spoorweg. De vallende massa sleepte alles mee. Gelukkig stond geen enkel huis op haar weg en werd geen enkel mensch gedood. Alleen een vijftal schuillood- sen, waar zich niemand in bevond, werden vernield. Men schrijft de oorzaak aan de droogte toe. OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIë. Uit Simla (Punjab), 23 Juili. De aanhoudende re gens hebben overstroomingen! ten gevolge gehadi in de staten Travankar en Cochin (Madras). Tevens werd ernstige schade aangericht aan de spoorwegen, gebouwen, den oogst' en dein veestapel. Naar ver luidt, zouden 110 personen om het leven gekomen zijn. GEWELDIG ONWEER. Uit Londen, 23 Juli. Het onweer dat gisternamid dag boven Londen losbarstte, ging vergezeld van oen heviger regenval dan sinds dertig Jaren in Engeland is voorgekomen. Verbeterde cijfers toonen aan, dat in twintig minu ten 1.1 inch regen werd geregistreerd. De afkoeling door hot onweer was bijzonder. De temperatuur daal de plotseling van 74 tot 56 graden Fahrenheit. Goechat wordt, dat gedurende de twintig minuten, dat het onweer duurde, meer dan veertig millioen ton regen op Londen is gevallen, SCHAGEN, 24 JuU 1924. 11 Stieren f 250 a 400; 21 geldekoelen mag. f200 a 375; 85 idem vette f300 a 515; 20 kalfkoeien f325 a 500; 34 nuchtere kalveren 128 a 40; 20 schapen mag. 127 a 34.50; 140 idem vette 142 a 52; 88 lammeren 122 a 33-50; 5 bokken on geiten 12 a 9; 26 varkens mag. 116 a 21; 75 idem vette p. K.G. 1058 a Tl.64; 148 biggen 18 a 13; 46 konijnen 1025 a 2.—; 448 kip pen 10.75 a 1.75; Haantjes 10.15 a 1.10; 182 K.G. boter 12.10 a 250; 6285 kipeieren 16 a 6.75; 4019 eendeieren '6. AaidbdOT^fJ3 ^48.1 Tuinboon em fl.80 a 5.2a Aardappelen f4,40 a 7.50, per 100 Kg. Bloemkool •f id.aj a Z4.BO per 100 stak». Doperwten f8 a 20. ICocde bessen £14* 38, per 100 Kg. Wortelen f 1.20 a 5,80. Uien f5,.30 a 10.20 per 100 bcgf. Augurken f02Q a 0.78 per 100 Kg. Kropsla f 0.50 a 2.20 per 100 stuks. Snij boon en f 15 a 35. Speroieboomem f 18 a 26. Zwanfce bossen f 26 a 36, per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 23 Juli 1924. Sohoteche muizen f 5.30 a 6.80, drielingen f 4.60 a 5.20. schoolmeesters f 4.30 a 6, drielingen f 2. Bloem kool, le soort f 18.80 a 27.30, 2e 6oort £15 a 16, de- soort f4.90 a 6.20. Zilvernep f32,70 a 34.50. Aanvoer: 91103 Kg. aardappelen, 375 Kg. nep, 1293 stuks bloemkool. MEDEMBLIK, 23 Juli 1924. Aardappelen: Groote muizen f2.65 a 3.75, kleine muizen f2.80 3.20, kokaohe muizen f3 a 3.05, groote ronde f2.30 a 3, alles por 50 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scnarwoude. 23 Juli. Schotsohe muizen f5.40 a 7, duken f5.10 a 5.80, schoolmeesters f4.70 a 6.30, eigenhei mers f6 a 6.10, drielingen f5 a 5.60, kleinef 1.50 a, 1.80. Spercieboonen f20.10 a 25.20. Tuinboonen f2.30 a 2.60. Zilveruien, drielingen f 12.40 a 13.20, zilver- nep f 31 a 35. Roode kool f7.60 a 7.80. Witte kool f5 a D.iO. Gele kool f 13.70, alles por 100 Kg. Bosworte len f2.20 a 3.20. Bloemkool Ï15 a 24.20, 2o soort f4.90 a 7, per 100 stuks. Aanvoer: 346100 Kg. aardappelen, 50 Kg. sper cieboonen, 500 Kg. tuinboonen, 2400 Kg. zilveruion, 6000 Kg. roode kool, 4400 Kg. witte kool, 150 Kg. gele kool, 4800 bos wortelen. 5550 stuks bloemkool. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 23 Juli. Bloemkool, le soort f 15 a 27, 2e soort f 4.30 a 6.10, per 100 stuks. Wortelen f L80 a 3.80 pjêr 100 bos. Roode kool, le soort f5.60 a 8. Gele kool, le soort f8.50 h 10.30. Witte kool, le soort f120 a 4,70. Zilvernep f31.80 a 32. Slaboonen f25.30 a 26.50. Tuinboonen f3.40. Aardappelen: sohoteohe muizen f5 a 7.40, schoolmeesters fö.40 a 7.30, graafjes f5.40 a 10.60, Duo of York f4.30 a5.90. negentitf- voud f 5.70. Blauwe f 6.10 a 7.40, eigenheimers f 5.60 a 6.80, drielingen f3.50 a 6.10, kleine £1.20 a 1.30, alles per 100 Kg. Aanvoer: 11710 stuks bloemkool, 8020 boe worte len, 77500 Kg. 'roode kool, 650 Kg. gele kool', 9000 Kg. witte kool, 350 Kg. zilvernep, 358 Kg. slaboo nen, 30 Kg. tuinboonen, '376200 Kg. aaidappelan. HOORN, 23 Juli 1924, 69 Varkens: vette varkens £0.56 a 0.63, Londen- sche varkens f0.44, zouters £0.56. Handel vlug. WINKEL, 23 JuU 1924. Aalbessen f720, kruisbessen f715, frambo zen f3548, aardbeien f20—26, aardappelen f J 3.75, slaboonen f811, snyboonen f1012, augur ken f 8—25, alles per 100 pond. Komkommers f 68 bloemkool f 610, per 100 stuks. Wortelen f 4—5.50 Andijvie f34, per 100 bos. GESLAAGD. Voor de Kweekschool voor de Zeetaart te Am sterdam is geslaagd; C. Roggeveen Kz^ leerling der U.L.0.school albiec. BEVORDERD. Onze vroegere plaatsgenoot, Wontor Bos.^ Is aan do Zeevaartschool te Soheveningen bevorderd van de tweede tot de eerste of hoogste klas. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Neeltje Jonge jan, oud 71 Jaren, wed. van L. Helder. POLITIE. Verloren: Eén achterklap van, oon vrachtauto. Gevonden: Een kinderschoentje; een ceintuur. TOELATING NIEUWE LEERLINGEN. Burgemeester en Wethouders van Schagon bren gen tetr algemeene kennis, dat de toelating van nieuwe leerlingen op de U.L.O.-school zal geschie den op den len September a.9. De aangifte zal moeten geschieden bij het Hoofd der School, den heer O. W. Deenik, vóór 1 Augustus 1924. Het vol gen van den cursus Fransche taal aan genoemde school is niet verplichtend. De geboorte- en vaccinatiebewijzen der nieuwe leerlingen moeten bij toelating tot do school wor den medegebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TRAPMAN, l.-B. De Secretaris, ROGGEVEEN. Huidkwalen zyn dikwijls zeer hardnekkig, doch moeten éteeds zwichten voor do antiseptische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inder daad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1. Zondag 27 Juli 1924. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorin. 10 uur, Ds. Vani Dijk. Doop. Warmenhuizen, voorin. 10.30 uur, Ds. Oterdoom. Oude Niedorp, voorm. 10.30 uur, Da Broekema. Veenhuizen, geen dienst. Heerhugewaard, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10.30 uur, Da. v. d. Kreeke. Anna Paulowna, voorm. 10.30 uur, Ds. H. Buiskool. Eenigenburg, voorm. 10.30 uur.ÜT. J. L. Snethlage. St. Maarten, 10.30 uur, De. Tinholt. Haringhuizen, voorm. 10.30 uur, Da H&ars van Niei»- we Niedorp. Dirkshorn, geen dienst. Wioringerwoard, voorm. 10.30 uur, Da. Groeneveld. Winkel, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voonm 10 uur, Ds. v. d. Veen. Oudesluis, nam. 8 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst EVANGELISATIE til Schagep, nam. 7 uur, Da Boeke. Schagen, voorm. 10 uur, gjeen dienst Breezand, voorm. 10.30 uur, P. Boon. De toestand, die zich uit de conferentie van Lon den zal ontwikkelen, is nog verre van duidelijk. Hiertoe draagt het feit natuurlijk veel bij, dat er van de commissievergaderingen geen communiqués wor den verstrekt, zoodat omtrent deze zittingen de we tenschap van de pers berust op wat deze of gene gedélegeerde wel gaarne kwijt wil zijn. Zeer veel dezer mededeelingen zijn dus het zui vere uitvloeisel van don wonsch om stemming te maken vóór of tegen een of ander denkbeeld of Dpvattlng. Dit heeft tengevolge, dat men de beweringen van Havas en Reuter, van Daily Telegraph en Matin naast elkaar moet leggen om daaruit to distilleeren wat er feitelijk In de verschillende commissies is gebeurd on of de gebeurtenissen en opgeworpen denkbeelden al dan niet moeten worden beschouwd als oen stap in de richting naar den herstelden vrede van Europa. Veel heeft het er tot dusverre niet van, dat de bijeenkomst een eclatant succes zal zijn. Wij wezen er reeds vroeger op, dat de verschillen te groot, do misstanden te talrijk zyn. Reeds aanstonds bleek dit uit het feit, dat Snow- den van het protocol der jongste premiersontmoe ting te Parijs, een geheel andere opvatting had, dan de Fransche pers. Het begon dus reeds dadelijk met een misverstand een, dat spoedig uit den weg kon worden geruimd, vooral nadat de Amerikanen met een zeer aanneme lijke lezing voor don dag kwamen, die beide partijen althans oogenschijnlijk bevredigde. Nu moet het worden gezegd, dat deze conferentie voor een uiterst moeilijke taak staat. De vsrschülende rsgeerlngea, as dus in hoofdzaak Prankrtjk, hebben, zeer groot© vorderingen op Duitsehland voor de betaling waarvan zij te Ver sailles ten hunnen behoeve een oorste hypotheek vestigden op alle baten van Duitsehland. Van deze prioriteit zullen zij afstand moeiten doen ten bohoev^ der deelnemers aan de leening van 800 millioen, waarvan slechts een deel strekt voor afbe taling op de oorlogsschulden en het overige direct ten bate van Duitsehland komt. Een dergelilke wijziging van rechten is h priori onaangenaam voor een crediteur en het is dus te begrijpen, dat de felle haters van al wat Duitsch is in Frankrijk, met deze regeling weinig op hebben. Aan den anderen kant vergeet men, dat deze lee ning voor Duitsehland) noodig is, wil de schuld- eischer in afzienbaren tijd iets erlangen van de be taling waarvoor hij zich prioriteit verzekerde. Der halve is het in zijn eigen belang liever de denk beeldige prioriteit op een vage betaling op to offeren en een tweede preferentie te nemen op een betaling, die wol mogelijk wordt. Het zou echter van de aanhangers van Poincaré, die nog steeds veel sterker in getal zijn dan die van Herriot, te veel gevorderd zijn, te verwachten, dat zij hun zoer deugdelijk recht op eon zeer fictieve vordering zouden afstaan in ruil voor eon legaal minder deugdelijk recht op een werkelijke beta ling. Vooral omdat het heilig huisje: het Verdrag van Versailles, er door in het gedrang zou komen. Van iemand, die veel meer jurist is dan econoom, kan men niet anders verwachten, dan vasthouden aan de geschreven acte, al zou de zaak, waarop die acte luidt, ook inmiddels te loor gaanz z z Men moge dit wegens het algemeen belang betreuren; rekening houden met deze opvatting moet men ongetwijfeld. Eveneens met het feit, dat do heer Herriot voo'r zijn ministerieele bestaan toch ook moet kijken na£r de Poincaristen en dat deze laatst genoemden zich met frasen zonder feiten zeer zeker niet zullen laten afschepen. Aangezien er toch iets moet worden gedaan en men de wereld niet opnieuw te leur kan stellen, moet er oen modus worden gevonden, moet kool en geit worden gespaard. Niet alleen ten opzichte dezep prioriteit, maar ook wat betreft de ontruiming van het bezette gebied, het uitnoodigen der Duitschers tot de conferentie en de rechten, die zij alsdan zul len hebben, en vooral ook wat de sancties aangaat voor een toekomstig in gebreke blijven. Bij al deze onderwerpen komt de machtsbevoegd heid van de Commissie van Herstel in bet geding en heeft men dus van het eerste oogenblik at de scherpe demarcatie tusschen de Britsche en Fran sche opvatting. Op een enkel punt heeft men een vernuftigs op lossing gevonden die schijnt ie danken te zijn aan de Amerikaansche „toehoorden", die ditmaal meer op vorige bijeenkomsten van zich af spreken. Dit punt betreft het in gebreke blijven. Als de Commis sie van Herstel met zijn vier leden (plus de door slaggevende stom van Frankrijk) zou willen ovei^ gaan tot het constateeren, dat Duitsehland te kort is geschoten, zal de algemeens thesaurier voor de be talingen (een Amerikaan) om advies worden ge vraagd. Oorspronkelijk zou hij gelijke rechten krijgen als de andere vier leden. Zoo wenschte Engeland het. Thema wordt hij „adviseur". Dat dit een schijn overwinning la voor Frankrijk spreekt van zelf. Want wordt die raad niet gevolgd, dan heeft hij geen doel en geschiedt dit wel, dan geeft do Amerikaan wel degelijk den doorslag. Daar zijn advies alleen van beteekenis kan zijn als de Cgmmissie van Herstel op het doode punt is, vindt hij in elk geval twee stem men voor zijn opvatting, zoodat hij dus wel dege lijk in hoogste instantie beslist. Door Herriot echter dit schijnsucces te geven, dat hij mef het oog op de Kamer noodig heeft, ontstaat het gevaar, dat de regeeringen, die zich vrijheid van handelen voor behouden, het advies naast zich neerleggen en toch zullen overgaan tot het toepassen der door hen ge wilde sancties. Een werkelijke garantie, dat de ec<^ nomische eenheid van Duitsehland in het beladg der internationale geldschieters blijft bestaan, is dus in dit compromis niet te vinden. Toch doet men zijn best ook hier een uitweg te vinden. N.1. door te bepalen, dat, als een staat over gaat tot het nemen van productieve panden of als alle belanghebbende mogendhoden dit dpen, uit de opbrengst dier panden allereerst zal worden, voorzien in den dienst der leening. De belangen der geldschieters zouden dus langs een omweg zeker zijn. Niet echter die van Duitseh land. Terwijl evenmin zou zijn voldaan aan een der grondvoorwaarden van het Dawes-plan: herstel der economische eenheid van Duitsehland. Ook op een ander punt: de ontruiming van het bezette gebied is men het nog niet eens. Want met de gedeeltelijke ontruiming in één maand na het inwerking treden van de noodige wetgeving in Duitsehland, cn de algemeene (globale) ontruiming in circa drie maanden, zou men eventueel genoegen c/^5nen nemen' h0* Fransch-Belglsche plan om 5000 spoorwegmannen dier twee landen in Roer en Rijn achterlaten, (teneinde de hervatting der bezet ting ten allen tijde mogelijk te maken) ontneemt aan dit ontruimingsplan veel van zijn waarde. Trotfwens het uitstel der ontruiming tot 3 k i maanden, na het in werking tredon van het plan- Dawes Is reeds zeer lang. Brengt het begin der werkelijke uitvoering tot op zijn vroegst de eerste dagen van December en vermoedelijk tot Nieuwjaar. Zoodoende is er opnieuw een vol Jaar ver loren gegaan. Alles in de veronderstelling, dat Duitsehland op al deze regelingen aan itonds ingaat en dat in de eerste dagen van Augustus de wereld voor het feit staat, dat het Dawes-plan in werking kan treden. Iets waaromtrent men niet zeer optimistisch kan zijn, na lezing der uitingen van verschillende par tijen in den Rijksdag en in de verschillende Duitsche landen. Bovendien hangt het vraagstuk der uitnoodiging nog gehhel in de lu:ht UITKIJK. A('vertentién. gezaagd aan palen, nit voorraad verkrijgbaar bij C. DEKKER, tim merman, Schagerirug, ER BIEDT ZICH AAN: voor vast werk la bouwerij ea ■elkerij. Brieven letter B 45, bureau Schager Courant. WORDT GEVRAAGD: G. W. SrtJVB, Slagerij, Scba- gerbrug. Onderge eekende beveelt zich beleefd aa» voor het met GRAANMAAIER. J. NOOT, Stolpe, Schagerbmg.

Schager Courant | 1924 | | pagina 3