Wieringen met den vas ten wal verbonden. Gemengd NJeuws. Dinsdag 29 Juli vernamen wij, dat de afstand tus- echen de twee meest vooruit-strekkende deelen van den keileemdam in het Amsteldiep nog ongeveer 100 Meter bedroeg en dat de diepte in het otfene gedeel te geleidelijk afnam. Wij vatten dus reeds het plan op, om spoedig weer eens een kijkje te nomen naar de gemaakte vorderingen en den stroom, misschien voor het laatst, nog eens door het „gat" te zien gaan. Wij waren dus voorbereid. Evenwel viel het ons koud op ons dak, toen wij Donderdagavond, onze bezigheden elders verrichtende, elefonisch er van in kennis werden gesteld, dat dien avond nog de af sluiting zou tot stand komen. Wij haastten ons dus naar huis, vorsterkten vlug den inwendigen inenscb ('t kon immers wel eens laat worden) en begaven ons op weg. 't Was ongeveer kwart over acht, toen wi) op den afsluitdam aankwamen. Aan onze go. woonte, overal een kijkje te némen, konden wi} nu niet voldoen. Ons pad leidde ons ditmaal rechtstreeks naar het Amsteldiep. Terloops namen wij nog waar, dat op het wad bij het Amsteldiep aan de Zuidzijde van den'dijk nog nieuwe belangrijke verzakkingen hadden plaats gehad en dat aan, de Noordzijde ini het Amsteldiep over eene lengte van ruim honderd meter de voet der steenglooiing rees tot een paar meter hoogte was opgetrokken, doch overigens konden wij hieraan onze aandacht niet wijden. Wij moesten nu voort! Voor zoover dit langs het opgespoten zand mogelijk was, ging dat vrij vlug, doch waar dit op hield en wij den weg dus over den opgeworpen kei leemdam moesten nemen, werd dat moeilijker. Over do groote zware vaste klompen, al zijn deze glad als spek, gaat dit nog wel, maar waar deze klompen door de twee groote kranen van boven af zijn neer gestort. dus schots en scheef door elkaar liggen, op sommige punten heuveltjes vormende van een paar meter hoog, waartusschen zich dan weer eene laag. to bevindt, bestaande uit kleine klompjes keileem, die met het meegestorte water tot eene breiachtige massa zijn vermengd, moet dit geregeld gepaard gaan met het zooken van vaste steunpunten voor de voe ten. Zóó, de heuveltjes op en neer klauterende (waar bij enkele malen van handen en voeten beide gebruik moest worden gemaak1) en de laagten overspringen de. nederen wij de groote kraan, die de afsluiting moet voltooien en komen ten slotte aan het punt v-aar \oortgaan niet meer mogelijk is tenrij door 't water. Over eene lengte van ongeveer 30 meter lig gen daar nog eenige heuveltjes, boven water, afge wisseld door lagere gedeelten, die thans (met hoog water) nog worden overvloeid. 't Is 'kwart voor negen en er is zooeven weeT eene groote bak met keileem overgeheveld, die bijzijndq, nu door een anrar moet worden vervangen. De be manning van den kraan deelt ons mede, dat straks reeds verschillende personen den dam zijn overge gaan. maar inmiddels heeft't water weer heel wat ge vloeid en heeft het neergeworpen keileem zich meer gezet. Daarom is de dam nu gedeeltelijk weer onder waiter. 't Zal nu echter niet lang meer duren of ook mot hoog water is de overgang mogelijk. Toch was vandaag nog een sleepboot met een geladen bak door het gat gegaan. Do demping is dus beden- wel zeer goed opgeschoten. Wij nomen ons voor. nu wo er eenmaal zijn, ook do afsluiting in elk geval volledig af te wachten. Ook aan do zijde van Wieringen, waar de laatste dagen niet is gestort, du9 het keileem reeds droog on vast is, verzamelen zich steeds meer belangstellen den. Om 8 uur 55 minuten wordt de kraan weer in werking gesteld en hapt de gTOote grijper weer in don inhoud der inmiddels Voorgebrachte bak met keileem, om deze. zwaaiende aan den reuzenarm, op de lagere plekken in den daan te deponeer en; Telkens, wanneer weer een laagte is gevuld, wordt liet vaartuig, waarop do kraan is aangebrcht mot do lieren oen stukjevooruitgewerkt, om "dan weer aan de vulling van een andere laagte te beginnen. Kwart over megen. 'Het gedeelte, dat thans nog moet worden bijgewerkt, bedraagt nog ongeveer 20 motor. Aan do overzijdo noemt de belangstelling nog iSteeds toe, Men roept ons toe, er nu maar door te komen. Ilalf tien. De dam is weer bijna boven -water. Nog enkele grodeelten, te wijd om te overstappen, moeten nog gevuld worden. 9 uur 37 minuten. Ook die gedeelten zijn zoover aangevuld, dat hot thans .mogelijk is, ook hot laat ste gedeelte droogvoets af te leggen. Wij ^begeven ons, direct nadat oen nieuwe klomf» keileem is neergestort, op weg, want voor de grijper voor den volgenden maal zijn inhoud laat vallen,moeten wij pr over zijn. Üók van de zijde van Wieringen komen een tweetal personen, die reeds eerder aan stal ten hebben gemaakt, om den overtocht te be proeven, naar onze zijde. Wij passeeren elkaar op het midden van het tusschenliggende gedeelte en reiken elkaar-de hand, maai* vóór wjj nóg iets hebben kunnen zeggen, dwingt de reeds naderende grijper ons ijlings liet veld té ruimen, waarbij ieder natuurlnk de door hem gewenschte overzijde tracht te bereiken, hetgeen ons allen gelukt en wat aan de lippen van verschillende belangstellenden een op gewekt „Hah!" doet ontsnappen. Do afsluiting van het Amsteldiep is dus thans een feit geworden, want inmiddels i9 het hoogwater- peil vrijwel' bereikt- Wij blijven nog wat wachten, om ook de aanvulling van hot nog restoerende ge-, deelt.o geheel voltooid te zien. 't Wordt inmiddels echter reeds laat en de meeste belangstellenden vertrekken dan ook. Een paar minuten voor tien wordt- de kraan stop gezet en vervolgen wij onzen weg naar Wieringen, want wü willen nu de overtocht geheel volledig afleggen. Om vijf minuten over tien staan wij bij de Uchtopstand van het .vuur" der Quarantaine, dat zoo lange jaren als gids voor zeevarenden heeft ge diend, ter aanwijzing van de meest Westelijke punt van Wieringen. Nu het Amsteldiep is afgeslo ten. zou het als zoodanig kunnen worden gedoofd, doch mogelijk zal het, ais wegwijzer voor visschers in het Noordelijk gedeelte van dit vaarwater on ter aanwijzing van het punt, waar do Ouarantainp- steiger gevonden kan worden, nog voldoende nut doen om hot to laten voortbestaan. Maar wü moeten weer terug naar den vasten wal en hot is inmiddels donker geworden.Wij spoe den ons dus woor langs het aan die yende roeis opgeworpen gedeelte dijk naar den keileemdam, waarover tfb', al klauterend en glijdend, weer trachten de overzijde te bereiken. Het gaat hier om- een af8tand van oen paar honderd meter. Zijn wij dien gepasseerd, dan kunnen wii over het aohter don keileemdam opgespoten zand onzen weg weef vlugger vervolgen. Wo komen er gelukkig weer hbeïhuids overheen, loopon den dijk langs on tref fen het. dat de veerman, die hot veer over hot afwaterings; en scheepvaartkanaal bedient, nog wachtende is op één dpr aannemers (gewoonlijk wordt deze dienst om 10 uur gesloten). Om twintig minuten voor elf staan wij weer aan den vasten wal te Van JSwijoksluis. Do eerste voetreis hoen en terug naar Wieringen is volbracht. ANNA PAULOWNA. Alhier zijn reeds 3 gevallen van besmettelijke ziek te, roodvonk, geconstateerd. ANNA PAULOWNA- Het mond- «n klauwzeer breidt zich in deze ge meente neg s'eeds uit. Is het meestal niet in hevige mate. toch sterven er nu en dan enkele diereu aan, ANNA PAULOWNA- Politie. Verloren een koffer, inhoudende voetbal benoo"t'°ïdh<»d<»n TnMcbHngen ter secretarie. WIERINOERWAARD. De hoor II. Boekei herdacht gisteren. 1 Augustus, zyn 25-jarig jubileum als agent van de Levensver zekering Maatschappij »»d« Utrecht", geveatigd te Amsterdam. Bij die gelegenheid werd hom dpor een der Inspeoteurs namens de Directie een enveloppe met inhoudaangeboden, benevens een medaille. j HAR ENK AR SP EL. Voor de lichting 1925 zijn volgens uitspraak van den Militieraad vrijgesteld: E. Brommer, A. Doode- man, M. Stoop en J. J. Tin, en voorloopig vrijgesteld J. Dekker, H. Klok, II. Kramer, A^Tijm en N. J. do Wit. ST. MAARTEN. De heer S. Bakker was heden zoo gelukkig een bon in de „Deltazeep"-aan to treffen, welke hem recht gaf op 12 zilveren lepeltjes. ST. MAARTEN. De dienstplichtigen J. P. Schermerhorn. en J. Roo- zendaal zijn voorloopig van militairen, dienst vrijge steld. ST. PANCRAS. De voordracht voor Hoofd der Openbare School al hier is als volgt: No. 1 J. Sinjewel. Hoofd dor school te Heerfrugowaard, no. 2 G. Fris, H. d. sch. te Abbe- kerk; no. 3 J. Liefhebber, onderwijzer te Twlsk. STAATSBOSCHBEDRIJF JUBILEERT. 1 Augustus was hot 25 jaren geleden, dat hot Staats boschbedrij'f in het leven werd geroepen. Aanvanke lijk een Staatsbeheer van zeer beperkten omvang, heeft deze tak van dienst, die voor enkele jaren in een bedrijf werd omgezet, zich gestadig ontwikkeld. Thans is het een belangrijke tak van Staatszorg, die zich in ons land in do algemeene waardeering mag verheugen. DAT IS NIET MOOL De Gemeenterekening van Rotterdam over 1921 sluit met een tekort van ruim 32 millioen. .Dit is ontstaan op den buitengewonen dienst. DE EXPLOITATIE VAN EEN WONINGBOUWVER. EENIGING. Te Ede is eene spoedvergadering gehouden van den Gemeenteraad, aangevraagd door vier raadsleden ingevolge art. 40 Gemeentewet, in verband met een ingezonden .stuk 1n een der plaatselijke bladen over de gestie van de Woningbouwvereniging „Vooruit", do vereeniging gesticht door de Kunstzijdefabriek Enka, teneinde woningen beschikbaar te hebben voor haai* personeel. In het Ingezonden stuk, dat) in de ge meente verbazing en ergernis wekte, werd o.m. me degedeeld, dat „Vooruit" van; de voorschotten der ge meente en de huuropbrengst ruim vijftigduizend gulden heeft uitgegeven voor doeleinden, waarvoor de Raad weigerde gelden toe te staan. Verder is se dert drie jaren van het voorschot van bijna twee millioen gulden geen rente en annuïteit betaald, wordt aan d:e Gemeente de eerste hypotheek op de gestichte woningen geweigerd, waartoe bij Raadsbe sluit. was besloten.en liggen de woningen onder ge rechtelijk beslag voor schulden, ook al weer aange gaan buiten voorkennis der Gemeente. Waar nu op nieuw zeventig woningen zouden worden aanbesteed, kwam de inzender er tegen op, „nog meer gelden te leenen aan een schuldenaar, die in drie jaar geen rente betaalde, ver onder nul is, die elk oogenblik kan worden verklaard in staat van faillissement en wiens goederen onder beslag liggen." Hij- drong erop aan, eerst de verhouding tusschen de Gemeente een „Vooruit" tot klaarheid te brengen, alvorens een nieuw credlet van drie ton gouds toa te staan. De burgemeester moest toegeven, dat, hoewel en kele détails onjuist en onvolledig zijn vermeld, de kern van het ingezonden stuk juist ls. Na uitvoerige discussie, waarbij tal van voorstel len werden ingetrokken -en verworpen, besloot de Raad ten slotte met; algemeene stemmen een ac countantsonderzoek in te stellen naar de exploitatie van „Vooruit", storting to eischen van de annuïtei ten van het begin der exploitatie af en de gunning van den nieuwen bouw van zeventig woningen aan te houden, todat. de verschillende quaesties tot klaar heid zullen zijn gebracht. PE INTERNATIONALE VRFDESWEEK VAN DE JEUGD (I.V.WJ.) VAN 3—10 AUG. 1924. Nu voor de löd'e maal wij bij h»fc berin van die Augustusmaand aan den ramp Vaint 1924 herinnerd worden, wordt van# verschillende zijden de behoefte gevoeld om te getuigen den wil van de mensohheid tot vrede, de noodzakelijkheid om aan. hot proces van zelfvernietiging te ontkomen, dat onze be schaving bedreigt. - De# Vrijzinnig- Christelijke Studontenbond en de Vrijzinnig- Christelijke Jonger-nbond, beide vrij re: ligieuze jeugd-org-anisaties, hebben zich ervoor ge4 spannen om dit jaar niet kracht de vrcdesgedadnfle voor te staan en er met klem op te wijzen dat we derom er in de verte oorlogswolken aan den poli tieleen hemel opdagen. Zij nebben zich daarom in verbinding gesteld met'geestverwante jeugd-organi- staies in all'e landen en tevens met andere jongeren groepen metc thische doeleinden om safnen to wer ken ten einde in do eerste week van Augustus luide te getuigen, dat wij allen zullen moeten strijden om een herhaling van 1914 voor goed te voorkomen. Dat dit werk internationaal is opgezets blijkt hieruit, dat er te Chevreuse bij Parijs^en bijeen komst belegd is voor dit doel en - dat in ons land! van 2 tot 5 Augustus te Soesterberg ook een groote vredesconferentie plaats heeft, bijeengeroe pen door do beijdo genoemde bonden, waar ook ver tegenwoordigers van andere landen worden ver wacht. In Alkmaar en omstreken zal deze week ook niet onopgemerkt voorbijgaan v Verschillende groote pla ten, o.a, die de verschrikkingen van den oorlog duidelijk aantoonen, zullen het publiek eraan her inneren, dat van 3 tot 10 Augustus overal gelegen heid is om door zijn aanwezigheid op plaatselijke samenkomsten dé?l to nemen aan de betordering van de vredesgedach te. Te Alkmaar werd begonnen met een bijeenkomst op Woensdagavond 30 Juli in de Luthersche kerk, waar Ds. Eldering van Rotterdam sprak en zal de Vredeswerk worden besloten door een groote bijeen komst op 10 Augustus. De brochure® van Prof. van Embden en van Prof. Hearing over nationale ont wapening zullen worden verkrijgbaar gesteld. Te Schoorl zal op 3.Augustus a.s. evenals andere 1'aren des middags door den plaatselijken prodi- ant, Ds. Boeke, ean hagepreek worden gehouden op het grasveld naast het vriendelijk dorpskerkje onder de hooge iepenboomen. Daarvoor is als on derwerp aangekondigd: „Van oorlogshaat naar vre deswil Er wordt de nadruk op gelegd, dat deze samen komst plaats heeft niet i n, maar bui ten de kerk, d.w.z. aat ze dus niet uitsluitend bestemd is voor leden van de hervormde gemeente te Schoorl, maar dat ieder mensoh die pacifistische sympathieën of belang stelt in deze vragen er kan komen luisteren. Ook op don lOdeft, dus aan het eind van de week zal er waarschijnlijk op een ander terrein daar nog een sluitings-byeankomst worden georganiseerd. Ook te Hoorn, Graft en de Rijp zullen er avonden belegd worden, waarop hetzelfde onderwerp zal behandeld worden, terwijl het Gewestelijk V.O.J.B.- bestuur eindelijk nog "te Heldor een tweedaagsoho oonferentie organiseerde, op 9 on 10 Augustus. Do inrichtende oomité's vertrouwen, dat het pu bliek van dé vrodesgedaohte doorrongen zal zijn en dit zal toonen dopr ean warme belangstelling en een groote opkomst. BROEK OP LANGENDIJK. Beroepen door do N.-H. Gemeente alhier Ds. J. Jukkema to Rinsumageest. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijstelling van don dienst is verleend aan: M. van Gulik, R de. Jongh, Chr. Kuitwaard, A. Smit en D. Ven. AARTSWOUD. Onze plaatsgenoot» Mej. T. Kuiper, behaalde heden aan de Mode-academie te Amsterdam het diploma alscoupeuse. HOOGWOUD» HOOGWOUD. Bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie zijn vrijgesteld wegens broederdienst voor goed: J. Th. Niele on O. Ursem, laatstgenoemde wo nende te Oude Niedorp en yoorloopig vrijgesteld: M. Hoogland, A. Schipperijn en P. stroometr, allen wonende te Hoogwoud. WINKEL. [t Is merkbaar dat ieder zich opmaakt ter ker mis, wat nog noodig buiten-om moest worden go- daan, krijgt een extra beurt. Neringdoenden heb ben hot druk om ieders bestelling voor de kermis en de daarmede gepaard gaande gastdagen tij dig to bezorgen. Tot nu toe is het weer ook gunstig en dot het zoo blijft verlangt iedereen. De vaoantie hebbende jeugd draagt planken aan en is behulp zaam bij het opbouwen van enkele jaarlijks terug- keeronde kramen. Do herbergiers hebben per groote advertentie reeds enkelo malen bekend gemaakt, wat er alle maal bij hen te doen Bal zijn. Muziek on zang zal niet ontbroken. Uitvoeringen door bekende t too- noolgozclsohappon, stukken met klinkende titels, zullen ze spelen. De Wieringer Bioscoop komt, eveneens: „Watt en V» Watt"; we zullen hot zien. met nog moer andere aangrijpende of sensatiefilms. Maar... 't is langs do straat nog zoo stil, de atti ao- tlo voor de jeugd, de zweef van Dirkst is er nog niet en .ze vragen elkander al af of dip niet zou komen afwachten en al maai* turen in de rich ting Lutjewinkel,, wie weet wat nog komt. Aangename kermisdagen, mooi weer, en geen wanklanken, is het waar nrm naar uitziet. GEMEENTE NIEUWE NÏEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1924. Geboren: Catharina, Maria, dochter van Jacob Berkhout en Maria Groen. Neeltje, dochter van Dirk Wardenaar en Aagje Keesman, Comelis Jacobus, zoon van Willem Leegwater en Johanna Groenland. Nora, dochter van Sophia Geetruida Schipper. Overleden: Gerhardus Christianus Visser, oud 62 jaren, weduwnaar van Antonia Vreeswijk.- Jan Rol, oud 41 jaren, echtgenoot van Catharina Zwaag. Dieuvvertje Bas, oud 56 jaren, echtgenoot© van Dirk Mareea. Klaas de Boer. oud 59 jaren. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Trijntje, dichter van N. Koster en van N. Jongejan. Margaretha. Maria, dochter van H. Oude- jans en vna G. C. G. C. Molenaar. ZONDAG, 3 AUG. NED. HERV. GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Schennerhoma Onderwerp: Na 10 jaar. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Theoi. Candidaat G. Biersteker vaai Krabbendam. Nam. halfdrie. Theol. Candidaat G. Biersteken Vf-arktherviifi m. ALKMAAR, 1 Augustus 1924. Aardbeien' f45 a .60, Tuinboonen fl.10 a 5.40. Aardappelen f4.20 a 6.80, por 100 Kg. Bloemkool f 10 a 32.60 per 100 stuks. Roode bessen f18 a 42. Zwarte bessen f 28 a 43, per 100 Kg. Wortelen f 1.80 a 4.30. Uien f 4.30 a 8.60, per 100 bos. Doperwten f 8 a 18 per 100 Kg. Kropsla f 1.80 a 4.80 per 100 stuks. Snijboon en ,f 24.80 a 38.60. SpercieDoonon, onkclo f 20.50'a 26.60, idem, dubbele xf 13.80 a 16.20, per 100 Kg. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 1 Aug. Bloemkool, le soort f 19.20 a 33.90, 2e soort f 8.70 a -12.90, per 100 stuks. Wortelen f 1.80 a 2.10 por. 100 bos. Roode kool, lö soort f2.60 a 4. Gele kool, lo soort f8.20 a 10.40. Witte kool, le soort f4.10 a 4.40. Nep P15 a 20, zilvernöp r35. Slaboonen f13.80 a 15.50. Bieten i!4.50. Aardappe len: schotsche muizen f3.50 a 8.10, schoolmeesters f3.60 a 5.60, graafjes f9.10, Duc of York f2.30 a 4, blauwe r4.40 a 5.90, rigmheimers f5.40 ia G.ï.0, drielingen f5.50 a 7.10, Memo f '1.40 a 1.60, alles per 100 Kg. Aanvoer: 10000 stuks bloemkool1, 3800. bos wortelen, 152000 Kg. noode kool', 5750 Kg. gele kool, 9500 Kg. witte kool', 964 Kg. zilver nep, 1012 Kg. slaboonen, 200 Kg. bieten, 93.100 Kg. aardapp. NOORDERMARKxBOND, Noord-Soharwoude. 1 Aug. Schotsche muizen f4.90 a 7.80, duiken f4.10 a 4.30, schoolmeesters f3.30 a 4.70, eigenhei mers f5.60 a 5.80, bl. eigenheimers f5.90 a 6.90, drie lingen f 6 a 7.20, kleine f .160 a 1.80. Sporcieboonen f 12.40 a 15.10. Zilveruien f5 a 6.10, drielingen f 13.60 a 16.10, zilvernep f28.20 a 38.10. Uie i, drieb, f 6.90 a 7, gele nep r 17 a 22.40. Kroten f 4.90 a 5.10. Roode kool f3 a 3.80. Witte kool1 f 3.6Ö a 4.10. Gele kool f6.60 a 8.50, alles per 100 Kg. Bosworte len fl.70 a 2.50 per 100 bos. Blcemkool f23 a 27.60, 2e soort f9.60 a 13.20, per 100 stuks. Aanvoer: 202300 Kg. aardappelen, 125 Kg. sper oieboonen, 10900 Kg. zilvernien, 1150 Kg. uien, 800 Kg. krotep, 1300 Kg. roode kool, 1350Ö Kg. witte kool, 2800 Kg. gele kool, 4300 bos wortelen,) 2820 stuks bloemkool. ALKMAAR, 1 Augustus 1924. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 183 stapels aangevoerd, wegende 160.000 kilogrammen. De prijs der fabriekskaas was: kleine met merk f56, zonder merk f56; Commissie met merk f56. De prijs der boerenkaas was^ Kleine met merk £56, zonder merk f52; Commissie met merk f53Vs. Handel goed. ALKMAAR, 1 Augustus 1924. Op de heden gehouden g*raanmark't werden 134 H.L. aangevoerd. T$rwe f 14—15Haver f 11.50— f12; Blauw Maanzaad f38; Groene erwten Ï15 per 100 Kg. ANNA PAULOWNA. 1 Aug. Groote aardappelen f 3.30 a 8, drielingen f 2 a 3, sla boonen f7. WARMENHTTZEN. 31 Juli. Schotsche Muizen f 4.70 a 8.10, drielingen f i\10 a 7.20, schoolmeesters f2.40. graafjes f6.20 a 8,70. drie lingen 13 a 4,20, negentigvoud enz. f4, eigenheimers f5.30. blauwe aardappelen f7. bloemkool, le soort, f2120 a 30.10, idem 2e soort 1630 a 17,80, idem 3e soort f8.70 a 11,10, roode kool f3.60, witte kool f3.60 a 3,80, nep, zilver f30,90 a 34.70. uien, zilver f3.70 a 4.50, drielingen, zilver f 13.50 a 15 Aanvoer: 56292 Kg. lappelen, 220 Kg. roode kool, 4200 Kg. witte kool '69 Kg. nep, 1547 st. bloem kool. WARMENHUIZEN, 1 Augustus 1924. Schotsche muizen f4.80 a 8.10, drielingen f5.40 a 7.20, schoolmeesters f 4.80, kriel f 1.80 a 1.80, negen tigvoud enz. f4.10 a 4.80, eigenheimers f6, graafjes f5.90 a 8.70. Bloemkool, le soort f24.90, 2o soort f8.40. Roodo kool f 8 a 3.50. Witte kool f3.50 a 4. Zilvernep f 85.20. a 39.20, olver-drielingen f 14.80 a 15.20. Slaboonen f16. Aanvoer: 40245 Kg. aardappelen, 6265 Kg. roode kool, 4400 Kg. witte kool, 1455 Kg. nep, 290 stuks bloemkool, 20 Kg. slaboonen» HOORN, 81 Juli 1924. 18 stapels kleine Fabriekskaas f56 gem.; 24 sta pels Boerenkaas f58 gem., f52 ongem.8 stapels stapels Fabrieks Comm. Kaas £55 gem.; 25 stapels Boeren Comm. Kaas f54 gem. Aanvoer: 65 stapels, wegende 86981 "Kg. Handel matig. Tot tijdelijk genr^ente-ontvangpr Hozor geme-mtp' bc" vnfl o h<vr T. T" rift M ris alhier. zr a idid tat N t-t DE EERSTE LOCOMOTIEF. Wembley heeft Dinsdag een belangwekkend be zoek frehad. John Cowley, die als stoker werkzaam is geweest, op de eerste locomotief van de wereld, die een passagierstrein heeft getrokken, verscheen er en nam plaats in de cabine van de oorspronkelijke locomtlof (genaamd „Stepheneon's Locomotion No. 1") die daar ten toon gesteljd is. John Cowley is 85 jpar Tn*N JONG OUDJE. Willlam Prestn. een tachtig jarig man te Leigh- ton Buzrard. die paa ztfn ffiamanten bruiloft heeft gevierd, hoeft ah gesohonk van dc natuur twoo nieu we snijtanden gekregen. Tandartsen hebben verklaard, dat er zulke geval len meer bekend'zijn. Zooi heeft onla ngs een man van zeventig nog een verstandskies gekregen. I'reston'a geval was het derde, dat in 40 jaar. tijds bekend was geworden. DE VOLKRIJKSTE STAD. Amerikaanscho en EngeLsche chauvinisten kibbe len graag over de quaeslle, wat de volkrijkste stad der wereld is: New York of Londen. Feitelijk i9 üio vraag niet op te lossen, daar hot natuurlijk niet van belang is te weten hoe het staat met de bevolking der steden die door een op kaart als grens aangege ven lijn worden omsloten, doch mot de economische eenheid, die wordt gevormd door de kernstad mot de aan. en omgolegen forens-, tuin on voorsteden. In dit laatste opzicht zal New York het op het oogen blik wol winnen; maar goede Londenaarw geven dat nog niet zoo grif toe. Wat echter aauigant het inwoner tal van New York (stad), d.i. dus do stad binnen do officieelo grenslijn, en zonder do voorstodon in den staat New York en don- slaat New Jersoy moe to re kenen. vinden wij thans in de Aimerikaaiischo bladen vermeld, dat het de 6.000.000 zielen overschreden heeft. De bevolking van Chicago nadert do 3.000.000, Phi- ladelphia de 2.000.000, Clovoland 1.000.000. Dotroit is waarschijnlijk ook al het ihillioen gepasseerd, want hoewel het inwonertal niet wordt vermeld, was het verleden jaar al 996.000. Op 1 Juli van Uit jaar werd de bevolking van de Ver. Staten geschat op 112.000.000. Er waren toen al 79 steden met meer dan 100.000 inwoners elk. EEN TRAGISCH VLIEGONGEVAL. Uit Parijs, 31 Juli. Gisteren is een militair vliegtuig, bestuurd door sergeant Rapin, neerge stort te Bourg-la-Reine. De vlieger die ih dit plaatsje geboren "was, vloog zeer laag om zijn dorpsgenooten te begroeten. Ter noogte van de daken maakte hij een zeer korte bócht, dé linkervleugel van hot toostel raakte een telegraafpaal en de machine verloor het ovenwicht en viel te pletter op het trottoir voor 't ouderlijk huis van don vlieger. Een voorbijganger werd op slag gedood, een ander overleea tijdens jiet transport naar het zie kenhuis. Do mode-vlieger Nig^y stierf evoneen» spoedig. De bestuurder brak beide beenen on ver keert in zorgwekkenden .toestand. Zijn moeder werd zwaar gewond en^ liep een schedelbreuk op. Drie andere personen zijn minder ernstig gekwetst.. Rapin vloog een school-type, dat zoo goed al9 nieuw was. Hij vloo§r het nog een laatste maal Hl- vorens er de ojjleading van 15 militaire vliogera mee te beginnen; Er ise.on enquete ingesteld. Iu- j tusschen is het reeds buiten, twijfel, dat Rapin fce laag vloog hetgeen trouwens verboden is eu j dat hij een vreeaelijke onvoorzichtigheid heeft be- I gaan. DE WATERSNOOD IN BETEREN. Uit Berlijn, 1 Aug. Do \sntorsnood lii Beieren i neemt steeds ernstiger vormen aan. De Lsar en de i Don au blijven stijgen. In de lsar drijft veel verdron- ken. vee. 'IV Mi t't cru va ld, is een kudde van 20 koelen door do golven meegesleurd. Te Tölz is een boeren woning wegge slagen. Men vreest voor een zeer ernstige catastrofe. DE TABAKSDOOS VAN WESTMINSTER. Het merkwaardigste voorwerp dat de leden van do Amerikannscho Vereeniging van advocaten en rech terlijke ambtenaren bij hun bezoek aan Londen te zien hebben gekregen was de tabaksdoos van West- minster, die hun door den burgemeester van deze Londensche gemeente word getoond, hij gelegenheid van hun ontvangst op het raadhuis. De doos bestaat eigenlijk uit# een op vernuftige wijze samengevoegd© verzameling vna kleinere en i grootere doezen van zilver of hout en vormt, mot zijn j opschriften, en miniatuurbeschilderingen 'n soort van i beschrijvende kroniek van nationale en plaatselijke i gebeurtenissen der laatste 200 jaren. 1 Het oudste doosje, met een middellijn van' slechts 110 c.M. werd twee eeuwen geleden doo4' oen ojjzichter uit Westminister, I-Ieniry Monck, voor vier stuivers op de kermis te Charltan gekocht. Een onbekende heeft er toen een zilveren band omgelegd en het op oen I zilveren voetstuk geplaatst en in den loop der tijden j zijn er door particuliere gevers steeds nieuwe doozen bijgevoegd, waaronder b.v. één, vervaardigd uit een I balk van de Westmister Abdij, zoodat de doos op het oogenblik een omvang heeft van 130 bij 52 c.Ma Op een van de deksels -schilderde Hogarth in 1746 een allegorische voorstelling van den hertog van Cumburland na zijn overwinning in den slag bij Cul- loden, en andere deksels bevatten de afbeeldingen van de koningin uit het Huis Hannover Lord Bea- consfield, generaal Gorden, den held van Soedan en andere nationale beroemdheden. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De conferentie is een stap vooruit gegaan, tenmin ste als er weer geen nieuwe strubbelingen komen. Wat gebeurd is, komt hierop neer, dat de eerste commissie het eerste gedeelte van Horriot's formule aanvaard heeft Dit eerste gedeelte betreft de door Frankrijk gedane concessie ten aanzien van scheios- •rechtelijke beslissing in geval van verschil van mee ning over het ingebreke blijven van Duitschlad met betrekking tot zijn nieuwe verplichtingen. De proce dure is deze. Kan1 do commissie van herstel geen eenstemmigheid bereiken over de vraag, of Duitsch- land in gebreke is, dan wordt de kwestie verwezen naar een raad bestaande uit: lo. een Amerikaansch voorzitter, te benoemen door het Haagsche hof; 2o. een vertegenwoordiger, van de meerderheid in de commissie van herstel; 3o. een vertegenwoordiger van de minderheid. Dit zou dus beteekenen, dat do Amerikaan de eigenlijke beslissing velt. Waar nog nergens is gemold, dat de bankiers deze regeling goedkeuren; staat er nog niets vast. Over de ontruiming van het Rulirgobied heeft Herriofc meegedeeld, dat zijn plan inhoudt de ont ruiming van Hacren, nadat de leening van 800 millioen goudmark zal zijn geplaatst, van Dorti mund na plaatsing yan 600 millioen aan Duitsohe obligaties, Boohum .na plaatsing van 700 en Essen van twee ndiliard gouumark. Indien op 15 Aug. 1926 niet aan allo Bepalingen is voldaan, zouden niettemin alle Fransen-Belgische troepen op dien datum uit het Rulirgebied worden teruggetrokken, indien Duitsehland alsdan aan al zijn verplichtin gen ingevolge liet plon-Dawes zal hebben voldaan. Vandaag, Zaterdag, zal er wederom een promaire ritting van de conferentie plaats hebben. Wellioht kunnen de Duitsche gedelegeerden Maandag aan de oonferentie deelnemen. Omtren tde houding- der bankiers ls nog niet» bekend. v DE OVERSTROOMINGEN IN BEIEREN. Uit Munchen, 1 Augustus. Naar de bladen uit de streek van het hooge water vernemen, is het spoor wegverkeer hier en daar gestremd. Op het baanvak Mittenwald-Garnisch is do bedding van den spoorweg door het water ondermijnt, waarvan het verkeer een ernstige belemmering ondervindt. De brug tusschen Beieren en Wurtemburg bij Illerdissen is door den stroom meegesleurd. Ook de telefoon- en telegraaf lijnen zijn hier .en daar vernield. De Salzach is ta Salzburg, zoowel al9 boven en beneden die stad bui ten haar oevers getreden, Groote uitgestrektheden staan blank en er is op sommige plaatsen ernstige 9chade aangericht. In de Parsch (Salzburg) sleeg het water zoo snel, dat het noodig was militaire hulp in te roepen, om al te ernstige schade te voorkomen. Tengevolge van het hooge water zijn verscheidene lieden in de Salzach verdronken. WINKEL. 1 Aug. Appelen f8—13, peren f8—16, aalbessen f 10-24, kruisbessen f7—16, frambozen f2537, aardbeziM 20—25, aardappelen f3—3.50. slaboonen f69, snlj- boonen f 10—18. peulen f6—8, doppers f2—3, roode kool f2—3. alles per 100 pond. Komkommers f8—16, wortelen f3—3.0. per 100 at.

Schager Courant | 1924 | | pagina 10